Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Discuţie între rodica2010 şi nadia42

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Discuţie între rodica2010 şi nadia42
Afişare mesaje din Cartea de Oaspeti 31 la 40 din 58
  1. rodica2010
    09 nov 2010 16:13:26 - permalink
    rodica2010
    Nadia,poti face miscare si acasa.Eu NUMAI acasa fac sport sau ma plimb in parc.Am parcul la30m de mine.In privinta postului sunt o gramada de mancaruri care pot fi facute,asa e.Peste poti manca atunci cand e dezlegare la peste(daca nu ai calendar,iti voi spune eu cu 1-2 zile inainte!),iar postul se tine pana in ziua de Craciun. In privinta casei,poti sa le faci de mancare si daca sunt prin preajma sa le dai sa guste de sare si celelalte,daca nu,pui tu pe limba si dai afara,nu inghiti.Acum,depinde de tine daca poti tine postul sau nu,dar eu am observat ca mi-e mult mai bine si-mi merge mai bine de cand am inceput sa tin posturile.La inceput incerca sa-si bage coada si sa ma faca sa nu mai tin.Cum incepeam postul cum erau certuri in casa si multe alte piedici,pana cand a vazut ca nu ma da la-ntors si m-a lasat in pace.Dumnezeu e mai puternic!
  2. nadia42
    09 nov 2010 07:56:27 - permalink
    nadia42
    Draga mea m-ai convins ..........pestele se mananca numai in weekend ( sambata si duminica ????) pana la sfantul Nicolae ???? Nu prea stiu....
    La lista ta as adauga si o mancare de praz cu masline, cremwurst de post ( sunt la borcan .....INEDIT )...........sarmalute de post cu putin orez .........hai sa vedem daca pot !!!!!!!
    Vorbim pe tema asta, mai incerc sa mai scot cateva retete de post dietetice........
    Dar ce ma fac cu cei de acasa ????? caci trebuie sa le fac mancare si pachetel la scoala.....????
    Teup si sa ai o zi usoara
  3. rodica2010
    08 nov 2010 19:11:50 - permalink
    rodica2010
    Asta si incerc sa fac!Eu asa mananc de mult timp,la 3 ore.Postul il tin tot.Fac si mancare de cartofi, fasole,salate,chiftele de post,tocanite de legume,ciorbe de legume,ciuperci umplute,snitele de soia la gratar cu piure si salata,orez cu ciuperci,paste cu sos de rosii,varza,etc.In post,chiar daca mananc astea,am slabit cate 3kg./luna.Mai fac si clatite,cornulete si prajitura de post cu gem(nu in fiecare zi ! ).Poti sa-ti iei si pate de post si cascaval de post.Cascavalul il folosesc la ciuperci umplute si pizza.Important e sa mananci cu masura.Oricum,postul Craciunului e mult mai usor pt. ca poti manca muuuult peste.Deci,daca vrei poti!
  4. nadia42
    08 nov 2010 18:59:32 - permalink
    nadia42
    Astazi eram programata sa ma duc sa fac putin sport........dar trebuie sa ma duc acasa caci fiica mea nu se simte bine ( cred ca este racita ......o doare burta si este balonata ).........
    Iar am scapat sa nu ma duc la sport ........Sper sa recuperez........
  5. nadia42
    08 nov 2010 18:56:54 - permalink
    nadia42
    Am vazut programul copilasilor ..........
    Incearca sa iti programezi mesele cam la 3 4 ore distanta .............important este sa mananci ceva.....sa nu scapi mesele...........
    Tu tii tot postul.......pentru ca sincer as dori sa il tin si eu.........dar nu prea stiu ce sa gatesc si sa mananc ca pot tine si dieta.
    Poti sa imi mai dai idei........te rog frumos...... As incerca sa tin ......
    Te pup si sa ai succes !!!!
  6. rodica2010
    08 nov 2010 11:26:28 - permalink
    rodica2010
    Sa ai si tu o saptamana minunata si plina de impliniri.Mai putin la cantar!Acolo sa fie in minus.
  7. rodica2010
    08 nov 2010 11:25:15 - permalink
    rodica2010
    Multumesc Nadia!Tot asa mananc si eu de regula.Dimineata mai mananc cereale integrale cu lapte de soia(mai mereu..La pranz mai mananc si o ciorba(supa)de legume sau pui(degresata).In rest cam la fel.Oricum,mai e o saptamana si vine postul,asa ca voi da jos vreau nu vreau.La gradinita asta,copiii mananca la 9-9,30 ,apoi pranzul la 12,30-13 si pe la 16-16,30 iau gustarea de dupa somn.Iti dai seama ca nu poti manca odata cu ei!Trebuie sa-i ajuti pe ei.Dupa gustarea de la16,30(17 pana mananca ei!),trebuie sa-i imbraci si sa stai cu ei pana vin sa-i ia.D-aia iti spun ca e f. dificil.Daca n-au sunat sambata,inseamna ca voi incepe pe 15.Mi-au spus ca mai au niste fete la proba.Eu oricum sunt asigurata ca am semnat deja contractul cu ei.
  8. nadia42
    07 nov 2010 23:20:45 - permalink
    nadia42
    Sa ai o saptamana usoara si un debut fulminant la noul job !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  9. nadia42
    07 nov 2010 23:19:26 - permalink
    nadia42
    Pranz 13.00-13.30

    Friptura de pui/ curcan 150 gr
    1 felie de paine de secara
    Salata cu salata verde/ rosii/ castraveti cu ulei de masline ( nu mai mult de 2 linguri pe zi )
    Iaurt pana 2 % grasime

    Gustare 16.00- 16.30 nu mai tarziu
    la fel ca prima gustare dar fructe mai acre

    Cina : 19.00 19.30

    Peste ( macrou, cod, merluciu, pangasius ) la gratar, cuptor 200 gr ( gatit )
    Salata la fel ca la pranz


    Daca ti se mai face foame dupa cina poti sa bei iaurt 2% GRASIME

    Cam asta este, nu este usor dar poate ne putem mobiliza ( pentru ca in weekend eu am facut numai prostii dar trebuie sa imi revin )
    Completare..........
  10. nadia42
    07 nov 2010 23:18:46 - permalink
    nadia42
    Din cate stiu.......la gradinita copilasii mai au si 2 gustari ( pe la 11 si 16 )......
    Nu poti sa manaci si tu 2 fructe : la 11 un mar si la 16 un mar......
    Dimineata, la pranz si seara ce mananci....???
    Uite o schema care se tine 3 saptamani :

    Dimineata 7.00- 7.30
    sandwich cu 2 felii de paine de secara cu :
    -sunca de pui/curcan/ pastrama de vita/ friptura rece -50 gr
    - cas/urda / mozarella/ baranza de vaci/un ou fiert ( nu mai mult de 2 ori pe saptamana ) - 50gr (cam o felie )
    rosii, castraveti sau gogosari;

    Gustare 10.30-11.00
    un fruct: mere, portocale; madarine, pere, struguri - 150 gr- 200 gr


    Te pup si ne auzim,
Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole