Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Regim de detoxifiere

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 17 mar 2009, 13:50:34
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Regim de detoxifiere

Sistemul digestiv este canalul de legatura cu mediul extern prin intermediul alimentelor si bauturilor care patrund in organism si care, din pacate, in zilele noastre sunt destul de nocive.

In tractul digestiv patrund, intr-o cantitate mare, microbi/bacterii patogene, virusi, ciuperci (mucegai), giardia, viermi intestinali, ceea ce deezchilibreaza functionarea corecta si sanatoasa a acestui sistem.

In organismul nostru exista fermenti proprii speciali care asigura detoxifierea. In cazul unui organism sanatos aceste procese functioneaza perfect. Ceea ce inseamna ca, tot ce patrunde in organism si este nociv, va fi neutralizat si eliminat fara a-i dauna.

Factorii externi care intoxica organismul

  • mediul inconjurator
  • alimentele procesate chimic
  • medicamentele
  • alcoolul
  • fumatul
  • afectiunile/bolile cronice
Toate acestea supraincarca sistemul natural de dezintoxicare a organismului si la un moment dat acesta nu ne mai poate “curata” de toxinele cu care este infectat zilnic.

Din pacate, o mare parte din vina o avem si noi, oamenii, am putea renunta la fumat si alcool, am putea alege sa mancam sanatos, in loc sa preferam alimente fast-food, bauturi carbogazoase, etc.

Multi dintre noi uita ca procesul de digestie incepe chiar din cavitatea bucala.

Prima cauza a afectiunilor tractului digestiv incepe in gura noastra. Multi dintre noi au probleme cu dintii, carii, infectii dentare, care se pot ascunde in gingii.

De asemenea, multi dintre noi au probleme cu intestinul gros. Trebuie sa ii asiguram o hidratare corespunzatoare organismului, cat si aportul de fibre.

Regim de detoxifiere – principii generale


De detoxifiere au nevoie nu doar oamenii care au “capatat” deja o serie de afectiuni, ci si chiar cei sanatosi.
Pe perioada detoxifierii trebuie excluse din alimentatie:
  • zaharul
  • cartofii
  • margarina
  • grasime industriala
  • produsele conservate/conservele
  • snacks-urile (chispuri, napolitane, covrigei, etc)
  • bauturile carbogazoase/bauturile indulcite
  • mezelurile (salam, carnati, parizer, etc)
  • ciocolata
  • prajituri
  • alimente sarate, acre, piperate, afumate
Aveti voie sa consumati urmatoarele:
  • cereale, pentru cei cu problema kilogramelor in plus se evita orezul (cerealele se pun in apa pentru 2 ore, se fierb 5 minute si apoi se acopera pentru 15 minute; se pot adauga verdeturi, dar fara unt)
  • carne pui de tara, vita, peste fiert sau gatit la abur, branza slaba, branza de vaci, paine uscata (prajita), salate cu ulei de masline sau soia
  • daca aveti probleme cu pancreasul, sunt interzise legumele proaspete, se consuma putin innabusite
  • hidratare corecta (pana la 2.5 l apa/zi); daca prezentati afectiuni ale rinichilor cantitatea de apa trebuie putin diminuata (maxim 1.5 l)
  • daca nu prezentati afectiuni oncologice, este bine sa va programati cateva sedinte de sauna
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 08 mai 2011, 19:16:05
Rubi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 13 dec 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Date: 151cm, 47kg
Mesaje: 19
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Chiar ma gandeam sa fac o cura de detoxifiere!
__________________
rubi
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Rubi:
alinaadina (08 nov 2012)
  #3 (permalink)  
Vechi 08 mai 2011, 19:23:34
biancax3's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 168cm, 84kg
Mesaje: 356
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Citat:
Anterior postat de Rubi Vezi mesajul
Chiar ma gandeam sa fac o cura de detoxifiere!
Cum ar fi o ciorbita de salata si o mancarica de spanac?
Eu zic ca suna mine asa pentru inceput
Asta am facut eu azi, iar o parte din ingredente sunt bio, de la tara mea
biancax3, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 16 dec 2011, 14:29:47
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Sistemul digestiv este canalul de legatura cu mediul extern prin intermediul alimentelor si bauturilor care patrund in organism si care, din pacate, in zilele noastre sunt destul de nocive.

In tractul digestiv patrund, intr-o cantitate mare, microbi/bacterii patogene, virusi, ciuperci (mucegai), giardia, viermi intestinali, ceea ce deezchilibreaza functionarea corecta si sanatoasa a acestui sistem.

In organismul nostru exista fermenti proprii speciali care asigura detoxifierea. In cazul unui organism sanatos aceste procese functioneaza perfect. Ceea ce inseamna ca, tot ce patrunde in organism si este nociv, va fi neutralizat si eliminat fara a-i dauna.

Factorii externi care intoxica organismul

  • mediul inconjurator
  • alimentele procesate chimic
  • medicamentele
  • alcoolul
  • fumatul
  • afectiunile/bolile cronice
Toate acestea supraincarca sistemul natural de dezintoxicare a organismului si la un moment dat acesta nu ne mai poate “curata” de toxinele cu care este infectat zilnic.

Din pacate, o mare parte din vina o avem si noi, oamenii, am putea renunta la fumat si alcool, am putea alege sa mancam sanatos, in loc sa preferam alimente fast-food, bauturi carbogazoase, etc.

Multi dintre noi uita ca procesul de digestie incepe chiar din cavitatea bucala.

Prima cauza a afectiunilor tractului digestiv incepe in gura noastra. Multi dintre noi au probleme cu dintii, carii, infectii dentare, care se pot ascunde in gingii.

De asemenea, multi dintre noi au probleme cu intestinul gros. Trebuie sa ii asiguram o hidratare corespunzatoare organismului, cat si aportul de fibre.

Regim de detoxifiere – principii generale


De detoxifiere au nevoie nu doar oamenii care au “capatat” deja o serie de afectiuni, ci si chiar cei sanatosi.
Pe perioada detoxifierii trebuie excluse din alimentatie:
  • zaharul
  • cartofii
  • margarina
  • grasime industriala
  • produsele conservate/conservele
  • snacks-urile (chispuri, napolitane, covrigei, etc)
  • bauturile carbogazoase/bauturile indulcite
  • mezelurile (salam, carnati, parizer, etc)
  • ciocolata
  • prajituri
  • alimente sarate, acre, piperate, afumate
Aveti voie sa consumati urmatoarele:
  • cereale, pentru cei cu problema kilogramelor in plus se evita orezul (cerealele se pun in apa pentru 2 ore, se fierb 5 minute si apoi se acopera pentru 15 minute; se pot adauga verdeturi, dar fara unt)
  • carne pui de tara, vita, peste fiert sau gatit la abur, branza slaba, branza de vaci, paine uscata (prajita), salate cu ulei de masline sau soia
  • daca aveti probleme cu pancreasul, sunt interzise legumele proaspete, se consuma putin innabusite
  • hidratare corecta (pana la 2.5 l apa/zi); daca prezentati afectiuni ale rinichilor cantitatea de apa trebuie putin diminuata (maxim 1.5 l)
  • daca nu prezentati afectiuni oncologice, este bine sa va programati cateva sedinte de sauna
M-am hotarat aseara ca de astazi sa incep un fel de cura de detoxifiere pentru ca simt ca nu mai functionez cum trebuie

Am citit articolul de aici, postat de tine... as avea cateva nelamuriri.. poate stie cineva!

1. de ce nu avem voie cartofi? cartoful fiert in coaja.. si eventual nefiert in nestire pana se gelatinizeaza complet amidonul din el... nu ingrasa, mai ales daca e combinat cum trebuie; e plin de vitamine si minerale.. in plus tine f bine de foame! Si eu credeam ca cartoful "dauneaza grav sanatatii" intre timp, in Germania (nemtii sunt mari mancatori de cartofi, si nu considera ca el, cartoful, ar fi o leguma) am invatat ca are proprietati benefice.

2. la alimentele sarate, acre, piperate... la cele acre intra si lamaia sau sucul de lamaie, apa cu lamaie etc? piperul de ce? e un foarte bun stimulent al metabolismului...

3. la ce cereale te referi? care se lasa la inmuiat 2 ore se fierb 5 min se lasa la umflat 15 min si se servesc cu verdeturi? ovaz sau hrisca sau care? porumb sper ca nu

4. nu cunosc o explicatie pentru " daca aveti probleme cu pancreasul nu consumati legume proaspete" .. stie cineva la ce se refera?
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 16 dec 2011, 15:31:55
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Poate s-a referit la cei cu ulcer care nu prea au voie cruditati.

In schimb eu nu inteleg de ce sa mananci carne la cura de detoxifiere

Contraindicatii pt sauna sunt mai multe: febra, probleme cardiace, epilepsie, tulburari circulatorii, tensiune crescuta sau scazuta, astm, migrene.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 06:02:59
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
M-am hotarat aseara ca de astazi sa incep un fel de cura de detoxifiere pentru ca simt ca nu mai functionez cum trebuie

Am citit articolul de aici, postat de tine... as avea cateva nelamuriri.. poate stie cineva!

1. de ce nu avem voie cartofi? cartoful fiert in coaja.. si eventual nefiert in nestire pana se gelatinizeaza complet amidonul din el... nu ingrasa, mai ales daca e combinat cum trebuie; e plin de vitamine si minerale.. in plus tine f bine de foame! Si eu credeam ca cartoful "dauneaza grav sanatatii" intre timp, in Germania (nemtii sunt mari mancatori de cartofi, si nu considera ca el, cartoful, ar fi o leguma) am invatat ca are proprietati benefice.

2. la alimentele sarate, acre, piperate... la cele acre intra si lamaia sau sucul de lamaie, apa cu lamaie etc? piperul de ce? e un foarte bun stimulent al metabolismului...

3. la ce cereale te referi? care se lasa la inmuiat 2 ore se fierb 5 min se lasa la umflat 15 min si se servesc cu verdeturi? ovaz sau hrisca sau care? porumb sper ca nu

4. nu cunosc o explicatie pentru " daca aveti probleme cu pancreasul nu consumati legume proaspete" .. stie cineva la ce se refera?
Imi pare rau, doar acum am vazut mesajul.

Apoi, imi cer scuze pentru 'stilul' in care scriu articolele. Incerc sa fac o sinteza la sinteza... am observat ca textele lungi 'sperie' si descurajeaza si nu sunt citite. Este foarte bine ca ai pus intrebarile, daca mai sunt si altele, detaliez cu placere.

Acest articol este despre detoxifiere la modul general, nu particularizat. Pentru particularizari sunt aceste articole:
Detoxifierea colonului - Slabute.ro
Detoxifierea ficatului - Slabute.ro
Detoxifierea pielii - Slabute.ro



Acum sa detaliez afirmatiile mele:
1. Cartofii
Detoxifiere inseamna curatarea organismului din toate punctele de vedere. In cazul cartofilor (din cauza amidonului), ma refeream la cei care se lupta de mai mult timp cu candida, fara rezultate, iar in cazul in care aleg sa urmeze un ciclu de detoxifiere trebuie sa renunte la cartofi. Si ca un mic detaliu, vreau sa mai adaug si faptul ca a manca cartofi in exces in perioada de detoxifiere, in cazul persoanelor predispuse sa 'dezvolte' candida, iarasi nu este bine. Eu, de exemplu, sunt in aceasta situatie.
Pe de alta parte, cartoful copt este recomandat pentru cei cu probleme de tiroida.

2. Alimente acre, alimente piperate
Alimentele acre (cum este lamaia) 'dau viata' ficatului, dar agraveaza psoriazisul (si candida). Iarasi, sunt in aceasta situatie. Aceeasi explicatie este si la cele piperate. Deci, daca nu ai probleme cu psoriazis si vrei sa detoxifiezi ficatul ai unda verde.

3. Cereale recomandate
Aici ma refer la ovaz, hrisca, quinoa, secara, grau, se poate si orezul brun

Porumb... nu fulgii de porumb nu au treaba cu asta. off: Cred ca se fac piureu dupa inmuiat 2 ore si fiert.


Apropo de procesul de inmuiere (soaking)... pregatesc un articol. Acum ceva timp am descoperit o lucrare foarte detaliata despre aceasta metoda de preparare si beneficiile ei.

4. Legume crude/proaspete - pancreas
Fetelor si eu stiam de legume crude. La momentul crearii acestui articol (asa fac de obicei) am mai citit niste documentatii/studii si am aflat ca, in ultimul timp, balanta inclina spre cele gatite lent (abur, timp scurt de preparare, steamer), fara microunde.


Vegetable and Fruit Intake and Pancreatic Cancer in a Population-Based Case-Control Study in the San Francisco Bay Area
Citat:
The stronger association in our study for raw spinach and raw carrots versus their cooked counterparts is consistent with a report on food preparation methods and pancreatic cancer (34). Raw food consumption was statistically significantly inversely associated with a 70% decreased risk of pancreatic cancer in this study that included 179 cases and 239 controls. A recent review on raw versus cooked vegetables and cancer that included >30 case-control and cohort studies published in the past 10 years concluded that raw vegetables more often were inversely associated with risk of various cancers when compared with cooked vegetables (35). Raw vegetables may impart more benefit than cooked vegetables due to their potential increased nutrient content, lower glycemic index, higher level of enzymes important for phytochemical production, and increased insoluble fiber content. However, it also was noted that cooking vegetables kills harmful microbes, increases bioavailability of certain carotenoids, and often improves digestibility.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 06:24:08
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul

In schimb eu nu inteleg de ce sa mananci carne la cura de detoxifiere

Contraindicatii pt sauna sunt mai multe: febra, probleme cardiace, epilepsie, tulburari circulatorii, tensiune crescuta sau scazuta, astm, migrene.
1. Ai punctat bine la capitolul carne si as mai adauga ca nici produsele lactate/branzeturi nu au ce cauta in detoxifiere, in special atunci cand vrem sa detoxifiem ficatul.

Insa, persoanele care nu se simt in putere sa renunte complet la anumite alimente, pot manca in cantitati moderate carne si branzeturi (doar din surse sigure, naturale).

O cura de detoxifiere ca la carte permite destul de putine alimente.
Totusi, unele surse permit o cantitate moderata pentru cei care nu pot renunta asa brusc la multe categorii de alimente. Bineinteles, nu carne prajita


2. Multumesc pentru completari.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 15:39:47
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Slabuta, eu m-am gandit ca o cura de detoxifiere nu tine o viata, si cateva zile fara carne nu omoara pe nimeni.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 22 feb 2012, 19:36:01
doina24's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2011
Locaţie: chisinau, Moldova
Vârsta: 37
Dieta: hipocalorica, calculator nutritional
Date: 164cm, 57kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

stie cineva dieta detoxifiere pe hrisca? va rog frumos spuneti-mi!
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 24 iul 2012, 13:57:18
Mirene's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 20 iul 2012
Locaţie: Brasov, Romania
Date: 165cm, 57kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Ziua buna,

Daca-mi permiteti.. am intrat sa vad ce se spune pe aici despre detoxifiere. Nu sunt un expert, dar am citit mult pe tema asta, pentru ca m-a interesat personal, si indraznesc sa va impartasesc din experienta si din cunostinte urmatoarele:

- hrisca sau nu hrisca, sau alte cure de detoxifiere.
Cred ca trebuie sa intelegem bine ce inseamna detoxifierea si de ce este importanta pentru organism, pt starea generala de bine dar si pentru prevenirea si tratarea diferitor afectiuni grave. Sa intelegem legatura dintre detoxifierea colonului si a ficatului si de ce multi medici si terapeuti spun ca este cea mai completa abordare de detoxifiere.
Apoi, exista mai multe legume, fructe, cereale cunsocute si utilizate de multa vreme pentru ca ajuta organismul sa elimine toxinele, elibereaza sistemul imunitar de incarcaturile toxice si ii permit sa lucreze mai bine, permit mai buna asimilare a substantelor nutritive etc. Dupa mine nu o singura planta "garanteaza" detoxifierea organismului, ci un complex nutritiv care nu doar sa stimuleze eliminarea deseurilor toxice din toate sistemele organismului, ci si sa ofere baza nutritionala necesara de-a lungul procesului.

- (legat de un psot de mai sus) exista studii sau bune practici recunoscute care spun ca LACTATELE sunt interzise in curele de detoxifiere? Indraznesc sa va contrazic. Cunoasteti studiile Dr Johanna Budwig, cu combinatia de branza de vaci si seminte de in, impotriva cancerului? Unul din efectele anti-cancer ale dietei este, dupa mine, tocmai ajutarea organismului sa elimine toxinele.

Lactatele se stie ca nu sunt indicate in afectiunile bronsice deoarece favorizeaza mucusul, insa DETOXIFIEREA este un domeniu atat de vast si inca experimental incat in continuare pot aparea combinatii "revolutionare" ( adica redescoperim apa calda folosita de multa vreme de medicina traditionala).

Legat de COLON SI FICAT, va indemn sa cititi, cum spuneam, despre importanta detoxifierii "concertate" a acestor doua organe, despre impactul sanatatii sau al dezechilibrului ficatului asupra intregului organism - ori nu uitati ca ficatul nu doare, nu se plange, nu jeneaza, decat in situatii grave. Ceea ce nu inseamna ca nu e incarcat, obosit, cu functiile dezechilibrate.
Mirene, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1445 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 928 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Regulament; 11 aug 2012 at 19:36:37. Motiv: Incalcare regulament: promovare un produs comercial pana in 30 de mesaje
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimente crude, cura detoxifiere, detoxifiere ficat, dieta detoxifiere, regim detoxifiere

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Dieta de detoxifiere Slabuta Detoxifiere 3 05 aug 2010 07:20:42

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole