Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Perioada de platou - stagnarea in dieta

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #101 (permalink)  
Vechi 20 iul 2011, 21:09:46
furnicuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 27 feb 2010
Locaţie: Busteni, Romania
Vârsta: 36
Dieta: calorie shifting & hipocalorica & carbs<150g/zi
Date: 167cm, 88.6kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabit - perioade mari de stagnare

Buna Andra D. Din ce am mai citit eu, cea mai sanatoasa metoda de a depasi fazele de stagnare in dieta este marirea timpului afectat activitatii fizice. De exemplu daca practici sport 1 ora, 3 zile pe saptamana, mai poti adauga inca o zi in care sa practici 1 ora de sport si tot asa, pana ajungi la 6 zile pe sapt si 1 zi pentru odihna. Daca practici sport zilnic, poti mari intervalul cu inca 15 minute. Daca timpul nu-ti permite, poti opta pentru schimbarea antrenamentului (alte exercitii fizice sau marirea numarului de repetari sau marirea ritmului in care le executi, schimbarea ordinii de executie, etc). Am mai citit ca este important sa schimbam antrenamentul la fiecare 3-4 saptamani pentru ca organismul se obisnuieste cu acele exercitii fizice si astfel efortul aferent devine mai mic.
Eu nu sunt de acord cu scaderea aportului caloric sub 1200 de kcal pe zi pentru ca daca obisnuim organismul cu un aport caloric atat de mic ne va fi si mai greu sa controlam greutatea corporala dupa 35 de ani, cand metabolismul bazal devine din ce in ce mai scazut. Asta sa fie masura de rezerva pentru atunci, daca vom avea probleme cu greutatea. Daca ne obisnuim cu mai putin de 1000 kcal pe zi acum, la 20 de ani, pentru a ne mentine suple la 30, 40, 50 de ani va trebui sa traim numai cu salata verde si cu 3 ore de sport pe zi (un chin, nu-i asa ?).
Sper ca ti-am fost de ajutor.
furnicuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2642 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2125 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1868 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #102 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 11:45:16
Andra D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 feb 2011
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 34
Date: 162cm, 49.1kg
Mesaje: 2.398
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Slabit - perioade mari de stagnare

Multumesc din suflet pentru sfaturi! Toate sunt foarte bune!
Cu micsoratul caloriilor la mine nu mai tine, ca deja mananc in jur de 1200 pe zi.. si mai putin nu vreau eu sa scad..
Dar voi incerca cu sportul. adevarul e ca am schimbat exercitiile cam de doua saptamani. Inainte mergeam la sala si faceam anumite filmulete de pe youtube... acum fac shaun T si Tracy Anderson. dar poate inca n-a apucat organismul sa reactioneze, asa ca astept sa vad ce se intampla
Sport fac cam de 5 ori pe saptamana.. rar de 6 ori - ca in weekenduri calatoresc.. voi incerca sa fac de 6 ori... si voi incerca sa prelungesc o sedinta de sport

Multumesc fetelor..

Nu e vorba, sunt constienta ca sunt ultimele kg..si merg ele cam greu... si eu mereu am slabit tare tare incet.. doar ca, stiti si voi cum e, poate deveni frustrant cand nu vezi rezultate..
__________________
I am everything I want. Because I believe I can. It's all about believing.
Răspuns cu citat
  #103 (permalink)  
Vechi 26 sep 2011, 13:46:28
aycha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 iun 2011
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Personalizată.
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 270
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Exclamation Cum ies din situatia asta?

Fetelor sunt atât de deprimata!!!!M-am urcat pe cantar emotionata dis-de-dimineata si ce vad?Am cu cateva sute de grame in plus fata de acum 2 saptamani!!:o desi am tinut dieta si am facut joggingSimt ca s-a prabusit cerul peste mine...ce ma fac?

M-am masurat si nu am scapat de niciun cm,iar pe burta am pus 2!!!!Cum ies din faza de platou ca sa pot continua?Vreau sa spun ca nu sunt multumita deloc cum arat,mai am cateva kg de dat jos si nu vreau sa am opresc aici!!! Ajutati-mă cumva,va rog
Răspuns cu citat
  #104 (permalink)  
Vechi 26 sep 2011, 14:28:18
flor1ana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: hipocalorica, mancare sanatoasa si usoara.
Date: 170cm, 73kg
Mesaje: 624
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 18 mesaje
Implicit Re: Cum ies din situatia asta?

Citat:
Anterior postat de aycha Vezi mesajul
Fetelor sunt atât de deprimata!!!!M-am urcat pe cantar emotionata dis-de-dimineata si ce vad?Am cu cateva sute de grame in plus fata de acum 2 saptamani!!:o desi am tinut dieta si am facut joggingSimt ca s-a prabusit cerul peste mine...ce ma fac?

M-am masurat si nu am scapat de niciun cm,iar pe burta am pus 2!!!!Cum ies din faza de platou ca sa pot continua?Vreau sa spun ca nu sunt multumita deloc cum arat,mai am cateva kg de dat jos si nu vreau sa am opresc aici!!! Ajutati-mă cumva,va rog
Hello. Vad ca avem cam aceeasi inaltime, dar tu esti mult mai slabuta decat mine. Si mie mi se intampla la fel, sa am intr-o zi mai multe sute de grame decat in altele. Eu zic ca e organismul de vina, probabil din cauza alimentatiei care nu se digera mai repede. Bea ceai verde ca sa te duci la wc sau mai multa apa. Nu e capat de lume sa stii, cateva sute de grame e fff putin. Mai ales ca tu nu ai probleme de greutate, deja poti spune ca ai ajuns de mult la greutatea ideala. Vad ca ai slabit deja aproximativ 12 kg... ia gandeste-te cum aratai cand abia ai inceput?! arati mult mai bine acum nu? (evident) pai si atunci nu mai fii suparata, continua ce ai inceput si vei vedea ca rezultatele vor aparea. E mai greu sa slabesti dupa ce ai dat atatea jos... te pup !!!
__________________
Cine vrea să slăbească slăbeşte, cine nu, nu.

Jurnal Floriana: http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1379889
Răspuns cu citat
  #105 (permalink)  
Vechi 26 sep 2011, 15:58:02
Andra D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 feb 2011
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 34
Date: 162cm, 49.1kg
Mesaje: 2.398
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Cum ies din situatia asta?

Citat:
Anterior postat de aycha Vezi mesajul
Fetelor sunt atât de deprimata!!!!M-am urcat pe cantar emotionata dis-de-dimineata si ce vad?Am cu cateva sute de grame in plus fata de acum 2 saptamani!!:o desi am tinut dieta si am facut joggingSimt ca s-a prabusit cerul peste mine...ce ma fac?

M-am masurat si nu am scapat de niciun cm,iar pe burta am pus 2!!!!Cum ies din faza de platou ca sa pot continua?Vreau sa spun ca nu sunt multumita deloc cum arat,mai am cateva kg de dat jos si nu vreau sa am opresc aici!!! Ajutati-mă cumva,va rog
draga mea te inteleg perfect.. si eu am bagat sport mai intens.. doua saptamani am scapat de 800 grame...apoi in a3a saptamana era cu plus.. acum urmeaza iar sa ma cantaresc si presimt a va fi la fel. Adica ma uit la corp si nu vad nicio diferenta

dar e cum spune Floriana.. si uneori corpul are nevoie de cate o pauza..sa se obisnuiasca cu noua forma.. pe langa ce spune Floriana iti sugerez sa nu te superi acum.. sa ai rabdare... si sa o tii tot asa, nu te da batuta! eu nu m-am dat... si dupa aproape 4 luni de stagnare la 52 kg..am reusit sa scad. Da, la mine a fost tarziu..dar important e ca au fost rezultate!
succes...si fii tare! si optimista!
__________________
I am everything I want. Because I believe I can. It's all about believing.
Răspuns cu citat
  #106 (permalink)  
Vechi 26 sep 2011, 17:44:25
Shania's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: RO, Romania
Vârsta: 34
Dieta: SPORTul - Cea mai buna dieta! :)
Date: 158cm, 98.6kg
Mesaje: 110
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Slabit - perioade mari de stagnare

Cam de la inceputul lunii septembrie stagnez rau de tot, e pentru prima data cand patesc asa. Si de pe 12 septembrie fac programul ca la carte rockin body si turbo jam, nu cobor sub 1300 si nici nu urc peste 1400 calorii. Zahar si sare n-am mai gustat de prin iulie si culmea atunci tot am dat 2 kg. Intentionez sa fac ceva tae-bo sa ma schimb exercitiile, poate-poate mai urnesc un gram. De panicat nu ma panichez, dar e tare ciudat ca m-am apucat de un program cu gandul sa vad rezultate multumitoare... dar..... sper sa vad dupa ce scap de faza asta de platou.
Shania, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Shania, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2261 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1228 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #107 (permalink)  
Vechi 27 sep 2011, 09:10:05
Andra D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 feb 2011
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 34
Date: 162cm, 49.1kg
Mesaje: 2.398
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Slabit - perioade mari de stagnare

Citat:
Anterior postat de Shania Vezi mesajul
Cam de la inceputul lunii septembrie stagnez rau de tot, e pentru prima data cand patesc asa. Si de pe 12 septembrie fac programul ca la carte rockin body si turbo jam, nu cobor sub 1300 si nici nu urc peste 1400 calorii. Zahar si sare n-am mai gustat de prin iulie si culmea atunci tot am dat 2 kg. Intentionez sa fac ceva tae-bo sa ma schimb exercitiile, poate-poate mai urnesc un gram. De panicat nu ma panichez, dar e tare ciudat ca m-am apucat de un program cu gandul sa vad rezultate multumitoare... dar..... sper sa vad dupa ce scap de faza asta de platou.
si eu am patit-o!
eu am reusit sa ies din platou cu Turbo Fire. E intens..si mie-mi prieste ff bine!
cat despre alimentatie, cate grame de carbohidranti ai intr-o zi? se recomanda maxim maxim 120 grame.. am citit intr-o carte despre asta, nutritie etc.. (cumparata de pe Amazon)
incearca sa mai reduci din carbo.. si vezi cum merge
oricum, e bine ca nu te panichezi!
succes!
__________________
I am everything I want. Because I believe I can. It's all about believing.
Răspuns cu citat
  #108 (permalink)  
Vechi 27 sep 2011, 10:36:46
Shania's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: RO, Romania
Vârsta: 34
Dieta: SPORTul - Cea mai buna dieta! :)
Date: 158cm, 98.6kg
Mesaje: 110
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Slabit - perioade mari de stagnare

Citat:
Anterior postat de Andra D Vezi mesajul
si eu am patit-o!
eu am reusit sa ies din platou cu Turbo Fire. E intens..si mie-mi prieste ff bine!
cat despre alimentatie, cate grame de carbohidranti ai intr-o zi? se recomanda maxim maxim 120 grame.. am citit intr-o carte despre asta, nutritie etc.. (cumparata de pe Amazon)
incearca sa mai reduci din carbo.. si vezi cum merge
oricum, e bine ca nu te panichezi!
succes!

Sunt zile cand abia ajung la 80-90. Deci nu stiu ce-as mai putea reduce. Mai inainte am facut Tae-Bo cardio aproximativ 50 minute. Merg cu sportul tot inainte poate mi-oi reveni eu cumva.

Turbo Fire, e chiar fain, e tare Chalene. Cred ca o sa incep sa combin toate tipurile de exercitii poate dau soc la organism si vad rezultate bune apoi.
Shania, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Shania, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2261 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1228 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #109 (permalink)  
Vechi 27 sep 2011, 11:51:42
Andra D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 feb 2011
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 34
Date: 162cm, 49.1kg
Mesaje: 2.398
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Slabit - perioade mari de stagnare

oh, atunci nu, sa nu mai scazi! ca ai nevoie si de carbo.. nici chiar reduse de tot..
da..pai si mie imi place tare mult..am facut si eu sporturi tot felu.. si am zis ca vreau altceva.. m-am apucat de Turbo.. la inceput am facut dupa programul lor..apoi mi l-am personalizat si fac mai intens.. e chiar cum spune ea.. nu conteaza cat faci, atata timp cat faci intens.. eu rar fac 50 minute sau mai mult.. in medie e cam 40 minute pe zi.. cam asa. Dar chiar e intens..si uite ca am vazut iar rezultate
eu iti zic sa-ncerci, da
__________________
I am everything I want. Because I believe I can. It's all about believing.
Răspuns cu citat
  #110 (permalink)  
Vechi 26 nov 2011, 09:39:45
valeriaheres's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 18 iul 2010
Locaţie: Lupeni-Hunedoara, Romania
Vârsta: 62
Dieta: Operatie GS
Date: 170cm, 90kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 486
Am fost apreciat(a) de 488 ori in 288 mesaje
Implicit Re: Perioada de platou - stagnarea in dieta

Citat:
Anterior postat de roxana1985 Vezi mesajul
am gasit ceva interesant pe net...in momentul de fata si eu ma aflu in aceasta perioada si-mi vine sa inebunesc
Perioada de platou - Sfaturi utile

Medicii nutritionisti considera ca este normal, ca pe parcursul unei diete sa intervina “Perioada de platou” care variaza in general intre 7-15 zile si apare de obicei dupa citeva saptamini de dieta.
Nu intra in panica daca vei constata ca pe cintar nu mai apar modificari substantiale in kilograme. La prima vedere ai impresia ca slabirea stagneaza. Nu te ingrijora, asta nu inseamna ca procesul de slabire s-a intrerupt. Vei observa ca in curind vor continua sa apara modificari in dimensiuni si dupa un timp vei vedea pe cintar, rezultate noi si in kilograme. Trebuie sa ai rabdare si sa nu te descurajezi. In aceasta perioada se produce “topirea” grasimilor “vechi”, “lenese”, “dure”, “tip celulita”. Este un proces complex, care necesita mai mult timp.
In nici un caz nu abandona dieta! Dubleaza-ti eforturile si adopta o strategie care te va conduce la finalizarea scopului propus.
Iata citeva sugestii care te vor ajuta sa intensifici procesul de slabire atunci cind ai ajuns in acest moment dificil. Alege acele sugestii care crezi ca functioneaza cel mai bine pentru tine si mergi mai departe pe drumul tau:
1. Analizeaza daca scopul tau final este realist

Cate kg. ti-ai propus sa slabesti? Asigura-te ca scopul tau este posibil de realizat si ca perioada in care ti-ai propus sa slabesti este rezonabila. In general o slabire sanatoasa presupune sa slabesti 4-5 kg/luna. Fiecare organism are propria sa greutate ideala. Nu te compara cu alte persoane si nu-ti propune sa slabesti intr-un timp foarte scurt pentru a nu fi dezamagita. Invata sa-ti cunosti corpul si alege metodele care ti se potrivesc.
O modalitate foarte simpla de a stabilil greutatea ideala se bazeaza pe urmatoarea formula:
  • Daca ai sub 50 de ani: centimetrii pe care ii ai peste 1m ca inaltime, minus 10. Cu alte cuvinte, daca ai 30 de ani si 1.69 m, greutatea ta ideala este de 59 kg.
  • Daca ai peste 50 ani: greutatea ta ideala este exact numarul centimetrilor pe care ii ai peste 1 m. Deci, daca ai 55 de ani si 1.69 m, ar trebui sa cantaresti 69 kg.
2. Actioneaza asupra grasimilor concomitent din doua directii.

Atacul asupra grasimilor din interiorul corpului se realizeaza prin dieta. Actioneaza si din exterior prin urmatoarele metode:
  • Intensifica slabirea prin sport concomitent cu dieta . O modalitate buna pentru a accelera metabolismul si pentru a trece peste perioada de platou este de a adauga dietei exercitii fizice : 30 minute aerobic sau plimbare(alergare) de 3-4 ori pe saptamana.
  • Poti sa completezi dieta cu antrenamentul pentru slabire la o sala de fitness de citeva ori pe saptamana care contribuie la cresterea masei musculare si te ajuta sa arzi mai repede mai multe calorii.
  • Intensifica slabirea prin masaj si electrostimulare
  • Cea mai simpla metoda de a actiona din exterior este aplicarea cremelor anticelulita pentru remodelarea corpului pe zonele cu probleme: solduri, burtica, picioare, brate.
3. Foloseste ajutorul plantelor.

In prezent in Romania se gasesc produse naturiste de calitate care actioneaza ca adevarati "topitori de grasimi" . Completeaza dieta alimentara si cu produse naturiste pentru detoxifiere si pe baza de fibre pentru a accelera slabirea.
4. Nu exagera cu restrictiile si nu te infometa!

Teoretic, ar trebui sa consumi cam 1200 de calorii zilnic, pentru a pierde in greutate. Daca vei minca mai putin, in scurt timp metabolismul se va incetini. Daca vei reduce prea mult numarul meselor vei influenta negativ perioada de platou. Schimba-ti stilul de alimentatie si poti sa maninci pe saturate, intr-un mod sanatos. Multe studii arata ca atunci cind maninci putin si des, slabesti mai eficient.
5. Consuma cit mai multe cruditati si redu grasimile!
Uita de carnea de porc si grasimi animale. Atentie la alimentele cu grasimi ascunse(mezeluri, cascaval, brinzeturi topite, frisca, foetaje )
6. Evita sa iei gustari seara sau noaptea!
Nu mai minca dupa ora 18 si nu minca niciodata inainte de culcare.
7. Incearca sa reduci consumul de carbohidrati.

Organismul tau va fi ajutat sa arda depozitele de grasimi, mai ales daca doresti sa reduci centimetrii din zonele dificile precum coapse, burtica si solduri. Fii constienta de capcana carbohidratilor . Ai grija la carbohidratii care s-ar putea ascunde neobservati in dieta ta. De exemplu zaharul poate fi ascuns in cele mai neasteptate alimente cum ar fi ketchup, sosuri pentru salate si sosuri pentru fripturi. Atentie in mod special la alimentele slabe in grasimi pentru ca aromele sunt produse din zahar si alti carbohidrati. Evita cartofii mai ales in combinatie cu carnea. Carbohidratii care se ascund in dieta ta incetinesc progresul de pierdere in greutate. Incearca sa-i elimini si vei trece cu bine peste perioada de platou.
  • Evita alimentele bogate in aditivi: margarina, brinza topita, mezelurile, dulciurile.
  • Elimina alimentele rafinate din dieta. Daca vrei sa depasesti acest moment elimina zaharul si alimentele rafinate fainoase(painea alba, produsele de patiserie, pastele, orezul alb, biscuitii din faina alba, cerealele de la micul dejun, prajiturile). Vei ajuta organismul sa arda mai multe calorii si in plus te vei simti mai sanatoasa si mai energica pe tot parcursul procesului de slabire.
  • Daca ti se face foame intre mese poti sa maninci felii proaspete de legume precum morcov, telina, castravete, ardei. Poti sa gusti in cantitati mici fructe cu continut mic de zahar: citrice, kiwi, mere.
  • Este obligatoriu sa bei 2-3 litri de apa ! Este de o importanta vitala sa te hidratezi. Vei ajuta organismul sa arda grasimile si vei reusi sa controlezi mai usor foamea. O cantitate necorespunzatoare de apa in timpul dietei poate incetini procesul de slabire.
8. Renunta pentru o perioada la cantar!

La aceeasi greutate, o persoana poate sa fie plina de muschi (care cantaresc mai greu), sau plina de “sunculite” (multe si usoare). Pur si simplu, nu te mai gandi la cintar ca la un instrument care masoara slabirea si continua dieta !
9. Nu consuma bauturi racoritoare deoarece contin mult zahar si aditivi!

Daca vei continuia sa le bei, iti va fi foarte greu sa slabesti in continuare!
10. Nu te lasa influentata de “prieteni” si “sfatuitori”.
In realitate ei nu doresc sa continui dieta. Din pacate oamenii nu se prea bucura de succesul "invingatorilor" dar adora sa consoleze "invinsii".
11. Ai nevoie de motivatie si stimulente pentru a continua.

Aminteste-ti emotiile pe care le-ai simtit atunci cand ai inceput cura de slabire, bucuria de a vedea cum dispar kilogramele unul cate unul! Gindeste-te la motivatia care te-a tinut in priza!
  • Poate ai decis sa slabesti pentru un eveniment deosebit?
  • Poate ti-ai dorit sa revii la aspectul pe care l-ai avut inaintea sarcinii ?
  • Poate motivatia ta este legata de sanatate sau de socul pe care il ai cind te privesti in oglinda ?
  • Poate ai decis sa-ti schimbi viata, sa-ti construiesti o cariera, sa fii o femeie de succes?
  • Poate iubesti pe cineva si ai decis sa-ti schimbi imaginea ?
Gindeste-te daca aceasta motivatie mai este valabila ! Daca nu mai este, trebuie sa gasesti un alt motiv pentru care sa merite sa lupti. Cauta o fotografie in care aratai foarte bine sau foarte rau si lipeste-o pe usa frigiderului. Iti va aminti zilnic care este scopul tau si te va mobiliza sa continui dieta!
12. Analizeaza care sunt avantajele si dezavantajele?

Daca avantajele sunt mai impotante pentru tine, nu renunta si lupta pentru a reusi!
13. Pastreaza vie dorinta si constiinta treaza!

De fiecare data cand te asezi la masa incearca sa reflectezi citeva secunde la faptul ca mancarea din farfurie te va apropia cu inca un pas de scopul tau. Imagineaza-ti cum te vei simti daca vei avea greutatea ideala si o stare buna de sanatate? In timp ce vei face aceste conexiuni mentale cu subconstientul tau te vei simti in mod natural inclinata sa indragesti mincarea si bautura care te ajuta sa-ti realizezi visul. Mintea ta este un aliat foarte puternic si te va ajuta sa depasesti orice obstacol. Aminteste-ti: cintarul nu este singurul judecator al succesului tau. Cind slabirea in kilograme incetineste vei continua sa slabesti in centimetrii, vei purta haine cu masuri mai mici si, in general te vei simti mai bine. Nu lasa ca perioada de platou sa te descurajeze. Corpul tau trece acum printr-o etapa de acomodare, dar vei vedea in curind rezultatele !
14. Zimbeste! Fii optimista!

O stare buna de spirit este decisiva pentru scaderea in greutate! Sarbatoreste fiecare mica victorie si fiecare nou rezultat in kilograme sau centimetri !
15. Nu renunta!

Fii relaxata, rabdatoare si continua dieta! Corpul tau nu poate reactiona intotdeauna cum ti-ai dori. Chiar daca procesul de slabire a devenit mai lent, poti fi convinsa ca esti pe calea cea buna! Incearca sa te concentrezi asupra rezultatelor in ansamblu. Poti fi mindra ca ai reusit deja sa slabesti si ca ai facut schimbari importante in stilul tau de viata.
Multumesc ! am gasit aici raspunsuri la multe din intrebarile pe care mi le-am pus.Ma bucur pentru informatiile date.
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-40-50-ani/jurnal-valeria-heres-5796.html
Un suflet ratacit la margine de apa...!
valeriaheres, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2580 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2063 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1289 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, depasirea stagnarii, motivatie, perioada de platou, platou in dieta, stagnarea in dieta


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum ies din faza de platou? rody86 Am nevoie de ajutor! 53 12 apr 2012 19:36:49

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole