Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 26 nov 2010, 14:58:31
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Citat:
Anterior postat de DonescuMonica Vezi mesajul
Buna

Multumesc din suflet pentru sfaturi si sustinere.
Din pacate mi-e foarte greu sa am mese fixe, muncesc de noapte si e enorm de greu sa ai micul dejun inainte sa te culci sa dormi in timpul pranzului si sa te trezesti cand normal ar trebui sa fie cina.

Multumesc din suflet
O zi buna
Daca muncesti de noapte, atunci trebuie sa faci in felul urmator:

Inainte sa pleci la munca, pe la 7-8 seara (sau cand pleci tu) trebuie sa ai o masa mai copioasa, in acest fel noaptea, in timpul jobului mai papi un iaurt sau un fruct si e suficient, dimineata te culci fara sa mananci, deoarece tot ce vei manca dimineata si dupa nu se arde (avand in vedere ca dormi) se va depune sub forma de grasime.

Fa-ti un plan simplu, pe hartie.
"Ma trezesc la ora de..... atunci iau micul dejun mai copios.

Peste 3 ore am gustarea 1, peste inca 3 ore pranzul si inainte de job cina."
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #22 (permalink)  
Vechi 28 nov 2010, 09:11:22
DonescuMonica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 155cm, 86kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul


Daca muncesti de noapte, atunci trebuie sa faci in felul urmator:

Inainte sa pleci la munca, pe la 7-8 seara (sau cand pleci tu) trebuie sa ai o masa mai copioasa, in acest fel noaptea, in timpul jobului mai papi un iaurt sau un fruct si e suficient, dimineata te culci fara sa mananci, deoarece tot ce vei manca dimineata si dupa nu se arde (avand in vedere ca dormi) se va depune sub forma de grasime.

Fa-ti un plan simplu, pe hartie.
"Ma trezesc la ora de..... atunci iau micul dejun mai copios.

Peste 3 ore am gustarea 1, peste inca 3 ore pranzul si inainte de job cina."

Multumesc pentru sfaturi o sa incerc sa le urmez,
DonescuMonica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1782 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1265 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #23 (permalink)  
Vechi 28 nov 2010, 09:13:07
DonescuMonica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 155cm, 86kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Buna fetelor,

Se pare ca devine din ce in ce mai greu, sa ma abtin de la diverse, mi se face pofta de tot si toate si e din ce in ce mai greu sa ma abtin, dar inca sunt pe pozitii nu am renuntat, sper sa pot mai mult e pentru mine.

Va multumesc pentru toata sustinerea
DonescuMonica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1782 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1265 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #24 (permalink)  
Vechi 28 nov 2010, 16:12:27
micutza1's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 oct 2010
Locaţie: Atena, Grecia
Dieta: Dieta personalizata si mult sport !
Date: 160cm, 66kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Wink Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Citat:
Anterior postat de DonescuMonica Vezi mesajul
Buna fetelor,

Se pare ca devine din ce in ce mai greu, sa ma abtin de la diverse, mi se face pofta de tot si toate si e din ce in ce mai greu sa ma abtin, dar inca sunt pe pozitii nu am renuntat, sper sa pot mai mult e pentru mine.

Va multumesc pentru toata sustinerea

toate patim asta Monica nu te descuraja ! Este doar in mintea noasta - stim ca nu putem si ast ane face sa ne dorim si m-ai mult ! O sa-ti spun ce am facut eu si poat eo sa ti se para ciudat: mi-am facut o pozain lenjerie intima si am pus-o pe frigider . Si inca una in baie sa o vad mereu . Si cand vad sunculitele imi amintesc pentru ce lupt si imi pierd orice pofta. Ma gandesc ca o sa treaca luna.. o sa mai pierd inca 5 kg si o sa ma rasfat cu umpic de ici umpic de colo! Ai putere si incredere in tine ... nu lasa poftele sa te conduca! Hai ca poti !
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...pune-7013.html
crede in tine ... iubeste-te ... incurajaza-te ... fi mandra ... ceilalti te pot abandona, insa TU trebuie sa lupti mereu pentru TINE ... pentru cea ce vrei!!!
  #25 (permalink)  
Vechi 29 nov 2010, 21:27:09
DonescuMonica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 155cm, 86kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Micutza1

Multumesc, de incurajari sunt inca la inceput, e prima cura de slabire pe care o incerc e prima data cand fac sport e prima data cand nu ma mai urc in taxi sa ma duc la munca plec mai devreme sa merg pe jos, am inceput sa urc chiar si scari ( stau la 9 de la 5 in colo iau liftul).
Sportul nu e pb am inceput sa ma obijnuiesc cu el, dar cu poftele e atat de greu mai ales cand trebuie sa gatesc pentru sot, imi place sa gatesc si sa pap tot si toate .....din pacate acum nu mai imi permit.
Am descoperit cerealele integrale .... imi plac sunt bune cu lapte si tin si de foame


Va multumesc pentru toata sustinerea
Stima!!
DonescuMonica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1782 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1265 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #26 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 03:22:54
DonescuMonica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 155cm, 86kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

M-23-1271.5
--13:00-pulpa pui la gratar-442.5-
--15:00-grefa-42-
--17:00-paste pangasius la gratar-745-
--19:00-grefa-42-
M-24-870.5
--12:00-cafea cu lapte-59-
--13:00-pulpa pui la gratar cu lamaie-442.5-
--18:00-iaurt -70-
--19:00-ciuperci la microunde-52-
--22:00-masnile -115-
--23:00-o felie de branza feta-132-
J-25-1390.5
--13:00-cereale intregrale vitalis cu miere+lapte1.5%-640.5 + 70.5
--18:00-pulpa de pui fiarta-442.5-
--21:00-salata -237-
V-26-1017.5
--14:00-cremvusti din piept de pui-412.5-
--16:00-o felie sunca de pui-162.5-
--20:00-pulpa pui la gratar-442.5-
S-271282.5
--12:00-iaurt cu fructe-206-
--13:00-cremvusti din piept de pui-550-
--14:00-mustar-33.5-
--15:00-piure instant -206-
--19:00-2 sarmalute-287-
D-28-1414.3
--7:00-cereale intregrale vitalis cu miere-213.5-
--8:00-lapte zuzu 3.5% normal -31-
--9:00-cafea cu lapte-70.8-
--14:00-supa de pui tip top -140-
--15:00-snitel -254-
--16:00-zacusca-330-
--20:00-peste pangasius la gratar cu lamaie-375-
L-29-1842
--10:00-cereale intregrale vitalis cu miere-427-
--11:00-lapte zuzu 1.5% -22.5-
--12:00-ceai de lamaie cu multa lamaie-0-
--14:00-pui la gratar -442.5-
--15:00-cartoti prafiti-530-
--16:00-ceai de lamaie cu multa lamaie-0-
--18:00-cereale integrale vitalis cu stafide-420-

Stiu ca o sa fiu certata pentru scaparile de genu - cartofi prajiti sau etc. dar prefer sa fiu sincera si sa spun ceea ce am mancat si sa cer ajutor ca sa pot rezista tentatiilor, mai ales ca eu gatesc si pentru alti, nu numai pentru mine.
Tin sa mai spun ca am inceput sa fac si sauna si sala, daca trebuie sa mentionez ceea ce fac la sala sa-mi spuneti
( am vazut ca in celalalte jurnale se mentioneaza, dar eu nici nu stiu grupele de muschi si nici aparatele la care sunt pusa de antrenor, dar daca o sa trebuiasca intreb)

Multumesc pentru suport si sustinere
Sunteti minunate
DonescuMonica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1782 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1265 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #27 (permalink)  
Vechi 03 dec 2010, 17:07:59
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Buna Monica,

Bine ai venit si felicitari pentru decizia de a-ti schimba viata si a avea grija de sanatatea ta. Incet incet vei reusi si sa nu te simti vinovata daca uneori mai calci pe laturi cu cartofii prajiti, atata timp cat nu e prea des. Nu trebuie sa fii prea drastica cu tine insati, mai ales ca e prima data pentru tine si cred ca si psihicul are o mare influenta. Adica intreaga treaba cu dieta trebuie sa fie mai mult o chestie pozitiva si mai putin o corvoada, o obligatie, un nod un gat.

Ceea ce merge foarte bine la mine cand am diverse pofte este sa imi privesc corpul ca pe o entitate proprie si sa il inteleg. Sa ii inteleg poftele pentru ceva dulce de ex. Imi spun ca e normal sa vreau o baclava, fiindca ea contine glucide rafinate, glucide rele care au o absortie rapida si pentru ca am trait o viata intreaga mancandu-le si glucidele rele asta fac, odata inghitite, elibereaza rapid o sursa mare de energie si organismul uman prefera glucidele ca sursa de energie (de ex celulele nervoase folosesc doar glucoza ca sursa de energie), dar in acelasi timp acesti carbohidrati cu absortie rapida (amidonul din cartofi, zaharul din dulciuri etc) provoaca in organismul o reactie prompta si rapida. Si intelegerea acestui proces sper sa te ajute sa iti invingi unele pofte. Asa. Deci, organismul incearca sa converteasca in glicogen (glucide de origine animala), cat mai repede, excesul de carbohidrati care a ajuns brusc in fluxul sanguin. Procesul de desfasoara repede, cu participarea masiva a insulinei care se secreta din abundenta (are loc un moment de hiperglicemie). Deoarece depozitele de glicogen din ficat si din muschi au o capacitate mica de stocare, organismul va transforma o parte din surplus in grasimi (trigliceride) circulante si de depozit (care se depun la nivelul tesutului adipos). Mai mult, participarea insulinei la metabolismul carbohidratilor, conduce, in paralel cu oxidarea carbohidratilor, la franarea arderii grasimilor, fapt ce conduce, in mod indirect, la ingrasare. In plus, cantitatea mare de insulina va scadea brusc glucoza din sange si va duce la o temporara hipoglicemie ceea ce iti va provoca o alta pofta de carbohidrati (cerc vicios). De aceea se recomanda glucidele bune, cele cu absortie lenta in sange (fructele, semintele, cerealele, lactatele de ex).

In cazul cartofilor prajiti, se intampla niste fenomene la fel de interesante, dar parca si mai grave: cartofii prajiti in ulei = glucide (amidon) + lipide (grasimi). In cazul glucidelor, procesul e asemanator celui de mai sus (glucida se transforma in glucoza, creste zaharul in sange=> se elibereaza insulina la nivelul pancreasului. Ceea ce difera acum este prezenta grasimii, a acizilor grasi liberi in sange (din ulei). In urma metabolismului glucidelor, rezulta substanta numita glicerofosfat. Glicerofosfatul esterifica acizi grasi liberi din sange, depunandu-i sub forma de trigliceride in tesuturile adipoase. Totusi, o anumita cantitate de glucoza este necesara pentru a initia arderea corecta a grasimilor (beta-oxidare), in alte conditii, formandu-se corpii cetonici. Dar trebuie, in ceea ce priveste glucoza, atunci cand se urmareste scaderea in greutate, sa se indeplineasca 3 conditii:

- sa provina din categoria glucidelor cu absortie lenta.
- sa nu ajunga in organism in cantitate prea mare,
- sa nu se administreze impreuna cu lipidele.
Deci trebuie evitate combinatii de genul cartof prajit, paine alba cu unt, gogosi facute in ulei, etc

Bafta si te pupicesc

Ah si sa nu uit, ce fel de ex faci la sala? ca din ce spui suna ca si cum ai face fitness (adica la aparate, pentru tonifierea muschilor), ceea ce nu-i deloc rau, e ff bine, insa ti-as recomanda si aerobic (in special cardio) pentru a arde mai multe calorii/ora si pentru a-ti intari sistemul cardiovascular, care presupun ca pana acum a fost supus anumitor excese si eforturi.

Scuze de post asa lung.
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Anorien; 03 dec 2010 at 17:11:44.
  #28 (permalink)  
Vechi 25 dec 2010, 17:09:21
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Fie ca sarbatorile de anul acesta sa iti umple sufletul de bucurie, incredere, speranta si iubire. Iar Mosul sa iti aduca cele mai dorite si neasteptate cadouri tie si celor apropiati.
Craciun fericit!!!
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #29 (permalink)  
Vechi 09 ian 2011, 21:34:15
DonescuMonica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 155cm, 86kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Buna

AM ESUAT. E prima data in viata cand ma apuc de ceva si nu reusesc sa termin nu reusesc sa ajung la scopul propus mai mult de atat esuez, nu mi-am inchipuit ca e atat de greu.
Ma gandesc, acum ca nici macar nu stiu unde am gresit, de ce nu am putut sa ma tin de dieta sport si alegerile facute, de ce nu am avut forta sa merg mai departe, de ce nu pot macar sa o iau de la capat, mai mult de atat nu fac decat sa merg din rau in mai rau (nu mai bausem cola de ani buni, acum beau iar).

Miercuri 12.01.2011 ma duc la mediul de familie, nu stiu ce o sa se intample ce slabisem in 2 luni - 6 kg, simt, stiu ca s-au pus la loc poate, cu siguranta mult mai mult, iar acum nu ma mai pot opri din mancat mi-e foame tot timpul.
Vai de mine si incepusem atat de optimista si atat de bine si cu cat citeam si invatam aplicam.

Explicatie? De ce? Cum? nu stiu in primul rand lene, trandaveala, oboseala, porcica din mine care a tot poftit doua luni si apoi a inceput sa infulece tot si toate fara sa ma scrie fara sa mai calculeze fara sa se mai ingrijoreze, nesimtita din mine care le-a dat cu flit celor de la sala cand au cautat-o pe un site de socializare si a spus ca nu are timp cand de fapt nu avea chef si ii era lene.
Vai de mine ce sa mai fac eu acum?
Trebuie sa imi gasesc resurse sa ma mobilizez - sa imi fac abonament la sala ( si sa imi cer scuze nu sa caut alta sla si sa evit asta)
- sa renunt la paine, prajeli etc
- sa reiau jurnalul cu calorii si gramaj
Nu mai stiu ......Ajutor ...

Multumesc
DonescuMonica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1782 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1265 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #30 (permalink)  
Vechi 10 ian 2011, 00:03:33
DonescuMonica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 155cm, 86kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

Nu o sa ma ascund dupa scuze si pretexte inutile, eu cumpar, eu prepar, eu mananc pe langa mine si alti dar deciziile in gospodarie in legatura cu mancarea eu le iau, pot spune si motiva ca am si primit de la mama foarte multe si foarte bune, dar asta n-o sa ma scuze ca le-am mancat, aveam posibilitatea de a alege si am ales cu stomacul, am gandit ca o scoafa ce se lasa condusa de o nevoie primara cum a fi mancatul, imi placea sa cred ca sunt mult mai inteligenta de atat... ei bine se pare ca m-am inselat si ca batalia asta cu mine am pierdut-o, sper inca ca nu am pierdut razboiul si ca inca nu e prea tarziu de a ma controlasi pentru a incepe o nou lupta.

Acum, nu sunt decat o ratata, asa ma simt RATATA, am esuat si ceea ce si mai grav de atat e faptul ca nu ma pot mobiliza, cred ca ar trebui sa depasesc faza psihica, trebuie sa imi gasesc forta interioara de a merge mai departe sau mai bine spus de o lua de la inceput.
Promit ca citesc ma informez si anunt cand imi regasesc forta.

Sunt foarte suparata ca doctorul de familie nu mi-a facut analize inca si ca nu am trimitere catre medic specialist vreau sa ma duc din tot sufletul sa stiu daca sunt sanatoasa si daca pot urma o dieta ca un om sanatos ( in afara de obezitate) sau ca un om bolnav ( de alte boli care pot afecta sau nu nu dieta)
Multumesc pentru sustinere si suport
DonescuMonica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1782 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1265 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
greutate, jurnal, kilograme, lucru noaptea, program dezordonat, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Vreau să pot sta din nou picior peste picior! :) Jurnal de pufoasă. Poofy Girl Arhiva jurnale slabit 256 10 iun 2013 22:17:16
Jurnal kiki26 - sper sa fiu slabuta! kiki26 Arhiva jurnale slabit 355 14 sep 2011 10:52:32
Vreau sa slabesc si nu pot Tora Arhiva subiecte - Am intre 90 kg si 100 kg 14 03 iul 2010 14:27:37
Jurnal Roxy:Vreau sa slabesc 14 kg . Vreau sa am o alimentatie sanatoasa Roxana Arhiva jurnale slabit 376 06 ian 2010 11:40:21
jurnal anca...vreau sa slabesc 5 kg si cel mai important sa ma mentin :D anca90 Arhiva jurnale slabit 5 17 iul 2009 15:43:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole