Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #411 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 23:20:44
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Foarte delicios ce mănânci tu acolo, numai alimente pline de savoare. Și mie îmi plac mult smochinele, și cele uscate dar în special cele proaspete. Una din bunicile mele, cea din județul Dolj, avea în grădină smochini și era raiul meu să merg și să mănânc fructe direct din tufă... Și mai făcea și un gem de smochine demențial, i se dusese faima la mine la liceu după ce le-am dat colegelor de clasă să guste.

Nici eu când sunt pe stop nu mă simt prea bine, parcă aș sta toată ziua întinsă. Dar mereu mă gândesc la ce-am citit odată despre activitatea fizică la menstruație, că e recomandat sport la nivel mediu de intensitate. Așa că trag de mine și după primele 5 minute de exerciții, nu mă mai doare nici spatele, nici burta, nu mai simt senzația aia de indispoziție generală. Știu că sportul pe care l-ai ales tu este mai intens, poate că în aceste cinci zile ar trebui să-l înlocuiești cu exerciții simple de tonifiere pentru abdomen, brațe, coapse, etc. Nu e sport aerob, dar lucrează musculatura și de ce să pierzi 5 zile?

PS.: am descărcat și eu cartea pe care ai atașat-o pentru Alexandra, mi-o pun pe eBook și o s-o citesc. Mulțumesc!
  #412 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 01:15:15
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna Je! (stiu ca Seb iti spune asa dar macar "odata" sa am si eu onoarea asta )

Ai perfecta dreptate cu faza cu sportul. Niciodata nu am tinut cont de faza asta cu sportul. Asta a fost motivul de "suprafata" ca sa scriu ca nu fac sport azi si mai ales sa nu stau sa enumar toate motivele "adevarate" pentru care nu am vrut sa fac azi) si care sunt:
- ieri, cu toate ca eu am vrut sa ma vad cu prietena mea, nu am fost capabila sa-mi asum propunerea de a petrece o seara agreabila pentru ca sunt o "Book Addict". La pranz mi-am cumparat alte doua carti de citit si cum pauza de munca a fost hyper scurta nu am apucat nici macar sa citesc o pagina. M-am chinuit inca 4 ore la munca doar cu gandul cand voi ajunge acasa sa 'simt" mirosul ala de carte proaspata, abia scoasa de la editura. Si na! imediat s-a intamplat intamplarea...foarte previzibila de altfel (caci doar eu o planificasem), prietena care suna ca ma asteapta jos sa mergem la mine. La inceput, am zis sa "accept", sa asum, si sa ma concentrez 100% pe discutia noastra ....din pacate prea putin interesanta la ora aia..... Ma gandeam doar la cat timp trece in care as putea face sport, sau citind una din carti, sau pregatindu-mi ziua de maine..... Dupa 2 ore, rabdarea si frustrarea si-au spus cuvantul. Si plictiseala de altfel. M-am pus destul de grotesc pe cascat si maimutarit pe canapea ca mesaj "foarte subtil" directionat spre ea : "Nu vreau sa fiu ipocrita, discutia din seara asta e deplorabila, vreau sa raman singura si sa mai profit de stropul de timp care mi-a mai ramas". Dar ea, e genul care se face ca ploua si cand sunt 40°C afara. Atunci a trebuit sa joc un pic pe "Black Swan" si sa-i spun ca sunt franta si nu asa in forma in seara asta si ca nu visez decat sa ma bag sub plapuma (iar in in gandul meu ...."sub plapuma cu cartile"). Ceea ce am si facut pe urma doar ca bineinteles nu am apucat sa ajung nici macar la jumatea cartii si constiinta profesionala m-a izbit, am stins lumina si la nanic.

CONCLUZIE: azi am vrut sa termin ce am inceput ieri, linistita si singurica in lumea mea. De-asta am spus ca legat de sport mai imi raman 5 zile. Adica eu mi-am programat sa-l fac 5 zile pe sapt si cum imi plac senzatiile tari am zis hai sa fie si 5 zile una dupa alta, adica de maine pana duminica in continuu.

Alte motive destul de "flou" dar care mie imi complica existenta:
- spalatul si uscatului parului (e o intreaga strategie hebdomadara)
- faptul ca joi am "conferinta telefonica" cu cei din RO (batuta in cuie in plus)
- faptul ca lunea si martea, fara sa fiu superstitioasa, sunt zilele mele cele mai.... nu stiu ....am senzatia ca "imi duc crucea" in zilele astea. Dar in schimb, intotdeauna, incepand de Miercuri, viata devine colorata in roz bonbon. Nu stiu, poate e si pentru ca m-am nascut intr-o miercuri. E singura explicatie "ilogica" la niste fapte "ilogice" care se repeta de ani de zile.

Nu am terminat nici in seara asta ce am dorit dar NU REGRET! De ce nu am terminat? Pentru ca am fost sa te "vizitez" la tine acasa, la propriu si la figurat. Ma refer si la acel "acasa" virtual. Iar la propriu caci m-ai transportat cu adevarat "acolo". Am ras si am plans citindu-te, mi-ai facut prastie emotiile! Ai jonglat cu ele mai rau ca la circ. Bine, eu sunt si o hipersensibila a mediului inconjurator, deci nu te simti vinovata 100% dar 99,999%, da!

Cred ca intelegi foarte bine despre ce este vorba. Incerc sa nu spun mai multe caci nu vreau sa-mi gasesc si eu jurnalul la arhive.

Vreau decat sa adaug ca eu sunt din Calimanesti (in drum spre Sibiu sigur ai trecut prin aceasta statiune uitata de lume) iar bunicii de langa Slatina: deci si eu olteanca cu o melitaaaa...... de mama mama!

Ne mai auzim aici sau pe dincolo
Te pup

Ultima dată editat de pasiune; 06 apr 2011 at 01:29:11.
  #413 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 01:24:09
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Ale,

Raspund maine.
Vise placute
  #414 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 06:47:43
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna dimineatza!

Am zis ca astazi trebuie sa iti aduc o cafelutza, ca tot incepe seria de zile bune pentru tine!



App, referitor la acest lucru, nu crezi ca iti faci rau singura, subconstientul inregistrand sentimentele mai "negre" si le transpune in viatza de zi cu zi, facandu-te sa gandesti si sa te simti asa?

Nu stiu eu prea multe despre psihologie, dar citesc ce prind! Poate gasesc carti interesante pe viitor, ca tare ma intereseaza acest subiect si cum ne influenteaza viatza!

Legat de unele discutii plictisitoare, de la un timp asa sunt si eu! Cateodata ma gandesc: "hey, ce faci? Vrei sa te retragi mereu in lumea ta si sa te rupi de cei din jur? :O" Dar tot ce imi doresc eu fac pana la urma! Si cred ca am ajuns la concluzia, ca virgula cateodata as vrea sa vorbesc cu persoane de la care am de invatzat ceva mai mult...si care o discutie cu ei ma fascineaza! Imi iubesc prietenele (care sunt f putine, dar e mai bine asa), dar parca cateodata prea putin cer de la ele!

Parul tau e nebun ca al meu! Si eu am avut aceeasi problema, si mai am una: dupa ce fac sport sunt ca si cum as fi spalata pe cap, si nu ma pot spala pe cap in fiecare zi, si nici nu iti inchipui ce fel imi sta! DAR, am gasit o solutie! Se numeste Peria de la Rowenta! Pe mine ma ajuta ff mult, in 15 min e gata uscat si coafat, si ma si tine o zi intreaga!

Eu sunt o moldoveanca , dar sper sa ne intelegem!

O zi minunata iti doresc!
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #415 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 17:28:27
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna Ale,

Mersic pentru cafeluta, am degustat-o din priviri azi de dimineata caci la Detox nu merge cu cafeina
Nu trebuie exagerata situatia cu faza cu lunea si martea . Nu sunt o defetista, nici superstitioasa si stiu care-i efectul asupra subconstientului. Ca sa reformulez situatia: avem toti un bioritm al nostru in timpul anului, in timpul lunilor, al saptamanii. E ca si cu faza "sezon inalt", "sezon "mediu sau mic" la statiuni la mare si munte sau cu actiunile in bursa. Nu ai ce-i face! Bioritmul e ceva natural. Eu de miercuri pana duminica zici ca sunt pe arcuri de cata energie am. E doar vorba ca daca ar fi sa fac un clasament al zilelor celor mai "profitabile" dintr-o saptamana, lunea si martea ar fi pe ultimele doua locuri. Dar e bine sa ne cunoastem bine si sa stim tocmai aceste lucruri ca sa putem adopta programul in functie de acesti parametri.

Legat de Yoga, cat eram in Faculatate, faceam acolo la sport cu un prof tare bun. Nu ma duceam des, doar o data pe saptamana dar cum era pentru prima data, m-a ajutat sa inteleg care-i adevarata treaba cu disciplina asta. Pe urma am ales calea de mijloc. M-am inscris pe une site de Yoga on-line cu profi in direct, care filmau sedintele facute dimineata si seara si in care explicau tot "ce se intampla". In paralel, am cumparat o sumedenie de carti despre yoga, ca sa "aprofundez" materia. Pe mine personal, tot cartile m-au ajutat cel mai mult. Cand faceam postura X sau Y aveam clar in cap la ce foloseste fizic si psihic. Dar ma rog, Yoga e o filozofie de viata, care trebuie aplicata in toate. Legat de asta poti afla mai multe din cartile lui Deepak Chopra. Si bieninteles ca am incarcat si de pe net ca de! daca e gratuit.... e tentatia mare....

Cu parul, am perie, feon, placa, ondulator....tot tacamul. Si dureaza 15-20min sa mi-l fac (partea cu uscatul). Doar ca nu-mi place mie sa pierd timpul cu asta zilnic si nici sa-l supun acestor aparate zilnic.

Cu faza cu prietena, nu pot sa zic ca este "cea mai buna prietena " ("adevarata" fiind in Ro) dar ramane totusi o prietena caci ne ajutam ba cu una ba cu alta. E doar chestia ca ea e genul de prietena super faina sa faci o treaba impreuna, dar la discutii si altele.....

Pe curand,

Ultima dată editat de pasiune; 06 apr 2011 at 17:30:33.
  #416 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 17:31:41
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Hello din nou!

Cand ti-am citit jurnalul, mi-am copiat intr-un document tot ceea ce ai postat si tradus tu, pentru a avea mai mult timp sa le citesc si sa nu caut iar prin tot jurnalul!

Asa....si am ajuns la acea parte cu "combinarea alimentelor" si tot ce tine de acestea, inclusiv "disocierea alimentara". Pot sa zic ca tot ce am citit este exact opusul a catorva carti citite de mine, exclusiv pe aceasta tema!

De ex : cartof+carne! Eu am citit ca s-au facut studii in care s-a demonstrat ca la ingerarea acestor doua alimente, se secreta si suc alcalin dar si suc acid, rezultand anihiarea celor doua sucuri, si ramane un bol alimentar nedigerat...si apoi stii si tu povestea!

De la tine am citit ca al nostru corp, digera mai intai glucidele, apoi proteinele, si ca asta s-a demonstrat intr-un studiu stiintific! Trebuie sa zic ca mi-e cam greu sa cred, dar nu vreau sa refuz aceasta idee, deoarece stiu ca oamenii se pot insela! De aceea nu vreau sa contrazic tot ceea ce ai postat, dar cred ca mi-ar fi de ajutor explicatie in plus...ceva care sa ma faca sa cred cu adevarat ca astfel reactioneaza organismul..si ca studiile de atatia ani se insala!

Asa, si mai spunea acolo ca daca mananci proteine (carne de ex) + Legume , corpul nostru priveste asta ca o privare de glucide, si transforma unele proteina in glucide ( procesul fiziologic il stiu). Dar , problema e ca si legumele contin glucide...deci?

Sper ca nu te pun la o munca in plus, dar chiar mi-a trezit atentia! As vrea sa stiu cum se asociaza pana la urma alimentele, si poate daca ai o carte care sa ma ajute, sa ma lumineze, ti-as fi recunoscatoare!

Cu mult drag,
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #417 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 17:45:04
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Buna Ale,

Mersic pentru cafeluta, am degustat-o din priviri azi de dimineata caci la Detox nu merge cu cafeina
Nu trebuie exagerata situatia cu faza cu lunea si martea . Nu sunt o defetista, nici superstitioasa si stiu care-i efectul asupra subconstientului. Ca sa reformulez situatia: avem toti un bioritm al nostru in timpul anului, in timpul lunilor, al saptamanii. E ca si cu faza "sezon inalt", "sezon "mediu sau mic" la statiuni la mare si munte sau cu actiunile in bursa. Nu ai ce-i face! Bioritmul e ceva natural. Eu de miercuri pana duminica zici ca sunt pe arcuri de cata energie am. E doar vorba ca daca ar fi sa fac un clasament al zilelor celor mai "profitabile" dintr-o saptamana, lunea si martea ar fi pe ultimele doua locuri. Dar e bine sa ne cunoastem bine si sa stim tocmai aceste lucruri ca sa putem adopta programul in functie de acesti parametri.

Legat de Yoga, cat eram in Faculatate, faceam acolo la sport cu un prof tare bun. Nu ma duceam des, doar o data pe saptamana dar cum era pentru prima data, m-a ajutat sa inteleg care-i adevarata treaba cu disciplina asta. Pe urma am ales calea de mijloc. M-am inscris pe une site de Yoga on-line cu profi in direct, care filmau sedintele facute dimineata si seara si in care explicau tot "ce se intampla". In paralel, am cumparat o sumedenie de carti despre yoga, ca sa "aprofundez" materia. Pe mine personal, tot cartile m-au ajutat cel mai mult. Cand faceam postura X sau Y aveam clar in cap la ce foloseste fizic si psihic. Dar ma rog, Yoga e o filozofie de viata, care trebuie aplicata in toate. Legat de asta poti afla mai multe din cartile lui Deepak Chopra. Si bieninteles ca am incarcat si de pe net ca de! daca e gratuit.... e tentatia mare....

Cu parul, am perie, feon, placa, ondulator....tot tacamul. Si dureaza 15-20min sa mi-l fac (partea cu uscatul). Doar ca nu-mi place mie sa pierd timpul cu asta zilnic si nici sa-l supun acestor aparate zilnic.

Cu faza cu prietena, nu pot sa zic ca este "cea mai buna prietena " ("adevarata" fiind in Ro) dar ramane totusi o prietena caci ne ajutam ba cu una ba cu alta. E doar chestia ca ea e genul de prietena super faina sa faci o treaba impreuna, dar la discutii si altele.....

Pe curand,
Se pare ca am trimis mesajul in acelasi timp!

O idee buna ar fi sa vad si eu zilele in care sunt cea mai activa, dar cred ca deja stu ca weekendul e mai cu pas domol pentru mine!

Eu nu am cursuri de yoga in Galati, si de aceea mi-am luat filmuletze de pe net...si voi incerca sa citesc si carti! Iti multumesc de recomandare! Sper sa gasesc si in lb romana! Sau engleza!

O seara minunata!
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #418 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 23:48:20
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Meniu azi - miercuri

MD: Smoothie Kiwi/Coco
G: 1 Shake proteinat végé (cu proteine de canepa, orez si fasole si o gramada de alte plante)
Pranz: 200g fasole rosie boabe + salata verde si sfecla + castravete
G: 5 smochine +1 mar + 25g migdale
Cina 1 Shake végé proteinat

Activitate fizica: 2h mers pe jos + 1h Tracy (30 min Mat + 30 min Dance & Coarda)

Ale, nu stiu ce s-a inteles pe postul asta, poate le-am amestecat eu dar treaba asta nu are legatura cu studiul despre care tot am spus. E vorba despre sute de studii. Principale carti de capatai sunt puse in referinta in josul sintezelor facute de mine din aceste carti citite din scoarta in scoarta. E vorba de o gramada de oameni de stiinta mai mult decat renumiti, cu rezultate in vindecarea multor afectiuni si inclusiv un autor care a luat Premiul Nobel la Medicina.
In fine, este foarte mult de spus, Montignac a aparut in Franta prin anii 1987, sute de autori de carti de "regimuri de slabit" s-au luat dupa el, altii din alte pricipii legate de naturism au bagat si ei faza cu combinatiile alimentare si asa s-a facut spalarea de creier sau mai bine zis confuzia (intre "cura" si "mod alimentar permanent" ). In RO abia de cativa ani se vorbeste de el.....A citi cateva carti al carui autor iti place cum scrie nu inseamna ca ai descoperit un adevar. O carte nu este un studiu. Toate astea sunt vechi decat lumea. Montignac a murit acum cateva luni in Franta de cancer de colon. Asa ca faza. ..Nu vreau sa insinuez nimic. Nu-mi plac polemicile.
Si mai e vorba sa vedem daca vorbim de acelasi lucru?! Ce inseamna la tine "combinatiile X sau Y "nu fac bine" sau "nu sunt bune"? Cand zici asta din ce punct de vedere te plasezi? Termen scurt? Termen lung? La slabit? La sanatate? La functionarea corecta a creierului??

In weekend promit sa fac un raspuns detaliat si definitiv la chestiunea asta. Zic definitv pentru ca sunt dezgustata de suprimarea contului lui Janeline si arhivarea jurnalului ei doar pentru ca a scris numele unui blog. Pe toate forumurile respectate din afara n-ai sa vezi asta in viata ta sa nu ai voie sa pui un link, etc... Cu toate fitele lor, romanii sunt cu sute de ani in urma la mentalitate...din pacate... Daca persoane ca ea nu mai pot veni pe forum, atunci nici eu nu-mi mai bat capul si nici energia, nici timpul.

Te pup Noapte buna
  #419 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 13:35:57
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Pasiune, jurnalul tau e fascinant, imi place ordinea pe care ti-o pui in viata si in ganduri, o sa citesc cand am timp dar pana atunci iti multumesc pentru ca m-ai inspirat


Citat:
Referitor la Janeline - eu am cautat sa respect cu strictete regulile forumului cat am putut mai bine pentru ca forumul e privat, e ca si cum am fi primiti la fondatorii lui acasa, si daca ei au solicitat aceste reguli, incalcandu-le e ca si cum ai fi lipsit de respect fata de gazda. Nu comentez regulile, le iau ca atare si stiu ca uneori aduc si greseli cum este cea cu suprimarea contului unei persoane care ar avea ceva bun de spus cum este, din cate inteleg, Janeline... gandeste-te ca lipsa de educatie in Romania domneste peste tot si interdictia de a posta linkuri aduce o munca mai usoara moderatorilor care nu sunt nici multi si poate mai au si altceva de facut - altfel ar trebui ca fiecare link postat sa beneficieze de verificare, nu mai trebuie sa spun de ce. Sper ca nu vorbesti serios cu "nici eu nu-mi mai bat capul si nici energia, nici timpul". Cand ai timp, continua te rog sa ne desfeti cu gandurile tale

__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!

Ultima dată editat de Mihaela1006; 07 apr 2011 at 13:46:42. Motiv: explicatii nu foarte necesare pentru ca sigur le stii :)
  #420 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 15:51:06
vadmin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Post Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
In weekend promit sa fac un raspuns detaliat si definitiv la chestiunea asta. Zic definitv pentru ca sunt dezgustata de suprimarea contului lui Janeline si arhivarea jurnalului ei doar pentru ca a scris numele unui blog. Pe toate forumurile respectate din afara n-ai sa vezi asta in viata ta sa nu ai voie sa pui un link, etc... Cu toate fitele lor, romanii sunt cu sute de ani in urma la mentalitate...din pacate... Daca persoane ca ea nu mai pot veni pe forum, atunci nici eu nu-mi mai bat capul si nici energia, nici timpul.
Sunt cuvinte prea mari pentru o banala promovare. Contul utilizatorului jeaneline, a fost restrictionat pentru incalcari repetate si in cunostinta de cauza a regulamentului:
  • Initial a incercat sa puna acel blog la semnatura si a primit atentionare (prin mesaj privat, trimisa de catre Regulament).
  • Dupa care a pus acel blog in forum ignorand atentionarea primita - a primit o penalizare pentru publicitate / SPAM (putea sa se opreasca aici, dar probabil nu stilul de viata sanatos o interesa din moment ce a insistat mai departe).
  • Dupa ce a primit penalizare, a scris un mesaj e-mail jignitor, similar celui de mai sus in care si-a exprimat nemultumirea ca nu poate publica denumirea acelui blog si faptul ca nu este de acord cu regulamentul comunitatii - nu este de acord cu regulamentul, contul a fost suspendat.
Faptul ca utilizatorul a venit pentru promovare blog, a jignit si nu este de acord cu regulametul comunitatii pe care l-a acceptat la inregistrare, a dus la restrictionarea contului.

Un regulament acceptat la inregistrare, este similar unei promisiuni sau acord. Tu promiti sa respecti unele lucruri si noi promitem sa-ti oferim tot ce vezi aici in schimb si chiar mai mult, deoarece comunitatea se dezvolta permanent. Din pacate unii care vin "in alte scopuri" nu respecta (si nici nu-i intereseaza) aceasta promisiune (atentie la "mentalitate") si trebuie exclusi din comunitate.

Comportamentul unui "promovator" in general este de tipul:
  1. Incearca sa se promoveze prin metoda simpla si evidenta (link-uri si/sau date de contact)
  2. Daca nu reuseste promovarea simpla, incearca sa se promoveze integrandu-se printre utilizatori si apropiindu-se de ei (o metoda foarte meschina dupa parerea mea).
  3. Daca nici aceasta metoda nu reusesc si sunt "prinsi", unii dintre ei devin frustrati pentru ca nu li s-a primit "promovarea" si incearca sa faca rau atacand direct sau indirect folosind prietenii lor, administratia si valorile comunitatii printr-un comportament de tip Troll (accesati link-ul, am scris un mic articol, o sa vedeti cat de bine descrie teoria un astfel de comportament).

Promovarea/publicitatea pe un site in care regulamentul nu permite acest lucru, la baza este un furt si toti acei care practica astfel de activitati, pot fi caracterizati corespunzator (atentie iarasi la "mentalitate").

Este adevarat, sunt alte site-uri care permit intentionat link-uri si promovare, pentru ca din asta castiga bani si asa functioneaza ele. Acest lucru nu tine de "mentalitate" sau de "alte lucruri", ci doar de faptul ce doresc site-urile respective. De exemplu, cei care doresc afisari multe, permit orice pentru a obtine usor multe afisari.

In final, este o decizie foarte simpla, daca vrei sa te promovezi, te duci pe site-urile unde se permite, daca vrei sa traiesti sanatos vii pe Slabute, pentru ca aici ai toate informatiile si uneltele necesare pentru a face acest lucru si nu te deranjeaza nimeni cu "diverse tehnici de promovare".

Faptul ca unii nu inteleg astfel de lucruri, duce la crearea de confuzii si aparitia unor astfel de situatii, in care din cauza "unui link" sau a "unui produs", cineva, cum este cazul tau, uita foarte usor despre zecile de functionalitati la cel mai inalt nivel oferite gratuit, uita de ajutorul si efortul supra-omenesc din partea Slabutei, Slabutelor Senior, Slabutelor cu Experienta si a celorlalte slabute din comunitate, despre oamenii care au grija ca acest forum sa mearga asa cum il stii, despre investiile imense care s-au facut ca voi sa traiti mai bine si mai sanatos. Daca nu exista Slabute, cu toate sacrificiile care s-au facut aici, nu stiu unde putea fi stilul de viata sanatos in ziua de azi.

Daca vrei, mai pun o intrebare retorica: Oare incalcarea regulamenului, in cunostinta de cauza (dupa ce ati primit atentionari, inclusiv si tu), nu inseamna o lipsa de respect fata de ceilalti 26 de mii care-l respecta? (atentie iarasi la "mentalitate"). Eu zic ca da.

Mai pun o intrebare retorica: Cand este vorba de critica si acuze, chiar si pentru incalcarile de regulament, apar "sustinatori". Dar ce s-ar intampla daca acei "sustinatori" ar multumi cel putin odata (care nu costa nimic) pe Slabuta, Slabutele Senior, Slabutele cu Experienta si celelalte slabute care i-au ajutat din propria initiativa si fara obligatii in momente in care altii nici macar nu s-au gandit la ei? Ce s-ar intampla daca pe acei "sustinatori" data viitoare, cand vor avea nevoie, nu va mai fi nimeni sa-i ajute din suflet si corect? Sunt intrebari grele, dar care trebuie puse pentru a intelege (atentie iarasi la "mentalitate").

Situatia curenta poate fi descrisa in felul urmator: "Cineva s-a chinuit, a depus tot efortul si a creat o casa draguta, confortabila si utila si ti-a dat voie sa intri in ea, cu conditia sa respecti niste reguli de bun simt. Tu ai zis ca esti de acord cu acele reguli doar cat sa intri acolo. Dupa ce ai intrat acolo, ai fost ajutat si te-ai simtit bine, ai inceput sa faci mizerie, sa spargi mobila si sa-i acuzi pe cei care te-au primit acolo ca sunt "rai". Este o "mentalitate" buna? Ai accepta un astfel de comportament la tine in casa?"

Tocmai din cauza acestui tip de utilizatori, regulamentul ajunge sa fie restrictiv si pentru ceilalti membri din comunitate.

Ca o concluzie finala, nu exista "mentalitate de roman", "mentalitate de englez", "mentalitate de chinez", etc. ... exista mentalitatea fiecaruia (indiferent de nationalitate) si capacitatea lui de a intelege o situatie.

"Cu toate fitele lor, romanii sunt cu sute de ani in urma la mentalitate...din pacate..." ... nu uita ca si tu si jeaneline tot sunteti romani si sa spui astfel de lucruri despre tine insuti, deoarece tot sunteti "romani", suna cel putin hazliu, daca nu altfel.

Nu esti de acord cu regulamentul comunitatii si aplicarea lui. Contul tau a fost restrictionat.
 

Informatii despre slabit
alimentatie, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Trixy - Be thin, healthy and happy Trixy26 Arhiva jurnale slabit 156 15 nov 2012 10:25:23
Let's say hellow to our new life - Jurnal Strawberry strawberry Arhiva jurnale slabit 22 13 sep 2012 19:11:29
Ari's new life Ari02 Arhiva jurnale slabit 27 15 mai 2010 09:26:47
jurnal taly..*quod me nutrit me destruit* Lady Lara Arhiva jurnale slabit 12 20 apr 2010 21:08:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole