Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Oare am sa reusesc de data asta?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 27 ian 2014, 00:01:53
anasstasia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 oct 2013
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: low-carb
Date: 157cm, 48.0kg
Mesaje: 166
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 220 ori in 102 mesaje
Implicit re: Oare am sa reusesc de data asta?

Nici mie nu-mi prea plac meniurile. Eu cred ca organismul tau nu vrea sa cedeze nici un gram pentru ca face foamea si a intrat in panica. Ca sa slabesti culmea este ca trebuie sa mananci.
Dimineata obligatoriu trebuie sa mananci, asa cum spunea si Rozica trebuiesc mai multe proteine, am vazut si meniu de fast food...
Uita-te si in meniul persoanelor care au reusit sa slabesca, vezi cum si-au organizat mesele, cantitatile...
Sunt convinsa ca poti sa slabesti, insa trebuie sa te organizezi foarte bine la inceput.
__________________
Toti oamenii sunt trecatori, insa nu toti trecatorii sunt oameni
http://calorii.slabute.ro/calorii-pr...nasstasia.html
anasstasia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1306 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 789 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1048 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui anasstasia:
anqutz (27 ian 2014), rozica1965 (27 ian 2014)
  #12 (permalink)  
Vechi 27 ian 2014, 09:15:11
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit re: Oare am sa reusesc de data asta?

draga mea, sa nu te superi, toate am facut asemenea greseli la inceput, dar meniul este total gresit! in primul rand evita sa scazi sub 1200 sub orice forma, mentine-te undeva la 1200-1400 si vei slabi mult mai bine, altfel organismul va intra in alerat de foamete si va renunta muuuult mai greu la kg! apoi, trebuie sa-ti distribui corect nutrientii! un mic dejun din fructe/legume nu este de loc o idee buna! s-a demonstrat ca un mic dejun proteic: oua, peste, branza, iaurt este mult mai indicat. eu personal ani intregi am mancat iaurt cu cereale la micul dejun, si mereu mi se facea foame la 2 ore, cand mananc o omleta cu putin muschi sau oua fierte, uit ca tre sa mananc la pranz. la pranz alege o friptura su salata, supa/bors de carne cu legume, o salata de fasole daca postesti. seara de preferat ar fi peste cu salata, fructe de mare, cu legume proaspete sau de la congelat. mai poti manca paste integrale cu legume, orez integral sau salbatic, toate cu legume. alta sursa buna de proteine sunt mazarea, ciupercile, nautul, lintea. combina-le cu cu legume verzi, ulei de masline si cepa cruda si iese o salata delicioasa!
ar fi multe de spus, dar incearca in primul rand sa ai cam proportii egale de de carbo, proteine si grasimi: in jur de 30% fiecare. la gustari poti manca in continuare mere, legume crude, nuci, alune, seminte crude, o felie de cascaval, un ou fiert, un iaurt mic, ce preferi.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
anasstasia (29 ian 2014), anqutz (27 ian 2014)
  #13 (permalink)  
Vechi 27 ian 2014, 09:17:24
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit re: Oare am sa reusesc de data asta?

a, am uitat mai devreme! in loc de sucul ala de la micul dejun da-le pe razatoarea mare si mananca-le ca salata! pastrezi in felul asta si fibrele, care vor face zaharul sa se asimileze mai greu, cresc satietatea si nu au calorii!
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 27 ian 2014, 10:05:59
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit re: Oare am sa reusesc de data asta?

Buna! Este mai putin important cate calorii mananci si mult mai important din ce provin. La un moment dat, cand eram la inceput pe forum, mancam 1000 de kcal/zi dar eram in fiecare zi cu lingurita in borcanul de nutella si ma miram de ce nu scad un gram. Dupa vreo 2 sapt de frustrari am inceput sa fiu mai atenta la ceea ce pun in farfurie si mai putin la cate calorii mananc. Daca iti faci un meniu sanatos si mananci cat iti trebuie, vei slabi.

Pentru inceput, se recomada sa ai 3 mese pe zi + 2 gustari. Sau 5 mese mai mici, pentru a da un boost metabolismului. Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. Daca nu ai timp, mai bine te trezesti cu 10 min mai devreme si iti faci timp sa mananci in prima ora de la trezire. Daca nu poti manca, pentru inceput poti incerca sa bei un smoothie sau sa mananci un iaurt amestecat cu o mana de fructe proaspete si seminte.

Luni ai mancat un sandvis care avea echivalentul caloric al unui pranz bogat in legume, grasimi sanatoase si proteine, atat de necesare pentru buna functionare a organismului. Daca mergi la serviciu iti poti face pachet de acasa cu tot ce vei manca in cele 8-9 ore, ca sa eviti tentatiile.

Ideal ar fi sa ai mesele bogate in legume cu indice glicemic mic si proteine. Normal, trebuie sa mananci si carbo pe parcursul unei zile, preferabil pana in pranz. Adica fara paine, gris sau fructe seara. In plus, biscuitii nu sunt sanatosi. Daca vrei ceva dulce poti gasi ft multe retete guile free, chiar iti poti face tu biscuiti in casa. Iti ia vreo 15 min sa faci compozitia si vreo 20 de min sa ii coci.

Si, nu in ultimul rand, sport faci? Mersul pe jos nu se pune.
Acest membru apreciaza mesajul lui anqutz:
butterfly30 (27 ian 2014)
  #15 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 08:36:07
anamariakatra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 oct 2011
Locaţie: baia mare, Italia
Vârsta: 40
Date: 167cm, 78kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 23
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul

Ana,sper sa nu te superi......dar m-am uitat pe meniurile tale,si cu mici exceptii,nu prea imi plac. Degeaba mentii un nr de calorii,mesele tale nu prea sunt in regula!Proteinele sunt foarte,foarte putine,mic dejunul e inexistent ...si multe altele.
Sa se mai uite si alte fete si sa isi dea cu parerea.
Scuze daca nu iti va placea mesajul meu......chiar as vrea sa stiu si alte pareri!
Draga Rozica, iti multumesc pentru observatii. Se vede ca nu ma pricep deloc deci am nevoie de sfaturi cat mai multe. Prima saptmana am incercat sa mananc cat mai normal si pentru prima data sa inteleg de fapt ce gresesc. Singurul lucru divers, fata de modul meu de a manca zi de zi, a fost ca am redus cantitatile. Saptamana asta vroiam sa imi fac un meniu cat de cat cu produse care sa imi placa dar ma cam pierd, nu prea stiu cum sa il fac ... In plus cina mea e conditionata inca de ceea ce gatesc familiei. As dori sa mananc si inainte de 18 dar nu ajung acasa pana la 19, presupun ca si cina tarzie e o problema.
anamariakatra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1759 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1242 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 09:48:39
anamariakatra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 oct 2011
Locaţie: baia mare, Italia
Vârsta: 40
Date: 167cm, 78kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 23
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

Draga anasstasia, butterfly30 si anqutz
incep cu a va multumi . am nevoie de mare da mare ajutorrrrr.
Stiu ca aveti toate dreptate in privinta micului dejun dar ca ma credeti sau nu mi-e fff greu. Dupa multi ani si cu mare greutate am resusit sa beau suc natural facut in casa si pe la ora 10 un fruct de preferinta banana ... e o lupta pentru mine micul dejun. As putea eventual incerca iaurt cu fructe uscate dar totusi ceva usor in timpul saptamanii. Alte idei? In weekend, trezindu-ma si mai tarziu fac fara probleme un mic dejun satios.
Proteinele --- de un an incoace nu reusesc sa mananc multa carne, nu o diger iar gratarul il mananc dar cu chiu si vai (nu inteleg de ce). Sunt mai mult ca sigura ca sunt si alte produse ce contin proteine si probabil si alte moduri de a gati carnea dar din pacate nu stiu cum sa o fac ca sa nu gresesc.
Carbohidrati ---- traiesc in Italia asa ca din pacate fac parte din viata mea dar trebuie sa invat sa le includ in dieta asa cum trebuie ... ??? normal ca nu stiu cum.
Dulce ... il ador ... sper sa reusesc sa ma abtin dat totusi am sa-mi conced dulcele duminica dar am sa caut pe site retete dietetice asa cum si Voi m-ati sfatuit.
Sport ... ies din casa la ora 7.30 si reintru la ora 19. Am o ora jumatate de pauza de pranza si sunt departe de casa. Lunea am reusit sa gasesc un curs de spining in apa langa servici (din pacate dupa imi raman doar 5 min din pauza si mancanc pe fuga un sandwich), restul zilelor, tot in pauza de pranz, incerc sa fac macar 20-30 min de mers pe jos. A dam restul orelor stau pe un scaun , fac munca de birou. Singura alta zi in care as mai putea face sport e duminica. Ma gandeam la minim o ora de bicicleata???
O alta problema cu care ma lupt incontinuu e ca seara sotului gatesc toate acele lucruri ce nu le pot manca. E oribil si fff greu sa te abtii dar nu am alta solutie.
Vedeti ... sunt pierduta, nu gasesc portita si nu stiu cum sa mananc, ma pierd pur si simplu. Mai mult ca sigur imi lipsesc noutiunile de baza. Citind ba in dreapta ba in stanga in toti acesti ani n-am facut altceva decat sa fac si mai mare confuzie in creierul meu.
Va multumesc enorm pentru sfaturi si promit sa le bag la creieras incetul cu incetul.
anamariakatra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1759 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1242 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 11:23:40
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

Buna! In primul rand nu te descuraja si nu te da batuta. Niciuna dintre noi nu a intrat aici pentru ca stia cum sa manance corect. PE masura ce trece timpul, te documentezi si iti dai seama ce ti se potriveste si ce nu. Mancarea poate fi buna si daca nu e o bomba calorica si cu putina munca te poti chinui sa-l dai pe brazda. Sau te vei invata sa nu mai poftesti. Cel putin asta e cazul meu, m-am obisnuit sa nu mai poftesc.

Idei de mic dejun sunt multe. Cam ce iti place sa mananci? Iti poti face o omleta, sau niste briose din oua cu branza si legume la cuptor, daca preferi proteinele. Sau iti pofi face niste porridge din ovaz/quinoa cu seminte si fructe uscate/proaspete, iaurt cu fructe proaspete si seminte, smoothie din fructe si legume. La inceput aluneca greu pe gat, dar acele 10 minute acordate mic dejunului pot face o mare diferenta pentru restul zilei.

Proteine nu inseamna numai carne. Inseamna si oua, branza, iaurt, pseudocereale, fasole, ciuperci si alte legume bogate in proteine. Carne nu e musai sa fie gratar, poate fi facuta la aburi, la cuptor, ii poti face un sos din rosii si condimente praspete.

Dulciuri iti poti face o groaza guilt free. Iti poti face iaurt cu fructe, cheescake, budinca din lapte cu putina gelatina ca sa se inchege etc. De ex, azi am mancat cam 100 de gr de ricotta amestecata cu o lingurita de cacao, fulgi de cocos si visine si am adaugat cam jumatate de lingurita de sevie ca sa fie dulce. Pentru moment te poti stramba, dar gusturile se educa.

Sport poti incorpora in rutina ta de 3 ori/sapt cate 30 de min de Yoga sau de HIIT. Focus T25 al lui Shaun T e un program care dureaza cam 25 de min, ft intens si eficient. HIIT-ul are avantajul ca dureaza putin si te ajuta si sa slabesti si sa te definesti rapid.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
anamariakatra (28 ian 2014), Zoe (28 ian 2014)
  #18 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 13:51:01
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

anamaria, problemele tale sunt problemelee noastre, ale tuturor! te inteleg perfect, exact asa simt si eu. ce pot spune din experienta este: se poate! dar nu trebuie sa te trezesti maine si sa vrei sa faci totul perfect, este imposibil. trebuie sa o iei trepat, putin cate putin, lasa-ti corpul si mintea sa asimileze schimbarile si vei ajunge unde trebuie. nu te grabi, o slabire mai lenta e mai sanatoasa si mai usor de mentinut. am vrut sa-ti dau un sfat data trecuta, dar m-am temut ca imi va sari toata lumea in cap: scoate-ti din cap cuvantul calorie sau mai bine inlocuieste-l cu "sanatos". mai exact, nu te mai gandi: cate calorii are mancarea asta?, ci este sanatoasa mancarea asta? ce imi aduc bun pentru organism? cu ce ma ajuta? nu numai eu spun asta, mancand sanatos si in combinatiile corecte e f greu sa mananci peste 2000cal, pt ca alimentele santoase sunt mai satioase.
nu stiu de ce te chinui cu carnea daca nu-ti place. mananca frumos peste, oua, ciuperci, naut, fasole, linte, quinoq, amarantg, paste integrale in locul pastelor albe, iaurt si lactate si e suficient. sincer, eu sunt carnivora si nu ma vad fara carne, dar nici n-as putea manca mai mult de o data/zi.
sa stii ca si eu gatesc sotului, dar incet-incet am adaptat retetele clasice ca sa pot manca si eu si fetita (care are 1 an jumate). e drept ca ii fac unele numai lui, separat, dar acelea sunt mancaruri rapide de obicei.
stiu ca esti obosit, dar 25min de sport sigur reusesti sa faci de 3 ori pe sapt. eu personal fac seara, dupa ce adoarme cea mica. nu e solutia perfecta, dar e mai bine decat de loc.
eu cu cina tarzie nu vad neaparat o problema, dar neaparat tre sa iei o gustare sanatoasa (nuci, alune, branza tare, un ou fiert) intre pranz si cina, iar cina sa fie usoara si saraca in carbo daca nu faci sport dupa aceea: o salata cu peste fiert/la gratar, ciuperci la gratar/fierte cu putin usturoi, o supa-crema de rosii/spanac/conopida cu ceapa si seminte crude/ulei de masine, etc.
hai ca am scris o epopee.
mai scrie tu ce nelamuriri ai si mai vorbim la obiect, ca e mai usor asa.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui butterfly30:
anamariakatra (28 ian 2014)
  #19 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 15:46:07
anamariakatra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 oct 2011
Locaţie: baia mare, Italia
Vârsta: 40
Date: 167cm, 78kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 23
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

Uau ... mi-ati zis niste lucruri care erau putin straine pentru mine sau mai bine zis le consideram daunatoare intr-o dieta. Ce e drept vreau sa slabesc dar si mai mult sa mentin o alimentatie sanatoasa, pe placul meu, toata viata. M-am cam saturat sa tot fac diete inutile. Deci primul scop e slabitul da cu cap si facand asta voi invata si al doilea pas, sa mananc sanatos.
Lista proteinelor e o revelatie pentru mine. Am observat ca mancand proteine reusesc sa slabesc mai usor poate pentru ca (din auzite) ma ajuta sa si elimin mai usor apa in exces (am retentie hidrica). Trebuie sa invat sa gatesc cum trebuie. Cred ca aia e problema fundamentala. Daca as invata asta as putea gati si sotului meu lucruri care ii plac si mai sanatoase si asa m-as ingriji de sanatatea lui.
Bun, planul de batalie ... azi planificam sa fac cumparaturi pt noul meniu (de obicei cumpar necesarul pentru o saptamana) dar o sa aman pe maine.
Ajutati-ma sa imi fac un meniu pentru saptamana asta:
- la mic dejun o sa incep usor cu iaurt si cereale sau fructe uscate, la ora 10.00 o banana sau un mar (sunt fructele ce obisnuiesc sa le cumpar si place familiei)
- pranza/cina – alimente ce sunt pe placul meu: pasta integrale, carne (mai rar), ciuperci (le ador), ou, peste (odata pe saptmana intrucat incerc sa ma obisnuiesc cu gustul care nu prea imi place dar e sanatos asa ca tre sa invat), fructe de mare, naut, fasole, ceva branzeturi light, prosciutto, paine integrala, legume (rosii, castraveti, ardei rosu, sfecla, pastai etc)... cam atata imi aduc acuma aminte, salata verde nu reusesc deloc. Ok, voi ce ati gati cu aceste alimente? (o sa ma duc sa vad si retele de pe site)
- gustarea intre pranz si cina de obicei e un mar. Am inteles din mesajele voastre ca gresec.
Sper sa nu va tare dau mare bataie de cap dar am nevoie de voi.
anamariakatra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1759 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1242 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 28 ian 2014, 18:54:41
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

in primul rand scoate-ti din cap ideea de light. branzeturile integrale sunt surse importante de calciu si vit d, care se pierde prin degresare, fiind o vit liposolubila. maxim se admite iaurt/lapte 1,5% si brazeturi care sunt slabe in mod natural, gen ricotta sau urda noastra traditionala. retentia hidrica are doua surse majore alimentare: excesul de sodiu si de carbohidrati. nu zic sa nu mananci carbohidrati, ci sa-i alegi pe cei buni, gatiti corect. eu pastele, orezul integral, etc iti recomand sa le asociezi cu legume, maxim cu peste si ulei masline. mai intru dupa ce adorm copilul si iti dau idei de mancaruri.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui butterfly30:
anasstasia (29 ian 2014)
 

Informatii despre slabit
30, 40, am, ani, asta, calorii, data, dieta, jurnale, oare, reuses, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal numaivreausafiuplinutza - O sa reusesc!!!dar am nevoie de ajutorul vostru numaivreausafiuplinutza Jurnale slabit mirese 38 08 nov 2012 08:35:53
Jurnalul Tanyusha -de data aceasta o să reușesc!!! Tanyusha Arhiva jurnale slabit 15 06 nov 2011 10:32:04
Am 94 de kg si vreau sa reusesc sa slabesc Andraa Arhiva subiecte - Am intre 90 kg si 100 kg 32 02 mai 2010 15:53:17
Jurnal Manuela-de data asta am sa reusesc... manuela Arhiva jurnale slabit 130 30 nov 2009 22:03:19
De vorba cu Mishutza - “… de data asta, vreau sa fie pe viata slabitul” Slabuta De vorba cu slabutele... 4 24 aug 2009 16:23:10

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole