Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 17 sep 2011, 08:42:57
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

"Nu am mancaruri preferate si sunt o pofticioasa inraita. Mananc orice si mananc cu pofta si doamne fereste sa imi dea cineva dulciuri sau sa imi arate ca e de rau. Mai rau e ca nu stau singura si colega mea de apartament isi permite sa manance orice si tot slaba e asa ca mai deschide frigiderul daca poti...
Avand in vadere ca am ajuns la concluzia ca nu ma pot tine nici de sport nici de cure prea mult timp ce fac acum? Beau jumatate de litru de apa calduta cu destula sare in ea cat sa fie ingrozitoare dupa fiecare episod de infulecare si asta ma ajuta, cu destule eforturi si cu niste dureri ingrozitoare de cap dupa, sa imi golesc stomacul in vasul de toaleta. Sincer daca functioneaza trec peste orice si o fac in continuare (dureri de cap, apa cu sare, riscuri). Dar am dubii. Incepe sa mi se faca din ce in ce mai foame si procedeul trebuie repetat din ce in ce mai des si il urasc.
Merci ca m-ati ascultat si promit ca va tin la curent. Poate de data asta o sa mearga asa ca am luat toate pestilele din lumea asta si nu a mers.
Sau poate imi da cineva un pumn in fata, ma trezesc la realitate si o sa am mai multa rabdare si vointa si optimism.
Intrebarea e sunt sau nu bulimica la momentul actual si daca da cat de rau este si cat de mult ma ajuta?"

Buna,flubby! Te inteleg ...si imi pare rau ca treci prin asta...nu o sa iti spun sa nu mai faci si nu o sa iti amintesc ca iti distrugi sanatatea petru ca astea le sti si tu foarte bine...eu am tratat o bulimie pe care o aveam de 3 ani intr-un an de psihoterapie si nu cred ca as fi reusit fara...
Da,esti bulimica...si e hm...foarte rau...si chiar daca acum nu se vad efectele negative asupra sanatatii....o sa se vada...si o sa fie prea tarziu...stiu...se spune *iti bati joc de sanatatea ta...continui sa faci asta pentru ca nu iti pasa de corpul tau*....dar nu e deloc asa...ajungem aici pentru ca in respectivele momente nu ne putem abtine...pierdem controlul...intram in starea de "nu mai conteaza,vreau doar sa ma calmez"...urmata de regrete...incercam sa indreptam o greseala cu alta...bulimia nu e o solutie...bulimia pe termen lung nu slabeste...ironic....chiar ingrasa ...strica tenul...dintii...stomacul....glandele salivare se umfla si fata o sa para mult mai grasa...(crede-ma,nu vrei asta....)....as fi vrut sa primesc si eu cateva palme mai serioase asa...mai devreme....dar dupa 3 ani nu a fost prea tarziu si ii sunt profund recunoscatoare psihologului care m-a ajutat si care e alaturi de mine in continuare....
Bulimia nu inseamna control...cum nici o dieta stricta (sau infometarea) nu inseamna asta...esti in control atunci cand mananci indeajuns de mult incat sa ai energie si sa nu iti fie foame dar te opresti inainte sa simti burta plina...renunta la dietele stricte...sunt parte din bulimie,ok? dieta-->episod de mancat compulsiv(binge) -->incercari de a "repara" scaparea...iar dieta....hm....desi stiu cat de ciudat suna....solutia pentru a slabi si pentru a scapa de bulimie este ....sa mananci...pe cat posibil...sanatos....micul dejun e foarte important...inteleg ca nu ai timp....dar incearca sa iti faci...statistic s-a observat ca persoanele care iau micul dejun tind sa manance mai putin in restul zilei si au mai multa energie
bine......sper ca nu te-am plictisit...

Si la mine...atunci cand sunt stresata ...mancarea este si acum primul lucru la care ma gandesc...insa incerc din rasputeri sa nu dau curs impulsului....ma gandesc in primul rand daca imi e foame sau nu? foamea se poate potoli si cu alimente sanatoase...pofta cu ceva in cantitati reduse...desi inca nu pot manca dulciuri in cantitati reduse...prefer sa nu gust...sa nu cumpar...sau sa cumpar putin...

Atunci cand vrei sa mananci pentru ca esti stresata...vrei de fapt o "pauza"...un moment de respiro de la starea sufocanta in care te afli...e doar o amanare a problemelor...calmul pe care ti-l ofera mancarea dureaza atat de putin...ametelile,durerea de cap....sentimentele negative legate de propria persoana....o sa persiste mult mai mult ...inainte sa mananci mult...opreste-te macar 2 minute...imagineaza-ti cum te vei simti dupa ce mananci...stresul sau nervii provocati de cei din jur...nu sunt din vina ta...ai grija de tine...priveste pentru o secunda situatia din afara ...ce sfaturi i-ai da celei mai bune prietene intr-o situatie similara....tu esti singura care poate opri cercul asta vicios...tu deti controlul....nu bulimia....nu stresul...persoanele bulimice nu sunt asa pt ca sunt proaste....pentru ca nu realizeaza ce isi fac.....tocmai....majoritatea sunt persoane capabile....cu rezultate foarte bune la scoala si la serviciu...perfectioniste....de acolo si stresul....
Eu,de exemplu.....vreau sa fiu cea mai buna in ceea ce fac....imi iau prea multe sarcini...fac tot posibilul...si imposibilul sa le finalizez cum se poate mai bine.....si cand esti asa...stresul se aduna de 100 de ori mai repede....perfectiunea e departe si inca nu a ajuns nimeni la ea....fii mai indulgenta cu tine insati...ai grija de tine...eu nu ma iubesc inca....dar incerc sa ma plac mai mult in fiecare zi...

Si chiar daca am lasat la sfarsit...motivul pentru am vrut sa postez este pentru a-ti zice "renunta la apa cu sare"...daca nu poti inca sa te abtii (stiu cat e de greu)....macar pentru inceput fa-o intr-un mod mai putin nociv....nu ,nu zic ...doamne fereste....ca e ok...si nu inseamna ca iti dau sfaturi cum sa elimini mancarea mai bine....dar sarea in exces e foarte foarte nociva!!! Plus ca organismul retine foarte multa apa de la ea....te umfla...iar scopul tau e tocmai opusul....daca nu poti controla inca binge-urile....ia niste pastile de digestie dupa (eu am luat 2-3 pastile de "triferment") te scapa destul de repede de senzatia de stomac foarte plin ...si incearca sa lucrezi mai mult la bicicleta in ziua urmatoare....compenseaza mancand in ziua urmatoare mai multe fructe sau/ si legume....sau incearca o zi de lichide (nu ceai! ma refer la lichide cu calorii: lapte,iaurt de baut,sucuri naturale...ai incercat sucurile de rosii?...ce-ar mai fi...sunt niste shake-uri destul de gustoase de la Gerlinea,le gasesti la carefour...iti asigura necesarul de nutrienti ,tin de foame...si le poti servi oriunde

Eu am ajuns la 57 kg in plina bulimie...de cand las mancarea in stomac nevoia de a manca hm.....compulsiv in momentele de stres s-a diminuat considerabil...am ajuns la 52 fara nicio dieta...si spre rusinea mea ...fara sport....cand am pofta de ceva cu multe calorii...imi dau voie sa pap respectiva chestie pana in ora 15...daca e seara ma gandesc sa rezist pana a doua zi...nu stiu pe tine....dar pe mine vomitatul ma frustreaza....cand spun NU unui gand de genul "tre sa vomit,am mancat...trebuie sa repar"...spun DA increderii in mine....spun da controlului asupra propriului corp...si ma simt mai buna...mai optimista...poate ca nu vei reusi din prima...dar daca reusesti sa raresti episoadele astea macar putin...o sa vezi ca nici optimismul nu o sa intarzie sa apara....

Anyway....apa cu sare e cea mai proasta optiune posibila....

Sper sa citesti postul meu...desi e mult prea lung....si poate plictisitor....dar ti-am scris pentru ca m-am regasit foarte mult in mesajul tau....(chiar si apa cu sare am folosit...o singura data si am regretat mult timp dupa...nu mai zic de gustul absolut oribil)...daca tii neaparat...(desi tot incerc sa te conving sa lasi mancarea acolo...)...bea numai apa....multa apa....dar te rog mult...incearca si sfaturile mele...nu ti-am scris din carti...nu ti-am dat copy paste la articole de pe net....ti-am scris din experienta.....as fi vrut sa ii pese cuiva indeajuns de mult de mine incat sa imi spuna toate astea atunci cand am facut cunostiinta cu bulimia....

Din pacate in Romania...exista inca proasta mentalitate cum ca.....esti grav bolnav,nebun,etc daca faci psihoterapie...sau ca se "merge la psiholog " doar in momente de criza peste care nu poti trece singur....eu nu sunt de aceeasi parere...normal...putem trai cu micile probleme...cu mult efort din partea noastra...probabil ca le putem invinge la un moment dat....insa....o persoana calificata te poate ajuta enorm....."consulta un psiholog"...nu e o jicnire...e cel mai bun sfat pe care il poti primi....daca situatia materiala iti permite ( nici eu nu am o sit.materiala prea buna...dar terapia merita din plin micile sacrificii)....din pacate tulburarile de alimentatie se pot ameliora putin...dar nu se pot trata pe net....

Sper ca ti-am fost macar putin de ajutor...sper ca raspunsul meu sa fie macar putin motivant celor aflati in aceeasi situatie....sper sa aud in curand vesti bune de la tine .

pupici ,sanatate si cat mai putin stres
__________________
Love is louder than the pressure to be perfect ❤
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 17 sep 2011, 08:44:16
Rori's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

nu am 44 kg,am 52...am schimbat la profil doar ca nu s-a schimbat si bannerul...
__________________
Love is louder than the pressure to be perfect ❤
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 23 ian 2012, 21:31:51
iulianakiss's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 12 iun 2010
Locaţie: botosani, Romania
Vârsta: 30
Date: 157cm, 67kg
Mesaje: 62
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

acceasi problema o am si eu si vreau sa scap de vreo 7 kg
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 10:30:03
veroniqu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Date: 163cm, 64kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post heeeeeeelp

Salut. Am 21 de ani si la momentul dat cred ca sufar de binge eating. Am nevoie de ajutorul vostru, dar mai intai de toate vreau sa va povestesc istoria mea.
Am fost un copil plinut, se datoreaza probabil si legaturilor genitice(tatul meu avand probleme cu greutatea si sora lui) dar cred si din cauza alimentatiei gresite din copilarie. Am incercat de mai multe ori sa slabesc in adolescenta cu diete minune pe care le auzeam la tv dar nicioadata nu a mers, ba ca se apropia o sarbatoare, etc. Insa, dupa primul an de studentie m-am ingrasat si mai mult atingand greutatea de 74 kg la 164 cm inaltime. Si atunci m-am pus pe treaba.
In iunie 2010 am inceput sa fac sport si sa mananc sanatos, de la inceput a mers destul de bine si corect. O ora de sport si cu 3 mese pe zi (dimineata cereale cu lapte, la pranz salata cu piept de pui, seara iaurt si fruct), adica un regim cat de cat corect initiat dupa propriile mele ganduri despre o dieta ratioanala. Timp de 10 sapt am slabit 8 kg, apoi s-a inceput cel de al doilea an la universitate, am plecat de acasa sportul il faceam regulat si mancam corect dar si putin. Rezultate erau dar mai mici in comparatie cu kg pierdute de vara adica slabeam deja 2 kg pe luna. Acum inteleg ca asa era corect dar atunci doream cat mai repede sa slabesc si am inceput un alt regim mai drastic adica practic mancarea normala pe care o mancam am exclus-o. Accum mancam fructe, legume, lactate degresata si atat. Deja in iunie 2011 mi-am atins obiectivul de 55 kg, nu mai doream sa slabesc dar din cauza fricei de a ma ingrasa am mentinut regimul vara, astfel mancam numai fructe toata vara si dupa 18 nu mancam ,sport faceam 2 h pe zi. In fine aratam foarte bine aveam 54 de kg nu aveam nici o dorinta de a manca patiserie, carne etc. Pur si simplu uitasem gustul mancarii. Apoi in august am plecat cu familia la mare, hotel all inclusive, parintii mi-au zis ca o sapt nu va fi nimic si trebuie sa incerc sa mananc ce vreau. Da, am mancat si am pus 3 kg dar pe langa problema de acum inteleg ca atunci a fost totul ok. Adica mancam normal fara nici un fel de exces, ma opream la timp. Am venit acasa si am dat kg in plus intr-o sapt cu regimul meu anterior. Apoi a venit septembrie iarasi am plecat de acasa, deja nu mai aveam posibilitatea de a face sport si pe langa asta m-am relaxat si aveam cel putin o data pe 2 zile pe sapt cand mancam in exces ciocolate, tarte, placinte etc. In fine asa a decurs pe parcursul mai multor luni iar acum practic cand vin acasa la weekend mananc totul ce imi sta in cale. Apoi plec si incerc sa dau jos kg mancand 1 mar pe zi ,si iarasi revin acasa mancand fast/food. Deci, acum am ajuns la 63 de kg. Vreau deja sa trec peste problema asta, vreau sa incep sa mananc corect, sa fac sport sa ajung cel putin la kg pe care le-am avut vara dar printr-un regim normal, fara infometare, corect.
Am dat de cartea Traiesc, deci ma abtin, as dori sa impimentez sfaturile de acolo, dar cea mai mare frica e ca o sa ma ingras si mai mult. Avand anterior un regim cu sub 1000 kcal zilnic acum cand am sa trec la un regim mai caloric sa nu pun si ami multe kg.
Astept sfaturile voastre.Va multumesc
veroniqu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1608 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1091 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 11:21:32
Khali's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit Re: heeeeeeelp

Buna, Veroniq,

Ne asemanam foarte mult, eu am avut aceleasi obiceiuri alimentare in copilarie si adolescenta, datorita unor lipsuri financiare si mereu am oscilat intre perioade in care mancam foarte prost calitativ si cantitativ, iar apoi cu perioade de abuzuri, in special de dulciuri etc. Ca rezultate, nu am fost obeza, insa mereu, mereu, am fost cea mai plinuta din grup, mereu cu o stare de disconfort fizic si psihic pentru ca niciodata nu reusisem sa arat cum visam.

Fiindca eu am 30 de ani, nu pot decat sa-ti spun din experienta mea. Mi-as fi dorit ca eu sa fi avut mai multa rabdare cand eram si mai tanara, sa nu fi recurs la diete si bulversari ale corpului, pentru ca sigur as fi ajuns sa arat cum mi-as fi dorit intr-un an-doi maxim, cu sport si alimentatie sanatoasa, decat sa ma intind ca acum, pe mult mai multi ani.

Un prim pas, foarte important, este constientizarea, faptul ca te gandesti la ce mananci, iti dai seama cand faci ceea ce trebuie si cand nu, e extrem de important, astfel ca incearca mereu sa ramai in locurile care te mentin pe aceasta linie, cum e site-ul Slabute, chiar si cand apar perioade in care nu totul merge cum ti-ai dori.

Eu numai cu o alimentatie cat mai apropiata de cea naturala si cu sport am reusit sa incep sa-mi reglez metabolismul putin, astfel ca si daca nu reusesc mereu sa mananc corect sau sa fac sport, deja observ ca nu ma mai ingras ca inainte si slabesc foarte lent, dar slabesc...e ca si cum organismul incepe sa invete sa se autoregleze cumva, din cauza ca perioadele cu deprinderi corecte sunt mai lungi decat cele in care calc pe de laturi.

Esti tanara, nu trebuie sa te grabesti, ai tot timpul sa ajungi sa arati cum ti-ai dori si sa te si mentii si sa dobandesti obiceiuri sanatoase pe viata, pe care le vei putea transmite si altora.

Spune-ne ce mananci, daca faci sport etc si din aproape in aproape poti modifica in timp unele lucruri.

Ai toate sansele sa reusesti si cu siguranta cu toate fetele minunate de aici asa va fi!

O zi frumoasa!
__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 11:37:14
Vuvuzela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 20 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Din toate, fara excese
Date: 160cm, 57kg
Mesaje: 1.743
Aprecieri acordate: 278
Am fost apreciat(a) de 490 ori in 255 mesaje
Implicit Re: heeeeeeelp

Pup, bine ai venit! Cam in aceeasi situatie ma aflu si eu. Acum mi-e frica sa mananc mai mult sa nu ma ingras. Incerc sa o iau treptat, dar am momente in care daca mananc ceva ce nu aveam pana acum in meniu am impresia ca o sa ma ingras. Cand vine vreo ocazie in care trebuie sa mananc fast-food sau dulciuri ma apuca nervii si panica si dupa aia in ziua sau zilele urmatoare mananc numai fructe ca sa dau jos.
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 13:03:44
veroniqu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Date: 163cm, 64kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: heeeeeeelp

Va multumesc pentru raspunsuri...chiar simt ca trebuie sa vorbesc cu cineva despre probleme mele. Acum si eu am realizat ca mai bine nu ma grabeam cu slabitul si in loc ca anul asta ,in care am devenit obsedata de mancare, eram pe un regim sanatos si sigur de slabire.
Dupa sarbatorile de iarna am ajuns la 64 de kg, dupa am plecat pe o luna de acasa si mancam doar mere 4 maxim si un iaurt degresat faceam zilnic sport ..am slabit pana la 55 kg dar de cate ori veneam acasa de weekend nu ma puteam abtine de mancat. Si uite asa m-am trezit cu iarasi 63 kg chiar cand se incepe vara.
Ma simt dependeta de mancare.. mananc chiar si pe ascuns ca ai mei sa nu vada,caci mama nu prea imi da voie la dulciuri. Nu-mi place starea in care ma simt, cand eram slaba ma simteam bine si parca simteam ca controlez situatia priveam cu dispret persoanele care manamca gresit si ma acuzat ca pana atunci mancam si eu asa si uite am ajuns la ceea ce m-am temut cel mai mult.
Vreau sa am un regim corect cu 3 mese pe zi dar ma tem ca dupa experimentele prin care a trecum organismul meu nu o sa mai reactioneze la un astfel de regim si voi pune kg in plus.
veroniqu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1608 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1091 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 15:11:25
Vuvuzela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 20 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Din toate, fara excese
Date: 160cm, 57kg
Mesaje: 1.743
Aprecieri acordate: 278
Am fost apreciat(a) de 490 ori in 255 mesaje
Implicit Re: Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

Of, si mie imi vine sa-mi dau cu pumnii in cap ca m-am grabit cu slabitul. Am facut foamea luni de zile pana mi-am dat organismul peste cap. Nu mi-a mai venit menstruatia din ianuarie si asta mai mult ca sigur de la regimul de maxim 1000 kcal/zi pe care l-am tinut (carne din an in Paste, paine nici vorba, numai fructe, legume si iaurt 0.1% grasime). Am slabit repede cum am vrut, dar acum nu mai pot reveni la un regim normal pt ca se depune imediat grasimea. Nu stiu cat o sa dureze pana cand o sa pot manca la fel ca un om normal. Acum daca mananc altceva inafara de lactate degresate, musli, legume si fructe simt ca am incalcat o regula de aur si ca m-am ingrasat. La mine e un chin ca toata viata am fost o mancacioasa si o pofticioasa si cand trec pe langa patiserii si restaurante aproape ca mi se face rau de pofta. Dar nu vreau sa scap in mancare si sa stric tot ce am realizat pana acum.
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 16:47:38
veroniqu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Date: 163cm, 64kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

parca imi citesc povestea...am avut si eu probleme cu menstruatia...am fost la doctor si mi sa dat pastile hormonale .Chiar daca normal ar fi sa ma ingras dupa pastilele astea eu inca slabeam..adica iti dai seama ce regim strict aveam. Acum nu am probleme ...mi s-a rezolvat problema
veroniqu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1608 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1091 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
ajutor, alimentatie, bulimica, bulimie, sanatos, sfaturi, sfaturi bulimie, tratament bulimie

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Vreau sa slabesc pentru ca nu ma incap hainele andreutza Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 92 12 iun 2011 13:21:06
AndreeaOana-Nu sunt grasa...sunt doar prea scunda pentru greutatea mea... AndreeaOana Arhiva jurnale slabit 38 26 mai 2010 17:49:36
cred ca sunt somnambula ma trezesc in toiu noptii si mamanc dienutzaa28 Am nevoie de ajutor! 5 06 mai 2010 18:36:47
Mariangela-Sa fim sau nu un exemplu ? Mariangela Arhiva jurnale slabit 53 14 apr 2010 14:40:35
Cate calorii trebuie consumate zilnic ca sa nu ajung la infometare? Slabuta Am nevoie de ajutor! 0 10 dec 2009 00:27:43

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole