Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 20:24:47
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
totusi de ce nu vrei sa ai copii? nu inteleg.. nu te judec
Motivele sunt personale dar sunt foarte intemeiate. Cine mi le stie ma intelege perfect. Sunt motivatii altruiste si nu egoiste.

Nu ma simt singura si dealtfel mi se pare trist sa faci copii ca sa nu te simti singur. Nu am o viata plictisitoare doar ca nu am copii. Am 5 nepoti si oameni care tin la mine si iubesc copiii dar am decis sa nu am facuti de mine.
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 20:27:47
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
Sand ,pe mine ma intreaba de ce nu mai fac unul?Rau ca ai unul ,rau ca nu ai nici unul ,rau ca ai mai multi si e vai de cel care-i creste.Gura lumii nu o astupa decat pamantul.Asa ca stai linistita nu te mai consuma atat.
Ce chestie...orice ai face tot nu e bine. Ah nu ma strofoc din cauza asta, mi-e doar putin penibil cand aud iar intrebarea respectiva si nu se mai termina cu interogatoriul. Mai arat si mai tanara un pic asa ca sunt cica tocmai buna sa fiu mama. As putea sa raspund "Nu am inca" si sa termin discutia. Chiar!!!
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 20:45:54
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

eu nu am avut copii pana la varsta de 25 ani.
acuma il am pe David.. si simt ca viata mea are un sens.. ceva de genul ca viata pana inaintea lui nu mai are nici o importanta.

oamenii sunt curiosi. si ca si copiii mici intreaba "de ce". iti spun sincer ca si pe mine m-ai facut curioasa.
sunt unele situatii in viata cand trebuie sa facem niste alegeri dificele, dar stim ca acelea sunt cele mai bune pt noi.
doar persoanele in aceeasi situatie ca tine te inteleg...
iar pt restul chiar daca nu inteleg, nu e treaba lor si gata.

p.s
este un serial grey's anatomy, unde un personaj- Cristina nu vrea sa aiba copii, si chiar a si avortat din aceasta cauza. unul dintre motive,( nu singurul ) este ca vrea sa fie doctor. sotul ei vrea sa aiba copii, si de aici iese o drama de nedescris...
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 21:03:13
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

ooh.. nu imi vine nimic in minte dc nu vrei sa ai copii.. vb aia daca esti sanatoasa.. si tanara.. dc crezi ca nu esti buna sa ai copii facut de tine.. pt ca am obs ca iti plac totusi..
nu stiu.. eu zic ca e o fericire suprema sa ai un copil facut de tine..crescut de tine macar
daca ne=ai zice motivele.. poate am avea ce discuta.. asa.. subietcul pare ca se inchdie de la sine
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 21:11:01
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.736
Aprecieri acordate: 11.147
Am fost apreciat(a) de 10.558 ori in 5.263 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

sunt prietenă cu un cuplu care a ales să nu aibă copii şi, cu excepţia rudelor de la ţară, nimeni din apropiere nu le-a "contestat" opţiunea.
pe de altă parte soţul a avut o căsnicie anterioară, iar băiatul din acea căsătorie a ajuns, de prin clasele secundare, să locuiască cu tatăl lui şi noua soţie, căci mama naturală a ales să-şi refacă viaţa altfel - deci practic au un copil, doar că nu e al ambilor.
dar a fost alegerea lor să nu mai aibă şi un alt copil, împreună, şi, repet, cei din jur nu se minunează şi nu îi judecă, cel puţin cunoştinţele comune.

a, şi mai am un cuplu de prieteni buni care umblă prin lume (au plecat recent din state în germania) şi care nu au copii, dar uite că nu ştiu de ce, şi nu mi-a trecut niciodată prin cap să-i întreb despre asta. n-am discutat de loc subiectul, aşa că nu ştiu dacă au avut neplăceri din partea altor persoane.

consider că oricum e treaba fiecărui cuplu ce alege să facă în viaţă, children included, ca să zic aşa
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 22:11:38
CezaraCezarului's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Bun-simț
Date: 170cm, 69.7kg
Mesaje: 1.720
Aprecieri acordate: 156
Am fost apreciat(a) de 573 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Mai exista cupluri pe acest forum care din alegerea lor proprie nu vor sa aiba copii? Cum reactioneaza cei din jur la alegerea voastra? Aveti probleme de genul, intrabari insistente din partea rudelor, prietenilor si chiar a strainilor...de ce nu faceti copii etc.?

Sunt in situatia asta si atat eu cat si sotul suntem supusi unui fel de hartuire din partea celorlalti in sensul asta. Am avut oameni nou cunoscuti, complet straini care sa-mi ofere sfaturi de genul "V-ati gandit sa adoptati?, "Da' la fertilizare?" si altele de genul, unele sugestii chiar ciudate.

Am ajuns sa le zic ca nu pot sa am copii din motive de sanatate desi raspunsul asta nu e tocmai corect suta la suta. Motivele mele sunt pur personale si nu pot sa le dezvalui. Nici asa nu sunt lasata in pace, unii se retrag politicos dar altii continua cu agresivitate sa ma convinga ca trebuie sa las omenirii urmasi. Sotul pateste la fel. Pe de alta parte vrem sa fim politicosi, e greu insa uneori sa schimbi subiectul brusc sau sa raspunzi cu "This is not of your business!"

Pareri?
Sand, dacă în cazul vostru poate hărțuitul a început mai târziu, la noi a început deja și avem 23 de ani. Laitmotivul familiei, al prietenilor și al colegilor: de ce nu vă căsătoriți? Iar când vine vorba de copii și spunem că nu vrem, ah, parcă e sfârșitul lumii. E ca și cum viitorul speciei ar depinde de copilul ăla pe care-l fac eu. Nu înțeleg de ce trebuie să sărim unul la gâtul altuia, până acum nu am atacat nicio persoana cu un copil sau 10 să-l întreb de ce îi face sau ce nu îi face, asta ca să nu mai spun câți fac copii doar ca să aibă pe cineva să îi îngrijească la bătrânețe (ciudat, să faci copii din egoism) sau pentru că li se întâmplă un "accident" și nu vor să facă avort. Mă rog, eu mă pregătesc emoțional pentru a răspunde la întrebarea asta pentru tot restul vieții, eventual îmi pregătesc o broșurică argumentativă să o am mereu la mine și să o înmânez celor care mă întreabă asta. Îi respect enorm pe cei care sunt cu adevărat capabili să crească un copil, însă nu pricep de ce mie mi se spune că nu sunt femeie dacă nu fac unul sau că nu ne iubim destul. Din fericire/păcate, ovarele polichistice aduc și infertilitate, deci poate scap cu argumentul medical.
__________________

शान्तिः शान्तिः शान्तिः
Don't give up on your dreams, go back to sleep.

CezaraCezarului, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CezaraCezarului; 10 mar 2012 at 22:16:02.
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 22:46:15
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de CezaraCezarului Vezi mesajul

Sand, dacă în cazul vostru poate hărțuitul a început mai târziu, la noi a început deja și avem 23 de ani. Laitmotivul familiei, al prietenilor și al colegilor: de ce nu vă căsătoriți? ...deci poate scap cu argumentul medical.
La mine a inceput hartuiala pe la vreo 24-25 si nu eram casatorita. M-am maritat la 30 desi eram cu iubitul meu de la 17 ani. Asa ca te inteleg. Pe mine ma intrebau de ce nu vreau sa am copii, singura fiind (sotul meu a emigrat in Germania dupa liceu si am avut o relatie la distanta ani la rand vazandu-ne des ba venea el in Ro, ba ma duceam eu la el in Germania).

Argumentul medical nu tine, o sa vezi. Vor sa adopti, sa infiezi nepoti ale rudelor, sa iei orfani etc. Mereu e altceva ce poti sa faci. Uite ca nu simt nevoia sa ma implinesc in viata procreand.

Motivatiile mele sunt de mai multe tipuri:
- economic (sot care a scapat de cancer dar e inca sensibil si suspect de alta boala incurabila), eu sufar de o boala care ma face sa fiu dependenta de 8 ore de somn pe noapte deci nu pot sa ma bazez pe mentalul meu daca mi-ar urla unul mic in creieri 3 nopti la rand. Nu mai zic de ani la rand;
- emotional sunt extrem de sensibila si percutez la toate doleantele nepotilor mei, cu alte cuvinte sunt un burete de emotii. Daca unul se imbolnaveste si sufera ma rog sa supfar eu in locul lui si culmea e ca mi se mai si indeplineste dorinta. Deci daca as avea un copil as fi probabil super protectiva si nu mi se pare normal;
- spiritual nu consider ca un om, femeie sau barbat se implineste in viata prin facutul de copii. Eu sunt genul care s-ar duce in manastire deci nu am dorinte din instinct inspre procreere fizica si lasat de urmasi;
- cicatrici: am trecut prin traume dezumanizante in timpul copilariei, adolescentei si maturitatii in Ro si consider ca nu as fi o mama buna pentru copiii mei. La punctul asta detaliile sunt cheie dar sunt extraordinar de personale si nu pot sa le scriu pe un forum asa in neant;
- fizic sunt mai inspre anemic desi am muschi si sunt inalta. D-aia ma si ocup de sanatatea mea cu asa de mare atentie. Nu pot sa car sacose, nu pot sa stau la cratita cu orele, nu pot sa nu dorm 8 ore/noapte etc.

Cred ca sunt destul de multe motive pentru care sa las pentru altii bucuria asta in viata, implinirea prin copii.
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 23:07:55
aussie_girl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 iun 2009
Locaţie: somewhere..., Canada
Date: 160cm
Mesaje: 7.046
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Sand,

cuplurile fara copii nu or sa te intrebe niciodata "de ce?" Nu or sa te intrebe pentru ca din experienta lor stiu ca nu ar dori sa fie intrebati.
Cei care au copii te vor intreba. Fie ca vrei sa accepti fie ca nu, a aduce pe lume un copil este cel mai incredibil lucru..este senzatia cea mai minunata din cate pot exista iar cresterea unui copil, formarea unui copil este un proces care nu iti poate aduce decat un fel de echilibru al emotiilor.
Oamenii intreaba pentru ca este firesc sa intrebe..pentru ca vad doi oameni tineri, sanatosi (aparent) plini de activitati de tot felul (de exemplu tu care mergi la shooting) si atunci..nah..the next question la un pahar de vin apare.
Cand vii si explici asa cum ai facut in mesajul de mai sus..ai sa vezi ca o persoana directa precum Jessik nu te va mai intreba:"si totusi de ce?"...Ea stie acum ca sanatatea precara a sotului tau..si desigur a ta nu va da posibilitatea sa aveti un bebe. Desigur ca exista si acel "nu imi doresc" asta inainte de a afla ca exista niste probleme de sanatate..pentru ca daca un cuplu care e impreuna de la 18-19 ani nu a facut un bebe pana la 40 de ani e clar ca nu s-a dorit aparitia unui bebe.

Uneori, raspunsul simplu: "nu vrem copii, nu ne dorim..ne place viata in doi" este de ajuns. Nu va trebui sa te intereseze ce spun oamenii dupa aceea si... dupa cum te-am cunoscut eu citindu-te pe aici esti genul care "don give a .... about what other people say" ..so..eu zic ca e ok..

Dar da..familiile cu copiii se vor intreba mereu "de ce?" pur si simplu pentru ca se pot intreba...nu neaparat ca este businessul lor..ci pentru ca exista o anumita curiozitate. In general in Canada nu am sesizat asemenea curiozitati stand la coada la .."gogosari" (ma rog..aici nu prea sunt cozi.. ) deci in general oamenii pe continentul asta isi cam vad de ale lor..abia de te intreaba din politete un "how are you doing" neinteresand-ui de fapt raspunsul.. Insa cei apropiati tie care nu iti stiu isotria legata de sanatate se vor intreba.

Recunosc cinstiti ca si eu m-am intrebat aici in virtual de ce tu nu ai copii..apoi, citind printre randurile tale mi-am dat seama ca sunt niste probleme de sanatate.

M-am mai intrebat de exemplu la o alta tipa cu care m-am ami conversat...Zoe de exemplu..dar m-am lamurit si la ea..are doar foarte putini ani de casnicie..sau la o fata draga mie de aici de pe site (chiar foarte draga) Ioana..so..suntem oameni..intram in discutii cu cineva si ne intrebam,..nu avem cum sa nu o facem..este firesc..

Ti-am sesizat tie wall-ul pus, faptul ca vrei sa fii cu noi aici dar sa nu se stie nimic despre tine personal..fetele sunt cu bun simt si nu te-au intrebat..si nu te-ar fi intrebat nici jess daca nu deschideai tu subiectul

toate bune sand si o zi grozava cu sanatate.
aussie_girl, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. aussie_girl, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 23:15:13
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

In cazul asta este de inteles de ce nu vreti sa aveti copii,dar poate totusi cu ajutorul lui Dumnezeu treceti cu bine toate problemele si in viitor va schimbati parerea.
Cum spunea o slabuta mai in urma copiii sunt singurele rude care vin sa te intrebe de sanatate .Parintii mor,fratii ,surorile cu familiile lor,nepotii vin numai cand le daisi ne dam seama ca imbatranim si nu ne alegem cu nimic de la viata,nu luam nimic cu noi doar sentimentul ca ne-am facut datoria pe acest pamant.
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 23:35:06
aussie_girl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 iun 2009
Locaţie: somewhere..., Canada
Date: 160cm
Mesaje: 7.046
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
In cazul asta este de inteles de ce nu vreti sa aveti copii,dar poate totusi cu ajutorul lui Dumnezeu treceti cu bine toate problemele si in viitor va schimbati parerea.
Cum spunea o slabuta mai in urma copiii sunt singurele rude care vin sa te intrebe de sanatate .Parintii mor,fratii ,surorile cu familiile lor,nepotii vin numai cand le daisi ne dam seama ca imbatranim si nu ne alegem cu nimic de la viata,nu luam nimic cu noi doar sentimentul ca ne-am facut datoria pe acest pamant.
ai spus asa de mare adevar laurra. e trist..dar e atat de adevarat.of!
aussie_girl, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. aussie_girl, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alegerea, calorii, copii, cupluri, dieta, fara, femeile, noi, proprie, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Explica alegerea pozei de la profil. Sand Discutii off-topic 15 21 sep 2011 04:50:57
Cati copii vrei sa ai? :) Slabuta Despre noi, ... femeile 42 08 nov 2010 10:25:37
Alegerea barbatului ideal Slabuta Despre noi, ... femeile 42 05 oct 2010 21:06:22
Calculator greutate copii si adolescenti vadmin Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute 0 15 sep 2010 15:50:35
Obezitatea la copii - solutii Slabuta Alimentatie 1 24 sep 2009 11:19:18

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole