Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 01:48:18
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de aussie_girl Vezi mesajul

toate bune sand si o zi grozava cu sanatate.
Merci foarte mult. Zile placute si tie/voua alaturi de cei dragi.
Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
...cu ajutorul lui Dumnezeu treceti cu bine toate problemele si in viitor va schimbati parerea.
...nu luam nimic cu noi doar sentimentul ca ne-am facut datoria pe acest pamant.
Merci mult pentru ganduri. Situatia mea si a noastra e mai speciala. O sa scriu poate intr-un ultim mesaj aici pe forum despre ea, in mesajul cu numarul 3000. Zile placute tuturor!
Răspuns cu citat
  #22 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 04:23:47
eliff's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 dec 2011
Locaţie: Leopoldsburg, Belgia
Vârsta: 42
Date: 168cm, 108kg
Mesaje: 1.296
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Buna Sand
Am sa imi dau si eu cu parerea,si spun de pe acum ca este parera MEA PERSONALA!
Eu sunt mama,am o fetita de 11 ani din prima casatorie,si acum imi doresc din tot sufletul inca unul (2,3.... ),si este adevarat ca,sentimentul de a fii mama este unul minunat. Insa..aici problema se pune altfel:voi nu va doriti copii,din anumite motive..si este problema voastra.
Sa faci copii ,ca sa aibe cine sa te caute la batrinete...spunea cineva mai sus ca este egoism. Pai chear este,ca tu nu ai de unde stii cit o sa treiesti! Poate copilul ala nici macar nu apuca sa te cunoasca! Apoi...esti batrin,bolnav(sa zicem mobilizat la pat),deci poti usor devenii o corvoada pt propriul copill,care deja la rindu-i are familie,copii,un servici aglomerat,dar printre ele trebuie sa vina sa te spele sa te hraneasca etc... Pentru batrinete sunt doctori (in caz de nevoie),sau centre speciale ,la fel cum sunt si pentru copii abandonati (care apropo nu apauca sa-si vada parintii batrini)
Apoi,din punct de vedere spiritual,religios (la fel si aici este punctul MEU de vedere): Viata este pentru noi un test,un test pe care de noi depinde daca il trecem sau nu! Pentru ca apoi ,sa ne intorcem la Creator,la Dumnezeu,si in functie de faptele noastre,tot El Dumnezeu,va alege unde vom vesnicii. Eu cred in destin (logic din moment ce cred in Dumnezeu),iar daca destinul a fost sa am copil (copii),este de datoria mea sa ma ocup de el si de cresterea si educarea lui pina la maturitate. Dar va venii o zi in care si copilul meu va pleca pe drumul lui,la fel ca mine ca tine si ca noi toti,si atunci va aveea libera alegere cum sa isi traiasca viata.In final fiecare va raspunde pentru faptele lui in fata lui Dumnezeu.Aici insa sunt multe de spus asa ca ma opresc la atit.
Deci nu ar trebui sa te afecteze foarte mult ce spun cei din jur (fie ei si familia foarte apropiata) Toti avem un destin care va fii intocmai urmat.
"De ce nu vrei copil? "-Parerea mea este ca nu esti obligata sa raspunzi,atit tu cit si sotul tau. Desi clar este greu sa eviti astfel de intrebari! Impaca-te tu cu tine,si apoi raspunsurile vor venii mult mai usor (cred eu),si nu te simtii obligata sa explici cu lux de amanunte motivele (mai ales ca sunt si foarte personale ,si deci nu este placut sa le repeti aproape zilnic). Cel care intreaba nu poate intelege? (sau nu vrea sa inteleaga si insista?),fii diplomata si schimba tu subiectul!!
Toate cele bune va doresc si multa sanatate atit tie cit si sotului!
Sper sa nu te superi ca mi-am dat si eu cu parerea
Răspuns cu citat
  #23 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 04:38:36
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de eliff Vezi mesajul
...Cel care intreaba nu poate intelege? (sau nu vrea sa inteleaga si insista?),fii diplomata si schimba tu subiectul!!
Toate cele bune va doresc si multa sanatate atit tie cit si sotului!
Sper sa nu te superi ca mi-am dat si eu cu parerea
Buna si merci de sfat. Sunt diferiti oamenii care ne intreaba treaba asta, de regula complet straini, noi cunostinte, colegi de serviciu, de facultate, vecini etc. Impulsul meu imediat este sa-i intreb "Ce te f....grija?" dar mama m-a invatat ca nu e frumos sa injuri, si mai ales o domnisoara asa sensibila nu e cazul sa vorbeasca urat.

Cea mai buna solutie este schimbatul de subiect si aici daca ii intreb eu pe ei ceva despre viata lor, am sanse mari sa inceapa sa-mi vorbeasca si sa uite despre intrebarea personala adresata mie. Oamenilor le place in general sa vorbeasca despre ei asa ca daca le dai sansa, asta o sa si faca.

Merci pentru urarile de sanatate, numai bine si tie! Nu ma supar deloc, chiar apreciez.
Răspuns cu citat
  #24 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 07:39:22
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Sa stii, Elif, ca multi considera ideea de a nu fi singur la batranete un motiv principal pentru a face copii.

Sa iti zica si tie cineva "Sarumana, mama!", nu neaparat sa iti care sacosele si sa iti aduca de mancare si sa iti dea apartament si masina scumpa.

E in firea omului sa vrea sa fie in societate, sa fie cu familia si eu nu consider deloc o dovada de egoism asta. Este un instinct natural. Asta nu inseamna ca daca nu vrei s a ai copii, este nebun sau mai stiu eu ce. Va rog, nu interpretati in sensul asta.

Sunt foarte multi cei care nu vor sa aiba copii - actorul meu favorit, George Clooney, de exemplu. A si zis ca nu vrea, nu ca nu poate.

Oricum, foarte multe femei se schimba cand devin mame radical. Biologic si psihic.
Muuuulte femei spuneau "eu urasc copiii, nu vreau sa devin mama, nu sunt faacuta sa devin mama".
Cand au devenit mame, s-au metamorfozat - erau niste leoaice.

Angelina Jolie la inceputul carierei ei spunea de foarte multe ori in interviuri, prin 2003, ca ea nu face copii, ca nu e facuta sa ii creasca. Avea vreo 23-25 ani pe atunci.
Si acum a adoptat fara numar

P.S: Ce urasc eu ideea de "azil"; si ce daca parintii sunt batrani si bolnavi? ii bagi in azile? da, azile bune, performante dar azile.
Eu considera ca este de datoria MEA sa am grija de parintii mei batrani si bolnavi. Asa cum si ei si-au facut datoria si nu m-au aruncat in orfelinate asa cum au facut alti parinti.

Si va rog sa nu imi spuneti ca e mai bine in azile. Pentur un schizofrenic care poate fi agresiv, da. Ca am vazut zeci de cazuri in care isi bagau parintii in azile si nu pt ca ar fi avut super conditii

coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de coco23; 11 mar 2012 at 07:44:40.
Răspuns cu citat
  #25 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 10:50:09
ancad26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 19 feb 2011
Locaţie: Londra, Anglia
Vârsta: 43
Dieta: -
Date: 167cm, 124.1kg
Mesaje: 2.350
Aprecieri acordate: 153
Am fost apreciat(a) de 129 ori in 58 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Un subiect cel putin interesant.
Ce ai putea sa le raspunzi - testat de mine si invatat dintr-o carte - DE CE VREI SA STII? Omul se dezarmeaza teoretic cand il iei asa dur si daca insista il intrebi CU CE TE AJUTA DACA STII?
Ar trebui sa mearga , sa incerci de cateva ori .
Referitor la alegerea proprie o sa dau doar exemple din viata mea :
- am un var in Austria 42 ani -are nepotel de la sora lui e lapte si miere cu el dar clar a spus ca nu doreste copii pur si simplu nu vrea batai de cap permanente.
-bunica mea 90 ani mereu imi spune ca are 3 fete care toate au plecat in lumea larga si ce folos ca "are copii" daca tot singura e toata ziua
-un cuplu pe care ii cunoastem i-am intrebat si noi de ce nu au si m-am simtit fff prost cand ea a spus ca a avut o sarcina extrauterina si era sa moara iar acum nu mai poate face copii.asa ca uneori e mai bine sa taci.
Noi ne dorim foarte mult insa asa cum unii aleg sa aiba alte orientari se... in aceasta viata asa unii aleg sa nu aiba copii. scuze de comparatie dar cred ca este una din chestiile la care foarte des se judeca oamenii.
Concluzia DE CE ESTI CURIOS/CURIOASA?
__________________
Jurnal Anculica http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...26-8248-2.html
ancad26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2962 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2445 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #26 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 11:27:06
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citesc pareri pro si contra, chiar daca unele fete au spus ca e treaba ei ca nu-si doreste copil, ati terminat prin a critica direct sau indirect. E decizia fiecarui om daca vrea sau nu sa aibe urmasi, si e clar ca-si asuma lucrul asta si nu vad dc ar trebui sa argumenteze.
Cat despre batranetea grea daca nu facem copii, FALS, bunica-mea a avut 4 copii, unul a murit la cateva luni, fata la 5 ani, tata a murit la 53 si cel care mai traieste psihicul lui scartaie rau si bunica-mea nu are o relatie mama-fiu prea buna cu el. Deci ?? Unde e bucuria si implinirea la batranete? cu siguranta nu este un caz izolat!
Si acum vorbesc strict din punctul meu de vedere, cum am povestit si-n jurnalul meu, am pierdut o sarcina la 7 luni, momentul in care mi s-a spus la ecografie ca e mort, deformat si apoi a trebuit sa-mi nasc copilul mort iti cam taie craca si curajul sa mai vrei sa faci alt copil, mai ales cand ai prietene care au pierdut nenumarate sarcini, una chiar 5 la numar. Pai psihicul meu nu ar mai functiona cum trebuie, si acum uneori refuza sa se gandeasca la o urmatoare sarcina, si da, de frica, nu ca nu mi-as dori un copil, dar cand imi amintesc cum in noaptea aia era sa mor, cum la fundul meu erau in jur de 15 persoane pregatite pentru orice iar la final sa-mi nasc copilul decedat , psihic te marcheaza pe viata

Asa ca oricare ar fi motivele unui om sa nu doreasca un copil, e strict treaba lui.
Eu una nu m-as obosi cu raspunsuri, iar daca-s batuta la cap as cam taia "lamaia" .
E decizia mea si mi-o asum. Si cred ca as spune la capul locului ca nu vreau sa fiu luata la intrebari. Cand e vorba despre mine devin oarecum violenta verbal, nu e nevoie sa fiu judecata de nimeni, cum nimeni nu a simtit trairile mele.

PS: Si daca ma va intreba cineva daca mai vreau un copil, raspund de pe acum, da, dar inca nu-s pregatita , inca nu am trecut peste sarcina pierduta.. asa ca las timpul sa treaca!
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #27 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 11:38:05
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.


"Inainte de a-mi judeca viata sau caracterul,incalta-te cu incaltarile mele,mergi pe strada pe care am mers eu, traieste durerile,indoielile si rasetele mele. Traieste anii pe care i-am trait eu, cazi acolo unde am cazut si eu si mai presus de toate incearca sa te ridici acolo unde am facut-o eu.Fiecare are propria istorie personala, cand vei face toate astea atunci vei avea dreptul sa ma judeci."
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #28 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 12:02:44
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul

"Inainte de a-mi judeca viata sau caracterul,incalta-te cu incaltarile mele,mergi pe strada pe care am mers eu, traieste durerile,indoielile si rasetele mele. Traieste anii pe care i-am trait eu, cazi acolo unde am cazut si eu si mai presus de toate incearca sa te ridici acolo unde am facut-o eu.Fiecare are propria istorie personala, cand vei face toate astea atunci vei avea dreptul sa ma judeci."
intelepte vorbe!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #29 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 13:07:10
eliff's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 dec 2011
Locaţie: Leopoldsburg, Belgia
Vârsta: 42
Date: 168cm, 108kg
Mesaje: 1.296
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Sa stii, Elif, ca multi considera ideea de a nu fi singur la batranete un motiv principal pentru a face copii.

Sa iti zica si tie cineva "Sarumana, mama!", nu neaparat sa iti care sacosele si sa iti aduca de mancare si sa iti dea apartament si masina scumpa.

E in firea omului sa vrea sa fie in societate, sa fie cu familia si eu nu consider deloc o dovada de egoism asta. Este un instinct natural. Asta nu inseamna ca daca nu vrei s a ai copii, este nebun sau mai stiu eu ce. Va rog, nu interpretati in sensul asta.

Sunt foarte multi cei care nu vor sa aiba copii - actorul meu favorit, George Clooney, de exemplu. A si zis ca nu vrea, nu ca nu poate.

Oricum, foarte multe femei se schimba cand devin mame radical. Biologic si psihic.
Muuuulte femei spuneau "eu urasc copiii, nu vreau sa devin mama, nu sunt faacuta sa devin mama".
Cand au devenit mame, s-au metamorfozat - erau niste leoaice.

Angelina Jolie la inceputul carierei ei spunea de foarte multe ori in interviuri, prin 2003, ca ea nu face copii, ca nu e facuta sa ii creasca. Avea vreo 23-25 ani pe atunci.
Si acum a adoptat fara numar

P.S: Ce urasc eu ideea de "azil"; si ce daca parintii sunt batrani si bolnavi? ii bagi in azile? da, azile bune, performante dar azile.
Eu considera ca este de datoria MEA sa am grija de parintii mei batrani si bolnavi. Asa cum si ei si-au facut datoria si nu m-au aruncat in orfelinate asa cum au facut alti parinti.

Si va rog sa nu imi spuneti ca e mai bine in azile. Pentur un schizofrenic care poate fi agresiv, da. Ca am vazut zeci de cazuri in care isi bagau parintii in azile si nu pt ca ar fi avut super conditii

Buna Coco23

Undeva in postul meu,m-ai pierdut si nu ai inteles ce vroiam sa subliniez. Deci si eu sunt parinte si copil tot-odata. Si nu mi-as duce parintii la azil. Eu NU asta am spus ,ca gata toti copii ar trebui sa-si duca parintii la azil. Era vorba alegerea de a aveea copii in viitor - "vreau sa am copii,sa nu fiu singur la batrinete""!!!- aici este egoismul.
Si iti raspund si tie ,la fel,din punct de vedere spiritual (care pina la urma pentru mine este singurul care conteaza): Daca destinul meu a fost (sau va fii) sa am copii,este OBLIGATIA mea ca parinte sa ma ocup de cresterea si educarea lor. Este obligatia mea ca parinte sa -i ingrijesc si sa ma lupt pentru a le oferii totul.
In alta ordine de idei,eu fiind la rindu-mi copil (pentru parintii mei),este OBLIGATIA mea de fiica sa-i ingrijesc ,la fel cum au facut ei cu mine! Dar daca mama gindea ca face copii ,ca sa nu fie singura la batrinete,pai..uite ca tot singura e !!! Eu nu sunt in tara,iar fratii mei sunt fiecare casatoriti,la casale lor,fiecare in orase diferite,si mergem si noi la ea atunci cind se poate! In rest ce fac eu de aici?? Vorbesc cu ea la telefon,i trimit bani,si...cam atit. Oare o ajuta sa nu se simta singura ??? Cred ca nu!!! (si cazuri similare sunt foarte multe).
Eu vorbeam de "dorinta personala de a nu aveea copii". Nu despre ce si cum sa ne ocupam de parintii nostrii! Bineinteles ca parerile sunt impartite,si nu vom gindi toate la fel. Fiecare isi spune parerea proprie,si fiecare ar trebui sa o respectam pe a celeilalte,dar concluzia este aceeasi: daca ai copii,te ocupi de ei,daca ai parintii inca in viata la fel! Dar daca nu iti doresti copii este libera ta alegere,care poate aveea la baza multe motive.Si de fapt despre asta este subiectul!
O zii buna iti doresc.
Răspuns cu citat
  #30 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 13:55:00
eliff's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 dec 2011
Locaţie: Leopoldsburg, Belgia
Vârsta: 42
Date: 168cm, 108kg
Mesaje: 1.296
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de eliff Vezi mesajul


Buna Coco23

Undeva in postul meu,m-ai pierdut si nu ai inteles ce vroiam sa subliniez. Deci si eu sunt parinte si copil tot-odata. Si nu mi-as duce parintii la azil. Eu NU asta am spus ,ca gata toti copii ar trebui sa-si duca parintii la azil. Era vorba alegerea de a aveea copii in viitor - "vreau sa am copii,sa nu fiu singur la batrinete""!!!- aici este egoismul.
Si iti raspund si tie ,la fel,din punct de vedere spiritual (care pina la urma pentru mine este singurul care conteaza): Daca destinul meu a fost (sau va fii) sa am copii,este OBLIGATIA mea ca parinte sa ma ocup de cresterea si educarea lor. Este obligatia mea ca parinte sa -i ingrijesc si sa ma lupt pentru a le oferii totul.
In alta ordine de idei,eu fiind la rindu-mi copil (pentru parintii mei),este OBLIGATIA mea de fiica sa-i ingrijesc ,la fel cum au facut ei cu mine! Dar daca mama gindea ca face copii ,ca sa nu fie singura la batrinete,pai..uite ca tot singura e !!! Eu nu sunt in tara,iar fratii mei sunt fiecare casatoriti,la casale lor,fiecare in orase diferite,si mergem si noi la ea atunci cind se poate! In rest ce fac eu de aici?? Vorbesc cu ea la telefon,i trimit bani,si...cam atit. Oare o ajuta sa nu se simta singura ??? Cred ca nu!!! (si cazuri similare sunt foarte multe).
Eu vorbeam de "dorinta personala de a nu aveea copii". Nu despre ce si cum sa ne ocupam de parintii nostrii! Bineinteles ca parerile sunt impartite,si nu vom gindi toate la fel. Fiecare isi spune parerea proprie,si fiecare ar trebui sa o respectam pe a celeilalte,dar concluzia este aceeasi: daca ai copii,te ocupi de ei,daca ai parintii inca in viata la fel! Dar daca nu iti doresti copii este libera ta alegere,care poate aveea la baza multe motive.Si de fapt despre asta este subiectul!
O zii buna iti doresc.
Revin putin asupra postarii mele pt a complecta putin
1- Deci rolul meu de fiica,am spus cum este in prezent:eu departe de parinti,cu familie ,copil,si rare posibilitati de a ajunge in tara. Mama singura!
2- Rolul de parinte-Am o fetita de 11 ani,care s-a nascut bolnava ,astfel ca jumatate din copilaria ei a fost prin spitale,doctori,tratamente .. (are epilepsie gr VI)
3- Eu ca persoana- bolnava,din ce in ce mai bolnava..( Si daca ma intrebati pe mine,nu mi-as dorii sa fiu o povara pt copii mei. Sunt doua variante: ori Dumnezeu ma va la lua repede acolo sus (atunci cind va venii momentul),ori azilul unde sunt persoane cu pregatire medicala,si imi pot face sfirsitul mai putin dureros...cel putin)
4- Eu ca nora-soacra mobilizata la pat,in spital de 3 luni! nimeni nu mai poate face nimic ,decit sa asteptam o minune. (are tumoare pe creier,este paralizata si putinele momente in care se trezeste ,nu cunoaste pe nimeni) Sotul (ca fiu al ei),este aproape la 3000km departare de ea. Merge acolo,vine inapoi acasa si tot asa. Permanent nu poate fii linga ea ,pentru ca avem aici probleme care nu pot fii lasate de azi pe maine!

Cel putin la noi,nu se aplica-"fac copii sa nu fiu singur la batrinete"

Deci...fiecare avem dreptate in felul nostru,si fiecare gindeste diferit ;fiecare are motive personale sa gindeasca intr-un anume fel!
Am facut aceasta complectare,pt a se intelege ca,eu mi-am spus parerea PERSONALA vizavi de subiectul deschis de Sand.
O zii buna tuturor!
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alegerea, calorii, copii, cupluri, dieta, fara, femeile, noi, proprie, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Explica alegerea pozei de la profil. Sand Discutii off-topic 15 21 sep 2011 04:50:57
Cati copii vrei sa ai? :) Slabuta Despre noi, ... femeile 42 08 nov 2010 10:25:37
Alegerea barbatului ideal Slabuta Despre noi, ... femeile 42 05 oct 2010 21:06:22
Calculator greutate copii si adolescenti vadmin Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute 0 15 sep 2010 15:50:35
Obezitatea la copii - solutii Slabuta Alimentatie 1 24 sep 2009 11:19:18

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole