Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 07 feb 2011, 03:04:11
pufulina18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 07 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Buna tuturor,
Din sept 2010 am aflat ca am TBC si am inceput tratamentul. NU slabisem inainte asa cum se intampla in mod normal, drept urmare, pastilele acelea care sunt facute sa ingrase pe cei care au fost slabiti de boala, pe mine m-au transformat intr-o grasa. Eram plinuta si inainte, aveam 61 de kile, dar acum, in numai 5luni am pus 8 kg. Sunt disperata ca nu stiu cum sa procedez sa mai scap de kilograme, si stiu ca mai am inca o luna si jumatate de medicatie. Plamanul incepe sa se vindece, semn ca a dat rezultate tratamentul, deci cred ca as putea incepe o dieta, numai ca mi-e groaza de sport. Sunt la 2 facultati, intre care la una am licenta in vara si invat toata ziua. Dar sport nu am nici timp si nici nu prea pot sa mai fac. De cand m-am ingrasat, nu pot urca nici 2 etaje ca gafai. Ma simt grea, abia ma asez in cada sa ma spal, pocnesc hainele pe mine, iar cand ajung seara la culcare cad lata de oboseala. Dorm putin, in medie cam 4-5 ore pe noapte pentru ca programul de scoala nu prea imi permite mai mult.
Ce pot sa fac? Am stari de depresie cumplite din cauza asta..
pufulina18, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
pufulina18, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2199 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1682 kcal/zi. Pentru a slăbi 7 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 391 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 07 feb 2011, 08:50:39
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Buna, Pufulina!
Intai de toate, felicitari ca lupti cu boala!
Apoi, vad ca e greu pt. tine sa constientizezi ca ai o boala si sa vezi ca ai cateva kg in plus. Iti pot spune doar ca cel mai important e sa te concentrezi sa "o dai gata", la boala ma refer. Organismul tau duce o lupta, nu il lasa sa mai duca inca una, cu tine.
Iti inteleg starea de depresie, insa fa din tine un aliat, nu un sabotor.
Cred, deasemenea ca si acele pastile au contribuit la kg tale.

Dar, tu , fiindu-ti aliat, poti sa compensezi pe partea cealalta: sa mananci ce trebuie, fara a restrictiona prea mult, pt. ca ai nevoie sa te ajuti in lupta cu boala
Nu te baza pe alimente proaste, gen batoane de cereale, mezeluri slabe etc, doar pt ca au kcal putine, mananca alimente cat mai naturale (carne in stare integrala), lactate cat mai naturale, legume cat mai diverse, fructe de care iti plac - e important sa ai o satisfactie, mai ales ca tu esti intr-un fel deprivata de ea, cu gandul al boala.

Nu te considera "diferita" pt. ca esti altfel, pt ca ai cateva kg, mergi inainte, doar tu poti sa schimbi ceva in tine, fara sa te frustrezi si mai ales fara sa iti daunezi
Multa sanatate si mult spor!
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 07 feb 2011, 09:15:20
DrIulia2010's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Citat:
Anterior postat de pufulina18 Vezi mesajul
Buna tuturor,
Din sept 2010 am aflat ca am TBC si am inceput tratamentul. NU slabisem inainte asa cum se intampla in mod normal, drept urmare, pastilele acelea care sunt facute sa ingrase pe cei care au fost slabiti de boala, pe mine m-au transformat intr-o grasa. Eram plinuta si inainte, aveam 61 de kile, dar acum, in numai 5luni am pus 8 kg. Sunt disperata ca nu stiu cum sa procedez sa mai scap de kilograme, si stiu ca mai am inca o luna si jumatate de medicatie. Plamanul incepe sa se vindece, semn ca a dat rezultate tratamentul, deci cred ca as putea incepe o dieta, numai ca mi-e groaza de sport. Sunt la 2 facultati, intre care la una am licenta in vara si invat toata ziua. Dar sport nu am nici timp si nici nu prea pot sa mai fac. De cand m-am ingrasat, nu pot urca nici 2 etaje ca gafai. Ma simt grea, abia ma asez in cada sa ma spal, pocnesc hainele pe mine, iar cand ajung seara la culcare cad lata de oboseala. Dorm putin, in medie cam 4-5 ore pe noapte pentru ca programul de scoala nu prea imi permite mai mult.
Ce pot sa fac? Am stari de depresie cumplite din cauza asta..
Buna,bine ai venit.

Ce tratament urmezi?
Banuiesc...ca stii ,ca pe langa tratamentul medicamentos pe care il urmezi e foarte importanta alimentatia ,odihna-repausul.

O dieta restrictiva nu poti urma,problema ta este delicata,ai nevoie de o alimentatie sanatoasa,alimentatie bogata in carne,lactate,fructe si legume proaspete.

Ce mananci intr-o zi normala?
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 07 feb 2011, 09:18:20
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Concentreaza-te pe sanatate, deocamdata nu ai voie nici dieta nici efort fizic. In schimb ai voie sa reduci din dulciuri si sa renunti total la prajeli. Nu e deloc in regula pt o persoana in tratament/convalescenta sa doarma 4-5 ore pe noapte. Trebuie neparat sa faci ceva in sensul asta.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 07 feb 2011, 23:00:47
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Draga Pufulina,

Nu te impacienta. Si eu am facut TBC la 28 de ani, Stres, diete permanente, lipsa somnului, tutun, toate au dus la slabirea sistemului imunitar. M-am ingrasat de la 51 (ca slabisem cam 3 kg pana am descoperit boala) la 67 deci 16 kg.

Am mancat fara sa tin cont de nimic oricum eram prea speriata ca sa ma impotrivesc.

Dupa ce am incetat tratamentul a durat o perioada pana am revenit pe picioare, incet incet am inceput sa merg la inot ( nici nu cred ca ai voie cardio momentan) si am dat jos intr-un an 10 kg fara dieta. deci ingrasarea a fost cam pe fond medicamentos si pt ca am mancat mult ( cantitati duble fata de omul normal ca sunt mancacioasa).

Evita ceea ce ingrasa dar mananca cantitativ bine si fara restrictii prea mari. Fa-ti un meniu variat ca sa ajuti organismul sa lupte cu boala si sa nu ramai cu sechele mai grave decat cateva kg.

Nu te priva de la mancare, de la somn, fa tratamentul si daca ai pofta de dulce asa nebunesc, e de la medicatie. Pe mine la ora 5 dupa-amiaza ma lua ameteala si mancam fructe dulci.

O sa slabesti. Ia aminte acum sa te pui pe picioare. E o boala perversa nu o trata cu usurinta.
Oboseala nu e de la grasime..e de la boala. Eu acum am tot 67 kg si alerg sau fac cardio si aerobic, si sunt si mai batrana cu 10 ani decat cand aveam boala si ma misc mai bine ca atunci.

Deci nu pune oboseala pe seama grasimii, dormi macar 6 ore nu te mai stresa cu kg acum o sa ai timp sa slabesti.

Noi suntem aici, si slabute si grasute tot aici stam ca ne place comunitatea.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 08 feb 2011, 12:06:59
pufulina18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 07 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Buna din nou, multumesc pentru raspunsurile atat de rapide.
Ioana, inteleg ca si tu ai trecut prin asta. Cum a fost problema cu greutatea? Ce ti s-a explicat despre asta? Eu nu reusesc sa am o discutie cu doctorita despre aceasta problema care ma preocupa. Pur si simplu duduia refuza sa imi dea explicatii despre ce mi se intampla. De mancat, eu nu mananc cu mult mai mult decat mancam inainte. Adica da, bunica mea la care locuiesc imi gateste mereu mancare proaspata in fiecare zi, si ma cam forteaza uneori sa "mananc tot din farfurie", dar in rest, pofta de mancare nebuneasca nu am. Am in schimb pofta de dulciuri la orele cele mai nepotrivite.
O zi obisnuita are in mare urmatorul meniu:
Dimineata( in anumite zile e intre 8-9 dar sunt si cazuri cand mananc la 10 de dimineata): o cana cu cafea cu lapte 250ml
2-3 jumatati de felie de paine, fiecare cu cate ceva diferit pe ea ( crema de branza Almete, pate de ficat, icre, zacusca sau sunca)
un pahar cu suc ( fie fresh de portocale, fie o limonada, fie Phaner-suc la cutie-, unoeri chiar ceai)
la toate astea se mai adauga ceva dulce daca este facut in casa ( de obicei placinta cu visine o felie, sau salam de biscuiti, sau un fursec, sau o tableta de ciocolata, oricum, e nelipsit un dulce dimineata )
La pranz( care e de obicei fie la ora 14- in cel mai bun caz- fie la ora 16-17):
o portie de mancare gatita de 250-300 grame ( aici depinde f mult de ce se gateste, dar cel mai des pilaf cu pui, pui cu smantana, varza cu carne, conopida cu carne, 3-4sarmale , mazare cu carne etc)
daca nu este mancare de genul acesta, atunci probabil e o supa de legume, sau de pui sau de vacuta cantitate tot cam 300 de ml
functie de tipul de mancare, se poate adauga o felie de paine ( la ceva cu cartofi de exemplu nu mai pun paine)
Seara ( orele aici sunt foarte diferite- intre 18 cel mai devreme si cel mai rar si 22-23, de multe ori ajungand sa mananc la acea ora pentru ca atunci ma intorc din oras sau daca invat la colegi):
aici apare iar o portie de mancare gatita ( 200-250 gr)dar diferita de cea de la pranz ( fie macaroane la cuptor, fie creier pane,fie peste pangasus fiert, fie snitel de pui, fie friptura la tava la care adaug garnitura de cartofi la tava, sau pilaf sau doar salata)
mereu este o salata seara, dar nu din aceea ca la restaurant care te satura ea singura, ci ca garnitura la carnea pe care o consum/ uneori sunt muraturi in loc de salata
dulcele este iar prezent, maxim 100 de grame- fie prajitura facuta in casa, mai rar ceva cumparat
apare din nou paharul de suc natural 250-300ml( fresh de portocale sau limonada) sau ceai ( de obicei ceai verde cu muguri de pin sau ceai de fructe de padure)


Cam asta ar fi meniul, scuze ca am detaliat atat, dar am vazut ca multe dintre voi mancati alte tipuri de mancare si m-am gandit ca in felul asta ma fac inteleasa mai bine. In timpul zilei de obicei nu prea am timp de gustarele, iar daca ciugulesc ceva, este de obicei un covrig, un fruct sau ceva dulce ( o magura, un kinder pinguin, ca un copil mic ). Lucruri de care nu ma pot dezlipi :
Compoturi si fructe, fie seara, fie ca gustari
piure de castane cam 50 de grame odata la 2-3 zile
Laptele cu cafea ( cappucino sau pliculete 3in 1 de la Doncafe, Jacobs)
O bucata de prajitura facuta in casa pe zi
Sucul de portocale- un pahar minim pe zi
si macar o felie de paine la micul dejun( adica doua jumatati de felie, fiecare cu cate ceva)
Lucruri pe care nu vreau sa le ai consum:
smantana, maioneza, unt pe painea de dimineata
Restul va rog sa mi le spuneti voi! Si scuze ca am scris atat de mult...
pufulina18, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
pufulina18, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2199 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1682 kcal/zi. Pentru a slăbi 7 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 391 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 08 feb 2011, 16:36:53
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Buna pufulina,

Nu mi s-a explicat nimic despre greutatea, am invatat pe propria piele. Dupa o perioada in care probabil ca te-ai cam stresat cu greutatea, ai mancat aiurea, ti-ai slabit sistemul imunitar si ai facut TBC, e normal ca organismul sa fie intr-o perioada de refacere si sa iei in greutate.

Eu cred ca mare parte din kg acumulate in timpul celor 6 luni de tratament au fost si de la medicatie. Pe mine la 4-5 dupa amiaza ma rupea foamea, stomacul, luam un pumn de medicamente si chiar daca as fi vrut sa nu mananc nu aveam cum.

Nu ai spus cati ani ai..

Parerea mea este ca nu ai de ce sa te stresezi. Concentreaza-te pe tratament, sa iesi victorioasa din batalia asta si apoi, dupa ce ti-ai recapatat fortele incepi o alta cu kg.

NU te apuca de dieta acum!
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 08 feb 2011, 16:41:49
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Am facut un calcul aproximativ la ce ai scris ca mananci si caloric este bine. Si eu am trecut caloriile acolo cu indulgenta maxima:

o cana cu cafea cu lapte 250ml 150 cal aici e cafea u lapte si zahar
2-3 jumatati de felie de paine, 1 felie paine 133
( crema de branza Almete 30 gr 80
un pahar cu suc ( fie fresh de portocale, fie o limonada, fie Phaner-suc la cutie-, unoeri chiar ceai) 85 Pfaner
placinta cu visine 134

Total Dimineata:
150+133+80+85+134 = 582


La pranz( care e de obicei fie la ora 14- in cel mai bun caz- fie la ora 16-17):
o portie de mancare gatita de
250-300 grame pilaf cu pui,
aprox 400 -500 cal
o felie de paine 133 cal

Pranz: 500 + 133 = 633

Seara ( orele aici sunt foarte diferite- intre 18 cel mai devreme si cel mai rar si 22-23, de multe ori ajungand sa mananc la acea ora pentru ca atunci ma intorc din oras sau daca invat la colegi):
aici apare iar o portie de mancare gatita ( 200-250 gr)dar diferita de cea de la pranz ( fie macaroane la cuptor, fie creier pane,fie peste pangasus fiert, fie snitel de pui, fie friptura la tava la care adaug garnitura de cartofi la tava, sau pilaf sau doar salata) cam 500 cu indulgenta
90 salata/muraturi
100 gr dulce 250 cal
suc 200 ml 85
Seara 500+90+250+85 = 925
Total : 582+633+925 = 2140

Necesar caloric zilnic petnru inaltimea ta si greutatea actuala este 2298
Deci in conditii normale de viata nu pentru un om bolnav te-ai mentine daca mai luam in calcul si stresul din sesiune pentru 2 facultati, si drumurile la scoala, si activitatile zilnice eu cred ca nu trebuie sa te stresezi atat.

Sigur, daca tu zici ca la 170 cm si 61 kg erai grasuta, inteleg ca este stresata de greutatea ta. Dar nu e momentul acum sa iti acumulezi si acest stres.
Ia cate una pe rand:
boala
scoala
apoi dieta. scapa de licenta din vara, vei fi mai putin stresata, trece si boala, o sa fie si vara si ai sa vezi ca doar regland putin felul de a manca o sa slabesti de la sine.

Eu in Septembrie 2000 dupa tratament aveam 67 si in septembrie 2001 aveam 60-59 kg, fara dieta, fara efort fizic, doar job, mers prin parc pas normal, ceva inot sporadic si mancat normal.

Ce as schimba in meniul tau este doar cantitatea mare de zahar si as inlocui cu fructe pline de vitamine care ti-ar aduce mai multe beneficii.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 10 feb 2011, 00:27:27
pufulina18's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 07 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Oau, mi-ai dat un nou suflu. Deci ai reusit totusi sa slabesti tot ce pusesei din cauza medicamentelor. Ma intrebai de varsta..am 21. Pe la 15 ani am tinut o dieta cumplita care m-a slabit 9 kg intr-o luna. De fapt, nici nu cred ca se putea numi dieta, pentru ca nu prea mancam mai nimic, visam doar noaptea mancare. Asa am reusit sa scap de frustrarile legate de greutate in liceu si sa arat bine pentru cativa ani. Pe la 18-19 am inceput sa pun iar pe mine kilograme, asa ca am urmat la 19 ani jumate o dieta cu Super Slim, pastile de slabit. M-au nenorocit dar slabisem iar 9 si ma simteam iar bine in pielea mea. Dar nu a durat nici de data asta prea mult. Pe la 20 si jumate adica un an mai tarziu, deja pusesem vreo 4-5 din cele 9 kg slabite la loc. Asadar aveam cam 61 de kg. Apoi am stagnat pana cand am aflat de boala la 21 de ani si am inceput tratamentul.

Revenind la calorii, o sa iau in considerare ce mi-ai spus si voi renunta treptat definitiv la dulciuri. Mi-e ciuda ca simt nevoia de dulce f acut si nu pot potoli cu nimic. Fructele ( de exemplul merele) imi fac foame mai rau, si chiar dureri de stomac pentru ca au aciditate mare. Am facut un ulcer cand am tinut dieta la 15 ani asa ca de mai bine de 6 ani am ramas cu o sensibilitate gastrica dar care nu e deranjanta decat primavara si toamna. Ai vreo idee cu ce as putea sa inlocuiesc painea dar sa am totusi senzatia de saturatie? Am observat ca daca nu mananc paine la o masa, parca ma scol nesatula. Am incercat cereale integrale de la Nestle dimineata. Cele Fitness, care sunt f bune la gust si singurele pe care le pot manca din gama de cereale. Acelea insa nu imi tin de foame mai mult de 3 ore ceea ce nu ma avantajeaza, mai ales ca dimineata eu mananc ca sa imi tina pana pe la 3-4 dupa amiaza minim, pentru ca atunci iau pranzul. Sunt 6 ore. Cum obtin o mancare de dimineata usor de preparat si de mancat ( in 15 minute pe fuga adica) si care sa tina de foame 6 ore?
Tu ce mananci dimineata? Dar seara? Dulciuri mananci? Si daca da, cat de des?
pufulina18, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
pufulina18, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2199 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1682 kcal/zi. Pentru a slăbi 7 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 391 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 10 feb 2011, 12:47:14
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Am TBC si m-am ingrasat 8 kg!

Buna Pufulina,

Pai vad ca te-ai pricopsit cu TBC pe acelasi fond ca si mine...stresul slabitului.
Niciodata nu suntem destul de slabe in acceptiunea noastra, impingem organismul la limita si el reactioneaza sau in cel mai rau caz, acum a capotat.

La 21 de ani nu ai de ce sa iti faci griji ca nu vei slabi. Ce ai facut tu nu e ok, slabitul rapid si fortat ti-a obisnuit organismul sa retina tot ce mananci ca ii este frica ca nu va mai avea de mancare.

Mananca bine dimineata...mai ales daca ai 6 ore pana la pranz.
Mananca paine cu continut cat mai mare de tarate, secara, faina neagra.
Mananca ou fiert - are 80 cal si este un aliment care iti tine bine de foame mult timp.

Incearca sa te uiti pe principiile de masa Montignac care contine toate alimentele necesare dar elimina zaharul, alimentele cu indice glicemic ridicat si le combina in asa fel incat sa nu te ingrasi.
Mananca fructe care nu au aciditate mare (kiwi, citrice cat mai multe, grapefruit, pomello, capsuni, cirese, zmeura -- cand le vine vremea, evita in perioada asta alune nuci, etc lucruri care iti ingreuneaza ficatul care si asa este supus unui mai mare efort in perioada medicatiei.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
afectiuni, afectiuni plamani, alimentatie, calorii, depresie, haine, ingrasat, medicamente, pastile, plamani, tbc

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
M-am ingrasat ca o scrofita - 95 kg azra Arhiva subiecte - Am intre 90 kg si 100 kg 4297 10 apr 2014 12:34:56
Am intre 60 kg si 70 kg livya_cool Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 364 11 feb 2011 16:09:46
Am ajuns la jumate si am stagnat minnie mouse Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 10 - 20 (kg) 15 24 ian 2011 19:41:50
Am slabit insa... am sanii mari, fund mai deloc si picioare subtirele claudia1105 Am nevoie de ajutor! 9 07 nov 2010 21:11:55
Am mancat putin si totusi m-am ingrasat TheMilady Am nevoie de ajutor! 11 15 iun 2010 22:11:36

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole