Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #18391 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 12:40:57
Diana D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Montignac
Date: 158cm, 50kg
Mesaje: 1.995
Aprecieri acordate: 2.153
Am fost apreciat(a) de 879 ori in 479 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Anca cu alte cuvinte Viktor al tau e un baietel tare destept,sunt sigura ca isi va drumul la vorbit.
Apropo de meniuri,Carli dimineata papa omletica cu telemea de capra cu wassa sau fagaras sau branzica de vaci,ori cu castravete,ori cu masline.
La pranz papa mancarica,piureuri de legume cu carnita,peste cu legume,ficatei de curcan,spanac cu cartof dulce si ou,chiftelute de somon sau de cartof dulce la cuptor...etc
La 16 papa fructe iar la 18 un iaurt.
Si seara pe la 20:30 210 ml de lapte
Ca si gustari predomina curmale,smochine,caise desh,caju,migdale si nucj.Si din cand in cand chec si briose de casa,mai rontaie covrigei si stixuri.
De baut bea multa apa,altceva nu ii place.
__________________
Cea mai fericita mamica de fetita

Diana D, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1774 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1257 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1258 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui Diana D:
Gea (28 mai 2014), Laura (28 mai 2014), meapasarica (28 mai 2014), Prapadeala (28 mai 2014), VAmedeea (02 iun 2014)
  #18392 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 12:42:13
Diana D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Montignac
Date: 158cm, 50kg
Mesaje: 1.995
Aprecieri acordate: 2.153
Am fost apreciat(a) de 879 ori in 479 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

A si am uitat ca e innebunita dupa pilaful de mei cu legume si mancarica de linte cu legume.
__________________
Cea mai fericita mamica de fetita

Diana D, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1774 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1257 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1258 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Diana D:
Laura (28 mai 2014), meapasarica (28 mai 2014)
  #18393 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 13:07:37
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Doruta, pentru mine ar fi perfect daca as atinge targetul. Nici acum nu ma plang, dar e loc de mai bime.
Anca, la fel patesc si eu cu Alisa, ea imi scoate hainele din masina, si le.scutura si mi le da.mie, dar pe.langa ea.tot haine.sunt pe.jos, de asta eu le.intimd.in casa pe.uscator, si apoi il scot afara. Inseamna ca e.bine, si Victor are perspective bne.Ma bucur.
Eu ii mai fac la Alisa pateu.de casa din ficat sau ciuperci, cu multa ceapa ca.sa.fie dulce, si papa dimineata sau.seara, cu rosii si cu foi de ceapa.
Ciorba.de salata e.iar una din preferate, o fac cu zer si smantana cu ou, e bogata si delicioasa, spanacul.scazut cu ou si carne. E.carnivora ca mine, cand fac pui la.cuptor nu mai vrea garnitura, doar" cane", si legume mexicane la tigaie.cu ou fiert moale si le.amestec cu galbenus, nu le.refuza niciodata.
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Laura:
Diana D (28 mai 2014), meapasarica (28 mai 2014)
  #18394 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 13:23:15
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Fetelor, vad ca, copilasii vostri mananca si legume crude, e un lucru foarte bun, sanatos, dar e un vis pentru noi inca, Viktor nici nu se atinge de ele, trebuie doar ascunse in mancare

Laura, eu am un uscator in curte din ala fix, ca un fel de umbrela care are bratele in sus, deci l-as cara afara si eu dar nu pot
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui meapasarica:
Laura (28 mai 2014)
  #18395 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 13:35:49
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Si la noi capitolul mancare e cu suisuri si coborasuri. Ana are momente cand mananca foarte bine din toate, alte ori refuza categoric un fel anume de mancare.

Orarul ei de masa este cel stabilit la cresa, unde mananca micul dejun si pranzul si doua gustari. Acasa mai serveste o gustare (un iaurt, un fruct sau jumatate - acum la capitolul asta accepta doar cateva capsuni, banane, suc de portocale sau mere) iar cina de obicei e la 6-7 seara si este ori supa de pui cu taitei (nu o refuza nici in ruptul capului), ori o ciorba (de legume, de perisoare, a la grec, de dovlecei) cu multa smantana. Sau doar felul doi (un ardei umplut, 1-2 sarmalute cu muulta smantana, paste cu sos, spanac cu ou sau snitel, etc.) Iar inainte de culcare mai bea o cana sau jumatate de lapte (depinde cat de consistenta a fost cina). Mai rontaie un biscuite, ori o feliuta de cozonac, ori migdale sau nuci. Cu putin noroc 2-3 cirese In schimb adora sucul de mere

Iar in week-end la micul dejun mananca omleta (cu ou, sunca, branza de capra, putin cascaval, patrunjel verde) cu rosii cherry (legumele preferate) sau putina ceapa verde, masline. Ori ou ochi (prajit fara ulei), cu felii de sunca si branza separat, ori lapte cu cereale, ori paine cu almette, sunca si ementaler, o cana de kefir sau lapte cu cacao.

Acum nu imi vin mai multe in minte, dar sunt mai multe variante
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Gea:
Diana D (28 mai 2014), Laura (28 mai 2014), meapasarica (28 mai 2014), rainbow (01 iun 2014)
  #18396 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 14:37:04
Diana D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Montignac
Date: 158cm, 50kg
Mesaje: 1.995
Aprecieri acordate: 2.153
Am fost apreciat(a) de 879 ori in 479 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Da Gea k mi ai adus aminte si Carli adora cascavalul ii spune "cal" si nu poti sa papi in fata ei ca iti cere incontinuu
__________________
Cea mai fericita mamica de fetita

Diana D, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1774 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1257 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1258 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Diana D:
Gea (28 mai 2014), Laura (28 mai 2014)
  #18397 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 18:23:44
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

uf ce mancaciosi sunt copii vostrii.
noi nu am progresat cu mancatul. deci am mers la doc de fam. l-a masurat , cantarit. si e cam slabut. trebuie sa ii iau niste vitamine. si sa ii dau mai multa mancare, si mai putin lapte. a inceput sa mai manance si solide, dupa boala lui.. dar tot se trezeste noaptea si plange, vrea san. etc.
cred ca ii iese o masea, sau un canin.. e tare mofturos, si se trezeste plangand, lucrur care era f rar la el. seara adoarme relativ usor. dar tot tarziu, pe la 10. bine ca nu e pe la 11.. dar un 9 ar fi mai bine.
el cu rontaitul, mai greu, mai mult face mizerie decat papa.. si in afara de biscuiti, sau felii de mar, rar mananca ceva din mana lui. tot ii fac pasat si mananca mai rapid, dar tot cantitati destul de mici.o sa incerc sa ii dau lm doar de 3 ori pe zi( poate nu ma dor sanii)
dar noaptea am incercat sa ii dau ceai cu biberon, si ia cateva guri,sau refuza.. si plange pt lm.
ieri am venit pe jos de la doc, si seara am mai mers la o plimbare, sie ram prea obosita pt sport.. dar azi o sa fac si dupa xbox. momentan am 73.8.
seara am mancat doar pepene rosu, si cateva alune, seminte, si o felie de sunca cu lipie (miici) . incerc pe cat posibil. sa nu mananc paine. dulce.suc deloc si seara ceva usor.
ma cam doare spatele decateva zile.. uuf.
asa ma enervase sotul. dim, l-am pus pe thoams pe olita( plangea, dar ma gandeam ca nah, tot tre s ail pun, ca asa face de obicei)
si nu afcuse, dar l-am rugat sa stea cu el, sis aii puna pampers. cat ma duc si eu la baie.
si el nu i-a pus nimic, l-a lasat asa. ce m-am enervat. adica, nu mai putea el de rutina lui, sa plece la servici.
i-am facut capul calendar. sa aibe grija de thomas 5 minute, sa stau si eu la baie.
el tot ca vai, lasa. pai si daca face pe jos, atunci, mai mult timp iti ia sa stergi dupa el nu?
il mai las 2 3 min, la fundul gol, dar nu cand nu face la oala, ca poate face exact cand e fara pampers.
el mai mereu dim, nu cumva s ail deranjez, ca vai el trebuie sa manance si sa se preg de servici, ca vai rutina lui. am zis nu mai exista rutina , daca se trezeste si thomas.te adaptezi situatiei. el nu inteelge, ca nu mai esti tu '' pe primul loc. daca am nevoie de tine, lasi deoparte chestiile tale, care le faceai linsitit pana acum.
eu urasc rutina, programul, etc.
de aia nu pot sa ma uit pe ceas, sa stiu ca la ora fixa, sau in ziua cutare tre sa fac nu stiu ce lucru. fac cand pot, cand trebuie. la fel si cu thomas.
ma tot inebunea careva ca de aia thomas e slab, ca nu are program fix.
pai daca el e dif, doarme ore dif, sau durate dif. desi incerc, nu pot sa il rtezesc din somn, ca vai e ora lui de mancare.
am obs ca el papa mai bine cand e odihnit, daca ii dau cand o obosit, refuza total.
deci dim, cand se trezeste, daca e in stare buna, ii dau cereale cu fructe, daca e prea dim, si e smiorcait, direct, san.( daca e si prea plin)
apoi are un somn, de obicei il alaptez inainte.. si dupa somn, cand poate fi pe la 11 sau 12.. incerc sa ii dau mancare gatita(legume cu carne, sau ou . etc)
dupa , mergem pe afara.. sau in casa.. si pe la 3 ii e somn.. atunci vrea iar lm.. ca e mofturos. dupa somn.. ii dau mancare, mai emrgem afara.. si seara iar papa,si lm inainte de somn.. deci ii dau. doar ca nu am un orar stabilit, ca nus tiu cat stam afara..
ce ii pot pregati, ce chef are. etc,
sa vedem si dupa vitamine, si cu mai multe incercari de mancare, daca se mai ingrasa. si sa lucrez la somnul de noapte, poate adoarme mai devreme.
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui jessik:
VAmedeea (02 iun 2014)
  #18398 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 22:13:08
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Mie mi/e tare mila de Davidutzul nostru.. se vede clar ca e in conflict cu noi, si ca cere atentie. Azi de ex am fost la niste cumparaturi am gasit un magazin mare cu toate prostiile posibile la preturi infime. I/a placut tare mult , punea el in cos ce/i placea, punea una pt el si una pt razvi, si cu razvi a fost foarte iubitortot il lua in brate si/l pupa.. la un moment datne/am intalnit cu cineva iar pers respectiva s/a oprit prima data la razvi. A stat david cat a stat apoi a inceput sa faca 'huooo' ca toate animalele ca sa atraga atentia..noroc ca tanti s/a prins si l/a bagat si pe David in seama.
Ne straduim dupa ce vine acasa sa primeasca cat mai multa atentie, dar el vrea si mai multa. Il mai lasam pe razvi la bunica, ca sa stam doar noi 3
Oricum pe cat e de frumos sa ai 2 copii, ma doare foarte tare ca david sufera oricum ai face asa va fi probabil pana cand poate va intelege ca e mai mare beneficiu de a avea cu cine sa se joace
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui dorutza:
Laura (28 mai 2014), meapasarica (29 mai 2014), VAmedeea (02 iun 2014)
  #18399 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 22:22:14
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Fetelor sunteti norocoase ca copii vostri mananca cat de cat. La noi e o lupta continua. Sunt convinsa ca si asta face parte din categoria atras atentia.. dar a recuperat kg pierdut are din nou 13,3 la pielea goala. Iar referitor la ceas si program.. hm..
Ma ajuta la mancare, taiem punen amestecam impreuna si cand e gata papa zice ca lui nu i foame, sau ca el nu mananca, sau papa 2 guri si zice nu mai vreau etc etc...
Nici la gradi nu papa mult, ciuguleste ca pasarica
Exceptia exceptiilor a fost cand am fost la sedinta la gradi si eu am stat cu copiii in curte si Flaviu a stat la sedinta. am pus mancare si apa cu noi si la un moment dat dupa ce ne/am jucat in nisip cu restul copiilor am zis ca hai sa mergem sa mancam. A mancat de zici ca n/ar fi mancat de o saptamana..
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #18400 (permalink)  
Vechi 28 mai 2014, 22:48:37
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
uf ce mancaciosi sunt copii vostrii.
noi nu am progresat cu mancatul. deci am mers la doc de fam. l-a masurat , cantarit. si e cam slabut. trebuie sa ii iau niste vitamine. si sa ii dau mai multa mancare, si mai putin lapte. a inceput sa mai manance si solide, dupa boala lui.. dar tot se trezeste noaptea si plange, vrea san. etc.
cred ca ii iese o masea, sau un canin.. e tare mofturos, si se trezeste plangand, lucrur care era f rar la el. seara adoarme relativ usor. dar tot tarziu, pe la 10. bine ca nu e pe la 11.. dar un 9 ar fi mai bine.
el cu rontaitul, mai greu, mai mult face mizerie decat papa.. si in afara de biscuiti, sau felii de mar, rar mananca ceva din mana lui. tot ii fac pasat si mananca mai rapid, dar tot cantitati destul de mici.o sa incerc sa ii dau lm doar de 3 ori pe zi( poate nu ma dor sanii)
dar noaptea am incercat sa ii dau ceai cu biberon, si ia cateva guri,sau refuza.. si plange pt lm.
ieri am venit pe jos de la doc, si seara am mai mers la o plimbare, sie ram prea obosita pt sport.. dar azi o sa fac si dupa xbox. momentan am 73.8.
seara am mancat doar pepene rosu, si cateva alune, seminte, si o felie de sunca cu lipie (miici) . incerc pe cat posibil. sa nu mananc paine. dulce.suc deloc si seara ceva usor.
ma cam doare spatele decateva zile.. uuf.
asa ma enervase sotul. dim, l-am pus pe thoams pe olita( plangea, dar ma gandeam ca nah, tot tre s ail pun, ca asa face de obicei)
si nu afcuse, dar l-am rugat sa stea cu el, sis aii puna pampers. cat ma duc si eu la baie.
si el nu i-a pus nimic, l-a lasat asa. ce m-am enervat. adica, nu mai putea el de rutina lui, sa plece la servici.
i-am facut capul calendar. sa aibe grija de thomas 5 minute, sa stau si eu la baie.
el tot ca vai, lasa. pai si daca face pe jos, atunci, mai mult timp iti ia sa stergi dupa el nu?
il mai las 2 3 min, la fundul gol, dar nu cand nu face la oala, ca poate face exact cand e fara pampers.
el mai mereu dim, nu cumva s ail deranjez, ca vai el trebuie sa manance si sa se preg de servici, ca vai rutina lui. am zis nu mai exista rutina , daca se trezeste si thomas.te adaptezi situatiei. el nu inteelge, ca nu mai esti tu '' pe primul loc. daca am nevoie de tine, lasi deoparte chestiile tale, care le faceai linsitit pana acum.
eu urasc rutina, programul, etc.
de aia nu pot sa ma uit pe ceas, sa stiu ca la ora fixa, sau in ziua cutare tre sa fac nu stiu ce lucru. fac cand pot, cand trebuie. la fel si cu thomas.
ma tot inebunea careva ca de aia thomas e slab, ca nu are program fix.
pai daca el e dif, doarme ore dif, sau durate dif. desi incerc, nu pot sa il rtezesc din somn, ca vai e ora lui de mancare.
am obs ca el papa mai bine cand e odihnit, daca ii dau cand o obosit, refuza total.
deci dim, cand se trezeste, daca e in stare buna, ii dau cereale cu fructe, daca e prea dim, si e smiorcait, direct, san.( daca e si prea plin)
apoi are un somn, de obicei il alaptez inainte.. si dupa somn, cand poate fi pe la 11 sau 12.. incerc sa ii dau mancare gatita(legume cu carne, sau ou . etc)
dupa , mergem pe afara.. sau in casa.. si pe la 3 ii e somn.. atunci vrea iar lm.. ca e mofturos. dupa somn.. ii dau mancare, mai emrgem afara.. si seara iar papa,si lm inainte de somn.. deci ii dau. doar ca nu am un orar stabilit, ca nus tiu cat stam afara..
ce ii pot pregati, ce chef are. etc,
sa vedem si dupa vitamine, si cu mai multe incercari de mancare, daca se mai ingrasa. si sa lucrez la somnul de noapte, poate adoarme mai devreme.

Cate kg si ce inaltime are?
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole