Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Sindrom ovare polichistice

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 15 feb 2010, 23:22:35
iordis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2010
Locaţie: Bergen, Norvegia
Dieta: dieta personalizata
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Arrow Sindrom ovare polichistice

Buna sunt de ceva timp pe acest site dar nu prea stiu sa umblu .Ideea este ca am acelasi motiv ca restul fetelor de aici de a lupta cu kg .Am sa incerc sa spun pe scurt .In aproximativ 1 an si 3 luni mama ingrasat foarte mult cred ca 30kg daca nu si mai mult .tin sa mai precizez ca avand probleme de sanatate mi sa interzis categoric 1 an sa tin orice fel te diete deoarece riscam sami reapara si imunitatea mea era in refacere .Cred ca i urma cu 3 luni am inceput sa observ ca imi creste par cu fir gros pe fata si nu numai pe fata ,acnee .Cert este ca am banuit ca este o dereglare hormonala si am decis sa merg la doctor .La analiza sangelui asa a si fost doar ca doctorul a hotarat sa ma trimita la un doctor de specialitate.
Asa ca astazi mam dus cu capu sus stii ca chestia asat se poate regla prin medicatie dar surpriza .doctora ma luat la purificat .mii si mii de intrebari ,despre sarcina ,despre ovulatie .ma pus sa fac ecografie si la final primesc boba soc .
- Insulina mea este foarte mare
- SI am fost diagnosticata cu SINDROM OVARE POLICHISTICE
- Mi sa zis clar ca dieta fara dar si poat.
e dar pe viata ( am voie doar mancare cu -indice mic de glicemie )
-sport fara nici macar o zi de repauz
Plus medicatie care in prma faza o iau 3 luni pastilele se introduc in corp marind doza treptat la fel si scoaterea lor ,sub atenta observatie a doctorului METFORMIN
Acest medicament scade nivelul insulinei si in acelasi timp reduce pofta de mancare insa doctoru ma avertizat ca imi va fi rau de la ele ,greturi ,voma ,diaree,dar ca dupa 4 saptamani o sami treaca .
ideea este ca vindecarea mea dureaza multe luni de acum incolo dar ca in acelasi timp sunt predispusa sa ma mai imbolnavesc si de altele cu inima ,diabet ,infertilitate,depresie,cancer .multe
AS VREA TOTUSI DACA PUTETI SA MA AJUTATI SA DESCOPAR O DIETA POTRIVITA PT MINE ..AVAND INSULINA MARE TREBUI SA CONSUM ALIMENT CU INDICE MIC GLICEMIC .......ASTEPT SFATURI .DIETE .RETE PREPARARE .COMBINATIA ALIMENTELEOR .CA SA NU IMI FACA RAU . VA MULTUMmam uitat pe site romanesti despre acest subiect si lumea nu prea stie nici ce este si nici din partea doctorilor nu ai o atentie prea mare sau o informare vasta .EU in prezent locuiesc in Norvegia si aici am fost la doctor ,asa ca am avut parte de toata atentia cuvenita si de analize ,fara sa platesc .Ti se spune sa tii dieta si sa fie pe viata adica stil de viata dar nu ti se zice prea multe de acest subiect ,Despre baoala sunt multe de spus ,
iordis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2165 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1648 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 874 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 16 feb 2010 at 00:54:33.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 16 feb 2010, 01:13:56
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna sunt de ceva timp pe acest site dar nu prea stiu sa umblu .Ideea este ca am acelasi motiv ca restul fetelor de aici de a lupta cu kg .Am sa incerc sa spun pe scurt .In aproximativ 1 an si 3 luni mama ingrasat foarte mult cred ca 30kg daca nu si mai mult .tin sa mai precizez ca avand probleme de sanatate mi sa interzis categoric 1 an sa tin orice fel te diete deoarece riscam sami reapara si imunitatea mea era in refacere .Cred ca i urma cu 3 luni am inceput sa observ ca imi creste par cu fir gros pe fata si nu numai pe fata ,acnee .Cert este ca am banuit ca este o dereglare hormonala si am decis sa merg la doctor .La analiza sangelui asa a si fost doar ca doctorul a hotarat sa ma trimita la un doctor de specialitate.
Asa ca astazi mam dus cu capu sus stii ca chestia asat se poate regla prin medicatie dar surpriza .doctora ma luat la purificat .mii si mii de intrebari ,despre sarcina ,despre ovulatie .ma pus sa fac ecografie si la final primesc boba soc .
- Insulina mea este foarte mare
- SI am fost diagnosticata cu SINDROM OVARE POLICHISTICE
- Mi sa zis clar ca dieta fara dar si poat.
e dar pe viata ( am voie doar mancare cu -indice mic de glicemie )
-sport fara nici macar o zi de repauz
Plus medicatie care in prma faza o iau 3 luni pastilele se introduc in corp marind doza treptat la fel si scoaterea lor ,sub atenta observatie a doctorului METFORMIN
Acest medicament scade nivelul insulinei si in acelasi timp reduce pofta de mancare insa doctoru ma avertizat ca imi va fi rau de la ele ,greturi ,voma ,diaree,dar ca dupa 4 saptamani o sami treaca .
ideea este ca vindecarea mea dureaza multe luni de acum incolo dar ca in acelasi timp sunt predispusa sa ma mai imbolnavesc si de altele cu inima ,diabet ,infertilitate,depresie,cancer .multe
AS VREA TOTUSI DACA PUTETI SA MA AJUTATI SA DESCOPAR O DIETA POTRIVITA PT MINE ..AVAND INSULINA MARE TREBUI SA CONSUM ALIMENT CU INDICE MIC GLICEMIC .......ASTEPT SFATURI .DIETE .RETE PREPARARE .COMBINATIA ALIMENTELEOR .CA SA NU IMI FACA RAU . VA MULTUMmam uitat pe site romanesti despre acest subiect si lumea nu prea stie nici ce este si nici din partea doctorilor nu ai o atentie prea mare sau o informare vasta .EU in prezent locuiesc in Norvegia si aici am fost la doctor ,asa ca am avut parte de toata atentia cuvenita si de analize ,fara sa platesc .Ti se spune sa tii dieta si sa fie pe viata adica stil de viata dar nu ti se zice prea multe de acest subiect ,Despre baoala sunt multe de spus ,
Buna iordis,

In primul rand imi pare rau sa aud ca ai problemele astea medicale...
Referitor la dieta eu iti recomand Montignac ... Motivul: aceasta dieta se bazeaza pe consumul de alimente cu indice glicemic mic si foarte mic...
Sunt sigura ca te va ajuta sa slabesti foarte frumos si mai ales sanatos...
In biblioteca vei gasi mai multe carti referitoare la aceasta dieta, iar in Gasca fetelor care tin Montignac vei putea discuta cu fete care tin aceeasi dieta...
Iata si un link cu retete specifice aceste diete.

Iti urez mult succes in procesul de slabire si multa sanatate!!!
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 16 feb 2010, 09:23:46
iordis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2010
Locaţie: Bergen, Norvegia
Dieta: dieta personalizata
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Buna, iti multumes din suflet pentru sfaturi
Am sa citesc ceea ce miai recomandat si am sa iim fac un plan
Alta mica problema este ca la captolu branza dietetica sau slaba in grasimi nu am sanse sa gasesc aici si nici iaurt doar gras si in rest numai fructe.Branza exista doar feta si in rest numai cascaval.Branza dulce exista doar un anumit tip cottage cheese si tot grasa este ........multumesc foarte mult pt ajutor
iordis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2165 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1648 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 874 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 16 feb 2010, 10:13:19
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna, iti multumes din suflet pentru sfaturi
Am sa citesc ceea ce miai recomandat si am sa iim fac un plan
Alta mica problema este ca la captolu branza dietetica sau slaba in grasimi nu am sanse sa gasesc aici si nici iaurt doar gras si in rest numai fructe.Branza exista doar feta si in rest numai cascaval.Branza dulce exista doar un anumit tip cottage cheese si tot grasa este ........multumesc foarte mult pt ajutor
O sa vezi ca la Monti grasimile nu sunt considerate chiar asa de periculoase...
In general produsele grase au un indice glicemic scazut...
Citeste cartile de acolo si sigur o sa ai cum sa te orientezi in functie de produsele care se gasesc la voi pe piata...
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 17 feb 2010, 16:36:30
vampiruta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: disociat
Date: 165cm, 78kg
Mesaje: 30
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin aceasta boala.....am suferit si eu si probabil inca o mai am. Eu am aflat ca am SOP cand m-am hotarat sa fac un bebe (faptul ca ma ingrasasem enorm intr-un timp atat de scurt nu m-a trimis din pacate la medic) si am descoperit ca nu sunt fertila. Am facut tratament cu medicamente da nu cu pastile de slabit, ideea e ca ezolvarea tuturor problemelor este sa slabesti. Eu am reusit sa raman insarcinata, pe perioada sarcinii organismul s-a reglat din punct de vedere hormonal si boala s-a ameliorat, deasemenea si efectele secundare: pilozitatea, nervisorii si starile depresive, ba chiar pana in luna a 5-a am slabit 5 kg ceea ce nu era tocmai normal. Din pacate dupa sarcina am luat-o de la capat cu ingrasatul, din nou din pacate nu am mai ajuns la medic sa vad ce fac ovarele mele sau sa imi fac dozarile hormonale. Acum sunt hotarata sa slabesc orice ar fi.
Deci singurul sfat pe care ti-l pot da este sa slabesti, greutate favorizeza boala si efectele ei secundare. Gaseste-ti o cura de slabire, de fapt o dieta de viata si ai sa vezi cat de minunat te vei simti odata cu disparitia kilogramelor. De asemenea te sfatuiesc sa mai ceri parerea unui medic......e o boala abordata in foarte multe feluri de diferiti medici, nu e un tratament clasic pentru ca de fapt e o boala inca in cercetari
vampiruta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1215 kcal/zi. Pentru a slăbi 8 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ -334 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 18 feb 2010, 06:21:49
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna sunt de ceva timp pe acest site dar nu prea stiu sa umblu .Ideea este ca am acelasi motiv ca restul fetelor de aici de a lupta cu kg .Am sa incerc sa spun pe scurt .In aproximativ 1 an si 3 luni mama ingrasat foarte mult cred ca 30kg daca nu si mai mult .tin sa mai precizez ca avand probleme de sanatate mi sa interzis categoric 1 an sa tin orice fel te diete deoarece riscam sami reapara si imunitatea mea era in refacere .Cred ca i urma cu 3 luni am inceput sa observ ca imi creste par cu fir gros pe fata si nu numai pe fata ,acnee .Cert este ca am banuit ca este o dereglare hormonala si am decis sa merg la doctor .La analiza sangelui asa a si fost doar ca doctorul a hotarat sa ma trimita la un doctor de specialitate.
Asa ca astazi mam dus cu capu sus stii ca chestia asat se poate regla prin medicatie dar surpriza .doctora ma luat la purificat .mii si mii de intrebari ,despre sarcina ,despre ovulatie .ma pus sa fac ecografie si la final primesc boba soc .
- Insulina mea este foarte mare
- SI am fost diagnosticata cu SINDROM OVARE POLICHISTICE
- Mi sa zis clar ca dieta fara dar si poat.
e dar pe viata ( am voie doar mancare cu -indice mic de glicemie )
-sport fara nici macar o zi de repauz
Plus medicatie care in prma faza o iau 3 luni pastilele se introduc in corp marind doza treptat la fel si scoaterea lor ,sub atenta observatie a doctorului METFORMIN
Acest medicament scade nivelul insulinei si in acelasi timp reduce pofta de mancare insa doctoru ma avertizat ca imi va fi rau de la ele ,greturi ,voma ,diaree,dar ca dupa 4 saptamani o sami treaca .
ideea este ca vindecarea mea dureaza multe luni de acum incolo dar ca in acelasi timp sunt predispusa sa ma mai imbolnavesc si de altele cu inima ,diabet ,infertilitate,depresie,cancer .multe
AS VREA TOTUSI DACA PUTETI SA MA AJUTATI SA DESCOPAR O DIETA POTRIVITA PT MINE ..AVAND INSULINA MARE TREBUI SA CONSUM ALIMENT CU INDICE MIC GLICEMIC .......ASTEPT SFATURI .DIETE .RETE PREPARARE .COMBINATIA ALIMENTELEOR .CA SA NU IMI FACA RAU . VA MULTUMmam uitat pe site romanesti despre acest subiect si lumea nu prea stie nici ce este si nici din partea doctorilor nu ai o atentie prea mare sau o informare vasta .EU in prezent locuiesc in Norvegia si aici am fost la doctor ,asa ca am avut parte de toata atentia cuvenita si de analize ,fara sa platesc .Ti se spune sa tii dieta si sa fie pe viata adica stil de viata dar nu ti se zice prea multe de acest subiect ,Despre baoala sunt multe de spus ,

Buna Iordis si bun venit printre noi

Am citit povestea ta, nu m-am confruntat cu aceasta afectiune, dar inteleg ce inseamna o boala

Ca sa nu vorbim despre lucruri triste (boli) eu o sa iti dau sfaturi legate de dieta

Ca si Extassy iti recomand Montignac, este o dieta care se bazeaza pe alimentele cu ig mic si mediu, si poate fi adaptata cu usurinta pentru a deveni un stil de viata

Carticica de aici (Montignac - Indice Glicemic), iti prezinta ig-urile la mai multe alimente, studiaz-o si zi-ne ce parare ai. Avand in vedere ca esti in Belgia sunt sigura ca ai acces mult mai usor la tot felul de alimente pe care le are trecute D-nul Montignac in cartea sa, ca in Romania nu se prea gasesc.

Sunt fete pe forum care tin aceasta dieta si sunt sigura ca o sa te ajute cu meniurile, o sa puteti discuta pana te familiarizezi si tu cu acest regim.

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna, iti multumes din suflet pentru sfaturi
Am sa citesc ceea ce miai recomandat si am sa iim fac un plan
Alta mica problema este ca la captolu branza dietetica sau slaba in grasimi nu am sanse sa gasesc aici si nici iaurt doar gras si in rest numai fructe.Branza exista doar feta si in rest numai cascaval.Branza dulce exista doar un anumit tip cottage cheese si tot grasa este ........multumesc foarte mult pt ajutor
Cascavalul si branza feta care au carbohidrati 0 gr, sunt binevenite in Montignac Deci le poti papa. Mai multe info despre fiecare aliment, iti recomand sa citesti cartea de mai sus.

Asteptam vesti bune de la tine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 13 mar 2010, 13:57:25
iordis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2010
Locaţie: Bergen, Norvegia
Dieta: dieta personalizata
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de vampiruta Vezi mesajul
Imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin aceasta boala.....am suferit si eu si probabil inca o mai am. Eu am aflat ca am SOP cand m-am hotarat sa fac un bebe (faptul ca ma ingrasasem enorm intr-un timp atat de scurt nu m-a trimis din pacate la medic) si am descoperit ca nu sunt fertila. Am facut tratament cu medicamente da nu cu pastile de slabit, ideea e ca ezolvarea tuturor problemelor este sa slabesti. Eu am reusit sa raman insarcinata, pe perioada sarcinii organismul s-a reglat din punct de vedere hormonal si boala s-a ameliorat, deasemenea si efectele secundare: pilozitatea, nervisorii si starile depresive, ba chiar pana in luna a 5-a am slabit 5 kg ceea ce nu era tocmai normal. Din pacate dupa sarcina am luat-o de la capat cu ingrasatul, din nou din pacate nu am mai ajuns la medic sa vad ce fac ovarele mele sau sa imi fac dozarile hormonale. Acum sunt hotarata sa slabesc orice ar fi.
Deci singurul sfat pe care ti-l pot da este sa slabesti, greutate favorizeza boala si efectele ei secundare. Gaseste-ti o cura de slabire, de fapt o dieta de viata si ai sa vezi cat de minunat te vei simti odata cu disparitia kilogramelor. De asemenea te sfatuiesc sa mai ceri parerea unui medic......e o boala abordata in foarte multe feluri de diferiti medici, nu e un tratament clasic pentru ca de fapt e o boala inca in cercetari
Buna Vapiruta ..iti multumesc ptr incurajare si am sa incerc sati spun ce inseamna PCOS sindromul ovarelor polichistice ,deoarece nu este acelasi lucru cu PCO.
iordis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2165 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1648 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 874 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 13 mar 2010, 14:13:53
iordis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2010
Locaţie: Bergen, Norvegia
Dieta: dieta personalizata
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna Vapiruta ..iti multumesc ptr incurajare si am sa incerc sati spun ce inseamna PCOS sindromul ovarelor polichistice ,deoarece nu este acelasi lucru cu PCO.
Ce este sindromul ovarului polichistic?

Ovarele (pronunţat: HAP-lee -SIS-tik) sindromul ovarului este o problemă comună de sănătate care afectează adolescente şi femei tinere. Deşi nimeni nu stie ce cauzeaza sindrom, se pare a fi legat la un dezechilibru în hormonii unei fete.
Ambele fete si baieti produc hormoni sexuali, dar în cantităţi diferite. La fete, ovarele produc hormonii estrogenul şi progesteronul, Şi, de asemenea, androgenilor. Acesti hormoni regla ciclul menstrual unei fete şi de ovulatia. Chiar dacă androgeni sunt denumite uneori "hormoni masculini," fiecare femeie le produce.
În fetelor cu acest sindrom, ovarele produc mai mari decât valorile normale de androgeni, iar acest lucru poate interfera cu dezvoltarea de ou şi de presă. Unele din ouă se transforme într - chisturile, Care sunt sacilor mic umplut cu lichid. În loc de a fi eliberat in timpul ovulatiei, ca un ou este în timpul unui ciclu menstrual normal, chisturi construi până în ovare şi pot deveni extinse. Pentru ca fetele cu sindrom nu sunt ovulatie sau eliberarea un ou în fiecare lună, este comun pentru ei să aibă neregulate sau perioadele pierdute.
Cu toate că acest sindrom Stein (care a folosit pentru a fi numit-sindrom Leventhal) a fost prima recunoscut în anii 1930, medicii nu pot spune sigur ce cauzeaza aceasta. Cercetările au sugerat că acest sindrom pot fi legate de creşterea producţiei de insulină în organism. Femeile cu sindrom poate produce prea multă insulină, ceea ce semnale ovarele lor, să-i elibereze hormoni masculini suplimentare. Sindrom pare să ruleze în familii, de asemenea, aşa că dacă cineva pe mama ta sau partea tatăl lui de familie are o, s-ar putea fi o probabilitate mai mare de a dezvolta aceasta.
În cazul în care acest sindrom nu este tratată în mod corespunzător, se poate pune o fata cu risc de o mulţime de probleme. Fetele cu sindrom sunt mai susceptibile de a avea infertilitate, creşterea excesivă a părului, acnee, obezitate, diabet zaharat, boli de inima, hipertensiune arterială, sângerări anormale din uter, şi cancer.
Vestea bună este că, deşi nu există nici un leac pentru acest sindrom, ea poate fi tratata. Cel mai important pas este diagnosticarea condiţie, pentru că tratamentul pentru obţinerea sindrom reduce şansele unei fete de a avea efecte secundare grave
Care sunt semnele şi simptomele?

Un semn cheie al sindrom este neregulate sau de pierdere a perioadelor din cauza efectelor condiţiei de pe ovare poate face o fată opri ovulatie. Cu toate acestea, deoarece poate dura până la 2 ani de la prima ei pentru perioada ciclului menstrual unei fete de a deveni regulate, ratat perioade nu poate fi un semn de încredere de sindrom la fete adolescente. Nivelul de hormoni dezechilibrată poate determina modificări în trupul unei fete intreaga, nu doar ovarele ei.

Deci, medici, de asemenea, uita pentru aceste alte semne care ar putea indica acest sindrom:
  • perioade foarte grele sau perioade care vin mai mult decât o dată pe lună
  • creştere în greutate, obezitate, sau dificultate să menţină o greutate normală, mai ales atunci când greutatea in plus este concentrată în jurul taliei
  • o afecţiune denumită hirsutismului (pronunţat: pe ea-suh-tíz-um), în cazul în care o fată creste parul de pe fata ei, piept, abdomen, zona mamelonului, sau din spate (un pic de acest lucru este normal pentru cele mai multe fete, deşi),
  • subţierea părului de pe cap (medici de apel acest alopecie)
  • acnee şi înfundată pori
  • întunecată, pielea îngroşat în jurul gâtului, armpits, sau sânii (aceasta se numeşte acanthosis nigricans)
  • hipertensiune arterială, nivel ridicat de colesterol, sau cu diabet zaharat (un nivel ridicat de zahăr în sânge)
Fetele care prezintă anumite semne de pubertate precoce - cum ar fi fete care dezvoltă parul pubian Underarm sau înainte de vârsta de 8 - poate fi un risc mai mare de a avea sindrom mai târziu
Cum este sindromul ovarului polichistic diagnosticata?

Dacă aţi luat preocupările dumneavoastră despre corpul tău cu medicul dumneavoastră, esti pe drumul cel bun. Medicul dumneavoastră vă poate referi la o gynecologistsau un endocrinologistpentru un diagnostic.
Ginecolog sau endocrinolog vă va întreba despre orice preocupări şi simptome pe care le au, de sănătate din trecut, sanatatea familiei tale, orice medicamente sunteţi luaţi, orice alergie este posibil să aveţi, şi alte probleme. El sau ea va solicita de asemenea o mulţime de întrebări în mod special cu privire la perioada de dumneavoastră şi regularitatea acestuia. Aceasta se numeşte Istoricul medical.
În plus faţă de istoricul medical, medicul dumneavoastră vă va face o examinare fizică, Care include verificarea greutatea ta, şi în special pentru verificarea semnelor fizice, cum ar fi acnee, păr de creştere, şi pielea întunecat. Dacă sunteţi activi sexual, medicul poate efectua o de examinare ginecologica pentru a exclude alte cauze posibile ale simptomelor dumneavoastră, dar acest lucru nu este întotdeauna necesară pentru diagnostic.
Un medic poate efectua, de asemenea, teste de sânge pentru a diagnostica sindrom sau alte condiţii, cum ar fi probleme cu glanda tiroidă sau alte ovarian sau de glanda. Analizele de sânge a permite medicilor pentru a măsura androgeni, insulină, şi la nivelul altor hormoni. Rezultatele acestor teste pot ajuta doctorii pentru a determina tipul de tratament va primi o fată. Medicul dumneavoastră poate solicita, de asemenea, un alt test, numit o ultrasunete, să se uite la ovarele dumneavoastră şi pentru a determina dacă aveţi chisturi sau alte anomalii ale ovarelor. Deoarece chisturi nu sunt întotdeauna vizibile, acest test nu este întotdeauna utilizat.
Diagnosticul precoce şi de tratament pentru sindrom sunt importante deoarece starea poate pune fete la risc pentru probleme pe termen lung. Noţiuni de tratament pentru sindrom este o idee bună, dacă doriţi să aveţi un copil într-o zi - sindrom de multe ori cauze de infertilitate dacă nu este tratată. Dar atunci când acest sindrom este tratată în mod corespunzător, multe femei cu condiţia au copii sanatosi.
De asemenea, mai multe fete cu sindrom poate rămâne gravidă. Dacă sunteţi activi sexual şi nu doriţi să rămâneţi gravidă, asiguraţi-vă că utilizarea prezervativelor de fiecare dată când faceţi sex, chiar dacă aveţi sindrom. Acest lucru este important, chiar dacă nu sunteţi trataţi pentru acest sindrom
Cum se trateaza?

Desi nu exista nici o cura pentru acest sindrom, există mai multe moduri că această condiţie poate fi tratată şi gestionate.
În cazul în care o fată este supraponderali sau obezi, un medic va recomanda ca ea a pierde in greutate. Scădere în greutate poate fi foarte eficace în diminuarea multe dintre condiţiile de sănătate asociate cu acest sindrom, cum ar fi tensiune arterială crescută şi diabet zaharat. Uneori, pierderea în greutate poate restabili nivelul hormonal la normal, cauzând multe dintre simptomele să dispară sau de a deveni mai putin severe. Medicul dumneavoastră sau un dietetician înregistraţi pot uita la aportul alimentar dumneavoastră şi de a exercita activitatea dvs. şi de a adapta un program de slabire pentru tine. Exercitiul este o modalitate foarte bună de a ajuta la combaterea creştere în greutate că, adesea însoţeşte acest sindrom, precum şi o modalitate de a reduce balonare, un alt simptom fetele cu sindrom uneori experienta.
Uneori, medicii prescriu medicamente pentru a trata acest sindrom. Un doctor ar putea avea în prima, o fată încerca anticonceptionalele pilule sau a unui alt hormon numit progesteron pentru a ajuta la reducerea nivelurilor de androgen în corpul ei şi de a reglementa ciclul menstrual. Aceste medicamente pot ajuta la acnee de control şi de creşterea excesivă a părului, în unele fete, dar ei nu lucrează pentru toată lumea.
Alte medicamente utilizate pentru tratarea polichistic includ antiandrogenii, Care a contracara efectele androgenilor exces pe corpul unei fete. Antiandrogeni poate ajuta clar sus pielii şi probleme ale parului creştere în fetelor cu acest sindrom. Un alt medicament, metformină, care este utilizat pentru tratamentul diabetului zaharat, pot să scadă nivelul de insulină. În unele fete cu acest sindrom, el poate ajuta la ovulatie de control şi de nivelurile de androgeni. Acest lucru se poate face o fata de cicluri menstruale mai regulate. Unele fete şi femei tratate cu metformin au prezenpierderea în greutate şi de scădere a tensiunii arteriale.
Lupta cu sindromul ovarului polichistic

Având în sindrom poate fi greu pe sine unei fete de sine, deoarece unele dintre simptome, cum ar fi piele şi probleme ale parului şi creşterea în greutate, sunt atât de vizibile. Din fericire, exista lucruri pe care le puteţi face pentru a reduce simptomele fizice - şi avea grijă de partea emoţională de a trai cu acest sindrom.
Deşi medicamente folosite pentru a trata acest sindrom va încetini sau a opri creşterea excesivă a părului de multe fete, există o mulţime de diferite tipuri de produse disponibile pentru a ajuta o fata a scăpa de păr în cazul în care ea nu vrea asta. Cremele Depilatory posibilitatea de a elimina uşor părul facial pe buza de sus sau de bărbie. Asiguraţi-vă că urmaţi instrucţiunile cu atenţie, astfel încât să nu dezvoltă o erupţie sau de reacţie alergică.
Tweezing şi de epilare cu ceară sunt alte lucruri care le puteţi face la domiciliu pentru a gestiona cresterii parului. O fată poate vizita, de asemenea, un dermatolog (un medic specializat în probleme de piele) sau de specialitate calificat îndepărtarea părului de electroliză şi tratamente cu laser chirurgie. Aceste proceduri de oferta eliminarea pe termen mai lung a parului nedorit, dar acestea sunt mai scumpe.
Dacă aveţi acnee severă, ca un simptom de acest sindrom, se poate îmbunătăţi în cazul în care o parte a tratamentului dumneavoastră include anticonceptionalele sau antiandrogenilor. Dacă nu, medicul dumneavoastră vă poate recomanda o la un dermatolog pentru tratament acnee suplimentare. Un dermatolog poate fi, de asemenea, în măsură să recomande medicamente pentru a ajuta la reducerea închiderea culorii pielii sau modificări de culoare, şi pentru a preveni cresterea parului.


Unele fete cu sindrom poate deveni deprimate, caz în care ar putea ajuta sa vorbesti cu un terapeut sau alte de sănătate mintală profesionale. De vorba cu adolescenti alte şi femeile cu sindrom este o modalitate foarte bună de a face schimb de informaţii cu privire la tratament şi a obţine sprijin. Medicul dumneavoastră poate să aibă posibilitatea de a recomanda un grup local de sprijin
iordis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2165 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1648 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 874 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 13 mar 2010, 14:29:20
iordis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2010
Locaţie: Bergen, Norvegia
Dieta: dieta personalizata
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul


Buna Iordis si bun venit printre noi

Am citit povestea ta, nu m-am confruntat cu aceasta afectiune, dar inteleg ce inseamna o boala

Ca sa nu vorbim despre lucruri triste (boli) eu o sa iti dau sfaturi legate de dieta

Ca si Extassy iti recomand Montignac, este o dieta care se bazeaza pe alimentele cu ig mic si mediu, si poate fi adaptata cu usurinta pentru a deveni un stil de viata

Carticica de aici (Montignac - Indice Glicemic), iti prezinta ig-urile la mai multe alimente, studiaz-o si zi-ne ce parare ai. Avand in vedere ca esti in Belgia sunt sigura ca ai acces mult mai usor la tot felul de alimente pe care le are trecute D-nul Montignac in cartea sa, ca in Romania nu se prea gasesc.

Sunt fete pe forum care tin aceasta dieta si sunt sigura ca o sa te ajute cu meniurile, o sa puteti discuta pana te familiarizezi si tu cu acest regim.



Cascavalul si branza feta care au carbohidrati 0 gr, sunt binevenite in Montignac Deci le poti papa. Mai multe info despre fiecare aliment, iti recomand sa citesti cartea de mai sus.

Asteptam vesti bune de la tine
Buna Slabutaimi pare bine ca am descoperit acest site dedicat tuturor fetelor cu probleme in gretutate .Am descoperit acest site inainte de a afla ca am PCOS si nu regret .Vesta buna este ca incepusem inainte de a avea PCOS de a tine regim alimentar ...Vesta proasta este ca de cand am aflat ..nu stiu ce se intampla cu mine ,parca am pierdut toata motivatia si hotararea pe care o aveam impotriva kg in plus .Este destul de ciudat ,pt ca acum ar fi trebuit sa am mai mult ca oricand vointa ..Si totusi la mine sa intamplat inversul.Kg am dat 11 in 2 luni dar pot sa zic ca in ultimele 3 saptamani zici ca am turbat cu mancarea .Dorm pt mancar,muncesc pt macare,tot timpul imi este gandul la macare .la ce as manca sau ce as gati si nici un fel de mancare nu este tocmai sanatos.Dimineata imi propun un meniu pe tot parculsul zile ,la munca este ok dar odata ajunsa acasa sau in magazin la cumparaturi ,parca zici ca mia luat necuratu mintile si cumpar exact lucrurile pe care nu am voie cu desavarsire sa le mancan ( cel putin in prima faza de tratament care sunt eu ) . Sper sami gasesc motivatia si puterea de ami stapani draci din cap . NU ar fi trebuit sami fie greu sa tin un regim alimentar .....deoarece sotul meu este in romanai iar eu aici nu sunt nevoita sa gatesc ceva ce miar trezi instictele de a manca .....si totusi gresec ,,,Sper sa imi revin altfel:::...nu ma vad prea bn .
AAAAa sunt sunt in Norvegia nu Belgia
Multumesc inca o data pt sfaturiel care mi le dati si pt ca sunteti alaturi de mine
iordis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2165 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1648 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 874 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 31 mar 2010, 19:24:48
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna Slabutaimi pare bine ca am descoperit acest site dedicat tuturor fetelor cu probleme in gretutate .Am descoperit acest site inainte de a afla ca am PCOS si nu regret .Vesta buna este ca incepusem inainte de a avea PCOS de a tine regim alimentar ...Vesta proasta este ca de cand am aflat ..nu stiu ce se intampla cu mine ,parca am pierdut toata motivatia si hotararea pe care o aveam impotriva kg in plus .Este destul de ciudat ,pt ca acum ar fi trebuit sa am mai mult ca oricand vointa ..Si totusi la mine sa intamplat inversul.Kg am dat 11 in 2 luni dar pot sa zic ca in ultimele 3 saptamani zici ca am turbat cu mancarea .Dorm pt mancar,muncesc pt macare,tot timpul imi este gandul la macare .la ce as manca sau ce as gati si nici un fel de mancare nu este tocmai sanatos.Dimineata imi propun un meniu pe tot parculsul zile ,la munca este ok dar odata ajunsa acasa sau in magazin la cumparaturi ,parca zici ca mia luat necuratu mintile si cumpar exact lucrurile pe care nu am voie cu desavarsire sa le mancan ( cel putin in prima faza de tratament care sunt eu ) . Sper sami gasesc motivatia si puterea de ami stapani draci din cap . NU ar fi trebuit sami fie greu sa tin un regim alimentar .....deoarece sotul meu este in romanai iar eu aici nu sunt nevoita sa gatesc ceva ce miar trezi instictele de a manca .....si totusi gresec ,,,Sper sa imi revin altfel:::...nu ma vad prea bn .
AAAAa sunt sunt in Norvegia nu Belgia
Multumesc inca o data pt sfaturiel care mi le dati si pt ca sunteti alaturi de mine
Buna Iordis

Am citit ce ai scris tu mai sus despre aceasta afectiune, am vazut si imaginuta si ti-as spune sincer sa nu fii ingrijorata, sa nu fii deprimata, sunt sigura ca printr-o metoda sau alta se poate "tine in frau"

Zilele astea, a mai scris o slabuta ca a fost diagnosticata cu aceasta afectiune, este foarte tinerica, si din cate vad problema asta nu are varsta.

Nu iti pierde vointa, o boala, asta face, ne deprima, ne face sa ne ierdem cheful de viata, trebuie sa fim puternici si sa ii facem fata, doar noi suntem mai presus

Si eu am probleme de sanatate (imunodeficienta) si ma lupt cu treaba asta de 2 ani si au inceput sa apara si primele rezultate pozitive si sunt tare bucuroasa, chiar daca anul trecut mai aveam un pic si cedam nervos.

Trebuie sa nu ne lasam doborate

Legat de papica, nu ai putea sa iti umple frigiderul numai cu lucruri sanatoase si care nu te-ar impiedica sa iti duci planul slabirii la bun sfarsit?

Pune-ti pe masa fructe, morcovi taiati feliute si rontai ori de cate ori ai papa ceva interzis.

In general, trebuie sa ai 3 mese solide si 2 gustari, in cazul asta mai putin apare foamea din senin si mai ales pentru lucruri interzise

ps: In Norvegia, se sarbatoreste Pastele?

Sa ne auzim numai de bine

Si inca ceva, sa te uiti pe acest subiect, sunt fete din Norvegia Una din acele fete a slabit tare mult, poate ai fi curioasa sa ii afli povestea, este tare interesanta.
http://forum.slabute.ro/strainatate/...oara-1380.html
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
indice glicemic, montignac, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Atentionari legate de cazuri de infometare in forum ianna Anorexie 50 26 apr 2012 17:45:49
Putin ajutor cu un regim, please? gunther Sa ne ajutam barbatii! 40 21 ian 2011 12:58:54
Am nevoie de ajutor moral epinty Motivatie 25 16 iul 2010 17:19:27
laptele-ajutor in slabire mishutza Pregatirea pentru slabire 39 23 apr 2010 15:19:15
Ajutor in bucatarie :)) Slabuta Video-uri haioase 4 15 oct 2009 19:52:55

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole