forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-eve-dieta-weight-watchers-8637.html)

Alexandra Andreea 24 mar 2011 10:27:28

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna Eve!! Uite ca poposesc si eu pe aici prin casutza ta! :"> Si iti aduc un suc de fructe, si te sfatuiesc sa bei si tu unl in fiecare dimineatza pe stomacul gol, deoarece iti da energiefff multa! Apoi astepti 15-20 min si iei micuk dejun! ;;)

Ca sa nu mai bei acel Cappucino, de ce nu il inlocuiesti cu un ceai verde, sau negru?:>
http://www.summerday.ro/wp-content/u...1/02/fresh.jpg

O zi minunata si spor in tot ceea ce ti-ai propus! >:D<

Monica17 24 mar 2011 10:31:49

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna dimi Eve! >:D<

EveEve 24 mar 2011 11:04:14

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 586845)
Buna Eve!! Uite ca poposesc si eu pe aici prin casutza ta! :"> Si iti aduc un suc de fructe, si te sfatuiesc sa bei si tu unl in fiecare dimineatza pe stomacul gol, deoarece iti da energiefff multa! Apoi astepti 15-20 min si iei micuk dejun! ;;)
Ca sa nu mai bei acel Cappucino, de ce nu il inlocuiesti cu un ceai verde, sau negru?:>
http://www.summerday.ro/wp-content/u...1/02/fresh.jpg

O zi minunata si spor in tot ceea ce ti-ai propus! >:D<

Buna dimineata, Alexandra:-* Ma bucur tare mult pentru vizita:D:D:DSi chiar m-ai facut sa salivez cu suculetul asta...=P~=P~ Am luat micul dejun mai devreme astazi, insa tot o sa ma duc imediat sa imi storc niste portocale, ca tare mi-ai facut pofta...Iar de maine o sa-ti urmez sfatul:>
De astazi, am zis ca nu mai beau Cappuccino, si am baut un ceiut verde:DInsa parca nu ma trezeste deloc:((O sa incerc si ceaiul negru;))Si nessul de cereale, sau am mai vazut o reclama pe la mine la Tv, despre cafea verde :-?? O sa le probez pe toate, si apoi sa raman la o varianta dintre astea:D
Iti doresc si tie o zi la fel de minunata, si te mai astept pe la mine;;)>:D<!

EveEve 24 mar 2011 11:07:39

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 586860)
Buna dimi Eve! >:D<

Buna dimineata, Monicuta:-*!
Cum te-ai trezit astazi??
Eu m-am trezit mai obosita decat eram aseara.. Imi vine sa ma pun la loc sa dorm, dar mi-e ca nu ma mai trezesc pana pe la 2, si dupa aia nu mai fac nimic..:-ss E si o vreme asa de urata la mine..:((
Tot ma chinui sa inteleg combinatiile de carbohidrati, insa astazi creierul meu se pare ca dezvolta doar functiile minime..:)) Sper sa se mai trezeasca pe parcurs;))

EveEve 24 mar 2011 11:21:07

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Fetelor, daca nu va suparati pe mine..Deci astazi imi este imposibil sa asimilez vre-un fel de informatie:))Imi poate explica cineva care este treaba cu combinatiile "nocive" de carbohidrati?
Eu am citit ceva pe forum, dar ori sunt eu astazi prea inceata la minte, ori informatiile se contrazic putin intre ele...:POri n-am dat peste subiectul corect:))
Deci o sa citez unele din posturi ale slabutelor care nu-mi sunt prea clare:
Scris de slabuta ali_lumi in topicul "Carbohidratii in general ne fac rau...siluetei?"
"Carbohidrati buni
  • Cerealele integrale
  • Painea integrala
  • Fructele
  • Legumele
  • Orezul brun
  • Turtele si biscuitii de ovaz
  • Orzul
  • Fasolea
  • Lintea
  • Cartofii
Carbohidrati nu prea buni
  • Cerealele rafinate
  • Painea alba
  • Gogosile
  • Biscuitii
  • Prajiturile
  • Bauturile acidulate
  • Crispurile
  • Chipsurile
  • Pastele fainoase
  • Siropurile din dulceata"Bun, pana aici am inteles. In acelasi topic, citez de la DrIulia2010:

"In primul rand trebuie stiut, sunt doua categorii de carbohidrati:simpli si complecsi.
Carbohidratii buni : fructe(mere,pere,caise,mure,afine,citrice,etc)legu me(vinete,praz, lintea, spanacul, gulia, dovlecel,ciuperci,conopida,broccoli)
Carbaohidrati"rai" care trebuie consumati limitat:cereale,paine,paste fainoase,pesmet,amidon,banane,papaya,prajiturile in general."
Deci din acest post, sa inteleg ca painea, cerealele, pastele, fie ele si integrale, sunt "carbohidrati rai"?
Urmatoarea.Am inteles ca combinatia carbohidrati+proteine, carbohidrati+grasimi, nu merge. Acum citez tot din acelasi post, tot de DrIulia2010 scris:
"Daca se face miscare fizica,la masa de dupa antrenament trebuie sa se consume carbohidrati si proteine pentru a reface nivelul de glicogen din muschi."
Deci la masa de dupa sport, se pot consuma carbo+proteine?
Si poate cineva imi poate da niste exemple de combinatii bune:Dca sa ma pot ghida macar azi, cand merg in reluare:))
Poate imi poate raspunde cineva;;)


EveEve 24 mar 2011 11:23:48

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Ah, si va mai rog sa imi scuzati expresiile si cacofoniile..Dorm cu ochii deschisi :))

Alexandra Andreea 24 mar 2011 11:32:01

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 587025)
Bun, pana aici am inteles. In acelasi topic, citez de la DrIulia2010:

Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 587025)
[/COLOR]

Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 587025)
[/LIST]"In primul rand trebuie stiut, sunt doua categorii de carbohidrati:simpli si complecsi.
Carbohidratii buni : fructe(mere,pere,caise,mure,afine,citrice,etc)legu me(vinete,praz, lintea, spanacul, gulia, dovlecel,ciuperci,conopida,broccoli)
Carbaohidrati"rai" care trebuie consumati limitat:cereale,paine,paste fainoase,pesmet,amidon,banane,papaya,prajiturile in general."
Deci din acest post, sa inteleg ca painea, cerealele, pastele, fie ele si integrale, sunt "carbohidrati rai"?
Urmatoarea.Am inteles ca combinatia carbohidrati+proteine, carbohidrati+grasimi, nu merge. Acum citez tot din acelasi post, tot de DrIulia2010 scris:
"Daca se face miscare fizica,la masa de dupa antrenament trebuie sa se consume carbohidrati si proteine pentru a reface nivelul de glicogen din muschi."
Deci la masa de dupa sport, se pot consuma carbo+proteine?
Si poate cineva imi poate da niste exemple de combinatii bune:Dca sa ma pot ghida macar azi, cand merg in reluare:))
Poate imi poate raspunde cineva;;)


Deci nu stiu de unde ai luat dar sunt multe prostii pe acolo! :))

In primul rand haide sa iti explic ca carbohidratii RAI provin din zahar, faina alba ( care nu mai are fibre) , cartofi si mai sunt si altele, dar astea sunt principalele! Si toate combinatiile din acestea gen foietaje, prajituri etc!

Bun, cei BUNI sunt: fuctele, legumele prospete si congelate, painea neagra (care are fibre, dar trebuie consumata doar dimineatza) si ma mai gandesc daca mai vrei exemple si o s ti le dau!

Acum combinatia : carbo (glucide) + Proteine! haide sa iti explic ce se intampla in stomacul nostu cand manca de ex carne+cartofi/paine/fasole/paste/orez etc. Noi manca, stomacul secreta suc acid pentru carne si suc alcalin pentru glucide! Si aceste sucuri se neutralizeaza unele pe altele, iar mancarea ramane nedigerata! Astfel, se duce in intestin, nu se elimina, ramane acolo si putrezeste! Pe tot parcursul putreziciunii, se ransmit toxine in organism, si cu timpul ne imbolnavim! Dar in acelasi timp organsmul incearca saracul sa le digere, si sa le elimine...si iti consuma fff multa energie! Si de aceea ne simti obositit toata ziua! ;) Si tot asa....este unc erc vicios!! ;)

Acum o sa zici ca si legumele au carbbo....da au! Dar legumele se digera in orice suc gastric! ;)

De aceea trebuie sa combini asa:
1.Proteine +legume
2.Carbo (glucide)+ legume
3.Amidonoase ( cartofi, orez etc.) + legume / grasimi bune (ulei masline etc)

Mai sunt si altele dar le gasesti pe pagina principala a slabutelor! ;)

Si ceea ce e scris mai sus ca inainte de sport sa se manance carne+carbo, este cea mai mare prostie!!!! Citeste ce am scris mai sus! :D Glicogenul muscular se ia din toata alimentatia noastra...nu trebuie sa ii dam noi special!! ;) orice nelamurire ai, sunt aici! :D Sper ca ai inteles! ;;)[/SIZE][/COLOR][/FONT]

EveEve 24 mar 2011 12:03:09

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 587045)


Deci nu stiu de unde ai luat dar sunt multe prostii pe acolo! :))

In primul rand haide sa iti explic ca carbohidratii RAI provin din zahar, faina alba ( care nu mai are fibre) , cartofi si mai sunt si altele, dar astea sunt principalele! Si toate combinatiile din acestea gen foietaje, prajituri etc!

Bun, cei BUNI sunt: fuctele, legumele prospete si congelate, painea neagra (care are fibre, dar trebuie consumata doar dimineatza) si ma mai gandesc daca mai vrei exemple si o s ti le dau!

Acum combinatia : carbo (glucide) + Proteine! haide sa iti explic ce se intampla in stomacul nostu cand manca de ex carne+cartofi/paine/fasole/paste/orez etc. Noi manca, stomacul secreta suc acid pentru carne si suc alcalin pentru glucide! Si aceste sucuri se neutralizeaza unele pe altele, iar mancarea ramane nedigerata! Astfel, se duce in intestin, nu se elimina, ramane acolo si putrezeste! Pe tot parcursul putreziciunii, se ransmit toxine in organism, si cu timpul ne imbolnavim! Dar in acelasi timp organsmul incearca saracul sa le digere, si sa le elimine...si iti consuma fff multa energie! Si de aceea ne simti obositit toata ziua! ;) Si tot asa....este unc erc vicios!! ;)

Acum o sa zici ca si legumele au carbbo....da au! Dar legumele se digera in orice suc gastric! ;)

De aceea trebuie sa combini asa:
1.Proteine +legume
2.Carbo (glucide)+ legume
3.Amidonoase ( cartofi, orez etc.) + legume / grasimi bune (ulei masline etc)

Mai sunt si altele dar le gasesti pe pagina principala a slabutelor! ;)

Si ceea ce e scris mai sus ca inainte de sport sa se manance carne+carbo, este cea mai mare prostie!!!! Citeste ce am scris mai sus! :D Glicogenul muscular se ia din toata alimentatia noastra...nu trebuie sa ii dam noi special!! ;) orice nelamurire ai, sunt aici! :D Sper ca ai inteles! ;;)

Wow, Alexandra, ce bine documentata esti:D!!
Adevarul este ca explicatia ta e foarte clara, si am inteles-o mai bine:D Multumesc!:-*
In legatura cu mancarea nedigerata din cauza carbohidratilor+proteine...Poate de aia am aproape intotdeauna probleme cu digestia si "iesitul afara"...:-?? O sa fac tot posibilul de acum incolo sa evit aceasta combinatie:|
Mai am o intrebare... Migdalele in ce categorie ar intra? Pot fi combinate cu proteine si legume?
Intreb asta ptr ca, cred ca o sa am un pranz in stil chinezesc...Tocmai m-a sunat iubitul, si m-a invitat pe la el pt ca, cica a invatat sa faca pachetele de primavara vegetale si pui cu legume chinezesti si migdale:))
M-am gandit ca, din pachetelele de primavara as putea manca doar continutul, muguri de soia, si ce mai are el, o sa-l intreb cand ma duc pe la el ingredientele exacte, si sa las la o parte foitajul sau ma rog..cum se numeste aluatul ala in care este impachetat:P. Si cat despre bucatelele alea de pui..Chiar sunt curioasa, pt ca imi place mult combinatia cu migdale:D Insa daca nu functioneaza, le pot da la o parte.
In rest, nu cred ca o sa foloseasca multa grasime la preprare, pt ca si lui ii plac mancarurile mai light.
Iti multumesc din nou ptr raspuns:-*:-*:-*

Alexandra Andreea 24 mar 2011 12:07:15

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 587116)
Wow, Alexandra, ce bine documentata esti:D!!
Adevarul este ca explicatia ta e foarte clara, si am inteles-o mai bine:D Multumesc!:-*
In legatura cu mancarea nedigerata din cauza carbohidratilor+proteine...Poate de aia am aproape intotdeauna probleme cu digestia si "iesitul afara"...:-?? O sa fac tot posibilul de acum incolo sa evit aceasta combinatie:|
Mai am o intrebare... Migdalele in ce categorie ar intra? Pot fi combinate cu proteine si legume?
Intreb asta ptr ca, cred ca o sa am un pranz in stil chinezesc...Tocmai m-a sunat iubitul, si m-a invitat pe la el pt ca, cica a invatat sa faca pachetele de primavara vegetale si pui cu legume chinezesti si migdale:))
M-am gandit ca, din pachetelele de primavara as putea manca doar continutul, muguri de soia, si ce mai are el, o sa-l intreb cand ma duc pe la el ingredientele exacte, si sa las la o parte foitajul sau ma rog..cum se numeste aluatul ala in care este impachetat:P. Si cat despre bucatelele alea de pui..Chiar sunt curioasa, pt ca imi place mult combinatia cu migdale:D Insa daca nu functioneaza, le pot da la o parte.
In rest, nu cred ca o sa foloseasca multa grasime la preprare, pt ca si lui ii plac mancarurile mai light.
Iti multumesc din nou ptr raspuns:-*:-*:-*

Nu ai pentru ce...cu mare placere!! >:D< Pai sa stii ca migdalele au grasimi bune in ele, deci nu cred ca iti pot face rau cateva migdale! ;)) De cele mai multe ori se mananca ca gustare!

Dar sa stii ca pachetelele de primavara se prajesc in ulei! ;) Deci nu te sfatuiesc sa le mananci! :-s Roaga-l sa iti faca tie altceva! Daca tot foloseste pui...un pui la aburi/fiert/pe gratar cu legume si/ori salata e perfect!!

Distractie placuta si pofta buna! :-*

EveEve 24 mar 2011 12:42:24

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Hihihih:D:D Ce ma bucur in privinta migdalelor:X Oricum, nu o sa fac abuz de ele, ca sa ma pot incadra si in punctele dietei;))
Am stabilit din nou cu el, ca legumele din pachetele sa mi le faca pe gratar, si eventual o sa adaug putin sos de soia. Iar puiul si legumele chinezesti tot pe gratar. I-am taiat putin elanul, dar trebuie sa plateasca si el un pret pentru a se mandri cu mine vara asta la plaja:))
Iti doresc si tie distractie placuta la plimbare.. Din pacate in Madrid ploua, deci nu pot avea parte si eu de o plimbarica, dar o sa-mi iau revansa cand o sa se faca frumos;))
Ma pun sa fac putin sport, ca dupa aia nu mai apuc:D
:*


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:37:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO