forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-eve-dieta-weight-watchers-8637.html)

anaralu29 24 mar 2011 13:19:52

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna Eve..:D>:D<:-*
Ce faci???
Uite eu m am gandit sa ti scriu in jurnalul tau si sa vad cam ce mananci dar n am reusit sa vad meniul de ieri pe puncte..
Noi,fetele de la ww suntem intr un concurs si trebuie sa mancam 1100 calorii pe zi.Cate puncte ai tu voie???Eu de exemplu am voie 20 de puncte..:D.Cu cat slabesti cu atat am observat ca ai voie mai putine puncte sau calorii depinde de dieta.
Ai calculat cate ai voie?Iti dau un exemplu mai usor de calcul:te duci sus la weight watchers si dai click apoi ai calculator de puncte si ti va calcula direct fara sa te complici.
Mult succes!!!
PS:Astept meniul pe puncte..;;);)[*48*]

EveEve 24 mar 2011 13:48:02

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 586234)
Meniul pentru ziua de astazi: (23.03)

Micul Dejun:
-200 ml Cappuccino - 1.8 pt. - 78 kcal
-1 Ou fiert - 2 pt. - 78 kcal
-20g paine alba - 1.53 pt. - 54 kcal

Gustare 1:
-125g Iaurt Bifidus 0% grasime - 0.5 pt. - 50 kcal
- 200g Banane - 2.6 - 178 kcal

Pranz:
- 250g Fasole verde fiarta - 0 pt. - 82 kcal
-100g Cartofi fierti - 1 pt. - 53 kcal
-30g morcov fiert - 0.21 - 11 kcal
-Condimente - 0 pt.
-40g paine integrala - 1.6 - 78 kcal

Gustare 2:
-300g mere - 1.8 pt. - 156 kcal

Cina:
-150g Pizza cu Mozarella - 6.3 pt. - 272 kcal
-200ml Supa de pui - 1 pt. - 47 kcal
---------------------------------------------------------------
TOTAL INGERAT: 20.34 pt. - 1137 kcal


Sport:
- Tae Bo, 20 min. - 2 pt. - 188 kcal
- Hip Hop ABS, 30 min. - 3 pt. - 202 kcal
- Pilates, 60 min. - 4 pt. - 232 kcal
- Metabolism bazal - 1398 kcal
-------------------------------------------------------------
TOTAL CONSUMAT:9 pt. - 2020 kcal

Tae Bo si HHA, l-am calculat in punctele de la WW ca Aerobic, iar Pilates-ul ca Gimnastica..Sper sa fie bine.
Noapte buna inca o data!:-*>:D<

Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 584125)
Ok, iata si meniul meu de astazi: (22.03)

Micul dejun
-Cappuccino - 1.8 pt - 79 kcal

Pranz
- 100g Chiftele la cuptor - 3.1 pt - 130.8 kcal
- 40 ml Sos Curry - 1.8 pt - 64 kcal
- 100g Cartofi fierti - 1.3 pt - 87 kcal
- 100 g mazare (conserva) - 1.7 pt - 79 kcal

Gustare
-300g Portocale - 1.5 pt - 141 kcal

Cina
- 300g Salata mixta - 1.5 pt - 96 kcal
- 100g Piept de pui la gratar - 2.9 pt - 131 kcal
- 100g Iaurt natural cremosso - 2.1 pt - 102 kcal
- 40g branza semi-tare - 3.92 pt - 146 kcal

Gustare
- 125g Iaurt bifidus - 0,5 pt - 50 kcal
-----------------------------------------------------------------------
TOTAL INGERAT: 22,12 pt - 1105 kcal

Sport:
- Aerobic, 80 min - 8 pt - 538 kcal
- Metabolism bazal - 1398 kcal
-----------------------------------------------------------------------
TOTAL CONSUMAT: 8 pt - 1936 kcal

Punctele din meniu atat cat si caloriile, le-am calculat dupa calculatorul de pe site.
Punctele de la sport, le-am calculat dupa un post despre dieta aceasta. Este corect?


Buna Ana, si iti multumesc ca ai venit pe la mine:-*:-*
Astea sunt meniurile mele pe primele 2 zile de dieta, adica ieri si alaltaieri.. DIn pacate am facut combinatii rele de carbohidrati+proteine:(Lucru care de astazi o sa incep sa-l remediez, precum si cappuccino, de astazi l-am eliminat, pentru tot zaharul care-l contine;))
In afara de combinatia rea care am facut-o, ce parere ai??
Ahh, apropo. Da, mi-am calculat punctele care mi se cuvin, si sunt 24.Ieri nu le-am mancat pe toate, am mancat 20.34, dar ma simteam deja foarte plina. Oricum, nu cred ca se intampla nimic daca intr-o zi nu le consum chiar pe toate, nu??
SI eu imi controlez caloriile pe langa puncte:D incerc sa ma incadrez intre 1100-1200 kcal:D
Diseara imi voi posta si meniul pe ziua de astazi, poate nu mai fac asa multe greseli;)) Poate o sa mai treci pe aici, sa-mi spui ce parere ai, un sfat, etc.:P
:-*:-*:-*

EveEve 24 mar 2011 13:50:39

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Ahh si da..am vazut ca, cu cat ai mai putine kg se reduc punctele:D Sau daca ai vre-o perioada cu o activitate fizica mai scazuta sau mai mare decat cea cu care ai inceput dieta, la fel, ori trebuie sa scazi puncte(in caz ca se micsoreaza activitatea), ori sa mai adaugi(in caz ca se mareste):P

Chriselle 24 mar 2011 16:01:23

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Eve, ma bucur mult ca te-ai pus pe documentat si ca intrebi ce nu intelegi. Imi place tare mult si explicatia lui Ale, se vede ca studiaza mult Monti, ceea ce e super :)
Am o singura corectie de facut cu care sunt sigura ca Ale va fi de acord, cred ca din graba a confundat putin lucrurile.
Carbohidratii nu trebuie combinati cu lipidele (mai pe romaneste cu grsimile). Ea zicea de proteine, deci intr-un fel are dreptate, pentru ca acolo unde gasesti proteine in general gasesti si grasimi (adica lipidele). Insa nu la fel se intampla si cu lipidele. Adica unde gasesti lipide nu neaparat gasesti si proteine (si ca sa fiu sigura ca nu gresesc tocmai m-am uitat de exemplu pe eticheta uleiului meu de masline). De ex, uleiul de masline pe care il am eu are 100 g lipide si 0 proteine.
Un alt exemplu: o margarina (e doar exemplu, in mod normal nici nu tb sa pomenim de ea ca nu e sanatoasa). Deci, ca sa revin - margarina are de ex 40 g grasime si doar 7 g proteine. Daca ne uitam la proteine ne-am putea gandi ca o putem asocia cu carbohidrati. Daca ne uitam insa la grasime (care de fapt e cea la care tb sa ne sara privirea prima data) atunci o vom lasa deoparte daca nu cumva o aruncam la gunoi ca sa fim siguri ca pericolul e departe.

Si ca sa intelegi, in termeni mai simpli lucrurile stau cam asa: imagineaza-ti ca lipidele (grasimile) si carbohidratii sunt ca doua elemente care cand se intalnesc formeaza un fel de adeziv, lipici care ramane pe noi sub forma de sunculite si tesut adipos. Mancate separat teoretic nu fac mari ravagii in ceea ce priveste ingrasatul.
Acuma din exemplu asta simplu vin cu exceptiile de la regula (pt ca dupa cum stim fiecare regula are exceptiile ei): alimentele care nu au chiar atat de multi carbohidrati (pe scurt legumele si fructele, cu exceptiile prezentate de Ale) pot fi combinate cu grasimi.
Exemple Pozitive:
  • Ciupercute (carbohidrati mici sau putini) + Pui (grasime) = suntem pe drumul cel bun, adica slabute in devenire
  • Salata verde (carbohidrati cu valori foarte mici) + Peste (foarte bogat in grasimi, benefice)= suntem iarasi cu un pas mai aproape de a atinge talia dorita
Exemple Negative:
  • Cartofi (carbohidrati cu valori dintre cele mai ridicate) + Pui (grasime) = suntem pe drumul de a deveni mai grasute si mai pufoase, toata mancarica asta lipindu-se de noi ca un scai, sub formele inestetice ale sunculitelor.
  • Paine (carbohidrati cu valori ridicate) + Margarina (grasime si din pacate si de proasta calitate) = ne incapatanam sa ne pastram suncile pe noi si chiar sa mai adaugam la ele altele noi
M-am intins cam mult cu explicatiile, dar sper sa te fi lamurit.

Si ar mai fi inca o chestie: cartofii nu ii combinam cu ulei, fiel el si de masline! De preferat sa uitam de cartofi mai ales cand vrem sa slabim.
(Si acum pentru Ale: stii ca Monti ne lasa sa punem ulei de masline doar la ceva care are IG<50 si aici cu multa retinere, doar la IG<35 ne lasa sa ne facem un picut mai mult de cap cu uleiul. Cartofii in afara de cei dulci au mult peste 50.)
Acum cu atata teorie sper sa avem mai mult succes in practica.
Te pup :-*

Alexandra Andreea 24 mar 2011 16:15:19

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Chris, grasimile sunt de mai multe feluri! :D Cele saturate sunt rele daca le combinam aiurea! Celelalte merg combinate! De ex : papi piept de pui si vrei sa papi si o salata, dar in acea salata pui si oleak de ulei! ;) Deci e combinatia Proteina + Lipide ( monosaturate) ceea ce este permis! Uleiurile merg puse ( in cant mici bineinteles) si la paste de exemplu! ;;) :-*

Roxii 24 mar 2011 16:21:16

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 586732)
Buna Roxii:-*
Ufff..multe greseli am facut!
Intr-adevar, painea se poate inlocui cu cea integrala, care plus de asta are mai multa fibra si imi face mult mai bine. Cat despre combinatii, imi pare rau pentru ele, o sa intru astazi sa ma documentez putin, pentru ca ieri nu am mai avut timp, iar seara cand am ajuns, dormeam in picioare:))
Si ai dreptate...am mancat o multime de carbohidrati:-sO sa mananc si carne si branza:D
Iti multumesc mult ca te-ai interesat cum se numeste nessul:-*:-*:-*O sa caut si eu marca pe aici pe la mine:DOricum, daca nu o gasesc exact pe asta, presupun ca tre sa fie vreo alta varianta..
Iti multumesc mult pt corectii Roxi, sa ai o zi cat mai frumoasa:D:-*

Eh,nu`i nimic,din greseli se invata>:D<

Asa,sa inlocuiesti painica alba>:D<Si sa papi si proteine.Eu una sunt mare fana proteine,mai bn renunt la paine,cereale,etc dekt la carne si produse de origine animala:))

Cu placere!Cred ca or fi si alte variante,eu de asta ti`am zis ca de asta stiu:D>:D<O zi frumoasa iti doresc>:D<

Chriselle 24 mar 2011 16:31:43

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 587467)
Chris, grasimile sunt de mai multe feluri! :D Cele saturate sunt rele daca le combinam aiurea! Celelalte merg combinate! De ex : papi piept de pui si vrei sa papi si o salata, dar in acea salata pui si oleak de ulei! ;) Deci e combinatia Proteina + Lipide ( monosaturate) ceea ce este permis! Uleiurile merg puse ( in cant mici bineinteles) si la paste de exemplu! ;;) :-*

Da, Ale, asa e. Dar exemplul pe care l-ai dat nu face decat sa sustina ce am zis eu mai sus:
  • Salata (aici cred ca vroiai sa zici carbohidrati cu valori scazute)+ Ulei (grasimi/lipide) + pui (grasimi si proteine - daca vrei sa tii neaparat cont de proteine)
  • Spaghete din grau integral al dente (carbohidrati cu IG glicemic de 40) + putin ulei (grasimi) e iarasi ok
Deci, cum ziceam ceea ce are IG mai mic de 50 putem asocia cu ulei (preferabil in cantitati minime). Dar ca sa nu o zapacim pe Eve mai ales ca ea e la inceput si zicea ca s-asa au ametit-o anumite lucruri pe care le-a intalnit pe site, te invit la mine in jurnal si dezbatem tema asta. Eu am cartile lui Monti chiar pe birou si daca mai avem nelamuriri la o adica iti si scanez din ele ca sa vedem ce si cum. Oricum, nu vreau sa cream cine stie ce polemica, vreau doar sa invatam corect ce si cum. Deci te astept la mine in jurnal :-*

Roxii 24 mar 2011 16:50:12

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 586975)
Buna dimineata, Alexandra:-* Ma bucur tare mult pentru vizita:D:D:DSi chiar m-ai facut sa salivez cu suculetul asta...=P~=P~ Am luat micul dejun mai devreme astazi, insa tot o sa ma duc imediat sa imi storc niste portocale, ca tare mi-ai facut pofta...Iar de maine o sa-ti urmez sfatul:>
De astazi, am zis ca nu mai beau Cappuccino, si am baut un ceiut verde:DInsa parca nu ma trezeste deloc:((O sa incerc si ceaiul negru;))Si nessul de cereale, sau am mai vazut o reclama pe la mine la Tv, despre cafea verde :-?? O sa le probez pe toate, si apoi sa raman la o varianta dintre astea:D
Iti doresc si tie o zi la fel de minunata, si te mai astept pe la mine;;)>:D<!

Eu din cate stiu ceaiul negru este bun pt trezire:D

Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 587025)
Fetelor, daca nu va suparati pe mine..Deci astazi imi este imposibil sa asimilez vre-un fel de informatie:))Imi poate explica cineva care este treaba cu combinatiile "nocive" de carbohidrati?
Eu am citit ceva pe forum, dar ori sunt eu astazi prea inceata la minte, ori informatiile se contrazic putin intre ele...:POri n-am dat peste subiectul corect:))
Deci o sa citez unele din posturi ale slabutelor care nu-mi sunt prea clare:
Scris de slabuta ali_lumi in topicul "Carbohidratii in general ne fac rau...siluetei?"
"Carbohidrati buni
  • Cerealele integrale
  • Painea integrala
  • Fructele
  • Legumele
  • Orezul brun
  • Turtele si biscuitii de ovaz
  • Orzul
  • Fasolea
  • Lintea
  • Cartofii
Carbohidrati nu prea buni
  • Cerealele rafinate
  • Painea alba
  • Gogosile
  • Biscuitii
  • Prajiturile
  • Bauturile acidulate
  • Crispurile
  • Chipsurile
  • Pastele fainoase
  • Siropurile din dulceata"Bun, pana aici am inteles. In acelasi topic, citez de la DrIulia2010:

"In primul rand trebuie stiut, sunt doua categorii de carbohidrati:simpli si complecsi.
Carbohidratii buni : fructe(mere,pere,caise,mure,afine,citrice,etc)legu me(vinete,praz, lintea, spanacul, gulia, dovlecel,ciuperci,conopida,broccoli)
Carbaohidrati"rai" care trebuie consumati limitat:cereale,paine,paste fainoase,pesmet,amidon,banane,papaya,prajiturile in general."
Deci din acest post, sa inteleg ca painea, cerealele, pastele, fie ele si integrale, sunt "carbohidrati rai"?
Urmatoarea.Am inteles ca combinatia carbohidrati+proteine, carbohidrati+grasimi, nu merge. Acum citez tot din acelasi post, tot de DrIulia2010 scris:
"Daca se face miscare fizica,la masa de dupa antrenament trebuie sa se consume carbohidrati si proteine pentru a reface nivelul de glicogen din muschi."
Deci la masa de dupa sport, se pot consuma carbo+proteine?
Si poate cineva imi poate da niste exemple de combinatii bune:Dca sa ma pot ghida macar azi, cand merg in reluare:))
Poate imi poate raspunde cineva;;)


Carbohidratii rai sunt dulciurile,pastele,painea,orezul(toate din faina alba),cartofii,etc

Cei buni sunt fructele,legumele,pastele,orezul si painea integrala,etc.

Bineinteles ca si in cazul celor buni exista anumite limite si reguli.Fructele nu se mananca la mese ci ca gustari.Pastele,painea si orezul este indicat sa fie consumate in prima parte a zilei si cu limita.Bineinteles ca sunt si anumite combinatii neindicate,asa cum ai citit si tu,insa sunt si anumite exceptii cum ar fi:cerealele integrale+lapte/iaurt,paine integrala+branza/sunca slaba de pui,salate+carne etc...>:D<

Roxii 24 mar 2011 16:54:05

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Uite aici o explicatie:

1.Proteinele:carnea rosie,de pasare,vanat,iepure,branza,peste,oua,lapte,nuci,so ia,iaurtul
2.Carbohidratii:cerealele,fainoasele,porumbul,pain e,biscuiti,prajituri,miere,cartofi,legumele care contin amidon,zaharul si dulciurile
3.Legumele care nu contin amidon:salata si verdeturile proaspete,seminte,unt,frisca,alte verdeturi si condimente
4.Fructele

NU putem asocia 1(proteinele)cu 2(carbohidratii)
3(legumele) putem asocia cu 1(proteinele)si 2(carbohidratii)
4(fructele) intotdeauna singure.

Exceptii acceptate sunt cele date exemplu in postul de mai sus!>:D<

Luckycoin 24 mar 2011 22:19:29

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
:)Ai o frumoasa casuta.Am sa mai trec pe aici, si eu am incercat dieta cu supa de varza si a fost horor, ameteam si-mi era rau,dureri de cap...bleah:-s. Imi place ca faci mult sport:P. Cred ca ar trebui sa ma uit si eu putin peste combinatii.:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:29:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO