forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-eve-dieta-weight-watchers-8637.html)

EveEve 24 mar 2011 22:51:17

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 587452)
Eve, ma bucur mult ca te-ai pus pe documentat si ca intrebi ce nu intelegi. Imi place tare mult si explicatia lui Ale, se vede ca studiaza mult Monti, ceea ce e super :)
Am o singura corectie de facut cu care sunt sigura ca Ale va fi de acord, cred ca din graba a confundat putin lucrurile.
Carbohidratii nu trebuie combinati cu lipidele (mai pe romaneste cu grsimile). Ea zicea de proteine, deci intr-un fel are dreptate, pentru ca acolo unde gasesti proteine in general gasesti si grasimi (adica lipidele). Insa nu la fel se intampla si cu lipidele. Adica unde gasesti lipide nu neaparat gasesti si proteine (si ca sa fiu sigura ca nu gresesc tocmai m-am uitat de exemplu pe eticheta uleiului meu de masline). De ex, uleiul de masline pe care il am eu are 100 g lipide si 0 proteine.
Un alt exemplu: o margarina (e doar exemplu, in mod normal nici nu tb sa pomenim de ea ca nu e sanatoasa). Deci, ca sa revin - margarina are de ex 40 g grasime si doar 7 g proteine. Daca ne uitam la proteine ne-am putea gandi ca o putem asocia cu carbohidrati. Daca ne uitam insa la grasime (care de fapt e cea la care tb sa ne sara privirea prima data) atunci o vom lasa deoparte daca nu cumva o aruncam la gunoi ca sa fim siguri ca pericolul e departe.

Si ca sa intelegi, in termeni mai simpli lucrurile stau cam asa: imagineaza-ti ca lipidele (grasimile) si carbohidratii sunt ca doua elemente care cand se intalnesc formeaza un fel de adeziv, lipici care ramane pe noi sub forma de sunculite si tesut adipos. Mancate separat teoretic nu fac mari ravagii in ceea ce priveste ingrasatul.
Acuma din exemplu asta simplu vin cu exceptiile de la regula (pt ca dupa cum stim fiecare regula are exceptiile ei): alimentele care nu au chiar atat de multi carbohidrati (pe scurt legumele si fructele, cu exceptiile prezentate de Ale) pot fi combinate cu grasimi.
Exemple Pozitive:
  • Ciupercute (carbohidrati mici sau putini) + Pui (grasime) = suntem pe drumul cel bun, adica slabute in devenire
  • Salata verde (carbohidrati cu valori foarte mici) + Peste (foarte bogat in grasimi, benefice)= suntem iarasi cu un pas mai aproape de a atinge talia dorita
Exemple Negative:
  • Cartofi (carbohidrati cu valori dintre cele mai ridicate) + Pui (grasime) = suntem pe drumul de a deveni mai grasute si mai pufoase, toata mancarica asta lipindu-se de noi ca un scai, sub formele inestetice ale sunculitelor.
  • Paine (carbohidrati cu valori ridicate) + Margarina (grasime si din pacate si de proasta calitate) = ne incapatanam sa ne pastram suncile pe noi si chiar sa mai adaugam la ele altele noi
M-am intins cam mult cu explicatiile, dar sper sa te fi lamurit.

Si ar mai fi inca o chestie: cartofii nu ii combinam cu ulei, fiel el si de masline! De preferat sa uitam de cartofi mai ales cand vrem sa slabim.
(Si acum pentru Ale: stii ca Monti ne lasa sa punem ulei de masline doar la ceva care are IG<50 si aici cu multa retinere, doar la IG<35 ne lasa sa ne facem un picut mai mult de cap cu uleiul. Cartofii in afara de cei dulci au mult peste 50.)
Acum cu atata teorie sper sa avem mai mult succes in practica.
Te pup :-*

Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 587467)
Chris, grasimile sunt de mai multe feluri! :D Cele saturate sunt rele daca le combinam aiurea! Celelalte merg combinate! De ex : papi piept de pui si vrei sa papi si o salata, dar in acea salata pui si oleak de ulei! ;) Deci e combinatia Proteina + Lipide ( monosaturate) ceea ce este permis! Uleiurile merg puse ( in cant mici bineinteles) si la paste de exemplu! ;;) :-*

Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 587518)
Uite aici o explicatie:

1.Proteinele:carnea rosie,de pasare,vanat,iepure,branza,peste,oua,lapte,nuci,so ia,iaurtul
2.Carbohidratii:cerealele,fainoasele,porumbul,pain e,biscuiti,prajituri,miere,cartofi,legumele care contin amidon,zaharul si dulciurile
3.Legumele care nu contin amidon:salata si verdeturile proaspete,seminte,unt,frisca,alte verdeturi si condimente
4.Fructele

NU putem asocia 1(proteinele)cu 2(carbohidratii)
3(legumele) putem asocia cu 1(proteinele)si 2(carbohidratii)
4(fructele) intotdeauna singure.

Exceptii acceptate sunt cele date exemplu in postul de mai sus!>:D<

Fetelor, va multumesc din suflet, la toate 3 ca va chinuiti sa va bateti capul cu mine>:D<>:D< Insa va puteti simti mandre, cred ca in cea mai mare parte am inteles cum sta treaba. Iar daca voi mai face greseli, o sa ma bucur ca va am aici ca sa ma puteti corecta, pana o sa-mi intre de tot in rutina mea alimentara:-*:-*
Sunteti minunate, vreau niste prietene asa si in viata de zi cu zi:))Adica sa-si bata capul cu mine, sa ma corecteze ptr binele meu... Nu va mutati la mine in Madrid?;;)
Va multumesc mult pentru informatii!:-*:-*:-*

Chriselle 24 mar 2011 22:54:11

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 588112)
Fetelor, va multumesc din suflet, la toate 3 ca va chinuiti sa va bateti capul cu mine>:D<>:D< Insa va puteti simti mandre, cred ca in cea mai mare parte am inteles cum sta treaba. Iar daca voi mai face greseli, o sa ma bucur ca va am aici ca sa ma puteti corecta, pana o sa-mi intre de tot in rutina mea alimentara:-*:-*
Sunteti minunate, vreau niste prietene asa si in viata de zi cu zi:))Adica sa-si bata capul cu mine, sa ma corecteze ptr binele meu... Nu va mutati la mine in Madrid?;;)
Va multumesc mult pentru informatii!:-*:-*:-*

Eu sincer m-as muta ca m-am saturat de frig si de zapada. Dar din pacate nu pot sa schimb lucrurile asa cum vreau :( Pana una alta ramanem prietene virtuale :)

EveEve 24 mar 2011 22:59:32

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Luckycoin (Post 588023)
:)Ai o frumoasa casuta.Am sa mai trec pe aici, si eu am incercat dieta cu supa de varza si a fost horor, ameteam si-mi era rau,dureri de cap...bleah:-s. Imi place ca faci mult sport:P. Cred ca ar trebui sa ma uit si eu putin peste combinatii.:-*

Buna Luckycoin:-*:-*Ma bucur ca iti place casuta mea, si ori de cate ori o sa vrei si o sa ai timp, esti binevenita aici;;)
Cat despre sport..cred ca am facut din el un nou hobby:))Chiar imi place foarte mult, insa nu mereu am mult timp sa fac.. Insa efectele benefice sunt atatea, incat cred ca nu as mai putea sta ca inainte fara sa fac nimic:| Si nu doar asupra corpului, ci si asupra mintii si starii de spirit, pentru ca elibereaza endorfine, scap de tensiuni si stres macar pentru o perioada a zilei..Este perfect:D
Combinatiile.. Chiar daca o sa le duc dorul la cateva dintre ele, prefer sa le controlez si eu un pic..ca doar e pentru silueta noastra..
Tie cum iti merge cu dieta aceasta??:D O tii de mult timp?
Poate revii cand o sa postez meniul, cu vreo parere:P
Si supa de varza.. o gramada de fete au trecut prin asta.. Of of, ce ne mai place sa ne chinuim:((
Te mai astept pe la mine>:D<:-*!

Roxii 25 mar 2011 00:30:14

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 588112)
Fetelor, va multumesc din suflet, la toate 3 ca va chinuiti sa va bateti capul cu mine>:D<>:D< Insa va puteti simti mandre, cred ca in cea mai mare parte am inteles cum sta treaba. Iar daca voi mai face greseli, o sa ma bucur ca va am aici ca sa ma puteti corecta, pana o sa-mi intre de tot in rutina mea alimentara:-*:-*
Sunteti minunate, vreau niste prietene asa si in viata de zi cu zi:))Adica sa-si bata capul cu mine, sa ma corecteze ptr binele meu... Nu va mutati la mine in Madrid?;;)
Va multumesc mult pentru informatii!:-*:-*:-*

Cu placere!>:D<Eu una m`as muta,dar doar daca i`as lua pe ai mei si pe iubi cu mine:))

In curand te vei obisnui si vei stii singurica ce cu ce nu trebuie combinat.>:D<

EveEve 25 mar 2011 00:35:19

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Ok, sa postam si meniul de astazi:D:

Meniu 24/03/2011

Micul Dejun
250ml Ceai verde - 0 pt. - 5 kcal
47g paine integrala - 1.8 pt. - 104 kcal
40g branza telemea de vaca - 2.52 pt. - 94 kcal


Gustare 1
250ml suc de portocale - 2.25 pt - 118 kcal


Pranz

-Umplutura de pachetele de primavara (facute pe gratar):
100g varza - 0 pt. - 25 kcal
30g praz - 0.27 pt. - 19 kcal
30g muguri de bambus - 0.1 pt. - 9 kcal
30g muguri de soia - 0.4 - 6 kcal
16ml vin de orez - 0.28 - 15 kcal
45ml sos de soia - 1.67 - 83 kcal

-Pui cu migdale(care pana la urma nu a mai continut migdale :|):
200g legume chinezesti - 4.4 pt. - 196 kcal
100g piept de pui - 4.2 pt. - 172 kcal
10ml Ulei de masline - 2.6 pt. - 89 kcal


Gustare 2
150g mere - 0.9 pt. - 78 kcal


Cina
120g ardei verde - 0.1 pt. - 24 kcal
30g Branza semi-tare - 2.94 pt. - 110 kcal

--------------------------------------------------------------
TOTAL INGERAT: 24.43 pt. - 1147 kcal

Sport:
Aerobic: 50 min - 5 pt. - 336 kcal
Mers, 10min/km: 40 min - 141 kcal
Mers, 15min/km: 70 min - 147 kcal
Metabolism bazal: 1398 kcal
------------------------------------
TOTAL CONSUMAT: 5 pt. - 2022 kcal

Precizari:
1. In loc de otet balsamic, s-a folosit otet din vin de orez, care nu l-am gasit in calculator, si nici pe net nu i-am gasit valorile:| Daca ii cunoaste careva dintre voi valorile nutritionale, va rog sa ma corectati.
2. Yuhuuuu!! M-am incadrat in cantitatea normala de carbohidrati:D:D:D:D:D
Sper sa nu fi gresit in combinatii:">

EveEve 25 mar 2011 00:37:43

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 588118)
Eu sincer m-as muta ca m-am saturat de frig si de zapada. Dar din pacate nu pot sa schimb lucrurile asa cum vreau :( Pana una alta ramanem prietene virtuale :)

Bineinteles:DAvem noroc cu netul asta;))
Totusi eu te astept, poate intr-o vacanta. Sa mergem undeva la plaja, sa ne saturam de soare, si sa ne etalam corpurile superbe pe care o sa le avem;))

EveEve 25 mar 2011 00:40:52

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 588259)

Cu placere!>:D<Eu una m`as muta,dar doar daca i`as lua pe ai mei si pe iubi cu mine:))

In curand te vei obisnui si vei stii singurica ce cu ce nu trebuie combinat.>:D<

:)) Este loc, nu e problema:)):D:D
Si eu sper sa ma obisnuiesc cat mai repede, si sa nu va mai sec cu intrebarile;))
Si apropo de intrebari, mai am una:))
Dimineata, se poate combina putin gem light fara zahar cu o felie de paine integrala?:-ss

Luckycoin 25 mar 2011 00:49:24

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 588125)
Buna Luckycoin:-*:-*Ma bucur ca iti place casuta mea, si ori de cate ori o sa vrei si o sa ai timp, esti binevenita aici;;)
Cat despre sport..cred ca am facut din el un nou hobby:))Chiar imi place foarte mult, insa nu mereu am mult timp sa fac.. Insa efectele benefice sunt atatea, incat cred ca nu as mai putea sta ca inainte fara sa fac nimic:| Si nu doar asupra corpului, ci si asupra mintii si starii de spirit, pentru ca elibereaza endorfine, scap de tensiuni si stres macar pentru o perioada a zilei..Este perfect:D
Combinatiile.. Chiar daca o sa le duc dorul la cateva dintre ele, prefer sa le controlez si eu un pic..ca doar e pentru silueta noastra..
Tie cum iti merge cu dieta aceasta??:D O tii de mult timp?
Poate revii cand o sa postez meniul, cu vreo parere:P
Si supa de varza.. o gramada de fete au trecut prin asta.. Of of, ce ne mai place sa ne chinuim:((
Te mai astept pe la mine>:D<:-*!

:)si mie imi place foarte mult sa fac sport pentru ca ma simt mult mai bine, mai energica si se vad rezultate fizice:x. Dieta am inceput-o in 17 ianuarie si intr-o luna am pierdut repejor 3 kg. Cu ultimele e mai greu, acum dau mai putin jos, dar constant...sunt fericita ca sunt pe ultima suta de metrii:D. Au fost bune pachetelele? as fi curioasa sa gust si eu unul:P. te pupacesc, noapte buna sa ai.

Roxii 25 mar 2011 00:52:47

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 588271)
:)) Este loc, nu e problema:)):D:D
Si eu sper sa ma obisnuiesc cat mai repede, si sa nu va mai sec cu intrebarile;))
Si apropo de intrebari, mai am una:))
Dimineata, se poate combina putin gem light fara zahar cu o felie de paine integrala?:-ss

Eh,pe mine nu ma seci:PSi eu am fost ca tine si secam la randul meu pe alte fete,dar nah,asa inveti:P

Da,poti sa papi gem dietetic cu paine.Sau eu mai papam cu biscuiti faza zahar=P~>:D<

Roxii 25 mar 2011 00:55:14

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 588265)
Ok, sa postam si meniul de astazi:D:

Meniu 24/03/2011

Micul Dejun
250ml Ceai verde - 0 pt. - 5 kcal
47g paine integrala - 1.8 pt. - 104 kcal
40g branza telemea de vaca - 2.52 pt. - 94 kcal


Gustare 1
250ml suc de portocale - 2.25 pt - 118 kcal


Pranz

-Umplutura de pachetele de primavara (facute pe gratar):
100g varza - 0 pt. - 25 kcal
30g praz - 0.27 pt. - 19 kcal
30g muguri de bambus - 0.1 pt. - 9 kcal
30g muguri de soia - 0.4 - 6 kcal
16ml vin de orez - 0.28 - 15 kcal
45ml sos de soia - 1.67 - 83 kcal

-Pui cu migdale(care pana la urma nu a mai continut migdale :|):
200g legume chinezesti - 4.4 pt. - 196 kcal
100g piept de pui - 4.2 pt. - 172 kcal
10ml Ulei de masline - 2.6 pt. - 89 kcal


Gustare 2
150g mere - 0.9 pt. - 78 kcal


Cina
120g ardei verde - 0.1 pt. - 24 kcal
30g Branza semi-tare - 2.94 pt. - 110 kcal

--------------------------------------------------------------
TOTAL INGERAT: 24.43 pt. - 1147 kcal

Sport:
Aerobic: 50 min - 5 pt. - 336 kcal
Mers, 10min/km: 40 min - 141 kcal
Mers, 15min/km: 70 min - 147 kcal
Metabolism bazal: 1398 kcal
------------------------------------
TOTAL CONSUMAT: 5 pt. - 2022 kcal

Precizari:
1. In loc de otet balsamic, s-a folosit otet din vin de orez, care nu l-am gasit in calculator, si nici pe net nu i-am gasit valorile:| Daca ii cunoaste careva dintre voi valorile nutritionale, va rog sa ma corectati.
2. Yuhuuuu!! M-am incadrat in cantitatea normala de carbohidrati:D:D:D:D:D
Sper sa nu fi gresit in combinatii:">

Imi place meniul tau!Ai papat cam putin la cina,iar MD`ul putea fi mai bogat,dar presupun ca ai planificat astfel ca sa poti papa la pranz ce ti`a pregatit iubi tau:D>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:41:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO