forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Liga adolescentelor slabute (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/liga-adolescentelor-slabute-2462.html)

Cassy 03 oct 2010 10:46:13

Re: Jurnal elenus
 
Citat:

Anterior postat de elenus (Post 350864)
incerc , paine nu mananc decat daca sunt foarte grabita si nu este altceva de papat care sa mearga fara paine , dulciuri nu pap(am depasit faza cu produsele de patiserie) dar am o foarte mare problema cu fructele .... chiar aseara am avut o criza si am mancat 300g de struguri dupa care am vomitat , fructele sunt pt mn ca un drog care imi face foarte mult rau

vai eu nu pot sa mananc mai mult de 100 grame de struguri. Mii se face rau.. mii se par prea dulci..
Daca stii ca-ti fac rau, de ce mai papi? poti papa de toate dar CU MASURA !!!
nu papa pana simti ca numai poti..

elenus 03 oct 2010 19:12:12

Re: Jurnal elenus
 
asta incerc sa fac dar e mai usor de zis decat de facut , multumesc pt sfaturi.....meniul de azi nu il pun pt ca imi este groaza sa calculez ce am mancat azi , cred ca tot ce am reusit sa dau jos in timpul sapt sa pus azi la loc... sunt dezamagita dar asta e , o sa lupt in continuare , nu ma dau batuta

Lattie 05 oct 2010 21:01:17

Lattie`s story ..another way.
 
First , http://2.bp.blogspot.com/_GlLwI9RTw2...0/freehugs.gif to all girls. :D
Deci povestea mea. De mica ,eram o slabanoaga. Mancam de toate si nu se prindea nimic de mine >:) . Dar eram , fata de momentul prezent , foarte activa , toata ziua eram pe-afara . :-s Insa de cand a inceput liceul a inceput si perioada mea de sedentarism. Pur si simplu nu mai am timp sa fac miscare , ore pana la doua , vin obosita acasa si pur si simplu nu am timp sa ma ocup de mine si sa am grija de ce mananc, si treptat, de la 45 de kg am ajuns la imensa greutate de 58 :(( :-s. Cand m-am vazut asa, am inceput sa tin o dieta drastica , si intr-o saptamana am slabit cam 5 kg . Ghinionul meu a fost ca fix dupa acea perioada, ai mei m-au dus la tara pentru o saptamana , iar bunica , cand m-a vazut ,s-a tinut scai de mine sa ma-ngras , ceea ce i-a si reusit , si iata-ma din nou la 58 kg :(( .
De o saptamana am inceput o noua dieta , si de data asta nu ma las batuta >:) .

Bibbi 05 oct 2010 21:09:17

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Hey>:D<
58 de kg nu e asa mult;;)
Nu e bine sa tii dietele astea drastice pentru ca sunt foarte nocive pentru organism:(insa sa stii ca si eu am aproape aceeasi problema:">parca nu am rabdare sa slabesc mai incet ..dupa mine as vrea sa ma trezesc maine si sa fiu slabuta:))
app la ce liceu inveti?;;)

DeathInVogue 05 oct 2010 21:11:45

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353819)
First , http://2.bp.blogspot.com/_GlLwI9RTw2...0/freehugs.gif to all girls. :D
Deci povestea mea. De mica ,eram o slabanoaga. Mancam de toate si nu se prindea nimic de mine >:) . Dar eram , fata de momentul prezent , foarte activa , toata ziua eram pe-afara . :-s Insa de cand a inceput liceul a inceput si perioada mea de sedentarism. Pur si simplu nu mai am timp sa fac miscare , ore pana la doua , vin obosita acasa si pur si simplu nu am timp sa ma ocup de mine si sa am grija de ce mananc, si treptat, de la 45 de kg am ajuns la imensa greutate de 58 :(( :-s. Cand m-am vazut asa, am inceput sa tin o dieta drastica , si intr-o saptamana am slabit cam 5 kg . Ghinionul meu a fost ca fix dupa acea perioada, ai mei m-au dus la tara pentru o saptamana , iar bunica , cand m-a vazut ,s-a tinut scai de mine sa ma-ngras , ceea ce i-a si reusit , si iata-ma din nou la 58 kg :(( .
De o saptamana am inceput o noua dieta , si de data asta nu ma las batuta >:) .



buna!>:D<
bine ai venit
in primul rand nu mi se pare ca ai nevoie sa slabesti cine stie ce...si mai ales nu cred ca e bine sa revii la "vechea greutate"...45 de kg insemna ca esti subponderala....acum esti normoponderala.personal nu-ti recomand sa slabesti sub 50 de kg si in niciun caz apeland la dieta aia a ta drastica...5 kg intr-o saptamana? esti constienta ca e extrem de mult,nu?nicio dieta dasta minune nu iti garanteaza ca nu vei pune kilogramele la loc..asa ca stai linistita si analizeaza problema....adopta un stil de viata sanatos si,daca simti ca nu poti face sport macar mergi pe jos:-??
eu iti urez mult noroc in lupta cu kg

Lattie 05 oct 2010 21:16:41

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Bibi , invat la G. Asachi :D ..si eu am probleme cu rabdarea...stau prost la capitolu' asta , la fel si eu .. as vrea sa ma trezesc maine slaaaba. :((

Si,Death in vogue, stiu ca-s nocive,da'mi propun sa ma mentin dup'aia... si nu vreau s-ajung inapoi la 45kg ..da' undeva la 48 se poate,cred :-s.

Bibbi 05 oct 2010 21:19:59

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Si eu tot din Botosani sunt;;)
Pune niste poze cu tine in album :>

Lattie 05 oct 2010 21:36:46

Re: Lattie`s story ..another way.
 
o sa pun curand.. inca nu prea stiu sa umblu pe forum :)) da' nu e asta .
pe tine unde te gasesc ? :D

Bibbi 05 oct 2010 21:39:51

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Pai te duci sus la Imagini&Albume apoi in josul paginii trebuie sa fie optiunea Adauga album si incarci pozele:D

Bibbi 05 oct 2010 21:45:03

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Eu merg la somn.Noapte buna>:D<

choco 05 oct 2010 22:37:41

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353819)
First , http://2.bp.blogspot.com/_GlLwI9RTw2...0/freehugs.gif to all girls. :D
Deci povestea mea. De mica ,eram o slabanoaga. Mancam de toate si nu se prindea nimic de mine >:) . Dar eram , fata de momentul prezent , foarte activa , toata ziua eram pe-afara . :-s Insa de cand a inceput liceul a inceput si perioada mea de sedentarism. Pur si simplu nu mai am timp sa fac miscare , ore pana la doua , vin obosita acasa si pur si simplu nu am timp sa ma ocup de mine si sa am grija de ce mananc, si treptat, de la 45 de kg am ajuns la imensa greutate de 58 :(( :-s. Cand m-am vazut asa, am inceput sa tin o dieta drastica , si intr-o saptamana am slabit cam 5 kg . Ghinionul meu a fost ca fix dupa acea perioada, ai mei m-au dus la tara pentru o saptamana , iar bunica , cand m-a vazut ,s-a tinut scai de mine sa ma-ngras , ceea ce i-a si reusit , si iata-ma din nou la 58 kg :(( .
De o saptamana am inceput o noua dieta , si de data asta nu ma las batuta >:) .

buna :-*.bine ai venit
ce dieta ai tinut de ai slabit 5 kg intr-o saptamana?si ce dieta vrei sa tii de acum in colo?eu iti urez bafta si daca ai nevoie de ceva nu ezita sa intrebi,mereu vei gasii pe cineva care sa te ajute,fetele sunt foarte dragute :x

Roxii 05 oct 2010 22:38:02

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353819)
First , http://2.bp.blogspot.com/_GlLwI9RTw2...0/freehugs.gif to all girls. :D
Deci povestea mea. De mica ,eram o slabanoaga. Mancam de toate si nu se prindea nimic de mine >:) . Dar eram , fata de momentul prezent , foarte activa , toata ziua eram pe-afara . :-s Insa de cand a inceput liceul a inceput si perioada mea de sedentarism. Pur si simplu nu mai am timp sa fac miscare , ore pana la doua , vin obosita acasa si pur si simplu nu am timp sa ma ocup de mine si sa am grija de ce mananc, si treptat, de la 45 de kg am ajuns la imensa greutate de 58 :(( :-s. Cand m-am vazut asa, am inceput sa tin o dieta drastica , si intr-o saptamana am slabit cam 5 kg . Ghinionul meu a fost ca fix dupa acea perioada, ai mei m-au dus la tara pentru o saptamana , iar bunica , cand m-a vazut ,s-a tinut scai de mine sa ma-ngras , ceea ce i-a si reusit , si iata-ma din nou la 58 kg :(( .
De o saptamana am inceput o noua dieta , si de data asta nu ma las batuta >:) .

Buna Lattie si bine ai venit:)In primul rand renunta la dietele astea stupide care te ajuta sa scapi de 5 kg intr`o saptamana.Nu vei reusi sa te mentii never cu asa dieta,plus ca tu nu dai jos din grasime ci din muschi si elimini apa din organism.Incepe si papa sanatos,cam 1200 de calorii pe zi+sport.Renunta la dulciuri,sucuri,chips`uri,fast food,produse de patiserie si paste fainoase,inlocuieste painea alba cu cea de secara sau graham si ai mare grija sa nu sari peste nici una din mese.Ia 3 mese pe zi + 2 sau chiar 3 gustari.Bea cel putin 2 l de apa pe zi si inarmeaza`te cu rabdare!Stiu ca vrei sa scapi cat mai repede de surplusul de kg,dar cum ai spus si tu,kg astea s`au acumulat in timp,nu poti scapa de ele intr`o saptamana.Mult succes:)>:D<

dienusha 06 oct 2010 07:40:27

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Lattie....esti inca in perioada de dezvoltare, asa ca dietele nu iti fac deloc bine....adopta un stil de viata sanatos, cu cat mai repede cu atat mai bine, tu ai chiar varsta ideala pentru a face asta.
Pe de alta parte....mie mi-e greu sa cred ca tu la 16 ani nu gasesti timp de sport...Sunt fete pe forum care muncesc, au copii, responsabilitati, si tot isi gasesc timp pentru sport. Daca acum nu ai timp pentru sport...atunci cand?

Lattie 06 oct 2010 14:14:14

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Dieta pe care am tinut-o inainte consta in a manca foarte putin. Mancam un singur fel de mancare care nu depasea un anumit nr.de calorii , de exemplu 500 (pe zi).
Acum mananc mai des ,dar putin , si ma uit la nr. de calorii . :-s :-s
Am cateva intrebari:
Laptele degresat are vreo sansa sa ingrase?
Ce fructe au cea mai mica cantitate de zahar?
>:D<
Cat despre sport , cam asa arata programul meu zilnic: de la 7 la 14,15 la scoala , la 15 imi fac ceva de mancare , fac ordine in casa (sau camera mea) pana pe la 16,17 , dupa temele si mai stau pe mess pana pe la 20. Asta in caz ca nu mai intervine ceva . Si la 20 deja e prea frig afara ca sa mai poti iesi macar 20' sa alergi :((

DeathInVogue 06 oct 2010 14:26:28

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 353843)
Bibi , invat la G. Asachi :D ..si eu am probleme cu rabdarea...stau prost la capitolu' asta , la fel si eu .. as vrea sa ma trezesc maine slaaaba. :((

Si,Death in vogue, stiu ca-s nocive,da'mi propun sa ma mentin dup'aia... si nu vreau s-ajung inapoi la 45kg ..da' undeva la 48 se poate,cred :-s.

nu prea ai cum sa te mentii dupa o astfel de dieta decat continuand sa mananci foarte putin ceea ce nu e deloc sanatos..nu-i dai organismului ce are nevoie
48?:)) mie tot mi se par putine...nu cred ca ai nevoie sa slabesti atat

curly.light 06 oct 2010 15:06:10

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Buna!>:D<
Ma regasesc putin in povestea ta,si eu m-am ingrasat cand am inceput liceul :(
Suntem de-o varsta! Tot in clasa a11-a esti ?>:D<

Ai foarte mare grija cu dietele. Am avut si eu perioadele mele in care voiam sa slabesc miraculos.Am vrut sa iau chiar si pastile. Dar asta nu e bine.
Acum nu iti dai seama ,la aceasta varsta. Dar obiceiurile alimentare au repercursiuni asupra sanatatii noastre. Daca vei continua sa te infometezi ,risti sa ai pe viitor probleme de sanatate, ba chiar sa ai probleme cu mentinerea greutatii toata viata!
Alege-ti o dieta potrivita varstei tale, prin care sa primesti aportul de nutrienti necesar. La 16 ani, suntem inca in crestere!
Daca vrei sa tii o dieta hipocalorica, utilizeaza calculatorul de calorii de pe site - e un instrument foarte util .Si ai mare grija sa nu scazi sub 1000 de calorii pe zi !
Daca faci acest lucru ,iti dereglezi metabolismul : slabitul inceteaza,si apoi incepi sa pui pe tine tot ce mananci .
Greutatea ta mi se pare si mie una normala :D Poate nu te-ai ingrasat 13 kilograme la liceu ,poate pur si simplu ai mai crescut in inaltime ,sau te-ai mai dezvoltat.. 45 de kg e mult prea putin.
Daca ai burtica ,nu e nevoie sa apelezi la diete drastice. La varsta noastra corpul se poate modela foarte-foarte frumos prin sport!
Ai grija de tine, iti doresc multa bafta! Te pup:-*

choco 06 oct 2010 16:30:32

Re: Lattie`s story ..another way.
 
cel mai bine e sa incepi sa mananci sanatos.3 mese pe zi+2 gustari
sa bei cel putin 2 l de apa pe zi,sa eviti painea,dulciurile,prajelile,fast food-ul,grasimile
bine,stiu ca nu sunt deloc potrivit sa dau sfaturi avand vedere ce meniuri am eu,dar macar iti spun ca ceea ce stiu,chiar daca uit eu mereu sa aplic :))
sa ai mereu 1000 de calorii,sau chiar 1200-1300 ca atunci cand vei stagna sa ai de unde sa scazi
cat despre sport,poti incerca sa faci in casa,nu trebuie neaparat sa te duci sa alergi.poti face dimineata 30 de abdomene ca stiam ca iti accelereaza metabolismul,sa dansezi ceea ce banuiesc ca e mai placut.ia-o incet macar 10-15 minute pe zi la inceput
multa bafta :-*

Roxii 06 oct 2010 17:52:58

Re: Lattie`s story ..another way.
 
Citat:

Anterior postat de Lattie (Post 354674)
Dieta pe care am tinut-o inainte consta in a manca foarte putin. Mancam un singur fel de mancare care nu depasea un anumit nr.de calorii , de exemplu 500 (pe zi).
Acum mananc mai des ,dar putin , si ma uit la nr. de calorii . :-s :-s
Am cateva intrebari:
Laptele degresat are vreo sansa sa ingrase?
Ce fructe au cea mai mica cantitate de zahar?
>:D<
Cat despre sport , cam asa arata programul meu zilnic: de la 7 la 14,15 la scoala , la 15 imi fac ceva de mancare , fac ordine in casa (sau camera mea) pana pe la 16,17 , dupa temele si mai stau pe mess pana pe la 20. Asta in caz ca nu mai intervine ceva . Si la 20 deja e prea frig afara ca sa mai poti iesi macar 20' sa alergi :((

Ai mare grija sa nu scazi sub 1000 de calorii,cel putin!In nici un caz sa nu mai urmezi vreo dieta din aia drastica!

Laptele degresat nu ingrasa,este chiar indicat,tu fiind in crestere ai nevoie de calciu.Cat despre fructe incearca sa papi grapefruit si mere mai mult,dar nu exclude si celelale fructe.Incearca totusi sa consumi mai rar struguri,banane,kiwi si prune.

Cat despre sport...poti face si acasa,in camera ta.Sunt o gramada de filmuletze aici care te pot ajuta.Pentru inceput iti recomand hip hop abs si zumba:)

elenus 06 oct 2010 18:28:49

Re: Jurnal elenus
 
b]CALORII INGERATE[/b]
Micul dejun, ora 19:14
Iaurt NutriDay Natural 4.1% grasime, Danone, 300g - 195 calorii, 9.6 proteine, 12.3 grasimi, 0 colesterol, 11.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cas de vaca, 30g - 77 calorii, 7.3 proteine, 4.8 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei verde, 50g - 10 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0.9 fibre, 0 sodiu, 1.2 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), pulpa de pui, carne macra, gatita, innabusita, 130g - 241 calorii, 34.1 proteine, 10.5 grasimi, 115.7 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 101.4 sodiu, 0 zahar
Struguri, 15g - 11 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 2.3 zahar
Pere, 5g - 3 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zahar
Prune, 100g - 46 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 11.4 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sodiu, 9.9 zahar
Mar Ionatan, 230g - 120 calorii, 0.9 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 31.7 carbohidrati, 5.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Fulgi de cereale cu stafide, Sanovita, 25g - 73 calorii, 2.6 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 19.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cartof, copt, miez si coaja, fara sare, 110g - 103 calorii, 2.8 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 23.3 carbohidrati, 2.4 fibre, 11 sodiu, 1.3 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 897 calorii, 59.5 proteine, 29.2 grasimi, 115.7 colesterol, 107.4 carbohidrati, 11.8 fibre, 117.4 sodiu, 17.8 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1237 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1237 calorii
sper ca acum e mai bine... partea naspa e ca acel cartof a fost consumat pe la 18:30.... sper ca nu e asa grav

Liviutzza 06 oct 2010 18:38:35

Re: Jurnal elenus
 
Pai nu e bine Elenush?Numai atat ai mancat si gata?nu ai nici macar 1000 de kcalorii...ce o sa faci cand o sa incepi sa mananci mai mult??o sa te ingrasi inapoi si inca mai mult,nu mai manca niciodata sub 1000 de kcalorii asta inseamna infometare!>:D<>:D<

andra_aly 06 oct 2010 21:59:54

Re: Jurnal Ghitzuk
 
Buna Ghitzuk:) ce mai faci? merge treaba?;;)
hai si pe aici cu vesti>:D<

Ghitzuk 07 oct 2010 08:31:20

Re: Jurnal Ghitzuk
 
da merge:D mam cantarit duminik si aveam 55kg:D
numa mno de cand am inceput sc e mai greu k nici sport nu mai fac si nici nu pot sa mananc numa mere la sc uneori mai mananc cate un pachet de biscuitzi ,un corn,o placinta ceva....da ma bucur cihiar dak la sc mai trisez uneori tot am slabit:)

sunt foarte multumita de rezultatele mele
app cand o sa ajung la 50 de kg o sa postez si poze:D

VentoFreddo 07 oct 2010 11:42:33

Re: Jurnal Ghitzuk
 
Felicitari pt scadere, data viitoare cand mai intri sa schimbi si tikerul, corect, ca acum nu e..:P
Sa ai spor!>:D<

andra_aly 07 oct 2010 12:35:25

Re: Jurnal Ghitzuk
 
Felicitari>:D< Asteptam pozici cu nerabdare;;)
Apropo, sa setezi corect tickerul:) uite aici cum: http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...rita-1474.html
a... inca o chestie, in cat timp ai scapat de 5 kg?;;)
Succes in continuare. >:D<

elenus 07 oct 2010 14:50:21

Re: Jurnal elenus
 
incerc , incerc .. e mai gereu decat pare
azi am papat la micul dejun 15g fulgi de cereale cu stafide sanovita , o jumatate de lingurita miere si 200ml lapte de vaca,
la scoala 2 mere ionatan mici si un baton de cereale fitnes , iar la pranz 200ml lapte vaca , 2 copanele fierte fara piele(aprox 90g) si 15g struguri

El3na 07 oct 2010 18:28:05

Jurnal elena
 
Buna ziua.Am 168m si 59 kg.In urma mai multor cure de slabit de la 68 kg am ajuns 59kg din nou.Am intrerupt aceste cure,si mam ingrasat 5kg in mai putin de 1 luna.Acum am din nou 58,8 kg mai exact,dar indiferent de ce mananc ma ingras.Tin sa mentinonez ca am luat si pastile de slabit,dar degeaba.Sunt prea grasA?Eu asa ma simt.Imi spune cineva o cura de slabire eficace?
De 4 zile mananc doar mere,cate 5-6 pe zi,dar nu am slabit decat 1 kg..:|

mvthebest 07 oct 2010 19:07:45

Re: Jurnal elena
 
Citat:

Anterior postat de El3na (Post 356602)
Buna ziua.Am 168m si 59 kg.In urma mai multor cure de slabit de la 68 kg am ajuns 59kg din nou.Am intrerupt aceste cure,si mam ingrasat 5kg in mai putin de 1 luna.Acum am din nou 58,8 kg mai exact,dar indiferent de ce mananc ma ingras.Tin sa mentinonez ca am luat si pastile de slabit,dar degeaba.Sunt prea grasA?Eu asa ma simt.Imi spune cineva o cura de slabire eficace?
De 4 zile mananc doar mere,cate 5-6 pe zi,dar nu am slabit decat 1 kg..:|

Nu te juca cu sanatatea ta.
Elimina alimentele daunatoare si mananca multe legume,fructe,lactate,paine integrala,cereale integrale,peste/pui.+sport si ve-i slabi sanatos si frumos.
Degeaba te infometezi si dupa kg vor reveni.:( si mai ajungi si pe la spital.

Slabuta 07 oct 2010 20:06:03

Re: Jurnal elena
 
Citat:

Anterior postat de El3na (Post 356602)
Buna ziua.Am 168m si 59 kg.In urma mai multor cure de slabit de la 68 kg am ajuns 59kg din nou.Am intrerupt aceste cure,si mam ingrasat 5kg in mai putin de 1 luna.Acum am din nou 58,8 kg mai exact,dar indiferent de ce mananc ma ingras.Tin sa mentinonez ca am luat si pastile de slabit,dar degeaba.Sunt prea grasA?Eu asa ma simt.Imi spune cineva o cura de slabire eficace?
De 4 zile mananc doar mere,cate 5-6 pe zi,dar nu am slabit decat 1 kg..:|

Buna Elena si bun venit printre noi :)

Doamne fereste, nu esti prea grasa, ai poate niste kg in plus. :)

Ce alimentatie ai in prezent?
Ce sport faci?

Pastilele de slabit sunt inamicul tau.
Nici sa nu te mai gandesti sa iei asa ceva.
Poate te slabesc cat le iei, dar ce faci cand nu mai bei pastile, asta fara sa vorbesc despre efecte adverse pe termen lung.:-s

Mult succes in ceea ce ti-ai propus si cel mai bine indreapta-te spre alimentatie sanatoasa. :)

curly.light 07 oct 2010 23:00:00

Re: Jurnal elena
 
Bine ai venit,elena!>:D<:-*

Sincer,mi se pare ca nu ai kilograme in plus. Ai o greutate normala pentru inaltimea ta,nu ai de ce sa te simti complexata.
Vrei sa arati mai bine ? Vrei sa mai dai jos 2-3 kg ?Ok ,atunci te vreau mai optimista,si cu un plan de actiune.

Pastile de slabit? Nici macar nu te gandi la ele!
Acum poate nu realizezi asta,dar pastilele de slabit iti fac foarte mult rau .Nu asa,peste noapte, dar risti ca peste ani sa te trezesti cu niste probleme de sanatate,si nu vei sti de unde vin! Prin toate substantele care le bagam in noi fara sa fim atenti ,ne putem compromite sanatatea! Ai mare grija>:D<

Exista metode de slabit sanatos! Spune-ne doar mai multe despre tine,si vom gasi o solutie.

Dupa orice dieta punem kilogramele inapoi daca revenim la stilul alimentar anterior.
Ce dieta ai tinut ? Daca ai tinut o hipocalorica,si ai revenit brusc la numarul de calorii dinainte...e normal ca organismul sa reactioneze asa! Nu iesi brusc din dieta,oricare ar fi ea. Mananca intai o perioada ca in timpul dietei ,marind lent cantitatile si introducand alimente noi.
Dupa o perioada in care ai mancat sanatos si putin ,e normal ca organismul tau sa depuna grasimi acum!

Spune-ne mai multe despre tine! Ce mananci intr-o zi ,daca faci sport, ce dieta ti-ar placea sa tii ....
:-*

bluesky 08 oct 2010 17:38:46

Jurnal Claire (bluesky)
 
Heiii... sunt Claire... de 2 saptamani am inceput un regim propriu prin care am slabit 5 kg. As vrea sa stiu daca printr-un regim simplu se poate slabi cam 20 si ceva de kg... si cam in cat timp?:D

lucia ely 08 oct 2010 18:17:55

Re: Jurnal Claire (bluesky)
 
buna si bine ai venit:)
prin ce dieta ai slabit cele 5 kg?
sport faci?

recomandabil e sa pierzi in jur de 4 kg pe luna ...:) daca vrei sa le pierzi sanatos:)

bluesky 08 oct 2010 18:38:12

Re: Jurnal Claire (bluesky)
 
Pai dimineata mananc cereale integrale... la pranz ciorba si o salata si la cina o supa de legume uneori cu ceva carne. La gustare beau un iaurt normal. Fac sport in jur de 1 ora pe zi printre care zumba, aerobic si saritul corzii. Cam atat.

amy0404 08 oct 2010 19:41:04

Re: Jurnal Claire (bluesky)
 
Citat:

Anterior postat de bluesky (Post 357884)
Pai dimineata mananc cereale integrale... la pranz ciorba si o salata si la cina o supa de legume uneori cu ceva carne. La gustare beau un iaurt normal. Fac sport in jur de 1 ora pe zi printre care zumba, aerobic si saritul corzii. Cam atat.

Eu nu cred ca mananci 1000cal/zi. Ca sa slabesti sanatos acesta este minumul.
Supele au vitamine si e ok sa la mananci, dar nu si al parnz si seara si..atat:| Proteine, din cate imi dau eu seama, nu prea ai. Sa stii ca sunt foarte importante pentru organism, mai ales ca tu faci si sport, ceea ce e foarte bine. Muchii se hranesc din proteine si, daca ai muschiuleti (acum nu te gandi la culturism :P) arzi mai multe calorii chiar si atuncicand stai ;)
Te rog, sa tii cont de faptul ca slabilul rapid lasa urme urate pe corp, ca sa nu mai vorbesc de efectul yo-yo.
Uite un mic exemplu http://www.acrossfitness.com/wp-cont...ks-300x198.jpg
Apoi de ce sa iti ascunzi burtica pentru care ai rabdat atat? :)

bluesky 08 oct 2010 19:49:12

Re: Jurnal Claire (bluesky)
 
Multumesc foarte mult Amy pt sfaturi. Am sa tin sigur cont de ele:). Eu nu cred ca mananc putin, pt ca chiar nu imi este deloc foame, dar am sa incerc sa bag mai multe proteine in alimentatie.

curly.light 08 oct 2010 20:08:07

Re: Jurnal Claire (bluesky)
 
Buna >:D<
Foloseste calculatorul de calorii de pe site,si calculeaza numarul de calorii pe care il consumi tu intr-o zi. Cum ti s-a mai si spus,trebuie sa fie mai mare de 1000!
Daca papi sub 1000 de calorii ,slabitul se va opri ,in cele din urma, si cand vei creste la un aport normal vei pune tot pe tine.
Iti recomand sa incepi cu 1200 calorii/zi,pentru ca atunci cand intervin perioadele de stagnare sa ai de unde scadea:D
Te pup:-*

El3na 08 oct 2010 20:20:51

Re: Jurnal elena
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 356649)


Nu te juca cu sanatatea ta.
Elimina alimentele daunatoare si mananca multe legume,fructe,lactate,paine integrala,cereale integrale,peste/pui.+sport si ve-i slabi sanatos si frumos.
Degeaba te infometezi si dupa kg vor reveni.:( si mai ajungi si pe la spital.

Multumesc mult pt msg.Mam gandit sa incep dieta south beach.Ce spuneti?O dieta sanatoasa.Daca am mancat timp de 1saptamana compot de mere,apoi 1 saptamana doar mere(si mam ingrasat de la mere)...am tinut diete peste diete,iti dai seama ca pot sa tin orice dieta :-)
multumesc mult inca o data

El3na 08 oct 2010 20:22:26

Re: Jurnal elena
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 356931)
Bine ai venit,elena!>:D<:-*

Sincer,mi se pare ca nu ai kilograme in plus. Ai o greutate normala pentru inaltimea ta,nu ai de ce sa te simti complexata.
Vrei sa arati mai bine ? Vrei sa mai dai jos 2-3 kg ?Ok ,atunci te vreau mai optimista,si cu un plan de actiune.

Pastile de slabit? Nici macar nu te gandi la ele!
Acum poate nu realizezi asta,dar pastilele de slabit iti fac foarte mult rau .Nu asa,peste noapte, dar risti ca peste ani sa te trezesti cu niste probleme de sanatate,si nu vei sti de unde vin! Prin toate substantele care le bagam in noi fara sa fim atenti ,ne putem compromite sanatatea! Ai mare grija>:D<

Exista metode de slabit sanatos! Spune-ne doar mai multe despre tine,si vom gasi o solutie.

Dupa orice dieta punem kilogramele inapoi daca revenim la stilul alimentar anterior.
Ce dieta ai tinut ? Daca ai tinut o hipocalorica,si ai revenit brusc la numarul de calorii dinainte...e normal ca organismul sa reactioneze asa! Nu iesi brusc din dieta,oricare ar fi ea. Mananca intai o perioada ca in timpul dietei ,marind lent cantitatile si introducand alimente noi.
Dupa o perioada in care ai mancat sanatos si putin ,e normal ca organismul tau sa depuna grasimi acum!

Spune-ne mai multe despre tine! Ce mananci intr-o zi ,daca faci sport, ce dieta ti-ar placea sa tii ....
:-*

Multumesc mult pt msg.Mam gandit sa incep dieta south beach.Ce spuneti?O dieta sanatoasa.Daca am mancat timp de 1saptamana compot de mere,apoi 1 saptamana doar mere(si mam ingrasat de la mere)...am tinut diete peste diete,iti dai seama ca pot sa tin orice dieta :-)
multumesc mult inca o data

Ghitzuk 08 oct 2010 21:05:30

Re: Jurnal Ghitzuk
 
multumesc>:D<...scz am uitat sa il modific;))

cam in 5 saptamani am slabit:)

andra_aly 08 oct 2010 21:31:36

Re: Jurnal Ghitzuk
 
Nu te cert ca esti chiar la limita. cam 4 kg pe luna e ok:) sti, e mai sigur mai incet, dar macar sti ca nu se intrc:-s #:-s
felicitari:) spor in continuare:)

curly.light 08 oct 2010 22:57:56

Re: Jurnal elena
 
Citat:

Anterior postat de El3na (Post 358086)
Multumesc mult pt msg.Mam gandit sa incep dieta south beach.Ce spuneti?O dieta sanatoasa.Daca am mancat timp de 1saptamana compot de mere,apoi 1 saptamana doar mere(si mam ingrasat de la mere)...am tinut diete peste diete,iti dai seama ca pot sa tin orice dieta :-)
multumesc mult inca o data

South beach e ok.
Nu stiu eu foarte multe despre ea, stiu doar ca in faza 1 nu ai voie fructe:-/ Si ai voie,in schimb,dulciuri dietetice,cu frutoza. Ceea ce e ok, nu vei fi tentata sa renunti daca mai gusti si din alea.
Intereseaza-te pe site,sunt sigura ca este un topic al fetelor care tin SB ,vei putea acolo sa pui intrebari ,daca ai neclaritati ,si sa ceri pareri.
Felicitari pentru alegere! Acum ca te-ai decis ,esti mai aproape de slabire cu un pas.
Cand incepi ?;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:21:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO