forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs "O luna fara dulciuri" (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/)
-   -   O luna fara zahar si faina alba! (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/luna-fara-zahar-faina-alba-10316.html)

BornCrank 26 sep 2011 12:05:42

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801877)
Si mie imi plac fructele tare mult, numai ca ma cam foarte baloneaza:-s..asa ca voi manca 1 fruct pe zi+ cioco neagra(o sa incerc totusi nu zilnic)...

Vezi tu, poate n-ai pofta si n-o sa papi zilnic.

GinaViesianu 26 sep 2011 12:07:30

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 801878)
Buna! Da, si mie imi place, e f bun si sanatos, eu mananc cam des porridge.
N-am facut dulceata din struguri, nu stiu sa-ti spun, dar am facut gem din nectarine si prune si iese delicios fara zahar, daca il lasam mai mult iesea dulceata, mai ales din prune. La mine a inceput bine, am mancat porridge, peste 2 h mananc, dar sunt plina de la porridge si tot mananc. :( Imi tine de foame si tot mananc. Trist, dar de 2-3 luni mananc mult prea mult.
Vrei sa-l faci pt acum?

Da, as vrea sa il fac deseara, ca de maine sa il am gata...nu prea mult, dintr`un kg ma gandeam la inceput...1 borcanel cam asa...numai ca nu prea stiu cum se comporta strugurii la fierbere...tu ai pus numai fructele, asa-i?
Mai, eu as mai fi mancat, dar tot porridge:)) ...dar m-am abtinut...
Cantitativ sa stii ca si eu mananc mult, dar faptul ca sunt mancacioasa m-a invatat sa aleg alimente mai slab calorice..

BornCrank 26 sep 2011 12:18:24

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801885)
Da, as vrea sa il fac deseara, ca de maine sa il am gata...nu prea mult, dintr`un kg ma gandeam la inceput...1 borcanel cam asa...numai ca nu prea stiu cum se comporta strugurii la fierbere...tu ai pus numai fructele, asa-i?
Mai, eu as mai fi mancat, dar tot porridge:)) ...dar m-am abtinut...
Cantitativ sa stii ca si eu mananc mult, dar faptul ca sunt mancacioasa m-a invatat sa aleg alimente mai slab calorice..

Am crezut ca-l vrei pt la iarna.
Eu am facut din 2-3 kg de nectarine si a iesit ceva ( dar n-am mancat eu:D), am curatat nectarinele de coaja si samburi, le-am taiat in bucatele, le-am lasat asa cateva ore, dupa care le-am fiert la foc mic, cand s-au fiert le-am dat prin robot, am mai lasat putin si gata gemul.
Dar prunele nu le-am curatat de coaja, am bagat si suc de lamaie proaspat stors.

Daca n-ai inteles ceva sa-mi zici, am scris asa in mare, ma imbrac sa plec... :)

GinaViesianu 26 sep 2011 12:45:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 801901)
Am crezut ca-l vrei pt la iarna.
Eu am facut din 2-3 kg de nectarine si a iesit ceva ( dar n-am mancat eu:D), am curatat nectarinele de coaja si samburi, le-am taiat in bucatele, le-am lasat asa cateva ore, dupa care le-am fiert la foc mic, cand s-au fiert le-am dat prin robot, am mai lasat putin si gata gemul.
Dar prunele nu le-am curatat de coaja, am bagat si suc de lamaie proaspat stors.

Daca n-ai inteles ceva sa-mi zici, am scris asa in mare, ma imbrac sa plec... :)

pai pt iarna nu trebuie conservant? sau sterilizezi borcanele? eu am zis sa nu risc ca poate nu iese nimic:))

aycha 26 sep 2011 13:25:13

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801355)
Nu au...sunt simple...din grau expandat.. Chiar aveam nevoie de o provocare, si a venit la momentul potrivit! La finalul fiecarei zile ne vom posta meniurile aici?

ar fi o idee buna sa le postam...cred:D

aycha 26 sep 2011 13:26:52

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 801377)
AI folosit pastile??..Te intreb pt ca si eu am ajuns la ideea sa incep sa folosesc pastile de slabit.AM ajuns intr-o situatie disperanta pt mine si de aceea i-au in calcul si ideea pastilelor.Ce parere ai despre ele?

nu,NU am folosit pastile!si chiar daca am intrat in faza de platou,nici nu am de gand sa incerc deoarece la varsta noastra,a tinerilor...metabolismul este precum un bumerang si riscam sa ne ingrasam dublu.

aycha 26 sep 2011 13:28:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801418)
Parca avem voie cioco neagra..sau:-/...daca nu, I”m doomed, ca si eu pap o patratica zilnic:-s

Da,avem voie ciocolata cu peste 85% cacao,dar zilnic deja incetineste slabirea!

aycha 26 sep 2011 13:30:14

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de Deliutza (Post 801534)
Ma bag si eu :-P
Voi incerca sa pap cioco neagra atunci cand situatia este critica, sau miere de albine! Si mamaliga :D este ok?

da,putem papa mamaliga,dar nu foarte des deoarece este bogata in carbo.Si uite o chestie interesanta ce a zis-o nutritionistul: mamaliga calda/fierbinte ingrasa!trebuie mancata rece:-/

aycha 26 sep 2011 13:31:37

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801814)
Hello, fete ambitioase! Apropos de lupta contra dulce...eu abia azidimineata am descoperit minunea aceea numita PORRIDGE...yum yum..si n-are nici zahar, nici faina...
A! si mi-am luat si struguri pt a face o dulceata, dat fiind faptul ca nu avem voie gemulet din comert, dietetic sau nu.. Ideea e ca nu prea stiu cum sa o fac, dar ma voi descurca eu;)
Ziua voastra cum a inceput?

a inceput cu lacrimi si nervi cand am realizat ca am stagnat in greutate!!!!!!

BornCrank 26 sep 2011 13:42:30

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801942)
pai pt iarna nu trebuie conservant? sau sterilizezi borcanele? eu am zis sa nu risc ca poate nu iese nimic:))

N-am incercat fara. :) Nu risca. Fa-ti cate putin, mi-ai facut pofta de gem cu toate ca nu le am cu gemul, prefer ciocolata. :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:07:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO