View Single Post
  #111 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 17:17:21
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: A venit primavara, start la slabit. Diary nr. 2

Buna Axenya!

Am lipsit o perioada de pe aici si a trebuit sa citesc din urma sa vad ce ai mai facut

Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Da, da...cred ca data viitoare am sa aleg masajul de relaxare, abonamentul e deja platit deci ar fi si mai trist sa nu merg deloc..
Azi dimineata, pentru ca cantarul meu e rautacios cu mine, am zis sa vad cum sta treaba in cm. Am ramas foarte dezamagita sa vad ca slabesc fix de unde nu ar trebui, fix de la sani. Au discarut vreo 3 cm de la sani, vreo 4 de sub sani si vre'o 1 din talie, asta doar de la inceputul lunii ..iar de la colac nimic, la fund +1cm, pulpa iarasi nimic...
Ce nu imi place cel mai mult la corpul meu e colacul si fix acolo nu prea vrea sa scada, acum am impresia ca voi arata si mai deformata, am slabit si mai mult de la sani, dar de la solduri, fund si colac nimic. Nu voi lua in calcul foarte mult aceste date ptr ca pe data de 1 e masuratoarea "oficiala" si sper ca aceste rezultate sa fie influentate de faptul ca abia am trecut de perioada accea a lunii..chiar sper ca asta sa fie motivul
Nu voi lasa ca aceste rezultate sa ma impiedice sa ajung la kg dorite, insa mi-ar fi placut atat de mult sa mai slabesc la burta
Vreau sa ma duc si eu la masaj anticelulitic incepand cu luna iunie...in speranta ca slabind, dar facand si masaj, voi reusi ca in doua luni jumatate sa imbunatatesc cat de cat aspectul picioarelor si al fundului....Plecam in vacanta la sfarsitul lui august...la mare...sper din suflet sa ajung intr o forma decenta pana atunci

O antrenoare mi a recomandat o data sa ma cantaresc si sa ma masor abia la o saptamana dupa ce trec "rusii"...pentru ca, asa cum ai spus si tu, treaba cu ei nu e un mit...Determina retineri de apa...iar de aici...plusuri la cantar si centimetri

Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna dimineata!
E inceput de luna, deci e zi de masuratori oficiale!
Rezultatele sunt slabute, dupa cum am mai zis, ma asteptam la asta, dar mi-am propus ca in luna Mai sa fiu mult mai ordonata.
In dimineata asta cantarul imi arata 77 kg, desi zilele trecute imi arata 76 kg. A fost un weekend cu cumatrie, aniversare, iesiri la masa cu prietenii, sa fi pus 1 kg in cateva zile? nu stiu, dar daca asa arata cantarul pe ziua de azi, asa voi salva si datele.
Deci: Luna Aprilie/ Total de la inceputul dietei
Kg: -1.6 kg / -6.4kg
Sani: -4.5 cm / nu stiu (mi se pare foarte mult si nu prea imi doresc sa slabesc la sani)
Sub sani: -1 cm / nu stiu
Talie: -2cm / -8cm
Colac burta: -5cm / -11cm
Sub fund: -2cm / -6.5cm
Fund: -2.5cm / nu stiu
Brat: -1cm / nu stiu
Coapsa: -2cm / -4cm
Gat barbie: 0cm / nu stiu
Gat: 0cm / -1,5 cm
Mi-am propus ca la sfarsitul luni Mai sa ajung la 72 Kg, deci 5 kg intr-o luna, stiu ca e mult, dar stiu ca se poate si ca am si de unde sa scad.. Cu mese mult mai bine organizare si cu o zi in plus de sport pe sapt. pot slabi aceste kg fara sa ma infometez.(plus ca nu m-as surprinde daca in 2-3 zile cantarul meu va arata iarasi 76kg, si ar fi 4 kg de slabit).
Sa purcedem zic!
Felicitari! Ai slabit incet, frumos si sanatos! Sigur iti vei atinge urmatorul obiectiv

Oi fi singura ciudata care isi doreste sa slabeasca de la sani?!?!

De la sani si picioare....

Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna dimineata!
Cate frustrari poate aduce 1 kg! Ma simt atat de vinovata pentru un kilogram, sapt. trecuta aveam 76, acum cantarul arata 77, ma simt ca si cum as fi muncit degeaba. M-am trezit cu sentimentul ala " ca e greu" "ca dureaza prea mult"...sper sa raman focusata si sa nu ma pierd pe drum...
O zi buna sa avem!
Annnd..sometimes, s**t happens...dar tu esti o luptatoare...si dupa cum am cititit ulterior, a fost doar o stare trecatoare!

Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna dimineata!
M-am trezit cu o durere musculara la picioare de numa' numa', nu am idee de ce, nu mi se pare ca am facut mai mult sport decat de obicei...
In Iasi, zilele astea, a fost foarte cald. Ieri, in drum spre casa, m-am lasat la maneca scurta si uite asa m-am decis sa caut mai multe exercitii pentru brate.Greutatile vor fi sticle de 2l sau de 5l, improvizez..oricum ar trebuie sa fie bine decat nimic..
Va pup, o zi buna sa avem!
Ei bine, subiectul bratelor a devenit pentru mine unul la fel de sensibil ca si coapsele(care in momentul de fata sunt groase si celulitice...)...Nu stiu cum e la tine, dar eu am capatat acel aspect de brate pufoase....de femeie de 40 de ani...adica vai de mine...Imi doresc sa le subtiez si sa le definesc...dar nu exagerat...insa sincera sa fiu...nici nu stiu cum e mai bine...Serii multe cu greutati mici...sau serii putine cu greutati mari...Foarte multi antrenori recomanda femeilor sa nu se fereasca de greutati mari...pentru ca genetic, ele n au cum sa devina la fel de masive ca un barbat, daca nu lucreaza si nu iau suplimente in acest sens...Vreau sa aternez 4 zile pe saptamana...exercitii cu greutati pentru brate cu cele pentru fund si coapse....dar habar n am pe ce drum sa o apuc....
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
adinico (07 mai 2017), alina_neamt (17 mai 2017)