Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #481 (permalink)  
Vechi 03 nov 2010, 23:05:07
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de driulia2010 Vezi mesajul



buna.

Ti-am trimis mesaj cu adresa cabinetului, inainte de a face analizele ar fi mai bine sa suni la cabinet,sa faci programare si sa vezi ce spune dna doctor.
am primit mesajul,multumesc frumos!!!!>:d<>:d<>:d<
asa am sa fac!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #482 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 01:09:21
Rodica79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Ketogenica-low carb, moderat fat, high protein
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Dr Iulia o intrebare am si eu

Daca am perioade in care mananc foarte mult din cauza unei semidepresii, de exemplu si 5000-6000 Kcalorii (fara...sa dau afara dupa mese, ci raman cu ce am mancat), 2-3 zile intre am 3 mese la ore fixe cu multe legume si Peste + lactate degresate cu in jur de 1100 kcal/zi, ce inseamna daca organismul nu utilizeaza Kcal in plus, ci le elimina ?
Deci la inceput mai punea, acum foloseste cat este nevoie, in rest la toilet, mai pe scurt ce s-a intamplat daca de exemplu metabolismul meu bazal este de 1265 Kcal, mai pun sportul si ala un 500, daca iau 1800 ma mentin, daca iau 5500 tot 1800 trage din ele, de unde stie sa arunce surplusul fara sa-l depuna ?
Sa conteze ca am eliminat cam complet aditivii alimentari de mult, necontand densitatea energetica ?! Kcalorii-le alea nu-s sunt din fast-food ci din mai tot home made din agricultura eco. Nu stiu, mie toate imi spun ca daca mananca mai mult, se depune pe corp restul, chiar daca este eco (de fapt asa era si la mine inainte de episoadele asa zis bulimice), puneam pe mine si cu sport daca mancam prea mult.
Iar intrebarea am pus-o, pentru ca daca nu-mi mai asimileaza toata energia, de unde stiu eu ca-mi asimileaza vitamine si cele necesare, chiar daca le bag la greu !!!! Daca mananc 3 mere si vede doar jumate de mar...e o problema.
Apar uneori senzatii de sleiala, de oboseala ciudata in ciuda atator legume si tot ce mananc zi de zi cam.
Unii medici spun ca ar fi vb de malabsortie, la analize a iesit ceva anemie, altii ca nu e, o aiureala.
In laborator mie de la dulce nu prea urca Glicemia, fenomen insotit si de raspuns Insulinic scazut ca si cum n-as fi mancat cine stie ce. Urca de la 75-77 bazal la un 83-89 in varf la 1 ora, la 2 ore revine in jur de 77-78 si ramane acolo pana la urmatoarea masa.
Iar ei spun ca daca Glicemia e catre mica si cu raspuns Insulinic mic, rezulta malabsortie, habar n-am, ca m-au zapacit.
Cica daca era 85 la 1 ora cu raspuns Insulinic mare, atunci era cu totul altceva.
Pai cum, nu tot 85 era si in cazul ala si celalalt ?! cum e altceva daca valoarea e aceias.
Rodica79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2029 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1512 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #483 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 10:18:12
crina38's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Dieta: low calorie
Date: 172cm, 86.9kg
Mesaje: 3.939
Aprecieri acordate: 27
Am fost apreciat(a) de 244 ori in 122 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Buna iulia,

In primul rand sa ma laud un pic : din 21oct nu am mai mancat noaptea, lucru pe care-l faceam sistematic de doi ani incoace....Nu zic ca am scapat definitiv de prostul obicei, ca inca lupt cu mine noaptea sa ma conving sa nu mananc..dar parca nu mai are atata putere gandul asta....

Au venit la job la mine, ca in fiecare an, sa ne faca controlul pt Medicina Muncii: sange, ochi, urechi, psiholigic, elecrocardio..etc...Eu de felul meu nu prea mi se vad venele si imi e si fff frica cand mi se ia sange( nu de intepatura..ci de fapt in sine, mai ales ca e circ pana imi gasesc venele!).De data asta am dat peste o asistenta...m-a intepat de 5 ori si ba nu mi-a gasit vena, ba era in vena si nu curgea sange!!!!M-a terminat, in ziua aia( luni) nu am fost buna de nimic!Cica de frica....nu curgea sange..a reusit sa ia 1/4 eprubeta cica de o glicemie..( cand mi-a afisat pe site aveam 20 glicemia! intervalul normal era intre 60-105!!!).M-a trimis la clinica in alta zi ca cica sa fiu mai linistita...
Ce zici iulia de asta?Chiar asa sa nu curga sange din vena
Acum nu mai am rabdare sa ma duc sa-mi iau sange...dar inca am vanatai mai ales acolo de unde a reusit sa-mi recolteze un pic...sa mai stau ssa se vindece zona sau sa ma duc maine cand as avea o zi libera?
__________________
Drumul catre 68kg!!!

Nu ma las ! Anul asta am 68 kg !!!
Start JOI 16.06.2016
crina38, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2099 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1582 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 808 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #484 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 11:02:16
Rodica79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Ketogenica-low carb, moderat fat, high protein
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Iti raspund eu, stai linistita, nu exista sa ai Glicemia 20, este eroare de laborator din cauza ca nu au stiut sa-ti ia sange cum trebuie, daca aveai Glicemia 20, erai acum fie in coma, fie moarta, cand coboara sub 50, deja creierul incepe sa se comporte urat de tot, confuzii, probleme psihice.
Du-te la alt lab particular si fa-ti analizele cum trebuie.
Rodica79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2029 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1512 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #485 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 13:27:19
crina38's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Dieta: low calorie
Date: 172cm, 86.9kg
Mesaje: 3.939
Aprecieri acordate: 27
Am fost apreciat(a) de 244 ori in 122 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de Rodica79 Vezi mesajul
Iti raspund eu, stai linistita, nu exista sa ai Glicemia 20, este eroare de laborator din cauza ca nu au stiut sa-ti ia sange cum trebuie, daca aveai Glicemia 20, erai acum fie in coma, fie moarta, cand coboara sub 50, deja creierul incepe sa se comporte urat de tot, confuzii, probleme psihice.
Du-te la alt lab particular si fa-ti analizele cum trebuie.

da, ma gandeam eu, mai ales ca eu fiind o mare consumatoare de dulciuri o aveam peste 95 tor timpul.......Intr-adevar acum nu mai mananc asa multe dulciuri dar oricum...20...sa fim seriosi!!!O colega a contactat-o pe doc care a fost la noi si i-a expus mai multe cazuri printre care si al meu cu 20 glicemia!Stii ce a zis?Ca am glicemia mica si ca tb sa repet analizele oricum ca nu au avut sange destul pt restul..In loc sa zica ca asa ceva nu se poate.....Oricum ma duc maine sa-mi iau iar...
merci de raspuns
__________________
Drumul catre 68kg!!!

Nu ma las ! Anul asta am 68 kg !!!
Start JOI 16.06.2016
crina38, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2099 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1582 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 808 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #486 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 15:35:01
DrIulia2010's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de crina38 Vezi mesajul
Buna iulia,

In primul rand sa ma laud un pic : din 21oct nu am mai mancat noaptea, lucru pe care-l faceam sistematic de doi ani incoace....Nu zic ca am scapat definitiv de prostul obicei, ca inca lupt cu mine noaptea sa ma conving sa nu mananc..dar parca nu mai are atata putere gandul asta....

Au venit la job la mine, ca in fiecare an, sa ne faca controlul pt Medicina Muncii: sange, ochi, urechi, psiholigic, elecrocardio..etc...Eu de felul meu nu prea mi se vad venele si imi e si fff frica cand mi se ia sange( nu de intepatura..ci de fapt in sine, mai ales ca e circ pana imi gasesc venele!).De data asta am dat peste o asistenta...m-a intepat de 5 ori si ba nu mi-a gasit vena, ba era in vena si nu curgea sange!!!!M-a terminat, in ziua aia( luni) nu am fost buna de nimic!Cica de frica....nu curgea sange..a reusit sa ia 1/4 eprubeta cica de o glicemie..( cand mi-a afisat pe site aveam 20 glicemia! intervalul normal era intre 60-105!!!).M-a trimis la clinica in alta zi ca cica sa fiu mai linistita...
Ce zici iulia de asta?Chiar asa sa nu curga sange din vena
Acum nu mai am rabdare sa ma duc sa-mi iau sange...dar inca am vanatai mai ales acolo de unde a reusit sa-mi recolteze un pic...sa mai stau ssa se vindece zona sau sa ma duc maine cand as avea o zi libera?


Hello Crina.

Felicitari!!!!Mai ai rabdare putin si vei castiga batalia cu mancatul noaptea.

Valoarea glicemiei 20 este o eroare de laborator,poti astepta sa se vindece sau daca tot esti proaspat intepata sa mergi zilele astea sa repeti analiza.

Daca ti-a fost frica n-a curs sange,data viitoare fi mai relaxata,nu se intampla nimic de la o intepatura.


Bafta mai departe cu dieta.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #487 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 17:29:59
Rodica79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Ketogenica-low carb, moderat fat, high protein
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Crina, n-a curs sange nu ca ti-a fost frica, ci ca nu stiu sa ia sange, asa am patit si eu odata, umbla cu acul ala in vena si nu curgea sange, nimerise probabil varful acului tot intr-un perete venos.
Nu conteaza ca erai consumatoare de dulciuri, Glicemia trebuia sa o ai in limitele normale, ideal in jur de 80-85.
Daca Pancreasul lucreaza bine, nu ai treaba. Ca nu bine ce faceai, e alta treaba, silueta, etc..aditivi, nimic nutritiv.
Multi fac greseala sa manance acum si sa se culce peste 30 minute de seara, la ei, mereu iese Glicemia mai mare dimineata.
Se mananca pana in ora 19,00 seara, si culcare pe la minim 22-23, abia dimineata pe la 8-9 e Glicemia reala.
Rodica79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2029 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1512 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de vadmin; 14 nov 2010 at 02:41:38. Motiv: Corectare limbaj necorespunzator.
Răspuns cu citat
  #488 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 19:21:21
DrIulia2010's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Buna Rodica,de cat timp ai aceste probleme?

De cat timp consumi de 4-5/sapt 5000-6000 kcal/zi?Exemplifica te rog un meniu dintr-o zi.
Nu te baza foarte mult pe acest aspect,ca nu depui,poti sa depui si daca mananci de exemplu sanatos dar mult peste limita calorica,dar fiecare fiecare metabolism difera de la un organism la altul,arderile sunt diferite.
Lichide consumi,cat?Sport faci,ce fel de antrenamente?

E posibil sa fie malabsorbtie.
Consumi mai multi carbohidrati,mai precis fibre?Raspunsul insulinic poate fi mic si din aceasta cauza,incetinesc golirea gastrica,si atunci normal ca nu mai ajunge o cantitate prea mare de glucide spre absorbtie intenstinului subtire.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #489 (permalink)  
Vechi 11 nov 2010, 00:45:13
Rodica79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Ketogenica-low carb, moderat fat, high protein
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Am de cam 1 an de zile aceste probleme, insa zic totusi mersi ca ma scot din Depresie, nu fac asta zilnic, ci odata la 3 zile bag un 6000 Kcal.
Degeaba o fi o limita superioara caloric, daca organismul nu le mai asimileaza ca lumea, cum sa depui daca nu le vede pe toate ?!
Sport fac de 3-4 ori/saptamana intens la sala alergare cam 45 minute, plus ceva usoare exercitii musculare.
Apa beau minim 2,5 L/zi plata.
Sa-ti zic un meniu, in zilele cand mananc ordonat am asa:
Ora 10,00 salata legume + branza degresata vaci cu 1 % lipide si 2 % glucide, 14 % proteine - cam tot 360 Kcalorii si cam 800 g salata cu totul.
Ora 14,30 salata legume + peste fript cod cam 250 g - tot cam 360 Kcal, greutate un 700 g
ora 18,30 se repeta masa de la 14,30.
Legumele sunt de toate, Rosii, Morcovi, Castraveti, ceapa, usturoi, patrunjel, varza, zic eu ca in mare ma hranesc destul de sanatos.

In zilele de mancat gustos de pofta, mananc sa spunem primele 2 salate la orele spuse, apoi pe la 19,00 uite un exemplu cum se poate lua la bord mii de Kcalorii in 20 minute:

Meniu 1:

Paine integrala facuta de mine acasa - 1150 g
Sos Uncle Bens SWeet and Sour - 730 g (cam 2 borcane de 400 g)
Dulceata de Capsuni facuta de mine 1 borcan - 450 g
Nutella ecologica cam 165 g
Toate se mananca pe rand cu painea de la inceput.
Aici avem Lipide cam 100 g din care 21 saturate, Glucide 821 g, Kcal cam 5200
mai aduna 720 Kcal de la cele 2 salate si BUM 6000.

Alta zi meniu 2 (mai tare):

Gogosi din faina integrala facute de mine - 1100 g, cam 11
Dulceata Capsuni tot facuta de mine 1 borcan - 700 g (cam 1 borcan jumatate)
Nutella aco - 240 g
Aici avem lipide cam 255 din care 41 saturate, Glucide 780, Kcal - 6300, mai aduni macar de la o salata un 360 Kcal, ai 6700 ca popa.

Cel mai mult am mancat intr-o seara cand efectiv am mancat pana ce n-am mai putut manca, simteam pofta de gustos ce era, fi atenta, asta a fost o exceptie, nu s-a mai repetat, se repeta frecvent cele de mai sus.

Ziua doar ceva legume, un 250 Kcalorii.
Seara:
Gogosi din alea 1650 g (cam 15)
Dulceata Capsuni 1 borcan - 450 g
Nutella eco 600 g.
Lipide - 425 din care 76 saturate, Glucide - 960, Kcal - 9025
Cu totul cam 9250.

Dupa zile din astea, urmeaza 2 sau chiar 3 doar de salate si atata.
Asta e, eu zic mersi sa nu se depuna, adevaru este ca e bun rau, decat sa iau enspe medicamente sau sa arunc banii pe psihologi care nu imi pot rezolva mie problemele care ar duce sa-mi treaca faza asta (stiu e f bine ce ma supara si ce imi da frustrare, fara sa-mi zica el pe banii mei), mai bine o masa supergustoasa care-mi si place, ma si scoate din disforie.
Rodica79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2029 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1512 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #490 (permalink)  
Vechi 11 nov 2010, 08:28:40
DrIulia2010's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de Rodica79 Vezi mesajul
Am de cam 1 an de zile aceste probleme, insa zic totusi mersi ca ma scot din Depresie, nu fac asta zilnic, ci odata la 3 zile bag un 6000 Kcal.
Degeaba o fi o limita superioara caloric, daca organismul nu le mai asimileaza ca lumea, cum sa depui daca nu le vede pe toate ?!
Sport fac de 3-4 ori/saptamana intens la sala alergare cam 45 minute, plus ceva usoare exercitii musculare.
Apa beau minim 2,5 L/zi plata.
Sa-ti zic un meniu, in zilele cand mananc ordonat am asa:
Ora 10,00 salata legume + branza degresata vaci cu 1 % lipide si 2 % glucide, 14 % proteine - cam tot 360 Kcalorii si cam 800 g salata cu totul.
Ora 14,30 salata legume + peste fript cod cam 250 g - tot cam 360 Kcal, greutate un 700 g
ora 18,30 se repeta masa de la 14,30.
Legumele sunt de toate, Rosii, Morcovi, Castraveti, ceapa, usturoi, patrunjel, varza, zic eu ca in mare ma hranesc destul de sanatos.

In zilele de mancat gustos de pofta, mananc sa spunem primele 2 salate la orele spuse, apoi pe la 19,00 uite un exemplu cum se poate lua la bord mii de Kcalorii in 20 minute:

Meniu 1:

Paine integrala facuta de mine acasa - 1150 g
Sos Uncle Bens SWeet and Sour - 730 g (cam 2 borcane de 400 g)
Dulceata de Capsuni facuta de mine 1 borcan - 450 g
Nutella ecologica cam 165 g
Toate se mananca pe rand cu painea de la inceput.
Aici avem Lipide cam 100 g din care 21 saturate, Glucide 821 g, Kcal cam 5200
mai aduna 720 Kcal de la cele 2 salate si BUM 6000.

Alta zi meniu 2 (mai tare):

Gogosi din faina integrala facute de mine - 1100 g, cam 11
Dulceata Capsuni tot facuta de mine 1 borcan - 700 g (cam 1 borcan jumatate)
Nutella aco - 240 g
Aici avem lipide cam 255 din care 41 saturate, Glucide 780, Kcal - 6300, mai aduni macar de la o salata un 360 Kcal, ai 6700 ca popa.

Cel mai mult am mancat intr-o seara cand efectiv am mancat pana ce n-am mai putut manca, simteam pofta de gustos ce era, fi atenta, asta a fost o exceptie, nu s-a mai repetat, se repeta frecvent cele de mai sus.

Ziua doar ceva legume, un 250 Kcalorii.
Seara:
Gogosi din alea 1650 g (cam 15)
Dulceata Capsuni 1 borcan - 450 g
Nutella eco 600 g.
Lipide - 425 din care 76 saturate, Glucide - 960, Kcal - 9025
Cu totul cam 9250.

Dupa zile din astea, urmeaza 2 sau chiar 3 doar de salate si atata.
Asta e, eu zic mersi sa nu se depuna, adevaru este ca e bun rau, decat sa iau enspe medicamente sau sa arunc banii pe psihologi care nu imi pot rezolva mie problemele care ar duce sa-mi treaca faza asta (stiu e f bine ce ma supara si ce imi da frustrare, fara sa-mi zica el pe banii mei), mai bine o masa supergustoasa care-mi si place, ma si scoate din disforie.

Eu vorbeam de depus in general,nu ma referam la cazul tau.

Daca tu consideri ca e ok asa si nu vrei sa tratezi ...tu stii mai bine,dar e nevoie de terapie.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
aliementatie, alimentatie sanatoasa, mancare sanatoasa, sanatos, sport

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sa vorbim despre dieta ketogenica Marlin Dieta Low-Carb 207 18 mai 2017 09:40:10
Sa vorbim despre cardio mishutza Tae-bo&Aerobic 67 06 nov 2011 23:02:08
Ce alimente sa mai elimin din alimentatia zilnica ? Adelayde Pregatirea pentru slabire 8 21 ian 2010 17:18:07
Jurnal Roxy:Vreau sa slabesc 14 kg . Vreau sa am o alimentatie sanatoasa Roxana Arhiva jurnale slabit 376 06 ian 2010 11:40:21
Jurnal Luna - Vreau sa fiu sanatoasa Luna Arhiva jurnale slabit 1656 15 aug 2009 08:59:59

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole