Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 09 dec 2010, 21:18:15
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Lightbulb Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Deoarece pentru alimentatia adultilor si mai ales a femeilor sunt o multime de lucrari care ne ghideaza si deoarece nu am gasit ceva concret pentru adolescenti, despre nevoile lor, as dori sa stiu daca pot afla de la voi, slabutele, idei despre alimentatia sanatoasa a unei adolescente, cate calorii, proteine, grasimi, carbohidrati au nevoie, ce alimente sa evite, cum raspunde organismul lor la diete si daca au nevoie de vreo dieta, care e aceea?
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 11:10:43
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Mihaela, parerea mea e ca o adolescenta normala, cu o greutate normala, trebuie sa manance de toate. Din cele sanatoase cat mai mult (si vad ca tu esti pe Montignac, deci stii ce e sanatos), iar din celelalte cate putin.
La caea varsta arderile sunt rapide, chiar daca fata in cauza are ceva kg. in plus, nu o dieta ar fi solutia, ci putin miscare (mers pe jos, volei, sarit coarda), sa nu mai manance nimic dupa 7-8 seara, sa reduca consumul de sucuri, prajeli, grasimi, zahar. ATENTIE! sa il reduca, dar sa nu elimine complet nici un aliment.
O adolescenta nu trebuie sa se ingrijoreze privind nr de calorii, proteine si alte asemenea. Pt ca la varsta asta mintea e fragila si e foarte usor sa se faca obsesie pt cantar, sa se ajunga la infometare si, mai grav, la anorexie.
De aceeae bine sa iti feresti copilul de obsesia kg. Incearca sa ii faci un meniu complet, cu de toate, si carnita, si lactate (nu degresate ci semidegresate sau natur), de doua ori pe saptamana oua, branzica, cascaval si cat mai multe legume.
Fa-i dulciuri in casa, gen placinta cu mere, clatite. Incearca totusi sa inlocuiesti zaharul cu fructoza sau sirop de agave. Oricum la varsta asta va mai manca o ciocolata, o inghetata, o felie de tort, deci nu se elimina complet zaharul din alimentatie. Dar atunci cand se poate, e bine sa il evite.
Tu nu trebuie sa ii spui toate astea, adica e bine sa stie ca zaharul face rau sanatatii, dar nu trebuie sa inceapa sa citeasca diete sau alte chestii de genul asta.
E bine sa o faci sa inteleaga ce e un stil de viata sanatos, care sunt avantajele lui, dar totul cu limita. Pana la urmatu esti responsabila de dezvoltarea ei atat fizica cat si psihica. Tu esti cea care gateste, tu esti cea care face piata, deci sta in puterea ta sa iei acasa deciziile corecte si pt copilul tau. Ce face ea in oras, la scoala, asta nu mai tine de tine decat in mica masura, atat cat o poti tu face sa inteleaga ca anumite produse sunt de evitat.
Cam asta ar fi parerea mea.
Te pup si bafta multa!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 11:25:48
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Are nevoie doar de uin pic mai multe proteine fiind in crestere, in rest poate manca la fel ca un adult (evident nu prostii). Acuma eu nu am inteles exact daca este vorba de o adolescenta normoponderala.

Nu cred ca poate avea cineva controlul asupra ceea ce citeste un adolescent de 14-16 ani.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 11:36:21
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Are nevoie doar de uin pic mai multe proteine fiind in crestere, in rest poate manca la fel ca un adult (evident nu prostii). Acuma eu nu am inteles exact daca este vorba de o adolescenta normoponderala.

Nu cred ca poate avea cineva controlul asupra ceea ce citeste un adolescent de 14-16 ani.
Nu la asta m-am referit, e logic ca un adolescent citeste ce vrea. Eu ma refeream ca nu trebuie incurajat un adolescent sa tina diete, sa nu mai manance, sa se cantareasca f. des si sa faca obsesie pt asta.
Trebuie incurajat sa manance sanatos, ii trebuiesc spuse care sunt alegerile sanatoase si sa si inteleaga de ce e mai bine sa manance un iaurt natural decat unul cu fructe (spre exemplu). Sau placinta cu mere facuta de mama in loc de croissant cu ciocolata de la chioscul de langa scoala.
Pt ca la 15-16 ani, mai ales fetele, viseaza multe si vor multe si nu e ok sa recurga la metode extreme ca sa obtina acel ceva de la corpul lor.
Eu acum ma zbat sa fac o fata de 16 ani sa renunte la frica de a manca. Are 170 de cm si 42 de kg. E pur si simplu scheletica. Si cand s-a apucat de slabit avea 57 de kg. O greutate normala pt inaltimea ei. Si a inceput sa tina cura deoarece fratele ei i-a spus ca s-a cam ingrasat. Sincer acum, fratele ei a vrut sa o necajeasca, numai ca ea a luat-o in serios si a ajuns sa nu mai vrea sa manance si sa isi faca mustrari de constiinta pt fiecare dumicat.
A devenit anorexica, fata asta deja e bolnava.
Atat vroiam sa subliniez, ca la varsta asta mintea e f. fragila si un copil poate aluneca in extremausor.
Iar o mama trebuie sa stie sa ii puna niste limite copilului in orice, trebuie sa stie cand sa ii dea libertate si cand nu, cand sa zica da si cand sa zica nu. Si, evident, sa aduca mereu argumente solide, nu de genul: eu sunt mai mare ca tine, am trecut prin mai multe, stiu mai bine.
Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 11:47:26
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Mie mi se pare imposibil sa impui limite unui adolescent. In cazul meu nu a functionat, aveam mereu tendinta de a face exact opusul, asa pt a le face in ciuda celor care voiau sa stabileasca limitele.

Nu totdeauna are vre-un efect sa-i spui ca un lucru nu este sanatos, ca altfel n-ar mai fi plin de adolescenti care pierd noptile in cluburi, beau sau mai rau, se drogheaza. Daca drogurile ar ingrasa cred ca n-ar mai lua nimeni, mai ales in cazul fetelor

E de apreciat ce faci pt fata aceea anorexica , dar cred ca ea deja are nevoie de un medic.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 12:06:02
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Stiu!
Nu vrea sa se duca. Nu vrea sa vb cu mama ei. Dar eu ma ntreb, mama ei nu o vede? De ce nu a oprit-o cand a vazut ca nu mai vrea sa manance? De ce nu i-a spus ca e frumoasa, ca e o minunatie de copil?
Stii, la asta ma refeream cand spuneam de limite. Ca asa e, cu cat ii spui unui adolescent nu si nu, cu atat va dori mai mult sa faca acel lucru interzis.
Tocmai de aceea o buna argumentare a unei decizii luate de parinte (decizie care e in contradicte cu dorintele copilului) trebuie neaparat facuta.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 12:50:34
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Mama ei ar trebui sa o ia de manuta si sa o duca la un psihiatru indiferent daca ea vrea sau nu. Asa cum cei cu tentative de suicid dupa ce isi revin sunt dusi direct de la urgente la psihiatrie, asa ar trebui sa se faca si cu toti cei care isi pun viata in pericol.

P.S. scuze de offtopic
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 13:05:24
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Mihaela, parerea mea e ca o adolescenta normala, cu o greutate normala, trebuie sa manance de toate. Din cele sanatoase cat mai mult (si vad ca tu esti pe Montignac, deci stii ce e sanatos), iar din celelalte cate putin.
La caea varsta arderile sunt rapide, chiar daca fata in cauza are ceva kg. in plus, nu o dieta ar fi solutia, ci putin miscare (mers pe jos, volei, sarit coarda), sa nu mai manance nimic dupa 7-8 seara, sa reduca consumul de sucuri, prajeli, grasimi, zahar. ATENTIE! sa il reduca, dar sa nu elimine complet nici un aliment.
O adolescenta nu trebuie sa se ingrijoreze privind nr de calorii, proteine si alte asemenea. Pt ca la varsta asta mintea e fragila si e foarte usor sa se faca obsesie pt cantar, sa se ajunga la infometare si, mai grav, la anorexie.
De aceeae bine sa iti feresti copilul de obsesia kg. Incearca sa ii faci un meniu complet, cu de toate, si carnita, si lactate (nu degresate ci semidegresate sau natur), de doua ori pe saptamana oua, branzica, cascaval si cat mai multe legume.
Fa-i dulciuri in casa, gen placinta cu mere, clatite. Incearca totusi sa inlocuiesti zaharul cu fructoza sau sirop de agave. Oricum la varsta asta va mai manca o ciocolata, o inghetata, o felie de tort, deci nu se elimina complet zaharul din alimentatie. Dar atunci cand se poate, e bine sa il evite.
Tu nu trebuie sa ii spui toate astea, adica e bine sa stie ca zaharul face rau sanatatii, dar nu trebuie sa inceapa sa citeasca diete sau alte chestii de genul asta.
E bine sa o faci sa inteleaga ce e un stil de viata sanatos, care sunt avantajele lui, dar totul cu limita. Pana la urmatu esti responsabila de dezvoltarea ei atat fizica cat si psihica. Tu esti cea care gateste, tu esti cea care face piata, deci sta in puterea ta sa iei acasa deciziile corecte si pt copilul tau. Ce face ea in oras, la scoala, asta nu mai tine de tine decat in mica masura, atat cat o poti tu face sa inteleaga ca anumite produse sunt de evitat.
Cam asta ar fi parerea mea.
Te pup si bafta multa!
multumesc, ai dreptate cu alimentatia completa, din pacate cartile de dieta, cum este si cea a Mihaelei Bilic, au devenit pentru ea un ghid de alimentatie si mie nu imi plac chestiile gen "scrie in carte ca trebuie sa mananc un cartof cat pumnul meu"
din fericire de la o vreme incoace eforturile tuturor care i-au spus ca nu va mai putea sa faca masa musculara daca nu mananca echilibrat au dat roade si ea mananca mult mai sanatos decat orice copil de varsta ei - daca fac paine integrala de grau si secara o fac in primul rand pentru ea, pastele toate le mananca numai din cele integrale, oua bio, fructe in primul rand romanesti, si urmareste echilibrul proteine/grasimi/carbohidrati din alimetatie prin calculatorul forumului, fara in sa a salva datele

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Are nevoie doar de uin pic mai multe proteine fiind in crestere, in rest poate manca la fel ca un adult (evident nu prostii). Acuma eu nu am inteles exact daca este vorba de o adolescenta normoponderala.

Nu cred ca poate avea cineva controlul asupra ceea ce citeste un adolescent de 14-16 ani.
este vorba de o adolescenta la limita de foarte jos a normoponderalului, 39.5-40 kg la 1.62 inaltime, cu specificatia ca scoala (specializare pe dans clasic, balet) ii da ca ideal de silueta inaltimea - 1.2, adica in cazul ei ar fi cam in parametrii ceruti...

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


Nu la asta m-am referit, e logic ca un adolescent citeste ce vrea. Eu ma refeream ca nu trebuie incurajat un adolescent sa tina diete, sa nu mai manance, sa se cantareasca f. des si sa faca obsesie pt asta.
Trebuie incurajat sa manance sanatos, ii trebuiesc spuse care sunt alegerile sanatoase si sa si inteleaga de ce e mai bine sa manance un iaurt natural decat unul cu fructe (spre exemplu). Sau placinta cu mere facuta de mama in loc de croissant cu ciocolata de la chioscul de langa scoala.
Pt ca la 15-16 ani, mai ales fetele, viseaza multe si vor multe si nu e ok sa recurga la metode extreme ca sa obtina acel ceva de la corpul lor.
Eu acum ma zbat sa fac o fata de 16 ani sa renunte la frica de a manca. Are 170 de cm si 42 de kg. E pur si simplu scheletica. Si cand s-a apucat de slabit avea 57 de kg. O greutate normala pt inaltimea ei. Si a inceput sa tina cura deoarece fratele ei i-a spus ca s-a cam ingrasat. Sincer acum, fratele ei a vrut sa o necajeasca, numai ca ea a luat-o in serios si a ajuns sa nu mai vrea sa manance si sa isi faca mustrari de constiinta pt fiecare dumicat.
A devenit anorexica, fata asta deja e bolnava.
Atat vroiam sa subliniez, ca la varsta asta mintea e f. fragila si un copil poate aluneca in extremausor.
Iar o mama trebuie sa stie sa ii puna niste limite copilului in orice, trebuie sa stie cand sa ii dea libertate si cand nu, cand sa zica da si cand sa zica nu. Si, evident, sa aduca mereu argumente solide, nu de genul: eu sunt mai mare ca tine, am trecut prin mai multe, stiu mai bine.
Te pup!
te rog sa ma crezi ca nu o incurajez, isi opreste singura atat pofta de dulce si isi limiteaza singura caloriile sau cantitatile. Eu vroiam sa stiu daca fata de un adult normal, tratat de Mihaela Bilic de exemplu in cartea ei, care trebuie sa manance o friptura cat palma, unei adolscente ii ajunge aceeasi cantitate, tinand seama si de marimea palmei ei, care este mai mica decat a mea cu aproape jumatate. Vorbim despre un fizic subtire, maini-picioare lungi, cu oase fine si coaste care se numara fara dificultate prin body... si care mai trebuie sa si invete, sa danseze, sa faca gimnastica, drumuri zilnice lungi prin oras, program extrascolar, adica un consum mai mare decat normalul varstei.

E foarte bine ca te ocupi de fata despre care vorbesti, am constatat si eu ca adolescentii exagereaza usor, culmea e ca am uitat cum era de parca nu as fi fost si eu odata adolecenta... plus ca eu niciodata nu am avut idei gen "sunt grasa" chiar daca fratele meu avea placerea sa ma alinte "balena" pe vremea cand aveam 13 ani si aratam ca o scandura... Spune-i fetei ca fratii au un simt al umorului negru excesiv dezvoltat si ca nu sunt de incredere.

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Mie mi se pare imposibil sa impui limite unui adolescent.
si totusi, cum sa ne descurcam daca nu le cerem/impunem cate ceva mereu?

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Stiu!
Nu vrea sa se duca. Nu vrea sa vb cu mama ei. Dar eu ma ntreb, mama ei nu o vede? De ce nu a oprit-o cand a vazut ca nu mai vrea sa manance? De ce nu i-a spus ca e frumoasa, ca e o minunatie de copil?
Stii, la asta ma refeream cand spuneam de limite. Ca asa e, cu cat ii spui unui adolescent nu si nu, cu atat va dori mai mult sa faca acel lucru interzis.
Tocmai de aceea o buna argumentare a unei decizii luate de parinte (decizie care e in contradicte cu dorintele copilului) trebuie neaparat facuta.
Poate mama sa ii spuna si ca e Ileana Cosanzeana, fata nu va crede niciodata ce ii spune mama... dar daca vecinul de la 3, sau fratele mai mare al unei colege, sau un strain pur si simplu i-ar zice ca e urata il crede imediat

Va multumesc mult pentru raspunsuri
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 13:59:09
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
"este vorba de o adolescenta la limita de foarte jos a normoponderalului, 39.5-40 kg la 1.62 inaltime, cu specificatia ca scoala (specializare pe dans clasic, balet) ii da ca ideal de silueta inaltimea - 1.2, adica in cazul ei ar fi cam in parametrii ceruti..."
Nu au si un medic la scoala care sa-i poatea sfatui?data fiind specializarea si conditiile asa cred ca ar fi normal.

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
te rog sa ma crezi ca nu o incurajez, isi opreste singura atat pofta de dulce si isi limiteaza singura caloriile sau cantitatile. Eu vroiam sa stiu daca fata de un adult normal, tratat de Mihaela Bilic de exemplu in cartea ei, care trebuie sa manance o friptura cat palma, unei adolscente ii ajunge aceeasi cantitate, tinand seama si de marimea palmei ei, care este mai mica decat a mea cu aproape jumatate. Vorbim despre un fizic subtire, maini-picioare lungi, cu oase fine si coaste care se numara fara dificultate prin body... si care mai trebuie sa si invete, sa danseze, sa faca gimnastica, drumuri zilnice lungi prin oras, program extrascolar, adica un consum mai mare decat normalul varstei.
Nu stiu, eu cu cartea doamnei Birlic nu prea sunt de acord, dar ma rog, nu e decat o parere personala.

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
si totusi, cum sa ne descurcam daca nu le cerem/impunem cate ceva mereu?
Din pacate nu putem probabil decat sa-i sfatuim cat de bine punem si cam atat...

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
Va multumesc mult pentru raspunsuri
Cu toata placerea
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 18:54:38
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Nu au si un medic la scoala care sa-i poatea sfatui?data fiind specializarea si conditiile asa cred ca ar fi normal.

Nu stiu, eu cu cartea doamnei Birlic nu prea sunt de acord, dar ma rog, nu e decat o parere personala.

Din pacate nu putem probabil decat sa-i sfatuim cat de bine punem si cam atat...

Cu toata placerea
Nu, nimeni nu se ocupa prea mult de treaba asta, ar fi intr-adevar un lucru normal, dar traim in Romania si nimeni din scoala nu isi asuma responsabilitatea de a ghida un adolescent in probleme de alimentatie.
Anumite principii le-au fost date doar de profesoarele de dans, nu de un cadru medical.

Am luat cartea Mihaelei Bilic mai mult din curiozitate si am ales din ea ce mi-a convenit si s-a legat cat de cat de dieta Montignac la care nu renunt.
Din fericire azi am gasit la magazinul Naturalia de langa Piata Alba Iulia cartea "Dieta Montignac pentru femei", ed. Litera 2010, editata la Paris in 2008 care are precizari pentru toate grupele de varsta. O voi citi si va voi spune pe scurt niste concluzii.
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
adolescenti, alimentatie, anorexie, cantar, diete adolescenti, greutate, kilograme, montignac

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ce ar trebui sa manance un copil intre 1-7 ani? Mihaela1006 Alimentatie 8 17 dec 2011 13:21:18
Ce gen de exercitii ar trebui sa fac pentru sani? cyberangel Exercitii pentru muschii pectorali 5 28 nov 2011 10:57:02
Ce ar trebui sa contina bagajul de vacanta? extincteva Turism 3 03 ian 2011 15:30:38
Ce consum de calorii ar trebui sa am pentru a slabi 5 kg pe luna? andra veronica Sport 4 18 iun 2010 17:06:20
Ar trebui sa slabesc?? deeae96 Am nevoie de ajutor! 5 01 oct 2009 10:13:26

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole