Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #111 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 16:47:10
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul
Fetele SUNT mai linistite, cu foarte rare exceptii, nu se compara. Bine, baietii au si ei farmecul lor, eu nu l-as schimba pe V cu nicio fetita din lume dar tot recunosc ca viata cu o fetita e altfel...
asa cred si eu ...fetitele sunt mai linistite.....
  #112 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 16:56:48
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Jolye, de-ar fi atat de simplu....dar nu e....Darius al meu doarme in patut la el..deci eu nu sunt cauza cu siguranta..ma gandeam ca poate vrea sa doarma cu mine si de aia se trezeste, dar de unde....aseara l-am luat cu mine in pat si nu a inchis deloc ochii pana nu l-am pus la el.
Problema lui e ca ii este foame noaptea! el vrea lapte noaptea si eu nu vreau sa ii dau...am incercat cu apa, apoi ceai, iar apa si tot se trezeste din ora in ora si pana nu-i dau lapte nu se lasa.....mi-e frica sa nu-l fac urias.....voi ce spuneti??
Si Alex tot in patut a dormit pana cand a reusit sa sara din el si sa se mute in pat. Oriunde ar fi dormit - patut/pat - nu s-a linistit decat cand m-a evacuat efectiv din camera lui!
Totusi, nu poate functiona chestia asta la toti copiii, dovada fiind chiar baiatul meu cel mare care nu adoarme singur si inca se mai trezeste o data pe noapte ca sa ne caute.
Sa nu cumva sa fie vorba de alimentatie in cazul vostru. Ce meniu are in timpul zilei? Suplimenteaza-i mesele din timpul zilei, poate asta e cauza trezirilor lui. Nu neaparat sa-l obligi sa manance mai mult, dar fa-le mai consistente.Si nu-i mai da inainte de culcare alimente care fermenteaza de genul fructelor sau cartofilor. Si chestia asta poate fi o cauza pentru un somn agitat.
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #113 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 17:21:17
AnDrAdAxl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Esti binevenita in discutiile noastre!!!
Darius face peste 2 saptamani 8 luni....oare am norocul asta?? astept astept astept
probabil ca fata ta e mai linistita de felul ei....eu n-am sanse ca al meu sa adoarma singur! Am aplicat toate metodele si nimic..poate daca mai creste se schimba...
Nu e o regula...Dar n-ar fi rau sa fie bine!

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Jolye, de-ar fi atat de simplu....dar nu e....Darius al meu doarme in patut la el..deci eu nu sunt cauza cu siguranta..ma gandeam ca poate vrea sa doarma cu mine si de aia se trezeste, dar de unde....aseara l-am luat cu mine in pat si nu a inchis deloc ochii pana nu l-am pus la el.
Problema lui e ca ii este foame noaptea! el vrea lapte noaptea si eu nu vreau sa ii dau...am incercat cu apa, apoi ceai, iar apa si tot se trezeste din ora in ora si pana nu-i dau lapte nu se lasa.....mi-e frica sa nu-l fac urias.....voi ce spuneti??
Exact asa face si Briana...Daca o iau de la ea din patut,chiar si dupa ce e adormita o apuca cheful de joaca.
Eu zic ca si Jolye sa ii dai mai bine pe zi sa pape si sa ii scoti neaparat "mesele" de noaptea!Eu i-am scos de pe la 6 luni si cum papa inca titi cam refuza biberonul si ceiutul trebuia sa fie caldut(exact ca si laptele din titi)altfel nu bea.De ce nu incerci sa ii dai lapte de vaca?Eu ii dau la Briana de cand incepusera zvonurile ca Milupa are nu stiu ce prea mult prin el,si e ok.
Nu mai stiu ce sa mai zic...Urias nu il faci asa usor,stai linistita!Si eu ma speriasem ca e mai grasuta,dar e si inalta si voioasa si mananca normal.
Si sa stiti ca nu e asa linistita chiar daca e fetita.Adica mica era ca nu stiam ca am copil decat uneori,dar acuma mare e ea impotriva mea si a tuturor!eu vb eu aud!
Dar si daca sunt mai rauti,tot vreau si eu un baiat cand mai creste Bri si ies din criza!
__________________
Jurnalul meu Nr 5
  #114 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 19:56:25
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Astazi am mancat haotic:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 21:42
Mere, 230g - 120 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 32.2 carbohidrati, 4.6 fibre, 0 sodiu, 23 zahar
Iaurt proaspat degresat 0.1%, Zuzu, 100g - 31 calorii, 3.4 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 4.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Tarate de grau, 5g - 13 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.2 carbohidrati, 2.1 fibre, 0.1 sodiu, 0 zahar
Seminte de in, 5g - 27 calorii, 0.9 proteine, 2.1 grasimi, 0 colesterol, 1.4 carbohidrati, 1.4 fibre, 1.5 sodiu, 0.1 zahar
Pere, 50g - 29 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7.8 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 4.9 zahar

Gustare 1, ora 14:51
Stafide, 20g - 60 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 15.8 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 11.8 zahar

Prânz, ora 14:51
Legume pentru ciorba, Gradena, 150g - 69 calorii, 3.6 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 11.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cartofi fierti, 150g - 131 calorii, 2.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 30.2 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Urda, 50g - 68 calorii, 9 proteine, 2 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cas de oaie, 80g - 224 calorii, 20 proteine, 15.2 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mamaliga din malai Riva, 170g - 187 calorii, 5.1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 40.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 19:05
Mere verzi, 240g - 123 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 30.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 20:51
Urda, 55g - 75 calorii, 9.9 proteine, 2.2 grasimi, 0 colesterol, 3.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciorba de legume a la Camynechita, 350g - 106 calorii, 2.1 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 15.8 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 1.1 zahar
Tarate de grau, 5g - 13 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.2 carbohidrati, 2.1 fibre, 0.1 sodiu, 0 zahar
Psyllium tarate, Granovit, 5g - 18 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1294 calorii, (mic)59.3 proteine, (mic)27.5 grasimi, 0 colesterol, (mult)209.4 carbohidrati, 21.6 fibre, 1.7 sodiu, 40.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1525 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1525 calorii
  #115 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 19:58:07
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul

Nu e o regula...Dar n-ar fi rau sa fie bine!


Exact asa face si Briana...Daca o iau de la ea din patut,chiar si dupa ce e adormita o apuca cheful de joaca.
Eu zic ca si Jolye sa ii dai mai bine pe zi sa pape si sa ii scoti neaparat "mesele" de noaptea!Eu i-am scos de pe la 6 luni si cum papa inca titi cam refuza biberonul si ceiutul trebuia sa fie caldut(exact ca si laptele din titi)altfel nu bea.De ce nu incerci sa ii dai lapte de vaca?Eu ii dau la Briana de cand incepusera zvonurile ca Milupa are nu stiu ce prea mult prin el,si e ok.
Nu mai stiu ce sa mai zic...Urias nu il faci asa usor,stai linistita!Si eu ma speriasem ca e mai grasuta,dar e si inalta si voioasa si mananca normal.
Si sa stiti ca nu e asa linistita chiar daca e fetita.Adica mica era ca nu stiam ca am copil decat uneori,dar acuma mare e ea impotriva mea si a tuturor!eu vb eu aud!
Dar si daca sunt mai rauti,tot vreau si eu un baiat cand mai creste Bri si ies din criza!
Te-am ascultat si in seara asta i-am pus cereale in lapte. Vreau sa vad de cate ori se va mai trezi noaptea asta. Darius cat a fost mic a plans intr-una..a avut colici puternici.
  #116 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 20:22:02
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul

Nu e o regula...Dar n-ar fi rau sa fie bine!


Exact asa face si Briana...Daca o iau de la ea din patut,chiar si dupa ce e adormita o apuca cheful de joaca.
Eu zic ca si Jolye sa ii dai mai bine pe zi sa pape si sa ii scoti neaparat "mesele" de noaptea!Eu i-am scos de pe la 6 luni si cum papa inca titi cam refuza biberonul si ceiutul trebuia sa fie caldut(exact ca si laptele din titi)altfel nu bea.De ce nu incerci sa ii dai lapte de vaca?Eu ii dau la Briana de cand incepusera zvonurile ca Milupa are nu stiu ce prea mult prin el,si e ok.
Nu mai stiu ce sa mai zic...Urias nu il faci asa usor,stai linistita!Si eu ma speriasem ca e mai grasuta,dar e si inalta si voioasa si mananca normal.
Si sa stiti ca nu e asa linistita chiar daca e fetita.Adica mica era ca nu stiam ca am copil decat uneori,dar acuma mare e ea impotriva mea si a tuturor!eu vb eu aud!
Dar si daca sunt mai rauti,tot vreau si eu un baiat cand mai creste Bri si ies din criza!
Pai toti copiii trec prin etapa asta la varsta asta, ar fi chiar ciudat daca nu si-ar face "crizele" de varsta. Baietii nu-s musai mai rai, al meu cel putin nu e propriu-zis un copil rau/neascultator sau cum vrei sa-i zici, chiar e cumintel si ne intelegem bine, insa are enooorm de multa energie, si trebuie supravegheat in permanenta, 24 h pe zi, ca sa nu-si faca rau singur. Iar ideea de "nu stiu ca am copil"... no way. Stiu ca am copil 24 h pe zi, de 1 an si 8 luni. Nu mai prea stiu altceva in afara de el...
Vreau sa zic ca, de exemplu, nu-l pot lasa singur in camera de alaturi sa-mi fac treaba, sau nu ma pot duce la baie decat cu el dupa mine. In timpul asta nu face crize, nu se da cu fundu' de pamant, nu urla, face doua mii de curse in fuga intre mine si masinute, sau altceva ce-l intereseaza... Deci nu-i pot reprosa nimic, e un copil bun si vesel, dar asa e el, pepsi cola.. Niciodata nu pot spune ca i-am dat ceva sa-l tina ocupat ca sa imi vad de ale mele- no way. Cand era mic si nu mergea il puneam in scaunul de masa si il tineam cu mine in bucatarie cate un sfert de ora -20 de minute timp in care cantam non stop si ma jucam cu el, altfel nu apucam sa fac nik. M-am obisnuit, asta e viata noastra, dar vad cum se uita alte mame la mine ca la OZN-uri cand le spun ca eu nu-l pot lasa singur pe fiu-miu sa-mi vad de treaba, ca nu stiu de unde cade si-si rupe gatul.
Daca-i spun ca nu e voie, sau sa nu faca ceva, asculta de obicei, dar trebuie sa-i spun de 2000 de ori, de cate ori incearca
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #117 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 20:49:37
AnDrAdAxl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul

Pai toti copiii trec prin etapa asta la varsta asta, ar fi chiar ciudat daca nu si-ar face "crizele" de varsta. Baietii nu-s musai mai rai, al meu cel putin nu e propriu-zis un copil rau/neascultator sau cum vrei sa-i zici, chiar e cumintel si ne intelegem bine, insa are enooorm de multa energie, si trebuie supravegheat in permanenta, 24 h pe zi, ca sa nu-si faca rau singur. Iar ideea de "nu stiu ca am copil"... no way. Stiu ca am copil 24 h pe zi, de 1 an si 8 luni. Nu mai prea stiu altceva in afara de el...
Vreau sa zic ca, de exemplu, nu-l pot lasa singur in camera de alaturi sa-mi fac treaba, sau nu ma pot duce la baie decat cu el dupa mine. In timpul asta nu face crize, nu se da cu fundu' de pamant, nu urla, face doua mii de curse in fuga intre mine si masinute, sau altceva ce-l intereseaza... Deci nu-i pot reprosa nimic, e un copil bun si vesel, dar asa e el, pepsi cola.. Niciodata nu pot spune ca i-am dat ceva sa-l tina ocupat ca sa imi vad de ale mele- no way. Cand era mic si nu mergea il puneam in scaunul de masa si il tineam cu mine in bucatarie cate un sfert de ora -20 de minute timp in care cantam non stop si ma jucam cu el, altfel nu apucam sa fac nik. M-am obisnuit, asta e viata noastra, dar vad cum se uita alte mame la mine ca la OZN-uri cand le spun ca eu nu-l pot lasa singur pe fiu-miu sa-mi vad de treaba, ca nu stiu de unde cade si-si rupe gatul.
Daca-i spun ca nu e voie, sau sa nu faca ceva, asculta de obicei, dar trebuie sa-i spun de 2000 de ori, de cate ori incearca
Daca-i spun ca nu e voie, sau sa nu faca ceva, asculta de obicei, dar trebuie sa-i spun de 2000 de ori, de cate ori incearca
Adica IDEM!Asta e!Ei sa fie sanatosi !
__________________
Jurnalul meu Nr 5
  #118 (permalink)  
Vechi 04 mai 2011, 20:51:56
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Alina, m-am uitat acu' la poze ca a intrat tati de "garda"... Darius e minunat si tu esti o dulce... tine-te de treaba si pana in iulie-august o sa fii zana

Dar, daca tot am transormat jurnalul tau in "puericultura pentru toti" voiam sa-ti mai zic ceva, si n-am mai comentat la poza. Copiii din ziua de azi nu-s mai precoci decat alta data, doar parintii sunt mai ambitiosi. Adica lumea in care traim e una competitiva si am transferat asta si pe copii fara sa vrem. Bine pentru ei e sa nu-i "stimulam" sa faca ceva mai devreme, ci pur si simplu sa ii lasam sa faca singuri ce pot, supraveghindu-i si atat. Adica: lasa copilul sa exploreze de-a busilea (nu te stresa de microbi, asa se formeaza imunitatea), lasa-l sa mearga tinandu-se de patut/canapea, ce prinde, dar "invatatul" sa mearga de manute poate avea efecte negative in timp, la fel ca orice "ajutor" al parintilor in sensul grabirii dezvoltarii. Nu e vorba de o data, 5 minute pentru poza, dar am tot vazut parinti in jurul meu fortand copiii sa mearga dinainte de a se ridica ei singuri in 2 picioare... nu e bine, natura ne-a facut sa ne dezvoltam intr-un anume ritm, stie ea ce face...
PS: V a mers prima data singur la 14 luni. Era "prostul clasei", sa zic asa, toti copiii din parc mergeau deja, el se deplasa ca gandacelul in 4 labe. Acum, dupa 6 luni, deja se catara pe locurile de joaca pentru copii de 3 ani fara probleme, in timp ce restul copiilor inca au probleme sa urce scara de la tobogan... Deci, chiar nu conteaza cat e de "precoce", iin 2-3 luni se sterg diferentele.

Sa nu te superi pe mine pentru "morala", stii ca mi-esti draga si de-asta ti-am si zis
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #119 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 07:14:13
mikaelaflo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 mar 2011
Locaţie: Curtea de Arges, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica, 3 mese + 2 gustari
Date: 165cm, 88.8kg
Mesaje: 740
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Miercuri, 04.05.2011, zi oficiala de cantar 72.9 de la 74.2. Diferenta e probabil apa ce am retinut-o in zilele in care am mancat mult si prost. Oricum orice minut e binevenit.
Ohooo!!! Felicitari!!!!
Am ramas in urma cu cititul pe la tine...ce de pagini ai adaugat!
Ma bucur ca merge slabitul, sunt sigura ca ti-a ridicat moralul! Spor in continuare!
__________________
Drumul spre o viata sanatoasa
mikaelaflo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2427 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1910 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #120 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 07:26:10
mikaelaflo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 mar 2011
Locaţie: Curtea de Arges, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica, 3 mese + 2 gustari
Date: 165cm, 88.8kg
Mesaje: 740
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
crezi?
adoarme mai devreme, dar asta nu inseamna ca nu se mai trezeste deloc noaptea. Noaptea trecuta s-a trezit de 5 ori pe putin....cred ca si pe mine ma prind 2 ani fara nopti cu somn neintrerupt! sunt sigura de asta...sau poate vreo minune?! ...inca mai sper....
Alina, nu prea tarziu, cred eu, sa-l inveti sa doarma noaptea. Trebuie inceputa devreme educatia in acest sens. Eu la 3 luni, cand a inceput sa faca diferenta dintre zi si noapte, daca se trezea noaptea, o trezeam ziua, nu o lasam sa doarma mai mult de 1 ora pe repriza, iar seara era destulde obosita ca sa nu mai stea treaza noaptea. Apoi am inceput sa-i dau apa/ceai in loc de lapte. Si in plus, daca se trezea si nu adormea la loc, o lasam in patut pe intuneric pana se plictisea, cand incepea sa planga, ii dadeam biberonul cu ceai si adormea. Noaptea nu am aprins niciodata lumina, nu am vorbit cu ea si nici atat sa ma joc cu ea!!!! Deci daca se trezeste, da-i un biberon cu ceai....dar nu aprinde lumina, nu vorbi cu el si stai sa nu te vada. Daca plange, lasa-l putin...cel mai sigur, daca o sa vada ca nu-l baga nimeni in seama o sa se linisteasca. Dar daca vede ca imediat sari la el sa-l iei sau sa-ifaci poftele, ai incurcat-o....nu o s mai scapi de el invata foarte repede arta manipularii, daca parintele e slab. Dupa o vreme, o sa inceapa sa planga, inseamna ca i s-a facut somn, Atunci da-i iarasi biberonul cu ceai si lasa-l sa suga singur. Cand zic da-i biberonul nu zic sa-l iei in brate ssi sa-i tii tu biberonul....eu i-l sprijin pe un maimutoi, intre picioarele maimutotiulul sau intre gat si mana si o lasa singura. Seara, daca termina laptele si nu a adormit de tot, se intoarce pe burta si daca sutn pe langa ea, nu se culca, are chef de joaca. Asa ca parasesc incaperea si o las singura...si adoarme. Daca nu adoarme inseamna ca nu s-a saturat si ii mai fac laptic. Si nu se mai trezeste noaptea....dar i-am facut rutina somnului de mica. Poti sa incerci. Dar fiecare copil e unic, asculta-ti instinctul de mama. Tu stii ai bine cum sa faci cu el.
__________________
Drumul spre o viata sanatoasa
mikaelaflo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2427 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1910 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alaptat, copil, greutate, jurnal, kilograme, mama, mamica, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Am inceput sa mananc des si mult kitty kate Am nevoie de ajutor! 5 02 mai 2011 23:53:02
Mananc de 1000 calorii si tot nu slabesc geanynush Am nevoie de ajutor! 115 22 mar 2011 21:19:25
Imi place sa mananc..... voua nu? - Jurnal Narh3a narh3a Arhiva jurnale slabit 16 17 mai 2010 10:47:49
DREIA sa mananc , sa nu mananc ? dreia Arhiva jurnale slabit 52 05 mai 2010 13:15:57
Cum sa slabesc 10 kg daca alaptez? pinksea Dupa sarcina 1 12 mar 2010 19:17:20

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole