Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #211 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 08:12:37
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Buna dimineata!!!

Scriai ca nici in ruptul capului nu te accepti asa cum esti. Foarte bine..ideea nu era sa o faci. De altfel, niciuna dintre noi nu se accepta cum e, altfel n am mai bantui pe aici si nu ne am chinui sa slabim. Nu trebuie sa te complaci, dar nici nu trebuie sa lasi toate chestiile.legate de infatisare sa ti acapareze viata, in ideea ca sigur sunt atatea alte lucruri pozitive care se intampla in viata ta si ar fi pacat sa le scapi din vedere. Nu e bine sa traiesti nici in trecut, si nici in viitor (viitorul poate doar sa te motiveze, prin proiectiile pe care ti le faci in legatura cu anumite chestii). Prezentul e cel mai important, pentru ca e ceea ce se intampla acum, e palpabil

Eu am 31 de ani. Am mai sesizat cate un rid ici colo, am sesizat si cateva fire albe (atat cat am putut vedea), dar nu stiu de ce, nu am facut o drama din asta. Adica poate trebuia?!? Oi fi inconstienta?!?!
Nici macar nu m am.grabit sa ma duc sa ma vopsesc...Recunosc, cochetez cu ideea de a mi injecta acid hialuronic in frunte, pentru a estompa niste linii orizontale. Cineva apropiat mie, din familie, a facut asta si am vazut ca arata super natural, nu ramane fruntea inghetata. La grimase, totul se misca cum trebuie, doar ca acele riduri nu raman. Dar nu fac asta pentru ca ma simt batrana, ci pentru ca mereu m au deranjat acele linii fine, care devin evidente cand folosesc fond de ten. Am mici riduri si sub ochi, dar nu ma.deranjeaza, in rest mi se pare ca sunt ok, la fata. Poate ma si ajuta faptul ca nu consum alcool, nu fumez (si nici n am facut asta la viata mea...poate cate un pahar de sampanie sau o gurita de bere ici colo...nesemnificativ oricum, in 31 de ani)

Si eu am fost fericita in adolescenta, asta dincolo de dramele legate de baietisi faptul ca am cam suferit ca un caine....aaah, daca as fi stiut atunci ce stiu acum...Ah...si da, eram si eu..ff slaba...tot in jur de 50 si ceva de kg. Diferenta e ca la mine si aici a fost o drama odata cu inceperea liceului, pentru ca de multe ori ma vedeam grasa, doar pentru ca majoritatea prietenelor erau mai inalte cu 10 cm decat mine si aveau alta constitutie..inalte..slabute, picioare lungi...Eram frumusica, dar de multe ori nu constientizam asta...si n au roit baietii in jurul meu (oricum gandurile mele au fost acaparate ani intregi de un sg baiat,care era cu doi ani mai mare ca mine si care nu era la acelasi liceu). De altfel, din grupul nostru de prietene, niciuna n a avut prieten din liceu. (Ah, de fapt doar eu am fost cu cineva, dupa ce am dat bacul...vreo 3 luni). A trebuit sa termin si facultatea, sa mai treaca ani, ca sa aflu de la un fost coleg de clasa ca de fapt au fost destui baieti in liceu care m au placut dar care..nu au avut curaj sa ma abordeze. Wtf?!?!

Ma rog, scuza mi poliloghia. De fapt, ceea ce voiam sa zic e ca daca, in adolescenta am fost cam fara griji, din anumite puncte de vedere, n am fost mereu fericita si nu am avut tot ce mi am dorit. Acum am ce imi doream poate pe atunci, dar nu mai am silueta pe care o aveam. Nu stiu daca in viata cu adevarat le putem avea pe toate, sincer. Mie mi se pare ca viata e un lung sir de compromisuri si ca functioneaza pe.principiul compensatiei.

Scuza mi te rog mesajul kilometric. Eu cand m apuc sa scriu, nu ma mai opresc.

Asa cum am mai spus, nu ti fie teama de anii pe care i ai si de cei care vor veni. Ba mai bine, roaga te sa vina, sa fii sanatoasa si sa te poti bucura de ei.
In fond, viata poate fi mai usoara sau mai grea, in functie de cum alegem noi sa ne o facem!

Ma intrebai cum merge dieta! Am mai slabit..de doua zile insa stagnez la cantar, dar e drept ca m am si cantarit in fiecare zi...Poate oi reusi totusi sa ajung sa ma cantaresc doar o data sau de doua ori pe saptamana..

Recunosc, ma mai frustrez, ca am greutate mare si ar trebui sa am un ritm mai alert de slabire. Apoi imi spun ca..important e ca slabesc...Si i dau inainte

S avem spor la slabit, zic!! Zi frumoasa!!!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
Laura (25 iul 2019), lidiuta (25 iul 2019), niculina04 (25 iul 2019), Rallara (25 iul 2019), Zoe (26 iul 2019)
  #212 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 11:43:29
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

E mai liniste in birou si ma bucur ca pot intra umpic

Fetelor multam de mesaje
Da, idea e ca e greu sa fi femeie nene.

Va rog doar sa luati in considerare ca fiecare dintre noi a avut parte de diferite experiente pe parcursul vietii, de exemplu casnicia mea s-a incheiat pentru ca nu am fost destul de slaba si tanara. Femeia pentru care am fost lasata a fost cu 10 ani mai tanara decat mine (20) si cu 15kg mai slaba. Hmm ce mai e de zis? Experienta asta te marcheaza ca vrei ca nu vrei fetelor, degeaba. Dar daca as fi eu exceptia. Din pacate tot ce aud in jurul meu e la fel. Barbatii vor fete tinere, asta e realitatea. Oriunde ma uit, cu oricine vorbesc, ce citesc - pe internet, in reviste, la TV, in filme, in viata de zi cu zi, oriunde e aceeasi treaba: nimeni nu vrea sa imbatraneasca. Nimeni nu se accepta. Asta e lumea in care traim din pacate.

Fiecare varsta are frumusetea ei? Da, dar hai sa fim seriosi. Nimic nu bate anii tineretii, intrebati pe orice varstnic, cu ce frumuseti vin anii dupa 45? Pentru majoritatea cu boli si cu nepoti, sper ca in cazul meu va fi altfel.
Eu stiu ca vrem sa ne tinem tari si sa ramanem puternice pentru ca pe nimeni nu ajuta sa ne biciuim si sa devenim triste si plangacioase. Imi apreciez viata si tot ce am, pe cine iubesc si persoanele din viata mea, cat de fericita sunt zilnic, de toate ma bucur, nimicuri si lucruri mari, cat am slabit, ce viata frumoasa am.

Dar eu vreau sa nu imbatranesc, in sufletul si inima mea asta mi-as dori, sunt sincera si daca nu pot sa zic asta pe un forum atunci unde pot... cui sa-i zic daca nu voua... ca in afara nu ma arat ca ma deranjeaza deloc. Imi zic si eu gandurile in speranta ca o sa gasesc si alte persoane precupate de aceesti problema. In cazul meu viata mi-a dat o palma si e cam greu sa te prefaci tot timpul ca esti fericita ca femeie sa imbatranesti... nu?? Ca sa nu mai mentionez ca majoritatea femeilor aici fac din cale afara tot ce pot numai sa nu isi arate varsta, nu bucurie la zile de nastere, nu intrebari referitoare la varsta, doar operatii estetice, produse de intinerire, procedee chimice, creme minune sau injectari cu diverse chimicale. Si arata cu 20 de ani mai tinere... asa m-as accepta si eu.

As puteam scrie pana dimineata

In drum spre servici ma gandeam la ce v-am scris... si la ce pot sa fac sa arat mai tanara... Am ajuns la concluzia ca slabitul sigur o sa conteze. Da, stiu de riduri... ca tot o sa le am... dar nu am prea multe... la mine mai mult e pufaiala, cum sa zic... denivelari ala pielii, lipsa luminii si pielea uscata... Cel mai mult ma enerveaza forma fetei si ca am partea de sub ochi si de-o parte si alta a nasului cumva umflata, fata nu mai imi e cizelata si neteda siiiiii cel mai important e nu mi se vede maxilarul... vai asa ma deranjeaza asta ca mor!! Gusa si maxilarul. Ma uitam si la oameni ce au slabit... ca citesc reviste de slabit apropo, si li sa schimbat fata ceva de speriat, fie femeie fie barbat, uau Deci asta e planul si am sperante mari ca mi se va imbunatati si mie look-ul si o sa arat mai tanara la fata. Daca nu, o sa vad atunci ce o sa fac. Posibilitati sunt.

Pup!
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Rallara:
lidiuta (25 iul 2019)
  #213 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 12:11:06
niculina04's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2011
Locaţie: ????????, Romania
Date: 161cm, 91.9kg
Mesaje: 5.938
Aprecieri acordate: 6.584
Am fost apreciat(a) de 4.410 ori in 2.720 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Ralucel îmi pare rău că ai trăit asa o experienta cred ca bărbatul de lângă tine nu te a iubit suficient,știu ca avem defecte, ca ne schimbam în timp, dar nici ei nu sunt perfecți....pfff,gândește-te ca ai scăpat de o pacoste și s a procopsit alta
__________________
RINA I
talie - 82
colac-105
bust -102
brat - 35
picior- 61
niculina04, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2413 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1896 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1639 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui niculina04:
lidiuta (25 iul 2019), Rallara (25 iul 2019)
  #214 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 16:28:46
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Oh, imi.pare rau sa aud despre experienta ta neplacuta! Insa asta nu spune nimic despre tine, ci despre el. Nu neg insa ca a fost traumatizant si o adevarata lovitura sub centura si nu mi pot.imagina suferinta prin care ai trecut. Si daca el a plecat pentru una mai tanara, dus sa fie. Un astfel de om nu merita nici.minimul.de respect. Ce inseamna asta?!?!

Barbatii astia sunt niste ipocriti si niste narcisisti in majoritatea lor. Cu niste pretentii uneori.... Bai, hai ca l mai inteleg pe unul super fit, aratos ca are pretentii de la "muierea" lui sa fie la fel. Dar ii mai vezi pe cate unii cu burti, chelie...ca vor tinerele, subtirele...si au pretentii, de zau, mi se si intoarce stomacul.

Eu cred cand intri intr o casnicie, intri dom le.constient. Constient ca tineretea nu e vesnica...ca ambii imbatranesc, trasaturile se schimba...unele treburi se mai lasa. Ideea unei casatorii e ca e pentru toata viata, pana ce moartea ne va desparti, nu?!Preferabil la 100 de ani Cel putin asa vad eu lucrurile. Ori aia de si lasa nevestele ca au pus kg pe.ele (eventual au mai si trecut prin o sarcina, doua, trei) mi se par prosti si superficiali.

Ok. Vrei nevasta mai slaba, sprijin o, ajut o. Ajut o la treburi, ajut o cu copiii (daca e cazul), asigura te ca are timp si pentru ea...tine regim impreuna cu ea sau respecta faptul ca tine un regim sinnu baga in tine orice, cand ea nu are voie. Cand unul s a impotmolit, celalalt trebuie sa l ajute. Sa fie o echipa. Asta e parerea mea.

Si sotul meu clar isi doreste sa fiu mai slaba. Nu stiu cat pentru el, cat pentru mine, caci vede ca kg in plus au adus o schimbare nu doar fizic, ci si in atitudine. Si e normal sa si doreasca sa redevin ce am fost. Mai joviala, mai deschisa...Dar m a sprijinit si ma sprijina cum poate. El arata ff bine, isi mentine aceeasi greutate de ani buni, desi mananca orice, oricand...Chiar si asa, era dispus sa tina acelasi regim cu.mine. Sa nu manance diferit fata de mine, orice numai sa imi fie mie mai usor. Si vede ca ma chinui de ani buni...Si o sa mi siniasa la un momemt dat, sunt convinsa. Deocamdata, sunt pe drumul cel bun, zic eu.

Dar un om care sa te abandoneze, strict pt ca ai niste kg in plus, mi se pare, personal, josnic. Nimeni nu e perfect, iar chestia asta mi se pare superficiala si fara
nicio legatura cu iubirea.

Sa stii, nimeni nu vrea sa imbatraneasca si ma indoiesc ca vreun gras e cu adevarat fericit. De fapt, te poti plange de fiecare data cand simti, pe aici pe forum. Te intelegem perfect, doar ca fiecare incearca sa ti ridice moralul si sa nu te lase sa ramai in starea asta de deznadejde prea mult.

Ia sa vezi cum fug anii de pe fata ta, odata cu fiecare kg pierdut! Pt ca intr adevar, am vazut si eu poze before and after..si efectiv oamenii aia, dupa ce au slabit pare ca au si intinerit!

__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 25 iul 2019 at 16:31:23.
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
coana mare (26 iul 2019), lidiuta (26 iul 2019), Rallara (25 iul 2019), Zoe (26 iul 2019)
  #215 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 22:21:07
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de niculina04 Vezi mesajul
Ralucel îmi pare rău că ai trăit asa o experienta cred ca bărbatul de lângă tine nu te a iubit suficient,știu ca avem defecte, ca ne schimbam în timp, dar nici ei nu sunt perfecți....pfff,gândește-te ca ai scăpat de o pacoste și s a procopsit alta
M-ai facut sa zambit scumpa, multumesc Asa e
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #216 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 22:29:57
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
Oh, imi.pare rau sa aud despre experienta ta neplacuta! Insa asta nu spune nimic despre tine, ci despre el. Nu neg insa ca a fost traumatizant si o adevarata lovitura sub centura si nu mi pot.imagina suferinta prin care ai trecut. Si daca el a plecat pentru una mai tanara, dus sa fie. Un astfel de om nu merita nici.minimul.de respect. Ce inseamna asta?!?!

Barbatii astia sunt niste ipocriti si niste narcisisti in majoritatea lor. Cu niste pretentii uneori.... Bai, hai ca l mai inteleg pe unul super fit, aratos ca are pretentii de la "muierea" lui sa fie la fel. Dar ii mai vezi pe cate unii cu burti, chelie...ca vor tinerele, subtirele...si au pretentii, de zau, mi se si intoarce stomacul.

Eu cred cand intri intr o casnicie, intri dom le.constient. Constient ca tineretea nu e vesnica...ca ambii imbatranesc, trasaturile se schimba...unele treburi se mai lasa. Ideea unei casatorii e ca e pentru toata viata, pana ce moartea ne va desparti, nu?!Preferabil la 100 de ani Cel putin asa vad eu lucrurile. Ori aia de si lasa nevestele ca au pus kg pe.ele (eventual au mai si trecut prin o sarcina, doua, trei) mi se par prosti si superficiali.

Ok. Vrei nevasta mai slaba, sprijin o, ajut o. Ajut o la treburi, ajut o cu copiii (daca e cazul), asigura te ca are timp si pentru ea...tine regim impreuna cu ea sau respecta faptul ca tine un regim sinnu baga in tine orice, cand ea nu are voie. Cand unul s a impotmolit, celalalt trebuie sa l ajute. Sa fie o echipa. Asta e parerea mea.

Si sotul meu clar isi doreste sa fiu mai slaba. Nu stiu cat pentru el, cat pentru mine, caci vede ca kg in plus au adus o schimbare nu doar fizic, ci si in atitudine. Si e normal sa si doreasca sa redevin ce am fost. Mai joviala, mai deschisa...Dar m a sprijinit si ma sprijina cum poate. El arata ff bine, isi mentine aceeasi greutate de ani buni, desi mananca orice, oricand...Chiar si asa, era dispus sa tina acelasi regim cu.mine. Sa nu manance diferit fata de mine, orice numai sa imi fie mie mai usor. Si vede ca ma chinui de ani buni...Si o sa mi siniasa la un momemt dat, sunt convinsa. Deocamdata, sunt pe drumul cel bun, zic eu.

Dar un om care sa te abandoneze, strict pt ca ai niste kg in plus, mi se pare, personal, josnic. Nimeni nu e perfect, iar chestia asta mi se pare superficiala si fara
nicio legatura cu iubirea.

Sa stii, nimeni nu vrea sa imbatraneasca si ma indoiesc ca vreun gras e cu adevarat fericit. De fapt, te poti plange de fiecare data cand simti, pe aici pe forum. Te intelegem perfect, doar ca fiecare incearca sa ti ridice moralul si sa nu te lase sa ramai in starea asta de deznadejde prea mult.

Ia sa vezi cum fug anii de pe fata ta, odata cu fiecare kg pierdut! Pt ca intr adevar, am vazut si eu poze before and after..si efectiv oamenii aia, dupa ce au slabit pare ca au si intinerit!

Of de ar fi un buton de love nu like, l-as apasa sa iti zic cat de mult apreciez mesajul tau Mika
Te rog sa stai aici cu noi ca asa imi place cum scrii, tot am vrut sa-ti zic dar m-am luat cu tinerete fara batranete si viata fara de moarte si am uitat.
Te imbratisez cu drag si iti doresc o casnicie pe viata si ma bucur sa aud ca sunt si soti iubitori si care isi sprijina partenera. Azi… mai rar.
Noapte buna si multumesc!

P.S. chiar ras la ''ma indoiesc ca vreun gras e cu adevarat fericit'' Foarte tare.
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Rallara:
lidiuta (26 iul 2019), mika_me (26 iul 2019)
  #217 (permalink)  
Vechi 25 iul 2019, 22:36:10
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Mno sa trecem la raport.

Mic dejun
2x Weetabix cu lapte; cottage cheese cu xylitol;
Pranz
linte tarka dal cu 60g orez brun integral;
Cina
2x oua posate cu sparanghel; 1x briosa de casa cu nuci SB

Mai... eu iar simt ca nu am mai slabit.
Acuma serios… atata osteneala, as face bine sa fie 1.5kg jos... ca luni cunt iar 2sapt. Pana acum a fost mereu exact aceeasi -2kg. Cred ca incep sa merg mai incet acuma, gata. Ma pregatesc sufleteste.
M-am gandit ca atunci cand ajung la 85 mai adaug o zi de sport. Acum fac marti si sambata. O sa adaug si joi. Atunci sa vezi...

Somn usor fetele, spor la slabit
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Rallara:
mika_me (26 iul 2019), Zoe (26 iul 2019)
  #218 (permalink)  
Vechi 26 iul 2019, 06:21:00
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.736
Aprecieri acordate: 11.147
Am fost apreciat(a) de 10.558 ori in 5.263 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

au zis fetele mai înainte cam tot ce era de zis. și pentru că da, nu știm unele despre altele ce experiențe de viață avem, și mie mi s-a întors spatele, după 5 ani, pentru una mai tânără și mai slabă. ceea ce nu spune despre mine, spune despre el. iar eu merit mai mult.
n-am de gând să fiu altfel din cauza asta. dar am de gând să slăbesc pentru sănătatea mea și stima mea de sine.
capul sus. se poate.
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Zoe:
lidiuta (26 iul 2019), mika_me (26 iul 2019), niculina04 (26 iul 2019), Rallara (26 iul 2019)
  #219 (permalink)  
Vechi 26 iul 2019, 10:01:21
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Neata!

Sa stii ca daca am intrat in hora asta a slabitului si ma tin pe pozitii, I'm here for the long haul..sau cum se zice Deci voi fi pe aici cu o vorba buna si sprijin moral. De multe ori exista o competitie absurda intre femei (culmea tot din cauza barbatilor), dar e cea mai mare tampenie. Ar trebui sa ne sprijinim unele.pe altele, caci o femeie nu poate fi inteleasa 100% decat de catre o alta femeie. Si totusi unele ajung sa strice relatii, casnicii, sa calce pe cadavre, deseori strict din orgoliu sau din orice alte motive, mai putin din iubire.

Lumea asta a luat o razna. Nu zic ca pe vremuri era mai bine, ca se mergea si pe atunci la extrema, in sensul ca te luai, eventual faceai si cativa copii si apoi, indiferent de cum decurgea casnicia sau cum se schimbau unul sau altul dintre soti (alcoolism, violenta fizica/verbala,etc) ramaneai legat in casnicia aia, ca "nu se cadea sa te desparti", era sfarsitul lumii.

Acum, suntem in extrema cealalta. Nimeni nu mai e dispus sa faca niciun efort. Oamenii se indragostesc azi, si maine se termina dragostea. Poate se casatoresc prea repede, nu din motive solide si la primul hop, pac, se despart. Aproape ca si a pierdut adevarata insemnatate termenul asta de "casatorie". Dupa care mai vin unii si spun ca de fapt.omul nu e facut sa fie monogam, ci caracteristica i este poligamia...cautand sa justifice astfel "indiscretiile" amoroase. Bla, bla, bla. Asa ne mai place sa sustinem ca suntem fiinte superioare, ca putem controla instinctul animalic, dar cand ne convine, tare ne mai place sa ne punem.pe aceeasi pozitie ca si restul animalelor. Well, isn't this pathetic?!!!

Dincolo de instinct primar, dincolo de indragosteala si limba scoasa dupa sexul opus (sau nu, in functie de preferinta), trebuie sa stea respectul. Respectul pentru cel/cea de langa noi. Nu neg ca poate pe unii ii trazneste iubirea cand se asteapta mai putin (chiar fiind intr o relatie), dar si acolo, o iubire noua nu se strecoara in sufletul cuiva, daca nu are niste lipsuri.

Avem prostul obicei de a arunca imediat vina asupra celuilalt. Daca ceva nu merge bine, daca ceva ne face nefericiti, rar, foarte rar ne gandim mai intai la ce nu facem noi bine. Nu, instant incepem sa analizam partenerul/partenera si daca vrem sa justificam dorinta de a ne face bagajul si de a pleca, eventual cu constiinta aparent impacata, imediat incepem sa vedem defectele: s a ingrasat, a devenit mai cicalitor(oare), s a plafonat in pat (nu mai face niciun efort), nu mai are ochi decat pentru copii, e mai focusat(a) pe job decat pe familie, etc, etc, etc. Pentru ca nu i asa, ce om normal la cap poate crede ca e vina lui, cand el se simte nefericit, nu?!?! Clar, trebuie sa fie vina celuilalt. Amuzant e ca, de cele mai multe ori e fix invers: vina apartine celui care vrea sa se care din acea relatie/casnicie.

Vaileiii, iar am scris un roman.

Bai, eu zic asa. Am facut primul.pas. Am recunoscut ca am scapat haturile si ne am ingrasat. Da, suntem grase. Dar partea buna e ca grasimea nu e ireversibila si deja ne am.pus pe treaba. Rezultatele se vad.

Evident, dincolo de ce vedem.in oglinda, ce poate fi mai motivant decat admiratia celui care ne iubeste si pe care l iubim?!! Dar asta nu trebuie sa fie definitoriu.

Din pacate, tinere vesnic nu putem fi, dar putem fi tonice si frumoase multi ani de acum incolo. Asa ca nu ne ramane decat sa muncim sa ajungem cea mai buna versiune a noastra si automat, vom incepe sa vedem viata cu alti ochi!

Zi frumoasa si spor la slabit!!!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
coana mare (26 iul 2019), Laura (26 iul 2019), niculina04 (26 iul 2019), Rallara (26 iul 2019), Zoe (26 iul 2019)
  #220 (permalink)  
Vechi 26 iul 2019, 20:41:04
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de Zoe Vezi mesajul
au zis fetele mai înainte cam tot ce era de zis. și pentru că da, nu știm unele despre altele ce experiențe de viață avem, și mie mi s-a întors spatele, după 5 ani, pentru una mai tânără și mai slabă. ceea ce nu spune despre mine, spune despre el. iar eu merit mai mult.
n-am de gând să fiu altfel din cauza asta. dar am de gând să slăbesc pentru sănătatea mea și stima mea de sine.
capul sus. se poate.
Zoe... ce sa mai zic… tare sunt satula de barbatii de genul asta, asta asa ca sa fi politicoasa. Niste mizerabili gretosi.
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Rallara:
Zoe (27 iul 2019)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, etapa, jurnal, jurnale, noua, rallara, sanatos, slabit, vietii


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul meu..o noua etapa a vietii mele :-) Madalina Nenciu Arhiva jurnale slabit 40 19 iun 2017 09:16:11
Jurnal Rallara 2 Rallara Arhiva jurnale slabit 23 04 mai 2017 10:32:19
Jurnal Rallara Rallara Arhiva jurnale slabit 6842 15 oct 2014 21:12:27
Jurnal Roxana-O noua etapa a vietii Niculae Roxana Arhiva jurnale slabit 4343 04 feb 2013 09:00:49
Jurnal amatm - Incepe o noua etapa in viata mea amatm Arhiva jurnale slabit 31 01 aug 2011 16:14:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole