Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Oare sufar de "binge-eating"?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 00:58:57
Nyco 79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2011
Locaţie: Onesti, Romania
Date: 166cm, 95kg
Mesaje: 24
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Oare sufar de "binge-eating"?

Buna fetelor!
Sunt noua pe forum.Am citit cate ceva pe forum,inca nu am avut timp sa citesc mare lucru.Vreau sa va intreb care este diferenta intre bulimie si "binge-eating"?Ce le provoaca?Intreb asta pentru ca am citit ca mananci de suparare etc.Dar eu nu am probleme:am un sot si doi copii minunati si o situtie financiara buna.
Acum ma simt oribil de grasa,am 85 kg la 166 cm si am decis ca nu se mai poate.Am incercat tot felul de pastile de slabit,am incercat sa tin diete dar mai mult de o zi ,doua nu ma tinea.Sunt o mare devoratoare de dulciuri si stiu ca la astea trebuie sa renunt pt a putea slabi.
Dar sa revin la subiect:oare faptul ca eu ma pun seara la computer dupa ce adorm copiii,sotul si-mi termin treburile casnice si mananc de mi se face rau pana pe la 12,unu noaptea se cheama binge-eating?Nu mananc mancare ci biscuiti,ciocolata,dulciuri in general si parca caut sa mananc ce e mai bogat in calorii.
Pe parcursul zilei mananc sanatos,ba chiar ies si alerg 35 de minute incontinuu aproape in fiecare seara(imi place sa fac miscare),dar vin acasa dupa alergat mananc ceva usor un iaurt,un mar,adorm copiii,deschid computerul si incepe dezmatul alimentar.Si ma simt asa vinovata!!!Asta e binge-eating?Si cum sa fac fetelor sa scap de asa-ceva?E o boala sau sunt eu o mare NESIMTITA care nu ma pot controla?
Vreau sa slabesc 20 kg ,sa ajung la 65 de la 85 pana in iulie.Oare o sa reusesc?
Nyco 79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2213 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1696 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 922 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 10:38:01
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Mie imi suna a binge eating, bulimia presupune provocarea varsaturilor

Poti incerca sa vorbesti cu cineva apropiat despre asta sau daca simti ca problema te depaseste, poti vb cu un psiholog.

Intai trebuie sa rezolvi problema mancatului seara , ca altfel nu o sa poti tine nicio dieta.

Multa bafta!
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 12:55:08
lonely's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 25 aug 2011
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Hipocalorica zic eu
Date: 170cm, 96kg
Mesaje: 3.233
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 164 ori in 81 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Citat:
Anterior postat de Nyco 79 Vezi mesajul
Buna fetelor!
Sunt noua pe forum.Am citit cate ceva pe forum,inca nu am avut timp sa citesc mare lucru.Vreau sa va intreb care este diferenta intre bulimie si "binge-eating"?Ce le provoaca?Intreb asta pentru ca am citit ca mananci de suparare etc.Dar eu nu am probleme:am un sot si doi copii minunati si o situtie financiara buna.
Acum ma simt oribil de grasa,am 85 kg la 166 cm si am decis ca nu se mai poate.Am incercat tot felul de pastile de slabit,am incercat sa tin diete dar mai mult de o zi ,doua nu ma tinea.Sunt o mare devoratoare de dulciuri si stiu ca la astea trebuie sa renunt pt a putea slabi.
Dar sa revin la subiect:oare faptul ca eu ma pun seara la computer dupa ce adorm copiii,sotul si-mi termin treburile casnice si mananc de mi se face rau pana pe la 12,unu noaptea se cheama binge-eating?Nu mananc mancare ci biscuiti,ciocolata,dulciuri in general si parca caut sa mananc ce e mai bogat in calorii.
Pe parcursul zilei mananc sanatos,ba chiar ies si alerg 35 de minute incontinuu aproape in fiecare seara(imi place sa fac miscare),dar vin acasa dupa alergat mananc ceva usor un iaurt,un mar,adorm copiii,deschid computerul si incepe dezmatul alimentar.Si ma simt asa vinovata!!!Asta e binge-eating?Si cum sa fac fetelor sa scap de asa-ceva?E o boala sau sunt eu o mare NESIMTITA care nu ma pot controla?
Vreau sa slabesc 20 kg ,sa ajung la 65 de la 85 pana in iulie.Oare o sa reusesc?
Hello
Eu nu stiu daca este sau nu binge-eating, dar ti-as propune ceva sa vezi cum este. Incearca intr-o seara dupa alergat sa iei o cina normala. Nu ceva foarte usor (mar sau iaurt). Fa-ti de exemplu o omleta, sau niste branza cu rosii. Ceva care poate are mai multe calorii dar macar iti dau satietate. Mi se pare ca deschisul calculatorului si mancatul dulciurilor acolo e deja un obicei. Tot invatul are dezvat spuneau batranii nostri. Ia incearca dupa cina suficient de satioasa sa vezi daca mai ai pofte asa mari de dulce. Sau pur si simplu uita ca ai dulciuri in casa. Mananca un mar cand ti-e pofta de dulce....... sau pur si simplu bea apa. Sau ceai daca-ti place. Cum te gandesti la dulce bea un gat zdravan de apa..... Nu stiu daca-ti va folosi ce ti-am sugerat dar macar incearca sa-ti vezi limitele... nu poate strica nimic. Pupici si astept rezultate Iti tin pumnii
lonely, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1920 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1403 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 887 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 13:47:49
Andra La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 169
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Citat:
Anterior postat de Nyco 79 Vezi mesajul
Buna fetelor!
Sunt noua pe forum.Am citit cate ceva pe forum,inca nu am avut timp sa citesc mare lucru.Vreau sa va intreb care este diferenta intre bulimie si "binge-eating"?Ce le provoaca?Intreb asta pentru ca am citit ca mananci de suparare etc.Dar eu nu am probleme:am un sot si doi copii minunati si o situtie financiara buna.
Acum ma simt oribil de grasa,am 85 kg la 166 cm si am decis ca nu se mai poate.Am incercat tot felul de pastile de slabit,am incercat sa tin diete dar mai mult de o zi ,doua nu ma tinea.Sunt o mare devoratoare de dulciuri si stiu ca la astea trebuie sa renunt pt a putea slabi.
Dar sa revin la subiect:oare faptul ca eu ma pun seara la computer dupa ce adorm copiii,sotul si-mi termin treburile casnice si mananc de mi se face rau pana pe la 12,unu noaptea se cheama binge-eating?Nu mananc mancare ci biscuiti,ciocolata,dulciuri in general si parca caut sa mananc ce e mai bogat in calorii.
Pe parcursul zilei mananc sanatos,ba chiar ies si alerg 35 de minute incontinuu aproape in fiecare seara(imi place sa fac miscare),dar vin acasa dupa alergat mananc ceva usor un iaurt,un mar,adorm copiii,deschid computerul si incepe dezmatul alimentar.Si ma simt asa vinovata!!!Asta e binge-eating?Si cum sa fac fetelor sa scap de asa-ceva?E o boala sau sunt eu o mare NESIMTITA care nu ma pot controla?
Vreau sa slabesc 20 kg ,sa ajung la 65 de la 85 pana in iulie.Oare o sa reusesc?
Buna Nyco si bine ai venit!

Nu are importanta prea mare daca e clasificat ca binge eating sau mancat compulsiv pe romaneste sau nu. O mare parte din ceea ce facem are un substrat emotional destul de puternic. Asta nu inseamna ca ne impiedica cu ceva sa ajungem acolo unde dorim, in cazul de fata sa fim mai slabute.

Sunt perfect de acord cu lonely cand a spus ca trebuie sa iei o masa mai satioasa seara, nu numai un iaurt sau un fruct.

Ti-am scris in primul rand sa te incurajez ca se poate. Cand am intrat pe site, in august aveam greutatea ta si suntem si cam la aceasi inaltime. Si eu am probleme cu mancatul seara, de care nu am scapat in mod definitiv, doar ca eu nu ma omor dupa dulciuri.

La mine a mers urmatoarea strategie:
- imi notez meniul in fiecare zi in calendar
- targetul este sa ma mentin cam pe la 1400 calorii / zi
- 3 mese + 2 gustari
- ce mancam poate fi si adaptat preferintelor dar in general: un nivel mai redus de carbohidrati (fara eliminarea lor aproape completa), accent pe carne slaba (piept pui / curcan), peste, lactate, branzeturi (la branzeturi cantitatile moderate), legume, fructe (1-2 pe zi), cereale / paine (doar dimineata), ulei de masline (in cantitati moderate si daca se poate crud), oleaginoase (la gustari si nu mai mult de 1 pumn).

Acum pt mancatul seara poti sa incerci urmatorul lucru: In general e bine sa iei ultima masa seara cu 3-4 ore inainte de culcare. Deci sa zicem ca te culci la 12-1 noaptea. O masa la 9-10 seara ar fi potrivita. Teoretic e un pic prea tarziu, dar decat sa mananci paine-dulciuri la 12 noaptea, mai bine o masa conforma la 10 seara. Incearca pt masa de seara piept curcan / pui la gratar (cam 100 - 120 grame gata facut) si niste legume tot la gratar sau inabusite sau la abur. Legumele de seara e bine sa nu fie cu amidon (cartofi) sau leguminoase (mazare, fasole uscata etc). Poti sa incerci si o salata langa gratar, dar eu sincer ma satur mai bine daca legumele sunt gatite si nu crude.

Impotriva poftei de dulciuri incearca sa mananci dimineata glucide lente (cereleale / paine) iar la gustarea de dupa-masa 1 fruct (sau maxim 2 fructe). Eu mananc si fructe considerate mai dulci dar sunt mai atenta la cantitate si le mananc mai rar. Daca nu e suficient, poti sa mananci ceva dulce (dar nu mult si nu in fiecare zi) la prima gustare (de preferinta 2 bucatele cioco neagra).

Cam asta cu partea de alimentatie.

Sport / miscare faci?

Nu in ultimul rand, e important sa ai incredere in tine si sa iti descoperi / redescoperi si cultivi calitatile. Deci partea cu oribil de grasa uit-o

O zi cat mai buna,
__________________
Jurnal Andra - Sunt sigura ca pot

Masuratori 18.06 / 2.07
bust - 108 cm / 106
talie - 86 cm / 86
colac - 96 cm / 94
brat - 32 cm / 32
coapsa - 59 cm / 59
Andra La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2033 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1516 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1517 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 18:40:32
Nyco 79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2011
Locaţie: Onesti, Romania
Date: 166cm, 95kg
Mesaje: 24
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Fetelor,multumesc din suflet pentru raspunsuri!Ma simt mult mai bine cand pot discuta cu cineva despre asta.O sa incerc sa renunt la obiceiul asta prost.Mentionez ca nu mi se intampla zi de zi,cam de 2-3 ori pe saptamana.Plus de asta,da,fac miscare:alerg 35 de minute in fiecare seara aproape(exceptand zilele cand ploua,e ceata etc) si vreau sa ajung la o ora de alergat incontinuu.
O sa tin cont de sfaturile voastre!Multumesc din suflet!
Andra,tu cum ai reusit sa slabesti atatea kg din august?Esti de admirat!Vreau si eu sa ajung sa fiu de admirat...
Pentru mine e un VIS sa ajung la 65 kg....
Va pup si mult spor la slabit!!!
Nyco 79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2213 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1696 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 922 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 19:08:30
aussie_girl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 iun 2009
Locaţie: somewhere..., Canada
Date: 160cm
Mesaje: 7.046
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

hey Nyco,

ce ai tu se cheama ..mancatul compulsiv..sau "compulsive overeating"..ca nu doar mananci ci mananci ..peste limita normala. Si eu sunt ca tine..sau eram ca tine..(pentru ca incerc din rasputeri sa ma schimb)..dar la fel am fost cam timp de doi ani, timp in care am luat 20 de kilograme sau chiar 25!! Alergam, faceam miscare..aveam 3-4 zile din saptamana perfecte..si mamaaa ma lovea cate o stare din asta...de nu ma mai opream din dulciuri. Eu am atractie si la dulciuri si la sarat..nu conteaza le amestecam. Asteptam sa adoarma copiii, sotul..ii stiam pe toti safe, la somnic..si ma apucam fie de tv, fie de computer..si cu pungile/castroanele langa mine!! Si nu ma lasam pana nu terminam!! ,...sau "ma terminam". Buun, asta stii si tu ca treci prin situatia asta.

Ideea e, ca trebuie sa descoperi "de ce?" de ce te apuci sa faci lucrul asta..Raspunsul tau probabil ca ar fi ca si al meu: ca te face fericita!! eu la inceput credeam ca am episoadele astea doar cand sunt trista, suparata..enervata, obosita..daar apoi am realziat ca de fapt le am si cand sunt bine dispusa..si atunci am fost total derutata..nu am mai stiut ce e..si de ce fac lucrurile astea...ca doar ca si tine..am un sot bun, am doi copii sanatosi..ce ma darama asa..?!?!?! Am sapat destul de adanc, am mers si la un psiholog (ma rog..nu am simtit ca m-ar fi ajutat!! dar le-am facu tpe toate..am citit destul, am analizat..si simt ca eu una sunt pe un drum mai bunicel. Simt..timpul e scurt (timpul in care m-am comportat omeneste..nu cu episoade ca si cum vine sfarsitul lumii!! dar e ceea ce simt in mine...aia imi spune ca sunt pe drumul bun.
M-am asigurat ca mananc bine si ca imi satisfac anumite pofte de dulce. Apoi..am inceptu sa gasesc activitati care sa ma faca ..FERICITA!! si deci: fie sun o prietena si ..barfim oleaca, fie ma duc si fac o baie lunga..fie tricotez.

Am in casa de toate dulciurelele ca deh, am copii si nu ii pot opri pe ei ca sunt eu nebuna si am fluturi in cap..Trebuie sa inveti sa fii iar in control. Sa fii in control cu corpul tau cum erai candva. E singurul lo cunde to puoti fi in control..si nici acolo in totalitate..stii bine..hehe.

Citeste despre cat de rau fac episoadele astea de overeating compulsiv..si daca esti sperioasa ca si mine cu bolile..atunci chiar ai sa te pui pe ganduri...

Iti urez succes. Stiu insa ca daca nu esti pregatita TU mental..nu ajungi nicaieri..ceea ce spun unii si altii..nici nu face sens pentru tine ..cunosc!!
aussie_girl, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. aussie_girl, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 23:54:52
Andra La's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 169
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Citat:
Anterior postat de Nyco 79 Vezi mesajul
Fetelor,multumesc din suflet pentru raspunsuri!Ma simt mult mai bine cand pot discuta cu cineva despre asta.O sa incerc sa renunt la obiceiul asta prost.Mentionez ca nu mi se intampla zi de zi,cam de 2-3 ori pe saptamana.Plus de asta,da,fac miscare:alerg 35 de minute in fiecare seara aproape(exceptand zilele cand ploua,e ceata etc) si vreau sa ajung la o ora de alergat incontinuu.
O sa tin cont de sfaturile voastre!Multumesc din suflet!
Andra,tu cum ai reusit sa slabesti atatea kg din august?Esti de admirat!Vreau si eu sa ajung sa fiu de admirat...
Pentru mine e un VIS sa ajung la 65 kg....
Va pup si mult spor la slabit!!!

Multumesc, ma faci sa rosesc In afara de ce ti-am spus deja, pe mine cred ca m-au ajutat f mult:
- ajutorul primit din comunitate, de la slabute
- nu am tinut o dieta fixa, impusa
- mi-am notat zilnic ce mancam

Cu siguranta, vei descoperi si tu ceea ce ti se potriveste cel mai bine.

Da, si eu visez la 65 kg. Este urmatoarea etapa: la 65 kg nu voi mai fi oficial grasa Bine, de pe la 67 kg nu voi mai fi supraponderala

F bine ca faci sport, eu la inceput m-am chinuit tare Alergatul e f bun

Ne scrii meniul dintr-o zi sa vedem cum te putem ajuta aici?

O seara buna,
__________________
Jurnal Andra - Sunt sigura ca pot

Masuratori 18.06 / 2.07
bust - 108 cm / 106
talie - 86 cm / 86
colac - 96 cm / 94
brat - 32 cm / 32
coapsa - 59 cm / 59
Andra La, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2033 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1516 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1517 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 25 nov 2011, 00:01:21
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Nyco, mie nu prea imi suna a binge-eating sau bulimie, mai ales ca spui ca nu ai nici un stres/nemultumire majora in viata de zi cu zi.
Oare nu cumva tii o dieta prea stricta in cursul zilei si de aceea noaptea te apuca foamea?
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 25 nov 2011, 00:41:11
Iness's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 24 apr 2011
Locaţie: Piatra Neamt, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Mihaela Bilic
Date: 170cm, 67.5kg
Mesaje: 173
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Buna. Am citit si sunt de-acord cu sfaturile slabutelor. Intai trebuie sa VREI si usor usor vei reusi sa treci peste perioadele astea.
Eu am trecut prin stari de tot felul...am incercat sa-mi provoc varsaturi, dar nu am reusit. In schimb luam laxative puternice, ca sa fiu sigura ca elimin tot (desi se absorbeau substantele eu traiam cu impresia ca nu se pune nimic). Ma simteam mai usoara si oarecum nu ma mai simteam asa vinovata si ”plina”. Erau nopti in care nu puteam sa adorm din cauza burtii prea pline si ma trezeam cu greata si o senzatie de rau si de greata. Nu stiu sigur daca am trecut peste asta, inca mi-e teama sa nu ma apuc iar, dar de o luna nu am mai avut nici un episod de mancat pe fond de stres, de suparare sau depresie. Chiar azi am mancat niste prajituri si am putut sa ma opresc. E un pas...cred.

Nu exista o reteta minune pe care sa o poti aplica. E nevoie de efort, rabdare, depistarea cauzei si o ordine in alimentatie. Eu de exemplu mananc ceva dulce si sanatos aproape in fiecare zi, ca sa nu imi privez corpul de ceva ce s-ar putea sa aiba nevoie. Pana la urma isi ia singur, de 10 ori mai mult decat ar trebui...

Pe tine ce te deranjeaza mai mult, faptul ca te ingrasi sau faptul ca folosesti mancarea ca pe o compensare a ...ceva, a unei lipse sufletesti, pt a suprima o durere nerostita, o trauma, o nemultumire. Sunt atatea cauze...incat e nevoie de gandire profunda si analiza atenta a ceea ce inseamna psihicul tau.

Si inca ceva....roaga-te la Dumnezeu sa gasesti calea cea buna, cauza, solutia pentru a fi fericita cu tine insati. Slab nu inseamna frumos. Important e sa te iubesti, sa te apreciezi pentru ceea ce esti, pentru faptul ca esti mama, sotie, o femeie extraordinara care are tot....dar simte un gol. Cauta golul si umple-l cu altceva, nu cu mancare. Are exact efect contrar-si anume-se face mai mare.

Multa sanatate si liniste sufleteasca iti doresc! (si imi cer scuze, poate diferenta de varsta e mare si ar fi trebuit sa folosesc pronumele de politete. Daca am facut o greseala sper sa mi se atraga atentia )
Iness, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1703 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1186 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 412 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 25 nov 2011, 10:29:14
bellarontzy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: BUCURESTI, Romania
Vârsta: 41
Date: 172cm, 96kg
Mesaje: 9
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Oare sufar de "binge-eating"?

Salutare!Nyco am citit mesajele tale si imi dau seama cu ce te lupti...Mie mi se intampla in perioada dinaintea "musafirilor " si ma uram pentru asta dar nu ma puteam abtine.Am cautat explicatii si mi s-a spus ca e ceva ce se intampla multora din cauza evenimentului lunar.La tine inteleg ca se petrece de 2-3 ori pe saptamana si noaptea ceea e mai naspa.Nu strica sa mergi la o discutie cu un psiholog care te poate ajuta sa determini ce anume declanseaza foamea nocturna de dulciuri.Ma mai gandeam si la niste analize pentru ca poti avea o lipsa de crom in organism de exemplu,dar nu te sfatuiesc sa iei nici un supliment dupa ureche!!!E minunat ca faci sport,nu renunta sub nici o forma,te poate ajuta atat fizic cat si psihic.
Multa bafta!
bellarontzy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2006 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
amp, binge, bulimie, calorii, dieta, eating, oare, sanatos, slabit, sufar


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sufar de Binge Eating corallia Bulimie & Binge Eating 53 01 mai 2012 19:44:49
Lipsa butoane "Salveaza meniu" si "Calcule detaliate" pe Internet Explorer 6 Slabuta Calculator Nutritional 8 24 iun 2011 21:41:02
Sufar de binge eating!!! Inngrid Bulimie & Binge Eating 37 21 mai 2011 18:22:14
"Vointa" este oare cuvantul de care am nevoie? Camy02 Motivatie 15 29 iun 2010 17:34:14
Nu merge butonul de "stergere" si "modifica" nicol30 Calculator Nutritional 11 20 aug 2009 14:23:49

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole