Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #41 (permalink)  
Vechi 15 mar 2011, 12:34:20
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Multumesc de reteta cu ciuperci, o sa iau si eu sa fac niste ciupercute in week-end.

daca reusesc mai postez si alte retete in principiu as vrea sa merg pe cruditati ca au calorii mai putine
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #42 (permalink)  
Vechi 15 mar 2011, 16:18:26
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
Buna ideea ta de spanac! Eu pap spanac de dulce cu lapte dra o sa incerc si cu lapte de soia sa vedem ce gust are. Eu fac tocanita de soia : o punga de soia cuburi , o fierb conform timpului. Calesc in putin ulei ceapa, ardei pun soia si rosii o dau la cuptor pana scade , pun patrunjel. Dar eu nu mananc gras asa ca ulei e in cantitate foarte mica la mine. Voi puneti cum vreti. Si mai fac ciuperci sote cu patrunjel peste care torn un strat de mamaliguta . E delicios !. Iar ca desert imi place mult salamul de biscuiti , dar ingrasa rau asa ca mai putin

Salut fetelor!

Mie la spanacul astfel pregatit imi plac si migdale proaspete sau prajite in prealabil fara ulei la cuptor. Dau un gust mult mai aromat spanacului. Daca faceti spanacul fara lapte de cocos/soia merge foarte bine facut la cuptor peste un strat de tofu sau de cartofi (intr-un vas de Jena), si cu alune prajite deasupra. Deci luati tofu, il taiati in bucatele mai subtiri, il puneti pe fundul unui vas de Jena, iar deasupra puneti spanac pe care l-ati pus in prealabil putin la teflon ca sa mai scada apa, iar deasupra, niste alune prajite.

Ciupercile eu le fac cateodata si cu sos de soia: numai ciuperci, fara ulei, puse la teflon eventual cu niste ardei verde si praz sau ceapa (ceapa se pune DUPA ce incep sa lase apa ciupercile). La care adaug lapte de cocos sau sos de soia. Daca pun soia, adaug niste sare si piper si oregano sau ierburi de provincie, daca pun lapte de cocos adaug marar si lamaie.

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #43 (permalink)  
Vechi 17 mar 2011, 16:49:54
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

dragelor,

Eu am trecut la ciorba de legume la felul principal pentru 3 zile.

ieri am mancat:
MD 100 ml lapte de soia cu 2 linguri de fulgi de ovaz + o cafea
gustare un covrig
Pranz: un bol mic (200 ml) ciorba de legume cu ardei iute si lapte de cocos
Cina: burrito vegetal ( foaie de burrito integrala, fasole rosie, ceapa, ardei iute, ardei rosu, 4-5 cubulete de tofu)

azi:
MD:
400 ml suc proaspat de grapefruit si portocala
cafea
Pranz: 200 ml ciorba de legume cu ardei iute si lapte de cocos; o felie de paine cu slata de vinete si 1/2 ardei capia
200 ml cola light
gustare: un sfert de lipie cu 2 lingurite de humus
cina: ciorba de legume cu lapte de cocos

Maine o sa mananc:
MD:lapte de soia cu o felie de paine cu dulceata de coacaze
Pranz: ciorba de legume cu lapte de cocos
Cina ciorba de legume cu lapte de cocos si ardei iute

la kg sunt in scadere, mai putin 200 gr fata de ieri.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #44 (permalink)  
Vechi 17 mar 2011, 17:07:09
Ana teslariu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: vaslui, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa mananc sanatos si sa slabesc
Date: 161cm, 75.5kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Doamne ajuta! slabutelor,ma bucur sa vad ca vreti sa tineti post si duhovniceste si nu doar de mancare cum am intalnit in general eu pana acum.Ma alatur si eu voua si sa va spun cum am facut eu: in prima saptamana de post am ajunat toata ziua pana seara iar dupa Canonul cel Mare am papat pastai fierte cu apa si putin ulei in care am adaugat si oa ceapa taiata marunt,am facut si eu sfintisori dar mai putini, iar pentru sambata am facut si eu coliva sa va spun si cum.1 kg de arpacas l-am spalat bine in mai multe ape caldute iar ultima apa de spalat a fost rece,am pus la fiert in 3l de apa cu un praf de sare si am lasat la fiert la foc mic pana s-a absorbit aproape toata apa (esential este sa nu mesteci in el pentru ca se lipeste de oala si se sfarma),apoi am pus 450gr. de zahar si am mai fiert pana s-a topit zaharul si l-a absorbit graul (mie mi-am luat deoparte cateva linguri si l-am indulcit cu fructoza)dupa care se lasa la racit minim 6 ore dupa care am adaugat nuci coapte in cuptor alese de coaja subtire si strivite putin,am adaugat vreo 2, 3 linguri de cacao,esenta de vanilie si rom(la fiole),am amestecat bine am pus pe platou am netezit deasupra am pus un strat subtire de cacao apoi cu o forma de cruce am pus niste zahar si gata. sotul meu a fost foarte incantat si eu de altfel. Alte feluri de mancare pe saptamana care tocmai trece am facut bors cu fasole pestrita si o mancarica de fasole.In prima saptamana am papat fasole alba fiarta cu ceapa cruda,o lingura de otet si una de ulei(de masline) si fasole batuta(mestecata). Post usor in continuare si cu folos duhovnicesc va doresc!
Răspuns cu citat
  #45 (permalink)  
Vechi 18 mar 2011, 11:31:11
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Salut, Ana, iti multumesc pentru reteta de coliva. Cu ajutorul Celui de Sus sper sa reusesc sa fac coliva maine. Aici in Germania arpacas nu prea se gaseste. Graul de aici are bobul intreg (ceea ce inseamna ca se fierbe f. greu si chiar cand e fiert nu se "sparge" asa cum o fac bobitele de arpacas). Eu am cumparat de la un turc de aici grau "intunecos", asa se cheama, si care are o culoare asa de frumoasa ca-mi vine sa ma uit la el toata ziua. Cum sa o descriu? Asa, are culoarea mierii de albine cand e densa in borcan, sau culoarea mobiliei de lemn din aceea mai inchisa si mai masiva. Culoarea are si subtilitati si adancimi negandite, iar fiert, bobul e mai rotund, ca si boabele de risotto. Din pacate e tot foarte mare bobul, dar m-am invatat si data viitoare iau bulgur, nu grau cu bob intreg.

Din cauza ca nu am oale suficient de mari, am fiert numai 500 g grau. Acum e la frigider, amestecat cu niste grau foarte maruntit gasit de la rusi, pe care il folosesc ca legatura. Am rasnit nucile, pe care le-am pus la cuptor un pic in prealabil. Am pus 700 g nuci la vreo 600 g grau. Vreo 200 g nuci le-am tocat eu cu cutitasul sa fie in bucati mai mari. Cu zaharul eu il fac dupa gust. Am sa pun fructoza si miere, coaja de lamaie si de portocala si esenta de rom pt aroma, poate si niste esenta de lamaie. Deasupra planuiesc sa fac un pic invers: pun nuca de cocos si deasupra pun cacao in forma crucii (am facut sablonul cu manuta mea). Poate pun si o poza.

Am vrut sa va impartasesc un video foarte frumos, zic eu, de pe youtube. Mie imi place muzica asta mai ales in post, iar videoul ne aminteste de cativa sfinti bine-cunoscuti. Dar daca folosesc butonul de youtube, imi scrie Borked. Nu mai avem voie sa punem linkuri?

Citat:
Anterior postat de Ioana slaba Vezi mesajul
dragelor,

Eu am trecut la ciorba de legume la felul principal pentru 3 zile.

ieri am mancat:
MD 100 ml lapte de soia cu 2 linguri de fulgi de ovaz + o cafea
gustare un covrig
Pranz: un bol mic (200 ml) ciorba de legume cu ardei iute si lapte de cocos
Cina: burrito vegetal ( foaie de burrito integrala, fasole rosie, ceapa, ardei iute, ardei rosu, 4-5 cubulete de tofu)

azi:
MD:
400 ml suc proaspat de grapefruit si portocala
cafea
Pranz: 200 ml ciorba de legume cu ardei iute si lapte de cocos; o felie de paine cu slata de vinete si 1/2 ardei capia
200 ml cola light
gustare: un sfert de lipie cu 2 lingurite de humus
cina: ciorba de legume cu lapte de cocos

Maine o sa mananc:
MD:lapte de soia cu o felie de paine cu dulceata de coacaze
Pranz: ciorba de legume cu lapte de cocos
Cina ciorba de legume cu lapte de cocos si ardei iute

la kg sunt in scadere, mai putin 200 gr fata de ieri.
Draga Ioana, suna foarte bine meniul, desi eu nu prea diger bine ardeiul iute, si nu stiu cum se combina cu laptele de cocos, care e tocmai untos si foarte moale. Dar daca tie iti place ciorba sa traiesti. Ce voiam eu sa zic e sa incerci sa stai deoparte de cola light: are aspartam, care numai bine nu poate sa-ti faca.

Va imbratisez cu drag, post usor in continuare!

Cristina

PS: Am sa ma intorc cu niste citate din cartea cu Postul Mare a lui A. Schmemann, dar nu am acum timp, sunt pe fuga.
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #46 (permalink)  
Vechi 18 mar 2011, 16:17:21
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Bine ai venit Ana in grupul nostru.

Cristina, multumesc de sfat...sincer nu sunt fan cola dar mi se face pofta de ceva dulce si acidulat de baut si altceva acidulat nu prea gasesc fara zahar.
Azi am gasit un magazin Bio in Bucuresti si mi-am luat niste negrese de post ca sa mai scap de pofta de dulce.
Am mai cumparat merisoare ca sa mai mananc cu fulgi si migdale.

Ardeiul iute, nu prea e iute ...mie imi place acela verde care nu e foarte iute.

Aseara am facut salata de vinete si am mancat cu salata verde intr-uo foaie de toritlla multigrain. foarte buna.

Azi m-am dedat la humus, orez cu legume si salata verde cu rucola.

Ciorbita pe seara

Sunt in grafic bun, de cand a inceput postul am slabit 2,25 kg. Sunt foarte multumita.

Va pup si va urez un weekend frumos.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #47 (permalink)  
Vechi 19 mar 2011, 18:06:59
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Salut tuturor si un weekend luminos si fericit!

M-a invrednicit Dumnezeu sa iau parte ieri la Sf. Maslu, sa ma spovedesc, iar de dimineata de azi sa termin de facut coliva. A iesit aromata si buna, iar mierea de albine i-a dat o aroma deosebita. Pun aici procedeul folosit, si atasez si poze mai diseara. Am facut cu dragoste coliva, si sper sa fie primita si sa fie de folos celor adormiti.

Am luat 500 g grau mai inchis la culoare si 100 g grau maruntit bine. Le-am ales, spalat si fiert in vase separate: noua ape reci (pentru toate cetele ingeresti) si trei ape calzi (in numele Tatalui, si al Fiului, si al Duhului Sfant). Am fiert graul cu 1.5 l de apa (e mai mult decat de obicei din cauza graului cu bobul mare), apoi l-am lasat sa se raceasca, cu un stergar inmuiat deasupra. Cand era rece, l-am acoperit cu folie transparenta, am pus o farfurie deasupra, si l-am pus la frigider, unde a stat toata ziua de vineri si pana azi dimineata.

Am folosit 400 g migdale, 200 g nuci braziliene si cam 150 g nuci amestecate cu alune. Am prajit la cuptor fara ulei nucile braziliene si migdalele, am taiat cu cutitul in bucatele mai mari amestecul de nuci si alune si cam 150 g nuci braziliene prajite. Restul le-am rasnit.

Am folosit: 2 plicuri zahar vanilat de 8 g fiecare, cam 100 g fructoza, si vreo lg si jumatate de miere de albine ca indulcitor.

Am mai pus: 7 picaturi esenta vanilie, 10 picaturi esenta rom, o coaja de portocala rasa.

Am amestecat graul cu bob mare cu graul marunt. Apoi am pus deasupra restul ingredientelor, le-am amestecat bine cu lingura, apoi am suflecat maneca dreapta si am framantat totul cu mana pana s-a facut totul omogen si pana s-a faramitat toata nuca (era de densitatea unui bloc de halva). Am pus in doua cutii, le-am acoperit cu nuca de cocos, am pus pe una o cruce de cacao, iar pe cealalata cruce de cioco 99% cacao. Pe margini am pus bombonele foarte fine colorate.

Cum am zis, pun si poze mai pe diseara. Va multumesc foarte mult tuturor celor care m-au ajutat cu retete, m-am inspirat de la toti! Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #48 (permalink)  
Vechi 28 mar 2011, 20:58:37
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Buna dragele mele,

Am trecut sa vad cum mai merge postul la voi.

La mine merge, evit cat pot de mult painea, desi azi am cam mancat painica la pranz ca aveam zacusca in meniu.

maine mananc mai putinel ca am multa treaba si sper sa ma tin de sport.

De miercuri plec intr-o excursie religioasa (pelerinaj) in Tara Sfanta, sper sa ma ajute la o mai buna descoperire a tainelor bisericii si sa ma apropie mai mult de Dumnezeu ca sa fiu mai bine pregatita in a intampina Invierea Domnului.

Cu mancarea o sa am 2 mese principale si la pranz cred ca o sa o tot tin pe fructe.
Sper sa nu vin cu kg in plus ba as vrea sa mai slabesc daca tot o sa vizitez multe.

Va urez o saptamana de post cu multe impliniri

Ioana
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat
  #49 (permalink)  
Vechi 28 mar 2011, 22:03:40
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Citat:
Anterior postat de Ioana slaba Vezi mesajul
Buna dragele mele,

Am trecut sa vad cum mai merge postul la voi.

La mine merge, evit cat pot de mult painea, desi azi am cam mancat painica la pranz ca aveam zacusca in meniu.

maine mananc mai putinel ca am multa treaba si sper sa ma tin de sport.

De miercuri plec intr-o excursie religioasa (pelerinaj) in Tara Sfanta, sper sa ma ajute la o mai buna descoperire a tainelor bisericii si sa ma apropie mai mult de Dumnezeu ca sa fiu mai bine pregatita in a intampina Invierea Domnului.

Cu mancarea o sa am 2 mese principale si la pranz cred ca o sa o tot tin pe fructe.
Sper sa nu vin cu kg in plus ba as vrea sa mai slabesc daca tot o sa vizitez multe.

Va urez o saptamana de post cu multe impliniri

Ioana

Draga Ioana,

Iti urez o calatorie cu folos, mai ales pe plan spiritual: sa-ti fie calea dreapta si Crucea usoara! Cat despre slabit, eu cred ca e mai bine sa nu te gandesti prea mult la mancare. Nu alege, nu fi pretentioasa: lasa-te furata de trairea acestei calatorii, ca sa devina o binecuvantare pentru tine, iar de mancat mananca ce apuci. Cred ca in momentul in care nu mai ai grija mancarii vei putea trai postul mai curat, mai bine, si nici nu te vei ingrasa.

Eu ieri am asistat la o convorbire duhovniceasca cu Parintele meu duhovnic, care isi face timp in fiecare an sa treaca pe la noi (el e Parintele paroh de la Offenbach, un oras invecinat, iar noi aici avem o parohie mai mica, dar care e un fel de satelit al parohiei din Offenbach). In fiecare an cand am fost aici, parintele a venit in timpul Postului Mare sa ne impartaseasca din intelepciunea sa. Am vorbit ieri despre mai multe lucruri, incepand cu tema sambetei si semnificatia ei in timpul Postului. Cred ca majoritatea celor care tin post au observat ca sambata si duminica au ambele un statut special in post, fiind zile de dezlegare la untdelemn si vin. De curand am citit -- si m-a miscat foarte mult -- o interpretare a lui Alexander Schmemann a sambetei in general si sambetelor din Postul Mare in particular.

Sambata, ziua Sabatului, este un dar al lui Dumnezeu pentru om: darul odihnei. Atributiile sale NU au fost transferate duminicii: de aceea in Post vedem ca si sambata si duminica au un statut egal. Sambata este ziua puntii intre viata pamanteasca si rastignirea lui Hristos si ziua luminata a Invierii sale. Mai mult, spune A. Schmemann, este ziua in care Dumnezeu a privit asupra creatiei si a vazut ca era bine foarte. Cat de frumoasa e aceasta interpretare! De cate ori ne oprim in zilele noastre din ritmul tumultuos a vietii noastre, macar pentru o clipa, sa ne uitam in urma si sa fim multumiti cu ce avem? Noi vrem din ce in ce mai mult: cerul si pamantul nu ne mai ajung! Dar uite: sambata, Dumnezeu a privit asupra creatiei sale (care includea aceiasi oameni care mai tarziu au cazut in pacat) si a vazut ca este buna. Deci desi suntem cum suntem, Dumnezeu ne considera demni de dragostea si aprecierea Sa, pentru ca precum putem cadea -- si cadem des -- in ispita, suntem si capabili de o dragoste fara margini, prin grauntele acela care ne aseamana cu Dumnezeu: sufletul.

Aceasta interpretare m-a miscat in mod profund. Cum spunea Parintele meu duhovnic, sambata este ziua in care noi oamenii ar trebui sa incercam sa ne asemanam lui Dumnezeu, si sa primim cu toata inima darul odihnei ca leac impotriva grijilor, a invidiei, a sentimentelor rele. Sambata e de asemenea ziua puntii dintre viata si moarte. Hristos s-a odihnit in aceasta zi, spune Parintele Schmemann, dupa rastignirea sa, dupa apogeul sacrificiului sau. Sf. Apostol Petru, ne-a informat Parintele Stefan, chiar spune ca in ziua aceasta Hristos a propovaduit duhurilor inchisorii, adica diavolilor, in mijlocul caruia s-a coborat pentru a-i elibera pe toti cei mai dinainte de El.

Pentru noi sambata este si ziua manifestarii unei iubiri care ne inalta si ne face mai buni decat pacatele in care ne afundam in fiecare zi. Si anume: este ziua in care ne amintim de cei morti si din dragoste pentru ei aducem pomana si ne rugam si plangem pentru ei. Intr-adevar, sambata este ziua in care suntem si noi de folos celor adormiti, dar mai ales -- zic eu -- este ziua in care toata natura noastra umana se innobileaza prin dragostea noastra.

Deci sambata ar trebui sa ne odihnim. Si nu ma refer la o odihna fatarnica, pentru care a mustrat Iisus pe farisei, ci la odihna adevarata, adica echilibrul launtric. Ar trebui sa ne putem uita la saptamana care a trecut si sa multumim lui Dumnezeu, gandindu-ne ca este "bine foarte". E ziua in care trebuie sa ne amintim cat de frumoasa este totusi binecuvantarea de a trai, oricat de greu ni se pare sa traim, Ar fi, cred eu, frumos sa putem intelege cu adevarat ce inseamna acest dar al sambetei "Sabatul a fost facut pentru om, iar nu omul pentru Sabat."

Am aflat ieri si niste lucruri foarte interesante. Stiati de exemplu ca in Talmud -- care e interpretarea Torei, adica a Vechiului Testament, asa cum Sf. Traditie e pentru Sf. Scriiptura -- se spune ca daca va cinsti cineva ziua Sabatului, el nefiind de religia mozaica, acesta merita sa moara? Bine, nu cred ca toti evreii cred asta, dar mi s-a parut interesant ca fapt psihologic. Pe de alta parte, se descrie si cum se pastreaza Sabatul (in Deuteronom si in Talmud): practic Sabatul e sfant, dar chiar mai sfant decat Sabatul este viata, si orice ameninta viata anuleaza Sabatul.

Nu vreau sa teologhisesc, ca nu sunt in stare si nici nu am harul necesar, dar voiam sa va impartasesc aceste detalii zic eu frumoase si interesante. As vrea sa incerc si eu sa simt aceasta bucurie a odihnei adevarate, ca o parte a Postului. Pana una alta insa, va imbratisez pe toate cu mult drag, calatorie cu folos, draga Ioana, si Post Usor in continuare!

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #50 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 16:41:38
Ana teslariu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: vaslui, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa mananc sanatos si sa slabesc
Date: 161cm, 75.5kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Slava Crucii

Crucea este usa Imparatiei cerurilor. Trebuie sa regasim sensul Crucii ca biruinta asupra mortii spirituale, biruinta a iubirii. “Avem adeseori o reprezentare partiala despre Cruce si despre taina ei redusa la faptul de a suporta o asceza, de a ne infrana de la placeri, de la tot felul de satisfactii. Exista insa si un alt sens al Crucii: compasiunea pentru celalalt. Cu siguranta insa nu putem face totul pentru celalalt daca tinem la placerile noastre egoiste, daca omul este legat de lacomie, pofta de stapanire, mandrie. Aceasta arata insa numai aspectul negativ al Crucii. Pot sa ma apropii de celalalt fara sa-i vorbesc despre Cruce, aratandu-i insa ca sunt gata la toate sacrificiile pentru el. Daca este bolnav, ma voi duce la el, voi ramane impreuna cu el. Celalalt poate suporta el insusi greutati, persecutii, somaj… Iar eu pot sa port impreuna cu el aceasta Cruce.
Inima celuilalt poate fi miscata daca vede ca eu port o Cruce pentru el. Atunci el va intelege sensul Crucii fara ca eu sa ii spun ca tocmai Crucea este cea care ma impinge sa fac aceasta. O fac pur si simplu.
Sa nu le predicam doar oamenilor sa-si ia Crucea, ci sa o luam noi insine ajutandu-i pe ceilalti. Voi ajunge astfel la convingerea ca aceasta Cruce nu este o suferinta pentru mine. Sufar pentru celalalt, dar aceasta suferinta pentru el ma bucura, ma odihneste, cum spune un monah de la Athos.
Daca trec pe langa el, daca nu raman impreuna cu el, daca nu-l ajut, voi suferi toata viata. Poate ca el se va pierde pentru totdeauna. Va spune:<<Ce fel de preot e acesta? Ce fel de crestin e acesta?>> Astfel, atunci cand sufar pentru el sunt multumit.De aceea Hristos pe Cruce e linistit; Sfantul Chiril al Alexandriei spune ca El a adormit”. Pr. Dumitru Staniloae
__________________
Jurnal Ana T o mamica, in devenire slabutahttp://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tml#post591800
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, concurs, concursuri, pasti, post, sanatate, spiritualitate


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie... andra_aly Pregatirea pentru slabire 82 15 feb 2013 22:46:15
Postul Slabuta Despre Post 17 17 mar 2011 17:47:29
Postul si regimul disociat carlosita Despre Post 16 27 nov 2010 00:39:37
Se mananca peste in postul pastelui alisia Dezlegare la peste 4 10 mar 2010 09:29:26
Cand exageram cu mancarea... Raluuca Am nevoie de ajutor! 3 06 nov 2009 11:53:54

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole