Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Dieta nutritionist

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 26 aug 2010, 11:17:07
phantasma's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Date: 183cm, 96kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Si eu o sa incep de azi.
phantasma, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2288 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 15 nov 2010, 11:18:46
A251's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Date: 174cm, 79.2kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Buna tuturor,

Vineri am inceput slabitul sub supravegherea unui nutritionist. Am incercat de-a lungul celor 8 ani de dupa nastere sa pierd cele 42 kg acumulate , am reusit partial, le-am pus la loc. Am tinut dieta x, dieta y , am inghitit zeci de "pilule minune" si iata-ma din nou la 87 kg (174 cm) M-am "biciuit" atat de tare incat acum parca nimic nu mai functioneaza .
Prima vizita la medic a constat in : cantarire , o discutie de vreo ora legata de preferintele si obiceiurile mele culinare , mi s-a explicat unde si cum gresesc , vizualizarea analizelor pe care le facusem acum 2 saptamani si montarea in lobul urechii a doua ace cu efect de diminuarea a apetitului.
Regimul pe care l-am primit dureaza 13 saptamani in care se pierd intre 15-20 kg , regimul fiind unul disociat bazat pe anumite combinatii de alimente
Dieta pe care am primit-o in prima saptamana :
Yellow 1
Primele 4 zile:
Urmatoarele produse pot fi consumate fara limite la orice ora :
  • Branzeturi : pana la 7 % grasime (branza cottage simpla/cu legume , branzica de casa , branza dulce, perle de branza cu smantana)
  • lapte batut
  • Legume crude : salata verde , ridichi rosii si negre , ardei gras , gogosari , ardei capia sau iuti , conopida , broccoli , ciuperci , dovlecei , fasole verde , spanac, urzici , rucola , bame , gulii, telina, ceapa , usturoi, sparanghel, bambus , loboda , vinete plus toate ierburile aromatice : marar, patrunjel, leustean , busuioc, tarhon , dafin, oregano , cimbru, capere si toate condimentele : sare, piper , boia iute/dulce , scortisoara, chimen , curry, ghimbir etc . Nu condimente concentrate cu adaos de sare legume
  • Nu se vor consuma rosii in primele 4 zile
  • Sunt interzise : soia , naut , morcovi , mazare , fasole boabe , linte, sfecla, porumb,cartofi , orez, masline.
  • Urmatoarele alimente in cant limitate:
  • 1 ou/zi (fiert , pe teflon, sau romanesc)
  • 200 g fructe zilnic. In primele 4 zile vor fi mere dulci (cele galbene). Daca se foloseste lamiae la salata atunci cant de fructe permisa se scade cu cant de lamiae folosita
  • 2 lingurite ulei pe zi obligatoriu. Nu conteaza felul uleiului , dar nu e voie prajit sau gatit , ci folosit numai pentru prepararea salatelor
Dupa primele 4 zile pe langa alimentele amintite se pot consuma :
  • Nelimitat: iaurt , sana , kefir (simple, fara fructe sau cereale)
  • rosii , din ziua a 5-a , cand avem legume crude includem si muraturile in apa cu sare sau otet fara zahar sau miere. Interzis otet de mere cu miere!
  • Limitate : 200 g orice fruct ( nu neapart mar) permis in dieta : mere, pere, prune , piersici, nectarine , clementine , caise, cirese/visine , capsuni, smeura, portocale , fructe de padure, kiwi, pepene galben/rosu , lamai, grapefruit , pomelo, rodii cu exceptia fructelor exotice : ananas , mango , banane, struguri , avocado , papaia.
  • Nu sunt premise fructele uscate/confiate
Important ! : se beau min 2 l lichide /zi. Se pot bea oricand : apa aplata , ceai, cafea, ness Dupa primele 4 zile se pot adauga : apa carbogazoasa si racoritoare dietetice (fara zahar/light/fara sa contina pulpa de fruct) pe baza de zaharina sau aspartam (aici mi s-a atras atentia ca nu trebuie sa exagerez si ca un pahar pe zi ar fi suficient sa-mi pacalesc creierul ca a primit ceva dulce...asa un fel de rasfat)

Este interzis alcoolul pe toata perioada dietei !

Doar in prima saptamana avem voie 100 ml lapte dulce/zi

Dupa primele 4 zile se pot consuma : guma de mestecat sau bomboane fara zahar/caramel/sirop de fructe /frisca
Sunt interzise:
  • orice aliment acru in primele 4 zile
  • ulei prajit si legume gatite (inclusiv fierte)
  • zaharul sau mierea ( se vor folosi indulcitori artificiali)
  • paine carne
  • sosuri tip mustar , maioneza, ketchup etc
Daca sunteti interesate va tin la curent cu detaliile/evolutia

A251, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1755 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1238 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 15 nov 2010, 11:27:03
bobopuiu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 27 iun 2010
Locaţie: tg mures, Romania
Vârsta: 43
Date: 170cm, 67kg
Mesaje: 2.762
Aprecieri acordate: 87
Am fost apreciat(a) de 141 ori in 61 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

buna, pe mine m ar interesa..si siigur mai sunt si alte fete..deci tine ne la curent cu dieta si evolutia, eventual ne poti posta si meniurile ce ti le faci in fiecare zi..
spor si succes!!
bobopuiu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 836 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 15 nov 2010, 11:40:06
A251's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Date: 174cm, 79.2kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

In afara dietei mi s-au montat doi cercei , cate unul in fiecare ureche , metoda de acupunctura pentru diminuarea senzatiei de foame . Cred ca se poate tine dieta si fara acest "truc" , pe mine m-a cam parasit vointa si de aceea m-am gandit ca ma ajuta

De vineri si pana astazi am mancat lapte batut , perle de branza (am gasit si in varianta cu marar) , salate : salata verde cu castraveti si sos de lapte batut , ulei de masline cu marar si piper , sau dovlecei cruzi cu iaurt usturoi si marar + apa din belsug (este prima data cand am ajuns sa beau 2 l de apa pe zi )
Sambata am fost la o nunta si am rugat ospatarul sa-mi pregateasca ce aveam voie . Am rezistat eroic tentatiilor, cu greu, dar am rezistat. M-am uitat la toatele fetele frumoase si slabe si mi-am spus ca si eu am fost ca ele si ca pot sa redevin
Joi merg din nou la cabinet si primesc dieta pentru spatamana 2 . Am inteles ca aceasta este personalizata in functie de preferintele culinare.
Eu ma abtin de la carne fara probleme , partea proasta este ca imi plac fainoasele si ducliurile
A251, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1755 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1238 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 15 nov 2010, 21:06:56
dana1974's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 29 iul 2010
Locaţie: Bz, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Dukan
Date: 168cm, 99.4kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

As dori sa intreb: la acesta dieta de 13 saptamani la legume ai voie si castraveti? Iaurtul, laptele batut au vreo limita de grasim?
dana1974, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2544 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2027 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1253 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 16 nov 2010, 08:26:49
A251's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Date: 174cm, 79.2kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Ceea ce am postat eu este dieta pentru prima saptamana. In cele 13 saptamani dieta se schimba saptamanal.
Castravetii sunt permisi , am uitat eu sa-i scriu
Lactatele obligatoriu pana in 7 % procent de grasime
Am gasit pe un alt forum povestea unei persoane care a mers la acest nutritionist
Postez si dieta pe care a primit-o ea , in prima saptamana este identica cu a mea
Saptamana I- “ yellow I”
START 11.05.2009- 64 KG
Primele 4 zile :

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• Lapte batut sub 7 % grasime


Lista urmatoare contine singurele legume pe care le puteti consuma in cantitati nelimitate, numai in stare cruda, pe parcursul intregii diete. Exceptie fac dietele care se permite si prepararea legumelor si / sau consumul altor legume suplimentare listei: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In primele 4 zile nu se vor consuma rosii!!!

Sunt premise urmatoarele alimente in cantitati limitate:

• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, in primele 4 zile mere dulci goden Delicios
• 2 lingurite de ulei zilnic, obligatoriu. Nu conteaza felul uleiului, sunt premise toate uleiurile dra nu parjit sau gatit ci folosit numai pentru prepararea salatelor
• O jumatate de pahar de lapte / zi, daca sunteti in prima saptamana de dieta

Obligatoriu se beau multe lichide: minimum 12 pahare de apa pe zi. Este recomandat sa consumati 20 de pahare zilnic. Se pot bea: apa plata, ceai, cafea. Dupa primele 4 zile puteti adauga apa carbogazoasa si racoritoare dietetice (fara zahar/ light) pe baza de zaharina sau aspartame Este interzis alcoolul pe intreaga perioada a dietei.

Dupa primele 4 zile, pana la sfarsitul primei saptamani apar urmatoarele modificari:
• Sunt premise rosiile
• Sunt premise alimentele acre: otet, lamiae
• Este permis orice iaurt pana la 7 % grasime, dar numai iaurturi simple fara fructe sau alte suplimente
• 200g din orice fruct in locul merelor, cu exceptia fructelor tropicale: ananas, mango, banana si struguri. Nu sunt premise fructe uscate sau gatite.
• Se poate consuma guma de mestecat sau bomboane fara zahar

Sunt absolute interzise:
• Orice aliment acru in primele 4 zile
• Ulei prajit
• Legume gatite (inclusive fierte)
• Zaharul sau mierea ( se vor folosi indulcitori artificiali)
• Sucuri naturale de fructe, chiar si fara zahar
• Mustar, maioneza, ketchup


Saptamana II- Red II
19.05.09- 60 kg
Primele 4 zile:

Mic dejun pana la ora 11:
• 2 linguri branzeturi pana la 7% grasime ( 100g)
• Iaurt nelimitat
• Legume crude nelimitat din lista plus o jumatate de rosie
• 1 ou fiert
Pot fi consummate fara limite la orice ora:
• Peste (orice tip): fiert, afumat, la gratar, conservat in suc popriu sau ulei. Uleiul se va scurge foarte bine!!!
• Legume crude: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.). Se pot consuma muraturi in sare si otet (fara zahar). La salate se va folosi otet si 2 lingurite de ulei. Nu se vor consuma rosii.

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe ( inclusive lamai)
• Prajirea pestelui
• Legume gatite

In ultimele 3 zile al saptamanii II
Mic dejun pana la ora 11:
• 2 linguri branzeturi pana la 7% grasime ( 100g)
• Iaurt nelimitat
• Legume crude nelimitat din lista plus o jumatate de rosie
• 1 ou fiert

Pot fi consummate fara limite la orice ora:
• Carne fiarta sau la gratar de : porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file/ pastrami. Atentie, carnea va fi fara grasime, inclusive pielea de la pui se la elimina.
• Legume crude: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.). Se pot consuma muraturi in sare si otet (fara zahar). La salate se va folosi otet si 2 lingurite de ulei. Nu se vor consuma rosii.

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe ( inclusive lamai)
• Prajirea carnii
• Legume gatite
• Hambunger
• Crenwusti
• Salam
• mititei


Saptamana III- Yellow III
25.05.2009 58 kg

Primele doua zile si ultimele doua zile ale saptamanii sunt la fel ca in dieta I, adica:

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, cu exceptia fructelor tropicale
• Legume crude: inclusive rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In cele 3 zile din mijlocul saptamanii si vor consuma nelimitata la orice ora:
• Fructe, cu exceptia celor tropicale
• Legume crude: inclusiv rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Se pot consuma si fresh-uri

Sunt absolute interzise:
• lapte
• legume gatite
• fructe gatite

Saptamana IV- Green IV
01.06.2009 – 57 kg
* eu am facut o mica greseala, am mancat in jur de 2 linguri de mamaliga

Pe parcursul intregii saptamani se vor consuma urmatoarele alimente:

Mic dejun:
• 1 felie de paine dietetica
• 2 linguri de branzeturi pana la 7 % grasime ( 100 g)
• Iaurturi pana la 7 % grasime
• Salata de legume crude: inclusiv rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

Pranz:
• 150 g peste sau 100 g carne de pui, vita sau 100g pastrami
• Legume crude si gatite (fierte sau coapte) din lista

Cina:
• La fel ca la micul dejun + 1 ou sau
• La fel ca la pranz

Legumele crude sunt premise in cantitati nelimitate toata ziua!!!
Sunt absolute interzise:
• lapte
• fructe

Saptamana V- Yellow V
8 iunie - 55, 5 kg
*eu am facut o mica greseala, am mancat cam 10 alune si 5-6 covrigei mici cu susan

Primele doua zile si ultimele doua zile ale saptamanii sunt la fel ca in dieta I, adica:

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, cu exceptia fructelor tropicale
• Legume crude: inclusive rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).


In cele 3 zile din mijlocul saptamanii si vor consuma nelimitata la orice ora:
• Carne de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file la gratr sau fierte. Atentie, fara grsime si fara pielea de la pui.
• Peste fiert, gratar, afumat, conservat
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe, inclusive lamai in cele 3 zile
• Legume gatite
• Carne sau peste prajite

Saptamana VI- Red VI
15 iunie- nu stiu inca..cate kg am , va voi tine la curent

Zilnic se pot consuma:
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Carne de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file la gratr sau fierte. Atentie, fara grsime si fara pielea de la pui.
• Peste fiert, gratar, afumat, conservat
• 2 lingurite de ulei/ zi si otet

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe, inclusiv lamai
• Legume gatite
• Carne sau peste prajite

Saptamana VII- Yellow VII
22 iunie- nu stiu inca cate kg am, va voi tine la curent

In primele 3 zile se vor consuma:
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• 1 ou/ zi
• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 100 g pui, vita sau muschi file sau 100 g ton

Ziua 4 , puteti manaca orice vreti dar:
• mancarea sa nu fie prajita
• nu mai mult de un sfert de ceasca de orez pe zi
• nu mai mult de 2 cartofi pe zi
• nu mai mult de 2 lingurite de mazare pe zi
• nu mai mult de 1 porumb
• nu mai mult de 450 g de fructe
• nu mai mult de 50g nuci sau fructe uscate
• nu mai mult de 2 cupe de inghetata sau o bucata mica de prajitura
• nu mai mult de 50g de ciocolata


In ultimele 3 zile:
• legume crude din lista in cantitati nelimitate
• branzeturi si iaurturi pana la 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200 g fructe cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate


Program de mentinere

Produse care pot fi consummate fara limite:
• Carne de vita, pui, curcan, porc, ficat, music file/ pastrami. Carnea sa fie fiarta sau la gratar fara grasime si fara piele in cazul puiului.
• Peste (orice fel) fiert sau la gratar, afumat, conservat
• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• Legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Oua fierte

Controlati-va greutatea- Dieta pe puncte

Folositi lista urmatoare pentru a allege ingredientele dietei dumneavoastra zilnice.
Produse care pot fi consummate zilnic fara limite:
• Carne de vita, pui, curcan, porc, ficat, music file/ pastrami. Carnea sa fie fiarta sau la gratar fara grasime si fara piele in cazul puiului.
• Peste (orice fel) fiert sau la gratar, afumat, conservat
• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• Legume crude si gatite: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Oua fierte
• Mustar, maioneza, ketchup, sos soia

Produse care pot fi consummate la alegere in limita de 4 puncte pe zi. Punctele corespund la cantitatea mentionata langa fiecare produs.
Alegeti oricare din produsele de mai jos cu conditia ca numarul total de puncte sanu depaseasca 4.


PRODUS CANTITATE NUMAR PUNCTE
paine 25g 3
ciocolata 50g 5
zahar 15g 3
miere 25g 5
faina 25g 4
lapte 100g 1,5
vinete 100g 1
Morcovi 80g 1
banane 100g 5
Fructe 100g 2
Fructe tropicale 100g 4
capsuni 100g 3
lamai 100g 1,5
Vin sec 50g 3
Vin dulce 50g 4
Prajituri uscate 50g 6
Paste fainoase 100g 5
Cartofi gatiti 100g 4
Orez gatit 100g 5
porumb 100g 4
Mazare gatita 100g 2
naut 100g 1
arahide 30g 1
Seminte floarea soarelui 20g 1
Nuci/ migdale 20g 3
Linte, fasole boabe 25g 3
bere 100g 3
Whisky/ brandy 25g 4

Dieta optima cuprinde 3 mese pe zi, micul dejun fiind cea mai importanta, iar cina cea mai putin importanta masa a zilei.
Beti cantitati mari de lichide intre mese.
Dieta este bazata pe alimente care pot fi consummate in cantitati nelimitate si pe anumite limente care se consuma in cantitati limitate totalizand 4 puncte / zi.
Msurati-va greutatea o data pe saptamana la aceeasi ora si in aceleasi conditii. Daca dupa prima saptamana , greutatea ramane aceeasi cu 4 puncte, puteti adauga 5 puncte din alimentele restrictionate la dieta zilnica. In acest fel, prin scaderea sau adaugarea de puncte/ zi la dieta saptamanala va puteti scadea sau creste greutatea sau va puteti mentine.
De retinut: o data pe luna la interval regulate ( ultimele 4 zile ale lunii) urmati dieta 1 pentru a va mentine greutatea stabile pe termen lung.
A251, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1755 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1238 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 16 nov 2010, 17:20:57
dana1974's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 29 iul 2010
Locaţie: Bz, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Dukan
Date: 168cm, 99.4kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Multumesc de raspuns. Sa ne tii, te rog, la curent cu rezultatele
dana1974, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2544 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2027 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1253 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 17 nov 2010, 12:45:17
A251's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Date: 174cm, 79.2kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Maine merg la cabinet pentru cantarire si dieta pt saptamana 2. In saptamana 1 am reusit sa slabesc putin , nu m-am cantarit dar se vede la haine. Cei de la cabinet mi-au spus sa nu fac o obsesie din urcatul pe cantar .
Cel mai important lucru pe care l-am realizat in prima saptamana este ca am reusit sa ma abtin de la tentatii. Nu mi-a fost foame , cred ca aici este meritul acupuncturii
Revin maine cu noutati
A251, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1755 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1238 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 19 nov 2010, 08:39:22
A251's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Date: 174cm, 79.2kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Saptamana 1 = minus 2,7 kg
In prima faza am fost dezamagita dar mi s-a explicat ca am pierdut cu 800 gr mai mult decat graficul meu de slabire si ca nu se intentioneaza o pierdere brusca in greutate
Am facut urmatoarele greseli :
-nu am mancat 5 mese/zi , asa ca pt saptamana 2 sfatul a fost ca mancarea sa fie dozata in portii care sa fie mancate la interval de 3 ore (ideea este sa mananc atunci cand imi este foame , infometarea nu da rezultate mai bune )
-am baut 2 pahare de suc acidulat in primele 4 zile cand eras total interzis
- am mancat o felie de paine

Meniul pentru sapt. 2 a fost facut in functie de preferintele mele culinare -foamea de paine

Primele 3 zile :
Nelimitat la orice ora
  • Legume crude si gatite : din lista pentru saptamana 1 (inclusiv rosii)
  • Lactate ( lapte batut , sana , kefir, iaurt)
Limitat :
  • 1 ou/zi
  • 200 gr fructe cu exceptiile cunoscute : banane, mango, anans, struguti, fructe uscate
  • 250 gr branzeturi pana la 7 % grasime
Recomandari:
  1. supa de orice fel de legume din lista
  2. ghiveci
  3. sufleu conopida, ciuperci , ou, branza 8%
  4. ardei copti
  5. varza cu rosii la cuptor
  6. fasole verde, dovlecei cu usturoi
  7. ciuperci la gratar
  8. tzatziki
Interzise :
  • lapte dulce
  • paste de tomate, bulion cu zahar
  • supe instant + condimente pt supe
A251, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1755 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1238 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 19 nov 2010, 08:48:53
A251's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: ploiesti, Romania
Date: 174cm, 79.2kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta nutritionist

Urmatoarele 4 zile

Zilnic :
  • 8-9 pesmeti (se gasesc la supermarket-max 30 kcal/pesmet) sau 4-6 felii de paine Toast (graham , secara nu cu seminte sau cerale intregi)
  • 250 b branza pana la 7 % grasime sau 625 ml lactate (iaurt , sana , kefir, lapte batut)
  • salata de legume crude din lista pentru saptamana 1
Recomandari : bruskete ( pesmeti , sos de rosii , usturoi , ulei de masline , busuioc , sare ) salata de cruditati cu crutoane

Interzise :
  • laptele
  • carnea, pestele , gatitul legumelor
A251, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1755 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1238 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, dieta, dieta eficienta, diete, nutritionist, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Dieta Personalizata de la nutritionist Slabuta Diete 60 05 iul 2013 22:43:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole