Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cal-K in dieta low-carb

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 16:42:22
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Cal-K in dieta low-carb

Buna,

am vazut in jurnalul unei slabute ca un medic din Canada i-a recomandat la fiecare masa proteica intr-o dieta low-carb sa ia 2-4 pastile de fibre si supliment Cal-K (calciu+potasiu). De fibre stiam cumva ca pot lipsi la low-carb, dar nu stiam c-ar putea fi bine de luat suplimente de calciu+potasiu. Din cate am inteles, dieta ei nu e doar low-carb, mai degraba e hiper-proteica - probabil ca e si low-fat ma gandesc.
Chestia e ca la noi nu prea am auzit de suplimente asa, Ca+K, nici pe net nu am gasit combinatia asta. Stiti ceva? Mai ia cineva? As comanda de-afara, dar uneori vin, alteori nu...plus ca e mare costul transportului.
Nu-s acum la o dieta hiper-proteica, insa oricum Ca imi iese vesnic low. Am avut o perioada de exces de lactate, a crescut Ca, scapasem de constipatie cu iaurt, insa au crescut si balonarile, de nu mai stiu ce sa mai aleg (desi am bagat la fibre in alimentatie de m-am plictisit). Am mereu probleme cu muschii care tremura alandala si in afara de Ca+Mg si un complex obisnuit de vitamine nu am primit alte tratamente, insa problema nu s-a rezolvat. Asa ca ma gandeam sa incerc si Cal-K pt. ca oricum vreau sa comut din nou o vreme mai mult pe proteine.

Daca gaseste cineva pe piata la noi il/o rog sa scrie aici. Multumesc.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 18:20:45
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Buna,

am vazut in jurnalul unei slabute ca un medic din Canada i-a recomandat la fiecare masa proteica intr-o dieta low-carb sa ia 2-4 pastile de fibre si supliment Cal-K (calciu+potasiu). De fibre stiam cumva ca pot lipsi la low-carb, dar nu stiam c-ar putea fi bine de luat suplimente de calciu+potasiu. Din cate am inteles, dieta ei nu e doar low-carb, mai degraba e hiper-proteica - probabil ca e si low-fat ma gandesc.
Chestia e ca la noi nu prea am auzit de suplimente asa, Ca+K, nici pe net nu am gasit combinatia asta. Stiti ceva? Mai ia cineva? As comanda de-afara, dar uneori vin, alteori nu...plus ca e mare costul transportului.
Nu-s acum la o dieta hiper-proteica, insa oricum Ca imi iese vesnic low. Am avut o perioada de exces de lactate, a crescut Ca, scapasem de constipatie cu iaurt, insa au crescut si balonarile, de nu mai stiu ce sa mai aleg (desi am bagat la fibre in alimentatie de m-am plictisit). Am mereu probleme cu muschii care tremura alandala si in afara de Ca+Mg si un complex obisnuit de vitamine nu am primit alte tratamente, insa problema nu s-a rezolvat. Asa ca ma gandeam sa incerc si Cal-K pt. ca oricum vreau sa comut din nou o vreme mai mult pe proteine.

Daca gaseste cineva pe piata la noi il/o rog sa scrie aici. Multumesc.
Buna Dara

Am studiat dietele low-carb si se pare ca, cele extreme, ar da carente de calciu, chiar daca pare oarecum ciudat, dar pe termen lung, dietele bogate in proteine pot duce la pierderi de calciu si osteoporoza.

Daca ai observat, cand reduci carbohidratii inevitabil cresc si grasimile, pe langa proteine.

Eu am fost saptamana trecuta la analize si mi-a iesit iar Calciu sub limita, am primit tratament, omenesc zic eu, pe care il incep de luni.

Ca+D3 si coji de oua de tara..... mi-a dat o schema si mi-a spus sa repet analiza dupa 6 luni.

Legat de Ca+K nu stiu ce sa zic, nu m-am interesat niciodata, dar daca aflu ceva te anunt

ps: eu am avut marti noaptea un episod foarte urat cu gamba stanga, muschiul s-a "intors" ciudat si am avut niste dureri groaznice, pana s-a relaxat, mama zice ca e de la carenta de calciu
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 18:49:15
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Merci de raspuns, Slabuta, o sa spun o 'blasfemie', dar eu cand fac sport mult am si mai mari probleme cu muschii, cum zici si tu, chiar si cand nu mai fac febra, tremura mult, ca si cum nu s-ar duce ceva in ei. Si cumva de-asta ma si gandeam ca poate iese ceva cu potasiul ala, ca asa Ca si Mg am tot luat, cu tot cu D3 (recomandat de doctor, tot asa, nu de capul meu). Bine, studiile chiar zic ca celor care se ingrasa le lipseste aproape tuturor vitamina D.

O alta explicatie la treaba cu muschii ar fi si acea faimoasa rezistenta la insulina, care nu duce glucoza in muschi, ci mintenas in depozite, iar pe muschi ii lasa de izbeliste. Si cand le si consumam glicogenul cu sport, iar rezistenta la insulina nu le da inapoi cum ar trebui...ma gandesc ca raman cam secatuiti asa.

Uneori cand sunt mai obosita, dupa sala imi tremura f. rau mainile si picioarele, muschii, se impaienjeneste vederea, nu prea stau pe doua si nu pot sa zic ca ma super antrenez eu pe acolo.

Oricum se spune ca pt. femei Ca si Mg sunt un 'must' cam toata viata. Daca nu exista contraindicatii. Dar asta cu K era o treaba noua, care mi-a atras atentia...dupa care am zis...ups, dar de unde iau?

Si eu stiam ca chestiile astea tip carcei sunt specifice la tetanie/spasmofilie.

Tu stii cauza pt. care nu asimilezi calciu? Am inteles ca ar putea fi o activitate redusa a paratiroidelor, dar nu stiu ce analize se fac pt. asta si daca se trateaza paratiroidele astea.

Ultima dată editat de dara; 04 aug 2010 at 18:51:48.
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 23:24:33
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Merci de raspuns, Slabuta, o sa spun o 'blasfemie', dar eu cand fac sport mult am si mai mari probleme cu muschii, cum zici si tu, chiar si cand nu mai fac febra, tremura mult, ca si cum nu s-ar duce ceva in ei. Si cumva de-asta ma si gandeam ca poate iese ceva cu potasiul ala, ca asa Ca si Mg am tot luat, cu tot cu D3 (recomandat de doctor, tot asa, nu de capul meu). Bine, studiile chiar zic ca celor care se ingrasa le lipseste aproape tuturor vitamina D.

O alta explicatie la treaba cu muschii ar fi si acea faimoasa rezistenta la insulina, care nu duce glucoza in muschi, ci mintenas in depozite, iar pe muschi ii lasa de izbeliste. Si cand le si consumam glicogenul cu sport, iar rezistenta la insulina nu le da inapoi cum ar trebui...ma gandesc ca raman cam secatuiti asa.

Uneori cand sunt mai obosita, dupa sala imi tremura f. rau mainile si picioarele, muschii, se impaienjeneste vederea, nu prea stau pe doua si nu pot sa zic ca ma super antrenez eu pe acolo.

Oricum se spune ca pt. femei Ca si Mg sunt un 'must' cam toata viata. Daca nu exista contraindicatii. Dar asta cu K era o treaba noua, care mi-a atras atentia...dupa care am zis...ups, dar de unde iau?

Si eu stiam ca chestiile astea tip carcei sunt specifice la tetanie/spasmofilie.

Tu stii cauza pt. care nu asimilezi calciu? Am inteles ca ar putea fi o activitate redusa a paratiroidelor, dar nu stiu ce analize se fac pt. asta si daca se trateaza paratiroidele astea.
Sa-ti spun sincer Dara, nu stiu daca am rezistenta la insulina, nici nu stiu ce analize se fac ca sa aflu acest lucru.

Eu pun pe seama calciului, dar poate fi si altceva, chiar nu stiu, abia, dupa ce rezolv cu calciul si daca mai persista aceleasi probleme cu muschii o sa ma gandesc si la altceva.

Da, ai spus bine, carcel, nu gaseam cuvantul. Carcel care daca te apuca in mare, esti pierdut. Mereu am avut frica asta, din aceasta cauza, chiar daca stiu sa inot bine, nu plec departe de mal. intru in panica daca nu mai ating cu picioarele fundul marii.

Nu stiu cauza. Analizele de acum la hormoni au iesit bune, ecografia la fel, medicul mi-a zis ca nu este cazul sa imi fac griji, dar poate sa fie si asta cu paratiroide
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 23:32:32
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Dara, am citit repejor acum despre paratiroide si simptomele mi se potrivesc exact. Chiar azi m-am trezit cu mana amortita, a trecut dupa cateva minute, iar degetul mare a stat amortit jumatate de zi.

Furnicaturi am avut mai demult, in jurul ochilor si pe obraji.
Eu puneam pe seama emotiilor prea puternice...

Se pare ca analiza se numeste asa testul de PTH

O sa ma interesez...
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 23:45:49
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Si eu si sotul avem Ca redus mereu la analize, dar n-am ajuns sa vedem ce-i cu paratiroidele, daca de-asta nu asimilam...nici doctorii nu au zis de cauza, stiu aflasem de paratiroide cand mai citeam despre cauzele posibile ale hipocalcemiei. Lui cel putin i s-a declansat rau spasmofilia in armata, nu stiu daca de la instructiile excesive in soare, daca de la alimentatia de-acolo (numai aiureli)...dar erau cu carcei, spasme musculare, vreo 2 caderi cu muschii contractati (la lesinul 'normal' cazi moale). Dar il duceau sa-i faca 10 zile pe luna injectii cu calciu. Si armata daca nu e mai nashpa asa, nu prea se baga sa trateze (adica pe un tip cu astm nu se inghesuiau sa-l trateze cand avea probleme).
Ar fi util, cred, sa vezi daca e asta cauza, daca poti face testul ala.

A, pt. rezistenta la insulina sunt ceva analize noi, cred, despre care nu stiu, eu am facut 'test de toleranta la glucoza' de cateva ori si de fiecare data a iesit mai bine pe masura ce am slabit si mancat mai sanatos. Cumva se diminueaza rezistenta la insulina, scade intensitatea manifestarilor, dar nu dispare. Adica la tine la cum mananci, etc., s-ar putea sa nu iasa, nu stiu.
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 04 aug 2010, 23:55:39
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Si eu si sotul avem Ca redus mereu la analize, dar n-am ajuns sa vedem ce-i cu paratiroidele, daca de-asta nu asimilam...nici doctorii nu au zis de cauza, stiu aflasem de paratiroide cand mai citeam despre cauzele posibile ale hipocalcemiei. Lui cel putin i s-a declansat rau spasmofilia in armata, nu stiu daca de la instructiile excesive in soare, daca de la alimentatia de-acolo (numai aiureli)...dar erau cu carcei, spasme musculare, vreo 2 caderi cu muschii contractati (la lesinul 'normal' cazi moale). Dar il duceau sa-i faca 10 zile pe luna injectii cu calciu. Si armata daca nu e mai nashpa asa, nu prea se baga sa trateze (adica pe un tip cu astm nu se inghesuiau sa-l trateze cand avea probleme).
Ar fi util, cred, sa vezi daca e asta cauza, daca poti face testul ala.

A, pt. rezistenta la insulina sunt ceva analize noi, cred, despre care nu stiu, eu am facut 'test de toleranta la glucoza' de cateva ori si de fiecare data a iesit mai bine pe masura ce am slabit si mancat mai sanatos. Cumva se diminueaza rezistenta la insulina, scade intensitatea manifestarilor, dar nu dispare. Adica la tine la cum mananci, etc., s-ar putea sa nu iasa, nu stiu.
Da, alimentatia in armata nu se poate considera suficient de nutritiva. Deci, se poate si mai grav cu simptome...

Testul de toleranta la glucoza este analiza de sange la glucoza sau chiar asa se cheama toleranta la glucoza? Glucoza simpla am dat, e sub limita putintel de tot, 3.6 si limita minima e 3.8 Nu mi-a zis nimic medicul
Proba cu timol e usor crescuta.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 05 aug 2010, 00:45:06
andreeaalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 28 apr 2010
Locaţie: undeva departe..., Romania
Date: 166cm, 63kg
Mesaje: 387
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul

Buna Dara

Am studiat dietele low-carb si se pare ca, cele extreme, ar da carente de calciu, chiar daca pare oarecum ciudat, dar pe termen lung, dietele bogate in proteine pot duce la pierderi de calciu si osteoporoza.

Daca ai observat, cand reduci carbohidratii inevitabil cresc si grasimile, pe langa proteine.

Eu am fost saptamana trecuta la analize si mi-a iesit iar Calciu sub limita, am primit tratament, omenesc zic eu, pe care il incep de luni.

Ca+D3 si coji de oua de tara..... mi-a dat o schema si mi-a spus sa repet analiza dupa 6 luni.

Legat de Ca+K nu stiu ce sa zic, nu m-am interesat niciodata, dar daca aflu ceva te anunt

ps: eu am avut marti noaptea un episod foarte urat cu gamba stanga, muschiul s-a "intors" ciudat si am avut niste dureri groaznice, pana s-a relaxat, mama zice ca e de la carenta de calciu
Scuze pt. off topic, sper sa nu se supere cineva.
Slabuta, si eu am , dar la piciorul drept, am reumatism.
Cum se schimba vremea, am niste dureri groaznice, ma dau cu o crema, ma lasa durerea si asa pot dormi.
E prima oara cand ti se intampla?

Ps: te-am intrebat intr-un topic de dieta South Beach, imi poti da detalii te rog?
Te pup
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 05 aug 2010, 00:48:46
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

La treaba cu toleranta la glucoza bei o cana cu 75 g (fix) de glucoza dizolvata in apa si iti iau sange la diverse intervale sa vada ce face glicemia, cum urca si cum scade si stai in timpul asta acolo, cel putin 2 ore. Uneori am stat si 3.

Nu stiu cu timol si cu glucoza 3,6, eu stiu doar de glicemie pana in aprox. 120. Inainte o aveam peste 100 dimineata, mai spre limita...iar dupa regim si slabit nu mai prea trece de 90.

La primul lesin de acum cativa ani am cazut si eu cu mainile contractate, cum ar veni ca la epilepsie, la urmatoarele se pare ca n-a mai fost asa inspaimantator spun martorii, ca eu habar n-am

PS. In armata le dadeau preponderent niste paste rosii, albastre si verzi, ceva orez si uneori fasole uscata. Pe paste si orez nu mai pune gura de-atunci :-) Lui doctorii i-au interzis sa puna gura pe orice cu cofeina sau cacao.

Ultima dată editat de dara; 05 aug 2010 at 00:52:13.
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 10 aug 2010, 10:53:06
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cal-K in dieta low-carb

Citat:
Anterior postat de andreeaalina Vezi mesajul
Ps: te-am intrebat intr-un topic de dieta South Beach, imi poti da detalii te rog?
Te pup
Ti-am raspuns pe unde am vazut intrebari
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
cal-k, calciu, carenta calciu, dieta, hiper-proteica, low-fat, pastile, potasiu, suplimente


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Briose low-carb foarte rapide Tina Retete Low-Carb 2 08 mai 2010 10:07:04
Inghetata de cafea low-carb Tina Retete Low-Carb 6 07 mai 2010 12:22:24
Clatite low-carb Tina Retete Low-Carb 12 06 mai 2010 08:41:36
Jurnal low carb lowcarb Arhiva jurnale slabit 855 22 apr 2010 22:18:48
Piramida low-carb Crok Dieta Low-Carb 0 08 mar 2009 20:22:22

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole