Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul lui Janeline

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #51 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 14:26:02
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Salut!

Wow, arati super, sa stii! Imi place foarte mult cum te si misti, ai eleganta si se vede ca esti flexibila in zona mediana. Bravo tie pentru ca te mentii in forma. Sa stii ca dupa mine esti ok chiar si pe coapse si solduri, greutatea ta e foarte buna pentru inaltimea ta. Eu zic ca nu e bine sa mai slabesti, dar cred ca o combinatie de exercitii la sala (pentru partea posterioara), aparate de rezistenta (cardio e bun) si aerobic te-ar ajuta un pic.

Felicitari insa pentru abdomen si pentru progresele tale in general. Bravo tie!

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #52 (permalink)  
Vechi 31 mar 2011, 00:37:20
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Hi, hi, mulțumesc Cristina Ești o drăguță să spui că șoldurile mele nu sunt așa dizgrațioase. Iar ce spui de abdomen... mi-ai făcut să-mi bată inimioara. Mersul meu se datorează în principal gimnasticii, în copilărie am făcut 5 ani de gimnastică ritmică. Bine, pe parcursul anilor l-am mai îmbunătățit și acum mulți îmi spun că am un mers elegant, dar ușor înțepat.

Să consemnez rapid ce-am mâncat azi și cât sport am făcut.

Micul dejun: prune uscate, cereale integrale cu fructe, fulgi de ovăz adăugați extra și lapte de soia;
Gustare: o pară și un măr;
Prânz: o jumătate de avocado, salată de varză albă și salată de paste din grâu dur (din ce-a rămas de la prânzul la caserolă pe care i l-am pregătit lui Seb; paste fierte și răcorite, legume tăiate în cuburi medii, măsline negre, pătrunjel tocat, toping de usturoi cu muștar Dijon, oțet balsamic, sos de soia și ulei de măsline - toate lăsate peste noapte în frigider);
Gustare: o portocală și stafide;
Cina: cealaltă jumătate de avocado stropită cu zeamă de lămâie, salată verde cu ardei gras verde și castraveți + câteva furculițe din orezul cu ghiveci făcut pentru Seb (rețetă concepută de mine, în totalitate dietetică, dar eu nu vreau să încep să mănânc porții întregi de mâncare gătită, prefer Raw Food cât mai des și doar când îmi plouă în gură la mâncarea gătită, atunci îmbuc ceva) + două guri din salata de paste pe care tocmai o pregăteam pentru prânzul de mâine a lui domnu

Cu limonadele, cea de dimineață și cea de acum, și cu ceaiurile - 1.490 calorii sau în zonă. Azi mi-am făcut meniul pe întreaga zi de dimineață, și era cam pe la nivelul metabolismului meu bazal, adică vreo 1.285. Dar mai o gură de pilaf, mai una de paste, mai niște alune (pe care le-am folosit la salata de paste), mai niște stafide și na, s-au făcut aproape 1.500. N-are nimic, noi să fim sănătoși.

Sportul de azi:
Gimnastică: 45 minute;
Aerobic pentru fesieri, coapse și brațe: 30 minute;
Alergare: 55 minute;

Noapte bună!
  #53 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 00:01:35
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Uf, iar am luat la bord mai multe calorii decât ar fi trebuit: 1.590
N-am mâncat nimic greșit, nesănătos sau bombă calorică, am început să-mi învăț stomăcelul cu chestii pro-dietă și să-mi reeduc papilele gustative. Problema e că am mâncat cam multă fasole la cină, n-am putut să mă opresc la o porție și mi-am mai pus în farfurie. De vreo încă două ori.

De când am ieșit din cura Oshawa, gătesc zilnic pentru Seb, asta ca să suplinesc carnea pe care i-am interzis s-o mănânce timp de vreo 2-3 luni. Și fac ba linte, ba orez, ba fasole, năut, salate de cartofi, paste, etc. Cam ce ar vrea el să mănânce, aia îi fa. Azi am gătit fasole scăzută, total dietetică, adică n-am prăjit ceapa sau morcovul (e clar că Seb și-ar fi dorit niște afumătură lângă sau un cârnat, ceva). Am fiert fasolea, am adăugat legumele când boabele de fasole se fierseseră pe jumătate, am pus cimbru și rozmarin, piper și puțină sare, 4 lingurițe de ulei de măsline, 2 lingurițe de pastă de tomate, 2 linguri de făină integrală să lege mai bine mâncarea, puțin usturoi pisat la sfârșit și pătrunjel proaspăt.

Când mi-am făcut meniul pe toată ziua, adică undeva la prânz, am știut că voi mânca fasole că n-am să rezist. Așa că nu am mai plănuit nimic altceva, gen tofu, avocado, orez integral fiert simplu sau așa ceva. Doar salată de castraveți cu oțet și praz lângă (ador prazul). Dar am aproximat și eu valori omenești, n-am crezut că voi mânca aproape trei porții. La naiba cu apetitul ăsta... Câteodată gândesc că mai bine aș găti doar chestii insipide ca să nu mă îmbie la a depăși porția. Și unde ar mai fi farmecul mâncării? Cred că o să încep să-i gătesc mai rar lui Seb, adică o dată la două zile. În rest, să mănânce ce mănânc și eu.

A, și nu e tot. Că spre seară i-am pregătit domnului și prânzul pentru mâine, un fel de salată orientală: cartofi și morcovi fierți în coajă, tăiați cuburi și amestecați cu ardei gras și castraveți proaspeți, măsline negre, pătrunjel proaspăt tocat, ceapă, oțet, sare, piper și ulei de măsline. Și logic că a trebuit să gust. Cred că pot rezista la a gusta, dar e chestia aia că vreau eu să văd cum a ieșit. Din fericire n-am mâncat mult, am luat de două ori cu furculița.

Micul dejun: obișnuitul meu mic dejun cu fulgi de ovăz, musli și lapte de soia;
Gustare: 2 mere
Prânz: tofu și salată de roșii cu castraveți și ceapă verde
Gustare: un măr
Cină: fasole scăzută cu praz și salată de castraveți + salată orientală

Sport:
Gimnastică: 30 minute
Yoga: 80 minute - azi ne-a ținut mai mult profa
Înot: 28 de minute - deși apa oceanului a fost cam rece azi, probabil ceva curenți neprietenoși, mi-am învins impulsul de a fugi înapoi pe prosop, la plajă, și am plonjat în valuri
Ciclism: 30 de minute
Aerobic cu Florentina: 40 de minute

Asta înseamnă 3 ore și 30 de minute de sport pe ziua de azi. Nu am simțit că mă suprasolicit, am avut o grămadă de energie. Nu am alergat, am dat pauză adidașilor, dar mâine alerg. Am uitat să vă zic că m-am înscris la simi-maratonul de pe 3 aprilie, așa cum menționam la începutul jurnalului. Dar nu la proba de semi-maraton, ci la cea pentru pensionari ca mine, de 10.800 metri. E un început și ăsta
  #54 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 09:49:12
zozolina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2010
Locaţie: Vaslui, Romania
Vârsta: 42
Dieta: 1200 calorii
Date: 165cm, 66.6kg
Mesaje: 1.564
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Buna,
Vreau sa iti spun ca arati minunat si sper sa ajung si eu...sa arat macar jumatate cat tine...din intamplare am ajuns sa citesc jurnalul tau si ma bucur enorm..chiar treceam printr-o perioada aiurea, depresiva si nu aveama chef de nimic...mai ales ca acum 3 luni m-am lasat si de fumat..si am pus 3 kg si de atunci ma tot chinui..MULTUMESC
O zi minunata!
__________________
Target great abs :http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...lina-2600.html
  #55 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 10:35:33
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

¡Hola! Janeline

Pare foarte ipocrit din partea mea sa ma invit in casuta ta doar acum cand ai pus toate pozele astea in care arati minunat.
Zic ipocrit pentru ca ar putea sa se inteleaga ca de cand ai pus pozele ai starnit mult mai multa afluenta in casuta (ia-o ca pe un compliment frumos). Si uite hop top! si eu in casuta ta...
Ti-am citit jurnalul din prima zi a creatiei lui. A trebuit sa citesc decat un singur mesaj ca stiu ca o sa faca parte din "favorite" (din foarte multe puncte de vedere, as rezuma doar prin zicala "Cine se aseamana se aduna" ). Motivul pentru care scriu acum este ca sunt mult mai "disponibila" in capul meu pentru forum avand in vedere ca de maine incep o dieta "detox" (cat de cliché poate sa sune...) despre care o sa scriu mai multe maine la mine in jurnal. Am planuit-o mai demult dar asteptam ca mai multe elemente sa fie reunite ca s-o pot incepe cu serenitate si incredere.
Vreau sa-ti spun ca arati minunat dar inteleg perfect ca vrei sa descoperi ce poti face mai mult in materie de aparenta fizica, dieta, sport, auto-cunoastere....
Felicitari pentru determinarea de care ai dat dovada la cura Osahwa chiar daca sunt sigura ca pentru persoane ca noi (cum sa zic...mai mult atrase de cereale) e mult mai usor decat perntru carnivorul inrait.

O zi superba si Happy Yoga!
  #56 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 11:07:11
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Salut Janeline!

Dupa mine 1500 kcal pentru activitatile tale zilnice sunt cam putine, poti creste pana la 1800, mai ales pentru ca de fapt nu ai cine stie ce de slabit. Insa trebuie sa pui mai multe proteine in dieta si, cred eu, sa mai scoti din carbohidratii aceia.

Pot sa intreb de ce i-ai interzis lui Seb sa manance carne? Dupa mine e mult mai nesanatos pentru el sa manance grasime cu carbo (salata de paste de exemplu, mancarea de fasole) decat sa manance friptura la teflon cu legume sau salata de cruditati.

Uite, iti recomand o strategie care merge de minune pentru mine cu logodnicul meu cand e aici. Pentru ca deseori nu mancam aceleasi lucruri (el e la cura de ingrasare, ca are 1.80 m si 54 kg...), ii gatesc asa:

Ziua 1 (sambata e ziua mea de gatit): fac de obicei o mancare pentru 2-3 zile, gen: grau fiert ca la coliva, pilaf cu legume, piure de cartofi cu smantana, placinta cu spanac si oua (asta e pentru mai mult de 2-3 portii), macaroane de diverse tipuri cu legume la cuptor, etc. Pe langa asta, fac si mancare pentru mine, gen ghiveci, supa, carne fiarta.

Domnul mananca o portie de carne cu garnitura facuta proaspata si eventual cu salata. Eu mananc o portie din mancarea mea. Totul se pune la frigider apoi.

Ziua 2 (duminica. Absolut NU gatesc). Domnul serveste o portie reincalzita de mancare de ieri, dar de data asta servita altfel. De exemplu graul fiert il amestec cu branza framantata si servesc cu alune deasupra, placinta o fac bucatele si o servesc rece cu smantana si cu branza deasupra. Daca am avut salata in ziua precedenta, acum pun muraturi -- gogosari in otet, castraveti murati -- si un pic de mancarea de-a mea. Eu ca de obicei, mancare de-a mea.

Ziua 3 (luni): nu servesc din macarea facuta, ci fac in mod spontan o mamaliguta cu branza framantata pentru el.

Ziua 4 (marti): Gasesc alt mod de a servi mancarea: de exemplu fac mici, ii tai in bucatele si ii pun prin mancare, sau bat doua oua cu smantana sau iarut si fac graul placinta de grau cu smantana si ou. Si asa mai departe.

Chestia e sa reciclezi mult, altfel devine destul de monoton si ramai in pana de idei destul de repede. Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #57 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 13:37:43
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de zozolina Vezi mesajul
Buna,
Vreau sa iti spun ca arati minunat si sper sa ajung si eu...sa arat macar jumatate cat tine...din intamplare am ajuns sa citesc jurnalul tau si ma bucur enorm..chiar treceam printr-o perioada aiurea, depresiva si nu aveama chef de nimic...mai ales ca acum 3 luni m-am lasat si de fumat..si am pus 3 kg si de atunci ma tot chinui..MULTUMESC
O zi minunata!
Salutare, dragă Zozolina, și bine-ai venit în jurnalul meu!
Apreciez foarte mult complimentul grozav pe care mi l-ai făcut, parcă mi-a dat aripi și pot să zbor. Ești prea drăguță să spui asta, încă o dată îți mulțumesc

Perioade aiurea avem cu toții, eu vreo trei pe an Stările depresive sunt foarte demobilizatoare, în timpul lor nu mai văd rostul la nimic, nu-mi mai pasă ce fac, ce mănânc, cum mănânc, cum arăt. Dar când ies din ele, din acele stări, îmi dau seama cât de multă frumusețe și viață și dumnezeire este în jur, cât de mult am pierdut stând închisă în butoiul de melancolie și deprimare. Știi cum se zice, apreciezi viața la adevărata ei valoare când ești pus în pericolul de a o pierde. Dar eu zic că nu trebuie să ajungem până acolo, să realizăm singuri și neobligați de soartă cât de frumoasă poate fi o zi, un moment, un lucru simplu din universul nostru, orice lucru.

Știu că tu ești soție și mămică și ai programul foarte plin. Dar găsirea de noi preocupări, noi hobiuri, noi pasiuni sau redescoperirea altora mai vechi este o soluție de automotivare și trezire la viață. Iar punerea de țeluri, în aceste pasiuni, e la fel de importantă. De exemplu, cursa de alergare la care particip eu, sau concursul de miss bikini organizat pe plajă la mijlocul lui aprilie, sau faptul că vreau să încep cursurile de scufundări ca să pot vedea fundul oceanului, etc. Eu nu am copil, dar o știu pe sora mea ce are un băiețel de 2 ani și jumătate cât de prinsă este în realitatea ei deprimantă. Practic ea nu vede altceva toată ziua decât copilul, bărbatul, ieșirile în parc sau la plimbare cu copilul și, de puțin timp, serviciul. Dar nici nu gândește pozitiv, eu mereu am criticat asta la ea. Dacă vorbești cu ea nu face decât să se plângă și să vorbească de toate lucrurile care se întâmplă prost. Ori nu există doar rău. De ce să nu vedem și părțile bune, de ce să nu ne focusăm pe lucrurile frumoase care ni se întâmplă sau care ar putea să ni se întâmple dacă ne-am deschide orizonturile?

Uite, eu de când m-am hotărât să slăbesc, am luat decizia de a citi mai mult. Nu pe net, nu despre diete, alimentație, rețete dietetice, etc. Adică și despre ăstea, dar nu exagerat. Am zis să limitez timpul pe care-l petrec pe internet și să-l folosesc altfel. Lectură în adevăratul sens al cuvântului. Într-o carte poți găsi foarte repede inspirație, un imbold la care nici nu te așteptai. Într-un personaj de roman te poți regăsi sau îți poate servi ca model. Spre exemplu, când citesc despre personaje care trec prin împrejurări grele, care sunt puse la încercări dificile de soartă, care le depășesc cu un curaj nebănuit nici de ele însele, atunci realizez că puterea stă în fiecare dintre noi. Doar că uităm cât de puternici putem fi. De aia zic că e nevoie de modele, din cărți sau din filme sau din viața reală, care să ne reamintească că viața noastră poate fi așa cum vrem noi. Numai să vrem.

Acum, mai este și rugăciunea. Nu știu ce credință ai, dacă ai credință în divinitate sau ești atee. Dar pe mine mă ajută când realizez că Dumnezeu e aici, peste tot, în tot și în toate, e alături de mine și nu trebuie să deznădăjduiesc. Se spune că atunci când nu mai vezi ieșirea, când ești deprimat și ai gânduri negre, negi că ar exista un Dumnezeu. Căci dacă ai fi cu adevărat conștient de existența lui, te-ai pune în mâinile lui și ai vedea imediat cum ai inima mai ușoară, cum te liniștești, cum simți armonia, cum te descătușezi de energia rea și negativă. Adică să știi mereu că nu ești singur, că Dumnezeu te ajută.

Referitor la kilogramele în plus cu care ne luptăm majoritatea dintre noi, ei bine, așa cum multe slăbuțe o spun, trebuie să ne găsim echilibrul. Că asta e singura rețetă valabilă 100% pentru o viață sănătoasă și un trup armonios: o alimentație echilibrată însoțită de sport zilnic (am văzut că-ți place tae bo, e foarte fain sportul, și mie îmi place; și ai și stepper, deci uite ce fain îți începi ziua). Acum o să te critic puțin, chit că nici eu n-am ajuns la un echilibru în dietă. Mi se pare că mănânci cam multe alimente post procesate, că nu respecți regula celor două gustări dintre mese și că nu ai un echilibru între principalele grupe alimentare. Știu că ai și ceva probleme digestive, îmi pare rău pentru asta, dar nu cred că asta exclude vreo categorie esențială.

Sper că te ajută vorbele mele, dar știi că schimbarea adevărată vine din noi înșine. Pupici și capul sus!

PS: Ești foarte frumoasă, m-am uitat peste fotografiile tale, ai o distincție în privire și o atitudine ce răzbate dincolo de aparatul foto. Asta nu înseamnă decât că ești o persoană puternică, cu încredere de sine. Însă, nu uita că le ai!
  #58 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 14:10:07
zozolina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2010
Locaţie: Vaslui, Romania
Vârsta: 42
Dieta: 1200 calorii
Date: 165cm, 66.6kg
Mesaje: 1.564
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Buna Janeline,
Iti multumesc din tot sufletul pentru vorbele, sfaturile is gandurile tale. Eu sunt o persoana optimista de fel, vesela, imi place sa fiu inconjurata de prietenii, sa ma activitate. Si da muncesc, am grija de fetita mea Delia si de sot, dar mi se pare ca tb sa fac mai multe pentru MINE! De aceea am vrut sa scriu in casuta ta...m-ai inspirat sa vreau si mai mult, sa fiu putin egoista si sa arat, sa ma simt si sa fiu mult mai bine.
Sunt crestina si DA cred in Dumnezeu. Stii poate fi o coincidenta, dar in aceasta saptamana am tinut post fiindca asa am simtit ca tb si ma simt mult mai bine.
Da tb sa ma apcu de citit am impresia ca calculatorul ne termina psihic si ne desprindem de realitate de tot!
Ai activitati foarte frumoase si interesante. Ma bucur enorm ca ti-ai facut timp sa scrii pentru mine si sa stii ca conteaza foarteeeeeeeeeeeeee mult!
Legat de mancare tb sa imi inving acea teama ca ma voi ingrasa daca mananc altfel si tb sa nu mai mananc seara dupa 18...stiu ca dak as face numai atat as slabi. Stepperul e bun si chiar lucreaza bine picioarele si fundul.....dar pt restul voi apela la alergare dimineata.
Parerea mea sincera ESTI O FEMEIE INCANTATOARE din toate punctele de vedere!
FELICITARI!
P.S. multumesc!
__________________
Target great abs :http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...lina-2600.html
  #59 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 16:23:41
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
¡Hola! Janeline

Pare foarte ipocrit din partea mea sa ma invit in casuta ta doar acum cand ai pus toate pozele astea in care arati minunat.
Zic ipocrit pentru ca ar putea sa se inteleaga ca de cand ai pus pozele ai starnit mult mai multa afluenta in casuta (ia-o ca pe un compliment frumos). Si uite hop top! si eu in casuta ta...
Ti-am citit jurnalul din prima zi a creatiei lui. A trebuit sa citesc decat un singur mesaj ca stiu ca o sa faca parte din "favorite" (din foarte multe puncte de vedere, as rezuma doar prin zicala "Cine se aseamana se aduna" ). Motivul pentru care scriu acum este ca sunt mult mai "disponibila" in capul meu pentru forum avand in vedere ca de maine incep o dieta "detox" (cat de cliché poate sa sune...) despre care o sa scriu mai multe maine la mine in jurnal. Am planuit-o mai demult dar asteptam ca mai multe elemente sa fie reunite ca s-o pot incepe cu serenitate si incredere.
Vreau sa-ti spun ca arati minunat dar inteleg perfect ca vrei sa descoperi ce poti face mai mult in materie de aparenta fizica, dieta, sport, auto-cunoastere....
Felicitari pentru determinarea de care ai dat dovada la cura Osahwa chiar daca sunt sigura ca pentru persoane ca noi (cum sa zic...mai mult atrase de cereale) e mult mai usor decat perntru carnivorul inrait.

O zi superba si Happy Yoga!
Salutare!

Bine ai venit la mine-n jurnal, Ana! Să știi că am răsfoit paginile din căsuța ta, n-am avut timp încă să le aprofundez, și am găsit unul dintre cele mai utile topicuri despre alimentație, diete și viață cu măsură-n toate. Mi-am propus să citesc, puțin câte puțin, toate monologurile tale. O chestie care mi-a plăcut foarte mult din ce ai scris este "sa mananc alimente care se potrivesc convingerilor mele interioare sau cerebrale....sa fiu pe deplin de-acord cu ce pun in gura...Sa "simt" vibratia si energia pe care aceste alimente o aduc celulelor mele si sa fiu atenta la ce simt si cum ma fac sa ma simt. Pe de alta parte, sa nu mananc daca sunt suparata, frustrata, nervoasa, obosita, plictisita.... " Cred că ai dreptate, ne asemănăm destul de mult

Ai foarte mare dreptate când te referi la starea spirituală ca o condiție necesară într-o cură de detoxifiere. Am simțit și eu asta, în special în Oshawa, că parcă nu eram pregătită cum trebuie mental și spiritual, chiar dacă corpul meu a dus-o la bun sfârșit fără abateri (pentru că, așa cum ai zis, e mult mai simplu de ținut Oshawa dacă cerealele oricum sunt prezente în rutina și-n preferințele tale). Sunt foarte curioasă de acest regim al tău și aștept să-l notezi în jurnal.

Mulțumesc tare mult pentru aprecieri și urări și-ți trimit calde îmbrățișări de pe insulă

Aaaa, că uitasem, de ce am văzut în multe zile la tine că nu mănânci micul dejun? Știu că tu vrei să-ți asculți corpul și dacă nu-ți cere mâncare, nu-i dai, dar parcă mi-e greu să cred că tu funcționezi mai bine fără prima masă din zi. Și eu încep ziua cu lichide, limonada neîndulcită pe care o beau la trezire. Până la prima masă și la mine trece ceva timp, că fac exercițiile pentru înviorare și tonifiere, apoi dușul, aplicarea cremei pe corp, un ceai și abia la vreo două ore - două ore și jumătate de la trezire mănânc prima masă. Dar parcă tot mic dejun îi zic... La tine am văzut că începi cu prânzul. Te simți tu mai bine așa?
  #60 (permalink)  
Vechi 01 apr 2011, 17:08:58
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut Janeline!

Dupa mine 1500 kcal pentru activitatile tale zilnice sunt cam putine, poti creste pana la 1800, mai ales pentru ca de fapt nu ai cine stie ce de slabit. Insa trebuie sa pui mai multe proteine in dieta si, cred eu, sa mai scoti din carbohidratii aceia.

Pot sa intreb de ce i-ai interzis lui Seb sa manance carne? Dupa mine e mult mai nesanatos pentru el sa manance grasime cu carbo (salata de paste de exemplu, mancarea de fasole) decat sa manance friptura la teflon cu legume sau salata de cruditati.

Uite, iti recomand o strategie care merge de minune pentru mine cu logodnicul meu cand e aici. Pentru ca deseori nu mancam aceleasi lucruri (el e la cura de ingrasare, ca are 1.80 m si 54 kg...), ii gatesc asa:

Ziua 1 (sambata e ziua mea de gatit): fac de obicei o mancare pentru 2-3 zile, gen: grau fiert ca la coliva, pilaf cu legume, piure de cartofi cu smantana, placinta cu spanac si oua (asta e pentru mai mult de 2-3 portii), macaroane de diverse tipuri cu legume la cuptor, etc. Pe langa asta, fac si mancare pentru mine, gen ghiveci, supa, carne fiarta.

Domnul mananca o portie de carne cu garnitura facuta proaspata si eventual cu salata. Eu mananc o portie din mancarea mea. Totul se pune la frigider apoi.

Ziua 2 (duminica. Absolut NU gatesc). Domnul serveste o portie reincalzita de mancare de ieri, dar de data asta servita altfel. De exemplu graul fiert il amestec cu branza framantata si servesc cu alune deasupra, placinta o fac bucatele si o servesc rece cu smantana si cu branza deasupra. Daca am avut salata in ziua precedenta, acum pun muraturi -- gogosari in otet, castraveti murati -- si un pic de mancarea de-a mea. Eu ca de obicei, mancare de-a mea.

Ziua 3 (luni): nu servesc din macarea facuta, ci fac in mod spontan o mamaliguta cu branza framantata pentru el.

Ziua 4 (marti): Gasesc alt mod de a servi mancarea: de exemplu fac mici, ii tai in bucatele si ii pun prin mancare, sau bat doua oua cu smantana sau iarut si fac graul placinta de grau cu smantana si ou. Si asa mai departe.

Chestia e sa reciclezi mult, altfel devine destul de monoton si ramai in pana de idei destul de repede. Cu mult drag,

Cristina
Saliu, dragă Cristina!

Eu în acest moment al vieții mele sunt vegetariană. Sper ca aceste principii, care vizează nu atât latura materială a mâncării cât considerentele morale și spirituale, să mă întovărășească tot restul vieții mele. Într-un post viitor o să scriu pe îndelete despre toate aspectele care m-au îndemnat să mă aliniez unui stil de alimentație vegetarian. Lui Seb nu-i impun deloc să renunțe la carne așa cum am făcut eu - un angajament de lungă durată. Însă, așa cum i-am spus încă de la începutul regimului Oshawa de purificare și detoxifiere, dacă intră-n horă, apăi hora implică și renunțarea la carne pentru 2-3 chiar 4 luni după cele zece zile de cereale yang. A fost de acord iar asta înseamnă că nu mănâncă carne până-n iunie-iulie. Punct.

Personal, nu o consider deloc o pierdere nutritivă, așa cum o privești tu. Ba chiar văd renunțarea la carne, cu condiția substituirii vitaminelor și proteinelor animale cu unele vegetale, un real avantaj pentru sănătatea corpului și a minții. O văd pe mine și o văd pe el. Suntem mai plini de vitalitate de când nu mai mâncăm carne, ne simțim mai bine și da, mâncăm mai bine ca înainte. Eu pe 1 martie am pus în gură ultima dată carne, niște pate de porc de casă, făcut de maică-mea, iar el cam la vreo săptămână după. Nu ne lipsește carnea deloc, nu-i ducem dorul și asta e foarte bine.

Apoi, mâncarea de fasole e năsănătoasă? E prima dată când aud asta. Pastele sunt nesănătoase? Nu cred. Or fi în condițiile unui abuz, dar nu e cazul nostru. Seb mănâncă cam trei-patru porții pe săptămână iar într-o porție nu sunt mai mult de 70-80 de grame de paste (cântărite înainte de fierbere, adică exact o porție pentru un adult care nu ține regim de slăbire sau de îngrășare). Pastele sunt din grâu dur sau făină integrală de grâu, le fierb al dente, deci un aport grozav de fibre de bună calitate, de vitamine și de proteine. Nu văd de ce ar trebui să-i scot din alimentație cerealele și să le înlocuiesc cu carne, atâta timp cât ele sunt la baza piramidei alimentelor și carnea e indicată în consum ocazional - iar nu invers. Mai degrabă mi se pare nesănătoasă varianta propusă de tine, de plăcintă de spanac cu ou și smântână - adică de când smântâna este așa de sănătoasă? Sau ouăle? Sau micii?

Legat de carbohidrații din meniul meu zilnic, nu vreau să-i cenzurez, atâta timp cât eu mă simt bine cu ei și-mi dau energie pentru toate activitățile mele sportive și non-sportive. Da, câteodată am mâncat cam multe fructe, mi-am dat seama, sau cam multă fasole, și atunci am înțeles abuzul - de calorii, dar și de carbohidrați. Dar, în general, când mănânc vreo 250 de grame de carbohidrați pe zi mă simt excelent. Și nu cred deloc că este o greșeală de nutriție. Nu sunt decât carbohidrați din surse sănătoase, depreparare și neprocesate chimic, câteodată neprocesate nici termic. Nu mănânc plăcinte, dulciuri, zahăr, etc.

Iar proteine consider că am suficiente - între 35 și 55 de grame pe zi sunt tocmai bine. Excesul de proteine este, în cel mai bun caz, eliminat odată cu fecalele. În cel mai urât caz, provoacă boli. Deci eu nu consider că trebuie să sporesc numărul lor doar pentru că toată lumea spune: PROTEINE, MĂNÂNCĂ PROTEINE. Le cunosc rolul și avantajele, dar vorbele care circulă despre cantitatea zilnică necesară sunt exagerări.

Strategia ta de gătit pentru logodnic este, în schimb, o idee foarte bună. O să încep să fac mâncare pentru două zile, ca să nu mai gătesc zilnic. Că atunci când gătesc zilnic, e riscul să tot gust din mâncare... de aia majoritatea bucătarilor sunt grăsuți Cum faci tu macaroanele cu legume la cuptor? Sună foarte delicios și nu mi-a dat prin cap să fac combinația asta până acum.
 

Informatii despre slabit
dieta hipocalorica, dieta personalizata, exercitii, greutate, jurnale, kilograme, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul lui NorthernStar NorthernStar Arhiva jurnale slabit 199 20 apr 2011 13:24:51
Jurnalul lui Alexa alexa96 Arhiva jurnale slabit 11 27 feb 2011 19:23:02
Jurnalul lui brokenwings brokenwings Arhiva jurnale slabit 162 23 feb 2011 22:40:38
Jurnalul lui Rosse Rosse Arhiva jurnale slabit 55 22 iul 2010 16:21:12
:) jurnalul lui wadaa wadaa21 Arhiva jurnale slabit 31 21 apr 2010 11:36:58

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole