Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul lui Janeline

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #71 (permalink)  
Vechi 03 apr 2011, 22:30:01
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Buna Janeline!

Ti-am citit cu mare interes tot jurnalul, si cred ca o voi mai face inca odata, deoarece mi se pare ca este foarte pretios, pentru mine cel putin! Am intrat parca in atmosfera ta, si ma delectez acum cu nitzica muzica de relaxare, ca asa este, petrecem prea mult timp in fata calculatorului! Dar din pacate citesc foarte mult pe calculator...si nu pot inlocui asta, cel putin momentan! Apoi vine facultatea, si proiecte pe calc si altele! Dar nu cred ca tece o seara fara sa citesc inainte de culcare! Ma face sa dorm asa de bine...parca e ca o hrana sufleteasca! Acum citesc "Mizerabilii", si daca ai ceva sugestii, le-as asculta cu mare placere!

Tin sa iti zic ca esti superba! M-am uitat la pozele tale de vreo 3 ori, si nu gaseam defecte!!! Trebuie sa fii mandra de tot ceea ce ai realizat pana acum, si de tot ce vei realiza in continuare, pentru ca unt sigura ca nu te lasi cu una cu doua!

Te respect in decizia de a fi vegetariana, faptul ca ai tinut acele diete de detoxifiere, faptul ca te tii de sport, ca ai vointa de a participa la maraton si ca vrei sa gasesti acel echilibru! In aceeasi cautare sunt si eu, si m-au sfatuit multe fete sa apelez la meditatie! Tu ce parere ai?

Dupa ce am terminat de citit, cu toata energia si buna mea dispozitie din fiecare zi, parca m-am incarcat cu si mai multa energie pozitiva! Si ca sa vezi, am downloadat filmulete cu yoga! As vrea sa experimentez tot ce tine de "nou" si sa ajung la o armonie intai cu mine, si apoi cu Dumnezeu dar si cu natura care ne inconjoara, si de cele mai multe ori trecem pe langa ea si ne stingem tigarile in iarba! ...

Am asa o energie de nestapanit, si as vrea ca de astazi sa zic : STOP! Stop cu superficialitatea, cu judecata si cu rautatile! Stop in a fi orbi, si a nu ne bucra de tot ceea ce avem in jurul nostru...stop in toate "urgiile" noastre de zi cu zi...si stop in a mai maltrata acest corp care e gata sa ne ofere multe! Cred ca voi scrie un STOP mare si in jurnalul meu...si voi incepe sa fiu mai "constienta"! E drapt, ca am inceput sa fac anumite schimbari de mai de mult...dar intotdeauna stiu ca pot si mai mult!

As vrea sa ma distantez si eu de carne...dar deocamdata incerc sa imi gasesc un echilbru in dieta cu tot cu ea...si sa imi ascult corpul! De lactate si oua nu cred ca m-as putea lipsi deoarece mi le cere organismul..dar daca as inlatura in viitor carnea, ar fi perfect! O sa iau ca referinta maniurile tale!

Am totusi o mica curiozitate, si sper sa nu te deranjeze! De ce ai luat decizia de a te tunde periutza, ce ai simtit in acel moment...si cum te-a ajutat aceasta schimbare? Si nu in ultimul rand: ce a zis logodnicul tau?

Iti urez o seara nemaipomenita, si mult spor in tot ceea ce ti-ai propus! Eu sunt abonata la jurnalul tau de acum!
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Alexandra Andreea; 03 apr 2011 at 22:39:52.
  #72 (permalink)  
Vechi 03 apr 2011, 23:05:12
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Doamne Janeline, este superb! Dupa ce ma impregnasem de atmosfera cursei datorita descrierii tale detaliate si rafinate, cand am vazut pozele, mi-au dat lacrimile!! Parca am simtit vibratiile multimii care va incurajeau si asteptau la sosire si in acelasi timp sentimentul pe care il ai cand ajungi "la capat" dupa o cursa lunga. Imi dau seama ce minunat trebuie sa fi fost. Am simtit "masajul" si mirosul uriasei Paella care mi-a lasat gura apa. Eu ador Paella!

Bravo! Felicitari! Te-ai incarcat cu doza uriasa de incredere in tine de-aici inainte! Seb cred ca trebuie sa fie super mandru de iubita lui!

Mai banuiesc ca vei dormi si ca un ingeras in noapte asta! Asa ca-ti urez ca inainte sa te culci, sa ancorezi bine bine in tine sentimentul din ziua de azi ca atunci cand vei fii intr-o situatie in care vei avea nevoie de curaj, determinare sau rezistenta fizica si psihica sa-ti aduci aminte de el si sa-ti curaj.

Te imbratisez si un somnic odihnitor si reparator, Champion !
  #73 (permalink)  
Vechi 04 apr 2011, 08:10:06
zozolina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2010
Locaţie: Vaslui, Romania
Vârsta: 42
Dieta: 1200 calorii
Date: 165cm, 66.6kg
Mesaje: 1.564
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de janeline Vezi mesajul
Păi optimismul este primul pas spre ieșirea dintr-o pasă proastă, așa că e minunat că-l ai. Se spune că dacă gândești pozitiv, lucruri bune ți se întâmplă pentru că pur și simplu atragi energiile pozitive din univers. Eu am constatat în cursul vieții mele că asta nu este doar o vorbă-n vând aruncată de autorii de cărți motivaționale. Chiar e real. Gândești că va fi bine, că lucrurile se vor aranja, că vei atinge armonia cu spiritul tău, etc., atunci se vor întâmpla. Dacă-l pui mereu pe NU în față, atunci nimic nu va ieși cum trebuie.

Mă bucur să văd că realizezi că statul în fața computerului este într-o oarecare măsură distructiv. Pentru că ne distrage atenția de la lucruri mai importante, nu ne lasă să ne concentrăm spre ceva mai constructiv. Și ajungem să spunem că nu avem timp. Păi dacă am rupe din programul de internet o oră pe zi, ia uite ce de timp pentru o activitate nouă: 60 de minute. Azi mi-e ciudă pe mine că am stat multe ore cu laptopul în brațe și nici n-am deschis e-book-ul (acum citesc De veghe în lanul de secară). Dar mâine o să deschid calculatorul doar pe seară, că așa este mai bine.

Treaba asta cu ultima masă până-n 18 nu pot să o înțeleg. Da, știu, nu trebuie dată corpului energie în partea a doua a zilei, cu atât mai puțin seara, dar nu știu cum de poți să mănânci la 18 și să stai pe uscat până la 23-24 când te culci. Eu cred că nici tu nu trebuie să-ți impui asta, dacă îți pune probleme mari. Cum zicea aici Pasiune, trebuie să ne ascultăm corpul. Mai bine lași o oarecare lejeritate programului de masă, ca să nu adaugi o frustrare în plus EU NU POT SĂ MAI MĂNÂNC ACUM CĂ E TRECUT DE 18. Din ceea ce știu e că nu trebuie să mănânci cu trei ore înainte de somn, înainte ca organismul să intre în reapos și refacere. Așa că nu cred că e o mare problemă să mănânci la 19.30 dacă te retragi pe la 23. Eu niciodată n-am reușit să termin cu mâncatul pe o zi la ora 18. Azi s-a nimerit să iau cina la 20.30. Nu cred că e un capăt de lume, chiar de ar fi ăsta un obicei (în rutina mea este cam pe la 19-19.30).

Alergatul dimineața cred că ar fi o chestie faină, că atunci corpul arde în mare parte din grăsimi, neavând nimic în stomac. Sper să-ți faci un obicei și să te ții de el. La mine nu a funcționat cardio dimineața, mi-e lene să ies la alergat cum mă trezesc, de aia am exercițiile de înviorare și tonifiere puse matinal: le fac pe balcon și mă trezesc cu adevărat. Cu alergatul m-am înțeles mereu mai bine seara, deși e mai eficient împotriva țesutului adipos cel de dimineață.

Îți mulțumesc că-mi spui că-s încântătoare, dar nu sunt așa cum crezi. Internetul, spațiile de socializare deformează realitatea. Eu sunt o persoană foarte directă, practică, egoistă, câteodată rea, n-am răbdare în relația cu familia sau cu ceilalți, nu prea îmi fac prieteni pentru că nu mă descurc prea bine cu toleranța, și, în viața de zi cu zi, chiar nu am prieteni. Așa cum spuneam, nu sunt deloc o persoană încântătoare. Îmi pare rău, câteodată aș vrea, dar sunt un fel de Dr.House, mai puțin partea cu mintea genială.

Te îmbrățișez (virtual) și-ți doresc să ai puterea să faci tot ce vrei tu să faci și să fii așa cum vrei tu să fii!
Buna,
multumesc inca o data pentru sfaturi si sugestii sunt minunate...nu am alergat dimineata..pt ca vremea e oribila aici...si inca nu ma destula energie sa fac ceva sport dim in casa..ar tb..stiu ...si sa stii ca dupa cum te-ai descrisa ...parca l-ai descrise sotul meu...
O zi minunata si incantatoarete imbratisez cu drag!
__________________
Target great abs :http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...lina-2600.html
  #74 (permalink)  
Vechi 04 apr 2011, 23:06:46
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Îmi fac rapid puțin timp pentru jurnal, azi ca niciodată n-am avut net mai prost și timp mai puțin pentru relatarea zilnică.

Două aspecte importante. M-am cântărit și măsurat și rezultatele sunt optimiste. Iar al doilea lucru important este că azi am mâncat foarte mult, prima zi de când am început dieta în care am depășit 2000 de kcal (2.150 kcal sau pe acolo). Dar nu-i bai, de mâine revin la 1500-1600 unde mă simt bine.

Deci:
1. Cântarul mi-a arătat azi 53,4 kilograme, asta însemnând că în ultimele 9 zile am slăbit 1,4 kg. Mă bucur mult. Ce să zic, nu-i rău, nu-i rău deloc. Nu mă așteptam să fie așa de bine, că doar am mâncat în fiecare zi pe săturate și media zilnică de calorii în ăste 9 zile a fost de vreo 1.500. Dar sportul, și sportul a fost mai mult, așa că legile naturii au funcționat țais.

Centimetrul mi-a arătat valori mai mici la sâni, talie, abdomen, șolduri și coapse, iar la restul - măsurile au rămas neschimbate (sau au crescut, cum e cazul antebrațului, care s-a umflat cu 0,50 cm, de mușchi, sper).
Așadar:
Bust - 85,50 cm (87 cm pe 26 martie - fetelor, rămân fără sâni)
Talie - 62,30 cm (63,40 data trecută)
Abdomen - 76 cm (77 în urmă cu 9 zile)
Șolduri - 92 cm (92,70 în urmă cu 9 zile)
Coapse - 51,50 cm (53 data trecută - aici e cea mai mare scădere de pe tot corpul)

2. Deci azi am băgat în mine, în special la cină, de parcă nu mai văzusem mâncare. Și-i ciudat, că mesele mele de azi au fost consistente și nu mi-a fost foame... Doar apetit foarte ridicat. Așa mi se întâmplă în perioada asta a lunii, de după ovulație, când îmi crește considerabil pofta de mâncare.
La micul dejun am avut cerealele integrale cu laptele de soia și câteva prune uscate, gustare mere și portocale, la prânz am făcut paste cu legume la cuptor și am mâncat cam multișor, vreo porție și jumătate (asta însemnând, pe lângă legume și 10 ml de ulei de măsline, vreo 100 de grame de paste uscate) iar la cină programasem salată verde cu tofu.

Dar socoteala de-acasă nu se potrivește cu ce-i în târg, că Seb a zis să coacem o pâine integrală pentru humusul ce-l voi face mâine și așa că am făcut pâine (cam 400 de grame de făină integrală și 150 de gofio de grâu, asta este o făină prăjită, ceva specific guanche, aborigenii canario). Iar cum aluatul a ieșit mai mult, am făcut și câteva turtițe pe plită (doamne ce bune au ieșit, că de data asta am pus și puțină drojdie și le-a făcut moi ca o cârpă). Și am mâncat vreo două turtițe, când s-a făcut pâinea - vreo patru felii (am copt-o într-o tavă scurtă de cozonac), vreo doi cartofiori copți la cuptor (era cina lui Seb, cartofi copți cu unt și pătrunjel, eu am băgat doar cartofi).

Cunoașteți sentimentul când mănânci și nu te poți opri, te mai duci pe canapea sau la calculator dar tot te-ai mai întoarce în bucătărie. Așa am făcut. Și mai dă-i cu muștar Dijon pe pâinea caldă, mai întinge în ulei de măsline, mai o roșie, mai o alună, uite cum s-au adunat peste 2000 de kcalorii. Sunt o păcătoasă a mâncării. Și cea mai rea parte nu e că am mâncat, ci că sunt plină și nu mai am chef și putere de sport. Acum e ora 21.20 și n-am alergat, n-am făcut nici aerobicul. Doar gimnastica de azi-dimineață poate intra la categoria activități sportive pe ziua asta. Nu-i nimic, o consider zi de răsfăț, deși cred că ar fi fost mai incitant dacă aș fi plănuit-o.

@AlexandraAndreea: Salutare și bine-ai venit în jurnalul meu. Sper din tot sufletul să-ți fie de folos timpul pe care-l petreci aici, citind gândurile mele. Vreau să înțelegi însă un lucru: nu sunt deloc un model de virtute, nu-s un guru al sportului și nici o entitate a dietelor de slăbit. Mă flatează enorm că îmi ceri sfaturi sau că îmi spui c-o să te inspiri din meniurile mele, dar mă și jenează, știind că sunt atât de departe de perfecțiune, de imaginea ideală pe care ți-o inspir eu.

Punctual, o să-ți spun:
-yoga este o chestie foarte faină, te ajută să te împaci mai bine cu universul, să găsești armonia în tine și în jurul tău; te relaxeză și te ajută să meditezi asupra vieții tale și vieții în general. E mai mult ceva spiritual decât fizic iar sfatul meu este să mergi la cursuri de yoga dacă ești doritoare să faci asta, și nu să începi în fața calculatorului, cu clipuri de pe Youtube. Pentru că toată ședința e mai mult terapie decât sport, iar dacă începi ca novice, acasă, pierzi toată ideea, te plictisești rapid de exerciții și posturi și zici că yoga nu-i pentru tine, etc.

-cărțile, literatura, fiind o formă de artă, sunt supuse subiectivismului. Așa că ce mie îmi place, pe tine te poate lăsa rece, să te indispună sau să te plictisească/obosească. Mi-a plăcut mult Scrinul Negru de Călinescu, dar nu știu dacă să ți-l recomand, adică e genul foarte descriptiv, e totuși un roman balzacian. Apoi, m-au impresionat Changi (King Rat) de Clevell, La răscruce de vânturi de Bronte, Mama noapte de Vonegut, Minunata lume nouă de Huxley, Punct. contrapunct tot de Huxley, 1984 de Orwell, Pe aripile vântului de Mitchell. Pe asta din urmă am citit-o în săptămâna de cură de purificare Oshawa, iar când vedeam cum Scarlett se luptă cu foametea din timpul războilui și de după, din perioada de reconstrucție, parcă cu mai mare recunoștință îmi mâncam bolul de terci sau de orez.

-cu părul meu e poveste lungă de 13 ani de zile. M-am tuns prima dată periuță în clasa a 9-a și de atunci de vreo 20 de ori și mai bine, poate. De un an mă tund constant la zero, doar de vreo trei luni nu-l mai tunsesem decât în părți și crescuse gen punk. Prea punk. Seb a propus să-l dăm jos așa că am băgat mașina de tuns în el. Sunt conștientă că multora nu le place și mulți chiar îmi zic da, ești interesantă, dar cred că ai fi mai drăguță cu părul lung. Numai că mie nu-mi place cum îmi stă cu părul lung, e subțire, se elctrizează repede, nu-i nici drept, nici ondulat și singura dată când stă bine e pe podeaua din baie, tăiat Acum trebuie să-l tund, că în trei săptămâni a crescut cam mult.
Când o să-mi fac puțin timp, o să intru în jurnalul tău să te cunosc mai bine. Pace și drum ușor în găsirea echilibrului

@pasiune: tulai, Ana, ce de vorbe frumoase mi-ai scris, că toată m-am înroși și m-am fâstâcit de numa-numa. Dar le-ai ghicit pe toate. Am zis că dacă ar exista un borcan ce se închide ermetic în care poți conserva sentimentele, trăirile, stările, promisiunile și curajul dintr-un anumit moment, apăi aș cumpăra un bax de astfel de borcane. De dormit n-am dormit ca un îngeraș că am văzut ultimul episod din Dr.House și acolo ei trataseră un criminal în serie ce-și mânca victimele iar asta m-a cam speriat, că nu suport nici gândul la un astfel de rău. Dar n-am visat asasini sângeroși, ci, ghici ce, dap, chiar mâncare, iar mâncare. Se făcea că cumpăram prăjituri de la cofetărie. Cred că ar trebui să-mi fac o prăjitură într-una din zilele următoare, ca să scap și de frustrarea asta din subconștientul meu.

@zozolina: mie îmi dă energie dimineața, ca să fac gimnastica, limonada neîndulcită. Dacă stomacul și dieta de mămică îți permite, poți încerca. De nu, altă chestie care dă energie și e mai blândă decât lămâia e mierea în combinație cu scorțișoara. Ori amestecate într-o ceașcă de apă fierbinte, ori simple, o linguriță de miere cu praf de scorțișoară presărat deasupra. Mobilizează-te, doar de tine depinde să-ți faci obiceiuri sănătoase!

Ultima dată editat de janeline; 04 apr 2011 at 23:15:38.
  #75 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 07:26:16
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Buna Janeline!

Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi!

Stiu ca ar fi bine sa ma duc la ore de yoga, dar in Galati nu exista asa ceva din pacate! In Bucuresti sigur se gaseste un studio sau o sala care practica astfel de cursuri, dai aici nu!

Doua dintre cartile enumerate de tine le am si eu pe lista " to read" ! Acum, daca le-am vazut si pe aici pe la tine, cred ca o sa imi deplasez piciorusele pana la biblioteca, si sa nu mai aman atata! Eu am f mult timp liber, pentru ca dau anul acesta la facultate si ma pregatesc pentru examen...si nu stiu cu ce sa il umplu ca sa nu mai simt ca stau!

Despre jurnalul meu, cred ca de abia de ieri a inceput!! Am avut o sclipire, si sa zicem ca nu prea ma reprezinta celelalte pagini ( bine, nu asa de mult )! Mi-a placut povestea ta cu parul, si apreciez f mult persoanele care se simt bine in pielea lor! pentru ca suntem sufocati de atata superficialitate, par facut nuj cum, unghii mari de iti intra pe undeva (scuzati, dar asta e adevarul )! Deci, be positive, si sa nu te schimbi pentru nimic in lume!

O zi minunata iti doresc, si poate ne zici si povestea cum ai ajuns prin Tenerife! Iubesc acel loc, chiar daca nu am fost niciodata!

Cu drag,
Alexandra
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #76 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 14:33:17
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Hola Janeline ,

Ce masuratori de vis! Felicitari!
Si eu incep sa scad usor usor in masuratori caci blugii imi sunt deja largi la talie si solduri, aproape pica. Si abia i-am luat! D'apoi cand s-or mai lasa un pic...
Ma simt foarte lejera cu toata ca Dl. Cantar imi arata doar -200g azi fata de duminica.

Legat de calorii, intotdeauna cand vad ca "stagnez" cu greutatea sau ca am pofta de o chestie anume, mananc intre 2200-2500 kcal iar a doua zi intre 500-800 calorii. E o tehnica veche luata din lumea sporturilor pentru a relansa metabolismul.

Cand ai timp, pune-mi si mie o reteta de turtite si de covrigei te rog ! Salivez de fiecare data cand descrii ce bunataturi ai mai gatit! Eu la cura nu am voie cereale care contin gluten dar ma duc si iau faina FARA gluten sa-mi fac retetele si sa mananc in zilele de post.

Cu drag,
Ana
  #77 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 20:40:07
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de Alexandra Andreea Vezi mesajul
Buna Janeline!

Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi!

Stiu ca ar fi bine sa ma duc la ore de yoga, dar in Galati nu exista asa ceva din pacate! In Bucuresti sigur se gaseste un studio sau o sala care practica astfel de cursuri, dai aici nu!

Doua dintre cartile enumerate de tine le am si eu pe lista " to read" ! Acum, daca le-am vazut si pe aici pe la tine, cred ca o sa imi deplasez piciorusele pana la biblioteca, si sa nu mai aman atata! Eu am f mult timp liber, pentru ca dau anul acesta la facultate si ma pregatesc pentru examen...si nu stiu cu ce sa il umplu ca sa nu mai simt ca stau!

Despre jurnalul meu, cred ca de abia de ieri a inceput!! Am avut o sclipire, si sa zicem ca nu prea ma reprezinta celelalte pagini ( bine, nu asa de mult )! Mi-a placut povestea ta cu parul, si apreciez f mult persoanele care se simt bine in pielea lor! pentru ca suntem sufocati de atata superficialitate, par facut nuj cum, unghii mari de iti intra pe undeva (scuzati, dar asta e adevarul )! Deci, be positive, si sa nu te schimbi pentru nimic in lume!

O zi minunata iti doresc, si poate ne zici si povestea cum ai ajuns prin Tenerife! Iubesc acel loc, chiar daca nu am fost niciodata!

Cu drag,
Alexandra
Salutare, Alexandra!
Cu yoga de pe internet nu am nicio problemă, doar că trebuie să găsești niște cursuri bine făcute. Adică profesorul de yoga să explice foarte mult fiecare procedeu, fie cât de simplu, de exemplu respirația care este cea mai importantă verigă în echilibrarea energiilor din corp. Eu când am decis să încep să fac yoga, că toată lumea vorbea de beneficiile ei, am căutat pe net, tutoriale și clipuri. După două săptămâni de făcut exerciții de yoga câte 30 de minute în fața calculatorului, am renunțat. Da, am păstrat în exercițiile mele matinale de înviorare câteva procedee, vreo două pentru relaxare și vreo patru pentru întinderea mușchilor. Doar atât. Acum, de patru ședințe de când merg la cursurile de yoga de pe plajă, am și înțeles de ce am renunțat în trecut așa repede la yoga. Pentru că nu l-am înțeles, n-am pătruns în spiritul acestui mod de lucrare a corpului și a spiritului. La asta e bun profesorul, că e lângă tine, vede ce faci greșit, explică totul, vorbește în continuu despre cum să respiri, cum să-ți relaxezi părțile corpului, cum să-ți deschizi părțile corpului; cu ochii închiși, te agăți de vocea lui (e generic când zic lui, că la mine e profă) și absolut orice tensiune, supărare, tristețe, stres, totul - dispare. Te învață cum să fii recunoscător energiilor telurice, soarelui, pământului, apei, focului, predă iertarea și armonia, e fascinant.
Toată experiența asta eu n-am avut-o cu filmulețele de pe net.

Am văzut că ai scris că n-ai luat la buget la medicină și înveți un an ca să dai la următoarea admitere. Cum ai intuit și tu, asta poate fi un mare avantaj pentru tine. Nu doar că ai timp liber, ci că ai un an să-ți pui ordine în gânduri, în stările sufletești, în dorințe. Australienii, americanii și alte popoare, după liceu își iau un an sabatic. Adică amână colegiul cu un an pentru a călători, a fi liberi, a se iniția în tainele vieții. Privește acest an astfel. Fă o călătorie spirituală în tine, cunoaște-te și vezi ce-ți place. Experimentează și alege. Ai cel mai prețios dar din toate: timpul.

În Tenerife am emigrat la începutul lunii martie 2010. În general am făcut cam ce-am vrut, iar când am gândit că vreau să trăiesc la soare, lângă mare, cu plajă și palmieri, mi-am zis că nu mă poate opri nimic. Eu nu cred în bariere, în hotare și în noțiunea de cuib. Gândesc că lumea e a tuturor, toate țările sunt sau trebuie să fie deschise pentru toți oamenii și fiecare să colinde și să trăiască oriunde, sub soare să fie. Nu consider că omul trebuie să moară acolo unde s-a născut și nici că trebuie să trăiască într-un loc toată viața. Dacă vrea la tropice, să se ducă la tropice. A învățat destul din experiența asta și vrea pe un ghețar, să se ducă pe un ghețar. Din fericire, cam în direcția asta gândește și Seb, așa că nu ne-a luat mult să ne dăm demisia de la ziar (amândoi lucram la Adevărul) și să venim în Insulele Canare. De ce aici? Păi explicația e simplă: e insulă, înconjurată de ocean, valuri, cald tot timpul anului, 350 de zile de plajă pe an, e în UE, nu e necesară viză, etc.

Spor la învățat (biologia nu mi-a plăcut niciodată prea mult) și caută tu singură să-ți găsești niște hobiuri, că pe tine trebuie să te reprezinte (că degeabă îți spune cineva de pe forum sau din grupul tău de prietene că ce fain e șahul, sau pescuitul, sau mersul cu caiacul dacă nu ai nicio înclinație spre vreunul). O chestie de la care poți porni este ca pasiunea asta nouă pe care o cauți să fie legată de natură, adică să te scoată afară din casă

Multe îmbrățișări călduroase!

Ultima dată editat de Regulament; 05 apr 2011 at 21:31:56. Motiv: Incalcare regulament: Linkuri externe interzise
  #78 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 21:22:43
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de janeline Vezi mesajul
Salutare, Alexandra!
Cu yoga de pe internet nu am nicio problemă, doar că trebuie să găsești niște cursuri bine făcute. Adică profesorul de yoga să explice foarte mult fiecare procedeu, fie cât de simplu, de exemplu respirația care este cea mai importantă verigă în echilibrarea energiilor din corp. Eu când am decis să încep să fac yoga, că toată lumea vorbea de beneficiile ei, am căutat pe net, tutoriale și clipuri. După două săptămâni de făcut exerciții de yoga câte 30 de minute în fața calculatorului, am renunțat. Da, am păstrat în exercițiile mele matinale de înviorare câteva procedee, vreo două pentru relaxare și vreo patru pentru întinderea mușchilor. Doar atât. Acum, de patru ședințe de când merg la cursurile de yoga de pe plajă, am și înțeles de ce am renunțat în trecut așa repede la yoga. Pentru că nu l-am înțeles, n-am pătruns în spiritul acestui mod de lucrare a corpului și a spiritului. La asta e bun profesorul, că e lângă tine, vede ce faci greșit, explică totul, vorbește în continuu despre cum să respiri, cum să-ți relaxezi părțile corpului, cum să-ți deschizi părțile corpului; cu ochii închiși, te agăți de vocea lui (e generic când zic lui, că la mine e profă) și absolut orice tensiune, supărare, tristețe, stres, totul - dispare. Te învață cum să fii recunoscător energiilor telurice, soarelui, pământului, apei, focului, predă iertarea și armonia, e fascinant.
Toată experiența asta eu n-am avut-o cu filmulețele de pe net.

Am văzut că ai scris că n-ai luat la buget la medicină și înveți un an ca să dai la următoarea admitere. Cum ai intuit și tu, asta poate fi un mare avantaj pentru tine. Nu doar că ai timp liber, ci că ai un an să-ți pui ordine în gânduri, în stările sufletești, în dorințe. Australienii, americanii și alte popoare, după liceu își iau un an sabatic. Adică amână colegiul cu un an pentru a călători, a fi liberi, a se iniția în tainele vieții. Privește acest an astfel. Fă o călătorie spirituală în tine, cunoaște-te și vezi ce-ți place. Experimentează și alege. Ai cel mai prețios dar din toate: timpul.

În Tenerife am emigrat la începutul lunii martie 2010. În general am făcut cam ce-am vrut, iar când am gândit că vreau să trăiesc la soare, lângă mare, cu plajă și palmieri, mi-am zis că nu mă poate opri nimic. Eu nu cred în bariere, în hotare și în noțiunea de cuib. Gândesc că lumea e a tuturor, toate țările sunt sau trebuie să fie deschise pentru toți oamenii și fiecare să colinde și să trăiască oriunde, sub soare să fie. Nu consider că omul trebuie să moară acolo unde s-a născut și nici că trebuie să trăiască într-un loc toată viața. Dacă vrea la tropice, să se ducă la tropice. A învățat destul din experiența asta și vrea pe un ghețar, să se ducă pe un ghețar. Din fericire, cam în direcția asta gândește și Seb, așa că nu ne-a luat mult să ne dăm demisia de la ziar (amândoi lucram la Adevărul) și să venim în Insulele Canare. De ce aici? Păi explicația e simplă: e insulă, înconjurată de ocean, valuri, cald tot timpul anului, 350 de zile de plajă pe an, e în UE, nu e necesară viză, etc.

Spor la învățat (biologia nu mi-a plăcut niciodată prea mult) și caută tu singură să-ți găsești niște hobiuri, că pe tine trebuie să te reprezinte (că degeabă îți spune cineva de pe forum sau din grupul tău de prietene că ce fain e șahul, sau pescuitul, sau mersul cu caiacul dacă nu ai nicio înclinație spre vreunul). O chestie de la care poți porni este ca pasiunea asta nouă pe care o cauți să fie legată de natură, adică să te scoată afară din casă

Multe îmbrățișări călduroase!
Hello!

Pai deja mi-am descarcat filmuletze cu yoga, si o sa vad ce fac! Sper sa imi iasa ceva ceva! O sa ma straduiesc, si iti spun rezultatele! Nu e de ras, pentru ca chiar as vrea sa ma ajute in drumul meu spre armonie si echilibru...! Dar intotdeauna se gasesc si mai multe mijloace pentru a atinge un scop! Deci nu ma descurajez orice ar fi!

In legatura cu acest an liber, asta incerc sa fac...si sa profit la maxim de tot acest dar numit :timp!! Stiu ca nu prea il voi mai avea, si de aceea ma bucur acum cat mai pot!

Suuper decizia voastra! E bine ca ati facut acest lucru impreuna si ca va sustineti unul pe celalalt! Cred ca pana la urma e adevarata "regula" aceea: pentru ca doi oameni sa se potriveasca trebuie sa aiba aceleasi interese, idealuri, aspiratii! Bine nu aceleasi, ca toti suntem diferiti, dar undeva la mijloc sa va intalniti!! Am observat ca sunteti logodnici, cand urmeaza nunta?

Iti multumesc pentru urare, si de ieri pana astazi am ajuns si eu la concluzia ca totul vine din mine...si trebuie singura sa ma descopar, si sa imi descopar placerile si hobbiurile!

Iti multumesc pentru mesaj! O seara minunata!

PS: Suuper tare blogul vostru! Il voi diseca putin ca e f interesant!
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #79 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 21:34:59
janeline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mar 2011
Locaţie: Adeje, Tenerife, Spania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorică vegetariană
Date: 165cm, 53.4kg
Mesaje: 58
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Janeline

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Hola Janeline ,

Ce masuratori de vis! Felicitari!
Si eu incep sa scad usor usor in masuratori caci blugii imi sunt deja largi la talie si solduri, aproape pica. Si abia i-am luat! D'apoi cand s-or mai lasa un pic...
Ma simt foarte lejera cu toata ca Dl. Cantar imi arata doar -200g azi fata de duminica.

Legat de calorii, intotdeauna cand vad ca "stagnez" cu greutatea sau ca am pofta de o chestie anume, mananc intre 2200-2500 kcal iar a doua zi intre 500-800 calorii. E o tehnica veche luata din lumea sporturilor pentru a relansa metabolismul.

Cand ai timp, pune-mi si mie o reteta de turtite si de covrigei te rog ! Salivez de fiecare data cand descrii ce bunataturi ai mai gatit! Eu la cura nu am voie cereale care contin gluten dar ma duc si iau faina FARA gluten sa-mi fac retetele si sa mananc in zilele de post.

Cu drag,
Ana
Bună, Ana!
-200 de grame de pe o zi pe alta? Sau n-am înțeles și e vorba de măsurarea săptămânală? Știu că te stresează într-o oarece măsură cântarul, dar dacă ai scăzut în centimetri, bucură-te. Nici nu e nevoie să-ți mai spun eu asta, că știi mai bine ca mine, dar relaxează-te, nu te mai gândi la kilograme, ele o vor lua la vale când le vine timpul. Deocamdată are ce să te satisfacă, ai rezultate cu micșorarea măsurilor la haine Știi că eu am slăbit doar 200 de grame în 10 zile de detoxifiere Oshawa și chiar m-a indispus o leacă. Așa încât săptămâna de după nici nu mi-a mai păsat de kilograme că am văzut că-s mai suplă, Seb îmi ziceam mereu că e vizibil că slăbesc, așa că ieri m-am dus să mă cântăresc cu gândul că nici nu-mi mai pasă ce valoare arată. Da, mi-a făcut o mare bucurie că am ajuns să cântăresc 53,4 kg, dar asta nu e nimic pe lângă ce-am simțit când am văzut centimetrul că-mi arată la coapsă 51,5 iar la șolduri 92 cm.

Legat de tehnica de relansare a metabolismului într-o fază de stagnare, mulțumesc tare mult că mi-ai zis, nu știam și acum simt că am o armă puternică lângă mine pentru o posibilă perioadă de platou (că mă cam aștept să se întâmple).

Covrigii se fac foarte simplu, dar te cam solicită la frământat. Poți folosi alături de făină integrală de grâu și alte cereale care-ți plac (și care n-au gluten), fierte sau dacă sunt fulgi, doar înmuiați în apă. Adică poți pune mei fiert, eu am pus vreo 100 de grame de mei la 400 de grame de făină de grâu, și au fost mai dulci decât în mod normal. Sau fulgi de hrișcă, nu știu cum stau cu glutenul, înmuiați și apoi încorporați în aluat. Așadar, sare dizolvată în apă călduță (eu puneam cam 300 de ml de apă pentru vreo jumătate de kilogram de făină/cereale sau mai puțin dacă aveam și fulgi înmuiați în apă) și faci coca. Eu n-am folosit drojdie sau agenți de dospire, că în regimul Oshawa nu sunt permise, dar n-a contat, că și a doua zi covrigii erau moi și proaspeți. Vezi să nu fie coca prea tare, că atunci sigur poți să-ți rupi vreun dinte după ce se răcesc covrigii. Mie prima experiență mi-a ieșit nasoală, că am pus puțină apă la aluat, și când rulam covrigul, se făcea ca un tub, căpăta gaură pe mijloc.

Așa, să revin. Frămânți vreo 15-20 de minute aluatul, îl lași vreo jumătate de oră să se odihnească, așa, de chimie, că cică se întâmplă ceva de bine cu cerealele, apa și sarea, deci chiar dacă nu are ce să dospească, trebuie să stea o jumătate de oră. Eu când mă grăbeam, o lăsam și doar 15-20 min. Apoi iei aluatul, îl pui pe blatul de bucătărie ce a fost presărat cu puțină făină, îl mai frămânți puțin, dacă e prea tare îți uzi de câteva ori mâinile și-l mai înmoi, dacă e prea moale mai încorporezi ceva făină. După asta, îl împarți în părți egale, din vreo 500 grame de făină îți ies vreo 12-14 biluțe cam cât o mandarină mică. Vezi tu, experimentezi. Iei biluțele pe rând și le dai forma aia de cârnăcior, le rulezi până ajung de grosimea dorită de tine (că nu mai crește la copt, așa că poți să faci covrigii exact cum vrei de groși) și apoi lipești capetele.

Înainte să pui covrigii în tava deja încinsă a cuptorului, vezi să aibă puțină făină pe fund, ca să nu se lipească. Dar oricum, când le dai forma, îi pui lângă tine pe blatul de bucătărie care e presărat cu făină, deci se lipesc ei singuri de ceva pudră. Poți să-i spoiești cu puțină apă și să presari ce semințe vrei, de mac, susan, pin, chimen, poate chiar sare. Îi dai la cuptor direct la 220 de grade și-i lași vreo 25 de minute. Dacă-i vrei mai prăjiți, temperatura cuptorului să fie pe la 250. Asta-i tot. Îi lași pe tavă până se răcesc și apoi îi păstrezi în pungi de hârtie sau de bumbac.

Să-ți zic cum am făcut turtițele de ieri. La aluat am folosit drojdie și pentru că era cam multă cocă pentru tava de cozonac, am format pâinica și restu de cocă am împărțit-o în biluțe ca pentru covrigi. Dar le-am întins cu făcălețul până s-au format turtițe de vreo 12-14 cm în diametru și vreo 5-7 milimetri grosime. Am dat drumul la un ochi de plită la nivelul 2 (din 6) - poți folosi și o tigaie anti-aderentă, nu pui deloc ulei - și am pus prima turtă. Câteva minute pe o parte, până se rumenește ușor, mai puține pe cealaltă parte. Vezi cum îți place. Prima mi-a ieșit cam tare, ca și când n-ar fi avut aluatul drojdie. Dar următoarele - moi cârpă, că deja avuseseră timp să se dospească. Poți să le faci cât de groase vrei tu, dar se mărește timpul de coacere. Eu le fac subțiri pentru că n-am răbdare, îmi plouă în gură. De cele mai multe ori, turtița se desprinde în două. Dacă o tai într-o parte sau pe jumătate, o poți umple cu ce-ai chef - guacamole, humus, etc.

Mult sport!
 

Informatii despre slabit
dieta hipocalorica, dieta personalizata, exercitii, greutate, jurnale, kilograme, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul lui NorthernStar NorthernStar Arhiva jurnale slabit 199 20 apr 2011 13:24:51
Jurnalul lui Alexa alexa96 Arhiva jurnale slabit 11 27 feb 2011 19:23:02
Jurnalul lui brokenwings brokenwings Arhiva jurnale slabit 162 23 feb 2011 22:40:38
Jurnalul lui Rosse Rosse Arhiva jurnale slabit 55 22 iul 2010 16:21:12
:) jurnalul lui wadaa wadaa21 Arhiva jurnale slabit 31 21 apr 2010 11:36:58

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole