Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 15:25:25
simpatica 81's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 23 apr 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 164cm, 71kg
Mesaje: 47
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Buna ziua la toate

Sunt noua pe forum .Dar sunt si foarte trista.Nu reusesc deloc sa ma simt bine in pielea mea..bine,o piele care strange cam 70 de kg,la o inaltime de 1.64cm.E groaznic sa te lupti ca mine de atat timp cu kg si ele sa invinga mai mereu.Am acum 29 de ani.In ultimii 14 ani,nu am avut oscilatii mari de greutate,adika in liceu aveam cam 64 kg...cel mai mult am..cat am acum.Am mai castigat batalii,acum 3 ani aveam 62 kg..
Nu sunt o fire sedentara,dimpotriva..ma duc la sala de 3-4 ori pe saptamana...dar efectiv nu reusesc decat sa raman la cele 70 de kg ale mele si in depresia ce ma cuprinde ma refugiez intr-o pizaz..sau paste...Am nevoie de incurajari/..sa stiu ca nu sunt singura.Sotul meu zice ca ma ajuta sia re momente cand ma incurajeaza dar nu vad nici un ajutor cand vine acasa cu junk food si mananca fara retineri..Of..
  #2 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 15:42:35
LicuriciColorat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
Buna ziua la toate

Sunt noua pe forum .Dar sunt si foarte trista.Nu reusesc deloc sa ma simt bine in pielea mea..bine,o piele care strange cam 70 de kg,la o inaltime de 1.64cm.E groaznic sa te lupti ca mine de atat timp cu kg si ele sa invinga mai mereu.Am acum 29 de ani.In ultimii 14 ani,nu am avut oscilatii mari de greutate,adika in liceu aveam cam 64 kg...cel mai mult am..cat am acum.Am mai castigat batalii,acum 3 ani aveam 62 kg..
Nu sunt o fire sedentara,dimpotriva..ma duc la sala de 3-4 ori pe saptamana...dar efectiv nu reusesc decat sa raman la cele 70 de kg ale mele si in depresia ce ma cuprinde ma refugiez intr-o pizaz..sau paste...Am nevoie de incurajari/..sa stiu ca nu sunt singura.Sotul meu zice ca ma ajuta sia re momente cand ma incurajeaza dar nu vad nici un ajutor cand vine acasa cu junk food si mananca fara retineri..Of..

Buna si bine ai venit.Ai nimerit foarte bine,noi suntem aici pt a ne sustine una pe alta.Si eu merg la sala de mult(1 an si 8 luni) si in primul an am oscilat,nu am prea slabit dar nici nu m-am ingrasat,in septembrie anul trecut am slabit dar nu destul,asa ca iata-ma aici,gata de atac,cu multa rabdare.
Da-mi voie sa iti comunic mai departe ce am aflat eu de pe site-ul asta minunat+ceea ce cred eu ca e bine intr-o dieta:
-spune NU infometarii
-toate mai gresim dar recuperam prin sport
-sportul e foarte important(mai ales cel de tip cardio)
-o alimentatie sanatoasa,echilibrata si stabila(adica 3 mese si 2 gustari)
-trebuie sa te hotarasti asupra unei diete care sa iti convina(sa se adapteze programului tau,sa mananci si ce iti place,sa renunti la dulciuri,prajeli,alimentate care sunt bombe calorice,sucuri,alimente sarate)
-o alimentatie sanatoasa consta in:carne slaba:pui,curcan si peste la gratar/cuptor/fiert,legume si fructe,cereale si lactate slabe


Cateva sfaturi pt tine:
-fa-ti o lista cu 5 lucruri motivationale pt care vrei sa slabesti(exp:vreu sa fiu sanatoasa,vreu sa arat bine in costum de baie,....etc) si mereu cand vrei sa papi ceva interzis sau esti deprimata te uiti peste ele
-puneti in fata biroului/pe frigider o poza cu tine slabuta si una durdulie(pe unele fete le ajuta)
-mediteaza si gasesteti resursele pt a putea tine o dieta
-gandeste pozitiv,daca ai gresit cumva azi nu fa prostia de a gresii in continuare sau de a te pedepsii sau certa,treci peste,gata,in continuare mergi cu dieta
-prima si cea mai importanta sustinere e in tine,doar tu te poti ajuta,doar tu iti poti gasii puterea de a merge mai departe atunci cand totul pare imposibil
-stiu ca au nevoie de sustinere din partea sotului dar nu ii poti impune sa manance doar salata fiindca tu esti la regim(fie vorba intre noi nu e coresc) dar ii poti spune ca atunci cand cumpara ceva de la fast food sa cumpere doar pt el si fie sa manace acolo,fie in bucatarie si tu stai pe net sau faci altceva(daca iti e chiar foarte foarte pofta poti gusta de la el o gura,dar doar atata si nu foarte des).
Sper ca nu te-am plictisit,Mult succes si sa ne auzim la cat mai multe kg date jos
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828
  #3 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 16:08:33
simpatica 81's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 23 apr 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 164cm, 71kg
Mesaje: 47
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

iti multumesc mult pentru raspuns "licurici" Ai mare dreptate cu tot ce mi-ai scris..Ma gandeam eu al faza cu poza cu mine slabuta.Daca ma gandessc bine,niciodata nu am fost asa.Am fost un copil grasut,o adolescenta grasuta si acum o tanara grasuta.Chiar si in pozele in care cantaream cu cateva kg mai putin tot grasuta eram..Am si o conformatie ciudata...in forma de para asa.Pun totul pe coapseMa bucur ca nu sunt singura in lupta asta cu kg..
Simt ca mai trebuie sa marturisesc ceva...dar totusi sunt oarecum sub protectia anonimatului si cred ca e bine sa fac asta.Cateodata sunt atat de deprimata ca refuz sa ies din casa...il las pe sot sa iasa fara mine motivand ca mi-e rau si el nu vad de ce ar sta in casa,chiar insist sa plece..iar eu ma inchid in casa cu multa bautura si comand pizza..si imi plang asa mult de mila.Ca sa nu ma vada el cat de mult sufar,imi pun o tona de picaturi Visine in ochi,imi pun pungi reci din congelator pe fata sa nu fie umflata de la plans si daca vad ca tot planasa arat,cand vine el ma prefac ca dorm..Nu as dori nimanui sa simta ce simt eu..si as vrae sa ies din criza asta.Nici nu lucrez asa ca toata ziua stau eu si cu problemele mele...
  #4 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 16:27:54
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
Buna ziua la toate

Sunt noua pe forum .Dar sunt si foarte trista.Nu reusesc deloc sa ma simt bine in pielea mea..bine,o piele care strange cam 70 de kg,la o inaltime de 1.64cm.E groaznic sa te lupti ca mine de atat timp cu kg si ele sa invinga mai mereu.Am acum 29 de ani.In ultimii 14 ani,nu am avut oscilatii mari de greutate,adika in liceu aveam cam 64 kg...cel mai mult am..cat am acum.Am mai castigat batalii,acum 3 ani aveam 62 kg..
Nu sunt o fire sedentara,dimpotriva..ma duc la sala de 3-4 ori pe saptamana...dar efectiv nu reusesc decat sa raman la cele 70 de kg ale mele si in depresia ce ma cuprinde ma refugiez intr-o pizaz..sau paste...Am nevoie de incurajari/..sa stiu ca nu sunt singura.Sotul meu zice ca ma ajuta sia re momente cand ma incurajeaza dar nu vad nici un ajutor cand vine acasa cu junk food si mananca fara retineri..Of..
Bun venit printre noi

E foarte bine ca faci sala, este un lucru laudabil, dar din ce descrii tu, alimentatia ar fi de vina pentru stagnarea ta

Da-ne un exemplu de meniu, cam ce papi tu intr-o zi?

Ai sa vezi ca se poate, important e sa nu te descurajezi
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #5 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 17:44:20
kisscris22's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 17 apr 2010
Locaţie: Alba Iulia, Romania
Vârsta: 36
Dieta: dieta personalizata
Date: 158cm, 94kg
Mesaje: 32
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
iti multumesc mult pentru raspuns "licurici" Ai mare dreptate cu tot ce mi-ai scris..Ma gandeam eu al faza cu poza cu mine slabuta.Daca ma gandessc bine,niciodata nu am fost asa.Am fost un copil grasut,o adolescenta grasuta si acum o tanara grasuta.Chiar si in pozele in care cantaream cu cateva kg mai putin tot grasuta eram..Am si o conformatie ciudata...in forma de para asa.Pun totul pe coapseMa bucur ca nu sunt singura in lupta asta cu kg..
Simt ca mai trebuie sa marturisesc ceva...dar totusi sunt oarecum sub protectia anonimatului si cred ca e bine sa fac asta.Cateodata sunt atat de deprimata ca refuz sa ies din casa...il las pe sot sa iasa fara mine motivand ca mi-e rau si el nu vad de ce ar sta in casa,chiar insist sa plece..iar eu ma inchid in casa cu multa bautura si comand pizza..si imi plang asa mult de mila.Ca sa nu ma vada el cat de mult sufar,imi pun o tona de picaturi Visine in ochi,imi pun pungi reci din congelator pe fata sa nu fie umflata de la plans si daca vad ca tot planasa arat,cand vine el ma prefac ca dorm..Nu as dori nimanui sa simta ce simt eu..si as vrae sa ies din criza asta.Nici nu lucrez asa ca toata ziua stau eu si cu problemele mele...
draga mea, stiu foarte bine prin ce treci!si eu faceam la fel!si eu am 158 cm si 98 kg, deci, mult mai grav!acum nu mi se mai intampla sa ma inchid in casa si sa mananc tot ce apuc.acum mi se intampla ca atunci cand ma pun in pat, sa simt cum singuratatea ma apasa si ma doare atat de tare....dureaza ore bune sa ma opresc din plans!din cauza faptului ca arat cum arat,nu stiu cum se face ca indepartez oamenii care tin la mine cu adevarat!nu sunt casatorita,dar nu am nici iubit!poate exista pretendenti,dar eu,nu stiu de ce,mi-am facut asa o impresie ca nu merit sa ma iubeasca cineva,ca nu are cum sa iubeasca o fata asa de grasa ca mine,ca doar vor sa-si bata joc de mine.sper sa scap de kg in plus si de gandul asta,pt ca pe prea multi am indepartat de langa mine!poate chiar dragostea vietii mele a trecut pe langa mine si eu ca proasta i-am dat cu piciorul!deci draga mea, revino-ti!de ex eu arat ingrozitor si as fi fericita sa am kg tale!cea mai fericita!gandeste-te ca altele sunt si mai grase si ar fi fericite sa arate ca tine!sper ca nu te-am plictisit cu comentariile mele!iar daca vrei sa vb, te astept la mine in jurnal!chiar iti doresc sa slabesti dar sa nu mai fi asa deprimata!o sa incerc si eu sfatul ce ti l-am dat!pooop u
kisscris22, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2185 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1668 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1152 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 18:19:15
LicuriciColorat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
iti multumesc mult pentru raspuns "licurici" Ai mare dreptate cu tot ce mi-ai scris..Ma gandeam eu al faza cu poza cu mine slabuta.Daca ma gandessc bine,niciodata nu am fost asa.Am fost un copil grasut,o adolescenta grasuta si acum o tanara grasuta.Chiar si in pozele in care cantaream cu cateva kg mai putin tot grasuta eram..Am si o conformatie ciudata...in forma de para asa.Pun totul pe coapseMa bucur ca nu sunt singura in lupta asta cu kg..
Simt ca mai trebuie sa marturisesc ceva...dar totusi sunt oarecum sub protectia anonimatului si cred ca e bine sa fac asta.Cateodata sunt atat de deprimata ca refuz sa ies din casa...il las pe sot sa iasa fara mine motivand ca mi-e rau si el nu vad de ce ar sta in casa,chiar insist sa plece..iar eu ma inchid in casa cu multa bautura si comand pizza..si imi plang asa mult de mila.Ca sa nu ma vada el cat de mult sufar,imi pun o tona de picaturi Visine in ochi,imi pun pungi reci din congelator pe fata sa nu fie umflata de la plans si daca vad ca tot planasa arat,cand vine el ma prefac ca dorm..Nu as dori nimanui sa simta ce simt eu..si as vrae sa ies din criza asta.Nici nu lucrez asa ca toata ziua stau eu si cu problemele mele...
Off doamne,foarte trist ce spui tu aici si sincer imi pare rau,dar ai incercat vreo solutie,stiu ca multa lume nu ar vrea sa apeleze la un psiholog,dar eu te-as sfatui,ar fii zic eu un gest de maturitate sa iti rezolvi problema.Eu cred ca din cauza depresiei
nu poti slabii.Sa nu te superi pe mine,dar eu sunt o adolescenta care consider ca sanatatea e pe primul loc si e foarte important sa avem grija si de sanatatea noastra mintala,sa mergi la psiholog nu e deloc rusinos ba din contra.Incerca sa vorbesti cu cineva despre ceea ce simti,eu sunt dispusa sa te ascult dar cel mai bine ar fii sa vorbesti cu sotul tau,el te poate intelege mai bine,te poate ajuta,eu una nu am prea multa experienta.Te rog ai grija de tine
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828

Ultima dată editat de LicuriciColorat; 23 apr 2010 at 18:25:44.
  #7 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 19:06:32
Sibel H's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: .... ....., Romania
Dieta: Atkins
Date: 158cm, 47.35kg
Mesaje: 955
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
iti multumesc mult pentru raspuns "licurici" Ai mare dreptate cu tot ce mi-ai scris..Ma gandeam eu al faza cu poza cu mine slabuta.Daca ma gandessc bine,niciodata nu am fost asa.Am fost un copil grasut,o adolescenta grasuta si acum o tanara grasuta.Chiar si in pozele in care cantaream cu cateva kg mai putin tot grasuta eram..Am si o conformatie ciudata...in forma de para asa.Pun totul pe coapseMa bucur ca nu sunt singura in lupta asta cu kg..
Simt ca mai trebuie sa marturisesc ceva...dar totusi sunt oarecum sub protectia anonimatului si cred ca e bine sa fac asta.Cateodata sunt atat de deprimata ca refuz sa ies din casa...il las pe sot sa iasa fara mine motivand ca mi-e rau si el nu vad de ce ar sta in casa,chiar insist sa plece..iar eu ma inchid in casa cu multa bautura si comand pizza..si imi plang asa mult de mila.Ca sa nu ma vada el cat de mult sufar,imi pun o tona de picaturi Visine in ochi,imi pun pungi reci din congelator pe fata sa nu fie umflata de la plans si daca vad ca tot planasa arat,cand vine el ma prefac ca dorm..Nu as dori nimanui sa simta ce simt eu..si as vrae sa ies din criza asta.Nici nu lucrez asa ca toata ziua stau eu si cu problemele mele...
Salut!...este ,foarte trist ce scri Simpatica 81...poate, nu sti sa te apreciezi pe tine insati...si te, judeci din toate punctele de ,vedere...s-au ,ceri prea mult de la tine si nu constentizezi....un, medic ai consultat sa vezi de ce ai starea ,de deprimare in care traiesti.???....
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-sibe...i-3587-41.htmlRade,atata timp cat respiri si Iubeste,atata timp cat traiesti !
Sibel H, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 637 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 19:08:08
Sibel H's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: .... ....., Romania
Dieta: Atkins
Date: 158cm, 47.35kg
Mesaje: 955
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Sa nu uit......Bine ai venit!...aici pe forum vei intalni fete minunate care vor sti cum sa te sprijine...
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-sibe...i-3587-41.htmlRade,atata timp cat respiri si Iubeste,atata timp cat traiesti !
Sibel H, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 637 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 21:39:49
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
iti multumesc mult pentru raspuns "licurici" Ai mare dreptate cu tot ce mi-ai scris..Ma gandeam eu al faza cu poza cu mine slabuta.Daca ma gandessc bine,niciodata nu am fost asa.Am fost un copil grasut,o adolescenta grasuta si acum o tanara grasuta.Chiar si in pozele in care cantaream cu cateva kg mai putin tot grasuta eram..Am si o conformatie ciudata...in forma de para asa.Pun totul pe coapseMa bucur ca nu sunt singura in lupta asta cu kg..
Simt ca mai trebuie sa marturisesc ceva...dar totusi sunt oarecum sub protectia anonimatului si cred ca e bine sa fac asta.Cateodata sunt atat de deprimata ca refuz sa ies din casa...il las pe sot sa iasa fara mine motivand ca mi-e rau si el nu vad de ce ar sta in casa,chiar insist sa plece..iar eu ma inchid in casa cu multa bautura si comand pizza..si imi plang asa mult de mila.Ca sa nu ma vada el cat de mult sufar,imi pun o tona de picaturi Visine in ochi,imi pun pungi reci din congelator pe fata sa nu fie umflata de la plans si daca vad ca tot planasa arat,cand vine el ma prefac ca dorm..Nu as dori nimanui sa simta ce simt eu..si as vrae sa ies din criza asta.Nici nu lucrez asa ca toata ziua stau eu si cu problemele mele...
Bine ai venit in clubul nostru

Stii ceva? Ia lasa te rog depresiaNU CU ASTA VEI SLABI ! ba din contra...ajungi sa ma adaugi cateva kilo in plus. Nu esti singura! Ai un om langa tine...si acum ne ai si pe noiasa ca gata bocetele. Hai hai arunca un zambet. Haaai tuh. Doar nu mori. <<<<ia uite cum ranjeste asta.

Te rog pune mana pe o foaie si un creion ... scrie o foaie intreaga de ce vrei sa slabesti si apoi lipeste-o pe frigider ! Acum ! De ce sa mai astepti? Las ca ne raspunzi dupa aia...noi tot aici vom fi Cand termini de scris pe foita continui de citit mesajul meu.....

Bun. Gata?

Pasul urmator. Dieta. Hmmm...crezi ca e greu de ales, nu? Mai ales ca unele promit niste rezultate fantastice. Mda...aiureli !. Hai sa-ti zic un secret. Asa cum te-ai ingrasat, la fel vei slabi. Cum? Simplu! Usor usor . Ti-as recomanda in prima faza sa inveti autocontrolul si sa inveti sa te autostapanesti. Asa ca in prima faza dieta hipocalorica mi se pare cea mai buna. Renunta la tot ce e prajeala, dulciuri, grasimi, ulei, sucuri, fast food....mancarea nesanatoasa. Ti-as zice sa renunti si la paine...dar cred ca e prea mult pentru inceput. Papa calitativ si nu cantitativ. Daca esti genul care mananca convulsiv si pe sistem nervos. Treci la "tactica" mancatului din 3 in 3 ori ciuguleala. Iubeste lichidele - apa si supele.

Pasul trei. Sportul. Stiu ca ai sa zici...N-am timp..cand? cum? Lasa scuzele ! Vrei sa slabesti sau nu? Poti pentru inceput sa mergi mai mult pe jos...sa urci scarile... sa faci cat mai multa curatenie in casa - inclusiv spalatul geamurilor. Dimineata sau seara iesi afara si mergi cat vei cu ochii...ba usor ba mai repede...ba cu pasi mari, ba pe varfuri. SAU in paralel poti incepe in casa sa faci sport. Uite iti recomand http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerob...html#post97212 - multe fete il indragesc...nici nu simti ca faci efectiv sport.

Pasul patru. Vi si ne dai raportul. Nu ne deranjezi. Sa nu-ti fie rusine. Toate suntem in situatia ta sau am trecut prin ce treci tu deja. Ia-ti frumos un centimetru si te masoara. Ai sa ai rezultate in timp cu care sa te mandresti. Sunt cazuri in care vei incepe sa stagnezi pe cantar dar cm de jur imprejur vor scade...ceea ce si vei vrea asta. Nu te mai speria de cifra de pe cantar ...e doar o cifra...care o poti masca cat de cat cu niste haine bine alese. Capul sus. Poti slabi ! Doar trebuie sa vrei un pic mai mult decat sa ne zici doar noua...deci sa treci si la actiune.

Succes si te mai asteptam ...oricand si cu orice grija sau suparare si chiar bucurie.
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 21:47:30
thetis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 20 feb 2010
Locaţie: Zuidwolde, Olanda
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 164cm, 78.9kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Buna simpatica, bine ai venit. Am citit ce ti-au scris fetele si au dreptate asa ca nu voi mai repeta si eu. Este bun sfatul "licuriciului" in legatura cu psihologul. Daca esti reticenta in privinta acestuia incearca mai intai cu noi, poate gasesti aici ajutorul de care ai nevoie, dar daca dintr-un motiv sau altul noi nu suntem de ajuns cred ca sfatul este de luat in seama. Pupici si nu uita ca toate suntem una pentru cealalta si la bine si la greu.
__________________
Jurnal thetis
thetis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2256 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1739 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1223 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
deprimare, dieta, motivatie, slabit, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Nu reusesc sa ma motivez cu nimic corallia Bulimie & Binge Eating 21 08 ian 2011 13:38:27
Elenutza20-Certati-ma !!!!! elenutza20 Arhiva jurnale slabit 610 14 mai 2010 14:05:45
nu ma mai joc, gata cu yo-yo linda Arhiva jurnale slabit 17 23 iul 2009 16:05:00

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole