Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal FloryDanyelle

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 19 oct 2011, 08:27:38
alynacrystyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Sebes, Alba, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Rina's 90
Date: 165cm, 56.6kg
Mesaje: 20.621
Aprecieri acordate: 66
Am fost apreciat(a) de 469 ori in 342 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de FloryDanyelle Vezi mesajul
Mie mi-a fost suficient ce-am mancat azi. Dimineata mananc un fruct la scoala, adica marul acela.Si daca as manca atatea, s-ar aduna o gramada de calorii si nu slabesc in veci.
Macar cateva kg vreau si eu in minus
da, dar nici mancand putin si facand foame o sa slabesti si o sa ai niste rezultate frumoase....
__________________
Regulament slabute.ro
Jurnal Alynacrystyna

Retete Rina

SEMNEAZA: PRIMA PETITIE NATIONALA PENTRU DREPTUL LA O VIATA SANATOASA





"Nu ma uit in urma la cat am pierdut, sa pot vedea in fata,dar, ce a fost in urma mea e prezent in lupta mea de azi si lupta de azi imi aminteste de gustul amar al infrangerii de ieri. Azi..ca si ieri sau restul zilelor trecute, nu am putere de a lupta, nu am nici o strategie, nici motivatie, abia rasuflu.Si totusi ceva in mine ma tine...nu pe linia de plutire si nici in amortire ci...in lupta"
I do not try to be better than anyone else...I only try to be better than myself...
Every guy thinks that every girl's dream is to find the perfect guy...bullshit...every girl's dream is to eat without getting fat!!!

  #12 (permalink)  
Vechi 19 oct 2011, 09:43:33
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de FloryDanyelle Vezi mesajul
Mie mi-a fost suficient ce-am mancat azi. Dimineata mananc un fruct la scoala, adica marul acela.Si daca as manca atatea, s-ar aduna o gramada de calorii si nu slabesc in veci.
Macar cateva kg vreau si eu in minus
Buna dimineata!
Mananci foarte putin, crede-ma esti in crestere si metabolismul tau e accelerat, nu il distruge mancand sub 1200 calorii!
La varsta ta m-am infometat cateva luni, am avut multe probleme de sanatate, nu am crescut apoi in inaltime decat f. putin (in mod normal, la cum sunt cei de la mine din familie, as fi ajuns la un 1.73 pe putin).
Daca manaci sanatos (asta insemnand si un mioc dejun consistent, un mar e prea putin, e pentru gustare) si faci miscare, cu siguranta o sa ai un corp f. frumos si armonios!
Succes!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 19 oct 2011, 17:35:42
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Re: Jurnal FloryDanyelle

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:00
Corn cu ciocolata, frantuzesc, 80g - 224 calorii, 4 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 26.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 15:15
Ciorba de dovlecei, 100g - 59 calorii, 2.9 proteine, 2.4 grasimi, 0 colesterol, 6.4 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zaharuri
Telemea de vaca, 30g - 82 calorii, 5.8 proteine, 6.1 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Parizer, 30g - 66 calorii, 3.6 proteine, 5.5 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Mancarica de urzici, 55g - 29 calorii, 1.7 proteine, 1.4 grasimi, - colesterol, 2.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:41
Mere, 150g - 78 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 15 zaharuri
Lapte Lactag scoala, 200g - 106 calorii, 7 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 9.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 18:32
Mere, 300g - 156 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 42 carbohidrati, 6 fibre, 0 sodiu, 30 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 800 calorii, (mic)25 proteine, (mult)30.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)107.9 carbohidrati, 9.2 fibre, 0 sodiu, 45.5 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 150min - 416 calorii
Metabolism bazal - 1293 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1709 calorii


Trec in graba pe aici sa va arat cam ce-am mancat eu azi.
Azi de dimineata, cantarul imi arata 53.3
V-am pupat!
  #14 (permalink)  
Vechi 19 oct 2011, 17:53:13
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de FloryDanyelle Vezi mesajul
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:00
Corn cu ciocolata, frantuzesc, 80g - 224 calorii, 4 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 26.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 15:15
Ciorba de dovlecei, 100g - 59 calorii, 2.9 proteine, 2.4 grasimi, 0 colesterol, 6.4 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zaharuri
Telemea de vaca, 30g - 82 calorii, 5.8 proteine, 6.1 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Parizer, 30g - 66 calorii, 3.6 proteine, 5.5 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Mancarica de urzici, 55g - 29 calorii, 1.7 proteine, 1.4 grasimi, - colesterol, 2.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:41
Mere, 150g - 78 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 15 zaharuri
Lapte Lactag scoala, 200g - 106 calorii, 7 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 9.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 18:32
Mere, 300g - 156 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 42 carbohidrati, 6 fibre, 0 sodiu, 30 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 800 calorii, (mic)25 proteine, (mult)30.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)107.9 carbohidrati, 9.2 fibre, 0 sodiu, 45.5 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 150min - 416 calorii
Metabolism bazal - 1293 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1709 calorii


Trec in graba pe aici sa va arat cam ce-am mancat eu azi.
Azi de dimineata, cantarul imi arata 53.3
V-am pupat!
Felicitari pentru scadere!
Cu riscul sa ma repet, mananci prea putin!
Incearca la cina sa mananci carnita slaba cu salata sau ciorba, sau branzica, ceva mai consistent!
Ai grija de tine!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 19 oct 2011, 21:21:35
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de Polux Vezi mesajul
Felicitari pentru scadere!
Cu riscul sa ma repet, mananci prea putin!
Incearca la cina sa mananci carnita slaba cu salata sau ciorba, sau branzica, ceva mai consistent!
Ai grija de tine!
Mersi, draga mea
  #16 (permalink)  
Vechi 19 oct 2011, 21:55:03
RedOnion's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 156cm, 53kg
Mesaje: 837
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Tu iti cantaresti alimentele? Sau pui dupa ochi? Pentru ca mi se pare putin sa mananci 100 g/ml de supa, sau cateva grame de salam/branza...

Cu riscul de a te bate la cap si de a repeta ce am mai zis atat eu cat si fetele, mananca mai mult, cu incredere si rabdare vei slabi. E nesanatos pentru metabolismul tau sa slabesti mult si dintrodata, risti sa ai probleme cu glanda tiroida si sa fii vesnic condamnata sa depui orice mananci. Nu vreau sa te sperii, dar daca continui asa, asta e unul dintre riscuri. Cunosc si eu fete ca si tine care se infometeaza de mici copii, acum sunt slabe in sensul de slabite, pielea lor e flasca pentru ca li s-a deshidratat de la lipsa de nutrienti, le-a picat ft mult par, li s-au ros unghiile, si sunt mereu bolnavicioase, cu prima adiere racesc sau fac alte boli de gen. Plus ca sunt mereu obosite, deprimate, au probleme de concentrare... Sa nu mai zic de anorexice, cred ca stii ca ai auzit si tu destule despre astfel de persoane, si sper spre binele tau sa nu ajungi printre ele vreodata, ele sunt pur si simplu posedate de obsesia slabitului, lasand la o parte tot ceea ce inseamna viata pentru ceea ce le zice cantarul. Si nu sunt niciodata fericite, pentru ca indiferent cat ar slabi nu li se pare destul

Gandeste-te si tu, merita sa slabesti repede si degeaba si sa risti toate astea? Nu e mai bine sa slabesti intr-un mod sanatos, cu rabdare, cu sport si mancare suficienta? Nu ai prefera si tu sa nu te mai chinui infometandu-te si sa te poti bucura de mancare fara sa-ti afectezi sanatatea fizica sau psihica de mai tarziu? Sportul te poate ajuta foarte mult sa iti dezvolti obiceiuri sanatoase si prielnice toata viata, poate deveni un hobby, te poate ajuta chiar si sa-ti imbunatatesti sistemul imunitar si te face o persoana mai vesela, mai increzatoare in sine...

Nu iti place sa faci sport? Spune-ne sa stim ce sa te mai sfatuim, doar suntem aici sa te ajutam pe drumul tau spre silueta dorita
__________________
Jurnal Red Onion
Focus on your goals.. do not dwell on your weaknesses and failings, remind yourself constantly WHY you are doing the thing it takes to get you to where you want to be.

You can't get the butt you want by sitting on the one you have.

1 nov 2011 ~54 kg
1 dec 2011 ~58 kg
  #17 (permalink)  
Vechi 20 oct 2011, 15:28:03
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Re: Jurnal FloryDanyelle

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Strudel cu branza, 100g - 190 calorii, 3.2 proteine, 2.5 grasimi, 0 colesterol, 40.5 carbohidrati, 2.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Mere, 130g - 68 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 18.2 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 13 zaharuri

Gustare 1, ora 12:00
Covrig cu susan, 150g - 398 calorii, 15.9 proteine, 10.7 grasimi, 0 colesterol, 84.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ciocolata, Kinder, 3g - 17 calorii, 0.3 proteine, 1 grasimi, - colesterol, 1.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 15:20
Mancarica de urzici, 100g - 52 calorii, 3 proteine, 2.5 grasimi, - colesterol, 4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Telemea de vaca, 30g - 82 calorii, 5.8 proteine, 6.1 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Parizer, 15g - 33 calorii, 1.8 proteine, 2.7 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ciorba de dovlecei, 100g - 59 calorii, 2.9 proteine, 2.4 grasimi, 0 colesterol, 6.4 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zaharuri

Gustare 2, ora 16:40
Lapte Lactag scoala, 100g - 53 calorii, 3.5 proteine, 1.8 grasimi, - colesterol, 4.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Corn cu ciocolata, frantuzesc, 80g - 224 calorii, 4 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 26.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Mere, 130g - 68 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 18.2 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 13 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1244 calorii, (mic)40.4 proteine, 40.9 grasimi, 0 colesterol, (mult)205.1 carbohidrati, 7.6 fibre, 0 sodiu, 26.5 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1293 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1293 calorii

Azi m-am cam intins Am fost foarte ocupata si am avut ore pana la 3.
  #18 (permalink)  
Vechi 20 oct 2011, 15:29:34
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de RedOnion Vezi mesajul
Tu iti cantaresti alimentele? Sau pui dupa ochi? Pentru ca mi se pare putin sa mananci 100 g/ml de supa, sau cateva grame de salam/branza...

Cu riscul de a te bate la cap si de a repeta ce am mai zis atat eu cat si fetele, mananca mai mult, cu incredere si rabdare vei slabi. E nesanatos pentru metabolismul tau sa slabesti mult si dintrodata, risti sa ai probleme cu glanda tiroida si sa fii vesnic condamnata sa depui orice mananci. Nu vreau sa te sperii, dar daca continui asa, asta e unul dintre riscuri. Cunosc si eu fete ca si tine care se infometeaza de mici copii, acum sunt slabe in sensul de slabite, pielea lor e flasca pentru ca li s-a deshidratat de la lipsa de nutrienti, le-a picat ft mult par, li s-au ros unghiile, si sunt mereu bolnavicioase, cu prima adiere racesc sau fac alte boli de gen. Plus ca sunt mereu obosite, deprimate, au probleme de concentrare... Sa nu mai zic de anorexice, cred ca stii ca ai auzit si tu destule despre astfel de persoane, si sper spre binele tau sa nu ajungi printre ele vreodata, ele sunt pur si simplu posedate de obsesia slabitului, lasand la o parte tot ceea ce inseamna viata pentru ceea ce le zice cantarul. Si nu sunt niciodata fericite, pentru ca indiferent cat ar slabi nu li se pare destul

Gandeste-te si tu, merita sa slabesti repede si degeaba si sa risti toate astea? Nu e mai bine sa slabesti intr-un mod sanatos, cu rabdare, cu sport si mancare suficienta? Nu ai prefera si tu sa nu te mai chinui infometandu-te si sa te poti bucura de mancare fara sa-ti afectezi sanatatea fizica sau psihica de mai tarziu? Sportul te poate ajuta foarte mult sa iti dezvolti obiceiuri sanatoase si prielnice toata viata, poate deveni un hobby, te poate ajuta chiar si sa-ti imbunatatesti sistemul imunitar si te face o persoana mai vesela, mai increzatoare in sine...

Nu iti place sa faci sport? Spune-ne sa stim ce sa te mai sfatuim, doar suntem aici sa te ajutam pe drumul tau spre silueta dorita
Da, cantaresc alimentele . Sport nu prea am timp sa fac. Si nu slabesc repede [-x, o stiu din proprie experienta.
Multumesc pentru sfaturi
  #19 (permalink)  
Vechi 20 oct 2011, 15:32:13
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Maaaamaaa, fara nicio suparara, dar mananci numai porcarii
kinder, ou cu cioco, strudel, covrigi, parizer... nu conteaza ca ai papat 1300, daca ai papat asemeneaa alimente nesanatoase
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 20 oct 2011, 23:57:02
RedOnion's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 156cm, 53kg
Mesaje: 837
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Uite care e problema la cum mananci tu: mananci prostioare, si pentru ca vrei sa fie un meniu slab caloric, mananci putin cantitativ. Fa exercitiul asta: incearca, atunci cand ai timp, sa vezi ce ai putea sa mananci astfel incat sa ai un meniu echilibrat, de 1300-1400 de calorii, cu ajutorul programului de aici Calorii îngerate, calorii consumate, sfaturi nutriţie - Calorii.Slabute.ro

Meniu echilibrat inseamna ca atat proteinele cat si grasimile si carbohidratii se afla in limite normale, deci nu-ti apare in paranteza nici "mic" (cum iti apare tie acum la proteine), nici "mare" (cum iti apare la carbohidrati). E de asemenea ft important sa ai toate proteinele necesare pentru a-ti oferi organismului sursa prin care se dezvolta, pentru ca tu esti inca in crestere. Iti zic ca nu conteaza nr de calorii cat sursa lor, nu e totuna o calorie dintr-un mar cu o calorie dintr-o inghetata, cercetarile din nutritie au dovedit-o. De-aia iti zic sa lasi la o parte numaratul caloriilor si sa mananci cat mai sanatos posibil.

Tu spui ca slabesti incet, e probabil din cauza ca organismul tau s-a obisnuit sa-l chinui asa, cu perioade de infometare. Hai sa-ti mai explic si acest lucru: daca tu te infometezi, determini organismul sa isi indrepte atentia spre a face "rezerve" de grasime pentru perioadele in care nu mananci suficient, si astfel orice mananci este automat transformat in grasimioara de care vrei tu de fapt sa scapi. Plus ca tu mananci exact lucruri care de fapt ingrasa: dulciuri, mezeluri, produse de patiserie. Chiar si in cantitate mica, avand in vedere ca organismul tau e setat pe a face acele rezerve de care iti vorbeam, se depun pe tine.

Acum sa-ti zic ce ai putea sa faci: invata-te sa mananci sanatos, un mar dimineata e bun, dar mai bine ar fi sa-ti faci timp pentru un mic dejun complet inainte de a pleca la scoala. Si mananca mancare gatita, nu ciuguli mezeluri sau cornuri. Mai bine ai manca mai multa supa de aceea de dovlecei, si mai multa mancare de urzici, si eventual din acestea sa mai mananci si seara, nu cornuri. Daca nu ai timp sa faci sport, mergi pe jos cat mai mult cand ai ocazia, fa educatie fizica la scoala, chiar si atata lucru ajuta. De asemenea, axeaza-te sa mananci si oua, carne slaba pentru a avea suficiente proteine. Ele te ajuta sa cresti acum. Plus ca lipsa lor, in combinatie cu infometarea, determina pierderea masei musculare. Cu timpul, muschii incep sa piarda contactul cu pielea, iar aceasta devine flasca si apar vergeturi.

Nu-ti fa toate astea, fa-ti acest serviciu de a invata sa mananci corect, si incetul cu incetul o sa vezi ca se duc si grasimioarele care te deranjeaza. Ti-am zis, uita-te cand ai timp peste acel calculator de calorii si joaca-te putin cu el. Sper ca am dat explicatii destul de clare, mult succes!

Si bafta la scoala
__________________
Jurnal Red Onion
Focus on your goals.. do not dwell on your weaknesses and failings, remind yourself constantly WHY you are doing the thing it takes to get you to where you want to be.

You can't get the butt you want by sitting on the one you have.

1 nov 2011 ~54 kg
1 dec 2011 ~58 kg
 

Informatii despre slabit
adolescente, calorii, dieta, florydanyelle, jurnal, jurnale, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole