Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #14111 (permalink)  
Vechi 05 iul 2013, 21:42:24
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

din experienta mea trebuie pompa. eu am avut a 3a zi furia laptelui.. sanii bomba nu curgeau.. erau blocati durerosi si sfarcurile mici.. bb nu tragea..pompa a format sfarcurile.. dar eu oricum folofesc sf fals..partea rea ca s-a obisnhit.. numai cu el.. partea buna am putut alapta ca aveam dureri groaznice si ala amelioreaza..
la inceput bb suge putin.. sanii raman cu lapte poti face mastita.. nu merge muls cu mana e dureros
biberon, asa si asa nu vrea nici al meu f rar cand nu mai poate de foame se chinuie pana accepta..
de plans plange uneori copilu si daca stai cu el in brate..
90% din tatici nu rezista cand bb urla.. dapoi sa fie un marait .... nu pateste nimic daca are mainile reci.. eu nu i-am pus decat f rar manusele.. unghiile se taie.. cand doarme.. nu le-am ros.. si asta cu bacteriile.. cand il pupi cum e/. etc..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui jessik:
redeeadoo (06 iul 2013)
  #14112 (permalink)  
Vechi 05 iul 2013, 21:43:28
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
ce faceti fetele.. azi sarbatorim pe thomas ca face 3 luni, am pus pzoee
La cat mai multe lunite, Thomas!
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Prapadeala:
jessik (05 iul 2013)
  #14113 (permalink)  
Vechi 05 iul 2013, 22:13:39
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

deci eu am zis ca o sa il las sa planga.. si am facut pe jumatate, adica daca se smiorcaie, si stiu ca e hranit, schimbat, odihnit, etc.. nu il iau repede, daca incepe a plange dea- binela il mai iau, uneori tace , alteori nu.. pur si simplu are momente cand urla din orice..evidetn ca nu il lasa sa planga mult timp.. e f diferit.. uneori adoarme numai daca il pun in patutu, alteori incerc s ail legan.. sau il pun in leganut.. adoarme sau se enerveaza, sau sta cuminte..ii mai place saltelita cu jucarii agatate
ieir prima data am facut sport dupa x box, ca bebelache tare cuminte a fost..uneori sta cuiminte sis e uita pe pereti, sau in aptutu, alta data se simte singur si urla se enerveaza si targe tot din jur, bordurile alea d ela patutu, haha
da l-am lasat o data cu tati, si m-am enervat.. ca i-am lasat lapte in biberon, el urla de foame, nu avea rabdare, nici sotul, trebuia sa manance si el, si nu avea timp sa stea dupa bb ca trebuia sa se preg de sercvici..deci e complicat.. nu e vb cu s-a obishnuit.. pur si simplu, mama are mai multa rabdare
el vb mereu cu bebe, il schimba, tine in brate, se stramba , bb imediat il recunoaste, zambeste ff mult.. azi dim asa era de comic.. ca era la san, si s-a tras ca sa se uite la tati si sa zambeasca, apoi zambea la mine, nici lapte nu ii mai trebuia.. era f dulce, cum se uita el somnoros si ff vesel la noi..

zile rale mai am, cand e f moftiros, nu doarem, desi se vede ca e f obosit, plange des.. si e f agitat, si atunci iti vine s aiti iei lumea in caaap, sa te mai enerveze si sotul ca dc plange ce are.. pfff.. deci zile bune, zile rele.. azi e o zi cam aiurea
sa vezi ce fain e cand de abia l-ai schimbat si urla iar ca iar face cc, sau ca face pe mana mea.., ca face pisu peste tot si stai sa schmbi iar, si urla.. si se zbate.. ca plange ca vrea sa ragaie f des la san.. ca vomita pe tine . ca papa si face caca in acelasi timp, si se opreste si plange.. apoi scoate sfarcul ca ii vine mult, si se uda tot, desi incerc sa ii pun o carpa langa gat.. trage pe cap bluza si se misca si plange..
cand fericita crezi ca a adormit, si vrei sa bagi si tu un pui de somn, si evideent ca in 5 min, se trezeste iaar..
cand te pui linistita la masa, si incep maraielilee. se raceste mancarea, si tre sa mergi al el, ca urla in continuare.. ca esti pe wc, si te mai si inhibi, ups, eu la faza asta, imie ra greu, nu puteam sa ies sa il calmez..
am facut o data dus, si stateam cu frica daca urla si nu il aud.., am facut o data baie, ca el dormea, ah ce bine era, cand sa ies, urlete, pana ma duc, adormise iar.. deci merge si asa. haha, cateodata plang prin somn cateva secudne apoi adorm iar..
noaptea il mai uad ca se foieste, agita, dar il las in pace, si uite asa, acum doarme 7 oree
nu as putea sa dorm cu el in pat, eu am nevoie de spatiu, si as dormi stresata si nemsicata.. am atipit de cateva ori..cu tati de abia atipesc eu cateva ore, apoi fug la mine in camera, asa m-am obishnuit.. o data am dormit toti 3 intr-o dim eram rupti de somn, toti 3 hahah.. am intepenit amandoi..
va mai pov eu..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui jessik:
rommyna (06 iul 2013)
  #14114 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 02:44:40
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Miha, in postul meu nu am zis ca tati sa nu fie implicat, dimpotriva trebuie sa fie foarte implicat, dar chestia asta ca tati sa-i dea el cu biberonul laptele muls de tine... sau sa-i dai lapte praf doar ca sa-i dea si tati sa manace e aiurea
dimpotriva daca il tine la ragait apoi, ii schimba scutecul, faceti baitza impreuna, merge cu el, afara, il tine in brate chestii de astea, sta cu el pana faci tu nu stiu ce...asta consider eu implicare
- referitor la alaptat daca faci tot ce te-ai documentat si ai incredere ca o sa-ti iasa, o sa fie totul bine!!!
- si eu am momente in care ies cu fetele, dar nu stiu cum sa-ti spun ca dupa o ora nu stiu cum sa ma intorc mai repede acasa... cand e duminica la bunici ma simt ca un leu in cusca si abia astept sa vina seara sa-l aduca acasa.. Sotul e la fel, abia asteapta sa vina de la lucru..

romina inteleg perfect partea financiara, spuneam doar ca tati mai mult ca sigur ca nu se va descurca singur si sincer sotul tau nici nu cred ca realizeaza ce inseamna ... o mama indiferent ca alapteaza sau nu altfel isi linisteste copilul... dar dupa concediul de lauzie daca vedeti ca mai trebuie sa stai unpic acasa poti sa-ti iei concediu medical cateva luni, probabil pana la 4... asa cum am zis altfel te intelegi cu el dupa varsta asta
(eu una am pus pe pauza cariera timp de 4 ani, nu visez la nimic, n-am nici un plan pe dupa, si ma gandesc cu groaza cum voi rezista la servici cand ma voi intoarce )

- referitor la biberon, al meu nu a acceptat biberonul cu apa decat tarziu, dar de acceptat l-a acceptat... prima data a baut apa din el pe la 9-10 luni cand a venit caldura si apoi am inceput sa-i dau lapte praf tot pe la 10 luni doar seara (ii dadeam putin lapte praf si apoi tzitzi ca sa adoarma).. dupa ce a acceptat biberonul a acceptat si sticlele cu pai si cu cioc fara nici o problema... sucurile le-a baut cu lingurita iar ceai n-a baut niciodata
- pe david cand era bebe mic mic nu-l putea linisti nimeni si nimic decat eu,mai bine zis tzitzi si asta ma facea sa ma simt o adevarata "SUPERPUTERE" si nicidecum frustrata ca depinde de mine si ca nimeni altcineva nu-l poate calma
- am iesit o singura data fara bebe pe la 2 luni de ne-am dus sa-i luam hainite de botez, si l-am lasat la ai mei cu lapte muls in biberon... am zis ca never again.. m-a sunat mami disperata ca nu-l poate calma, laptele il bause dar tot nu se calma, cand am ajuns plangea disperat ai mei pic de apa, disperati, cu lacrimi in ochi, au zis ca pana nu mai creste unpic sa nu-l mai las la ei
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui dorutza:
Diana D (06 iul 2013), rainbow (06 iul 2013), rommyna (06 iul 2013)
  #14115 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 02:51:28
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
deci eu am zis ca o sa il las sa planga.. si am facut pe jumatate, adica daca se smiorcaie, si stiu ca e hranit, schimbat, odihnit, etc.. nu il iau repede, daca incepe a plange dea- binela il mai iau, uneori tace , alteori nu.. pur si simplu are momente cand urla din orice..evidetn ca nu il lasa sa planga mult timp.. e f diferit.. uneori adoarme numai daca il pun in patutu, alteori incerc s ail legan.. sau il pun in leganut.. adoarme sau se enerveaza, sau sta cuminte..ii mai place saltelita cu jucarii agatate
ieir prima data am facut sport dupa x box, ca bebelache tare cuminte a fost..uneori sta cuiminte sis e uita pe pereti, sau in aptutu, alta data se simte singur si urla se enerveaza si targe tot din jur, bordurile alea d ela patutu, haha
da l-am lasat o data cu tati, si m-am enervat.. ca i-am lasat lapte in biberon, el urla de foame, nu avea rabdare, nici sotul, trebuia sa manance si el, si nu avea timp sa stea dupa bb ca trebuia sa se preg de sercvici..deci e complicat.. nu e vb cu s-a obishnuit.. pur si simplu, mama are mai multa rabdare
el vb mereu cu bebe, il schimba, tine in brate, se stramba , bb imediat il recunoaste, zambeste ff mult.. azi dim asa era de comic.. ca era la san, si s-a tras ca sa se uite la tati si sa zambeasca, apoi zambea la mine, nici lapte nu ii mai trebuia.. era f dulce, cum se uita el somnoros si ff vesel la noi..

zile rale mai am, cand e f moftiros, nu doarem, desi se vede ca e f obosit, plange des.. si e f agitat, si atunci iti vine s aiti iei lumea in caaap, sa te mai enerveze si sotul ca dc plange ce are.. pfff.. deci zile bune, zile rele.. azi e o zi cam aiurea
sa vezi ce fain e cand de abia l-ai schimbat si urla iar ca iar face cc, sau ca face pe mana mea.., ca face pisu peste tot si stai sa schmbi iar, si urla.. si se zbate.. ca plange ca vrea sa ragaie f des la san.. ca vomita pe tine . ca papa si face caca in acelasi timp, si se opreste si plange.. apoi scoate sfarcul ca ii vine mult, si se uda tot, desi incerc sa ii pun o carpa langa gat.. trage pe cap bluza si se misca si plange..
cand fericita crezi ca a adormit, si vrei sa bagi si tu un pui de somn, si evideent ca in 5 min, se trezeste iaar..
cand te pui linistita la masa, si incep maraielilee. se raceste mancarea, si tre sa mergi al el, ca urla in continuare.. ca esti pe wc, si te mai si inhibi, ups, eu la faza asta, imie ra greu, nu puteam sa ies sa il calmez..
am facut o data dus, si stateam cu frica daca urla si nu il aud.., am facut o data baie, ca el dormea, ah ce bine era, cand sa ies, urlete, pana ma duc, adormise iar.. deci merge si asa. haha, cateodata plang prin somn cateva secudne apoi adorm iar..
noaptea il mai uad ca se foieste, agita, dar il las in pace, si uite asa, acum doarme 7 oree
nu as putea sa dorm cu el in pat, eu am nevoie de spatiu, si as dormi stresata si nemsicata.. am atipit de cateva ori..cu tati de abia atipesc eu cateva ore, apoi fug la mine in camera, asa m-am obishnuit.. o data am dormit toti 3 intr-o dim eram rupti de somn, toti 3 hahah.. am intepenit amandoi..
va mai pov eu..
of cosmina abia astept sa am si eu bebe mic...
eu acuma cand is insarcinata ai zice ca am nevoie de spatiu,dar asa prost dorm singura in camera si in pat, tot mai odihnitoare sunt noptile cand adorm in camera la David in pat cu el.. asa e intotdeauna, tu vrei sa-i lasi loc si bebe tot in tine se baga si uite asa dormin amandoi pe un metru de pat..
imi pun o perina mica intre burtica si el sa nu ma loveasca si el acolo-i cocotzat pe mine si cand ma intorc cu spatele la el ma ia in brate
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui dorutza:
andra_aly (06 iul 2013), Gea (06 iul 2013), rommyna (06 iul 2013), VAmedeea (06 iul 2013)
  #14116 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 09:28:24
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Antonis Vezi mesajul
Buna fetele!
un punct de vedere ff pertinet...sunt perfect de acord cu tine...insa eu ma gandeam sa iau biberon in ideea in ca care am vazut in familie ca oricum se foloseste mai tarziu..atunci cand se incepe si cu o masa de lapte praf..sau ceaiuri..sau gresesc?
tertinele de la biberoane sunt diferite, cele de 0-3 luni sau 0-6 luni ou orificiul prin care curgele laptele mai mic, de aia spun ca e mai bine sa fie cumparate atunci cand e nevoie si cu tertina necesara varstei..
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui dorutza:
Antonis (06 iul 2013)
  #14117 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 09:43:01
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Neata fetele

Doruta, nu te lasa bebe sa dormi noaptea? Am vazut la ce ora ai scris. Pe mine inca ma lasa, sper sa nu se obrazniceasca acum la final

Azi facem si noi 33 de sapt, inca 5 sapt si vom fi considerati la termen

Stiu ca se vorbea la un moment dat ca nu esti incurajat sa nasti natural in Ro, sa stiti ca va dau dreptate. Sunt socata de cum se uita oamenii la mine ca am ales naturalul si parca nimeni nu ma incurajeaza in alegerea mea. De parca as fi ales varianta periculoasa pentru bebe. Sper ca cei de la clinica sa nu imi puna bete in roate. Asa, din discutiile cu ei par foarte ok. Asa si ar tb la cati bani ma costa treaba asta. Oricum ce e important e ca doctorul sa fie pe aceeasi lungime de unda cu mine, ceea ce pana acum asa pare
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
niculina04 (06 iul 2013), rommyna (06 iul 2013)
  #14118 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 10:17:04
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Neata fetele

Doruta, nu te lasa bebe sa dormi noaptea? Am vazut la ce ora ai scris. Pe mine inca ma lasa, sper sa nu se obrazniceasca acum la final

Azi facem si noi 33 de sapt, inca 5 sapt si vom fi considerati la termen

Stiu ca se vorbea la un moment dat ca nu esti incurajat sa nasti natural in Ro, sa stiti ca va dau dreptate. Sunt socata de cum se uita oamenii la mine ca am ales naturalul si parca nimeni nu ma incurajeaza in alegerea mea. De parca as fi ales varianta periculoasa pentru bebe. Sper ca cei de la clinica sa nu imi puna bete in roate. Asa, din discutiile cu ei par foarte ok. Asa si ar tb la cati bani ma costa treaba asta. Oricum ce e important e ca doctorul sa fie pe aceeasi lungime de unda cu mine, ceea ce pana acum asa pare
ba ma lasa, da mi-am luat lumea in cap ca era vineri, am citit o carte si nu m-am lasat pana nu am terminat-o apoi am intrat pe fb si slabute si apoi m-am culcat

de la 37 saptamani incolo bebe este considerat la termen.. eu asa stiu..
eu sper ca al meu sa se nasca la 38 saptamani. tot natural..

ai mare dreptate. asa e cu nasterea naturala si nu numai ci si cu alaptarea..
eu una te sustin si te incurajez, daca medicul recomanda, stiu ca ai mai spus ca bebe are capusorul mai mare..
stii care e problema? informatia sau lipsa ei... lumea nu cunoaste riscurile cezarienei care sunt o gramada de altfel (iar unele sunt chiar horror) cunoaste doar riscurile nasterii naturale... la fel ca si durerea sau procesul in sine... altfel suna o poveste de nastere naturala, mult mai tragica, decat una de nastere prin cezariana
pe mine ma deranjeaza doar ca nu prea se povesteste si de durerea dupa cezariana... eu una nu am avut cezariana dar am avut operatie de apendicita si n-a fost raiul pe pamant deci am unpic de grad de comparatie

cunosc situatia in care esti.. si la mine se uita lumea ca la felul 3 cand spuneam ca vreau sa nasc natural, de alaptat ce sa mai vb... cand ma intreba toata lumea foarte mirata " da ai lapte?" sau la 6 luni " da inca il mai alaptezi, da lapte praf nu-i dai??" la un an ce sa mai zic " nu crezi ca-i ajunge cat l-ai alaptat??"
sau in maternitate cand refuzam laptele praf oferit si-i dadeam de la mine ce aveam se uitam asistentele la mine ca si cum l-as tine pe bebe flamand
toate prietenele mele vor sa nasca prin cezariana si argumentul lor e "da dupa ce sa ma chinui???"- singurul si repetat de n ori... ca si cum la cezariana nu te chinui deloc..

nu ar trebui ca cezariana sa fie o optiune de alegere a mamei, cu toate drepturile din lume, asta nu ar trebui sa fie unul dintre ele (da stiu ca o sa-mi sariti in cap) ar trebui sa fie alegerea lui bebe cum vrea sa se nasca si alegerea medicului doar pe considerente medicale....
stiu si medici care practica doar cezariana, daca vrei natural te indruma la altul.. deci da mai este mult pana nasterea naturala va fi privita ca si cursul firesc al lucrurilor.
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui dorutza:
Prapadeala (06 iul 2013), VAmedeea (06 iul 2013)
  #14119 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 12:15:44
niculina04's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2011
Locaţie: ????????, Romania
Date: 161cm, 91.9kg
Mesaje: 5.938
Aprecieri acordate: 6.584
Am fost apreciat(a) de 4.410 ori in 2.720 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Neata fetele

Doruta, nu te lasa bebe sa dormi noaptea? Am vazut la ce ora ai scris. Pe mine inca ma lasa, sper sa nu se obrazniceasca acum la final

Azi facem si noi 33 de sapt, inca 5 sapt si vom fi considerati la termen

Stiu ca se vorbea la un moment dat ca nu esti incurajat sa nasti natural in Ro, sa stiti ca va dau dreptate. Sunt socata de cum se uita oamenii la mine ca am ales naturalul si parca nimeni nu ma incurajeaza in alegerea mea. De parca as fi ales varianta periculoasa pentru bebe. Sper ca cei de la clinica sa nu imi puna bete in roate. Asa, din discutiile cu ei par foarte ok. Asa si ar tb la cati bani ma costa treaba asta. Oricum ce e important e ca doctorul sa fie pe aceeasi lungime de unda cu mine, ceea ce pana acum asa pare
Eu am nascut natural amandoua fetitele,am zis ca e mai bine pt noi decat sa ma taie si apoi sa nu pot tine bb in brate sa stau mai mult timp sa se refaca operatianatural depinde de fiecare organism eu dupa 4 zile eram ok si iesita din spital......daca poti si nu apar probleme pe timpul travaliului sa nu te razgandesti........va doresc la toate nesteri rapide ca ale mele,la cea mare travaliul a durat in jur de 3h iar pe cea mica era sa o nasc in masina la 10 min dupa ce am ajuns in sala de nasteri a si aparut buburuza total travaliu 1h30 min
__________________
RINA I
talie - 82
colac-105
bust -102
brat - 35
picior- 61
niculina04, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2413 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1896 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1639 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui niculina04:
Diana D (06 iul 2013), rommyna (06 iul 2013), VAmedeea (06 iul 2013)
  #14120 (permalink)  
Vechi 06 iul 2013, 12:35:31
Antonis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 sep 2010
Locaţie: Atena-Bucuresti, Grecia
Vârsta: 42
Dieta: Dieta Personalizata
Date: 162cm, 72kg
Mesaje: 2.151
Aprecieri acordate: 1.387
Am fost apreciat(a) de 801 ori in 544 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Buna ziua fetele!
v-am citit ce ati scris despre nastere naturala si cezarina..si m-ati speriat un pic ..eu nasc prin cezarina..nu pot naste altfel, doctora mi-a spus ca ar fi periculos pentru mine deoarece sunt un pic mai "speciala" sa zicem- m-am nascut cu o malformatie la nivelul uterului. Mi-as fi dorit sa pot naste natural!
Antonis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2115 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1598 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole