Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Le journal de Kclaudyia - oh la la

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #4001 (permalink)  
Vechi 28 mai 2013, 14:37:28
Anne10's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2013
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personala!
Date: 159cm, 68.9kg
Mesaje: 793
Aprecieri acordate: 195
Am fost apreciat(a) de 472 ori in 350 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul

Hey nu iti cere scuze.. imi face placere ca mi-ai scris...

eu chiar am emotii apropo de subiectul asta, copii si alimentatia..
E f bine cum procedezi.. Ca iei de acasa gustarele sanatoase si le pui in pungi colorate..
Asa as vrea sa fac si eu, sa prepar dulciuri sanatoase in casa si sa obisnuiesc copilul cu gustul mancarii sanatoase.
Iar cand va creste mai mare as vrea sa ii explic pe intelesul lui/ei cat de nocive sunt alimentele din comert (dulciurile, chipsurile etc).
Bine de la teorie la practica e cale lunga, dar mai bine sa imi fac un plan de pe acum..
Eu vorbesc de copii dar nici macar nu am in plan
Lasa ca o sa vina si timpul ala cand o sa face-ti planul de bebei (am zis la plural pentru ca e nevoie de 2 persoane ca sa mai apara una ); si dupa plan si practica apare si bebelinu/bebelina . Nu zice nimeni ca e usor sa ai copii (ce as pleca in lume sa uit ca am copil si ca sunt maritata, sa stau singura eu cu mine), dar nu e nici greutatea dupa lume (cand vad ce boacane ii mai trece prin cap sa faca sau cand rade, vorbeste mai stalcit, imi trec toate supararile ).
PS: daca vrei sa o vezi, am un album privat doar cu ea
__________________
Jurnalul Anne10
Anne10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Anne10:
Kclaudyia (29 mai 2013)
  #4002 (permalink)  
Vechi 28 mai 2013, 16:55:48
mara_merkel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: den haag, Olanda
Vârsta: 35
Dieta: dieta personalizata
Date: 167.5cm, 67.7kg
Mesaje: 440
Aprecieri acordate: 165
Am fost apreciat(a) de 225 ori in 165 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Salutare Claudia,

Am venit la tine in jurnal sa iti cer niste sfaturi.
In legatura cu foamea. Este normal sa simti foame in fiecare zi atunci cand vrei sa slabesti? Sau altfel spus...Tu astepti sa iti fie foame inainte de a baga ceva in gura? Sau mananci indiferent de ce simti, doar fiindca e ora de masa.
Si daca este normal sa simti un anumit nivel de foame.Cand si cat de intens este acel sentiment.Trebuie sa ii rezistam un pic sau sa evitam sentimentul de foame?

Multumesc anticipat!


ps: Arati superb! Felicitari si sper sa ramai mereu asa!
__________________
The difference between reaching your goal and not reaching your goal is equal to the difference between doing and trying.

"If you fail to plan,you are planning to fail"
Benjamin Frenklin
Acest membru apreciaza mesajul lui mara_merkel:
Kclaudyia (29 mai 2013)
  #4003 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 09:08:02
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Meniul meu de ieri... mult dom'le
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:49
Capsuni, 100g - 32 calorii
Castravete, cu coaja, crud, 100g - 15 calorii
Rosii, 200g - 36 calorii
Branza de oaie, 70g - 199 calorii
Ou fiert tare, 60g - 93 calorii
Cirese, 100g - 63 calorii

Prânz, ora 14:10
Otet balsamic, 10ml - 9 calorii
Carne de pui, ficat, toate clasele, gatit, prajit in tigaie, 65g - 112 calorii
Masline naturale, Kalamata, 60g - 102 calorii
Miez seminte floarea soarelui crud, Elmas, 5g - 35 calorii
Seminte de susan, intregi, uscate, 4g - 23 calorii
Ardei verde, 50g - 10 calorii
Rosii, coapte, 250g - 45 calorii
Castravete, cu coaja, crud, 100g - 15 calorii
Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), piept, carne macra, gatit, innabusit, 100g - 151 calorii

Gustare 2, ora 09:51
Lapte batut integral, 200ml - 124 calorii
Stafide, Stilla Natura, 10g - 31 calorii
Miez seminte floarea soarelui crud, Elmas, 5g - 35 calorii
Seminte de dovleac, crude, nesarate, 8g - 42 calorii
Nuca de cocos, fulgi, 5g - 23 calorii

Cina, ora 12:54
Smantana cu grasime redusa, 20g - 37 calorii
Ardei rosu iute, 20g - 8 calorii
Ciorba de perisoare a la roxana, 400g - 299 calorii
Branza proaspata de vaca, 50g - 72 calorii
Cas proaspat de vaca, 60g - 153 calorii

Gustare 3, ora 10:04
Nuci, 15g - 99 calorii
Stafide, cu seminte, 10g - 30 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1893 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 25min - 158 calorii
Fitness, intens, 45min - 232 calorii
Metabolism bazal - 1300 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1690 calorii

Sport: 45 min BB Legs (Killlleeeeeeeer!! - am transpirat de parca as fi facut cardio) + HIIT 25 de la TF
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4004 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 09:27:47
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de Anne10 Vezi mesajul
Lasa ca o sa vina si timpul ala cand o sa face-ti planul de bebei (am zis la plural pentru ca e nevoie de 2 persoane ca sa mai apara una ); si dupa plan si practica apare si bebelinu/bebelina . Nu zice nimeni ca e usor sa ai copii (ce as pleca in lume sa uit ca am copil si ca sunt maritata, sa stau singura eu cu mine), dar nu e nici greutatea dupa lume (cand vad ce boacane ii mai trece prin cap sa faca sau cand rade, vorbeste mai stalcit, imi trec toate supararile ).
PS: daca vrei sa o vezi, am un album privat doar cu ea
Am vazut=o pe pitica.. Ce dulce e!!!!! Sa-ti traiasca si sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa!

Asa imi zice toata lumea, ca a avea un copil merita toate sacrificiile!
Dar mna, eu parca nu sunt inca pregatita, desi nici o femeie nu e cu adevarat pregatita, decat atunci cand e pusa in fata faptului implinit
Citat:
Anterior postat de mara_merkel Vezi mesajul
Salutare Claudia,

Am venit la tine in jurnal sa iti cer niste sfaturi.
In legatura cu foamea. Este normal sa simti foame in fiecare zi atunci cand vrei sa slabesti? Sau altfel spus...Tu astepti sa iti fie foame inainte de a baga ceva in gura? Sau mananci indiferent de ce simti, doar fiindca e ora de masa.
Si daca este normal sa simti un anumit nivel de foame.Cand si cat de intens este acel sentiment.Trebuie sa ii rezistam un pic sau sa evitam sentimentul de foame?

Multumesc anticipat!


ps: Arati superb! Felicitari si sper sa ramai mereu asa!
Buna Mara (asta e numele tau, nu? )
Multumesc ca ai trecut pe la mine
In legatura cu foamea.. parerea mea este ca atunci cand simti cu adevarat foame inseamna ca iti cere organismul, iar in cazul tau, ca faci sport atat de mult, e normal.
Acum fiecare organism e diferit.. De ex eu ca sa slabesc trebuie sa ma limitez undeva la maxim 1600 de calorii, dar conteaza si din ce sunt luate caloriile astea, evident, adica din alimente cat mai naturale, cu multi nutrienti.
Eu am corpul in forma de mar, adica am probleme cu burta si talia, acolo pun cel mai repede si incerc sa mananc un pic mai low carb cand vreau sa dau burta jos.
Daaaar am grija sa introduc zilnic carbi, in jur de 100-150, ptr energie.
Am avut o perioada cand mancam mai putini carbi, pana in 100 si am slabit frumos, e adevarat, insa cand am inceput sa mananc mai multi carbohidrati am pus imediat inapoi tot ce am dat jos.

Tin minte ca la inceput mancat f putin, cam 1000-1200 de calorii, dar nu faceam sport atat de intens.
De cand am inceput sa lucrez cu greutati (si cand zic greutati, nu ma refer la 1-2-3 kg, ci de la 4 kg/greutate in sus, pana la 10 kg/greutate) mananc mai mult, ptr simt ca imi cere organismul, am nevoie de energie..
In plus, cu cat ai mai multa masa musculara cu atat ai nevoie de energie mai multa, metabolismul e mai rapid..

Iti spuneam ca eu mananc din 3 in 3 ore si incerc sa ma incradrez in 300-400 de calorii/masa. Dimineata si la pranz mananc mai multisor (300-400-500).
Mancatul des si in cantitati limitate activeaza metabolismul si astfel eviti si senzatia de foame necontrolata.

Ma intrebai daca astept sa imi fie foame inainte de a baga ceva in gura.. Nu neaparat. De ex dimineata de obicei nu imi e foame, dar mananc ptr ca am observat ca daca nu mananc dimineata, seara am tendinta de a manca mult, cand ajung acasa, in jur de 17:30 mi-e foame de innebunesc.
Cel mai bine e sa nu astepti sa iti fie foarte foame, ptr ca atunci ai tendinta sa mananci mult si necontrolat.

Mesele mele sunt cam asa:
La 7-7:30 dimineata imi fac un shake cu fructe, spanac, avocado, ghimbir, lamaie, depinde ce am prin casa. Mai mananc 2 patratele de cioco neagra sau un fruct, asta ca sa am energie ptr sport (eu mai fac si sport dimineata).
Apoi la 8:30 mananc micul dejun, la 12-12:30 pranzul, la 15:00 -15:30 gustarea, si cina pana in ora 19:30.
Daca iau cine adevreme, pe la 18:00, mi se face foame pe la 21:00 .. incerc sa ma abtin, dar daca ma paleste o foame nebuna iau ceva in gura, un fruct, o bucata de branza, un iaurt, nuci, migdale, ce gasesc si eu

Parerea mea e ca ar trebui sa iti asculti organismul, cum reactioneaza la diferite alimente, cand iti este cel mai foame, cate calorii ai nevoie sa te mentii, cate ai nevoie sa slabesti..
Eu tooate astea le=am invatat pe parcurs, experimentand si nici acum nu stiu 100% tot, dar invat din mers

Cel mai bine e sa eviti foamea aia nebuna, cum ti-am mai zis, cu mese mici si dese..
Eu stiu clar ca daca mi-e foarte foame si nu mananc cand trebuie, o dau in bara si mananc necontrolat si prost.

Sper ca ti-am fost de ajutor si daca mai ai nelamuriri, intrebari, te astept oricand cel mai mare drag!

Multumesc ptr compliment, dar sa stii ca am mai pus putin pe mine de cand am facut pozele..
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Kclaudyia:
bellajane (29 mai 2013), diana87 (29 mai 2013), mara_merkel (29 mai 2013)
  #4005 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 10:13:58
mara_merkel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: den haag, Olanda
Vârsta: 35
Dieta: dieta personalizata
Date: 167.5cm, 67.7kg
Mesaje: 440
Aprecieri acordate: 165
Am fost apreciat(a) de 225 ori in 165 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Salutare Klaudia,

Multumesc pt raspunsul tau foarte detaliat.!!! Apreciez foarte mult si imi este de folos.
Cu toate ca si eu stiam lucrurile astea pt ca le-am mai aplicat in trecut,este foarte bine sa le mai aud o data de la o slabuta model(adica tu) ca sa ma apuc de practica si sa imi intre bine in cap.
Sigur o sa aratam trasnet la sfarsitul concursului.
Eu incerc sa mananc 200-250 g carbi fiindca stiu ca daca scad mai mult din ei slabesc mult prea repede si nu imi doresc...Am invatat din experienta ca cu cat slabesti mai repede cu atat pui mai repede inapoi.
Sunt foarte optimista ca o sa am si eu rezultate bune urmand sfaturile tale! In plus de asta, mi-am schimbat si programul de sport.Un pic mai scurt dar mai intens.Deci sigur o sa scada Body fat.

O zi frumoasa!

Pupici

ps: numele meu este Mara
__________________
The difference between reaching your goal and not reaching your goal is equal to the difference between doing and trying.

"If you fail to plan,you are planning to fail"
Benjamin Frenklin
Acest membru apreciaza mesajul lui mara_merkel:
Kclaudyia (29 mai 2013)
  #4006 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 11:31:14
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de mara_merkel Vezi mesajul
Salutare Klaudia,

Multumesc pt raspunsul tau foarte detaliat.!!! Apreciez foarte mult si imi este de folos.
Cu toate ca si eu stiam lucrurile astea pt ca le-am mai aplicat in trecut,este foarte bine sa le mai aud o data de la o slabuta model(adica tu) ca sa ma apuc de practica si sa imi intre bine in cap.
Sigur o sa aratam trasnet la sfarsitul concursului.
Eu incerc sa mananc 200-250 g carbi fiindca stiu ca daca scad mai mult din ei slabesc mult prea repede si nu imi doresc...Am invatat din experienta ca cu cat slabesti mai repede cu atat pui mai repede inapoi.
Sunt foarte optimista ca o sa am si eu rezultate bune urmand sfaturile tale! In plus de asta, mi-am schimbat si programul de sport.Un pic mai scurt dar mai intens.Deci sigur o sa scada Body fat.

O zi frumoasa!

Pupici

ps: numele meu este Mara
Ce nume frumos ai!

True that! Cu cat slabesti mai repede, cu atat pui mai repede inapoi..
Ar trebui sa mananc si eu mai multi carbi, dar faza e ca nici nu prea sunt eu fana carbi, in afara de fructe si paine integrala.. In schimb cand e vorba de carbi nesanatosi, parca imi ia Dumnezeu mintile
Si scopul meu e sa am un body fat cat mai mic, undeva intre 14-15%.

Cu siguranta vom avea toate rezultate frumoase, asta daca ne tinem de treaba.

Scurt si intens e formula perfecta ptr fat banish and boost metabolism
Programele gen circuit sunt foaaarte eficiente si daca faci si ceva weight trainig , e calea garantata catre succes!
Si acum sa iti raspund si la ce ai scris dincolo, la subiectul concursului:

Citat:
Anterior postat de mara_merkel Vezi mesajul
Mai facut sa zambesc Klau.La fel ma scap si eu in weekend la 3000-4000 kcal pe zi Si apoi trebuie sa fac vreo 2 zile de mancat putin(1000-1500). E un ciclu vicios asta cu scapatul la mancare.Sper cu ajutorul acestui concurs sa nu ma mai scap asa tare in weekend.
Stiu si eu pe pielea mea cum te transforma exercitiile cu greutati.La inceputul anului cand am introdus greutatile de 2 ori pe saptamana si ma transformasem, aveam o talie de viespe si 60 kg.Dar dupa vreo 2 luni de mancat ce si cat trebuie ,mi-am pierdut motivatia si am inceput sa bag minim 2500+ kcal pe zi ajungand din nou la 65kg+ 1kg bonus=66kg Si asa mi-au revenit colacii si aripioarele.
Am sa te adaug la prieteni sa iti admir si eu pozele. Am sa incerc sa fac de 3-4 ori pe saptamana cu greutati. Mersi pt incurajari. Esti o dulce!
Ooo I know how it is.. am si eu zile in weekend cand mananc extrem de mult, ma sabotez singura cu alte cuvinte, mai ales in perioada de PMs.. Parca nu mai gandesc limpede..
Slabiciunea mea e statul in pat la film, seara de obicei, si rontaitul si cand zic rontait, ma refer la pufuleti, popcorn, dulciuri, etc..
Nu stiu ce sa mai fac sa scap de obiceiul asta.. dar pe de alta parte stiu ca e imposibil sa mananc 100% clean.. Soltuia perfecta ar fi sa mananc, dar cu limita..
Cred ca subconstientul imi zice "Hai ca iti permiti ca o data sa mananci si tu cat vrei, doar aratai bine deja, oricum de luni ai sa mananci corect"..
N-ar fi o tragedie sa mananc si alimente nesanatoase in weekend, dar sa mananc si eu in canitati normale..
Spre exemplu, weekendul trecut am reusit sa ma abtin.. am mancat aiurea, dar in canitati acceptabile.

Oricum nu vreau sa imi reprim anumite pofte, ptr ca ar fi mai grav.. adica sa nu ma autoflagelez daca mananc o inghetata sau o bucata de prajitura.. Nici nu e ok ptr psihic sa faci asta.
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Kclaudyia:
diana87 (29 mai 2013)
  #4007 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 13:00:27
mara_merkel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: den haag, Olanda
Vârsta: 35
Dieta: dieta personalizata
Date: 167.5cm, 67.7kg
Mesaje: 440
Aprecieri acordate: 165
Am fost apreciat(a) de 225 ori in 165 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul

Ce nume frumos ai!

True that! Cu cat slabesti mai repede, cu atat pui mai repede inapoi..
Ar trebui sa mananc si eu mai multi carbi, dar faza e ca nici nu prea sunt eu fana carbi, in afara de fructe si paine integrala.. In schimb cand e vorba de carbi nesanatosi, parca imi ia Dumnezeu mintile
Si scopul meu e sa am un body fat cat mai mic, undeva intre 14-15%.

Cu siguranta vom avea toate rezultate frumoase, asta daca ne tinem de treaba.

Scurt si intens e formula perfecta ptr fat banish and boost metabolism
Programele gen circuit sunt foaaarte eficiente si daca faci si ceva weight trainig , e calea garantata catre succes!
Si acum sa iti raspund si la ce ai scris dincolo, la subiectul concursului:


Ooo I know how it is.. am si eu zile in weekend cand mananc extrem de mult, ma sabotez singura cu alte cuvinte, mai ales in perioada de PMs.. Parca nu mai gandesc limpede..
Slabiciunea mea e statul in pat la film, seara de obicei, si rontaitul si cand zic rontait, ma refer la pufuleti, popcorn, dulciuri, etc..
Nu stiu ce sa mai fac sa scap de obiceiul asta.. dar pe de alta parte stiu ca e imposibil sa mananc 100% clean.. Soltuia perfecta ar fi sa mananc, dar cu limita..
Cred ca subconstientul imi zice "Hai ca iti permiti ca o data sa mananci si tu cat vrei, doar aratai bine deja, oricum de luni ai sa mananci corect"..
N-ar fi o tragedie sa mananc si alimente nesanatoase in weekend, dar sa mananc si eu in canitati normale..
Spre exemplu, weekendul trecut am reusit sa ma abtin.. am mancat aiurea, dar in canitati acceptabile.

Oricum nu vreau sa imi reprim anumite pofte, ptr ca ar fi mai grav.. adica sa nu ma autoflagelez daca mananc o inghetata sau o bucata de prajitura.. Nici nu e ok ptr psihic sa faci asta.
Claudia, stiu exact cum este cand slabesti,arati bine,mananci rezonabil si deodata parca ti se schimba mintea si gasesti tot felul de scuze ca sa mai ingurgitezi ceva care sigur ingrasa...De obicei alimente dulci si sau foarte dense caloric. La fel am si eu probleme inainte de menstruatie.Si daca ma incapatanez sa nu mananc ca sparta, nu imi mai vine. Si atunci apare stres si de la stres rezulta ''overeating''.
Eu am alta problema mare de 5+ ani de zile. Am night eating syndrome de care nu pot sa scap decat foarte rar si pe perioade scurte, indiferent ca tocmai am mancat 4000 kcal in cursul zilei.E oribil si nu doresc la nimeni sa aiba obiceiul asta. Practic te scoli in fiecare dimineata prost dispusa fiindca iar nu ai reusit sa eviti bucataria in noaptea respectiva. Imi vine si sa rad si sa plang.
La mine slabirea e garantata daca sar masa nocturna.

Si eu imi doresc sa pot sa mananc in cantitati rezonabile fara sa imi interzic anumite alimente.Oricum eu si cand nu tin cont de ce mananc , observ ca mananc alimente sanatoase dar prea mult. Adica nu ma atrag prajelile,bauturile cu zahar, chipsurile etc...Insa ador fainoasele si dulciurile gen prajituri.Ceea ce nu ar fi grav daca m-as limita la cate o portie.

Wow..14-15 % BF e ca un vis pt mine! Dar tu sigur poti.Vad potential .
Defapt ,nici macar nu am indraznit sa visez la asta. Mare greseala! POate ar trebui sa incep macar cu visul. E un pas inainte.

As putea discuta ore despre asta dar din pacate trebuie sa mai fac si alte lucruri.

Te pup si sa ai o zi asa cum iti doresti!

__________________
The difference between reaching your goal and not reaching your goal is equal to the difference between doing and trying.

"If you fail to plan,you are planning to fail"
Benjamin Frenklin

Ultima dată editat de mara_merkel; 29 mai 2013 at 13:05:36.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mara_merkel:
diana87 (29 mai 2013), Kclaudyia (30 mai 2013)
  #4008 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 13:09:18
Khali's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Am gasit asta si m-a facut sa rad, asa ca vin cu ea si la tine.

__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Khali:
Kclaudyia (30 mai 2013), mara_merkel (29 mai 2013)
  #4009 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 13:14:54
Khali's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Mara, ce descrii tu acolo parca ma descrie si pe mine, cea din trecut, insa eu as cataloga asta in special ca pe dependenta de drogul alb nerecunoscuta oficial si anume dependenta de zahar.

Nu este usor sa scapi de ea si iti poate lua chiar ani, vestea buna e ca daca insisti suficient afli ca te poti eschiva, daca nu renunti definitiv la zahar, reusesti cu timpul sa mananci doar putin si apoi, prin control mental, sa treci mai departe, nu sa mananci in continuare.

Problema cu zaharul nu e neaparat ideea ca nu trebuie sa mai mancam dulce, desi ar fi ideal, ci mai ales efectele lui nocive asupra sanatatii, asa ca in timp poti ajunge sa substitui zaharul aproape de tot cu variantele tot dulci, dar macar nu atat de nocive - stevie, artar, agave, xylitol, eritritol etc.

Ia timp, rabdare, disciplina, insa este cat se poate de posibil sa ne imbunatatim mereu obiceiurile care ne duc spre o viata mai sanatoasa.
__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Khali:
diana87 (29 mai 2013), Kclaudyia (30 mai 2013), mara_merkel (29 mai 2013)
  #4010 (permalink)  
Vechi 29 mai 2013, 13:37:29
mara_merkel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: den haag, Olanda
Vârsta: 35
Dieta: dieta personalizata
Date: 167.5cm, 67.7kg
Mesaje: 440
Aprecieri acordate: 165
Am fost apreciat(a) de 225 ori in 165 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de Khali Vezi mesajul
Mara, ce descrii tu acolo parca ma descrie si pe mine, cea din trecut, insa eu as cataloga asta in special ca pe dependenta de drogul alb nerecunoscuta oficial si anume dependenta de zahar.

Nu este usor sa scapi de ea si iti poate lua chiar ani, vestea buna e ca daca insisti suficient afli ca te poti eschiva, daca nu renunti definitiv la zahar, reusesti cu timpul sa mananci doar putin si apoi, prin control mental, sa treci mai departe, nu sa mananci in continuare.

Problema cu zaharul nu e neaparat ideea ca nu trebuie sa mai mancam dulce, desi ar fi ideal, ci mai ales efectele lui nocive asupra sanatatii, asa ca in timp poti ajunge sa substitui zaharul aproape de tot cu variantele tot dulci, dar macar nu atat de nocive - stevie, artar, agave, xylitol, eritritol etc.

Ia timp, rabdare, disciplina, insa este cat se poate de posibil sa ne imbunatatim mereu obiceiurile care ne duc spre o viata mai sanatoasa.
Khali, eu cred ca sunt dependenta de zahar doar inainte de menstruatie.In restul timpului mananc rezonabil.Adica cantitati normale de fainoase si dulce rar.La cafea folosesc tot timpul stevie.Corpul meu tine neaparat sa se aprovizioneze bine in acea perioada.E un mecanism pe care as vrea sa reusesc sa-l schimb.Eu mereu ma ingras minim 2 kg inainte de menstruatie, chiar si daca nu am sarit calul cu mancarea foarte mult.Noroc ca le dau jos f repede daca mananc corect.

Sper sa reusesc in timp sa mai reduc din cantitati, asa cum ai spus tu.

Sa stii ca nu am fost dintotdeauna asa.Totul a inceput de cand mi s-a imbunatatit situatia financiara.Cand eram copil sau adolescenta daca mancam ceva dulce era sarbatoare! Nu imi permiteam si nici nu pofteam pt ca multe dintre produse nici nu le stiam gustul.Imi aduc aminte ce bine era fara dependenta asta de zahar.

Statistic vorbind, exista o corelatie intre bogatie si diabet. Cu cat ai un trai mai bun cu atat consumi mai mult.
__________________
The difference between reaching your goal and not reaching your goal is equal to the difference between doing and trying.

"If you fail to plan,you are planning to fail"
Benjamin Frenklin
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mara_merkel:
Anne10 (29 mai 2013), Kclaudyia (30 mai 2013)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, journal, jurnale, kclaudyia, oh, ro, sanatos, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mon journal - di3rvcil di3rvcil Arhiva jurnale slabit 825 06 feb 2015 11:32:44
Ce cadouri le-ati facut iubitilor/sotilor vostri la aniversarea voastra ? mvthebest Despre noi, ... femeile 24 01 apr 2011 11:15:36
Amy's journal amy0404 Arhiva jurnale slabit 877 27 mar 2011 13:57:13
Seniorasasha`s journal seniorasasha Arhiva jurnale slabit 16 17 mar 2011 17:07:56
Le journal d'Anca meapasarica Arhiva jurnale slabit 1964 10 sep 2010 21:22:31

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole