Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Sa vorbim despre dieta ketogenica

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #41 (permalink)  
Vechi 19 feb 2011, 16:29:52
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Draga Tina,deci unde pot vedea si eu meniurile tale?....sau daca nu ai jurnal,poti sa scrii si tu in urmatoarele zile men iurile tale?...Vreau sa vad si eu combinatiile si cantitatile...
Calorii meniu Tina - Calculator calorii - Slabute.ro
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...y-3937-33.html
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #42 (permalink)  
Vechi 13 apr 2011, 00:08:11
misdeedee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 ian 2011
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 174cm, 66.5kg
Mesaje: 64
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Este foarte adevarat ca ,in primul rand consumul redus de carbohidrati,chiar si o perioada scurta te ajuta sa lupti cu succes cu poftele....eu am avut o dieta ceva mai stricta-cu consum mai redus de calorii si fara a depasi 30 carbohidrati si am slabit exact in zona cu probleme.Mereu ma intrebam daca taierea carbohidratilor la minim poate avea efecte nocive asupra sanatatii si uite ca aflu aici ca nu....cred ca este vorba doar de perioada de adaptare a organismului-de aici si ametelile....eu nu am avut lipsa de energie si in 2 sapt am slaabit destul.....cred ca ma iau de aceasta dupa Paste...suna bine!Mai am de hotarat de ce sport sa ma apuc....sarit cu coarda si ceva bdomene si genoflexiuni nu ar fii suficiente..ptr ca imi place sa fac sportul acasa....fara prea mult tam tam...
misdeedee, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2154 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1637 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1121 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #43 (permalink)  
Vechi 01 mai 2011, 11:09:57
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Vin si eu cu niste completari, pentru ca m-am documentat o gramada in legatura cu keto (desi nu ma incumet pt ca ma tem ca nu pot sa o tin ca la carte, nu sunt suficient de disciplinata)

Diferenta esentiala intre keto si o dieta low carb "obisnuita" este starea de cetoza (a fost descrisa pe larg aici), care se instaleaza in momente diferite, la cantitati diferite de carbohidrati, in functie de persoana. Ea se verifica in principiu cu teste de urina (se gasesc la farmacie, sunt pt diabetici din cate am inteles) pana cand incepi sa-ti dai seama dupa cum te simti daca esti in cetoza sau nu.

Din cate am citit, povestit de multe persoane care au tinut dieta asta, cetoza nu se instaleaza in 2-3 zile, ci in saptamani. Majoritatea spune ca testele se "coloreaza" dupa 2-3 saptamani (merge mai repede daca ai stratul adipos mai gros).

In principiu pana la instalarea cetozei nu se poate vorbi despre o dieta ketogenica, ci de low carb, ceea ce e ok, functioneaza foarte bine (verificata pe pielea mea).

Oricum, nu e o dieta care sa faca "minuni", in sensul ca o slabire care sa nu-ti afecteze sanatatea se situeaza in limita a 500 g pe saptamana (avantajul major fiind acela ca sunt 500 g de grasime, nu de muschi) si este foarte importanta o disciplina alimetara stricta, in sensul ca orice abatere mica (nu la modul "am mancat juma' de ciocolata ca mi-era pofta", ci chiar un fruct) iti poate sabota efortul pentru cateva zile bune.

PS: ce am retinut este ca e foarte importanta (si pentru sanatate si pentru mentinerea cetozei) si mentinerea in limitele a 1-1,5 g proteina per kilocorp in 24 h. Cantitatile mai mari solicita ficatuul si rinichii si pot "sabota" starea de cetoza. Daca se respecta regulile, dieta e benefica pt sanatate, dar NU e o dieta hiperproteica, cantitatile de carne sunt mici, majoritatea energiei trebuie sa provina din grasimi sanatoase, altfel va puteti da peste cap organismul (eu am patit-o cu atkins si cu alte categorii de hiperproteice, mi-am terminat ficatul)
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #44 (permalink)  
Vechi 27 iun 2011, 10:27:36
Paula86's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 27 apr 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: De toate
Date: 170cm, 63.3kg
Mesaje: 247
Aprecieri acordate: 587
Am fost apreciat(a) de 319 ori in 138 mesaje
Smile Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Eu tin aceasta dieta de pe 16 mai.
Ma simt f bine. Iau si minerale, am energie, iar majoritatea carbohidratilor o iau din legume (varza, ceapa verde, ciuperci, rosii cherry, ardei, castraveti).
La gustari am, de obicei, migdale.
Proteinele le iau din oua, pui, peste, carne de porc (rar).
Mananc maximum 30g carbs/zi si am 5-6 mese/zi
Dar mai am de studiat.....tb sa beau mai multa apa. Din cate vad, sunt pe drumul cel bun.
Sport: alerg cam de 3 ori pe sapt + genuflexiuni si abdomene acasa.
Deocamdata, continui. Cand o sa mai am vreo 2 kg de slabit, o sa trec pe low-carb.
__________________


Ultima dată editat de Paula86; 27 iun 2011 at 10:32:07.
Răspuns cu citat
  #45 (permalink)  
Vechi 03 aug 2011, 16:49:06
Precup Razvan's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 aug 2011
Locaţie: Lipova, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Keto
Date: 188cm, 102kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Citat:
Anterior postat de Paula86 Vezi mesajul
Eu tin aceasta dieta de pe 16 mai.
Ma simt f bine. Iau si minerale, am energie, iar majoritatea carbohidratilor o iau din legume (varza, ceapa verde, ciuperci, rosii cherry, ardei, castraveti).
La gustari am, de obicei, migdale.
Proteinele le iau din oua, pui, peste, carne de porc (rar).
Mananc maximum 30g carbs/zi si am 5-6 mese/zi
Dar mai am de studiat.....tb sa beau mai multa apa. Din cate vad, sunt pe drumul cel bun.
Sport: alerg cam de 3 ori pe sapt + genuflexiuni si abdomene acasa.
Deocamdata, continui. Cand o sa mai am vreo 2 kg de slabit, o sa trec pe low-carb.

ai si cele doua zile de incarcare ?..
__________________
Life is not a race, but a journey to be savored each step of the way
Precup Razvan, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 3150 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2633 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1601 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #46 (permalink)  
Vechi 05 aug 2011, 08:22:58
Precup Razvan's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 aug 2011
Locaţie: Lipova, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Keto
Date: 188cm, 102kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

1. joi

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Ulei de masline extravirgin, Pietro Coricelli, 50ml - 410 calorii, 0 proteine, 45.5 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Piper negru, 2.5g - 7 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0.7 fibre, 1.1 sodiu, 0 zaharuri
Varza, 50g - 13 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 1.3 fibre, 0 sodiu, 1.6 zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Oua ochiuri, 220g - 347 calorii, 22 proteine, 28.4 grasimi, - colesterol, 0.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Telemea de vaca, 100g - 273 calorii, 19.4 proteine, 20.4 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Salam, Golfetta, 70g - 156 calorii, 19.6 proteine, 8.4 grasimi, - colesterol, 0.4 carbohidrati, - fibre, 245 sodiu, - zaharuri
Apa plata, 1500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:30
Ciorba de legume (pleurotus, conopida, gulie), Andrada, 500g - 90 calorii, 3 proteine, 4 grasimi, 0 colesterol, 11 carbohidrati, 3 fibre, 176 sodiu, 2.5 zaharuri
Apa plata, 1500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 18:00
Mujdei de usturoi, 30g - 120 calorii, 2 proteine, 12 grasimi, - colesterol, 2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Carne de porc, pulpa, semidegresata, gatita, fripta, 250g - 723 calorii, 63.3 proteine, 50.3 grasimi, 230 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 147.5 sodiu, 0 zaharuri
Smantana 12%, La Dorna, 70g - 91 calorii, 2 proteine, 8.4 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Apa minerala, 1500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 15 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 2248 calorii, (mult)133.2 proteine, (mult)177.7 grasimi, 230 colesterol, (mic)24.5 carbohidrati, 6.2 fibre, 589.6 sodiu, 6.7 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1956 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1956 calorii

2. vineri

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 08:30
Oua ochiuri, 110g - 174 calorii, 11 proteine, 14.2 grasimi, - colesterol, 0.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 1500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Salata de vinete cu smantana, 120g - 142 calorii, 1 proteine, 13.3 grasimi, 0 colesterol, 5.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Gogosari cruzi, 40g - 8 calorii, 0.4 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0.7 fibre, - sodiu, - zaharuri
Rosii Cherry, 100g - 25 calorii, 0.7 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 4.2 carbohidrati, 0.7 fibre, 7.1 sodiu, 0 zaharuri
Telemea de vaca, 100g - 273 calorii, 19.4 proteine, 20.4 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Ulei de masline extravirgin, Pietro Coricelli, 50ml - 410 calorii, 0 proteine, 45.5 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:30
Apa plata, 1500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Carne de porc, pulpa, semidegresata, gatita, fripta, 300g - 867 calorii, 75.9 proteine, 60.3 grasimi, 276 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 177 sodiu, 0 zaharuri
Castraveti in otet, 100g - 12 calorii, 1 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 19:04
Smantana usoara 12%, Danone, 70g - 91 calorii, 2.1 proteine, 8.4 grasimi, 0 colesterol, 2.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 2000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pulpe de pui pe grill (fara piele si grasime), 200g - 228 calorii, 41.2 proteine, 6.8 grasimi, 120 colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 2230 calorii, (mult)152.7 proteine, (mult)169.9 grasimi, 396 colesterol, (mic)17 carbohidrati, 2.4 fibre, 184.1 sodiu, 0 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1956 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1956 calorii
__________________
Life is not a race, but a journey to be savored each step of the way
Precup Razvan, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 3150 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2633 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1601 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #47 (permalink)  
Vechi 05 aug 2011, 09:14:20
Precup Razvan's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 aug 2011
Locaţie: Lipova, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Keto
Date: 188cm, 102kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Citat:
Anterior postat de Sheba Vezi mesajul
Eu de obicei am o banana cu mine. Cred ca e destul de ok dupa antrenament si apoi mananc cand ajung acasa. Carne cu salata sau similar. Cu ouale sunt certata. Cred ca mananc 2 pe luna... Chiar vroiam sa intreb ca am vazut multe fete care mananca destul de multe oua. Mie intotdeauna medicii mi-au zis nu mai mult de 2 pe sapt. Bine nici eu nu ma omor dupa ele dar in fine.

dc sa eviti grasimile ?... ... nu le combina cu carbohidrati si in rest totul este ff ok ...deci consuma grasimi dar fara carbs ...grasimile nu ingrasa ci din potriva iti hraneste corpul , daca sunt combinate cu carbs atunci te ingrasi !.. SUCCES

CEL CARE TZIA SPUS SA NU MANANCI MAI MULT DE 2 OUA PE SAPTAMANA E INAPT .. .. proteina din ou este cea mai buna ..nu spun sa mananci 4 oua pe zi cum mananc eu insa 2 oua daca mananci infiecare zi dimineatza este super ok ..

Ou de gaina - 110 grame, 157.3 calorii, 14.3 proteine, 11 lipide, 1.1 carbohidrati
---------------------------------------------------------------------------------------
__________________
Life is not a race, but a journey to be savored each step of the way
Precup Razvan, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 3150 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2633 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1601 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Regulament; 05 aug 2011 at 21:28:52. Motiv: Incalcare regulament: Link extern
Răspuns cu citat
  #48 (permalink)  
Vechi 05 aug 2011, 09:38:34
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Dieta Ketogenica

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Portii limitate extrem: 1/2 cana
-grapefruit, lamai, limete, capsuni, masline, mure, zmeura,kiwi - in primele luni de dieta nu se recomanda pt ca pot scoate corpul din cetoza.
Am cateva nelamuriri:
1. Nu se poate consuma nici un alt fruct in afara de cel de pe lista de mai sus?
2. Despre cate luni este vorba?

Multumesc.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #49 (permalink)  
Vechi 08 aug 2011, 15:05:53
Precup Razvan's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 aug 2011
Locaţie: Lipova, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Keto
Date: 188cm, 102kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta Ketogenica

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Am cateva nelamuriri:
1. Nu se poate consuma nici un alt fruct in afara de cel de pe lista de mai sus?
2. Despre cate luni este vorba?

Multumesc.

1.orice fruct se poate consuma numai trebuie sa te uiti la cati carbs are ...ca sa iti poti imparti pt mesele principale ... nu trebuie sa depasesti 30 carbs zi ...

50 grame banana e super ok sa bagi ...jumate de banana !!.. in alta zi bagi 50 g portocala ..si tot asa ...insa tziam zis trebuie sa ai grija la carbs ...

2. dieta o tzi cat timp crezi ca e nevoie ..pana iti place cum arati ....dupa parerea mea este una dintre cele mai bune diete ...nu la toata lumea poate sa-i prieasca aceasta dieta ...de aceea fa o saptamana proba ... 5 zile low carbs si dupa 2 zile incarcare ( sambata si duminica ..in aceste zile poti manca ce doresti uh si cat doresti uh !)..
__________________
Life is not a race, but a journey to be savored each step of the way
Precup Razvan, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 3150 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2633 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1601 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #50 (permalink)  
Vechi 11 aug 2011, 01:45:07
butterfly86's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 175cm, 87kg
Mesaje: 64
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Buna. De vreo zece zile am inceput si eu o dieta cu spor si drag
Eu tin atkins dar in unele zile trec pe grasimi multe deci sa zicem ca uneori sunt si pe keto mai mult. Oricum carbohidratii sunt undeva very low, pe la 15 cam asa deocamdata. Iar cu proteinele nu exagerez, mai mult de 2g/kg corp/zi nu mananc.
Oricum, m-am documentat ceva si eu n-as recomanda incarcarea celor care nu sunt in mod clar in cetoza- la unii dureaza si o luna. Si in niciun caz nu as recomanda incarcarea mai des de o data la 2 saptamani pentru cei care nu fac un antrenament intensiv la sala (adica eu de exemplu).
Ca efecte: -se slabeste intr-adevar (in 10 zile 4,5 kg in cazul meu- dar am si de unde, cei care au mai multe kg in plus slabesc mai repede initial)
-nivelul de energie e ridicat - dorm doar 6-7 ore si ma simt foarte bine
-pofta de mancare a scazut considerabil

Avand in vedere ca din a 3a saptamana de atkino-keto vreau sa introduc alunele/migdalele crude in dieta, si am citit diverse pareri pro si contra carbs din alune, am si eu o intrebare: voi numarati carbohidratii din alune/migdale sau nu ?
Oricum ma gandesc ca nu as manca mai mult de 50 de grame pe zi, deci m-as incadra in limita de carbs permisa, atat la atkins cat si la keto... dar intreb asa ca idee in caz ca dau iama in alunele de padure
butterfly86, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1944 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1427 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de butterfly86; 11 aug 2011 at 01:50:03.
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
dieta, dieta keto, dieta low carb, diete low-carb, keto, proteine


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sa vorbim despre cardio mishutza Tae-bo&Aerobic 67 06 nov 2011 23:02:08
Despre Dieta "Gesta" Slabuta Dieta Rapida 1 10 nov 2010 14:29:13
La sueta...despre dieta erato Arhiva jurnale slabit 382 27 apr 2010 11:50:33
Despre Dieta Okinawa Slabuta Detoxifiere 0 11 mar 2009 14:18:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole