Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Reincarnare vs Viata de Apoi

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Vezi rezultatele sondajului: Cred in:
reincarnare 5 16,67%
viata de apoi 14 46,67%
ambele 11 36,67%
Membri care au votat: 30. Nu poţi vota în acest sondaj

Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 14:27:26
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Buna fetelor,
eu cred in viata de apoi , dar am renuntat sa cred si in reincarnare.Am asa un fix cum ca, numai sinucigasii se reincarneaza pt. a li se mai acorda o sansa.
Cand a murit tatal meu,in noaptea aceea baiatul meu pe-atunci in varsta de 12 ani a visat cum l-a condus pe tata in cer pana la poarta raiului, si ce frumos era acolo si cum l-au asteptat pe tata rudele decedate anterior.Mi-a explicat si cum aratau,era vorba de parintii lui si fratele lui. La despartire tata i-a spus,,multumesc si sper sa ne intalnim ACOLO UNDE TREBUIE''
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 14:34:43
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Si eu l-am visat pe tata imediat dupa ce a murit, cum eram cu mama si cu tata la o scara , sus in capatul scarii era bunica mea, mama mamei, decedata si ea, si doar tata a putut sa urce scara , cand noi am incercat sa urcam treptele au disparut. Nu stiu daca sunt semne sau mesaje ce ni le trimit ai nostrii ..
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 17:32:14
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Citat:
Anterior postat de Puffoasa Vezi mesajul
"Eu sunt invierea si viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai/ Si oricine traieste si crede in Mine, nu va muri niciodata." (Ioan, 11; 25-26).
Acum stau si ma intreb daca este vorba de viata de apoi sau despre reincarnare, iar daca este cea din urma, aceste reincarnari sunt succesive?!
Eu una sper ca este o viata de apoi, ca si spirit in rai, la ideea de iad sau purgatoriu nici nu vreau sa ma gandesc.
Mai e o problema, daca e sa judecam dupa "legea" karmei, in viata reincarnata primim ceea ce meritam, adica, faptele noastre bune sunt rasplatite cu fapte bune, iar cele rele cu rele, in urmatoarea viata.
Cred ca citatul se traduce ceva de genul...si asta e parerea mea personala...cine crede in Dumnezeu nu moare. Acuma e de discutat despre chestia asta. Daca e sa o iau in general, pentru cei care cred, Dumnezeu e in tot din jur. Fiecare lucru, om si obiect e format din energie universala, deci din particule de energie. Sufletul fiind dupa chipul si asemanarea...este un fel de parte din universal, si are deci particularitati asemenea cu creatorul. Cine ajunge sa se identifice in primul rand cu aceasta energie, deci cu partea din Dumnezeu din el insusi, nu mai se identifica cu dualul, cu viata in dualitate (cu umbre si lumini, boala si sanatate, durere si bucurie, viata si moarte) si atunci ajunge sa traiasca la infinit fiindca se uneste cu energia universala si ajunge sa peceapa realitate din alte sfere, nu prin cele 5 simturi. Un fel de...se duce in sine, inauntru si nu in lume, in afara. Asta face de fapt si meditatia. Te face sa faci parte dintr-un tot, se largeste perspectiva, nu mai esti singur, doar tu, nu mai esti egoist si nu te mai identifici cu eu, mine, a mea etc. Te vezi ca parte dintr-un tot facut de creator.

In viata primim ceea ce meritam in sensul urmator: noi percepem chestiile bune ca un fel de ca le meritam. Iar pe cele rele ca nu le meritam si suferim din cauza lor. E gresit. Cele rele sunt de fapt "ars de karma" si evolutie spre sfere mai inalte. E si o vorba care zice ca acolo unde e lumina cea mai puternica e si umbra cea mai densa. Nu se poate deci avansa si evolua pe o scara evolutiva din punct de vedere spiritual...avand o viata presarata doar cu bucurii si putine suferinte. Pe de alta parte totul e un fel de perpetum-mobile, cele mai mici ganduri chiar neexpimate verbal tare, au un fel de rezonanta in univers. Daca ai ganduri depresante atragi situatii depresante, daca ai ganduri optimiste atragi situatii optimiste, oameni optimisti etc. Si cele mai mici ganduri de invidie, rautate, minciuna etc. se propaga in univers si se reintorc mai tarziu spre tine sa-ti dea palme. Toata lumea stie de la fizica de legea actiunii si reactiunii. Asa si cu faptele si gandurile.

Reincarnarile sunt una dupa alta dar se sta o perioada mai lunga sau mai scurta, de regula mai lunga...in viata astrala, sub forma de spirit cu alte cuvinte. Exista mai multe planuri, nu exista rai si iad dar exista un fel de planuri in care omul se duce dupa moarte fizica. Fiecare ajunge in planul evolutiv in care il duce constiinta. In unele planuri e mai trist (dar nu e perceput ca trist de spiritul respectiv, epntru ca el are o alta constiinta, nu percepe tristul ca un om sensibil de ex. ci altfel ca unul ingrosat in realitatea lui), altele sunt mai evoluate si se face un fel de educatie in grup cu un fel de lideri spirituali de genul sfintilor care predau pilde si alte invataminte spre cei interesati, adusi in acele planuri de constiintele lor si dorinta de a se imbunatati spiritual. Si abia dupa un timp se reincarneaza in alte corpuri si sunt mai evoluati decat cand au iesit din corp data trecuta.

Parerea mea. E foarte interesant subiectul.
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 18:27:34
mateimatei's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 20 mar 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 40
Date: 170cm, 91kg
Mesaje: 284
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 21 ori in 15 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

buna tuturor. Cred doar in viata de apoi.Mi se pare logic sa existe ceva dupa moarte, cu siguranta, si simt acest lucru, am fost creati cu un scop. viata nu e aceasta scurta de 2,3,30, 90 de ani. asta e doar o f mica parte din viata noastra. Nu ne-am nascut din intamplare, nu doar pt a manca, a dormi si a ne face rutina zilnica. si e normal ca mai tarziu, dupa trecerea in vesnicie , sa ne traim adevarata viata.
Cat despre reincarnare, eu una o gasesc hilara. mai ales teoria cu reincarnarea in animale sau in pers de diferite ranguri in functie de faptele facute in viata anterioara. nu pot concepe ca strabunica, dotata cu UN suflet, e acum o un tantar sau chiar o alta persoana. in fine...fiecare cu parerea lui.
__________________
Jurnalul meu mateimatei
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 18:46:24
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Citat:
Anterior postat de mateimatei Vezi mesajul
...e acum o un tantar sau chiar o alta persoana. in fine...fiecare cu parerea lui.
Oamenii nu se reincarneaza in tintari, se merge invers, de la animale inspre oameni. E evolutie. Animalele nu au ego, nu se identifica deci cu ego-ul. Omul e singurul care are ego si care are si constiinta divina.
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 19:02:54
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul

Interesant...Am citit si eu chestii de genul. Acum ca or fi sau nu adevarate...Cine stie Dar ceva tot trebuie sa fie DUPA...
Eram cam adormita, si nu am dat un raspuns.
Mai degraba cred in viata de apoi...reincarnare... hmmm mi se pare ceva prea prea... nu stiu ce sa zic.
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 21:53:20
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Buna,

Eu cred si in reincarnare dar si in viata de dupa moarte. Nu pot sa le votez insa pe ambele in sondaj ca nu am optiunea asta, e ori una -ori alta.
Sand s-a rezolvat. Se pot vota si ambele, s-a adaugat o optiune.

Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Marina, cred ca sondajul nu e bine formulat, trebuia sa permita si alegerea unei optiuni ca "Ambele".

Cred in ambele.

Am auzit de astfel de zeci de cazuri; inclusiv cel in care un baiat la 5 ani povestea cu lux de amanunte viata unui general indian mort prin 1960 - baiatul stia totul despre viata acelui om, despre sotia lui, fiicele lui, intimitati de familie care erau imposibil de cunoscut.

S-a facut si un film francez pe acest subiect, imi scapa numele.
Daca iti aduci aminte cum se numeste filmul, te rog sa il scrii.

Citat:
Anterior postat de Puffoasa Vezi mesajul
Si eu l-am visat pe tata imediat dupa ce a murit, cum eram cu mama si cu tata la o scara , sus in capatul scarii era bunica mea, mama mamei, decedata si ea, si doar tata a putut sa urce scara , cand noi am incercat sa urcam treptele au disparut. Nu stiu daca sunt semne sau mesaje ce ni le trimit ai nostrii ..
Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul
Buna fetelor,
eu cred in viata de apoi , dar am renuntat sa cred si in reincarnare.Am asa un fix cum ca, numai sinucigasii se reincarneaza pt. a li se mai acorda o sansa.
Cand a murit tatal meu,in noaptea aceea baiatul meu pe-atunci in varsta de 12 ani a visat cum l-a condus pe tata in cer pana la poarta raiului, si ce frumos era acolo si cum l-au asteptat pe tata rudele decedate anterior.Mi-a explicat si cum aratau,era vorba de parintii lui si fratele lui. La despartire tata i-a spus,,multumesc si sper sa ne intalnim ACOLO UNDE TREBUIE''
O situatie similara s-a intamplat si cu bunica mea.
Ea a visat-o pe mama ei (care a murit de Pasti) si in vis ii spunea sa vina acasa ca a pregatit exact placintele care ii placeau ei atat de mult. Strabunica a spus ca nu are de ce sa se intoarca, ii este foarte bine acolo, are de toate, nu ii lipseste nimic.

Eu nu am avut o relatie foarte buna cu aceasta bunica si de cand a murit nu ma lasa sa dorm linistita, o visez aproape saptamanal, de fiecare data in casa ei.

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Cred ca citatul se traduce ceva de genul...si asta e parerea mea personala...cine crede in Dumnezeu nu moare. Acuma e de discutat despre chestia asta. Daca e sa o iau in general, pentru cei care cred, Dumnezeu e in tot din jur. Fiecare lucru, om si obiect e format din energie universala, deci din particule de energie. Sufletul fiind dupa chipul si asemanarea...este un fel de parte din universal, si are deci particularitati asemenea cu creatorul. Cine ajunge sa se identifice in primul rand cu aceasta energie, deci cu partea din Dumnezeu din el insusi, nu mai se identifica cu dualul, cu viata in dualitate (cu umbre si lumini, boala si sanatate, durere si bucurie, viata si moarte) si atunci ajunge sa traiasca la infinit fiindca se uneste cu energia universala si ajunge sa peceapa realitate din alte sfere, nu prin cele 5 simturi. Un fel de...se duce in sine, inauntru si nu in lume, in afara. Asta face de fapt si meditatia. Te face sa faci parte dintr-un tot, se largeste perspectiva, nu mai esti singur, doar tu, nu mai esti egoist si nu te mai identifici cu eu, mine, a mea etc. Te vezi ca parte dintr-un tot facut de creator.

In viata primim ceea ce meritam in sensul urmator: noi percepem chestiile bune ca un fel de ca le meritam. Iar pe cele rele ca nu le meritam si suferim din cauza lor. E gresit. Cele rele sunt de fapt "ars de karma" si evolutie spre sfere mai inalte. E si o vorba care zice ca acolo unde e lumina cea mai puternica e si umbra cea mai densa. Nu se poate deci avansa si evolua pe o scara evolutiva din punct de vedere spiritual...avand o viata presarata doar cu bucurii si putine suferinte. Pe de alta parte totul e un fel de perpetum-mobile, cele mai mici ganduri chiar neexpimate verbal tare, au un fel de rezonanta in univers. Daca ai ganduri depresante atragi situatii depresante, daca ai ganduri optimiste atragi situatii optimiste, oameni optimisti etc. Si cele mai mici ganduri de invidie, rautate, minciuna etc. se propaga in univers si se reintorc mai tarziu spre tine sa-ti dea palme. Toata lumea stie de la fizica de legea actiunii si reactiunii. Asa si cu faptele si gandurile.

Reincarnarile sunt una dupa alta dar se sta o perioada mai lunga sau mai scurta, de regula mai lunga...in viata astrala, sub forma de spirit cu alte cuvinte. Exista mai multe planuri, nu exista rai si iad dar exista un fel de planuri in care omul se duce dupa moarte fizica. Fiecare ajunge in planul evolutiv in care il duce constiinta. In unele planuri e mai trist (dar nu e perceput ca trist de spiritul respectiv, epntru ca el are o alta constiinta, nu percepe tristul ca un om sensibil de ex. ci altfel ca unul ingrosat in realitatea lui), altele sunt mai evoluate si se face un fel de educatie in grup cu un fel de lideri spirituali de genul sfintilor care predau pilde si alte invataminte spre cei interesati, adusi in acele planuri de constiintele lor si dorinta de a se imbunatati spiritual. Si abia dupa un timp se reincarneaza in alte corpuri si sunt mai evoluati decat cand au iesit din corp data trecuta.

Parerea mea. E foarte interesant subiectul.
De acord, foarte mult conteaza cum suntem. Nu o singura data am experimentat aceste "fenomene", zilele in care eram pesimista mi-au adus mereu tristeti si invers.

Foarte demult am citit o carte in care autorul prezenta scara evolutiei spirituale. El vorbea de 7 trepte, treapta a 7-a era un nivel spiritual suprem.
Cartea este un "amestec" intre reincarnare (dar nu obligatoriu reincarnare in oameni) si evolutia noastra (din punct de vedere spirit) pana la cea de-a 7 treapta, unde suntem aproape de Creator (nu, neaparat in sens de Isus Hristos).

As fi vrut s-o recitesc, mi s-a parut destul de "grea" pentru atunci (aveam 14 ani), dar nu ii mai tin minte titlul exact.

Sand cu cine/cum faci meditatia?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 22:42:36
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul

Sand cu cine/cum faci meditatia?
Sunt adepta stilului Kriya Yoga si ma ghidez dupa scrierile lui Paramahansa Yogananda. Fac singura, in doi cu sotul si in grup largit cu alti adepti duminicile cand sunt meditatii in grup, care tin mai mult ca durata. Cartea de baza este "Autobiografia unui yogin" de Paramahansa Yogananda. Dupa ce citesti cartea poti sa aplici/sa ceri accesul la niste lectii de meditatie (platesti doar timbrele pentru posta) si la niste tehnici specifice de respiratie.
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 07:14:30
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Sand, mi-ai atras atentia cu stilurie de yoga Ma impingi la documentare.

Calugarii budisti si mai ales cei tibetani cred in reincarnare si viata de apoi.

Subiectul reincarnarii a fost mult mediatizat si tratat in mod hilar de mass-media, ca rezultat au aparut multe filme cel putin tampite care denatureaza conceptul si aduc oamenii in situatia de a nu mai crede.

Marina, am sa mai caut numele fimului dar iti dai seama ca a trecut un veac de atunci. Stiu SIGUR ca era dupa caz real.

Mai caut

Later Edit: Pot sa recomand "Reincarnarea unui mare maestru tibetan".

Se gaseste online si e un documentar de exceptie are si subtitrare in romana.
Eu am mai vazut cateva filme, dar nu americane, pe tema asta.
Pot recomanda cui este interesat!
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de coco23; 10 mar 2012 at 07:24:37.
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 09:54:18
Irimel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 17 iun 2011
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 36
Dieta: South Beach!
Date: 165cm, 53kg
Mesaje: 15
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Reincarnare vs Viata de Apoi

Adevarul e ca lumea a evoluat atat de mult incat pur si simplu a uitat de unde a pornit... suntem inconjurati de atatea filozofii si teorii incat nu mai stim ce sa credem, cand de fapt, cred ca raspunsurile noastre se gasesc in Biblie. E adevarat ca pentru majoritatea oamenilor ea este complet depasita dar nu mi-e rusine sa recunosc ca pentru mine este o carte extrem de valoroasa si plina de sfaturi si lectii de viata. Pana nu am aruncat o privire printre paginile ei, nu credeam ca imi va placea atat de mult si ca voi gasi raspunsuri atat de simple si logice in ea. Cred ca orice raspuns cautam, acolo il vom gasi. Si din cate am citit eu, ea nu sustine reincarnarea, ci vorbeste clar de o "inviere" in viitor. Cred ca e putin ilogic sa crezi si in reincarnare si in inviere. Daca reincarnarea se refera la intoarcerea inapoi pe Pamant intr-un alt corp atunci ce sens mai are o viata de apoi? Nu e logic....eu cred in inviere si intr-o lume mai buna ce va veni dupa sfarsitul acesteia. Si cred ca Biblia are cea mai mare autoritate in acest domeniu...nu ma pot baza pe fiecare "filozof" caruia i s-a nazuit o teorie....
__________________
You see things; and you say, "Why?" But I dream things that never were; and I say, "Why not?"
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
apoi, calorii, dieta, discutii, off, reincarnare, sanatos, slabit, topic, viata, vs

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mod de viata sanatos BantiQ Alimentatia 4 16 ian 2011 15:42:49
Jurnal Magda - dietele din viata mea sau viata mea dieta magda23 Arhiva jurnale slabit 27 25 dec 2010 17:29:18
Fructoza vs glucoza vs zahar brun marya Alimentatia 1 29 nov 2010 15:06:31
Calorii vs. Grasimi vs. Zaharuri flexomatic Alimentatia 2 02 nov 2010 16:22:31
Body sculpting vs fitness vs aerobic vedrana Sport 13 24 mai 2010 20:32:05

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole