Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #4501 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:19:57
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de nicoles23 Vezi mesajul
cum sa fiu nico, obosita, alerg toata ziua, mai fac una alta dar nu asa cum mi-as dori.....dinastea treburi domestice cum le zic eu .

tavi tot nu doarme bine noapte.....am vrut sa va intreb mamici care stiti ceva de ceaiul de noapte de la Humana ,daca e bun de ceva, l-as incerca.

Sa va zic ce am patit.....am ramas fara indemnizatie luna asta, ca am uitat sa platesc impozitul pe anul trecut...adica ma rog, eu eram convinsa ca l-am platit dar probabil ca , cum am avut probleme cu sarcina si nu am iesit prea mult din casa, si cum tot eu platesc facturi...eram convinsa ca am platit dar nu am platit.
Asa ca m-am plimbat si pana la AJPS sa le duc dovada ca am platit dar oricum doar in aprilie imi intra si restanta din martie....super nu .

Ti-au facut poprire pe indemnizatie? Nu isi trag ei banii direct din cont? Macar asa nu ai mai umbla tu.... Nasol oricum..
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4502 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:20:49
moni30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 iul 2010
Locaţie: baia mare, Romania
Vârsta: 43
Dieta: personalizata
Date: 165cm, 72kg
Mesaje: 5.180
Aprecieri acordate: 1.055
Am fost apreciat(a) de 1.793 ori in 1.110 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

buna fetelor,
Simo sa aveti distractie placuta.

v am citit legat de olita...mie cu cel mare mi s aparut cel mai greu lucru posibil de realizat...initial am luat o olita simpla, ieftina, pe la 9 luni...asa de proba....nu statea sub nici o forma, pt ca era joasa, cand il puneam urla de numa...am luat capac pt wc...nici cu ala n a mers
apoi am vazut o olita gen scuter, mai inalta, era atunci 40 de lei , ffff mult acu 5 ani, dar am luat o, i a placut pe aia statea....se juca de numa, dar de facut in ea nici gand...in timp s a obisnuit,,,si a inceput sa faca...pe cand avea el 1 an si 8 luni, eu am inceput serviciu, si il duceam la mama zilnic de la 8 la 16...si acolo i am dus olita aia ieftina...si a inceput din nou sa faca in pampers, nu voia pe aia nici cum, dupa o vreme, mama mi a zis, cum face copilul la tine pe olita ca la mine nici nu vrea sa stea, si am mai luat un scuter ...mi s a parut fff greu, sa renuntam la pampers avea 2 ani si 3-4 luni cand am renuntat definitiv, era un scump, se trezea noaptea, desi ii puneam pampi si mergeam la olita, nu voia sa faca in pampi...eu zic ca abia atunci a prins ideea, ca din momentul ala, n a mai vrut sa faca in pampi, uneori ii puneam cand mergeam undeva, sau cu masina, dar nu facea in pampi
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mamici/jurnal-moni30-6220.html

Nu plange dupa trecut....a plecat, Nu fii stresat pentru viitor,... inca nu a venit, TRAIESTE MOMENTUL PREZENT, fa-l sa fie frumos!!!
Răspuns cu citat
  #4503 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:21:31
aleka008's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 165cm, 104.5kg
Mesaje: 480
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul

antemergatorul se poate folosi si pe post de jucarie.. de aia zic ca cine vrea antemergator poate sa-l cumpere de la 5-6 luni si sa-l folosseasca doar cand bebe sta in picioare singur si vrea sa uummble pe post de antemergator..
si eu astept pe okazii ceva oferta mai buna la antemergator.
la ideea de jumper am renuntat
Eu am un site unde l-am gasit nou si mai ieftin. Arata foarte bine, ma tenteaza. De aici iau pampi, ca am inceput sa folosim Huggies. Am voie sa-l dau pe privat?
Răspuns cu citat
  #4504 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:27:10
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

nicoles hm prima serbare.. ce frumos.. abia astept sa primesc si eu floricele de la David.. de la el din manutza..
stii ca eu imi doresc mult o fetita... dar ma mai gandesc si la tine si nico ca ce fain se inteleg baieteii si ce dulci is amandoi si atunci imi zic ca poate mai bine (totusi) ar fi cu inca un baietel... abia astept... sa stiu ca am terminat cu asta si o sa am 2 copii frumosi..
David tot acelasi meniu il are.. cantitatile difera.. este cand mananca cateva lingurite este cand mananca o cana intraga (fructe, legume) (ii dau inca in cana ca mi mai usor si tine si el de cana in timp ce mancam) difera si ora de mancare...si durata intre ele..
poate ca mananca mancarea solida la distanta de 4 ore... (eu sincer m-am saturat sa ma uit la ceas cand mananca cand doarme si cat doarme ca nu e niciodata la fel.. ) dar in orele astea manaca tzitzi de multe ori.. nu mananca mult dar mananca ..
noaptea la fel papa tzitzi.. se trezeste cel putin de 3 ori..
nu reusesc sa-i dau ceai sau apa.. am incercat o gramada de ceaiuri.. si cu lingurita si cu biberon si cu canita cu cioc... ii si dau sa se joace cu ele.. musca de ele si gata.. si continutul mi-l scuipa afara... iar cat inghite e foarte putin..
nu i-as mai da nici eu tzitzi noaptea ca e grasut dar nu functioneaza cu nimic sa adoarma inapoi numai cu tzitzi.
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4505 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:29:24
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul
Eu am un site unde l-am gasit nou si mai ieftin. Arata foarte bine, ma tenteaza. De aici iau pampi, ca am inceput sa folosim Huggies. Am voie sa-l dau pe privat?
cred ca da.. dupa 300 mesaje cred..
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4506 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:38:20
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Am o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai mari.
Cum i-ati dezvatat pe copii sa faca isterii (daca au facut vreodata)? Ana a inceput sa faca niste crize si isterii daca nu obtine ceea ce vrea, de numa A stat aproape 3 saptamani cateva ore bune pe zi ba cu mama, ba cu soacra, ba cu cumnata, si in perioada asta i-au facut toate mofturile, numai sa nu planga Si eu acum am o mofturoasa si o incapatanata de numa Ii place foarte mult sa se plimbe dintr-o camera in alta, dar cum nu umbla singura, ma ia de mana si ma duce. Ori eu nu am tot timpul chef de plimbat, mai ales cand am mancare pe foc sau cand aspir sau spal vase Si atunci face niste isterii O mai las sa planga pana se calmeaza apoi tot la mine vine si se linguseste si tot trebuie sa ma opresc din ce fac sa stau cu ea, sa discutam, sa ne jucam, asta sa ii arat ca poate face si altceva in momentul acela, nu doar plimbare. Dar deja incepe sa tipe cum nu ii convine ceva Oare cat timp imi va lua dezvatul? Chiar vorbeam cu sotul ca doar in cazuri extreme o vom mai lasa singura cu altii, sau le explicam foarte clar ca unele mofturi nu sunt deloc justificate si sa o lase sa maraie cat vrea. Doar ca ei nu inteleg. Mai ales bunicile Ca am zic ca tot ce am invatat-o, strica bunicile fiindca vor doar (si le inteleg) sa isi faca fericita nepoata Dar trebuie sa fii si tare si sever uneori cu ei, ca altfel ti se urca in cap (si la propriu si la figurat)

Voi cum ati facut? Ca eu degeaba vorbesc acum cu ea, ca nu ma intelege 100%.
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4507 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:38:50
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Buna dragelor!!
Dora, am pus poze in albumul poze dupa sarcina, sau ceva de genul. sorry intarzierea!!
noua ne dau liber de la serviciu de acum de la ora 12 si ma duc la salon sa ma fac frumoasa
va pup!!
merg sa ma uit!
distractie sa ai la salon,sau relaxare ,sau .....ce stiu eu ce se mai ofera pe acolo!(eventual satisfactia ca ai reusit sa fac ceva si pt tione,eu asta as simti daca asa ajuge acolo ,dar.....nu stiu cand)
Citat:
Anterior postat de nicoles23 Vezi mesajul
cum sa fiu nico, obosita, alerg toata ziua, mai fac una alta dar nu asa cum mi-as dori.....dinastea treburi domestice cum le zic eu .

tavi tot nu doarme bine noapte.....am vrut sa va intreb mamici care stiti ceva de ceaiul de noapte de la Humana ,daca e bun de ceva, l-as incerca.

Sa va zic ce am patit.....am ramas fara indemnizatie luna asta, ca am uitat sa platesc impozitul pe anul trecut...adica ma rog, eu eram convinsa ca l-am platit dar probabil ca , cum am avut probleme cu sarcina si nu am iesit prea mult din casa, si cum tot eu platesc facturi...eram convinsa ca am platit dar nu am platit.
Asa ca m-am plimbat si pana la AJPS sa le duc dovada ca am platit dar oricum doar in aprilie imi intra si restanta din martie....super nu .

sa sti ca si Radu se mai trezeste noapte ,uneori o data ,uneori de 2 ori,este si cand se trezeste de cate 4 ori!
imi pare rau ca ramai o luna fara bani!
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Anei ii curge de doua zile nasucul si stranuta A prins-o raceala, dar i-am dat tratament si acum isi revine, in schimb eu m-am racit bine de tot acum Imi curge nasul, stranut, ma doare gatul Asa ca am venit azi la birou si l-am lasat pe sot acasa, ca sa nu o racesc pe Ana mai rau decat e....
La noi aici e cam frig, stau imbracata bine si cu calorifelul langa mine si va scriu voua, ca am o pauza la lucru
sanatate iti doresc!!!!
Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul



Am lucrat ca achizitor si in alte domenii, dar si asta e ok.
serios ca ai un super job! parerea mea!
Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul
Eu am un site unde l-am gasit nou si mai ieftin. Arata foarte bine, ma tenteaza. De aici iau pampi, ca am inceput sa folosim Huggies. Am voie sa-l dau pe privat?
da ,pt ca ai 300 mesaje!
datele de contact ,sau numere de telefon sau ce crezi tu ca nu se poate zice direct poti sa trimiti prin mesaj privat!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4508 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:42:07
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

In week-end am facut un test cu sotul. Am lasat-o in tarc sa se joace cu jucariile. Evident, nu i-a convenit si a dat-o pe plans. Si de fiecare data cand plangea, ne uitam in nalta parte, iar cand se calma, vorbeam cu ea. Dar cum a vazut ca o bagam din nou in seama, iarasi plans, noi iarasi ignore, si tot asa. Pana cand s-a bucurat ca ne uitam la ea, si atunci am mers la ea si ne-am jucat impreuna Stie deja cum sa ne manipuleze
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4509 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:43:43
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Am o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai mari.
Cum i-ati dezvatat pe copii sa faca isterii (daca au facut vreodata)? Ana a inceput sa faca niste crize si isterii daca nu obtine ceea ce vrea, de numa A stat aproape 3 saptamani cateva ore bune pe zi ba cu mama, ba cu soacra, ba cu cumnata, si in perioada asta i-au facut toate mofturile, numai sa nu planga Si eu acum am o mofturoasa si o incapatanata de numa Ii place foarte mult sa se plimbe dintr-o camera in alta, dar cum nu umbla singura, ma ia de mana si ma duce. Ori eu nu am tot timpul chef de plimbat, mai ales cand am mancare pe foc sau cand aspir sau spal vase Si atunci face niste isterii O mai las sa planga pana se calmeaza apoi tot la mine vine si se linguseste si tot trebuie sa ma opresc din ce fac sa stau cu ea, sa discutam, sa ne jucam, asta sa ii arat ca poate face si altceva in momentul acela, nu doar plimbare. Dar deja incepe sa tipe cum nu ii convine ceva Oare cat timp imi va lua dezvatul? Chiar vorbeam cu sotul ca doar in cazuri extreme o vom mai lasa singura cu altii, sau le explicam foarte clar ca unele mofturi nu sunt deloc justificate si sa o lase sa maraie cat vrea. Doar ca ei nu inteleg. Mai ales bunicile Ca am zic ca tot ce am invatat-o, strica bunicile fiindca vor doar (si le inteleg) sa isi faca fericita nepoata Dar trebuie sa fii si tare si sever uneori cu ei, ca altfel ti se urca in cap (si la propriu si la figurat)

Voi cum ati facut? Ca eu degeaba vorbesc acum cu ea, ca nu ma intelege 100%.
din pacate am aceasi problema cu Robert!l-am rasfatat prea mult si noi si bunicii(eu locuiesc cu parintii mei)si cand merge la bunicii ceilalti! toata lumea i-a facut pe plac! si acum cand nu primeste atentia care crede el ca i se cuvine face niste crize de ma apuca si pe mine nervi! eu (fiindca el este mai mare)il trimit la el in camera si ii spun sa revina la mine in momentul in care ii trec nervii!si urla asa vreo cateva minute si cand vede ca nu il baga nimeni in seama (le interzic celorlalti sa mearga la el) se calmeaza! apoi ii explic de ce l-am trimis in camera ,unde a gresit ,dar.............dupa un timp face iar!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4510 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 12:51:35
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Am o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai mari.
Cum i-ati dezvatat pe copii sa faca isterii (daca au facut vreodata)? Ana a inceput sa faca niste crize si isterii daca nu obtine ceea ce vrea, de numa A stat aproape 3 saptamani cateva ore bune pe zi ba cu mama, ba cu soacra, ba cu cumnata, si in perioada asta i-au facut toate mofturile, numai sa nu planga Si eu acum am o mofturoasa si o incapatanata de numa Ii place foarte mult sa se plimbe dintr-o camera in alta, dar cum nu umbla singura, ma ia de mana si ma duce. Ori eu nu am tot timpul chef de plimbat, mai ales cand am mancare pe foc sau cand aspir sau spal vase Si atunci face niste isterii O mai las sa planga pana se calmeaza apoi tot la mine vine si se linguseste si tot trebuie sa ma opresc din ce fac sa stau cu ea, sa discutam, sa ne jucam, asta sa ii arat ca poate face si altceva in momentul acela, nu doar plimbare. Dar deja incepe sa tipe cum nu ii convine ceva Oare cat timp imi va lua dezvatul? Chiar vorbeam cu sotul ca doar in cazuri extreme o vom mai lasa singura cu altii, sau le explicam foarte clar ca unele mofturi nu sunt deloc justificate si sa o lase sa maraie cat vrea. Doar ca ei nu inteleg. Mai ales bunicile Ca am zic ca tot ce am invatat-o, strica bunicile fiindca vor doar (si le inteleg) sa isi faca fericita nepoata Dar trebuie sa fii si tare si sever uneori cu ei, ca altfel ti se urca in cap (si la propriu si la figurat)

Voi cum ati facut? Ca eu degeaba vorbesc acum cu ea, ca nu ma intelege 100%.
O iubesc enorm si as face orice pentru ea Doar ca eu stiu mai multe decat ea si stiu ca trebuie sa ne intelegem de acum, de cand e mica, pentru ca ulterior va fi greu si nu vreau sa fiu servitoarea ei ci mama si prietena ei. Oare e rau ca gandesc asa? Nu mi-e deloc usor sa o las sa planga sau sa fiu ceva mai severa, asta pana vom ajunge sa ne intelegem pe aceeasi limba. Oricum, ii explic de fiecare data ce nu face bine, de ce nu e ok sa planga, de ce nu o las sa umble la aragaz, dar cine ma aude de tipetele ei?
Cred ca acum vine partea cea mai grea cu cresterea unui copil. Si asta dureaza toata viata! Sa ii transmiti niste valori morale bune, un stil de viata sanatos din toate punctele de vedere, sa ii inveti si sa ii educi corect, sa stie sa gandeasca singur, sa ia decizii corecte... ma intelegeti voi Iti trebuie multa multa rabdare si iubire, sa poti sa le faci bine.

Eu uneori mai am problemele mele, gandurile mele, si cand vine Ana cu crizutele ei uneori ma mai supar pe ea si apoi imi pare asa de rau ca ma da peste cap de tot. Dar ma uit la ea si uit toate baiurile din lume si ma bucur de Ana si prefer sa petrec tot timpul cu ea.

Oare am eu piticii mei sau mai sunt dintre voi cu aceleasi situatii?
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole