Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Urinari dese (30 ori/zi)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 23 sep 2011, 13:05:34
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Urinari dese (30 ori/zi)

salut..am o problema enorma de ceva timp, inainte nu era chiar asa, urinam des dar nu la fiecare 10-15 min..]
recent am facut o candidozza genitala, 2 sapt in urma medicul mi-a dat injectii, pastile(dintre care dintre care si furadonin pt urinari dese, dar nu a ajutat deloc), ovule, crema clotrimazol si proceduri am mai facut si acum mi-a venit ciclul si nu pot merge la medic pina cind, luni sau marti voi merge..insa e insuportabil, urinez la fiecare 10-15 min o cantitate mare de urina, ca cum as fi baut 3 cani de ceai, noaptea ma trezesc de citeva ori, candidoza nu a trecut, din contra a ajuns pina in regiune anala si ma ustura, mananca si e rosu acolo chiar si mai mult decit inainte de tratament plus parca pe limba este un fel de alb-verzui si e amar un pic, sa nu fie candida orala..mai am si S.O.P cu care ma voi lamuri dupa ciclu, voi face un eco si voi merge la medic cu asta..obosesc repede, am senzatii de dormire in special la lectie, abia ma pot concentra si inca nu ma pot satura de mancare niciodata, parca nu simt ca ma satur..
luni merg sa dau analiza pt glicemie si urina, rez vor fi peste citeva zile..nu am rabdare ma tem sa nu fie diabet sau am mai citit undeva ca poate fi si diabet insipid, care altfel se face diagnosticul, nu prin glicemie.
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 23 sep 2011, 13:28:18
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
salut..am o problema enorma de ceva timp, inainte nu era chiar asa, urinam des dar nu la fiecare 10-15 min..]
recent am facut o candidozza genitala, 2 sapt in urma medicul mi-a dat injectii, pastile(dintre care dintre care si furadonin pt urinari dese, dar nu a ajutat deloc), ovule, crema clotrimazol si proceduri am mai facut si acum mi-a venit ciclul si nu pot merge la medic pina cind, luni sau marti voi merge..insa e insuportabil, urinez la fiecare 10-15 min o cantitate mare de urina, ca cum as fi baut 3 cani de ceai, noaptea ma trezesc de citeva ori, candidoza nu a trecut, din contra a ajuns pina in regiune anala si ma ustura, mananca si e rosu acolo chiar si mai mult decit inainte de tratament plus parca pe limba este un fel de alb-verzui si e amar un pic, sa nu fie candida orala..mai am si S.O.P cu care ma voi lamuri dupa ciclu, voi face un eco si voi merge la medic cu asta..obosesc repede, am senzatii de dormire in special la lectie, abia ma pot concentra si inca nu ma pot satura de mancare niciodata, parca nu simt ca ma satur..
luni merg sa dau analiza pt glicemie si urina, rez vor fi peste citeva zile..nu am rabdare ma tem sa nu fie diabet sau am mai citit undeva ca poate fi si diabet insipid, care altfel se face diagnosticul, nu prin glicemie.
Buna Rose,

Ai si usturimi la urinat?
Daca erau cantitati mici de urina si usturimi era cistita...

Sper sa te faci bine cat mai repede si neaparat sa mergi la doctor.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 23 sep 2011, 15:46:31
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul


Buna Rose,

Ai si usturimi la urinat?
Daca erau cantitati mici de urina si usturimi era cistita...

Sper sa te faci bine cat mai repede si neaparat sa mergi la doctor.
nu, deloc, usturimi nu am..nu e cistita, urinez o cantitate ft mare, am mentionat, ca cum in mod normal lumea urineaza dupa jumate de zi, asa cantitate eu urinez la fiecare 15 -20 min, am fost acum 5 min iata si simt ca e plina vezica iarasi astept cu nerabdare analize sa dau luni, ma tem sa nu fie diabet.
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 23 sep 2011, 15:48:55
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
nu, deloc, usturimi nu am..nu e cistita, urinez o cantitate ft mare, am mentionat, ca cum in mod normal lumea urineaza dupa jumate de zi, asa cantitate eu urinez la fiecare 15 -20 min, am fost acum 5 min iata si simt ca e plina vezica iarasi astept cu nerabdare analize sa dau luni, ma tem sa nu fie diabet.
sa speram ca nu ai diabet!!!
iti tin pumnii sa iasa totul bine,dar nu imi trece prin minte ce ar putea fi!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 23 sep 2011, 15:52:40
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de nicoleta100 Vezi mesajul

sa speram ca nu ai diabet!!!
iti tin pumnii sa iasa totul bine,dar nu imi trece prin minte ce ar putea fi!!!
mda..sper si eu) dar ce nu ar fi, vreau sa scap de senzatia asta , imi deranjeaza absolut orice actiune, sa sa nu mai zic de somn.
am vrut sa rs cineva care ceva stie referitor la asta, daca este cineva ms anticipat.
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 24 sep 2011, 20:05:27
Kat19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Date: 172cm, 63.7kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Buna!
As vrea sa te intreb si daca pe langa urinarile dese ai senzatia continua de sete.
Nu cred ca e diabet insipid, deoarece ar trebui sa ingerezi cantitati enorme de apa, de pana la 20 l pe zi, ceea ce nu cred ca e cazul!
Cel mai probabil tratamentul pentru candida a favorizat dezvoltarea unei alte bacterii rezistenta la antibioticul care ti l-a dat doctorul tau, si te-ai ales cu o alta infectie genito-urinara cu altceva.
eu as cere de la medicul de familie un bilet de trimitere la analize, sumar de urina si obligatoriu UROCULTURA, ca in Romanica se cam dau antibiotice dupa ureche, si nu dupa buletinul de analize. Poti sa mergi si la gineco, ca nu strica un frotiu.
Oricum, eu in locul tau as sta foarte linistita cu diabetul insipid.
sper ca ti-am fost de folos!
Kat19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1909 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1392 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 25 sep 2011, 20:54:57
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Kat19 Vezi mesajul
Buna!
As vrea sa te intreb si daca pe langa urinarile dese ai senzatia continua de sete.
Nu cred ca e diabet insipid, deoarece ar trebui sa ingerezi cantitati enorme de apa, de pana la 20 l pe zi, ceea ce nu cred ca e cazul!
Cel mai probabil tratamentul pentru candida a favorizat dezvoltarea unei alte bacterii rezistenta la antibioticul care ti l-a dat doctorul tau, si te-ai ales cu o alta infectie genito-urinara cu altceva.
eu as cere de la medicul de familie un bilet de trimitere la analize, sumar de urina si obligatoriu UROCULTURA, ca in Romanica se cam dau antibiotice dupa ureche, si nu dupa buletinul de analize. Poti sa mergi si la gineco, ca nu strica un frotiu.
Oricum, eu in locul tau as sta foarte linistita cu diabetul insipid.
sper ca ti-am fost de folos!
nu am mare senzatie de sete, doar mi-e uscat in gura mereu parca, sete este dar nu exagerata.
eu sint din Moldova, aici rar gasesti un medic care vrea sa te trateze, dau si ei pastile antibiotice cu prima ocazie..mai ales daca e candida(asa a zis la mine ca e), tot dau antibiotice si la urma te trezesti ca nu a trecut, s-a facut mai rau din cauza tratamentului, s-a transformat infectia in altceva, deja ma ustura si e rosu mai tare si sensibil, crapa pielea acolo cite un pic si e uscata pielea tare dar cind am inceput tratamentul pur si simplu era prurit accentuat ..plus mi-a dat metronidazol, care dupa cite am citit e pt tricomonas, care se ia pe cale sexuala, eu sint virgina si nici nu am dat analizeele care ar arata daca am sau nu asa fel de paraziti.A trecut deja 1 sapt si jumate si nimic, mai rau s-a facut, unica schimbare e ca din prurit s-a transformat in usturare.
Eu mai am si anexita cronica si Sindromul ovarelor polichiste si mereu ma simt balonata, mai ales daca merg..ieri ma durea in regiunea pelviana de nu puteam sta nicicum.
Ai spus ca as putea fi luat alta infectie urinara din cauza tratamentului, dar problema e ca eu urinez des de mai demult, nici nu mai tin minte cind, pur si simplu sint perioad cind urinez mai des, uneori mai rar, dar tot des fata de modul normal. Am zis medicului ca urinez des si mi-a dat pastile dar nu a trecut nimic. Vineri am numarat 20 ori pe zi. Acu mi s-a terminat ciclul si fac usg si merg la ginec marti ca treb si pt ovare sa imi dea tratament inca. Sper sa ii vina la cap ca nu urinam asa des din cauza candidei sau a nush ce a crezut ea, e altceva care e de mai demult, inaintea candidei era.
Acum am o intrebare, urocultura asta ce e? prin ce difera de Analiza generala de urina? asa mi-a scris medicul sa dau analiza maine.
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Red_Rose; 25 sep 2011 at 20:59:06.
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 25 sep 2011, 21:06:06
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
nu am mare senzatie de sete, doar mi-e uscat in gura mereu parca, sete este dar nu exagerata.
eu sint din Moldova, aici rar gasesti un medic care vrea sa te trateze, dau si ei pastile antibiotice cu prima ocazie..mai ales daca e candida(asa a zis la mine ca e), tot dau antibiotice si la urma te trezesti ca nu a trecut, s-a facut mai rau din cauza tratamentului, s-a transformat infectia in altceva, deja ma ustura si e rosu mai tare si sensibil, crapa pielea acolo cite un pic si e uscata pielea tare dar cind am inceput tratamentul pur si simplu era prurit accentuat ..plus mi-a dat metronidazol, care dupa cite am citit e pt tricomonas, care se ia pe cale sexuala, eu sint virgina si nici nu am dat analizeele care ar arata daca am sau nu asa fel de paraziti.A trecut deja 1 sapt si jumate si nimic, mai rau s-a facut, unica schimbare e ca din prurit s-a transformat in usturare.
Eu mai am si anexita cronica si Sindromul ovarelor polichiste si mereu ma simt balonata, mai ales daca merg..ieri ma durea in regiunea pelviana de nu puteam sta nicicum.
Ai spus ca as putea fi luat alta infectie urinara din cauza tratamentului, dar problema e ca eu urinez des de mai demult, nici nu mai tin minte cind, pur si simplu sint perioad cind urinez mai des, uneori mai rar, dar tot des fata de modul normal. Am zis medicului ca urinez des si mi-a dat pastile dar nu a trecut nimic. Vineri am numarat 20 ori pe zi. Acu mi s-a terminat ciclul si fac usg si merg la ginec marti ca treb si pt ovare sa imi dea tratament inca. Sper sa ii vina la cap ca nu urinam asa des din cauza candidei sau a nush ce a crezut ea, e altceva care e de mai demult, inaintea candidei era.
Acum am o intrebare, urocultura asta ce e? prin ce difera de Analiza generala de urina? asa mi-a scris medicul sa dau analiza maine.
Incearca sa nu mai iei nimic fara niste analize care sa confirme ca ai sau nu ceva.
Examenul de urina confirma daca e vreo infectie in urina sau nu.
Urocultura in schimb se face pt a vedea exact ce tip de bacterie, virus, infectie este. Apoi se face o antibiograma pt a se gasi antibioticul (medicamentul) la care boala ta e sensibila, la care e partial sensibila sau la care nu raspunde. Din lista medicamentelor la care e sensibila se alege tratamentul in functie de varsta ta, starea sanatatii, istoric medical, eventuale alergii.

La fel si pt candida. Se ia analiza din vagin (de pe col uterin, de pe pereti, etc. - se baga inauntru un betisor subtire cu vata la capat, ca un betisot de urechi numai ca mult mai lung), apoi se face cultura pe secretie, se determina daca e candida sau altceva si tratamentul la care raspunde.

Mie ultima data mi-au gasit asa pe langa candida si un streptococ si asa am luat 2 medicamente diferite.

Dupa ce faci tratamentul, repeti analizele lunar (cu antibiograma daca e cazul) si daca 3 luni la rand ies negative, atunci ai scapat de infectia respectiva, te poti considera sanatoasa.

Secretii se pot lua si din gura, din gat, etc, in functie de locul problemei.

Si schimba medicul urgent!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 25 sep 2011, 23:09:43
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Cel mai probabil urinezi mult de la diureticele pe care spui ca ti le-a dat medicul. Pentru problema cealalta, du-te la un ginecolog sa-ti ia o proba de secretie vaginala sa vezi exact cauza. Au fost si cazuri de virgine care au luat tricomonas sau chlamidia (de exemplu de pe un prosop folosit de o prietena infectata).
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 26 sep 2011, 05:36:08
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


Incearca sa nu mai iei nimic fara niste analize care sa confirme ca ai sau nu ceva.
Examenul de urina confirma daca e vreo infectie in urina sau nu.
Urocultura in schimb se face pt a vedea exact ce tip de bacterie, virus, infectie este. Apoi se face o antibiograma pt a se gasi antibioticul (medicamentul) la care boala ta e sensibila, la care e partial sensibila sau la care nu raspunde. Din lista medicamentelor la care e sensibila se alege tratamentul in functie de varsta ta, starea sanatatii, istoric medical, eventuale alergii.

La fel si pt candida. Se ia analiza din vagin (de pe col uterin, de pe pereti, etc. - se baga inauntru un betisor subtire cu vata la capat, ca un betisot de urechi numai ca mult mai lung), apoi se face cultura pe secretie, se determina daca e candida sau altceva si tratamentul la care raspunde.

Mie ultima data mi-au gasit asa pe langa candida si un streptococ si asa am luat 2 medicamente diferite.

Dupa ce faci tratamentul, repeti analizele lunar (cu antibiograma daca e cazul) si daca 3 luni la rand ies negative, atunci ai scapat de infectia respectiva, te poti considera sanatoasa.

Secretii se pot lua si din gura, din gat, etc, in functie de locul problemei.

Si schimba medicul urgent!
Salut. Mersi de rs.
Referitor la analiza din vagin nush, mi-a luat ceva stiu ca ca mi-a zis ca acush iti iau analiza. Si este foita, iata va scriu ce e acolo, poate stiti ceva, sa imi spuneti daca e asta cea care trebuie sau nu. "Epiteliu-in cat med(nu am inteles normal ce e scris), leucocite-2-4 ch, flora-bat+++, coci+, GN,Trih,Ciuperci-nu sau eliberat(nu inteleg ce e scris, am scris dupa ochi, parca asa pare doar)" .
Spui sa schimb medicul dar nu mai stiu ce sa fac referitor la asta, la alta am fost anul trecut cind nu aveam ciclu de citeva luni si nici nu mi-a zis sa dau analize hormonale, mi-a prescris pastile din cap, iar eu aveam S.O.P. Peurma am venit la medicul de acum si mi-a zis totul ce treb sa fac..daca ma duc la alta sint sanse sa fie iar una ca si prima..nu prea am bani, is studenta, sa umblu pe la toti medicii sa platesc. Deja am cheltuit o muuultime de bani si nimic rezultate.
Da urocultura asta unde se dea? tot la laboratoare simple sau undeva special?
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
30, afectiunile, calorii, dese, dieta, in, ori, renale, retete, sanatos, slabit, urinari, zi


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat anes Pregatirea pentru slabire 50 26 mar 2013 09:23:12
De cate ori pe saptamana se pot manca paste? fllory Alimentatia 15 30 iul 2011 00:21:41
De cate ori pe saptamana se face sport? Sheba Sport 17 07 iun 2011 23:21:00
de trei ori ura pentru brasovencele ambitioase:) Iris66 Judetul Brasov 2 20 apr 2010 14:28:42
Vreau o dieta care sa nu ma tina frustrata zi de zi moni boni Am nevoie de ajutor! 5 06 ian 2010 21:41:50

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole