Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Bzzz

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 15:58:18
Jen's Avatar
Jen Jen este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2011
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Hipocalorica
Date: 156cm, 44.4kg
Mesaje: 2.411
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
Da.. se trage de la prostiile care le-am facut la 14-15 ani.. ca ma infometam.. si cand mancam mancam numai prostii.. bine asta am facut mai mereu dar de pe atunci am inceput cu asta.. si d'aia nu mai suport sucurile acidulate.. mancarea care imi pica greu la stomac... Imediat ma iau durerile.. asa ca prefer sa manac chestii usoare..
Eu nu stiu de unde si cand mi-am dezvoltat problemele la stomac, la noi in familie e lege sa ai gastrita, ma rog, nu era o tragedie daca ma durea stomacul, oricare din ei avea pregatit exact medicamentul potrivit pentru asta.
Stiu ca acum cativa ani, tot am baut apa plata cu lamaie, in disperarea de a ma lasa de baut sucuri acidulate. Atat mi-a fost, atunci stiu ca a fost punctul culminant al durerilor de stomac.
De atunci nu mai suport lamaia.
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...-jen-9975.html
I win. That's what I do!

[01/11/2011] [01/03/2011]
Talie - 65cm 67cm
Bust - 85cm 87cm
Solduri - 87cm 90cm
Coapsa -47,5cm 50cm
Colac -77,5cm 81cm
Jen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1493 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 976 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 977 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #22 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:00:40
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Hai sa vedem ce diete tin vedetele..
NICOLETA LUCIU

Nicoleta este faimoasă în România pentru faptul că a reuşit să slăbească 30 de kilograme la scurt timp după naşterea primului ei copil.

Dieta ei este simplă: doar apă plată, supă de pui cu legume şi comport de mere. Timp de câteva luni, Nicoleta nu a mâncat nimic altceva şi nu a folosit nici sare.

Se pare că dieta ei este foarte bună şi pentru detoxifiere.


MONICA ANGHEL

Dieta Monicăi Anghel a fost poate prima dietă de vedetă devenită faimoasă şi împărtăşită din gură în gură.

Astăzi, am spune că dieta ei este destul de simplă. E vorba de o cură disociată, compusă din 3 zile de carne, 3 zile de fructe şi legume şi 3 zile de lactate.

În paralel, Monica a făcut sport şi masaj. Astfel a reuşit să slăbească 20 de kilograme.

Carmen Brumă

Dacă azi este posesoarea unui trup superb, fătă urmă de grăsime sau celulită, Carmen a fost o adolescentă grăsuţă.

A început prin a se înfometa, apoi a citit, s-a informat şi a aflat ce înseamnă o dietă corectă. Dimineaţa mănâncă fulgi de ovaz cu stafide, nuci şi migdale, la prânz alege o salata cu măsline şi piept de pui, iar seara doar o supă de legume.

Carmen nu mănâncă fast-food, mezeluri, prăjeli sau carne de porc.


Am gasit intr-o revista.. am luat 3 vedete.. Dieta lui Carmen Bruma m-i se pare super.. Doar ca n-as putea sa mananc doar asta..m-as plictisii..
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #23 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:01:58
ella 78's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Neamt- verona, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Monty
Date: 165cm, 89.6kg
Mesaje: 3.781
Aprecieri acordate: 159
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 92 mesaje
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
Cam astea sunt meniurile mele.. binentales astea sunt ultimele 4 zile.. dar in general mananc.. foarte multe legume.. gatite.. legume la cuptor cu piept de pui sau simple.. ciorbe.. supe.. mamaliga cu peste... salate.. Cam asta mananc eu.. dar in general mananc tot ce vreau dar putin din fiecare..
Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
M-ai spart aici pai file mananc macrou..pangasius.. si cum iubitul meu e inebunit dupa pescuit ... si mai nou si eu il insotesc si mor de drag cand prind pesti.. mananc din aia ce prindem.. adica carasi si nu mai stiu unii micuti subtirei ca somnii sau mai stiu eu ce se prind mai greu Si pana la urma e ok ce mananc?
Buna eu sunt ella
Imi permiti sa intru in discutia voastra?Pt ca eu chiar cred ca nu e chiar ok ce maninci tu si e si putin 800-900calorii.Ai vazut valorile la proteine? Un singur cuvint-putine(ele te ajuta sa slabesti frumos pt ca organismul consuma mai multa energie pt a le consuma),valorile de la carbohidrati mari stiu sunt din fructe dar asta creste implicit si cantitea de zahar din sange iar miine desi ai sa vrei sa nu mai maninci nimic dulce corpul o sa-ti ceara( stiu ce zic ).Eu zic si sper sa mai fie fete care sa te sfatuiasca mult mai bine decit mine, sa ai 3 mese+2 gustari la ore regulate,sa consumi fructele doar ca gustare-cea de dimineata iar saratelele,covrigeii sa fie doar un capriciul pe care ti-l oferi o data pe saptamina inlocuindu-i cu migdale,nuci chiar si seminte de floarea soarelui cu atentie desigur pt ca sunt calorice-30gr ca si gustare 2 e suficient sau de ce nu o salata la care sa adaugi si 3-4nuci e o minunatie.
Bine spui ca e doar un caz si ca de obicei meniurile tale contin ceea ce e sanatos(peste ,pui,salate si legume crude si fierte) si daca e asa sa-mi fie cu iertare intrarea nepermisa
  #24 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:02:23
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Mai, cred ca e ok, cica ai multi carbo, dar si eu am , ca ii iau din fructe
Si eu pap cam la fel, multe fructe, pepene fara saratele sau cioco astea le stii si tu
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #25 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:03:40
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de Jen Vezi mesajul

Eu nu stiu de unde si cand mi-am dezvoltat problemele la stomac, la noi in familie e lege sa ai gastrita, ma rog, nu era o tragedie daca ma durea stomacul, oricare din ei avea pregatit exact medicamentul potrivit pentru asta.
Stiu ca acum cativa ani, tot am baut apa plata cu lamaie, in disperarea de a ma lasa de baut sucuri acidulate. Atat mi-a fost, atunci stiu ca a fost punctul culminant al durerilor de stomac.
De atunci nu mai suport lamaia.
Nu ma omora ca eu acum cand ies pe undeva in oras beau numai apa plata cu lamaie Asta mai imi trebuie.. Asa nu beau decat apa plata.. Dar cand ies undeva beau apa plata cu lamaie sa nu beau numa apa plata.. Sper sa nu patesc nimic..ca vreau sa nu dau banii numa pe apa Macar lamaia o simt si eu
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #26 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:06:11
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Mai, cred ca e ok, cica ai multi carbo, dar si eu am , ca ii iau din fructe
Si eu pap cam la fel, multe fructe, pepene fara saratele sau cioco astea le stii si tu
Astea le-am mancat zilele astea.. in rest nu le mananc.. Dar daca am pofta nu ma abtin.. manac putin decat sa nu mananc si cand le prind nu le mai dau drumul.. Si eu sunt inebunita dupa pepene... as manca non stop.. Sincer cand a fost vremea cireselor mancam numai cirese.. acum mananc ft mult pepene..mere..pere..
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #27 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:09:10
ella 78's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Neamt- verona, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Monty
Date: 165cm, 89.6kg
Mesaje: 3.781
Aprecieri acordate: 159
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 92 mesaje
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Sii ca o fosta purtatoare de gastrita iti spun ca mincarea sanatoasa pe care ar trebui sa o consumam cu toatele e pansament pt stomac.Fara sucuri acidulate,prajeli,grasimi iar mie mi-au priit tare mult lactatele.Incearca si tu vezi daca te supara si daca da esti mai cistigata maninci sanatos si nici nu te mai doare stomacul
  #28 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:14:47
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de ella 78 Vezi mesajul
Buna eu sunt ella
Imi permiti sa intru in discutia voastra?Pt ca eu chiar cred ca nu e chiar ok ce maninci tu si e si putin 800-900calorii.Ai vazut valorile la proteine? Un singur cuvint-putine(ele te ajuta sa slabesti frumos pt ca organismul consuma mai multa energie pt a le consuma),valorile de la carbohidrati mari stiu sunt din fructe dar asta creste implicit si cantitea de zahar din sange iar miine desi ai sa vrei sa nu mai maninci nimic dulce corpul o sa-ti ceara( stiu ce zic ).Eu zic si sper sa mai fie fete care sa te sfatuiasca mult mai bine decit mine, sa ai 3 mese+2 gustari la ore regulate,sa consumi fructele doar ca gustare-cea de dimineata iar saratelele,covrigeii sa fie doar un capriciul pe care ti-l oferi o data pe saptamina inlocuindu-i cu migdale,nuci chiar si seminte de floarea soarelui cu atentie desigur pt ca sunt calorice-30gr ca si gustare 2 e suficient sau de ce nu o salata la care sa adaugi si 3-4nuci e o minunatie.
Bine spui ca e doar un caz si ca de obicei meniurile tale contin ceea ce e sanatos(peste ,pui,salate si legume crude si fierte) si daca e asa sa-mi fie cu iertare intrarea nepermisa
Stai linistita Ela ca esti binevenita.. Saratele le-am mancat doar astea doua zile.. si am mancat la lucru pt ca aveam doar fructe la mine si am mancat.. Dar in general mananc iaurt.. lapte cu cereale.. legume sub orice forma..inabusite..salate.. peste..Migdale nu pot manca sub nici o forma.. am mai incercat sa mananc alune de padure crude.. o sa incerc si nuci.. Sicer stiu ca 800 de calorii sunt putine pt ca m-i se va obisnuii stomacul asa dar crede-ma ca chiar mananc cat sa ma satur.. adik nu ma infometez sub nici o forma.. si seara mananc cam cu 3 ore inainte de culcare.. nu am o ora fixa pt ca uneori ajung la 21 acasa si mananc ceva si dorm abia pe la 00-1 noaptea...imi voi pune zilnic meniul aici si chiar te rog sa-mi spui ce e ok si ce nu..asa imi voi putea corecta alimentatia.. pentru ca chiar imi doresc sa fie una sanatoasa..
Multumesc mult Ella
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #29 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:19:57
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de ella 78 Vezi mesajul
Sii ca o fosta purtatoare de gastrita iti spun ca mincarea sanatoasa pe care ar trebui sa o consumam cu toatele e pansament pt stomac.Fara sucuri acidulate,prajeli,grasimi iar mie mi-au priit tare mult lactatele.Incearca si tu vezi daca te supara si daca da esti mai cistigata maninci sanatos si nici nu te mai doare stomacul
Sucuri acidulate nu mai beau de vreo 2 ani aproape deloc.. Fast food nici atat.. manac o data la jum de an... si aia cand chiar imi este pofta si manac putin nu exagerez.. prajeli din nou nu mananc... Daca imi fac o om leta o fac fara ulei in tigaie de teflon.. sau na nush exact dar fara ulei.. si cand mai vreau sa imi fac ceva pe ochi fac fara ulei.. in general..Daca nu te superi imi arati si mie cateva meniuri d'ale tale sa iau exemplu..Stiu ca am gresit de multe ori la categoria mancat dar de data asta chiar vreau sa fac sa fie ok..
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #30 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 16:20:23
ella 78's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Neamt- verona, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Monty
Date: 165cm, 89.6kg
Mesaje: 3.781
Aprecieri acordate: 159
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 92 mesaje
Implicit Re: Jurnal Bzzz

Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
Stai linistita Ela ca esti binevenita.. Saratele le-am mancat doar astea doua zile.. si am mancat la lucru pt ca aveam doar fructe la mine si am mancat.. Dar in general mananc iaurt.. lapte cu cereale.. legume sub orice forma..inabusite..salate.. peste..Migdale nu pot manca sub nici o forma.. am mai incercat sa mananc alune de padure crude.. o sa incerc si nuci.. Sicer stiu ca 800 de calorii sunt putine pt ca m-i se va obisnuii stomacul asa dar crede-ma ca chiar mananc cat sa ma satur.. adik nu ma infometez sub nici o forma.. si seara mananc cam cu 3 ore inainte de culcare.. nu am o ora fixa pt ca uneori ajung la 21 acasa si mananc ceva si dorm abia pe la 00-1 noaptea...imi voi pune zilnic meniul aici si chiar te rog sa-mi spui ce e ok si ce nu..asa imi voi putea corecta alimentatia.. pentru ca chiar imi doresc sa fie una sanatoasa..
Multumesc mult Ella
Ei si daca ai zis ca-s binevenita uite aici ce ti-am adus
Topul alimentelor bune pentru slabit



In loc sa te infometezi sperand ca vei reusi sa ajungi la silueta mult dorita, cel mai bine este sa afli care sunt alimentele care iti ofera elementi nutritivi si iti ajuta metabolismul sa functioneze perfect, in acelasi timp.
Incercand sa urmezi sfaturile , vei vedea ca in cateva luni vei slabi mancand fara retineri si te vei simti mult mai sanatos, caci corpul va fi in forma maxima.
Migdalele
Aceste gustari sunt ideale pentru a-ti mentine cantitatea de zahar din sange la cote optime. Un studiu al Universitatii din Toronto arata ca cei care mancau paine alba, dar si migdale, nu aveau parte de aceleasi efecte negative ca cei care alegeau doar painea. Cu cat creste mai mult zaharul, cu atat creste si senzatia de foame, facand oamenii sa manance mai mult decat au nevoie. In plus, este secretata si insulina in exces, ceea ce provoaca grasime abdominala.
Mere
Este cat se poate de adevarat ca merele te mentin slab, asa cum arata si autorii unui studiu de la Universitatea Penn State. Subiectii care au mancat cate un mar inainte de o masa ce continea paste au ingerat in total mai putine calorii. Datorita fibrelor, ei s-au saturat mai repede si au mancat mai putin, iar antioxidantii din mar au prevenit sindromul metabolic, care ajuta la depozitarea grasimii pe burta.
Fasolea neagra
Potrivit datelor de la Centrul National de Sanatate si Nutritie, fasolea neagra ajuta la slabit si la formarea taliei. Ea contine combinatia perfecta de fibre solubile, proteine si un tip de carbohidrati sanatosi.
Conopida
Conopida are multa vitamina C, si ai nevoie o jumatate de cana pe zi pentru 36 de procente din necesarul total. In plus, vegetalele crucifere lupta impotriva cancerului, in principal cel de plamani, corectal si de stomac. Ca si celelalte crucifere, conopida este saraca in calorii, dar ofera fibre. Este foarte versatila si merge combinata cu multe alte feluri de mancare. Incearca sa o frigi pana devine crocanta si serveste-o ca garnitura.
Scortisoara
Totul este placut la scortisoara, de la miros pana la efectele benefice. Doar o jumatate de lingurita de praf pe zi iti regleaza tensiunea arteriala, zaharul din sange si previne cresterea exagerata a insulinei. O poti folosi si ca indulcitor natural, in loc sa pui zahar. Este cat se poate de indicat sa inlocuiesti uleiul excesiv, sarea, untul si alte alimente grase cu mirodenii.
Cafeaua
O cana de cafea iti poate creste metabolismul cu 15 procente si efectul dureaza pana la 4 ore, ceea ce inseamna 30-50 de calorii pierdute zilnic. In plus, cei care beau peste 3 cesti pe zi sunt cu 30% mai putin predispusi la diabet de tip 2, datorita faptului ca are acid clorogenic, acesta tinand la distanta si obezitatea.
Branza cu mucegai
Un sfert de ceasca de branza cu mucegai ofera 14 grame de proteine pentru doar 81 de calorii. Studiile arata ca proteinele iti scad pofta de mancare si, astfel, vei slabi fara sa simti ca faci vreun efort. Femeile urmarite in cadrul unui sudiu de la Univeristatea Purdue, din Indiana, care isi luau peste 30 la suta din caloriile zilnice din proteine, aveau in mod clar un corp mai suplu si un metabolism mai rapid.
Ouale
Femeile care tin dieta, dar mananca dimineata cate un ou la micul dejun, pe langa alte alimente, slabesc mai mult decat cele care isi iau acelasi numar de calorii, dar fara sa manance oul, dupa cum arata specialistii de la Universitatea din Louisiana. Proteinele din ou sunt satioase, asa ca mananci mai putin pe durata zilei. Iar galbenusurile nu sunt atat de periculoase pentru inima pe cat se spune.
Usturoiul
Gatind cu usturoi vei fi mai sanatos si vei slabi. Studiile arata ca oamenii care folosesc acest aliment in mancare pot slabi in 6 luni 13,6 kilograme, comparativ cu doar 1,5 kilograme, cat slabesc cei care nu consuma. Gusturile puternice fac mancarea mai placuta si te saturi mai repede.
Lintea
Lintea este esentiala pentru un abdomen plat, fiind bogata in proteine si fibre solubile, doua elemente foarte bune. Tinand nivelul insulinei scazut, grasimea nu se va depozita pe abdomen. In plus, exista mai multe varietati si poate fi gatita in 15-20 de minute, dar si adaugata la paste.
Uleiul de masline
La fel ca avocado, uleiul de masline este foarte satios si iti imblanzeste apetitul, avand si proprietati antiinflamatorii care previn sindromul metabolic. Presara ulei pe salata, paste si alte feluri de mancare.
Parmezanul
Un studiu din Jurnalul American de Nutritie spune ca femeile care mananca cel putin o portie de lapte sau produse lactate pe zi raman slabe mai usor, datorita acidului linoleic care arde grasimi.
Perele
Perele elibereaza o doza de fibre care diminuaza pofta de mancare, ca in cazul multor alimente prezentate mai sus. Poti manca felii de para inmuiate in iaurt degresat ca o gustare sanatoasa si usoara.
Ciupercile Portobello
Aceste ciuperci sunt sarace in calorii si au o textura carnoasa, ceea ce le face sa fie satioase si gustoase. O portie de ciuperci are in jur de 20 de calorii si zero grasimi. Pot fi adaugate in sendvisuri, chiftele, salata sau consumate ca atare, fripte.
Ardeiul gras
Ardeiul gras rosu este bogat in vitamina C si are multi nutrienti care mentin o silueta perfecta. In plus, sistemul tau imunitar va avea de castigat si vei preveni distrugerea celulara. Mananca-i ca atare sau taiati si adaugati in supe, salate, tocanite sau orice alt fel de mancare.
Rosiile
Licopenul din rosii te apara de radiatiile UV iar colecistochinina ingusteaza spatiul dintre stomac si intestine, miscorand senzatia de foame.
Otetul
Otetul ofera aroma fara calorii, ceea ce te face sa vrei sa mananci mai putin si, in consecinta, sa iti fie mai usor sa slabesti. Adauga otet la salate si in supe.
Somon salbatic
Omega 3, un acid gras care se gaseste in somon, este mai mult decat sanatos pentru organism, fiind un ajutor de nadejde in curele de slabit si ajutand la mentinerea generala a organismului.
Sper sa iti fie de folos mie cu siguranta imi e.Desi sunt demult pe site inca mai invat asa ca hai sa invatam impreuna sa mincam si traim sanatos.Iar in ziua cind ai putine calorii baga si citeva nuci asa ajungi la 1200 -asa mi se pare ca am citit in dreapta tickerului tau si valoare de care trebuie sa tii cont
 

Informatii despre slabit
bzzz, calorii, dieta, jurnal, jurnale, ro, sanatos, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole