Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #501 (permalink)  
Vechi 17 feb 2012, 17:03:04
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Mdaaa, am trecut pe dieta Claudia
Am papat pana in 1300 de calorii..
M-am cantarit azi si am dat 2 kg in doua saptamani

Te pup!
Felicitari Claudia!

Este cea mai buna alegere pe care puteai s-o faci....sanatatea este mai importanta decat orice....si ma bucur ca ai realizat la timp ca acea dieta nu face decat sa-ti distruga sanatatea.
Felicitari pentru kg minus
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #502 (permalink)  
Vechi 18 feb 2012, 09:44:32
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Neata Eve, felicitari si din partea mea
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #503 (permalink)  
Vechi 18 feb 2012, 18:55:09
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Pfuaiii crezi tu?
Sa stii ca defapt, si eu m-am gandit la asta. Adica weekendul trecut cat mi-a fost rau, si putin din saptamana trecuta, mancam altfel de chestii ( orez integral fiert, legume fierte, etc). Si vreo 2 zile nu mi-a mai fost rau. Mi se mai facea uneori in autobuz sau metrou. Si de lunni de cand m-am apucat iarasi, parca in mai multe momente din zi simt asa greata asta. Poate pastilele imi provoca oarecum starea asta, si cu DUkan, fiind stomacul meu pus la treaba sa digere proteine, se mai sporeste un pic efectul.. Chiar nu stiu ce sa zic.
Pe de alta parte, inainte de Dukan eu nu eram asa adepta proteinelor, mai ales a carnii. Adica nu ca nu imi placea, nu mi-am propus niciodata sa nu mai mananc. Dar fara sa-mi propun, erau zile intregi la rand cand prin meniul meu nu se strecura nicio picatura de carne. Pentru ca mi se pare ca stomacul meu o digera destul de greu, si parca nu prea ii duc lipsa atunci cand nu o consum, din contra, ma simt asa usoara Asa ca.. e posibil si sa nu fie organismul invatat..
Nu stiu ce sa zic, e curios ca ti se intampla si tie la fel Daca vezi ca nu se poate, nu are rost sa ne jucam cu organismul nostru asa. Treci la o alimentatie echilibrata si sanatoasa, si tot vei avea rezultate. La fel o sa fac si eu, daca vad ca nu se va putea pana la urma.. N-o sa mai iau nici pastilele, o sa incep sa mananc si normal.
Dar sa vedem
Sa te faci bine, si sa fim sanatoase!!
Din ce zic fetele pe aici e clar ca o sa fii colega de dieta cu mine Cum fac sa te corup? Hai incearca hipo! E dementiala. Mananci ce-ti place, n-ai probleme cu digestia si uneori poti sa mai calci si stramb
Nu slabesti vazand cu ochii da uite de cand te-ai apucat tu de dukan asta si dupa aia te-a facut sa dai inapoi daca tineai hipo neintrerupt tot atata vreme pun pariu ca slabeai cel putin 2 kg
Gandeste-te la ce ti-au zis fetele. Altceva ce ne mai povestesti?
Te pup.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #504 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 00:24:44
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de tea cris Vezi mesajul
Buna Eve,

Cam nasol cu stomacul. EU zic sa mananci ce-ti prieste deocamdata, ca e mai importanta sanatatea. E posibil sa fie si agravata problema de stresul de la examene, dar ceva nu e in regula, in orice caz. Vezi ce mai zic doctorii, dar mai asculta-ti si organismul, ca el iti poate spune cel mai bine ce sa faci.

Ai grija de tine si spor la invatat!
Buna Tea,

Cu siguranta s-au adunat mai multe. Stresul, pastilele, examenele, probabil si dieta. Astept acum programarea la ginecolog, iarasi, sa mi le schimbe..one more time. Doctorul mi-a retetat si niste pastile care mi-a zis ca sunt ca o bariera protectoare pentru peretii stomacului, impotriva continutului pastilelor. Vad ca de cand le iau, asa in general nu m-am mai simtit rau, numai de vreo 2 ori in metrou, insa a fost mult mai suportabil ca alte dati. Oricum, daca voi reveni pana la vizita la ginecolog la starile de inainte, opresc si tratamentul si tot.. o sa-l incep eu de luna viitoare.

Multumesc, si tu sa ai grija de tine!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #505 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 00:25:36
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Mdaaa, am trecut pe dieta Claudia
Am papat pana in 1300 de calorii..
M-am cantarit azi si am dat 2 kg in doua saptamani

Te pup!
Felicitaaarii!!!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #506 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 01:00:29
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de Niculae Roxana Vezi mesajul


Buna draga mea Eve,

Ti-am urmarit evolutia de cand am aflat ca tii Dukan...si am mai dat nas in nas prin alte jurnale...cand incurajai alte fete sa tina dieta asta ca este in regula....si eu va ziceam sa aveti grija cu ea....v-am explicat cat de rau mi-a fost de la ea....te-am lasat in pace...si te-am urmarit din umbra...si mi-am dat seama din prima de cand ai spus ca ti-a fost rau si nu stiai de la ce este...ca dieta asta este de vina....aceleasi simptome le-am avut si eu....organismul nostru ne da semnale...si asta inseamna sa ne oprim ....imi pare rau ca s-a intamplat asa si la tine...dar...nu suntem singurele dupa cum observi...eu zic sa renunti la dieta asta....sa mergi pe un stil de viata sanatos...la care sa adaugi si sport si asta este....intr-adevar ...da rezultate...slabesti cu ea...dar oare merita....sa ne sacrificam sanatatea pentru a slabi cat mai repede....nu stiu....n-am vrut sa ma bag pentru ca te-am vazut foarte hotarata...si am zis ca sa nu intelegi gresit intentia mea....dar...n-am mai rezistat...asa ca te rog sa ma scuzi daca te-am suparat cu ceva...eu doar iti trageam un semnal de alarma...este un sfat pe care imi doresc sa-l iei in considerare...
Renunta te rog la dieta asta...atat iti cer...nu mai astepta...macar gandeste-te la ce ti-am zis...

O zi frumoasa!
Pup!
Buna Roxana, si bine ai venit pe la mine!

Deci.. Clarificam de acuma de la inceput: puteai sa te bagi oricand, si sa imi spui ce vrei, defapt opinia si experienta ta. Eu bineinteles ca eram/sunt hotarata pe dieta asta, pentru ca, cu hotarare se incepe o dieta, dar tu puteai sa spui orice doreai, oricand, nu m-as fi suparat nici atunci, si crede-ma! Nu as avea de ce sa ma supar nici acum.. Deci nu am de ce sa te scuz.

Insa sper ca nici tu sa nu te superi daca iti zic ca ai facut o interpretare absolut total gresita atat pentru faptul ca "eu indemnam fetele", cat si pentru ca "am fi dat nas in nas". Eu, la situatii de genul, nu consider ca dau "nas in nas" cu cineva. Pur si simplu eu expun parerea mea, interlocutorul meu si-o expune pe a lui. Daca se potrivesc, nemaipomenit. Daca nu se potrivesc, la fel de nemaipomenit. Asta este ceea ce da ritm vietii, si din contradictii invatam. Deci daca ti-am lasat senzatia asta.. Imi pare rau, eu nu am vazut asa treaba.
Cu faptul ca "indemnam eu fetele".. Ti-am spus, pe bune nu m-am suparat cu nimic, insa prima oara, sa fiu sincera, faza asta m-a deranjat un pic. Insa ma rog, interpretari gresite, care odata explicate, sper sa isi schimbe cumva directia.
Eu nu am incercat in nicio clipa sa ademenesc lume sa tina dieta asta. Nici nu am timp pentru asta, nu am niciun profit, si daca am nevoie de colege de sustinere in aceasta dieta, le am pe cele de la grupul Dukan, si fetele care trec pe la mine mereu sa vada ce mai fac, indiferent ca tin DUkan sau nu. Deci chiar nu am niciun interes sa aduc noi adepte ale acestui regim.
Nu mai tin minte cum erau exact fazele in jurnalele in care coincideam noi, insa parca imi amintesc ca o fata sau doua incepeau ceva de genul "Buna, ma numesc X, vreau sa ajung la x kg, insa mi-as dori exemple de planuri de atac" de exemplu. Mno, si atunci, orice om normal, care isi doreste sa dea un sfat, va vorbi din proprie experienta. Adica.. eu tinand Dukan, ar fi stupid sa zic " Poti sa tii Atkins", tot un exemplu. Nu? SI nu cred ca mi-am inceput nicio fraza prin "TIne Dukan!". Vorbeam despre mine, ceea ce cunosc eu despre dieta asta, cazuri reale, etc. Insa nu ma credeam singura fata care ii va da un sfat celei ce avea nevoie de el. Pe langa mine, sigur mai vin o gramada de slabute doritoare sa ajute, care la randul lor vor spune ceea ce li se pare lor mai bine, si din mai multe pareri, opinii si experiente, detinatoarea jurnalului, este in stare intr-un final sa-si aleaga singura un drum. PEntru ca nu i-l putem impune noi, si chiar daca ar fi ales varianta noastra, tot o alegere ramane. Personala. Deci.. mai incolo de a povesti parerea mea, nu incercam sa fac nicio convertire.
Apoi, nu m-am decis pe dieta asta asa din senin, ca am auzit la 3 persoane ca e ok. Cred ca am mai bine de 8-9 luni de cand a explodat "febra Dukan" in zona unde locuiesc, 8-9 luni in care vad cu ochii mei cazuri fericite.. hai, zilnic nu, insa in medie de 2-3 persoane pe saptamana, tot aud ca au slabit cu Dukan. Si nu vorbesc despre cazuri de TV sau de revista. Vorbesc despre persoane care eu la modul cel mai personal, le cunosteam dinainte, si erau supraponderale. Si acum le vad tot cu ochii mei, si nu mai sunt. Si se simt bine. Si s-au mentinut.
Mno, eu vazand cazuri reale, o multime, am decis sa citesc cartea, m-am informat, diferite site-uri, diferite forumuri, am vorbit cu persoane care au tinut-o, etc. Si am zis sa incerc. Acuma sper ca iti dai seama ca nu as recomanda o dieta kamikaze pe aici prin forum, nu?
Dietele sunt relative, Roxana. Ceea ce tie iti face bine, mie poate nu, si invers. Sau ceea ce pentru noi doua este exploziv, pentru altcineva e numai liniste si pace in organism.
Insa.. cred ca m-am lungit un pic, deci ceea ce m-a deranjat defapt la inceput, este faptul ca a fost ca si cum ti s-a parut ca am recomandat o dieta kamikaze fetelor, si le si trag dupa mine pe "drumul cel bun". Mmmm.. Dukan poate nu prieste oricui, insa nici nu e un stil de viata gen anorexie, de care sa poti fi sigur fara sa incerci ca te va distruge total. Dukan chiar da rezultate celor care le prieste.. Nu o pot demonstra cu lumea din offline care ma inconjoara, dar nici nu imi trebuie, pentru ca se pot gasi slabute o multime care tin Dukan, de aici de pe forum, si il tin de mult timp, se simt ok, au slabit, si le merge bine. Asta nu inseamna ca daca lor le merge bine, neaparat trebuie sa imi mearga si mie, si tie, si Claudiei, sau oricui altcuiva. DIetele si organismul sunt foarte relative..

La mine deocamdata s-au strans mai multe, nu pot sa imi dau seama exact din ce cauza este. Este foarte posibil sa fie din cauza dietei, este la fel de posibil sa fie din cauza stresului, cum la fel de posibil este sa fie din cauza pastilelor. Dar bineinteles ca ma voi gandi la ce mi-ai spus, si daca o sa vad ca nu imi merge bine, pe langa sportul de care nu ma pot lasa, voi alege alt plan de atac.

Te pup si eu, si o noapte frumoasa sa ai!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #507 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 01:01:40
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul
Neata Eve, felicitari si din partea mea
Merci, frumoaso!:* Dar Claudia le merita de data asta..
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #508 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 01:09:59
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Din ce zic fetele pe aici e clar ca o sa fii colega de dieta cu mine Cum fac sa te corup? Hai incearca hipo! E dementiala. Mananci ce-ti place, n-ai probleme cu digestia si uneori poti sa mai calci si stramb
Nu slabesti vazand cu ochii da uite de cand te-ai apucat tu de dukan asta si dupa aia te-a facut sa dai inapoi daca tineai hipo neintrerupt tot atata vreme pun pariu ca slabeai cel putin 2 kg
Gandeste-te la ce ti-au zis fetele. Altceva ce ne mai povestesti?
Te pup.

Hahah Da n-ar fi rau sa fim colege de dieta Tu dupa Mihaela Bilic ai zis ca tii, nu?? O sa citesc si eu cartea, ca deja sunt freeeee:->

Ce sa mai povestesc, am luat toate examenele de la Drept Am luat si 3 de la socio, iar restul rezultatelor, inca se lasa asteptate un pic.
Oricum, cu Sociologia eram invatata. De Drept imi era frica. Nu stiam cum sunt examenele, nu stiam cam ce anume cer profesorii si cum evalueaza.. Dar uite ca a iesit bine.

Si gata cu examenele, de maine incep cursurile: Ar fi fost faina un pic de vacanta acuma dupa, dar.. Ii bine si asa, oricum in prima saptamana trebuie sa facem doar act de prezenta, nu ne baga prea multa materie.

In rest, problemele cu stomacul au mai diminuat putin dupa vreo cateva zile in care am luat si celelalte pastile ce mi le-a prescris medicul de familie. Acuma.. pe bune, s-au adunat toate, chiar nu pot sa imi dau seama exact de la ce e Dar oricum, poate o sa fac o schimbare de la Dukan, pentru ca pe langa ca e posibil sa imi fie rau de la ea, nici nu slabesc asa fulgerator, desi o tin cu sfintenie. Si la urmatoarea vizita la ginecolog, ii voi zice sa imi schimbe si pastilele, ca doar n-oi sta acuma sa iau si pastile de stomac, si anticoncep.. Trebuie sa imi gasesc eu unele care sa imi faca bine.

Si ce sa mai zic.. AM avut un weekend foarte plutitor incepand de vineri dupa ultimul exam .

Mai trec acuma si pe la tine, sa vedem ce mai faci
Muuuuuahhhh!!!!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #509 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 07:06:36
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Buna Roxana, si bine ai venit pe la mine!

Deci.. Clarificam de acuma de la inceput: puteai sa te bagi oricand, si sa imi spui ce vrei, defapt opinia si experienta ta. Eu bineinteles ca eram/sunt hotarata pe dieta asta, pentru ca, cu hotarare se incepe o dieta, dar tu puteai sa spui orice doreai, oricand, nu m-as fi suparat nici atunci, si crede-ma! Nu as avea de ce sa ma supar nici acum.. Deci nu am de ce sa te scuz.

Insa sper ca nici tu sa nu te superi daca iti zic ca ai facut o interpretare absolut total gresita atat pentru faptul ca "eu indemnam fetele", cat si pentru ca "am fi dat nas in nas". Eu, la situatii de genul, nu consider ca dau "nas in nas" cu cineva. Pur si simplu eu expun parerea mea, interlocutorul meu si-o expune pe a lui. Daca se potrivesc, nemaipomenit. Daca nu se potrivesc, la fel de nemaipomenit. Asta este ceea ce da ritm vietii, si din contradictii invatam. Deci daca ti-am lasat senzatia asta.. Imi pare rau, eu nu am vazut asa treaba.
Cu faptul ca "indemnam eu fetele".. Ti-am spus, pe bune nu m-am suparat cu nimic, insa prima oara, sa fiu sincera, faza asta m-a deranjat un pic. Insa ma rog, interpretari gresite, care odata explicate, sper sa isi schimbe cumva directia.
Eu nu am incercat in nicio clipa sa ademenesc lume sa tina dieta asta. Nici nu am timp pentru asta, nu am niciun profit, si daca am nevoie de colege de sustinere in aceasta dieta, le am pe cele de la grupul Dukan, si fetele care trec pe la mine mereu sa vada ce mai fac, indiferent ca tin DUkan sau nu. Deci chiar nu am niciun interes sa aduc noi adepte ale acestui regim.
Nu mai tin minte cum erau exact fazele in jurnalele in care coincideam noi, insa parca imi amintesc ca o fata sau doua incepeau ceva de genul "Buna, ma numesc X, vreau sa ajung la x kg, insa mi-as dori exemple de planuri de atac" de exemplu. Mno, si atunci, orice om normal, care isi doreste sa dea un sfat, va vorbi din proprie experienta. Adica.. eu tinand Dukan, ar fi stupid sa zic " Poti sa tii Atkins", tot un exemplu. Nu? SI nu cred ca mi-am inceput nicio fraza prin "TIne Dukan!". Vorbeam despre mine, ceea ce cunosc eu despre dieta asta, cazuri reale, etc. Insa nu ma credeam singura fata care ii va da un sfat celei ce avea nevoie de el. Pe langa mine, sigur mai vin o gramada de slabute doritoare sa ajute, care la randul lor vor spune ceea ce li se pare lor mai bine, si din mai multe pareri, opinii si experiente, detinatoarea jurnalului, este in stare intr-un final sa-si aleaga singura un drum. PEntru ca nu i-l putem impune noi, si chiar daca ar fi ales varianta noastra, tot o alegere ramane. Personala. Deci.. mai incolo de a povesti parerea mea, nu incercam sa fac nicio convertire.
Apoi, nu m-am decis pe dieta asta asa din senin, ca am auzit la 3 persoane ca e ok. Cred ca am mai bine de 8-9 luni de cand a explodat "febra Dukan" in zona unde locuiesc, 8-9 luni in care vad cu ochii mei cazuri fericite.. hai, zilnic nu, insa in medie de 2-3 persoane pe saptamana, tot aud ca au slabit cu Dukan. Si nu vorbesc despre cazuri de TV sau de revista. Vorbesc despre persoane care eu la modul cel mai personal, le cunosteam dinainte, si erau supraponderale. Si acum le vad tot cu ochii mei, si nu mai sunt. Si se simt bine. Si s-au mentinut.
Mno, eu vazand cazuri reale, o multime, am decis sa citesc cartea, m-am informat, diferite site-uri, diferite forumuri, am vorbit cu persoane care au tinut-o, etc. Si am zis sa incerc. Acuma sper ca iti dai seama ca nu as recomanda o dieta kamikaze pe aici prin forum, nu?
Dietele sunt relative, Roxana. Ceea ce tie iti face bine, mie poate nu, si invers. Sau ceea ce pentru noi doua este exploziv, pentru altcineva e numai liniste si pace in organism.
Insa.. cred ca m-am lungit un pic, deci ceea ce m-a deranjat defapt la inceput, este faptul ca a fost ca si cum ti s-a parut ca am recomandat o dieta kamikaze fetelor, si le si trag dupa mine pe "drumul cel bun". Mmmm.. Dukan poate nu prieste oricui, insa nici nu e un stil de viata gen anorexie, de care sa poti fi sigur fara sa incerci ca te va distruge total. Dukan chiar da rezultate celor care le prieste.. Nu o pot demonstra cu lumea din offline care ma inconjoara, dar nici nu imi trebuie, pentru ca se pot gasi slabute o multime care tin Dukan, de aici de pe forum, si il tin de mult timp, se simt ok, au slabit, si le merge bine. Asta nu inseamna ca daca lor le merge bine, neaparat trebuie sa imi mearga si mie, si tie, si Claudiei, sau oricui altcuiva. DIetele si organismul sunt foarte relative..

La mine deocamdata s-au strans mai multe, nu pot sa imi dau seama exact din ce cauza este. Este foarte posibil sa fie din cauza dietei, este la fel de posibil sa fie din cauza stresului, cum la fel de posibil este sa fie din cauza pastilelor. Dar bineinteles ca ma voi gandi la ce mi-ai spus, si daca o sa vad ca nu imi merge bine, pe langa sportul de care nu ma pot lasa, voi alege alt plan de atac.

Te pup si eu, si o noapte frumoasa sa ai!
Buna Eve,

Oau....chiar m-ai inteles gresit.....eu chiar imi faceam griji pentru tine...si nu ti-am scris sa te cert ...sau mai stiu eu ce....
Imi pare rau ca ai interpretat mesajul meu in alt sens ...chiar nu aveam intentia sa te supar....am scris mesajul in graba si...probabil n-am detaliat subiectul...si a iesit asta...
Cand am zis ca am dat nas in nas prin alte jurnale...nu ma refeream la ceva rau...pur si simplu ca ne-am intalnit acolo...eu cu versiunea mea tu cu a ta...deci...sorry..cam asta am vrut sa zic..
In legatura cu indemnatul fetelor...eu sunt de parere totusi ca este o dieta cam grea si nu foarte sanatoasa...mai ales pentru cele care sunt la inceput de drum......si de aia eu le sfatuiesc sa aiba un stil de viata sanatos...si cam atat...nu le spun ce dieta sa tina...daca insista totusi le indic hipocalorica...care este cea mai sanatoasa dieta...si cu care ar putea invata incet incet sa-si schimbe alimentatia....
In fine...nu vreau sa mai lungesc subiectul....
Ti-am zis cum a stat treaba...n-am vrut sa te supar sau sa ma fac inteleasa gresit...
Iti doresc sa fii sanatoasa ...si multa bafta in tot ceea ce ti-ai propus sa faci..

O zi frumoasa!
Pup!
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #510 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 11:49:34
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Buna Eve,

Vad ca s-au incins spiritele pe-aici pe la tine. Eu, totusi, am retinut 2 lucruri:
Ai terminat cu bine sesiunea si te simti mai bine cu stomacul!

Ma bucur si ... ma bucur!
Sa ai o saptamana frumoasa! Te pup.
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta weight watchers, familie, greutate, jurnal, kilograme, meniuri weight watchers, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum se slabeste cu dieta Weight Watchers? dyya Dieta Weight Watchers 2 23 feb 2011 22:48:04
Dieta Weight Watchers vs Dieta Hipocalorica dyya Diete 3 17 feb 2011 15:57:16
Dieta Weight Watchers Slabuta Dieta Weight Watchers 48 04 feb 2011 18:40:53
Rezultate cu dieta Weight Watchers dyya Dieta Weight Watchers 7 26 ian 2011 23:36:05
Shadow20-Dieta weight watchers shadow20 Arhiva jurnale slabit 5 17 mai 2010 11:05:37

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole