Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #8391 (permalink)  
Vechi 15 oct 2012, 21:23:48
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
bine, cand plange mult.. nu poti sa il lasi asa.. dar daca doarme.. sau sta cumintee..
oricum cred in chestia ca daca il inveti mereu in brate asa vrea
am obs eu la alte mamici.. una disperata dupa fata, si fata dupa ea.. daca nu o vedea urla de numa,. cand venea gata zambea.. deci clar de ce urla..
la alta mamica.. baiatul ei.. nu a plans deloc , daca nu o vedea.. si a zis ca nu i0a facut mofturile.sau or fi fetele mai mamoase? sunt f curioasa cum o sa fie.. dar o sa incerc sa nu o/il invat sa moara dupa mine.. vedeam si la o matusa.. copii mari.. si tot zbierau dupa masa..
asta cu colicele.. mi-a zis o prietena, ca nu stiu ce produs din italia, i-a facut bine.. ca nu mergea cu nimic..
da asa e bobo, e frumaosa viata cu copii.. eu una urasc persoanele care nu vor sa faca copii, ca vai nu mai ai viata.. pff..sau nu se simt preg sa fie responsabili.. etc..
deci eu de 3 ani de cand stau cu sotul.. deja ma plictiseam.. asa fara bebe.. ce faci.. toata ziua.. servici, tv.. casa.. plimbari.. oricum nu suntem noi cu distractiile.. suntem mai linsititi.. haha.. dar cand vad cupluri mai batrani vb aia.. si stau de 10 ani.. si nici nu se gandesc la copii.. aia ce fac.. nu au nimic interesant in viata..
vb aia parca nu ai nici un rost..e plictisitor.. haha
de multe ori aproape ca plangeam.. si ziceam sotului.. ca is asa singura.. ca macar cand o sa am copii. o sa am cu cine sta haha..
Jessik, mi se pare ca esti transanta. Decat sa aduci pe lume un copil doar pentru ca vor altii, mai bine stai in banca ta. Eu sunt casatorita de 4 ani si pana in prezent nu am simtit neaparat nevoia unui copil. Incepand de luna aceasta sunt iar aspiranta, dar nu imi doresc acel copil pentru ca imi va umple goluri. Stiu ca viata mea nu va mai fi la fel, dar stiu ca este alegerea mea in ceea ce priveste dorinta de a face un copil. Nu consider ca este corect sa judecam alte cupluri care aleg sa nu faca copii. Pana la urma toti facem alegeri in acest si doar cand ne gandim cati copii vrem. Fiecare stie care ii sunt puterile si dorintele. Eu poate imi doresc un copil, tu poate consideri ca pentru tine e potrivita o familie cu 2 copii. Nu inseamna ca una din noi a facut o alegere gresita.

Referitor, la lasatul copilului sa planga si dependenta de mama, la fel, fiecare cu parerea lui. Este un subiect delicat si conteaza mult ce ai citit inainte si ce conceptii ai. Eu, personal, am citit un articol pe aceasta tema care m-a impresionat. Concluzia era ca bebelusul care plange nu incearca sa te manipuleze, ei sunt prea mici ca sa faca asta. Ei, intr-adevar, incearca sa iti atraga atentia pentru ca au nevoie de tine. Asa cum sunt adultii, asa sunt si bebelusii, unii au nevoie de mai multa afectiune decat ceilalti. Tot in respectivul articol am citit ca bebelusul care nu mai plange dupa atentie, nu e un bebelus care a fost educat, ci este un bebelus care a renuntat sa mai spere. Si ca o comparatie dusa la extrem, s-a dat exemplul unui copil abandonat, ei nu plang. Dupa articolul respectiv, am luat decizia ca eu nu imi voi lasa niciodata copilul sa planga, daca el va avea nevoie de mine, eu voi fi acolo sa ii arat afectiunea mea cu riscul de a iesi un copil mai alintat sau mai mamos. In acelasi timp, traiesc cu speranta ca atunci cand va creste, voi reusi sa ii fi acordat suficienta incredere in el si sa aiba curajul sa faca si lucruri singur, nu sa fie mereu dupa fusta mea. Acum eu vorbesc din pura teorie, sper ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa vin sa va povestesc cum e realitatea
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
lulus07 (22 oct 2012), VAmedeea (27 ian 2013)
  #8392 (permalink)  
Vechi 15 oct 2012, 22:17:20
Diana D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Montignac
Date: 158cm, 50kg
Mesaje: 1.995
Aprecieri acordate: 2.153
Am fost apreciat(a) de 879 ori in 479 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

La noi a functionat de minune Debridat si Alinan. Dar Debridatu a facut cea mai buna treaba, de la 1 luna jumatate nu a mai avut nimic.
__________________
Cea mai fericita mamica de fetita

Diana D, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1774 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1257 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1258 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8393 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 06:24:21
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

sunt multe de discutat.. si nu cred ca tine minte bebelsul. ca nu l-a luat mama la timp in brate si ca a plans. iti faci viata mai usoara daca nu stai dupa fiecare scancet..moderat e mai bine.. dar poate depinde si de copil..
dar cand vezi ca un bebe mai marisor plange ca nu isi vede mama 2 minute.. deja e exagerat..
pt cuplurile care nu vor copii.. nu mi se pare corect motivul..nu ca as afce copii pt altii.. pt mine il fac.. ca vreau eu.. dar cand altii zic ca e prea greu.. ca nu vor sa isi complice viata e aiurea de auzit.. e ca si cum nu vrei sa muncesti ca e greu, dar te plangi ca nu ai bani..eh fiecare cu ale lui.. mie una, oricat de greu mi s-ar parea.. tot frumos o sa fie..
sper sa nu am un plangacios, in sensul, sa nu reziste fara mine.. trebuie sa il inveti puternic.. ce faci cand merge la gradi sau scoala.. si urla dupa tine?
nu zic sa il neglijezi.. dar e bine sa fie ceva de mijloc.. eu una am obs cum sunt alti copii, dupa cum i-a crescut mama si tata..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
  #8394 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 08:48:15
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Neataaaa!!
Eu am stat aseara pana la 9 jumatate la birou, Raisa dormea cand am ajuns acasa ... atat de rau mi-a parut ca nu am apucat sa stau cu ea ... nici ieri dimineata nu am stat cu ea ca dormea cand am plecat de acasa ...
acum de dimi am trezit-o si am stat un pic cu ea ... cand a venit Maria a vrut la ea ... am ramas masca ... fiica-mea o prefera pe Bona in locul meu ... pe de alta parte prefer sa ma gandesc ca raisa stie ca ziua sta cu bona si nu mai plange cand plec

so ... am avut o seara si o dimineata cel putin ciudate ...

voi cum sunteti?
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8395 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 12:37:12
redeeadoo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2011
Locaţie: BUCURESTI, Romania
Vârsta: 34
Date: 168cm, 74kg
Mesaje: 862
Aprecieri acordate: 345
Am fost apreciat(a) de 469 ori in 317 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
sunt multe de discutat.. si nu cred ca tine minte bebelsul. ca nu l-a luat mama la timp in brate si ca a plans. iti faci viata mai usoara daca nu stai dupa fiecare scancet..moderat e mai bine.. dar poate depinde si de copil..
dar cand vezi ca un bebe mai marisor plange ca nu isi vede mama 2 minute.. deja e exagerat..
pt cuplurile care nu vor copii.. nu mi se pare corect motivul..nu ca as afce copii pt altii.. pt mine il fac.. ca vreau eu.. dar cand altii zic ca e prea greu.. ca nu vor sa isi complice viata e aiurea de auzit.. e ca si cum nu vrei sa muncesti ca e greu, dar te plangi ca nu ai bani..eh fiecare cu ale lui.. mie una, oricat de greu mi s-ar parea.. tot frumos o sa fie..
sper sa nu am un plangacios, in sensul, sa nu reziste fara mine.. trebuie sa il inveti puternic.. ce faci cand merge la gradi sau scoala.. si urla dupa tine?
nu zic sa il neglijezi.. dar e bine sa fie ceva de mijloc.. eu una am obs cum sunt alti copii, dupa cum i-a crescut mama si tata..
Buna Jessica,

v-am tot citit si in jurnalul mamicilor, si mi-am zis ca tre sa scriu si eu ceva
legat de memoria copilasilor, sa stii ca nu este chiar asa cum ne imaginam noi, ei simt din burtica ta tot ce se intampla, tu imparti cu el toate nelinistile, bucuriile, stresul, deci simte.
daca vorbesti cu el iti recunoaste vocea, la fel si pe cea a taticului, bebele isi recunoaste mama chiar daca nu a vazut-o
iti recomand o carte superba despre bebelusi, vei descoperi lucruri interesante despre ei - Mintea nou nascutului, de David Chamberlain
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=VDK5P...0eMerYgOrEwx7Q
Doar prezenta iubirii in viata noastra ne intregeste si ne face umani.
redeeadoo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2009 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8396 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 13:44:30
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Exact! Nu e vorba ca el isi v-a aminti in viitor ca tu l-ai lasat sa planga.. sau ca nu l-ai alintat. E vorba ca personalitatea lui ca si individ se "formeaza" inca din burtica. El poate suferi de tulburari de comportament mintal si social in urma actiunilor noastre.
Eu citeam pe vremea facultatii, la psihologie infantila, ca e foarte important disciplinarea copilului din primele luni de viata. Respectarea orelor de masa si modul de alimentare, a orei de baie si de somn si tot asa. A disciplina nu inseamna a-ti stresa copilul.
Si dupa cum am mai auzit, orice inceput e greu.

Aseara vorbeam la telefon cu o prietena care a nascut de aproape 4 luni.. si-mi spunea ca-n primele 3 saptamani a fost floare la ureche, dar dupa perioada asta, fetita ei nu doarme noaptea mai mult de o ora fara sa se trezeasca. Era cam disperata si-mi spunea ca-i scoasa din circuit.
Sper sa nu trec prin asta nici eu si nici voi, si sper sa-mi dea Dumnezeu destula intelepciune sa stiu cum sa procedez cu pruncul meu.
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8397 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 13:47:04
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
sunt multe de discutat.. si nu cred ca tine minte bebelsul. ca nu l-a luat mama la timp in brate si ca a plans. iti faci viata mai usoara daca nu stai dupa fiecare scancet..moderat e mai bine.. dar poate depinde si de copil..
dar cand vezi ca un bebe mai marisor plange ca nu isi vede mama 2 minute.. deja e exagerat..
pt cuplurile care nu vor copii.. nu mi se pare corect motivul..nu ca as afce copii pt altii.. pt mine il fac.. ca vreau eu.. dar cand altii zic ca e prea greu.. ca nu vor sa isi complice viata e aiurea de auzit.. e ca si cum nu vrei sa muncesti ca e greu, dar te plangi ca nu ai bani..eh fiecare cu ale lui.. mie una, oricat de greu mi s-ar parea.. tot frumos o sa fie..
sper sa nu am un plangacios, in sensul, sa nu reziste fara mine.. trebuie sa il inveti puternic.. ce faci cand merge la gradi sau scoala.. si urla dupa tine?
nu zic sa il neglijezi.. dar e bine sa fie ceva de mijloc.. eu una am obs cum sunt alti copii, dupa cum i-a crescut mama si tata..
Asta cu tinutul minte e o chestie relativa, in sensul ca poate nu tine minte la modul constient, dar ii poate influenta dezvoltarea ulterioara.

Eu nu am zis sa stai dupa fiecare scancet, am zis ca voi sta langa el de fiecare data cand va plange. Un scancet nu e neaparat echivalentul plnasului.

Acel copil de 2 ani care plange ca nu isi vede mama, are o teama, ii este teama de ceva. Eu tin minte o intamplare din viata mea. Eu nu stiu cati ani avem, dar mama mi-a povestit ca aveam in jur de 2 ani. Eram la bunici la tara si ai mei s-au dus pana in oras. Pentru mine era un teritoriu destul de necunoscut si m-am speriat. Am plans non stop timp de 6 ore. Si acum tin minte disperarea mea ca ai mei au plecat. Nu imi dau seama de ce am avut acea teama, dar eu am fost panicata si si acum tin minte acel sentiment. Nu am fost un copil tinut la fusta mamei, am fost destul de independenta, dar cand ai mei au plecat si m-au lasat acolo, m-am pierdut. In acelasi timp, un an mai tarziu cand m-au dat la gradinita, nu am avut nicio problema, nu am avut temeri si nu am plans.

Parerea mea ca un copil este puternic daca are incredere in el si increderea o capata in timp. Dar pentru a capata incredere, are nevoie sa isi asume niste riscuri, iar riscurile ti le asumi mai usor cand stii ca ai unde sa cazi si sa iti fie bine.

La scoala nu mai plang copii, dar la gradiniti plang pentru ca e teritoriu nou si la ei o frica de abandon. Din ce am citit, asta este problema cu plansul la gradinita. Acesta este si motivul pentru care sunt traumatizante primele zile. Trebuie sa ai rabdare cu el si sa-i explici si atunci trec si vremurile grele.

Stiu ca eu vorbesc doar din teorie acum, dar am citit mai multe pe tema asta pentru ca eu personal consider ca am avut de suferit la un moment dat pe niste chestii facute de mama - gen nevoia ei constanta de a ma compara cu altii.

Referitor la cuplurile care nu vor copii, eu ii inteleg. Si eu am avut perioada mea in care am vrut sa ma concentrez pe alte chestii. Acum consider ca am ajuns sa am putin ordine in viata mea la anumite capitole si daca acum ar veni bebe, as avea disponibilitatea necesara pentru a-i oferi tot ce consider eu ca este necesar, acum pot sa ii acord timpul de care are nevoie, acum am maturitatea de a avea rabdare cu el.

Si in prezent, viata mea va deveni mult mai complicat dupa aparitia copilului. Sunt foarte multe semne de intrebare. 10 luni cat voi putea sa stau cu el acasa, totul va fi ok, dar ulterior trebuie sa gasesc o solutie care sa fie ok si pentru el si pentru mine. Pentru mine nu este o optiune sa stau 2 ani acasa si in Ro e greu sa gasesti o solutie ok cu ce faci cu bebe dupa ce te intorci la servici

Intrebare pentru mamici - voi cand v-ati intors la servici si ce solutii ati avut pentru bebe?
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Prapadeala:
lulus07 (22 oct 2012)
  #8398 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 13:55:54
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 37
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Noi iar nu am dormit azinoapte pentru ca ieri am dormit mai toata ziua si asa ca azi noapte aveam chef de povesti. Dureri nu avea ca era linistita dar nu avea somn asa ca am stat la povesti pana la 3.
Se pare ca sab simplex are efect cat de cat. Sa vedm in noaptea asta cum va fi, pentru ca de obicei tot a doua seara are dureri.
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

Răspuns cu citat
  #8399 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 14:04:55
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Noi iar nu am dormit azinoapte pentru ca ieri am dormit mai toata ziua si asa ca azi noapte aveam chef de povesti. Dureri nu avea ca era linistita dar nu avea somn asa ca am stat la povesti pana la 3.
Se pare ca sab simplex are efect cat de cat. Sa vedm in noaptea asta cum va fi, pentru ca de obicei tot a doua seara are dureri.
Laura, poate e ceva din alimentatia ta care o deranjeaza? Daca zici ca e doar a doua zi mai dureros, poate ca nu agreaza ceva dn alimentatia ta. Ne poti spune un meniu dintr-o zi obisnuita?
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8400 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 14:26:55
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul

Asta cu tinutul minte e o chestie relativa, in sensul ca poate nu tine minte la modul constient, dar ii poate influenta dezvoltarea ulterioara.

Eu nu am zis sa stai dupa fiecare scancet, am zis ca voi sta langa el de fiecare data cand va plange. Un scancet nu e neaparat echivalentul plnasului.

Acel copil de 2 ani care plange ca nu isi vede mama, are o teama, ii este teama de ceva. Eu tin minte o intamplare din viata mea. Eu nu stiu cati ani avem, dar mama mi-a povestit ca aveam in jur de 2 ani. Eram la bunici la tara si ai mei s-au dus pana in oras. Pentru mine era un teritoriu destul de necunoscut si m-am speriat. Am plans non stop timp de 6 ore. Si acum tin minte disperarea mea ca ai mei au plecat. Nu imi dau seama de ce am avut acea teama, dar eu am fost panicata si si acum tin minte acel sentiment. Nu am fost un copil tinut la fusta mamei, am fost destul de independenta, dar cand ai mei au plecat si m-au lasat acolo, m-am pierdut. In acelasi timp, un an mai tarziu cand m-au dat la gradinita, nu am avut nicio problema, nu am avut temeri si nu am plans.

Parerea mea ca un copil este puternic daca are incredere in el si increderea o capata in timp. Dar pentru a capata incredere, are nevoie sa isi asume niste riscuri, iar riscurile ti le asumi mai usor cand stii ca ai unde sa cazi si sa iti fie bine.

La scoala nu mai plang copii, dar la gradiniti plang pentru ca e teritoriu nou si la ei o frica de abandon. Din ce am citit, asta este problema cu plansul la gradinita. Acesta este si motivul pentru care sunt traumatizante primele zile. Trebuie sa ai rabdare cu el si sa-i explici si atunci trec si vremurile grele.

Stiu ca eu vorbesc doar din teorie acum, dar am citit mai multe pe tema asta pentru ca eu personal consider ca am avut de suferit la un moment dat pe niste chestii facute de mama - gen nevoia ei constanta de a ma compara cu altii.

Referitor la cuplurile care nu vor copii, eu ii inteleg. Si eu am avut perioada mea in care am vrut sa ma concentrez pe alte chestii. Acum consider ca am ajuns sa am putin ordine in viata mea la anumite capitole si daca acum ar veni bebe, as avea disponibilitatea necesara pentru a-i oferi tot ce consider eu ca este necesar, acum pot sa ii acord timpul de care are nevoie, acum am maturitatea de a avea rabdare cu el.

Si in prezent, viata mea va deveni mult mai complicat dupa aparitia copilului. Sunt foarte multe semne de intrebare. 10 luni cat voi putea sa stau cu el acasa, totul va fi ok, dar ulterior trebuie sa gasesc o solutie care sa fie ok si pentru el si pentru mine. Pentru mine nu este o optiune sa stau 2 ani acasa si in Ro e greu sa gasesti o solutie ok cu ce faci cu bebe dupa ce te intorci la servici

Intrebare pentru mamici - voi cand v-ati intors la servici si ce solutii ati avut pentru bebe?
si eu am aceeasi opinie, ca tine referitor la cresterea copiilor ...
si asa o cresc si eu pe fiica-mea (1 an si 7 luni)

legat de intoarcerea la serviciu, eu am revenit la 11 luni de la nastere, am dus-o pe raisa la cresa la 10 luni si jumatate. dupa 6 luni de cresa a facut o complicatie, pneumonie si altele, ca urmare a racelilor frecvente din perioada in care a frecventat cresa, asa ca de atunci e cu bona acasa. nu a mai racit, ii e ok.

e alegerea fiecarui parinte bona vs. cresa. eu am ales cresa pentru ca m-am gandit ca ii va fi mai bine social vorbind sa fie cu copii, insa i-a afectat sanatatea si deja varianta cu cresa a picat.
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole