Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Obsesia pentru curatenie?!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 13 oct 2012, 19:47:44
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

clar trebuie invatati si copii de mici sa faca..obs asta la mine in fam.. fiind 4 copii, 2 fete 2 baieti.. fratimiu ala mare ne punea mai mult pe noi fetele sa facem..el era sef, dar facea si el treburi mai grele. eram mici de 7 8 ani, si faceam curat cand vine mama sa gaseasca totul ok, chiar frecam si mochetele.. etc.
dar fratimul cel mic, nici pana in ziua de azi, ca e mare 22 ani, nimic nu face.. sormea moare de nervi.. si tot ea face.. deci asa l-a invatat mama, sa ii faca ea de toate..
cat i-am explicat, si spus, se enerveaza si nu asculta deloc.. am vb chiar si cu prietena lui.. i-am zis vezi ce sot iti iei ca nu afce nimic,, si ea cica femeia tre sa faca, auuuuziii.. baietii trebuie sa fie la fel de harnici.
pe mine sotul ma ajuta mult.. si cand il apuca chiar face curat ff bine.
eu uan nu sunt de acord ca unul sa munceasca si restul sa stea.. pai dc sa te rupi in 2 , ca aia nu fac bine, sau nu vor.. sa te imbolnavesti sa fii sclava lor? nu sunt de acord.
nici nu sunt de acord cu acele persoane care stau numai cu gura pe tine, ca dc nu faci.. de obicei intre soti exista diferente.. daca nu se accepta, se ajunge la divort.
dar treburile trebuie impartite, mai ales intr-o casa cu mai multi oameni.
cu sotul ma simt ff relaxata, adica imi mai zice sa fac cate ceva, dar eu ii zic ca oricum faceam.. dar ii place lui sa zica..
pe cand , acasa la mama, tata era mereu cu fa aia, bla bla, dc nu ai afcut aia, doar asa sa ne certe haha.. sau daca fiecare facea mizerie, era f greu sa faci peste tot, regula mea era mereu fiecare sa faca cate o bucatica,,
dar sunt si oameni obsedati vb aia, haha care chiar nu suporta un fir pe covor..
nici nu poti sta mereu sa faci numai curat, mai ales daca ai altele de facut.
eu prefer sa fiu asa intre haha.. dar nu fac crize daca sotul nu si-a spalat vasele, sau alte chestii..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 14 oct 2012, 12:41:46
losefat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 aug 2012
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 58kg
Mesaje: 1.836
Aprecieri acordate: 1.598
Am fost apreciat(a) de 1.768 ori in 656 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Am zis sa incep asa, ca e mai funny
Buna, numele meu e Andra, si sunt obsedata de ordine si disciplina
Tu nu?
Ei, atunci te astept aici, sa schimbam pareri
Nu stiu fetelor ce sa mai fac, as vrea sa fiu si eu mai linistita in privinta asta...parca cateodata nu sunt normala.
Adica intai rebuie sa las casa in ordine, apoi pot pleca in oras...
Si este normal, dar cand deja devine ceva prea exagereat nu mai e ok

Citisem pe undeva ca,
curatenia este primul semn de "bun simt" al femeii atunci cand intri intr-o casa. Da, sunt de acord.
Daca vezi praf peste tot,haine aruncate oirunde, vase nespalate ce parere ai? dar tu ca gazda cum te simti,bine?
Nu pot traii in dezordine, dupa o zi o iau razna. Imi este greu cateodata, dar decat sa ma pun in pat mai bine mai stau o ora oricat de obosita as fi sa pun toate la locul lor
Fetelor, as vrea totusi sa nu mai fiu asa de obsedata, nu stiu...mama zice sa nu mai bag in seama. degeaba, zici ca doar acolo ma gandesc

Cand eram in liceu era ok, faceam curatenie, aveam timp. Ce sa va mai zic ca veneam de la scoala si poate aveam o gramada de invatat dar pana nu erau toate aranjate pur si simplu nu puteam sa fac nimic
Acum totusi nu mai sunt la liceu, si nu mai am atata timp liber.
trebuie sa ma schimb.
Gata cu obsesia care nu isi are rostul. usor de zis... greu de facut

Acum sunt curioasa, mai sunt maniace ale curateniei aici pe forum. Nici voi nu puteti dormii pana nu e bucataria in ordine dupa ce ati gatit seara?
Buna Aly...
te inteleg perfect...sotul imi zice maniaca...acum ce sa zic...stiu cum se poate trata..cel putin in cazul meu......ce zici de 2 fetite...pare k?
Pana sa am fetele...eram bubulina gospodina...intr-una aranjam, ordonam...spalam/maturam/aspiram...stergeam zilnic praful, zilnic spalam pe jos (asta e valabila si azi!!!)...Despre mizerie nu are sens sa discutam...nu se poate accepta...eu vb despre dezordine...insuportabil..musai trebuie toate la locul lor...hm...acum este mission imposible...cu 2 fete nu mai poate fi valabil...eu adun intr-o camera ele fac "ordine" in altele...este un o nebunie...
Asa ca fetelor...ca sa nu o iau razna...incet, incet am realizat...ca trebuie sa ma calmez...si sa renunt la obsesia mea...ca fetele sunt mai importante, ca psihicul meu este important...ca nu traiesc intr-o farmacie ...ca avem un camin...ca avem jucarii peste tot...chiar peste tot.....dar e frumos, frumos...si sincer nu imi pasa...e dezordine...dar e o dezordine frumoasa...
Va pup!
__________________
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 14 oct 2012, 12:47:31
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Fetelor, ma alatur si eu!Desi pana acum nu prea mi-am dat seama ca as fi obsedata de curatenieNu stiu daca e bine sau rau,dar mereu patesc asa: spre exemplu,daca vin de la serviciu, obosita si spun ca nu mai fac nimic, nimic in casa astazi, merg si ma asez comod in fotoliu si incerc sa ma relaxez.Pai pot?Nu!Incerc sa citesc o carte, incerc sa stau linsitita la un film dar simt cum ma striga vasele din chiuveta, hainele de pe scaun sau pantofii de la usa!Aspiratorul ma cheama din cutie, a striga disperat!Mai mereu vin dimineata de la serviciu si trec direct la somn, hotarata sa fac curatenia dupa ce ma trezesc dar problema e ca nu dorm,nu reusesc sa dorm,sau daca o fac ma visez facand treburile care ma asteapta in viata reala, si vb serios acumDorm cu grija, ma trezesc de 2-3 ori si ma uit la ceas, sanu cumva sa dorm prea mult si sa nu am timp sa imi fac treburile
Iubi imi spune mereu, <<"zbacanaule", mai stai locului, mai lasa-le ca le faci cand ai timp, cand esti odihnita!>> EI uite, ca eu nu pot!Deci ma alatur si eu grupului
Ma bucur sa suferim impreuna
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 15 oct 2012, 15:46:15
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Si ca sa glumesc putin, am cateva vase-n chiuveta, se ofera cineva? ))
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 15 oct 2012, 15:48:11
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Citat:
Anterior postat de Puffoasa Vezi mesajul
Si ca sa glumesc putin, am cateva vase-n chiuveta, se ofera cineva? ))
eu nu,ca in casa altora nu vreau sa deranjez
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 07:33:54
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul


eu nu,ca in casa altora nu vreau sa deranjez
Amabila esti fata!
Las'. curand o sa am burta prea mare sa mai ajung la vase. ( zic si eu )

Va pup si spor la treaba!
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 21:09:11
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Radeti voi si glumiti, dar nu e chiar de ras Eu in seara asta am ajuns rupta de la munca. Ma termina psihic si fizic astia Nu stiu cat voi mai rezista...
Si ce credeti ca am vazut in salon pe vitrina cea neagra si stralucitoare? Praf , praf si iar praf.
Si ce credeti voi...nu puteam sta de vorba cu mama ca din punctul unde eram pe canapea, direct la praful acela ma uitam. si parca nu puteam vorbii fetelor, nu imi venea sa ma duc nici sa fac dus, ci sa sterg praful... apoi am vazut ca era pe jos ceva mizerie, prin fata usii ... ca aseara a plouat si am adus in casa putina mizerie. Stiu ca exagerez si nu era mult, dar pentru mine nu e ok....
Ma trimis mama la dus cu forta si s-a apucat ea sa dea cu aspiratorul si sa faca putina ordine. cand am iesit m-am simtit mai bine sa vad ca e mai ok, asa ca am facut si la mine in camera putina ordine...
Concluzie: am ajuns sa nu mai stau linistita cand vin de la munca daca nu e totul cum vreau eu
Asta si "datorita" lui iubi care a cumparat obila in casa neagra e superba, dar ma face sa innebunesc
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 21:24:26
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Citat:
Anterior postat de VIODEL Vezi mesajul
buna. iti spun eu ... asta nu e obsesie , e bun simt. nu iti mai face griji, asa ar trebui sa fim toate/toti. eu una m-am regasit in tot ce ai scris si nu ma simt deloc vinovata.
Asa este, bun simt, dar deja cand bunul simt devine prea de tot...in sensul ca nu poti adormii daca nu ai spalat vasele, sau daca nu am pus hainele in dulap dupa ce le-am adunat de afara si impachetat.. ce sa zic, parca nu e chiar ok dar nu reusesc altfel. trebuie sa fac ce trebuie, abia apoi pot sa adorm.
Chestia e ca nu ma deranjeaza, imi place sa traiesc in ordine si disciplina, dar nu e ok cateodata ca vin rupta de oboseala, si ar trebui intai sa ma odihnesc si sa pot amana una alta care nu e urgenta. dar de unde
Usor de zis, greu de facut...
Citat:
Anterior postat de WhiteAngel Vezi mesajul
ba daaa .. eu zic clar ca este o obsesie !
la fel, identica cu tine este si maicamea ! si de altfel matusa mea, adica sora lu` maicamea ..
deci pt ele 2 pixuri puse pe birou inseamna mizerie !

acum 2 zile maicamea a venit din germania si a avut destule bagaje pe care le`am lasat imprastiate prin sufragerie .. ma si miram ca s`a dus ea sa se culce si le`a lasat asa ..
pai de unde ?? ca dimineata s`a trezit pt ca nu putea sa doarma ca nu erau alea stranse de acolo si era obosita dupa 24 de ore de nedormit, dar a trebuit sa se trezeasca sa faca curatenie
mie sincera sa fiu mi se pare deplasat ...

si desi eu sunt o puturoasa si URASC sa fac curatenie .. pt ca de mica am fost super stresata cu chestia asta .. cand raman singura acasa de pleaca ai mei in strainatate, las 2-3 zile max dezastru in casa dupa care ma apuc si fac luna ! deci nu stau in jeg, am si eu limite

daca stau sa ma gandesc bine, si bunicamea (adica mama lor) este la fel .. doar ca a imbatranit si nu mai poate sa faca toata ziua .. dar ea de cand o stiu are pieptan special pt periat ciucurii de la covoare ! nu cumva sa stea vreunu mai stramb ! cand eram mica imi placea sa ii distrug ciucurii ca s`o enervez
Adevarul e ca am mostenit-o treaba asta. Bunica mea din parteaa lui tati cand era mai tanara era obsedata. ma credeti ca se punea in genunchi si statea cu scamele intre buze pana le strangea pe toate de pe covor scame, nu mizerie... toata ziua era tot o treaba. Mama la fel, cand eram in Ro era ff obsedata. De cand e aici, lucreaza asa ceva, deci a devenit mai relaxata. nu se mai streseaza ata. dar si ei ii place curatenia
Ce sa zic... imi place sa am totul in regula, si acest lucru nu vreau sa il schimb. vreau doar sa ma pot reaxa fara sa vad praful de pe mobila care e normal sa fie si dupa ce faci curat. a 2a zi deja se depune , mai ales daca esti intr-o zona la sosea sau ce stiu eu...unde e mai mult praf.
E bine ca nu esti stresata , ce sa zic... ca despre mama ta, asa fac si eu Sa iti zic ca am plecat in tara de multe ori si inainte de a pleca am lasat casa in ordine, curata. cand mam intors am facut intai curat, mi-am desfacut bagajele, abia apoi m-am odihnit, asa ca stiu ce inseamna ce zici tu
Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul


Ba da! Am mostenit boala asta de la mama mea. Doamne fereste sa fie ceva aruncat prin casa sau sa fie mizerie, praf... nu mai am stare! Dupa cate o curatenie generala, ma simt excelent sa stau intr-o casa curata... pacat ca nu tine mult hahahaha
Perioada sarcinii a fost mai grea la mine pentru ca tot efortul fizic trebuia evitat si curatenia a picat in carca sotului meu. El s-a straduit foarte mult, dar tot nu e ok daca nu e facut de mana mea.
Acum am inceput sa fac din nou curatenie in limita in care imi permite operatia si ma simt mult mai bine facand din casuta mea un loc curat si locuibil cand locuiesti langa un barbat zapacit si neatent e mai greu sa ramana ordinea mult timp, dar nimic nu dureaza o vesnicie
Hello Iulia Inca o mica obsedata ca mine Tot de la mama am mostenit si eu
Rau cred ca a mai fost sa stai la "mana" lui cat ai fost graviduta. eu ma enervez imediat , ca am impresia ca nu le pune deloc bine... si ma iau de el.
Al meu e un dezordonat si jumatate. nu va zic la ei acasa ce era. de fapt toti sunt asa. ce sa zic... eu nu as putea traii asa dar de cand sta cu mine, pot sa zic ca nu imi vine sa cred. e chiar ok. ba chiar prea bine. si zic eu ca o sa fie tot mai bine, pentru ca il tin din scurt. important e ca are vointa, ca acasa la maicasa era un dezastru. acum mi-am dat seama ca de fapt conteaza si ce ai in jur...
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 21:36:29
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
nu ma omor cu curatenia, dar macar sa fie totul aranjat inainte sa vina sotul.. haha.. dar curatenie generala.. nu fac zilnic.. cate putin .. dar mai am unele zile cand de abia spal vasele hahah.. alea macar sa fie facute..noroc ca sunt numai eu.. ca sotul vine seara
dar cred ca sotul e mai ;;obsedat decat mine haha.. daca vede cani sau ceva nelalocul lor zice ca e prea multa dezordineee.. haha nu ma stresez eu asa mult.. pe de o parte nu e bine sa te gandesti mereu la fiecare firicel, sa fie la locul lui..nici daca nu folosesti nimic, tot se depune praf sau altceva..
eu zic sa va mai relaxati, si daca va simtiti obosite, sau bollnave, curatenia sa fie pe locul 2.. mai ales daca nu vine nimeni.. si chiad daca vine, nimanui nu ar trebui sa comenteze cat de curat e la perosana respectiva sau nu.. urasc oamenii aia, care te urmaresc ce curat faci..
Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
clar trebuie invatati si copii de mici sa faca..obs asta la mine in fam.. fiind 4 copii, 2 fete 2 baieti.. fratimiu ala mare ne punea mai mult pe noi fetele sa facem..el era sef, dar facea si el treburi mai grele. eram mici de 7 8 ani, si faceam curat cand vine mama sa gaseasca totul ok, chiar frecam si mochetele.. etc.
dar fratimul cel mic, nici pana in ziua de azi, ca e mare 22 ani, nimic nu face.. sormea moare de nervi.. si tot ea face.. deci asa l-a invatat mama, sa ii faca ea de toate..
cat i-am explicat, si spus, se enerveaza si nu asculta deloc.. am vb chiar si cu prietena lui.. i-am zis vezi ce sot iti iei ca nu afce nimic,, si ea cica femeia tre sa faca, auuuuziii.. baietii trebuie sa fie la fel de harnici.
pe mine sotul ma ajuta mult.. si cand il apuca chiar face curat ff bine.
eu uan nu sunt de acord ca unul sa munceasca si restul sa stea.. pai dc sa te rupi in 2 , ca aia nu fac bine, sau nu vor.. sa te imbolnavesti sa fii sclava lor? nici nu sunt de acord cu acele persoane care stau numai cu gura pe tine, ca dc nu faci.. de obicei intre soti exista diferente.. daca nu se accepta, se ajunge la divort.
dar treburile trebuie impartite, mai ales intr-o casa cu mai multi oameni.
cu sotul ma simt ff relaxata, adica imi mai zice sa fac cate ceva, dar eu ii zic ca oricum faceam.. dar ii place lui sa zica..
pe cand , acasa la mama, tata era mereu cu fa aia, bla bla, dc nu ai afcut aia, doar asa sa ne certe haha.. sau daca fiecare facea mizerie, era f greu sa faci peste tot, regula mea era mereu fiecare sa faca cate o bucatica,,
dar sunt si oameni obsedati vb aia, haha care chiar nu suporta un fir pe covor..
nici nu poti sta mereu sa faci numai curat, mai ales daca ai altele de facut.
eu prefer sa fiu asa intre haha.. dar nu fac crize daca sotul nu si-a spalat vasele, sau alte chestii..
Vezi jess...eu nu fac ptr iubi sau ca vine cineva la mine. eu de exemplu dimineata daca ma trezesc si nu merg la unca nu ma pun la tv sau altele. intai imi fac treba prin casa, abia apoi ma pot relaxa, uita la tv sau sa stau la calc. E o chestie psihica, cand veneam de la scoala, cum am mai zis si in primul mesaj, pana nu erau toate in ordine nu puteam invata. ziceai ca sunt nebuna si da... e exagerat cateodata. nu e bine. Dar nu stiu cum sa fac sa ma pot relaxa fara sa vad ca "aia" nu e la locul ei, sau "cealalata" trebuie stersa de praf
Iubi zice ca nu sunt normala, au fost zile cand am si plans din cauza asta. nu puteam sa plec de acasa daca nu faceam ce trebuia. De cate ori nu a tebuit sa plecam ba la film ba ce stiu pe unde si ma apuca plansul de nervi ca trebuia sa imi zica mai repede ca asa eu ma organizam. terminam si curatenia, aveam timp sa ma si pregatesc si nu trebuia sa las treaba pe neterminate.
Deci..nu e bine nici asa. o chestie mai la mijloc. ordine, disciplina si curatenie...DA. dar fara sa devina obsesie
Legat de fratele tau...asa e in familia lui iubi. dar acolo mama lor i-a invatat pe toti asa. si aum ca sunt mari se mira de ce casa ei e un dezastru. acum nu mai poate nici ea ca inainte...deci ce semeni, culegi...cam asa ar fi.
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 16 oct 2012, 21:47:10
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Obsesia pentru curatenie?!

Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Stai linistita, nu esti singura Credeam ca sunt singura care nu poate dormi daca nu luceste camera

Nu cred ca sunt chiar obsedata, dar imi da o siguranta mentala mare sa simt ca totul e OK, la locul lui.

Eu mai am o problema cu punctualitatea, nu suport sa intarzii nici macar 5 minute. Niciodata.
Indiferent de persoana cu care ma vad. Si imi si displac intarzierile, dar nu sunt absurda, stiu ca exista si probleme de trafic etc...
Hello Irina Ma bucur ca esti si tu in club, macar suntem mai multe, noi in lumea noastra de obsedate glumesc si eu urasc intarzierile. din ambele parti. nu imi place sa ajung in intarziere nici sa stau sa astept.
Sa stii ca asa sunt si eu, nu ma simt chiar obsedata, rar am eisoade ca in seara asta ca ma iau nervii f tare. dar ma simt mai bine daca e totul la locul lui. Deci, nu esti singura, vezi cate suntem
Citat:
Anterior postat de anaralu29 Vezi mesajul
Eu sunt aproape ca o perfectionista nu mi place sa vad dezordine in casa dar cateodata nu am incotro ,vin foarte obosita de la servici si inspre weekend adik joi sau vineri nu mai pot face mai nimic las pentru weekend.
Dar..si aici zic un mare dar stiu pe cineva care la munk nu face mai nimic iar cand ajunge acasa e "luna" casa.Acest exemplu ar trebuii ,zic eu,sa ne dea de gandit pentru ca e fooooarte obsedata de curatenie iar momentan e divortata.De ce???Barbasu n o mai suporta....E doar o parere a mea ,atat ..nu vreau ca cineva sa ma interpreteze gresit ,nu sunt contra ***ateniei dimpotriva..as vrea sa vad ca e totul aranjat si curat .
Meseria ei nu vreau s o zic dar cred ca va imaginati toate care ar fii...
In concluzie ,tot ce i prea mult strica......
Va pup!!!
Nici asa cum spui tu nu e ok... Sa stii ca sunt mult barbati pe care ii deranjeaza obsesia aceasta. si intr-un fel e de inteles..Una e sa iti placa curatenia, alta e sa fi obsedata
Asa si eu ca tine... unele chestii le aman, dar nu chestiile care imi sunt sub nas. cum ar fi mizerie pe jos, praf sau altele. de exemplu am de aranjat in debara una alta si am amanat ptr weekend ca sunt chiar rupta aia nu ma deranjeaza atat de tare, dar daca ar fi la vedere cred ca as prostii
Citat:
Anterior postat de MIRUTZA Vezi mesajul
Buna Andra,
Sotul meu e in aceeasi situatiecu tine...Si mie imi place curatenia si fac curat, dar daca sunt foarte obosita ma pot culca si le strang dimineata

Mie imi place, ma relaxeaza sa fac curat in sertare si dulapuri...sa pun lucrurile la locul lor...asta as putea face oricand e nevoie...dar daca e sa sterg masa sau sa spal vasele...am zile cand le fac cu placere si zile in care le fac doar pentru ca trebuie sa fie facute
E bine sa ai un sot caruia ii place ordinea si disciplina Esti norocoasa. dar e si vai de tine daca e obsedat. E grava situatia cand femeia e obsedata, dar cand e barbatul cel obsedat e vai de sotia lui
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, curatenie, dieta, femeile, noi, obsesia, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Obsesia cantarului AndradaMara Am nevoie de ajutor! 50 28 mar 2012 10:54:24
Jurnal Andreea-Mananc pentru a trai, nu traiesc pentru a manca! andreea nicol Arhiva jurnale slabit 185 02 ian 2011 12:33:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole