Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #5961 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 12:33:19
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Am avut un week-end lung, agitat dar si placut in acelasi timp
Din pacate am inceput cu stangul, pentru ca Anei i-a mers burtica Vineri a avut scaun de patru ori si s-a iritat atat de rau la fundic ca si-a facut rana Nu m-a mai anuntat cand face caca si a facut tot in scutec si fiind foarte acid, imediat i-a atacat pielea. Vineri noaptea a fost foarte agitata, cu dureri... Sambata a avut 6 sau 7 scaune (nici nu mai tin minte exact cate, de la cat am tot schimbat-o) si nu ii mai trecea iritatia Am tinut-o si in fundicul gol, am zis sa se usuce mai repede. Dar a facut pipi pe ea in timp ce statea in picioare, si s-a speriat, nu stia ce se intampla si ce simte pe picioruse, dar mai ales o pisca rau de tot A fost mai mult in brate si alintata. I-am luat o crema de fundic de la wickies, pe baza de zinc si musetel si aia a protejat-o mai bine si si-a revenit (adica i-a fost mai bine, in conditiile in care duminica a avut 5 scaune si luni 4).... SI acum mai are bubu la fundic, dar deja e vindecata in proportie de 80%.

Duminica a patit-o iarasi. Intr-o clipa de neatentie din partea mea, Ana s-a intins pe masa si a luat borcanelul in care ii pusesem mancarea, care era gol, si a fugit cu el pe balcon. Acolo l-a scapat pe jos si s-a spart. Pana am ajuns si eu si sotul la ea, Ana cea harnicuta s-a pus sa stranga ea gunoiul si s-a taiat la un degetel Repede la spalat, dezinfectat, pus leucoplast... A umplut un prosop de sange, si-a patat si ei hainele si mie... A plans putin mai degraba de sperietura, apoi era tare curioasa ce face mami si tati. Noi eram mai speriati ca ea

Astazi am fost la analize de sange cu ea. In primul laborator a incercat sa ii scoata din deget, dar nu au reusit asistentele din nici un degetel intepat (cate un degetel de la fiecare manuta) Dar nici nu a plans cand a intepat-o. Era mai curioasa de eprubeta si siringa asistentei Asa ca a trebuit sa mergem la un laborator la alta adresa, insa de acolo i-a scos direct din vena A fost groaznic sa vad cum ii scotea sange din manuta . A trebuit sa fiu tare sa o si tin sa nu se miste, sa ii si vorbesc calm sa o linistesc... A plans putintel saracuta, cand a inceput sa ii traa sangele si cand i-a scos acul, apoi nu a mai avut nici o treaba, s-a jucat cu asistenta, a inceput sa cotrobaie prin sertare si dulapuri, s-a jucat cu usa, parca nu ar fi patit nimic

La noi e tare tare urat afara, erau 14 grade de dimineata, iar vremea asta a doborat-o pe Ana, doarme de 2 ore deja Merg sa vad cum mai e
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5962 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 12:41:26
aleka008's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 165cm, 104.5kg
Mesaje: 480
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Aleka, cei de la cresa nu aveau in meniu mancare pasata, asa cum manca Raisa pana de curand, asa ca am fost nevoita sa ii dau mancare la pachet. Si o sa ii pun micul dejun la ea cand are la cresa tartine cu unt si cascaval/dulceata, spre exemplu.
De la cresa mi-au spus sa nu ma duc sa o iau, asa ca nu am insistat in mod special!
Din aceasta cauza am ales eu gradinita la care o duc. Era una mai mare, la aceesi bani numai ca mai puteai sa optezi pentru supraveghere video si transport dar nu faceau meniu de bb. Aici in total sunt 12 copii, 8 mai maricei, pana in 4 ani si 4 mici. Si cand aveau un singur bb ii faceau separat mancare, dar acum cand au 4. Le-a facut si grupa separata de saptamana asta, ca sa nu mai fie amestecati, totul e spre bine.
Răspuns cu citat
  #5963 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 12:42:43
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Uite ca mai sus am zis doar de partea neplacuta si am uitat de cea placuta

Sambata seara ne-am adunat o gasca de prieteni ca sa facem un fel de bye-bye party pentru un prieten care va pleca in Canada in curand. Am fost majoritatea cu copii, mai putin cel ce pleaca, gazda la care ne-am adunat si un cuplu de prieteni care abia la anul vor face nunta. Dar a fost super ok si fun (a fost si Dorutza si sotul - nasii nostrii ). A fost gratar afara, dar la o mini ciupercuta in curte. Numai bine, pentru ca a venit o ploaie si un frig de numa Am stat pana la 3 si ceva dimineata, de la 9 seara Ana ramasese acasa cu cumnata mea (are 20 de ani si e super indragita de Ana), urma sa se culce asa ca nu ne-am facut griji, mai ales ca nici cumnata nu urma sa se culce repede si o avea in vizor.

Iar duminica s-a mai indreptat vremea putin si am iesit la plimbare cu Ana si sotul. Am mers in parc, am cules papadii si Ana in loc sa mi le dea mie, i le dadea la taica-su' A strans sotul un buchet de papadii si flori de castan Am urcat scarile din parc de N ori, am impins caruciorul (cand vorbesc la plural ma refer in special la Ana , am alergat, am facut "tai tai" la toata lumea de acolo A fost super ca am stat toti trei in relaxare, discutand diverse
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5964 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 12:46:28
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de nicoles23 Vezi mesajul
nu nico , fulgi de ovaz in forma lor naturala, nu de bebe. I-am facut asa cum se face terci cu apa, dar fara zahar sau alt indulcitor, am ras niste mere acolo si ptr el am dat totul prin blender.
A papat 220g. Sunt foarte multumita.
aha,deci prin blender! incerc si eu!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5965 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 12:48:45
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Am fost ieri la sala si am cam exagerat cu exercitiile Am stat 45 de minute la aerobic cu antrenoare, apoi inca 15 minute la fitness si inca o ora la cardio-aparate (bicicleta de brate, stepper, eliptica si banda). Dupa cum ziceau aparatele programate, am facut in jur de 350 kcal la ele + fitness+aerobic.... Si de papat cam putin am papat ieri Si totusi cantarul nu binevoieste sa schimbe numarul

Ieri am decongelat congelatorul si frigiderul, facut curatenie luna De dimineata am fost la plimbare pana la piata, apoi cu Ana in parc. A fost si placut afara Iar la 7 seara eram la aerobic. Astazi m-a prins un junghi in spate, la coaste, de abia ma misc (asta findca am mers cam subtirel imbracata de dimineata la analize), dar ma si dor genunchii, coloana si gleznele de la vreme dar si de la sport. Ma gandesc sa nu merg azi la sala Desi... cui pe cui se scoate ... Voi vedea cum ma simt
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5966 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 12:49:30
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Salutare fetelor!

Intrebare? cand ati inceput sa le dati copiilor mancarea cu bucatele? adica nu facuta pure?

am inceput de cateva zile procesul acesta cu Viktor, cu bucatele de morcov si cartof in mancare dar isi baga mana in gurita si le scoate afara...in plus nu mai vrea sa mai manance la amiaza cand stie ca ii dau mancare pregatita...oare sa mai astept pana la 8 luni? acuma are 7 luni jumatate

chestia e ca banana sau pepene sau painica mananca singur, il las sa muste din ele si nu isi face scarba, daca are bucati mai mari le scoate afara
eu cred ca e prea devreme! parerea mea!
Radu are 10 si jumatate si inca nu mesteca bine! asa papa paine,biscuite,piscot,covrig ,pufuleti,banana si cam atat! intr-o zi mi s-a stricat blenderul si i-am facut cu furculita ,dar era si carne si nu i-a prea placut ,a mancat doar jumatate! il mai las putin si apoi trecem la bucatele!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5967 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 13:03:49
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
pai continua asa o perioada, sa ii dai banana si ce mai papa el, si mai incerci cu bucatele in mancare peste cateva zile

astazi e prima data cand raisa merge la cresa fara mancare de acasa.
sunt mandra cu puiul meu mananca de acolo dar si dezamagita ca nu ii mai place mancare facuta de mine (nu mai vrea ce ii gatesc eu).
are in meniu astazi gris cu lapte, fructe, ciorba de pui cu taitei, piure cu sos si pui ...
super ca papa de acolo!
buna mancare pe ziua de azi!
Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Am intrebat ieri pediatrul daca pot sa ii dau Raisei capsuni si fructe de padure si a spus ca pana la 2 ani sa nu ii dau. am intrebat de asemenea daca are voie scortisoara (facusem orez cu lapte si pusesem deja scortiseara in toata cantitatea, iar raisa tot poftea) si a zis ca e ok scortisoara (auzisem ca e ff buna pentru imunitate).
Robert al meu si acum la 3 ani face alergie la fructe de padure ,deci atentie !!!!
nu stiam asta cu scortisoara pt imunitate!
Citat:
Anterior postat de nicoles23 Vezi mesajul
fetele am pus 3 poze cu noile freze ale baietilor mei.

scumpi lu mama cat imi sunt de dragi

merg sa vad!
Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul


ce chestie: aici la noi e indicat sa incepi chiar de la 4 luni cu piureuri de frcute de padure, piure de capsuni i-am dat lui Viktor de la 6 luni...ce diferente mari in crestera copiilor
pai probabil pt ca sa se invete cu ele si sa nu faca alergie cand sunt mai mari?
Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
apropo de cirese: cand ne-am mutat in casa asta acu 2 ani am plantat un cires, anul asta are si el primele lui 5 floricele mi asa de drag de el, a inflorit la timp ca sa guste si piticul nostru cirese de la noi din gradina
ce super!
Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Ce frumos, Anca! La noi nu prea mai e practica asta cu mancatul din gradina!

Of, tocmai m-au sunat de la cresa ca Raisa are febra 38,2
am sunat pediatrul si mi-a zis sa o urmaresc, sa ii mai doau doar diseara augumentin (ca e a 5-a zi si ca sa il mai sun, mi-a zis ca poate fi de la dinti, am impresia ca ii mai ies dintisori)
sanatate micutei!
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Salutare fetelor
Am intrat sa va urez o si minunata
Sper sa pot sa mai stau sa va mai zic una alta, cum a fost in week-end si sper sa ma lase Ana (doarme de mai bine de o ora jumate si ar cam fi cazul sa se trezeasca ), dar sper sa reusesc
o zi minunata!
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Legat de slabit... se pare ca cantarul se tot invarte intre 74 si 73 kg indiferent ce as face. Dar in schimb centimetrii se vad mai putin e ici pe colo Am 1 cm jos din talie si 1,5 m jos de pe burta Picioare, piept si brate nu am mai masurat ca au intervenit altele E ciudat rau cum kg raman si centimetrii pleaca
la mine nu merge in jos nici una nici alta!
de maine reincep sportul! am scapat in sfarsit de' musafiri'!
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Am avut un week-end lung, agitat dar si placut in acelasi timp
Din pacate am inceput cu stangul, pentru ca Anei i-a mers burtica Vineri a avut scaun de patru ori si s-a iritat atat de rau la fundic ca si-a facut rana Nu m-a mai anuntat cand face caca si a facut tot in scutec si fiind foarte acid, imediat i-a atacat pielea. Vineri noaptea a fost foarte agitata, cu dureri... Sambata a avut 6 sau 7 scaune (nici nu mai tin minte exact cate, de la cat am tot schimbat-o) si nu ii mai trecea iritatia Am tinut-o si in fundicul gol, am zis sa se usuce mai repede. Dar a facut pipi pe ea in timp ce statea in picioare, si s-a speriat, nu stia ce se intampla si ce simte pe picioruse, dar mai ales o pisca rau de tot A fost mai mult in brate si alintata. I-am luat o crema de fundic de la wickies, pe baza de zinc si musetel si aia a protejat-o mai bine si si-a revenit (adica i-a fost mai bine, in conditiile in care duminica a avut 5 scaune si luni 4).... SI acum mai are bubu la fundic, dar deja e vindecata in proportie de 80%.

Duminica a patit-o iarasi. Intr-o clipa de neatentie din partea mea, Ana s-a intins pe masa si a luat borcanelul in care ii pusesem mancarea, care era gol, si a fugit cu el pe balcon. Acolo l-a scapat pe jos si s-a spart. Pana am ajuns si eu si sotul la ea, Ana cea harnicuta s-a pus sa stranga ea gunoiul si s-a taiat la un degetel Repede la spalat, dezinfectat, pus leucoplast... A umplut un prosop de sange, si-a patat si ei hainele si mie... A plans putin mai degraba de sperietura, apoi era tare curioasa ce face mami si tati. Noi eram mai speriati ca ea

Astazi am fost la analize de sange cu ea. In primul laborator a incercat sa ii scoata din deget, dar nu au reusit asistentele din nici un degetel intepat (cate un degetel de la fiecare manuta) Dar nici nu a plans cand a intepat-o. Era mai curioasa de eprubeta si siringa asistentei Asa ca a trebuit sa mergem la un laborator la alta adresa, insa de acolo i-a scos direct din vena A fost groaznic sa vad cum ii scotea sange din manuta . A trebuit sa fiu tare sa o si tin sa nu se miste, sa ii si vorbesc calm sa o linistesc... A plans putintel saracuta, cand a inceput sa ii traa sangele si cand i-a scos acul, apoi nu a mai avut nici o treaba, s-a jucat cu asistenta, a inceput sa cotrobaie prin sertare si dulapuri, s-a jucat cu usa, parca nu ar fi patit nimic

La noi e tare tare urat afara, erau 14 grade de dimineata, iar vremea asta a doborat-o pe Ana, doarme de 2 ore deja Merg sa vad cum mai e
ooo...ce de peripetii!
sper sa ii treaca burtica ,'buba' de la fund si rana de la deget!
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Uite ca mai sus am zis doar de partea neplacuta si am uitat de cea placuta

Sambata seara ne-am adunat o gasca de prieteni ca sa facem un fel de bye-bye party pentru un prieten care va pleca in Canada in curand. Am fost majoritatea cu copii, mai putin cel ce pleaca, gazda la care ne-am adunat si un cuplu de prieteni care abia la anul vor face nunta. Dar a fost super ok si fun (a fost si Dorutza si sotul - nasii nostrii ). A fost gratar afara, dar la o mini ciupercuta in curte. Numai bine, pentru ca a venit o ploaie si un frig de numa Am stat pana la 3 si ceva dimineata, de la 9 seara Ana ramasese acasa cu cumnata mea (are 20 de ani si e super indragita de Ana), urma sa se culce asa ca nu ne-am facut griji, mai ales ca nici cumnata nu urma sa se culce repede si o avea in vizor.

Iar duminica s-a mai indreptat vremea putin si am iesit la plimbare cu Ana si sotul. Am mers in parc, am cules papadii si Ana in loc sa mi le dea mie, i le dadea la taica-su' A strans sotul un buchet de papadii si flori de castan Am urcat scarile din parc de N ori, am impins caruciorul (cand vorbesc la plural ma refer in special la Ana , am alergat, am facut "tai tai" la toata lumea de acolo A fost super ca am stat toti trei in relaxare, discutand diverse
ce scumpa trebuie sa fie fata !
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Am fost ieri la sala si am cam exagerat cu exercitiile Am stat 45 de minute la aerobic cu antrenoare, apoi inca 15 minute la fitness si inca o ora la cardio-aparate (bicicleta de brate, stepper, eliptica si banda). Dupa cum ziceau aparatele programate, am facut in jur de 350 kcal la ele + fitness+aerobic.... Si de papat cam putin am papat ieri Si totusi cantarul nu binevoieste sa schimbe numarul

Ieri am decongelat congelatorul si frigiderul, facut curatenie luna De dimineata am fost la plimbare pana la piata, apoi cu Ana in parc. A fost si placut afara Iar la 7 seara eram la aerobic. Astazi m-a prins un junghi in spate, la coaste, de abia ma misc (asta findca am mers cam subtirel imbracata de dimineata la analize), dar ma si dor genunchii, coloana si gleznele de la vreme dar si de la sport. Ma gandesc sa nu merg azi la sala Desi... cui pe cui se scoate ... Voi vedea cum ma simt
super ca mergi la sala! in acest mod rezultatele nu vor intarzia sa apara!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5968 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 13:12:36
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Burtica i s-a indreptat, fundelul isi revine iar la deget deja e inchisa rana de ieri. Se vede ca o zgarietura. Treaba cu burtica se pare ca a fost de la dinti. I-a iesit sambata inca o masea si ii este umflata gingia din dreptul caninilor de sus Astept alte probleme de la dintisorii astia are deja 4 dinti si doua masele, vedem care iese urmatorul
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5969 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 13:37:10
nicoles23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Incerc sa maninc sanatos :)
Date: 163cm, 58.8kg
Mesaje: 1.004
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

vai Gea chiar ca ce de-a peripetii .

Eu la primul copil nici nu am stiut cand i-au iesit dintii si maselele. Doar ultimele masele ce au iesit pe la 2 ani au fost mai cu febra in rest a fost ok.

Acuma Tavi e mai marait, e tot cu mana in gura, muci, bale....e diferit.

Eu am temrinat papa si ptr noi si ptr prunc. Am facut ordine la sot in dulap dar nu i-am zis, e surpriza. De regula fiecare isi face ordine la el in dulap.....e regula de cand ne-am casatorit , dar cum stau acasa acuma 1 data pe an pot sa i aranjez eu hainele.

Mai putin si plec dupa pitic la gradi si sper sa nu mai ploua, ca ieri a inceput sa ploua cand am ajuns noi. Sa mai domolit inspre casa dar na....nu e fain cu 2 copii in ploaie.

va pup
__________________
nicoles23, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Răspuns cu citat
  #5970 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 14:00:43
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

da, am fost in weekend la distractie.. nu cred ca am povestit... nu mai stiu
am luat toata casa dupa noi si am dus-o la mama. acolo la 10 l-am adormit pe david si apoi dupaindicatiile de rigoare am plecat la petrecerea de care povestea si Gea.. am avut curajul s afac chestia asta doar pt ca david mai papa si lapte praf nu doar tzitzi si mai nou adoarme si cu taica-sau nu doar cu mine.
din ce mi-a povestit mama a dormit de la 10-12. apoi s-a trezit nu a vrut nici ceai, nici lapte. l-a luat mama din patut i-a pus suzeta in guritza si au dormit impreuna in patul mare.. a zis mama ca a tot cautat-o la tzitzi dar pana la urma cand se trezea adormea iar.. a vrut sa ne sune de cateva ori dar tata a zis ca ne lasa sa ne distram si numa daca face scandal mare ne suna
mama a fost foarte incantata ca l-a avut vreo 2 ore asa aproape de ea.. l-a pupat mangaiat si giugiulit de numa numa..
la 2 jumate am mers acasa, nu ca nu as mai fi stat dar s-a bagat frigul in mine si nu mai puteam.. ma mir ca nu m-am racit la ce frig am indurat..
eu una m-am distrat de minune.. n-am baut o gura de alcool dar tot mi se parea foarte funny tot ce sa intampla (eu si flaviu n-am baut alcool, flaviu a baut 3 beri fara alcool ). am ras de numa numa..
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole