Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal princess95

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #41 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 18:14:51
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Bravo tie, Nadea, ai mancat foarte frumos astazi pana acum! Abia astept sa vad unde ajungi cu masa de seara! Tii post, sau mananci de toate? Ca daca mananci de toate, e timpul de ceva carnita sau branzica pentru diseara, ok? Si nu uita: sport intre cina si culcare: macar aspira prin casa! Ca asta o sa o mai calmeze si pe mama ta, ca o ajuti .

Ca sa-mi vezi meniurile uite, te duci sub numele meu unde scrie Calorii meniuri. Ar trebui sa te uiti la luna noiembrie, in ultimele zile. In mod alternativ eu scriu cam tot ce mananc in linkul concursului de post sanatos, adica Concurs: La post, dar sanatos! .Tine cont si ca eu sunt mult mai mica decat tine, deci am nevoie de mai putina mancare.

Azi abia astept sa joc fotbal. Jucam la ora 9 si tocmai planuiesc sa mananc o salata de couscous (cred ca seamana un pic cu hrisca prajita) ca sa am forta sa pot juca. Tie iti place vreun sport in mod special?

Te pup dulce,
Cristina
Pai de luni tin post ,vreau sa-l tin pin de Craciun pe 25 decembrie,caci n-o sa ma pot aptine la sarbatori de la bunatatisi nu sunt sigura ca am pus in meniu cantitatile exacte poate gresesk ceva ,dar cel mult + 200-300 cal.Fac aerobic vreo 4 zile/sapt ...vin si plec pe jos la scoala asta-i circa 30 min incolo si 30 min inapoi.Acus iti citesk meniul si mai compar ....poate imi dai niste idei de cina,,,,,,a da si acus o sa aspir putin ............o sa-ti zik reactia mamei
Răspuns cu citat
  #42 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 18:32:09
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de princess95 Vezi mesajul
Pai de luni tin post ,vreau sa-l tin pin de Craciun pe 25 decembrie,caci n-o sa ma pot aptine la sarbatori de la bunatatisi nu sunt sigura ca am pus in meniu cantitatile exacte poate gresesk ceva ,dar cel mult + 200-300 cal.Fac aerobic vreo 4 zile/sapt ...vin si plec pe jos la scoala asta-i circa 30 min incolo si 30 min inapoi.Acus iti citesk meniul si mai compar ....poate imi dai niste idei de cina,,,,,,a da si acus o sa aspir putin ............o sa-ti zik reactia mamei

Aha, ok. Daca tii post, atunci e important sa nu manaci un exces de legume cu multe fibre seara, pentru ca se digera greu. Stii cum e la vaci? La ele cele 4 camerute ale stomacului lucreaza tot timpul ca sa digere iarba. Pentru seara poti sa lasi supa de linte (o portie serioasa), un ardei umplut de post, poate niste mazare fierbinte cu ceapa. Mie imi mai place si coliva sau graul fiert daca il am in casa -- e minunat!

In ce directie ai eroare de calcul: pui prea putine kcal sau pui prea multe in meniu. Pentru ca la tine 200 kcal in minus fata de cat zici ca mananci e FOARTE mult!

E foarte important sa reduci sportul excesiv. Acesta este inca o simptoma a anorexiei si la cat esti tu de slaba acum iti poate face rau. Stiu ca e foarte greu sa renunti complet, asa ca in prima instanta e ok daca reusesti sa schimbi aerobicul in ceva mai putin solicitant, precum mersul pe jos (nu Nordic Walking). Adica asta inseamna ca te duci si te intorci pe jos. Fa-ti un program in care sa poti merge pe jos fix o ora in fiecare zi. In rest nu ai voie sa faci sport solicitant, numai aspirat .

E foarte important sa-ti dai seama ca daca te simti plina trebuie sa-ti impui sa te relaxezi in loc sa te pedepsesti pentru ce ai mancat. Asta se face cel mai bine uitandu-te la televizor la un serial favorit, sau ascultand muzica. Eu personal -- sa nu razi de mine -- ascult povesti ale copilariei, am gasit o gramada pe Trilulilu. Tugulea Taichii si Fat Frumos Voinicul Codrului mi-au placut intotdeauna. De curand mi-am facut abonament pe amazon.de ca sa cumpar o carte audio in fiecare luna si deocamdata sunt carti foarte interesante. Ascult povesti sau brodez cand simt ca ma prinde nelinistea ca am mancat prea mult.

Vrei sa pui o poza ca sa te vedem si noi? Eu am pus cateva acum ceva vreme, ar trebui sa mai fie pe aici.

Hai curaj! Te astept mai tarziu la raport!

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #43 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 08:19:23
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Aha, ok. Daca tii post, atunci e important sa nu manaci un exces de legume cu multe fibre seara, pentru ca se digera greu. Stii cum e la vaci? La ele cele 4 camerute ale stomacului lucreaza tot timpul ca sa digere iarba. Pentru seara poti sa lasi supa de linte (o portie serioasa), un ardei umplut de post, poate niste mazare fierbinte cu ceapa. Mie imi mai place si coliva sau graul fiert daca il am in casa -- e minunat!

In ce directie ai eroare de calcul: pui prea putine kcal sau pui prea multe in meniu. Pentru ca la tine 200 kcal in minus fata de cat zici ca mananci e FOARTE mult!

E foarte important sa reduci sportul excesiv. Acesta este inca o simptoma a anorexiei si la cat esti tu de slaba acum iti poate face rau. Stiu ca e foarte greu sa renunti complet, asa ca in prima instanta e ok daca reusesti sa schimbi aerobicul in ceva mai putin solicitant, precum mersul pe jos (nu Nordic Walking). Adica asta inseamna ca te duci si te intorci pe jos. Fa-ti un program in care sa poti merge pe jos fix o ora in fiecare zi. In rest nu ai voie sa faci sport solicitant, numai aspirat .

E foarte important sa-ti dai seama ca daca te simti plina trebuie sa-ti impui sa te relaxezi in loc sa te pedepsesti pentru ce ai mancat. Asta se face cel mai bine uitandu-te la televizor la un serial favorit, sau ascultand muzica. Eu personal -- sa nu razi de mine -- ascult povesti ale copilariei, am gasit o gramada pe Trilulilu. Tugulea Taichii si Fat Frumos Voinicul Codrului mi-au placut intotdeauna. De curand mi-am facut abonament pe amazon.de ca sa cumpar o carte audio in fiecare luna si deocamdata sunt carti foarte interesante. Ascult povesti sau brodez cand simt ca ma prinde nelinistea ca am mancat prea mult.

Vrei sa pui o poza ca sa te vedem si noi? Eu am pus cateva acum ceva vreme, ar trebui sa mai fie pe aici.

Hai curaj! Te astept mai tarziu la raport!

Cu mult drag,
Cristina
Neata,slabute!!!
Nustiu cantiatile exacte la crupe ....pot sa spun cite linguri ,poate iti spuneti si mie :o lingura medie plina cu virf...cite grame sunt???....Azi dimineata la MD: am baut ceai verde cu o bucata de lamaie si 1 bucatica de DoReMi si 2 fursecuri.Acum is la skoala asak nu pot pune poze cu mn , dar deodata ce vin akasa o sa pun neaparat .In legatura cu sportul OK ...o sa las doar 1h de mers pe jos ...caci ador asta ...mai ales ca azi la noi a nins e asa frumos
ador iarna......Si am si eu o intrebare....ANOREXIA afecteaza doar sistemul nervos sau voi avea apoi si probleme mereu cu greutateacaci am citi mult de ea ,dar nu am inteles cum pot scapa de asta si daca voi avea apoi urmari gravesau le pot depasi.....
APROPO: Nu m-am cintarit nici eri ,nici azi si nu am de cind nici miine sa ma kintaresc....fac progrese.......Mai am multe de spus ,dar trebuie sa plec....Ne vedem dupa ore
Răspuns cu citat
  #44 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 08:54:41
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Salut, buna dimineata Nadea!

Vad ca esti un pic nelinistita azi. Asta e lipsa de nutritie: ieri vad ca nu ai reusit sa ajung la 800 kcal, care e tinta ta. Nu putem juca jocul asta daca nu o facem cum trebuie. Hai, incercam sa ajungem la 800 kcal azi?

Iarta-mi ignoranta, nu mai locuiesc de 11 ani in Romania: ce e aceea DoReMi (in afara de un serial de anime)? Si ce sunt acelea "crupe"? In vocabularul meu, crupa e partea din spate a unul animal (fundul, adica).

Ieri nu ai mai mancat seara. Hai sa incercam azi si o masa de seara azi (trebuie sa ai 3 mese!): un castron mare de supa (asta face 250 ml, numarul de kcal depinde de tipul de supa) si o salata cu 1 ardei, 3 morcovi, putina varza, 2 rosii, si niste salata verde. Ca dressing pui numai o umbra de ulei si zeama de lamaie. Ai grija sa nu pui prea multa sare.

Da, anorexia e o boala foarte, foarte grea, care niciodata nu dispare cu desavarsire. Trebuie sa te lupti cu ea tu singura, nu te poate ajuta nimeni sa-ti scoata din minte impulsul sa nu mananci. De aceea incerc acum sa ma mentin si eu, si o fac impreuna cu tine: e important sa iesim din cercul vicios de infometare si slabire. Stiu ca ti-e greu si ti-e frica sa mananci, insa ai promis sa ai incredere in mine, deci incearca sa ai incredere pentru trei zile. Bravo ca nu te-ai cantarit!

Eu ieri am jucat fotbal seara cu baietii de la servici. A fost minunat, am inscris de 2 ori! Superb . Te pup dulce, mult succes!

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #45 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 09:14:28
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de princess95 Vezi mesajul
AME esti intradevar foarte frumoasa
Multumesc mult, printesa, dar din poza de la avatar si tu esti o scumpica de fata. Iar la 15 ani cred ca arati ca un inger.
Stii, eu mi-as dori sa ma mai intorc la varsta aia, fara probleme, fara griji. eu imi amintesc ca eram mai tot timpul vesela, optimista, visatoare, fericita.
Exact cum esti tu acum cand ninge.
E un pas faptul ca nu te-ai cantarit, trebuie sa te felicit pt asta!
Dar nu e ok ca nu ai mai mancat nimic aseara, asa ca. Sa nu mai sari peste cina ca uite ce te asteapta!
Anorexia nu efecteaza direct greutatea, ci indirect. Ea afecteaza psihicul, ea te face sa nu mai mananci, e o forma de obsesie imbinata cu depresiii, anxie. Obsesia greutatii, frica de mancare, depresiile care vin dupa din nealimentarea organismului, neputinta, oboseala, slabiciune, si, in cateva luni de infometare, lipsa ciclului si multe, multe probleme de sanatate fizica. E ca la domino, o data cazuta o piesa, dupa pica toate.
De aceea e atat de important sa inveti sa o controlezi, sa iesi din starea asta si sa iti dai seama ca esti frumoasa nu numai cu pielea si oasele.
Sa stii ca astept o poza cu tine, dar o poza recenta, de acum, de la 43, plus una mai veche, de cand aveai 57. Asa, puse una langa alta.
Bafta multa azi la scoala! Ne auzim mai pe seara ca eu astept musafiri si vor sta cam toata ziua la mine. Te pupic!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #46 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 19:42:19
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut, buna dimineata Nadea!

Vad ca esti un pic nelinistita azi. Asta e lipsa de nutritie: ieri vad ca nu ai reusit sa ajung la 800 kcal, care e tinta ta. Nu putem juca jocul asta daca nu o facem cum trebuie. Hai, incercam sa ajungem la 800 kcal azi?

Iarta-mi ignoranta, nu mai locuiesc de 11 ani in Romania: ce e aceea DoReMi (in afara de un serial de anime)? Si ce sunt acelea "crupe"? In vocabularul meu, crupa e partea din spate a unul animal (fundul, adica).

Ieri nu ai mai mancat seara. Hai sa incercam azi si o masa de seara azi (trebuie sa ai 3 mese!): un castron mare de supa (asta face 250 ml, numarul de kcal depinde de tipul de supa) si o salata cu 1 ardei, 3 morcovi, putina varza, 2 rosii, si niste salata verde. Ca dressing pui numai o umbra de ulei si zeama de lamaie. Ai grija sa nu pui prea multa sare.

Da, anorexia e o boala foarte, foarte grea, care niciodata nu dispare cu desavarsire. Trebuie sa te lupti cu ea tu singura, nu te poate ajuta nimeni sa-ti scoata din minte impulsul sa nu mananci. De aceea incerc acum sa ma mentin si eu, si o fac impreuna cu tine: e important sa iesim din cercul vicios de infometare si slabire. Stiu ca ti-e greu si ti-e frica sa mananci, insa ai promis sa ai incredere in mine, deci incearca sa ai incredere pentru trei zile. Bravo ca nu te-ai cantarit!

Eu ieri am jucat fotbal seara cu baietii de la servici. A fost minunat, am inscris de 2 ori! Superb . Te pup dulce, mult succes!

Cristina
Cu cina incep de mine ...ca azi e deja prea tirziu....am avut o zi cam incarcata asa ca nu am dovedit sa va citesk mesajele mai inainte....dar azi am avut 800 kcal ...vezi te askult Cristinasi nu m-am kintarit defel....
mama imi face ciorba pe mn la cina asak miine promit o sa am si cina
acus adaug pozele
FeTelOr Ms MULTva mai zik amus unele amanunte,termin compunerea la limba si va povestesk totul mai detaliat
Răspuns cu citat
  #47 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 20:27:13
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Nadea, felicitari pentru meniul de azi! Mi-a placut in mod deosebit branza de oaie adaugata acolo: te incurajez sa mananci cat mai multe lactate! Sper si ca ai spus adevarul gol-golut, asa-i? Ca daca ai fost fata buna si ai zis tot adevarul, iti va merge bine de tot si cu compunerea si cu tot restul!

Sa ne scrii ce a zis mama ta ieri cand ai aspirat! Azi ce planuiesti sa faci, te plimbi putin afara, maturi prin casa sau prin curte, sau poate aerobic? Nu trebuie sa dureze mult, deci nici o grija.

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #48 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 21:51:17
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Nadea, super pranz. Cu MD-ul tau nu ma inteleg eu prea bine, stii tu, bomboanele si do-mi-no-ul), dar e un mare pas facut de tine la pranz. Bine, mi-ar fi placut sa ai macar o cana de compot cu o felie de paine integrala la cina, dara daca spui ca de maine remediezi, esti iertata.
Astept pozici cand ai tu timp. Pana una alta, bafta multa si spor la compunere!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #49 (permalink)  
Vechi 03 dec 2010, 17:51:25
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Scuze fetelor ca nu am scris,dar intradevar am fost extrem de ocupata
am avut foarte multe temeapropo am luat un 10 la compunere
Azi e vineri asa ca am tinut post ....am ajuns iarasi la 850 cal....nu m-am kintarit deja a 3 ziMa tem miine sa ma apropii de cintar oare ce are sa-mi zica??...Miine dimineata va informez si pe voi.Mama a fost extrem de bucuroasa de aspirat,zice ca in general de cind am intrat in comunitate m-am skimbat spre bn si ca ma alimentez mai bn decit la inceput( o data in zi si acea extrem de mica).....spera si ea ca voi ve-ti putea sa ma reintoarce-ti cite putin.Acum sunt intratit de curioasa ce greutate am ,dar va askult si nu ma kintaresk pina miine.Am dat azi de un mar cit jumate de cap de-al meui-mi pare rau cam ca l-am mincat pe tot...era extrem de mare ....nustiu oare cite grame ar fi avut .Ce ziceti de meniul meu de azi???Cam m-am simtit rau prima jumatate a zilei ...sleita de puteri ...cred ca iarna asa actioneaza asupra mea ,apoi mi-am revenit acum sunt ok
PS.am incercat dar nustiu cum sa adaug pozepoate imi ziceti si mie
Răspuns cu citat
  #50 (permalink)  
Vechi 03 dec 2010, 18:08:33
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Buna, printesa mea draga!

Bravo tie ca te tii bine de treaba. Nu uita sa faci o activitate si azi, si sa nu mananci dupa ora 19! Stiu cat ti-e de greu sa stai departe de cantar, dar trebuie sa fii tare! Dependenta de cantar e mizerabila si iti face numai rau! Ai vazut vreodata la televizor vreun documentar cu copiii din Africa pe jumatate morti de foame? Acelora li se umfla burta ca un butoi din cauza ca n-au ce manca si beau apa ca sa se umple. Deci infometarea duce direct la dilatari ale stomacului!

Sa nu-ti para rau de marul acela oricat de mare ar fi fost! Crede-ma: atat timp cat te tii de reguli, nu are importanta prea mare daca din cand in cand mananci si jumatate de harbuz (pepene verde). Cele mai mari mere pe care le-am vazut eu au cam 250 g. Pune 300 g daca vrei, ca sa stii ca sigur n-ai mancat mai mult.

Sleiala apare din cauza ca nu mananci, si atunci organismul tau e foarte slabit. Din cauza asta daca mananci ai mai multa energie. M-am uitat pe meniul tau: din pacate din cauza postului nu prea ajungi la proteinele necesare. Iti sugerez sa mananci putin avocado, linte sau mazare seara.

Ce nu-mi place asa de mult la meniul tau e ca te concentrezi cam tare pe carbohidrati: fainoase si dulciuri. Ai de exemplu placinta cu foietaj si cartofi, si pe deasupra si turta dulce. As prefera sa vad ca de dimineata mananci putina zacusca, ori cu paine integrala, ori cu biscuiti gen WASSA (care practic nu au calorii).

De asemenea te rugasem sa nu mananci atatea fructe. Motivul e urmatorul: atunci cand incercam sa ne luptam cu anorexia, prima greseala pe care o facem e sa incercam sa mancam numai mancaruri pe care ni le permiteam inainte (la anorexie/slabire), dar in cantitati mai mari. Bravo tie ca te tii insa de meniu si mananci macar la pranz o portie adevarata! Pe de alta parte, in loc de o parte din fructe poti mai bine sa aleg o bucatica de paine cu zacusca, sau niste cacao cu apa, indulcita cu fructoza (cacaoa practic nu are calorii, iar fructoza e mai sanatoasa ca zaharul si nu se pune).

De asemenea poti manca drept gustare si o mana de nuci/alune/migdale, care ajuta si ele foarte mult.

Sunt mandra insa de tine pentru progresul tau. Mult curaj si sa vedem maine (nu uita ca ai promis sa te tii de planul nostru!). Te pup dulce, felicitari pentru compunere! Despre ce era vorba?

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
adolescente, alimentatie, greutate, infometare, jurnal, kilograme, slabire, yoyo


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole