Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #121 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 07:42:10
mikaelaflo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 mar 2011
Locaţie: Curtea de Arges, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica, 3 mese + 2 gustari
Date: 165cm, 88.8kg
Mesaje: 740
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul
Briana mi s-a tresit noaptea pana pe la 8 luni.Apoi fara sa fac nimic a inceput sa doarma neintrerpt,exceptie facand unele nopti cand mai viseaza urat si se trezeste urland,o iau putin in brate ii pun un pic de apa si adoarme fara probleme inapoi.Eu am mai invatat-o si de mica sa doarma cand vrea,nu am adormit-o niciodata in brate sau cu mine in pat.Poate ca si asta a contat ca si-a facut programul cum a vrut si e super asa!Depinde foarte mult de copil.
Si sa sti Whaley ca nici Briana mea nu vorbeste mai deloc si tot asa are 1 an si 10 luni.Toate la timpul lor!
Ma bag si eu in discutii de mamici.Sper ca nu va suparati!
Pup mamici si pitici!
PS:Vreau si eu reteta de baiat!
Andrada, reteta de baiat o are sotul tau. Gena sexului „Y„ vine de la barbat! Asa ca spune-i, data viitoare cand va ganditi sa faceti bebe, sa puna XY in miscator
__________________
Drumul spre o viata sanatoasa
mikaelaflo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2427 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1910 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #122 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 07:51:05
mikaelaflo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 mar 2011
Locaţie: Curtea de Arges, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica, 3 mese + 2 gustari
Date: 165cm, 88.8kg
Mesaje: 740
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Jolye, de-ar fi atat de simplu....dar nu e....Darius al meu doarme in patut la el..deci eu nu sunt cauza cu siguranta..ma gandeam ca poate vrea sa doarma cu mine si de aia se trezeste, dar de unde....aseara l-am luat cu mine in pat si nu a inchis deloc ochii pana nu l-am pus la el.
Problema lui e ca ii este foame noaptea! el vrea lapte noaptea si eu nu vreau sa ii dau...am incercat cu apa, apoi ceai, iar apa si tot se trezeste din ora in ora si pana nu-i dau lapte nu se lasa.....mi-e frica sa nu-l fac urias.....voi ce spuneti??
Alina, nu stiu cum ai inceput cu apa si ceaiul....treptat, cum te-am rugat,sau dintr-o data...cand am inceput eu, prima data cand s-a trezit, i-am dat ceai. Cand s-a trezit iarasi, i-am dat lapte. Si tot asa. Dupa lapte o sa doarma sigur o perioada mai lunga. Inainte de culcare fa-i un biberon plin si lasa-l sa bea cat vrea el, sa se sature bine. Nu-ti fa grji ca o sa bea prea mult, o sa bea atat cat sa se sature. Bebeii nu fac niciodata mai mult decat pot. Si noaptea, daca ti-e frica sa nu-l faci urias din lapte, fa-i-l diluat...doar sa aiba gust de lapte...un fel de apa cu putin lapte, doar sa simta gustul. Nu e normal sa manance noaptea, stomacul lui trebuie sa se odihnesca si el....deci nu-ti fie teama sa-i scoti mesele de noapte!
__________________
Drumul spre o viata sanatoasa
mikaelaflo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2427 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1910 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #123 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 07:58:29
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de mikaelaflo Vezi mesajul
Trebuie inceputa devreme educatia in acest sens. Eu la 3 luni, cand a inceput sa faca diferenta dintre zi si noapte, daca se trezea noaptea, o trezeam ziua, nu o lasam sa doarma mai mult de 1 ora pe repriza, iar seara era destulde obosita ca sa nu mai stea treaza noaptea. Apoi am inceput sa-i dau apa/ceai in loc de lapte. Si in plus, daca se trezea si nu adormea la loc, o lasam in patut pe intuneric pana se plictisea, cand incepea sa planga, ii dadeam biberonul cu ceai si adormea.
Mihaela, toata lumea sta bine cu teoria, dar practica poate fi alta. Ce parere ai de un copil care doarme in 3-4 reprize de cate 30 de minute ziua (asta era fiimiu, de la 4-5 luni pana spre un an)? Cat sa-l tii treaz, mai ales ca un copil obosit e iritabil, plange continuu si adoarme de 2 ori mai greu cand chiar vrei sa-l culci.
Dar de unul care cand vrea lapte urla pana la voma ca sa il obtina? Tot el... Nu a acceptat niciodata ceai in loc de lapte, cand simte ce-i in biberon refuza sa bea (sau, de cand a mai crescut, loveste peste el si da din cap stanga-dreapta) in schimb am facut "experimentul" sa vad ce face daca nu-i dau, in mai multe momente, si a urlat pana s-a invinetiit, a vomat si s-a inecat cu propria voma. Mai mult de momentul asta nu m-a lasat inima sa-l las, e totusi copilul meu nu "dusmanul de clasa".
Si nu, nu am aprins lumina, nu m-am jucat cu el noaptea, nu am vorbit, i-am spus cate juma' de ora "ssshhhh", l-am lasat in patut, l-am mangaiat, nu l-am mangaiat, daca asa nu a mers peste 2-3 nopti l-am luat in brate, l-am luat in patul nostru, l-am plimbat prin casa leganat, l-am plimbat prin casa in carut, am facut ORICE sa-l fac sa doarma noaptea (ca poate va puteti imagina cum e sa nu dormi un an jumate, chiar eram dispusa sa stau si-n cap numai sa doarma) si nu a mers nimic vreme de 18 luni pana nu i-am dat biberonul de lapte.
Adevarul e ca tehnica asta nu functioneaza la toti copii...

In plus, de 2 luni nu mai mananca noaptea, dar tot se trezeste, de data asta sa se joace sau sa se uite la desene... Am fost la n-shpe doctori, toti au ridicat din umeri si au spus "asta e tiparul lui de somn, nu aveti ce-i face, peste cativa ani va invata sa stea singur si sa adoarma la loc"...
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #124 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 08:03:12
mikaelaflo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 mar 2011
Locaţie: Curtea de Arges, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica, 3 mese + 2 gustari
Date: 165cm, 88.8kg
Mesaje: 740
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul

Mihaela, toata lumea sta bine cu teoria, dar practica poate fi alta. Ce parere ai de un copil care doarme in 3-4 reprize de cate 30 de minute ziua (asta era fiimiu, de la 4-5 luni pana spre un an)? Cat sa-l tii treaz, mai ales ca un copil obosit e iritabil, plange continuu si adoarme de 2 ori mai greu cand chiar vrei sa-l culci.
Dar de unul care cand vrea lapte urla pana la voma ca sa il obtina? Tot el... Nu a acceptat niciodata ceai in loc de lapte, cand simte ce-i in biberon refuza sa bea (sau, de cand a mai crescut, loveste peste el si da din cap stanga-dreapta) in schimb am facut "experimentul" sa vad ce face daca nu-i dau, in mai multe momente, si a urlat pana s-a invinetiit, a vomat si s-a inecat cu propria voma. Mai mult de momentul asta nu m-a lasat inima sa-l las, e totusi copilul meu nu "dusmanul de clasa".
Si nu, nu am aprins lumina, nu m-am jucat cu el noaptea, nu am vorbit, i-am spus cate juma' de ora "ssshhhh", l-am lasat in patut, l-am mangaiat, nu l-am mangaiat, daca asa nu a mers peste 2-3 nopti l-am luat in brate, l-am luat in patul nostru, l-am plimbat prin casa leganat, l-am plimbat prin casa in carut, am facut ORICE sa-l fac sa doarma noaptea (ca poate va puteti imagina cum e sa nu dormi un an jumate, chiar eram dispusa sa stau si-n cap numai sa doarma) si nu a mers nimic vreme de 18 luni pana nu i-am dat biberonul de lapte.
Adevarul e ca tehnica asta nu functioneaza la toti copii...

In plus, de 2 luni nu mai mananca noaptea, dar tot se trezeste, de data asta sa se joace sau sa se uite la desene... Am fost la n-shpe doctori, toti au ridicat din umeri si au spus "asta e tiparul lui de somn, nu aveti ce-i face, peste cativa ani va invata sa stea singur si sa adoarma la loc"...
E adevarat ca nu toti copii sunt la fel, tocmai de asta am completat sfaturile pt Alina cu: Asculta-ti instinctul de mama, fiecare copil are felulul lui, tu stii mai bine cum e copilul tau. Dadeam doar un sfat care la mine a functionat, care poate fi incercat...nu-i spuneam sa ia o pastila fara indicatia medicului...
PS: Imi pare rau ca ti-a dat atata bataie de cap, multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat copil cuminte si educabil...Oricum sunt sigura ca esti innebunita dupa el, asa energic cum e...
__________________
Drumul spre o viata sanatoasa
mikaelaflo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2427 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1910 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #125 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 08:13:26
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Eu incerc sa vad partea buna a lucrurilor si ma gandesc ca ii va prinde bine in viata faptul ca e hotarat si nu accepta compromisuri (apropo, asta cu somnul e "parfum", nu vreti sa va povestesc cum a fost cu diversificarea ) E un leu adevarat, ce mai...

Adevarul e ca nu l-as schimba cu niciun alt copil, dar tare bine mi-ar prinde niste ajutor (pe care nu-l primesc de nicaieri)...
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #126 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 08:18:06
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul
Alina, m-am uitat acu' la poze ca a intrat tati de "garda"... Darius e minunat si tu esti o dulce... tine-te de treaba si pana in iulie-august o sa fii zana

Dar, daca tot am transormat jurnalul tau in "puericultura pentru toti" voiam sa-ti mai zic ceva, si n-am mai comentat la poza. Copiii din ziua de azi nu-s mai precoci decat alta data, doar parintii sunt mai ambitiosi. Adica lumea in care traim e una competitiva si am transferat asta si pe copii fara sa vrem. Bine pentru ei e sa nu-i "stimulam" sa faca ceva mai devreme, ci pur si simplu sa ii lasam sa faca singuri ce pot, supraveghindu-i si atat. Adica: lasa copilul sa exploreze de-a busilea (nu te stresa de microbi, asa se formeaza imunitatea), lasa-l sa mearga tinandu-se de patut/canapea, ce prinde, dar "invatatul" sa mearga de manute poate avea efecte negative in timp, la fel ca orice "ajutor" al parintilor in sensul grabirii dezvoltarii. Nu e vorba de o data, 5 minute pentru poza, dar am tot vazut parinti in jurul meu fortand copiii sa mearga dinainte de a se ridica ei singuri in 2 picioare... nu e bine, natura ne-a facut sa ne dezvoltam intr-un anume ritm, stie ea ce face...
PS: V a mers prima data singur la 14 luni. Era "prostul clasei", sa zic asa, toti copiii din parc mergeau deja, el se deplasa ca gandacelul in 4 labe. Acum, dupa 6 luni, deja se catara pe locurile de joaca pentru copii de 3 ani fara probleme, in timp ce restul copiilor inca au probleme sa urce scara de la tobogan... Deci, chiar nu conteaza cat e de "precoce", iin 2-3 luni se sterg diferentele.

Sa nu te superi pe mine pentru "morala", stii ca mi-esti draga si de-asta ti-am si zis
multumesc de sfaturi draga mea! Nu ma supar deloc stai linistita!
l-am luat prima data de manute dupa ce s-a ridicat singur in pat in picioare si am vazut ca merge singur dintr-un capat in altul al patului. Doar nu-s nebuna sa fortez copilul sau sa-l duc la maraton In patru labe merge dar se plictiseste repede! Se sprijina de orice ii iese in cale si se ridica in picioare si de acolo se arunca in cap si tot asa
Si cat despre faptul ca majoritatea copiilor sunt precoci in ziua de astazi...chiar cred asta..si cred ca se trage mai ales de la atentia pe care o acorda parintii din zilele noastre copiilor lor si nu de la competitivitatea transferata in sfera asta....poate exista o oarecare influenta dar nu si in cazul meu. Eu nu fac comparatie cu alti copiii de varsta lui chiar deloc......ce face acel copil poate nu face darius si tot asa....nu-mi plac deloc conversatiile gen: "al meu face asta, al tau face?" ma enerveaza la culme asa ca evit iesiri cu persoane care au copiii de varsta apropiata cu Darius.
Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui!! Important e sa-i fim alaturi,sa-l ajutam si sa-l sprijinim la nevoie!
  #127 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 08:32:26
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Ma bucur ca nu e cazul tau nici eu nu-s asa, dar poti fi sigura ca e adevarata faza cu competitivitatea. Am vazut parinti care-si taraiau copiii de maini prin parc, cu picioarele atarnand, pe la 5-6 luni, sa "invete sa mearga", sau, mai rau, parinti care isi taraiau copiii atarnati in ham, ca marionetele, si bietii copiii plangeau, iar parintii spuneau "Hai, X, mergi..."
Si cel mai jalnic spectacol l-am vazut la nush ce targ pentru parinti unde se facuse o "cursa cu obstacole pentru bebelusi" si erau niste copilasi care se speriasera si voiau sa se intoarca, sa fuga, si langa fiecare statea cate un parinte cu aer de gardian in lagar nazist care tipa si il impingea sa termine cursa si sa castige premiul... Mi-au rupt sufletul, zau
Probabil ca Darius e un copil precoce, intr-adevar, dar media e sigur aceeasi ca acum 100 de ani (asta daca vorbim de potentialul natural, nu de copiii fortati), pentru ca exista si "puturosi" ca fiu-miu care compenseaza. Deci, in medie, copiii tot la 11-12 luni invata sa mearga
Edit: Acum cateva sute de ani copiii se dezvoltau natural in comunitate, in ritmul lor, si nu existau tulburarile psihice si traumele pe care le au adultii din ziua de azi... Nici nu vreau sa ma gandesc ce vor pati micii "concurenti" de care vorbeam cand or veni de la scoala cu un 7 la mate...
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Whaley; 05 mai 2011 at 08:34:56.
  #128 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 09:28:36
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de mikaelaflo Vezi mesajul
Alina, nu prea tarziu, cred eu, sa-l inveti sa doarma noaptea. Trebuie inceputa devreme educatia in acest sens. Eu la 3 luni, cand a inceput sa faca diferenta dintre zi si noapte, daca se trezea noaptea, o trezeam ziua, nu o lasam sa doarma mai mult de 1 ora pe repriza, iar seara era destulde obosita ca sa nu mai stea treaza noaptea. Apoi am inceput sa-i dau apa/ceai in loc de lapte. Si in plus, daca se trezea si nu adormea la loc, o lasam in patut pe intuneric pana se plictisea, cand incepea sa planga, ii dadeam biberonul cu ceai si adormea. Noaptea nu am aprins niciodata lumina, nu am vorbit cu ea si nici atat sa ma joc cu ea!!!! Deci daca se trezeste, da-i un biberon cu ceai....dar nu aprinde lumina, nu vorbi cu el si stai sa nu te vada. Daca plange, lasa-l putin...cel mai sigur, daca o sa vada ca nu-l baga nimeni in seama o sa se linisteasca. Dar daca vede ca imediat sari la el sa-l iei sau sa-ifaci poftele, ai incurcat-o....nu o s mai scapi de el invata foarte repede arta manipularii, daca parintele e slab. Dupa o vreme, o sa inceapa sa planga, inseamna ca i s-a facut somn, Atunci da-i iarasi biberonul cu ceai si lasa-l sa suga singur. Cand zic da-i biberonul nu zic sa-l iei in brate ssi sa-i tii tu biberonul....eu i-l sprijin pe un maimutoi, intre picioarele maimutotiulul sau intre gat si mana si o lasa singura. Seara, daca termina laptele si nu a adormit de tot, se intoarce pe burta si daca sutn pe langa ea, nu se culca, are chef de joaca. Asa ca parasesc incaperea si o las singura...si adoarme. Daca nu adoarme inseamna ca nu s-a saturat si ii mai fac laptic. Si nu se mai trezeste noaptea....dar i-am facut rutina somnului de mica. Poti sa incerci. Dar fiecare copil e unic, asculta-ti instinctul de mama. Tu stii ai bine cum sa faci cu el.
Dupa ce am citit ce mi-ai scris cred ca mi-am dat seama unde gresesc!
Tot ce ai spus mai sus aplic mai putin faza cu bagarea in seama
cred ca sar prea repede din pat cand maraie el...si s-a invatat asa...ma manipuleaza efectiv....Mersi de sfaturi scumpa! Sunt pretioase! Orice sfat e binevenit!
  #129 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 09:31:33
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de mikaelaflo Vezi mesajul
Alina, nu stiu cum ai inceput cu apa si ceaiul....treptat, cum te-am rugat,sau dintr-o data...cand am inceput eu, prima data cand s-a trezit, i-am dat ceai. Cand s-a trezit iarasi, i-am dat lapte. Si tot asa. Dupa lapte o sa doarma sigur o perioada mai lunga. Inainte de culcare fa-i un biberon plin si lasa-l sa bea cat vrea el, sa se sature bine. Nu-ti fa grji ca o sa bea prea mult, o sa bea atat cat sa se sature. Bebeii nu fac niciodata mai mult decat pot. Si noaptea, daca ti-e frica sa nu-l faci urias din lapte, fa-i-l diluat...doar sa aiba gust de lapte...un fel de apa cu putin lapte, doar sa simta gustul. Nu e normal sa manance noaptea, stomacul lui trebuie sa se odihnesca si el....deci nu-ti fie teama sa-i scoti mesele de noapte!
I-am dat treptat, dar am ajuns la faza in care mai vrea si acum laptele de la 4 dimineata. si nu reusesc sa-l fac sa sara peste el....M-am gandit la varianta diluata, dar oare nu-l fac sa se trezeasca si mai des? Ma gandesc...daca stie ca primeste un soi de lapte...bine diluat...nu se trezeste si mai des?! o prietena apropiata mi-a zis ca a procedat asa si pana pe la 1 an jumate tot ii dadea lapte diluat noaptea si nu a reusit cu frumosul sa-l invete fara el..am sa incerc si varianta asta! poate e salvatoare!!
  #130 (permalink)  
Vechi 05 mai 2011, 09:34:05
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal AlinaMar - Alaptez si mananc sanatos!

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul


Mihaela, toata lumea sta bine cu teoria, dar practica poate fi alta. Ce parere ai de un copil care doarme in 3-4 reprize de cate 30 de minute ziua (asta era fiimiu, de la 4-5 luni pana spre un an)? Cat sa-l tii treaz, mai ales ca un copil obosit e iritabil, plange continuu si adoarme de 2 ori mai greu cand chiar vrei sa-l culci.
Dar de unul care cand vrea lapte urla pana la voma ca sa il obtina? Tot el... Nu a acceptat niciodata ceai in loc de lapte, cand simte ce-i in biberon refuza sa bea (sau, de cand a mai crescut, loveste peste el si da din cap stanga-dreapta) in schimb am facut "experimentul" sa vad ce face daca nu-i dau, in mai multe momente, si a urlat pana s-a invinetiit, a vomat si s-a inecat cu propria voma. Mai mult de momentul asta nu m-a lasat inima sa-l las, e totusi copilul meu nu "dusmanul de clasa".
Si nu, nu am aprins lumina, nu m-am jucat cu el noaptea, nu am vorbit, i-am spus cate juma' de ora "ssshhhh", l-am lasat in patut, l-am mangaiat, nu l-am mangaiat, daca asa nu a mers peste 2-3 nopti l-am luat in brate, l-am luat in patul nostru, l-am plimbat prin casa leganat, l-am plimbat prin casa in carut, am facut ORICE sa-l fac sa doarma noaptea (ca poate va puteti imagina cum e sa nu dormi un an jumate, chiar eram dispusa sa stau si-n cap numai sa doarma) si nu a mers nimic vreme de 18 luni pana nu i-am dat biberonul de lapte.
Adevarul e ca tehnica asta nu functioneaza la toti copii...

In plus, de 2 luni nu mai mananca noaptea, dar tot se trezeste, de data asta sa se joace sau sa se uite la desene... Am fost la n-shpe doctori, toti au ridicat din umeri si au spus "asta e tiparul lui de somn, nu aveti ce-i face, peste cativa ani va invata sa stea singur si sa adoarma la loc"...
Citat:
Anterior postat de mikaelaflo Vezi mesajul
E adevarat ca nu toti copii sunt la fel, tocmai de asta am completat sfaturile pt Alina cu: Asculta-ti instinctul de mama, fiecare copil are felulul lui, tu stii mai bine cum e copilul tau. Dadeam doar un sfat care la mine a functionat, care poate fi incercat...nu-i spuneam sa ia o pastila fara indicatia medicului...
PS: Imi pare rau ca ti-a dat atata bataie de cap, multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat copil cuminte si educabil...Oricum sunt sigura ca esti innebunita dupa el, asa energic cum e...
Fetelor, dar nu va certati...da??..ca eu va indragesc pe amandoua
 

Informatii despre slabit
alaptat, copil, greutate, jurnal, kilograme, mama, mamica, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Am inceput sa mananc des si mult kitty kate Am nevoie de ajutor! 5 02 mai 2011 23:53:02
Mananc de 1000 calorii si tot nu slabesc geanynush Am nevoie de ajutor! 115 22 mar 2011 21:19:25
Imi place sa mananc..... voua nu? - Jurnal Narh3a narh3a Arhiva jurnale slabit 16 17 mai 2010 10:47:49
DREIA sa mananc , sa nu mananc ? dreia Arhiva jurnale slabit 52 05 mai 2010 13:15:57
Cum sa slabesc 10 kg daca alaptez? pinksea Dupa sarcina 1 12 mar 2010 19:17:20

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole