Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Anorien

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #131 (permalink)  
Vechi 15 ian 2011, 10:23:33
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Checurile au iesit bine, am pus si cacao si nuca si fistic. Le-am mirosit si mi-am potolit pofta cu mirosul. Am facut si ciorbita de pui pt al meu, din care eu nu voi putea manca (are arip, pulpe superioare, morcovi, taitei) si nemaiputand sa o gust i-am scapat prea mult bors in ea si e cam acra, cam ca o limonada mai light
nu mai trage pe nas Anorien, e un drog ca oricare altul de fapt se spune ca mirosind vanilie ni se duce pofta de dulce - eu daca miros imi face asa o pofta ca mai bine renunt...

nu te stresa cu ciorba, daca poftesti alege-ti carne fara piele, ceva zeama si asta e - cate calorii crezi ca ar fi in zeama de ciorba? si daca iti place cu un ardei iute, arzi mai mult decat ai bagat

Spor in toate si mai ales la slabit!
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
  #132 (permalink)  
Vechi 15 ian 2011, 13:12:45
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Buna dimineata,

Pentru ca da, e dimineata pentru mine, m-am trezit la 12.00, dar asta pt ca ne-am culcat pe la 5 dimineata.

Cu checul am rezistat simplu - am vrut sa gust un varf de deget sa vad cum a iesit la textura si mi-a dat al meu peste mana, cu "ai zis ca doua saptamani nu ai voie nimic dulce". Mi s-a parut cute, chiar cute gestul lui, mai ales ca habar n-are de diete and so on.

Aseara am primit de la invitati o cutie mare, mare de bomboane ferrero rocher cu mai multe tipuri de bomboane si arata asa bine si F.R. erau unele dintre preferatele mele. Abia astept sa devin o slabuta sa pot gusta din ele

Cu fisticul am tot rontait cred vreo 40 de bucati si la un gramaj mediu de 0.7/fistic am trecut ca am mancat 30 gr.

Una peste alta mi-a venit si stopul si sunt cam balonata, drept urmare cateva zile nu mai ma cantaresc. Nu ma simt prea grozav din punctul asta de vedere, dar nu e ceva nou, cand nu sunt pe pilula am dureri de spate si crampe si stare de nechef. I'm no fun right now.

Ah, sa nu uit, gustarea 2 din meniu e de fapt luata la ora 4 dimineata, de adormit am adormit pe la 5. Nu e prea mult timp intre ele, dar asta e. M-am trezit cu o mare foame si cu ceva durere de stomac si am mancat rapid un iaurt 0%, in curand o sa iau si pranzul, dar din cauza felului in care ma simt habar nu am ce am pofta sa mananc. La orice m-as gandi mi-e cam greata. Poate doar sa fac o supa de legume si ceva bucati de piept de pui, dar mi-e lene si mi-e greu si etc.

Meniu pe ieri, ziua 6 SB faza I - 14/01

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:06
Jambon traditional, Cris-Tim, 30g - 31 calorii, 5.5 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 70g - 13 calorii, 0.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 0.8 fibre, 3.5 sodiu, 1.8 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Buseuri cu dovlecei, South Beach (faza 1), 120g - 70 calorii, 6.1 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Telemea de vaca light, Hochland, 50g - 99 calorii, 12.5 proteine, 5.3 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:53
Clestisori de crab (surimi) in ulei, Vici, 32.5g - 69 calorii, 3 proteine, 4.7 grasimi, 0 colesterol, 3.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mozzarella sticks, Apetito, 20g - 57 calorii, 4.9 proteine, 3.8 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 12:50
Macrou afumat, 75g - 150 calorii, 19.1 proteine, 7.5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 08:19
Ciuperci cu vinete vesele, 310g - 214 calorii, 10.9 proteine, 11.5 grasimi, 0 colesterol, 20.8 carbohidrati, 4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Urda, 30g - 41 calorii, 5.4 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Telemea de vaca light, Hochland, 20g - 40 calorii, 5 proteine, 2.1 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Jambon traditional, Cris-Tim, 30g - 31 calorii, 5.5 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 22:42
Mozzarella sticks, Apetito, 20g - 57 calorii, 4.9 proteine, 3.8 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Fistic neprajit si nesarat, 30g - 183 calorii, 6.3 proteine, 15.6 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1067 calorii, 90.3 proteine, (mult)60.4 grasimi, 0 colesterol, (mic)41.2 carbohidrati, 5.2 fibre, 3.5 sodiu, 3.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1476 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1476 calorii

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
nu mai trage pe nas Anorien, e un drog ca oricare altul de fapt se spune ca mirosind vanilie ni se duce pofta de dulce - eu daca miros imi face asa o pofta ca mai bine renunt...

nu te stresa cu ciorba, daca poftesti alege-ti carne fara piele, ceva zeama si asta e - cate calorii crezi ca ar fi in zeama de ciorba? si daca iti place cu un ardei iute, arzi mai mult decat ai bagat

Spor in toate si mai ales la slabit!
Ce m-ai distrat cu trasul pe nas, Mihaela Pentru mine e ok mirosul, e ca si cum as gusta, oarecum.
De ciorbita iubului nu mi-e pofta ca i-am acrit-o prea rau; sincer sa iti zic mi-e pofta de o supa cu galuste de gris yum yum si ardeii iuti imi plac la nebunie, mai ales in ciorba de vacuta

Spor si tie
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Anorien; 15 ian 2011 at 13:16:32.
  #133 (permalink)  
Vechi 15 ian 2011, 17:10:10
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Trebuie sa te felicit din nou pentru chec, fistic si Fererro. Eu sunt mai gurmanda, as fi luat un pic din fiecare iar daca prietenul mi-ar fi zis sa "nu iau" as fi luat dublu din pacate.... Nu ca ar fi zis-o intr-un sens rau, ca sa ma "controleze" dar am o boala cu faza ca daca nu i-am cerut pararea "sa nu se bage" mai ales la chestii de "femei". Sunt dura si egoista cu el la faze din astea dar asta pentru ca i-am purtat in trecut pica ca nu m-a "ajutat" cu unele faze legate de mancare. Dar iarasi sunt rea caci stiu ca oricum nu avea ce sa-mi faca si ca eu eram aia care facea doar dupa capul ei. Si ca oricum el credea ce-i spuneam eu si ca nu avea cum sa inteleaga complexitatea comportamentului meu de-atunci. In fine.... Urasc ca membrii din familia mea sa se "bage" la ce mananc si ce nu mananc si asta din copilarie cand eram terorizata cu dorintele mamei de a fi mai "subtirica" si cand ma compara mereu cu prietene sau colege care erau cu adevarat slabe.

Tine-o tot asa!
  #134 (permalink)  
Vechi 15 ian 2011, 17:28:43
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Al meu l-am cunoscut din voce, din tonalitate ca o zice intr-un mod foarte funny si dragut. Oricum are si dreptate, eu ii umplu capul toata ziua despre dieta, nu stiu cat asculta, cat retine, dar a retinut ca nu am voie carbohidrati si imi plange de mila cand am nevoie Ma bucur ca ma sprijina si e vorba de doar 2 saptamani.
In schimb imi pare rau sa aud ca esti cam singura in treaba asta cu mancarea, poate n-ar strica sa ii impartasesti cate ceva, poate numai si sa asculte, poate chiar isi da cu parerea si asta nu trebuie sa te sperie sau sa te enerveze. Sunt sigura ca nu iti vrea raul si oricum cand n-ai prea multe cunostinte intr=un domeniu e imposibil sa dai sfaturi prea bune. Iar tu stii ff multe despre nutritie. (al meu isi da cu parerea si chiar daca poate parerile nu sunt corecte si ca nu stie prea multe despre x, y, tot e ok, pt ca se implica si se arata interesat de cum ma afecteaza o dieta sau alta si incerc sa ii explic, atat cat stiu si eu

Imi pare rau sa aud despre mama ta si cum iti impunea sa fi mai slaba si crea presiune asupra ta. Imi dau seama cum te simteai cand auzeai asemenea comparatii. Poate nu e de mirare ca a contribuit, la modelarea comportamentului "anormal" de mai tarziu. >D:<
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #135 (permalink)  
Vechi 15 ian 2011, 17:40:48
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Da, ai dreptate, o sa meditez la asta
Mama si acum de Craciun cand am fost acasa m-a analizat din cap pana in picioare si mi-a zis "Cred ca ar trbui sa mai slabesti un pic. Cred ca tu ai probleme mai mult in zona soldurilor si a coapselor". Imi venea sa ma indop de prajituri doar sa-i fac ei in ciuda dar ma rog.... nu am facut-o.... Ea e obsedata de tipele slabe, de diete, de mancat.... avand in vedere ca ea e supraponderala. Pe de-o parte isi varsa asupra mea toate frustrarile ei si pe de-o parte isi doreste sa fiu eu cum n-a fost ea. In plus, eu am o relatie foarte fuzionala cu tatal meu si m-a vazut tot timpul un pic ca o "rivala". E greu sa spun asta dar crede-ma asta e adevarul. E o dicutie f lunga dar nu vreau s-o dezvolt. In mare, am niste parinti care nicodata nu sunt multumiti, unde niciodata nu e prea mult, si nimic nu e suficient de "bine" (= perfect). Mi-au transmis mult din exigentele lor si MAI ALES din angoasele si stresul lor in viata. Acum sunt constienta de toate lucrurile astea si incerc sa le mai schimb dar pe ei nu mai reusesc sa-i mai schimb mai ales ca sunt destul de in varsta (mai am un frate cu 14 ani mai mare decat mine).
Pup
  #136 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 12:22:12
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Da, ai dreptate, o sa meditez la asta
Mama si acum de Craciun cand am fost acasa m-a analizat din cap pana in picioare si mi-a zis "Cred ca ar trbui sa mai slabesti un pic. Cred ca tu ai probleme mai mult in zona soldurilor si a coapselor". Imi venea sa ma indop de prajituri doar sa-i fac ei in ciuda dar ma rog.... nu am facut-o.... Ea e obsedata de tipele slabe, de diete, de mancat.... avand in vedere ca ea e supraponderala. Pe de-o parte isi varsa asupra mea toate frustrarile ei si pe de-o parte isi doreste sa fiu eu cum n-a fost ea. In plus, eu am o relatie foarte fuzionala cu tatal meu si m-a vazut tot timpul un pic ca o "rivala". E greu sa spun asta dar crede-ma asta e adevarul. E o dicutie f lunga dar nu vreau s-o dezvolt. In mare, am niste parinti care nicodata nu sunt multumiti, unde niciodata nu e prea mult, si nimic nu e suficient de "bine" (= perfect). Mi-au transmis mult din exigentele lor si MAI ALES din angoasele si stresul lor in viata. Acum sunt constienta de toate lucrurile astea si incerc sa le mai schimb dar pe ei nu mai reusesc sa-i mai schimb mai ales ca sunt destul de in varsta (mai am un frate cu 14 ani mai mare decat mine).
Pup
Uff, imi pare rau sa aud ca relatia cu parintii nu e tocmai cum ar trebui sa fie. Pe de alta parte, chiar discutam acum cateva zile cu un amic care e psihoterapeut de copii "troubled" ca fiecare din noi avem pasaricile noastre, parintii ne transmit unele din ele, altele ni le formam noi, altele le transmitem mai departe. Parintii tai te iubesc in adancul lor, tot ceea ce iese la suprafata uneori, angoasele, stresul, fustrarile sunt "pasaricile" lor si daca in alte situatii cand ne lovim de oameni care ne fac sa ne simtim mai putini buni decat suntem, putem alege sa plecam, in cazurile parintilor trebuie facute anumite compromisuri (de ambele parti) si gasita o metoda de "tolerare reciproca" (scuze cacofonia) si un anumit grad de intelegere. Nu stiu daca ai incercat sa ii spui mamei tale intr-un mod direct, dar bland, ca acele cuvinte pe care ti le spune te ranesc si ca ai prefera sa nu le mai auzi.
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #137 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 12:31:30
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Stiu ca am zis ca nu mai ma cantaresc pe stop, dar parca nu mai ma simteam asa "umflata" si eram curioasa sa vad cat arata in plus fata de dinainte si surprize am 70.5! ( -0.9 kg fata de vineri dimineata si -1.7 kg total in primele 6 zile de SB, fara sa simt niciodata foame, wow). N-am mai vazut cifra 0 langa 7 de prin noiembrie Iar sub 70 n-am mai avut de pe la sf verii. Abia astept sa scad sub 70

Pun meniul pe ieri, ziua 6 SB faza I (15/01)

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 12:56
Iaurt Nutriday 0% grasime, Danone, 140g - 42 calorii, 5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 17:12
Supa din piept pui, 250ml - 100 calorii, 8.8 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 6.3 carbohidrati, 2.3 fibre, 23.5 sodiu, 0 zahar
Bame, Casa Taraneasca, 100g - 87 calorii, 1.9 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 20g - 4 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0.2 fibre, 1 sodiu, 0.5 zahar
Ceapa, 10g - 5 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ulei de floarea soarelui, Floriol, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Piept de pui la gratar, 50g - 66 calorii, 11.3 proteine, 1.8 grasimi, 29.8 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 285.7 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:15
Arahide prajite si sarate, Felix, 15g - 90 calorii, 3.8 proteine, 7.4 grasimi, 0 colesterol, 2.1 carbohidrati, 1.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Fistic neprajit si nesarat, 14g - 86 calorii, 2.9 proteine, 7.3 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 18:10
Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), piept, carne macra, gatit, la rotisor, asezonat (condimentat), 200g - 296 calorii, 58.1 proteine, 7 grasimi, 178 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 682 sodiu, 0 zahar
Salata de rosii, castraveti, ardei si ceapa, 300g - 150 calorii, 3 proteine, 9.9 grasimi, 0 colesterol, 12.9 carbohidrati, 4.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Telemea de vaca light, Hochland, 70g - 138 calorii, 17.5 proteine, 7.4 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1109 calorii, (mult)112.6 proteine, (mult)52.2 grasimi, 207.8 colesterol, (mic)38 carbohidrati, 8.4 fibre, 992.2 sodiu, 0.5 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1476 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1476 calorii
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #138 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 15:42:51
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Uite abia acum trec si eu prin casuta ca m-am trezit la 11. A fost randul meu sa ma culc la 5 dimineata....
Legat de parinti ==> e un drum lung si anevoios pentru "pasarici". Am incercat si inca mai incerc sa utilizez trucuri "psy" sa comunic cu ei dar pus si simplu nu au acea "inteligenta emotionala" a carei subtilitate sa le permita sa inteleaga "adevaratul sens" al conversatiei.

Exemplu:
EU: "Mama, cand imi spui ca trebuie sa mai slabesc ma intristezi pentru ca faci sa se nasca in mine un sentiment de culpabilitate pentru ca nu mananc ce trebuie si nu arat asa cum ti-ai dori tu si toate acestea ma complexeaza la un punct ca ajung sa-mi pierd increderea in mine si risc sa dezvolt tulburari de comportament alimentar. Mi-as dori sa-mi spui ca iti place cum sunt asa, chiar daca, suntem amandoua de acord ca as putea sa arat si mai bine."

Mama: "Ce-ai draga? Auzi, ma acuzi ca daca nu esti capabila sa tii un regim si sa dai jos cateva kg e din cauza mea? Eu iti vreau binele si iti dau sfaturi bune dar in ziua de azi copiii nu mai asculta de parinti si cred ca le vor raul. Tot ce am vrut sa-ti spun e ca sunt fete care la varsta ta reusesc sa aiba o silueta de invidiat si daca ele pot stiu ca poti si tu. Repet: iti vreau doar binele si iti spun ca obiectiv, ai mai avea de dat jos din zona soldurilor. Ce-o sa te faci dupa ce-ai naste un copil? Nimic nu se obtine usor in viata. Dar daca tie iti place cum arati asa, stai asa, la urma urma esti mare si faci ce vrei cu viata ta, oricum nu m-ai ascultat niciodata.

Dar ce e bine e ca acum am inteles care le sunt pasaricile lor, care sunt ale mele, etc si intr-adevar se confirma faptul ca printii le transmit copiilor piticii lor caci si ai mei parinti sunt "victime" ai parintilor lor care erau si mai "exagerati" decat sunt ei acum. Stiu ca ma iubesc.

Hai sa nu-ti mai poluez casuta cu pasarici Te felicit pentru kg pierdute pana acum! As zice ca South Beach te prinde chiar bine!
Pup

Ultima dată editat de pasiune; 16 ian 2011 at 15:45:46.
  #139 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 17:04:26
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Uite abia acum trec si eu prin casuta ca m-am trezit la 11. A fost randul meu sa ma culc la 5 dimineata....
Sa inteleg ca te-ai distrat? Sper ca asa ai facut.


Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Mama: "Ce-ai draga? Auzi, ma acuzi ca daca nu esti capabila sa tii un regim si sa dai jos cateva kg e din cauza mea? Eu iti vreau binele si iti dau sfaturi bune dar in ziua de azi copiii nu mai asculta de parinti si cred ca le vor raul. Tot ce am vrut sa-ti spun e ca sunt fete care la varsta ta reusesc sa aiba o silueta de invidiat si daca ele pot stiu ca poti si tu. Repet: iti vreau doar binele si iti spun ca obiectiv, ai mai avea de dat jos din zona soldurilor. Ce-o sa te faci dupa ce-ai naste un copil? Nimic nu se obtine usor in viata. Dar daca tie iti place cum arati asa, stai asa, la urma urma esti mare si faci ce vrei cu viata ta, oricum nu m-ai ascultat niciodata.
Pare un raspuns clar defensiv, se simte atacata si se apara in singurul fel in care stie. Macar tu incerci. Ai putea as aplici tactica "ai dreptate, as putea sa mai slabesc in zona soldurilor" sa zambesti si sa o lasi in pace si sa nu mai pui la suflet totul. Asta e. Parintii nu ii putem alege ca pe prieteni si cand nu mai sunt printre noi realizam ca poate le simtim lipsa.

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Hai sa nu-ti mai poluez casuta cu pasarici Te felicit pentru kg pierdute pana acum! As zice ca South Beach te prinde chiar bine!
Pup
Mersic. Pup
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #140 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 17:18:30
inadorabila's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 12 nov 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Date: 155cm, 42kg
Mesaje: 2.105
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Hei!
Am trecut si eu pe la tine sa te salut!
Sa ai o duminica frumoasa!

Ultima dată editat de inadorabila; 16 ian 2011 at 17:23:36.
 

Informatii despre slabit
alimentatie, bombe calorice, greutate, jurnal, kilograma, sedentarism, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole