Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #581 (permalink)  
Vechi 12 dec 2011, 23:27:42
andrylici's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2011
Locaţie: Buzau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: low-carb
Date: 178cm, 85.9kg
Mesaje: 454
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
Maine sunt conforma 100% si merg la fitness!! AM ZIS!!!!
Asa sa faci ! Si daca tot mergi maine la fitness, am o intrebare fitness related pentru tine. Daca fac sport pe la 10-11 noaptea, crezi ca ar fi nevoie de o gustare dupa aceea? De exemplu astazi am facut 25 de minute de bicicleta si mi-au venit niste musafiri. Asa ca nu mi-am terminat antrenamentul si am putut sa mai fac numai de la 10 cand am culcat-o pe cea mica. Nu pot sa fac decat atunci cand doarme ea si fac de obicei pe la 11 dimineata dar mai sunt zile cand intervin diverse lucruri. Cam 1 data pe saptamana, rar de doua ori. Ce sa fac atunci? Sa mananc 8g de cioco 85% cacao, ceva proteina pura cam 30-50g sau 10-20g de diverse nuci? Mai este si varianta cu NIMIC . Nu simt nevoia sa mananc neaparat ceva dar vreau sa stiu cum e mai bine. Merci pentru raspuns .
__________________
Jurnal Andrylici
andrylici, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2500 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1596 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #582 (permalink)  
Vechi 12 dec 2011, 23:47:15
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de andrylici Vezi mesajul
Asa sa faci ! Si daca tot mergi maine la fitness, am o intrebare fitness related pentru tine. Daca fac sport pe la 10-11 noaptea, crezi ca ar fi nevoie de o gustare dupa aceea? De exemplu astazi am facut 25 de minute de bicicleta si mi-au venit niste musafiri. Asa ca nu mi-am terminat antrenamentul si am putut sa mai fac numai de la 10 cand am culcat-o pe cea mica. Nu pot sa fac decat atunci cand doarme ea si fac de obicei pe la 11 dimineata dar mai sunt zile cand intervin diverse lucruri. Cam 1 data pe saptamana, rar de doua ori. Ce sa fac atunci? Sa mananc 8g de cioco 85% cacao, ceva proteina pura cam 30-50g sau 10-20g de diverse nuci? Mai este si varianta cu NIMIC . Nu simt nevoia sa mananc neaparat ceva dar vreau sa stiu cum e mai bine. Merci pentru raspuns .
daca faci cardio si nu fitness cu greutati si daca faci 25 de min... deci nu mult si nu intensiv.. poti sa nu mananci nimic! pentru ca asa arzi mai mult! in 25 de min nu distrugi niciun muschi...
pe de alta parte daca faci f intens... pana curg apele pe tine poti manca ceva, dar f putin, f usor! sau e momentul cand poti sa bagi ceva interzis.. ca il arzi, desi nu iti recomand la 11 noaptea! cum iti merge cu mancatul zilele astea? mai ai frustrari de dulce de sarat etc?
in general cardio ca sa aiba efect tre facut minim 40 min... si nu asa in dorul lelii ci tras nene! de ce? pentru ca intai ai sa ti epuizezi rezervele de glicogen din muschi, apoi o sa arzi din rezervele de glicogen din ficat! insa ficatul se protejeaza, el nu isi permite sa-si piarda din rezervele lui mult, ca are de lucru, el e fabrica noastra! si-abia in acest moment treci la arderile de grasime! toata polologhia asta tradusa in sport dureaza peste juma de ora... depinde de incarcarea ta cu carbohidrati! daca ai sa fi atenta... candva dupa vreo 30-40 de min ai sa te simti f molesita ca si cand nu mai ai energie! ALA E PUNCTUL IN CARE INCEPI SA ARZI GRASIMEA!!!!! pentru ca sunt epuizate rezervele de glicogen (glicogen=carbohidrati+apa).. eu am punctul asta la 45 de min... unlucky me! mai mult de lucru! si nu se pune impartit... adica 20 de min dimineata si 20 de min seara tre facut continuu! si abia intr un astfel de cardio tre sa mananci dupa! nu chiar imediat... mai lasa-l sa arda juma de ora-o ora... iar apoi mananca proteine si carbohidrati, fara grasimi! o salata mare cu ton de exemplu! salata cu ton si pieptul de pui, si albusul de ou sunt cutuma culturistilor!
hai ca iar am tinut un curs! as fi buna de profa...
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #583 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 00:24:37
andrylici's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2011
Locaţie: Buzau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: low-carb
Date: 178cm, 85.9kg
Mesaje: 454
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
daca faci cardio si nu fitness cu greutati si daca faci 25 de min... deci nu mult si nu intensiv.. poti sa nu mananci nimic! pentru ca asa arzi mai mult! in 25 de min nu distrugi niciun muschi...
pe de alta parte daca faci f intens... pana curg apele pe tine poti manca ceva, dar f putin, f usor! sau e momentul cand poti sa bagi ceva interzis.. ca il arzi, desi nu iti recomand la 11 noaptea! cum iti merge cu mancatul zilele astea? mai ai frustrari de dulce de sarat etc?
in general cardio ca sa aiba efect tre facut minim 40 min... si nu asa in dorul lelii ci tras nene! de ce? pentru ca intai ai sa ti epuizezi rezervele de glicogen din muschi, apoi o sa arzi din rezervele de glicogen din ficat! insa ficatul se protejeaza, el nu isi permite sa-si piarda din rezervele lui mult, ca are de lucru, el e fabrica noastra! si-abia in acest moment treci la arderile de grasime! toata polologhia asta tradusa in sport dureaza peste juma de ora... depinde de incarcarea ta cu carbohidrati! daca ai sa fi atenta... candva dupa vreo 30-40 de min ai sa te simti f molesita ca si cand nu mai ai energie! ALA E PUNCTUL IN CARE INCEPI SA ARZI GRASIMEA!!!!! pentru ca sunt epuizate rezervele de glicogen (glicogen=carbohidrati+apa).. eu am punctul asta la 45 de min... unlucky me! mai mult de lucru! si nu se pune impartit... adica 20 de min dimineata si 20 de min seara tre facut continuu! si abia intr un astfel de cardio tre sa mananci dupa! nu chiar imediat... mai lasa-l sa arda juma de ora-o ora... iar apoi mananca proteine si carbohidrati, fara grasimi! o salata mare cu ton de exemplu! salata cu ton si pieptul de pui, si albusul de ou sunt cutuma culturistilor!
hai ca iar am tinut un curs! as fi buna de profa...

Asa e, ai fi foarte buna de profa. Eu fac bicicleta cam 35-40 de minute intens, atat de intens incat nu pot fara prosop - curge transpiratia de pe fata, de pe maini siroaie. Dupa antrenament storc efectiv bustiera (e singura din bumbac pt ca restul este costum special de sport). Apoi fac niste fitness usor adica brate cu niste greutati mici, niste piept tot cu ele, abdomene, genoflexiuni etc - toate in 3 serii a cate 15-20 depinde de dificultate. Mai nou, adica astazi, am facut si cu stepper-ul. Bietul de el statea stingher intr-un colt si nu-l folosea nimeni. Am decis sa fac si cu el cate 10 minute macar sa nu se simta singur si inutil .
Oricum, am inteles, seara mai bine ma abtin. Nu simt oricum nevoie decat de apa dupa antrenamentul asta nocturn. Cand fac dimineata, la 15 -30 de minute dupa el mananc un baton de cereale si ma ajuta si la pofta de dulce. Apoi cam la 1 ora mananc pranzul.
Merci mult pentru sfaturi si pentru explicatii. Mai ales ca stii sa le dai stiintific, asta ma face sa citesc cu si mai mult interes post-urile tale.
PS: Am citit despre alimentele termogene si despre cele cu calorii negative. A fost foarte interesant si o sa pun in practica tot ce am invatat. In primul rand am sa incep sa beau o cana de ceai verde in fiecare zi. Cafea oricum beau - sunt fan, dar nu o trec in meniu avand in vedere cate calorii are.
__________________
Jurnal Andrylici
andrylici, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2500 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1596 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #584 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 16:04:34
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de andrylici Vezi mesajul
Asa e, ai fi foarte buna de profa. Eu fac bicicleta cam 35-40 de minute intens, atat de intens incat nu pot fara prosop - curge transpiratia de pe fata, de pe maini siroaie. Dupa antrenament storc efectiv bustiera (e singura din bumbac pt ca restul este costum special de sport). Apoi fac niste fitness usor adica brate cu niste greutati mici, niste piept tot cu ele, abdomene, genoflexiuni etc - toate in 3 serii a cate 15-20 depinde de dificultate. Mai nou, adica astazi, am facut si cu stepper-ul. Bietul de el statea stingher intr-un colt si nu-l folosea nimeni. Am decis sa fac si cu el cate 10 minute macar sa nu se simta singur si inutil .
Oricum, am inteles, seara mai bine ma abtin. Nu simt oricum nevoie decat de apa dupa antrenamentul asta nocturn. Cand fac dimineata, la 15 -30 de minute dupa el mananc un baton de cereale si ma ajuta si la pofta de dulce. Apoi cam la 1 ora mananc pranzul.
Merci mult pentru sfaturi si pentru explicatii. Mai ales ca stii sa le dai stiintific, asta ma face sa citesc cu si mai mult interes post-urile tale.
PS: Am citit despre alimentele termogene si despre cele cu calorii negative. A fost foarte interesant si o sa pun in practica tot ce am invatat. In primul rand am sa incep sa beau o cana de ceai verde in fiecare zi. Cafea oricum beau - sunt fan, dar nu o trec in meniu avand in vedere cate calorii are.
ma bucur ca faci sport! sportul nu-si arata efectele pe termen scurt... insa e foarte important pe termen lung... nu cred ca i cazul sa mai spun ce inseamna rezistenta, tonusul fizic si psihic, si lipsa de efecte adverse a sportului!
desigur si dieta joaca un rol foarte important! de asta nu scap ocazia sa te indrum inca o data catre dieta montignac! mie nu mi-a facut decat bine aceasta dieta si in combinatie cu sportul face minuni! desigur daca ai nervi sa inveti pe langa indecsii glicemici si despre incarcatura glicemica a alimentelor, despre insulina si rolul ei in sport si dieta, despre pancreas si disfunctia lui la persoanele obeze... ai sa fi fericita posesoare a unui stil de viata sanatos cu aplicabilitate larga.. si cand spun asta ma gandesc in primul rand la fata ta, care trebuie sa invete sa manance sanatos (de la tine) si apoi la sotul tau.. fata de a carui sanatate esti iarasi responsabila! sper sa nu dai cu oua dupa mine
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #585 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 16:56:31
andrylici's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2011
Locaţie: Buzau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: low-carb
Date: 178cm, 85.9kg
Mesaje: 454
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
ma bucur ca faci sport! sportul nu-si arata efectele pe termen scurt... insa e foarte important pe termen lung... nu cred ca i cazul sa mai spun ce inseamna rezistenta, tonusul fizic si psihic, si lipsa de efecte adverse a sportului!
desigur si dieta joaca un rol foarte important! de asta nu scap ocazia sa te indrum inca o data catre dieta montignac! mie nu mi-a facut decat bine aceasta dieta si in combinatie cu sportul face minuni! desigur daca ai nervi sa inveti pe langa indecsii glicemici si despre incarcatura glicemica a alimentelor, despre insulina si rolul ei in sport si dieta, despre pancreas si disfunctia lui la persoanele obeze... ai sa fi fericita posesoare a unui stil de viata sanatos cu aplicabilitate larga.. si cand spun asta ma gandesc in primul rand la fata ta, care trebuie sa invete sa manance sanatos (de la tine) si apoi la sotul tau.. fata de a carui sanatate esti iarasi responsabila! sper sa nu dai cu oua dupa mine
Am citit despre dieta montignac si am vazut listele de alimente. Am sa mai citesc pentru ca mi se pare interesant si sanatos in acelasi timp. Combinatii de alimente am inceput sa fac parca mai sanatoase (cred eu). Indicele glicemic nu stiu daca o sa-l memorez vreodata, doar sa stiu cam in ce categorie se incadreaza fiecare aliment si ce combinatii merg cu anumite tipuri de alimente. Despte incarcatura glicemica si secretia de insulina mai am de citit. Nu stiu daca o sa fiu 100% Monti dar anumite principii o sa le aplic in viata de zi cu zi. Pe feita mea vreau sa o invat sa manance sanatos si ce vede la mami sa faca si ea . Asta ar insemna ca mami sa faca bine. Sotul e cam greu de educat desi ii place si lui un stil de viata sanatos. Incerc sa il dau si pe el pe brazda usurel.
__________________
Jurnal Andrylici
andrylici, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2500 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1596 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #586 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 16:59:28
andrylici's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2011
Locaţie: Buzau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: low-carb
Date: 178cm, 85.9kg
Mesaje: 454
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Era sa uit, nu dau cu oua dupa tine ca au multe grasimi...am sa folosesc doar albusurile ca sunt proteina pura .
__________________
Jurnal Andrylici
andrylici, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2500 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1596 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #587 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 23:59:00
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de andrylici Vezi mesajul
Era sa uit, nu dau cu oua dupa tine ca au multe grasimi...am sa folosesc doar albusurile ca sunt proteina pura .
mai bine doar cu cojile!!!!!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #588 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 10:17:44
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Buna dimineaţa…! Pentru casă nouă!
//http://forum.slabute.ro/slabuta/yana42-imagini-3632-imagine36778.html[/IMG]
Sfaturi …sfaturi… sfaturi …Nu te-ai plictisit, nu? …?
Cred că nu!...Cred că-ţi place…
De ce nu te faci nutriţionist…? se poate?
Cred că ai fi tare! Să ai un cabinet.. de nutriţie şi o sală de fitnes! …
Eu cred că tu ai … vocaţie ...pentru a lucra cu mintea omului…şi… de acolo pleacă tot...
Specialişti în nutriţie probabil că sunt… Dar cum ar fi să mergi la nutriţionist şi să „descopere” întâi „cauza” excesului ponderal!... care în foarte multe cazuri nu e” vina” pancreasului!
O să-mi spui că aceştia ar trebui să meargă la psiholog…Cred că aici vroiam să ajung!
Se spune că ar trebui să ne alegem profesia dintre activităţile pe care le desfăşurăm cu cea mai mare uşurinţă..„dintre abilităţile moştenite”…
Şi eu cred că tu eşti un fin psiholog…La asta adaug…inteligenţă, capacitatea de analiză şi sinteză…modalitatea de expunere a rezultatelor …întro logică perfectă …ce nu permite comentarii… !!! şi chiar nu te perii …că nu am interes!
Ce rezultă de aici ? …
Că poţi salva omenirea de boala asta obezitatea!
Aş pleca de la un cabinet cu o sală de fitnes…Ar veni omul la tine şi gata ! Nu-i mai trebuie psiholog….nu-i mai trebuie nutriţionist…antrenor ..nik! (Hai poate un …antrenor acolo… mai mult pentru marketing!..
Te-ai gândit câţi oameni ai putea ajuta ?
Nu ştiu cum se procedează… că nu am fost în astfel de cabinete… dar …eu aş începe cu şedinţele psiho …de cunoaştere…şi „recunoaştere” a problemelor …apoi programul de nutriţie prezentat într-o schemă logică şi plăcută…să pară simplu şi frumos…şi în paralel sportul în funcţie de preferinţe…
Mi-am luat abonament la sală de vre-o 3 săptămâni…cică… cardio…Mă duc acolo…o sală plină… de grăsuţe. A fost bine, nu mi-a picat moralul din prima…Apare „profa”…O tipă înaltă nu foarte slabă… nu era de invidiat! Pune muzică şi începem … Nu bună seara… nik…
Nu conta cine eşti ce cauţi…ce vrei… cum execuţi… dacă execuţi…Mai am 3 sedinţe şi gata.
Am auzit de altă sală…Dar după 1 ianuarie mă apuc de treabă serios.
Acum o să plec un pic la treabă… că sunt în curăţenie GENERALĂ …de la haine până la suflet..
Să ai o zi bună!
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de yana42; 14 dec 2011 at 10:30:12.
  #589 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 10:33:35
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
daca faci cardio si nu fitness cu greutati si daca faci 25 de min... deci nu mult si nu intensiv.. poti sa nu mananci nimic! pentru ca asa arzi mai mult! in 25 de min nu distrugi niciun muschi...
pe de alta parte daca faci f intens... pana curg apele pe tine poti manca ceva, dar f putin, f usor! sau e momentul cand poti sa bagi ceva interzis.. ca il arzi, desi nu iti recomand la 11 noaptea! cum iti merge cu mancatul zilele astea? mai ai frustrari de dulce de sarat etc?
in general cardio ca sa aiba efect tre facut minim 40 min... si nu asa in dorul lelii ci tras nene! de ce? pentru ca intai ai sa ti epuizezi rezervele de glicogen din muschi, apoi o sa arzi din rezervele de glicogen din ficat! insa ficatul se protejeaza, el nu isi permite sa-si piarda din rezervele lui mult, ca are de lucru, el e fabrica noastra! si-abia in acest moment treci la arderile de grasime! toata polologhia asta tradusa in sport dureaza peste juma de ora... depinde de incarcarea ta cu carbohidrati! daca ai sa fi atenta... candva dupa vreo 30-40 de min ai sa te simti f molesita ca si cand nu mai ai energie! ALA E PUNCTUL IN CARE INCEPI SA ARZI GRASIMEA!!!!! pentru ca sunt epuizate rezervele de glicogen (glicogen=carbohidrati+apa).. eu am punctul asta la 45 de min... unlucky me! mai mult de lucru! si nu se pune impartit... adica 20 de min dimineata si 20 de min seara tre facut continuu! si abia intr un astfel de cardio tre sa mananci dupa! nu chiar imediat... mai lasa-l sa arda juma de ora-o ora... iar apoi mananca proteine si carbohidrati, fara grasimi! o salata mare cu ton de exemplu! salata cu ton si pieptul de pui, si albusul de ou sunt cutuma culturistilor!
hai ca iar am tinut un curs! as fi buna de profa...
Buna dimineaţa…!
Pentru casă nouă!

Sfaturi …sfaturi… sfaturi …Nu te-ai plictisit, nu? …?
Cred că nu!...Cred că-ţi place…
De ce nu te faci nutriţionist…? se poate?
Cred că ai fi tare! Să ai un cabinet.. de nutriţie şi o sală de fitnes! …
Eu cred că tu ai … vocaţie ...pentru a lucra cu mintea omului…şi… de acolo pleacă tot...
Specialişti în nutriţie probabil că sunt… Dar cum ar fi să mergi la nutriţionist şi să „descopere” întâi „cauza” excesului ponderal!... care în foarte multe cazuri nu e” vina” pancreasului!
O să-mi spui că aceştia ar trebui să meargă la psiholog…Cred că aici vroiam să ajung!
Se spune că ar trebui să ne alegem profesia dintre activităţile pe care le desfăşurăm cu cea mai mare uşurinţă..„dintre abilităţile moştenite”…
Şi eu cred că tu eşti un fin psiholog…La asta adaug…inteligenţă, capacitatea de analiză şi sinteză…modalitatea de expunere a rezultatelor …întro logică perfectă …ce nu permite comentarii… !!! şi chiar nu te perii …că nu am interes!
Ce rezultă de aici ? …
Că poţi salva omenirea de boala asta obezitatea!
Aş pleca de la un cabinet cu o sală de fitnes…Ar veni omul la tine şi gata ! Nu-i mai trebuie psiholog….nu-i mai trebuie nutriţionist…antrenor ..nik! (Hai poate un …antrenor acolo… mai mult pentru marketing!..
Te-ai gândit câţi oameni ai putea ajuta ?
Nu ştiu cum se procedează… că nu am fost în astfel de cabinete… dar …eu aş începe cu şedinţele psiho …de cunoaştere…şi „recunoaştere” a problemelor …apoi programul de nutriţie prezentat într-o schemă logică şi plăcută…să pară simplu şi frumos…şi în paralel sportul în funcţie de preferinţe…
Mi-am luat abonament la sală de vre-o 3 săptămân… cardio…Mă duc acolo…o sală plină… de grăsuţe. A fost bine, nu mi-a picat moralul din prima…Apare „profa”…O tipă înaltă nu foarte slabă… nu era de invidiat! Pune muzică şi începem … Nu bună seara… nik…
Nu conta cine eşti ce cauţi…ce vrei… cum execuţi… dacă execuţi…Mai am 3 sedinţe şi gata.
Am auzit de altă sală…Dar după 1 ianuarie mă apuc de treabă serios.
Acum o să plec un pic la treabă… că sunt în curăţenie GENERALĂ …de la haine până la suflet..
Să ai o zi bună!
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #590 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 10:44:59
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Hai că m-am bâlbâit.. nu apărea floricica ... Am zis să-l modific dar l-am dublat ...asta e...Ţi-am stricat... ordinea şi disciplina!
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
calorii, coltul, dieta, disciplina, jurnale, liric, ordine, sanatos, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Dezarhivare jurnal si schimbare avatar Roxie Forum 255 10 oct 2023 08:21:26
Jurnal de Disciplina, Motivatie, Perseverenta - Berry berry Arhiva jurnale slabit 10 09 mai 2011 15:37:05
Echilibru si frumusete- jurnal Verisima Verisima Arhiva jurnale slabit 15 05 apr 2011 20:36:47
jurnal-oana si ionut albu Arhiva jurnale slabit 7 14 mai 2010 20:51:06

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole