Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #9561 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 17:31:28
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de nikole89 Vezi mesajul
bine zis! rezista si tu stiu ca poti!
imi faceti galerie?multumesc, pot, pot

oh, mai am si eu o ora juma' de serviciu sigata pe ziua de azi...ce zi,Doamne ce zi!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9562 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 17:36:41
mutulica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 17 mar 2011
Locaţie: Ankara, Turcia
Vârsta: 38
Dieta: alimentatie sanatoasa+sport
Date: 170cm, 82.5kg
Mesaje: 13.059
Aprecieri acordate: 4.276
Am fost apreciat(a) de 3.645 ori in 2.761 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Ha ha, Crisulina, ieri am mancat pufarineNu sunt chiar asa tare
ma gindeam si eu
mie nu-mi plac pufuletii, nici nu tin minte cind am mincat ultima data, mie imi place inghetata
mutulica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1612 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9563 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 17:37:12
GCM's Avatar
GCM GCM este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iun 2011
Locaţie: Undeva departe..., Romania
Dieta: Si eu cum pot!
Date: 162cm, 68kg
Mesaje: 7.723
Aprecieri acordate: 1.517
Am fost apreciat(a) de 4.936 ori in 2.670 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Daca te ”ajuta” la psihic, si eu am un director cretin...zarva mare ca a dat avansul, ca sa constat cand bag cardul ca nu e...asadar s-a ajuns la concluzia ca iar a facut o chestie neortodoxa. A dat banii la muncitori(noi astia cu studii superioare, ne-a incadrat in aceasi categorie cu cei ce lucreaza program de zi), asadar eu nu-s considerata muncitor....nu imi trebuie bani. Prima oara cand a facut faza asta a venit cu scuza ca noi astia cu scoala, stim sa reactionam frumos, dar restul lumii face tambalau, deci ....no comment!
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...nte-10637.html

Greutatea ideală pentru înălţimea 162 cm este 56 kg. Pentru a ajunge la greutatea ideală, trebuie sa mai scazi 12 kg. Greutatea normală pentru înălţimea 162 cm trebuie să se află în intervalul 49-66 kg. Indicele de masă corporală are valoarea 25.9 şi este considerat supraponderal
GCM, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2336 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1819 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1562 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9564 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 17:40:15
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de mutulica Vezi mesajul
ma gindeam si eu
mie nu-mi plac pufuletii, nici nu tin minte cind am mincat ultima data, mie imi place inghetata
ah!si inghetata am mancatam mancat dar nu am mai modificat tickerul ala ca am zis ca o zi nu e foc....oricum, la cantar nu se vede nimic
nu pufuleti,iubita, pufarine
Citat:
Anterior postat de GCM Vezi mesajul
Daca te ”ajuta” la psihic, si eu am un director cretin...zarva mare ca a dat avansul, ca sa constat cand bag cardul ca nu e...asadar s-a ajuns la concluzia ca iar a facut o chestie neortodoxa. A dat banii la muncitori(noi astia cu studii superioare, ne-a incadrat in aceasi categorie cu cei ce lucreaza program de zi), asadar eu nu-s considerata muncitor....nu imi trebuie bani. Prima oara cand a facut faza asta a venit cu scuza ca noi astia cu scoala, stim sa reactionam frumos, dar restul lumii face tambalau, deci ....no comment!
SI cica sa nu iti vina nervii si sa te consumi pentru chestiile astea...ce oameni....Imi zise contabila acum ca e posibil sa mai primim niste banuti zilele astea...Macar un salariu sa facem...400 azi cu 400 zilele urmatoare...am mai ramane cu o luna juma' neplatita....
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9565 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 17:43:30
mutulica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 17 mar 2011
Locaţie: Ankara, Turcia
Vârsta: 38
Dieta: alimentatie sanatoasa+sport
Date: 170cm, 82.5kg
Mesaje: 13.059
Aprecieri acordate: 4.276
Am fost apreciat(a) de 3.645 ori in 2.761 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

ah!si inghetata am mancatam mancat dar nu am mai modificat tickerul ala ca am zis ca o zi nu e foc....oricum, la cantar nu se vede nimic
nu pufuleti,iubita, pufarine
nustiu ce-s astea, si nici nu am mincat, ma duc sa caut sa vad ce-s macar
mutulica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1612 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9566 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 17:44:53
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

In sfarsit am reusit sa citest nshmii de catralioane de pagini ale jurnalului tau

Tu Dienel, eu nu mai zic nimic, ca ti-au zis fetele destule..
M-am umplut si eu de nervi cand am citit la ce nivel de jegoshenie sunt patronii..
Sa-mi trag casul (vb lui Ralu :d ), cum se poate asa ceva????????? Adica muncesti ca Ion la popa? Esti corecta ajungu la timp la munca, iti faci datoria si esti tratat ca mai rau ca un slav pe plantatie?? Macar alore li se dadea mancare, vous nici asta nu va da, desi asa ar fi normal intr-un hotel.. Am lucrat si eu la receptie si masa de pranz era asigurata!

Tu, ti-am trimis pe FB un job, stiu ca e in afara, dar nu te costa nimic sa aplici, l-ai primit? E in domeniul tau

Diana mie mi se pare ca tu incerci doar sa te ocupi si de tine, dar nu iti prea iese..
Si cred ca nu se vede nimic la cantar din cauza ca esti prea stresata si ai prea multe griji pe cap..
Eu nu iti cunosc viata in detaliu, deci pot doar sa imi dau cu parerea, daca imi permiti. Daca nu, asta e, ai sa ma injuri..

Deci in primul rand ar trebui sa iti aloci tie mai mult timp decat gatitul, pachete, curatenie si alte alea..
Ia lasa-le o saptamana pe toate asa.. Fara sa faci absolut nimic!! Dar NIMIC!!! Mancare faci doar ceva rapid, salate, ptr iubi sandwich, il poti ruga si pe el sa mai faca, ca tu nu faci fata...
Tu chiar te crezi Wonder Woman? Te-am mai intrebat odata!

Stii care ar fi soltuia in viziunea mea? Daca nu te platesc astia nici in al 12 lea ceas, da-ti demisia si ai sa ai timp berechet de toate si ai sa si slabesti!
Cum au zis si fetele, ce ai de pierdut daca iti dai demisia? Bani? Nu prea cred, in conditiile date.. Job stabil? Ete fas!
Preferi sa iti f^&& (scuzati expresia) sanatatea si tineretea? Ce inseamna asta??
Constientizeaza ca nu ai cum sa o duci la nesfarsit asa! Undeva trebuie sa pui punct..

Sustin fetele care te-au incurajat sa faci scandal, fara o gura mare in ziua de azi nu faci nimic! Trebuie s ate impui, nu sa bagi capul in pamant ca strutul! Esti si tu om, chiar mai valoros decat altii. Esti inteligenta!
Poate ca situatia de fata se intampla ca destinul vrea sa iti comunice ceva... Poate locul tau nu e aici... Te-ai intrebat asta?
Mna acum vorbeste baba din mine

Eh Dienel, sper ca nu te superi pe mine din cauza a ce am scris, dar mi-e ciuda sa vad ca ti se face asa nedreptate! Si mi-e ciuda ca nu ai mai mult timp ptr tine, sau mai bine zis ca nu iti faci..

Te pup dulce dulce si te imbratisez mult!!!
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9567 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 18:01:58
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
In sfarsit am reusit sa citest nshmii de catralioane de pagini ale jurnalului tau

Tu Dienel, eu nu mai zic nimic, ca ti-au zis fetele destule..
M-am umplut si eu de nervi cand am citit la ce nivel de jegoshenie sunt patronii..
Sa-mi trag casul (vb lui Ralu :d ), cum se poate asa ceva????????? Adica muncesti ca Ion la popa? Esti corecta ajungu la timp la munca, iti faci datoria si esti tratat ca mai rau ca un slav pe plantatie?? Macar alore li se dadea mancare, vous nici asta nu va da, desi asa ar fi normal intr-un hotel.. Am lucrat si eu la receptie si masa de pranz era asigurata!

Tu, ti-am trimis pe FB un job, stiu ca e in afara, dar nu te costa nimic sa aplici, l-ai primit? E in domeniul tau

Diana mie mi se pare ca tu incerci doar sa te ocupi si de tine, dar nu iti prea iese..
Si cred ca nu se vede nimic la cantar din cauza ca esti prea stresata si ai prea multe griji pe cap..
Eu nu iti cunosc viata in detaliu, deci pot doar sa imi dau cu parerea, daca imi permiti. Daca nu, asta e, ai sa ma injuri..

Deci in primul rand ar trebui sa iti aloci tie mai mult timp decat gatitul, pachete, curatenie si alte alea..
Ia lasa-le o saptamana pe toate asa.. Fara sa faci absolut nimic!! Dar NIMIC!!! Mancare faci doar ceva rapid, salate, ptr iubi sandwich, il poti ruga si pe el sa mai faca, ca tu nu faci fata...
Tu chiar te crezi Wonder Woman? Te-am mai intrebat odata!

Stii care ar fi soltuia in viziunea mea? Daca nu te platesc astia nici in al 12 lea ceas, da-ti demisia si ai sa ai timp berechet de toate si ai sa si slabesti!
Cum au zis si fetele, ce ai de pierdut daca iti dai demisia? Bani? Nu prea cred, in conditiile date.. Job stabil? Ete fas!
Preferi sa iti f^&& (scuzati expresia) sanatatea si tineretea? Ce inseamna asta??
Constientizeaza ca nu ai cum sa o duci la nesfarsit asa! Undeva trebuie sa pui punct..

Sustin fetele care te-au incurajat sa faci scandal, fara o gura mare in ziua de azi nu faci nimic! Trebuie s ate impui, nu sa bagi capul in pamant ca strutul! Esti si tu om, chiar mai valoros decat altii. Esti inteligenta!
Poate ca situatia de fata se intampla ca destinul vrea sa iti comunice ceva... Poate locul tau nu e aici... Te-ai intrebat asta?
Mna acum vorbeste baba din mine

Eh Dienel, sper ca nu te superi pe mine din cauza a ce am scris, dar mi-e ciuda sa vad ca ti se face asa nedreptate! Si mi-e ciuda ca nu ai mai mult timp ptr tine, sau mai bine zis ca nu iti faci..

Te pup dulce dulce si te imbratisez mult!!!
Claudiciul meu scump, nu ma intereseaza mesele lor de pranz (neasigurate), nici nu mi-ar trebui asa ceva, desi stiu si inteleg ce ai vrut sa spui.Eu mereu am vrut corectitudine.SI seriozitate.Asa cum mie mi se cere seriozitate maxima, atentie si promptitudine, vreau si eu sa fiu tratata la fel.Dar nu tot omul gandeste ca noi, sa stii.....Am mai spus si ma repet: inainte de a ma angaja aici credeam ca stiu de-ale vietii, ca sunt matura.Pai dar nu-ti spun cum sunt de cand lucrez aici....Unsa cu toate alifiile.....Dar na, ce sa faci....Treci si prin bune si prin rele....

Oh,da, vechea problema:timpul. Stii care e chestia?Chiar as vrea sa imi aloc mai mult timp, dar...am si uitat ce sa fac cu elAdevarat, mi-a fost asa bine alaltaieri cand nu am avut nimic de facut, cand doar am facut sport, mi-am facut masaj,mi-am facut manichiura....O,Doamne, ce bine Dar din pacate...nu pot sa las totul deoparte....Nici pe iubi nu pot sa il trimit mereu cu sandwich la serviciu, nici curatenia nu o pot lasa deoparte pentru ca ma simt prost...Erau zile in care nu ma simteam bine fizic si nu faceam nimic si sorela, fara sa vrea, probabil, reusea sa ma faca sa ma simt prost.....De-asta nu pot, nu vreau.....Ma mai amagesc si eu cu cate o zi semilibera si ma mai ocupa ba de o manichiura, ba de o pedichiura, un masaj, televizor sau pc.Nu m-am mai uitat la tv de un car d ani

Referitor la serviciu, eu am mai vrut sa imi dau demisia o data, impinsa de situatie, tota lumea imi punea bete in roate si se iscau fel si fel de scandaluri dar parintii m-au incurajat sa nu imi dau demisia, constienti si ei ca altceva nu voi mai gasi pentru o perioada lunga de timp si ca nu ma voi putea descurca sub nicio forma....M-as simti si aiurea sa nu lucrez, mai ales acum cand s-a angajat si puiu'....In plus, lipsa unui loc de munca mereu m-a demoralizat.In vara,dupa licenta, cand nu gaseam nimic de lucru, o luasem razna de tot...Nu mai stia Adi ce sa imi faca sa ma impece, gandeam intr-un fel tare pesimist, plangeam si statea inchisa in casa...Ma plangeam pe aici pe la fete...Nu as mai vrea sa trec prin asta.
Nici aici nu e bine si o s aplec cu prima ocazie.Dar cu prima ocazie cand imi voi fi gasit deja altceva.La nesigur nu imi dau demisia....Asa macar am speranta ca primesc banutii aia de pe lunile trecute si tot e ceva..Mai indur eu maxim 2 luni nedreptatea de aici, ca asa e omul.....
Si da, stiu, trebuie sa fii calapanta, asa trebuie sa te porti in ziua de azi....Desi nu sunt genul, nu mi-a placut cearta si galceava dar trebuie sa ma mulez dupa noua societate....Asa ca azi mi-am luat inima in dinti si am facut pe a pe aici

Te pup cu patos, draga mea slabuta!Si iti multumesc!Asa cum spunea si Codris, e mare lucru pentru mine sa vad sustinere din partea voastra, sa vad ca niste fete nevazute, neintalnite imi sunt alaturi si ma inteleg....
Iti dai seama,draga mea, ca nu am absolut niciun motiv sa ma supar pe tine, fie ca imi cunosti viata in amanunt, fie ca nu!Pentru ca eu am ales sa imi spun oful aici, pentru ca eu am ales sa ma destainui voua si apreciez fiecare cuvintel din partea voastra,fiecare gand bun!Asa imi dau seama ca si eu contez pentru voi si ca sunteti alaturi d emine....
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9568 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 18:12:28
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Sa te mai inveselesti
Girls Fail Compilation 2012 || YDL - YouTube
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9569 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 18:26:55
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Tulai, Clau)
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9570 (permalink)  
Vechi 25 mai 2012, 19:48:15
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

De cand am intrat astazi am stat cu ochii in jurnalul tau sa vad ce s-a mai intamplat la munca (jurnalul tau si al Codrutei au fost o provocare )...am citit cand am plecat de la munca, cum am ajuns acasa si acum am rasfoit toate paginile jurnalului pe ziua de azi. Mi s-a strans stomacul de nervi pentru intreaga situatie...asa, in general.
Nu iti voi da foarte multe palme, pardon sfaturi, doar iti voi pune niste intrebari cu recomandarile de rigoare, continuari ale ideilor Puffei si Claudiei.

1. Puffa a spus foarte bine despre drepturile tale salariale si nu numai. A-ti cere drepturile, din toate punctele de vedere, indiferent de context, este ceva firesc, NORMAL. Nu este vorba de tupeu, scandal, mahalageala..nu, sub nicio forma. Este vorba de munca si rasplata.

Si iti voi pune o intrebare, ce sunt sigura ca te va durea la un moment dat, daca esti sincera fata de tine si nu este momentul cel mai oportun, dar voi fi rea si o voi face!

Tu cat valorezi, Diana?
Valorezi cat sa fi umilita aproape 3 luni?
Valorezi atat de putin incat sa nu ai curajul sa vorbesti DIRECT cu seful tau? Ce a facut el atat de maret incat sa te temi de el? Nu esti suficient de desteapta, de capabila sau ce alte prostii crezi despre tine de nu iei atitudine pentru tine?

E ca si cand un bataus ar veni sa te bata si iti spune ca esti sensibila si tu il crezi pe cuvant si ii dai voie sa te raneasca...poate sa-ti pericliteze viata!
Tu acum, prin faptul ca il lasi pe seful tau sa aibe dreptate, te ranesti singura. Lipsa banilor, felul cum vorbeste cu voi-contabila, seful, etc. te fac sa-ti pierzi increderea in sine. Toata situatia actuala iti este neprielnica.
Nu tinti la job-uri gen vanzatoare in magazin, etc. Postul de acum este ok, daca ar fi platit. Dupa ce iti faci o evaluare a ta si accepti cat de mult valorezi (fiindca esti o tipa desteapta, harnica si prea cuminte) iti faci curaj si vorbesti cu seful tau direct. Si vezi de unde pornesti: "Uite prietenash, eu valorez atat si taman la tine daca te tii de treaba. Daca nu voi pleca si vei regreta amarnic...La valoarea mea!" Eu asa as zice. Stiu ca vremurile sunt nasoale, peste tot, dar nu insemna ca trebuie sa ne lasma calcati in picioare.
Mai bine dai concurs pentru posturile de profesor intr-o scoala si sa-ti pastrezi demnitatea si un anumit statut decat sa fi o vanzatoare de tigari. Nu vreau sa fiu cu nasul pe sus, dar mediul te formeaza, indiferent de varsta. Ce poti tu invata ca vanzatoare? Cum cresti tu de acolo?

2. Al doilea aspect este cel al preocuparii de sine, atins de Claudia. In general, nu este treaba nimanui a se baga in treburile interne ale unei familii, ale unui cuplu, etc. Dar iti voi spune doua lucruri la care te rog sa meditezi la ele:

2a. Nimanui nu i se cuvine nimic.

Oricat de mult il iubesti tu pe al tau dragut, amandoi aveti de munca, amandoi aveti responsabilitati la munca. Nu esti casnica...si nici daca ai fi nu ar trebui sa cada toate treburile casnice in spinarea ta. Si oricat de dragut, bun, extraordinar ar fi puiul tau nu trebuie sa faci tu singura tot.
Intr-o casa/ gospodarie lucrurile trebuie impartite. Mananca 3 oameni: 3 oameni trebuie sa participe la cumparaturi, facut mancare, spalat vasele! Cu randul, toti o data...cum vrei tu, dar toti! Stam 3 oameni intr-o casa, atunci toti ar trebui sa facem curat, sa splam rufe, etc.
Nu mai traim in Evul Mediu. Mister sot vrea sa-i calc un tricou, atunci el imi va face pantofii. Punct!

2b. In orice relatie trebuie sa existe reguli.

Nu conteaza despre ce relatie este vorba despre cuplu, munca, familie, scoala, etc. Peste tot exista reguli. La munca este simplu...sunt clare din partea angajatorului, dar si din partea ta trebuie precizate reguli la angajare prin diferite "pretentii" (functie de valoarea ta, pe care ti-o cunosti!). La fel si in cuplu sau cu sorela trebuie sa existe reguli. Reguli de activitati casnice, reguli de comportat unul cu altul, etc. Majoritatea sunt nescrise si intelese de la sine...dar cateodata trebuie discutate iar. Nu este de datoria ta sa...doar fiindca esti mai mare, sau fiindca s-a nimerit sa porti "piersicuta" pe lumea asta Sincer!

Am fost rea..n-o sa mai vorbesti cu mine ever...dar think about it!
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


 

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, dieta, dieta hipocalorica, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ce va doriti cel mai mult de la viata? Slabuta Discutii off-topic 26 23 iun 2012 10:10:34
Fii mai frumoasa peste noapte! Roxana Ingrijire corporala 31 29 apr 2012 16:32:26
O noua viata - jurnal de sarcina Mailin mailin Sunt insarcinata 268 18 aug 2011 22:26:12
Viata noua...jurnal nou! - Dienusha dienusha Arhiva jurnale slabit 164 14 mar 2011 00:20:22
Jurnal Molive - Pentru o viata sanatoasa! molive Arhiva jurnale slabit 12 20 aug 2010 23:19:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole