Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #9741 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 13:39:11
maneki's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac personalizat
Date: 163cm, 56kg
Mesaje: 180
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Buna tuturor!

Revin dupa o perioada de aproximativ 3 ani, in care s-au schimbat multe lucruri in viata mea... printre care si greutatea
Nu sunt intr-o situatie disperata, am doar vreo 3-4 kg in plus, insa am observat ceva la mine, faptul ca odata cu trecerea timpului, corpul tinde sa "se simta bine" la alta greutate decat cea dinainte. De exemplu intre 20-23 de ani aveam 50-52 kg, pe-aici oscilam, apoi am mai luat pana la 54 de kg, apoi vreo 2 ani am oscilat intre 52-54 kg, iar pe la 25 ani am ajuns vertiginos la 59-60 de kg (pt ca mancam destul de mult, la ore tarzii, nu am mai tinut cont de dieta, sport...nimic). Cand am ajuns la 60 de kg a fost un semnal de alarma pt mine si am inceput sa fac sport, am intrat pe acest site de unde am luat ff multe sfaturi bune si am inceput sa am grija si la alimentatie. Nu sunt adepta curelor drastice de slabire, asa ca respectam cele 3 mese pe zi si 2 gustari si mancam portii mai mici, mai sanatoase.
Buuun, am reusit sa ajung in cateva luni la 54 kg, unde am stagnat destul de mult timp, pana am inceput sa mananc iar haotic si sa nu mai fac sport regulat.
Acum am aproximativ 56 kg (ajunsesem pe la 58 kg in iarna) si nu stiu daca sa ma ambitionez sa ajung la 52 kg, cum eram acum 7 ani sau sa ma multumesc daca ajung din nou la 54 kg unde corpul meu s-a simtit bine cativa ani.

Voi ce parere aveti? Vi s-a intamplat si voua sa mai adaugati 1-2 kg de-a lungul timpului, si sa va fie extrem de greu sa le mai dati jos? Si pana la urma sa cedati si sa ramaneti la greutatea unde corpul vrea sa ramana?

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si va doresc o dupa-amiaza frumoasa in continuare!

Ma bucur sa fiu din nou alaturi de voi!
__________________
Iubeste-te asa cum esti acum, viata te iubeste!
maneki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1384 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui maneki:
silviadm (03 apr 2014)
  #9742 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 13:43:23
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Andreea, am facut The Pyramid, e greu, dar tot mai mult imi place Speed 3.0, de fapt, speed-urile sunt favoritele mele

Maneki, bine ai venit! Din pacate, nu pot sa iti raspund la intrbare, ca eu cu mentinerea stau prost
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Prapadeala:
Polux (03 apr 2014)
  #9743 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 14:36:54
geanyna26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 ian 2012
Locaţie: Rimini, Italia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 160cm, 64kg
Mesaje: 18
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Maneki bine ai venit din nou ... Eu te inteleg destul de bine pt ca am trecut oarecum prin ceea ce treci tu acum...Eu la inceputul liceului aveam 45 de kg ( bine pe-atunci si varsta era de partea mea si practic inca eram un copil) , insa la 18 ani practic am explodat la 60 si ceva de kg... Sincer pe vremea aia ma cataream fff rar si practic nu am stiut niciodata kg reale pe care le-am avut atunci...Am pastrat cu "stoicism" aceste kg vreo 3 ani si ceva ... Pe vremea aia nici nu era atat de mediatizat stilul de viata sanatos cum e acum..Cred ca organismul se acomodeaza si la 45 de kg si la 60 de kg ... Din punctul meu de vedere tine de noi si de psihicul nostru cat de bine sau rau ne simtim..Organismul cred ca ca actioneaza in functie de noi...De exemplu am intalnit persoane care la 70 de kg se simteau ok si nu considerau ca trebuie sa schimbe ceva...Parerea mea e ca totul vine din interior si daca tu consideri ca trebuie sa schimbi ceva la tine de ce nu? bun venit si sper sa mai animam putin din nou acest topic
geanyna26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1550 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1033 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1034 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de geanyna26; 03 apr 2014 at 14:39:03.
Acest membru apreciaza mesajul lui geanyna26:
maneki (03 apr 2014)
  #9744 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 15:10:57
ladyamneth's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Bucuresti It, Romania
Vârsta: 42
Dieta: -
Date: 167cm, 57kg
Mesaje: 3.034
Aprecieri acordate: 1.250
Am fost apreciat(a) de 1.887 ori in 1.156 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de maneki Vezi mesajul
Buna tuturor!

Revin dupa o perioada de aproximativ 3 ani, in care s-au schimbat multe lucruri in viata mea... printre care si greutatea
Nu sunt intr-o situatie disperata, am doar vreo 3-4 kg in plus, insa am observat ceva la mine, faptul ca odata cu trecerea timpului, corpul tinde sa "se simta bine" la alta greutate decat cea dinainte. De exemplu intre 20-23 de ani aveam 50-52 kg, pe-aici oscilam, apoi am mai luat pana la 54 de kg, apoi vreo 2 ani am oscilat intre 52-54 kg, iar pe la 25 ani am ajuns vertiginos la 59-60 de kg (pt ca mancam destul de mult, la ore tarzii, nu am mai tinut cont de dieta, sport...nimic). Cand am ajuns la 60 de kg a fost un semnal de alarma pt mine si am inceput sa fac sport, am intrat pe acest site de unde am luat ff multe sfaturi bune si am inceput sa am grija si la alimentatie. Nu sunt adepta curelor drastice de slabire, asa ca respectam cele 3 mese pe zi si 2 gustari si mancam portii mai mici, mai sanatoase.
Buuun, am reusit sa ajung in cateva luni la 54 kg, unde am stagnat destul de mult timp, pana am inceput sa mananc iar haotic si sa nu mai fac sport regulat.
Acum am aproximativ 56 kg (ajunsesem pe la 58 kg in iarna) si nu stiu daca sa ma ambitionez sa ajung la 52 kg, cum eram acum 7 ani sau sa ma multumesc daca ajung din nou la 54 kg unde corpul meu s-a simtit bine cativa ani.

Voi ce parere aveti? Vi s-a intamplat si voua sa mai adaugati 1-2 kg de-a lungul timpului, si sa va fie extrem de greu sa le mai dati jos? Si pana la urma sa cedati si sa ramaneti la greutatea unde corpul vrea sa ramana?

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si va doresc o dupa-amiaza frumoasa in continuare!

Ma bucur sa fiu din nou alaturi de voi!
exact asa sunt si eu. De cel putin 15 ani oscilez intre 54 si 59 kg. Cate 2-3 ani in care ma stabilizez la 54, alti 2-3 la 56,5-57 si tot asa...
Bine, probabil ca daca as fi determinata si as ajunge la 53-54 kg si m-as chinui sa ma mentin pt o vreme acolo, poate as reusi, dar asa, ajung mereu la 56-57 si raman acolo, ca mi-e comod si nici nu ma vad chiar naspa

Cred ca fiecare ar trebui sa ajungem la nr de kg care ne fac sa ne simtim bine in pielea noastra
__________________

“Take care of your body. It’s the only place you have to live.” ~ Jim Rohn
ladyamneth, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
ladyamneth, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2167 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1650 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui ladyamneth:
maneki (03 apr 2014), silviadm (03 apr 2014)
  #9745 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 16:41:09
maneki's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac personalizat
Date: 163cm, 56kg
Mesaje: 180
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

nu stiu de ce am "parasit" in trecut acest forum, pt ca alaturi de voi ma simt mult mai bine, ma motivati prin povestile voastre si imi place va pot sa discut cu persoane care trec prin situatii asemanatoare cu a mea si care ma inteleg
ce sa zic, sper ca pentru inceput sa ajung la 54 si apoi mai vad eu
ideea e ca de cand am depasit 54, nu mi se mai pare ca la 54 kg as fi grasa... e cu dus si intors toata treaba asta cu slabitul
nu mai spun ca am abonament la sala dar de multe ori nu merg, si in schimb fac acasa cateva exercitii care stiu ca ma ajuta, si asta doar ca nu am pe cineva care sa mearga cu mine sa ne motivam reciproc

sanatate si motivatie va doresc la toate!
__________________
Iubeste-te asa cum esti acum, viata te iubeste!
maneki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1384 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9746 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 16:53:08
maneki's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac personalizat
Date: 163cm, 56kg
Mesaje: 180
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de geanyna26 Vezi mesajul
Maneki bine ai venit din nou ... Eu te inteleg destul de bine pt ca am trecut oarecum prin ceea ce treci tu acum...Eu la inceputul liceului aveam 45 de kg ( bine pe-atunci si varsta era de partea mea si practic inca eram un copil) , insa la 18 ani practic am explodat la 60 si ceva de kg... Sincer pe vremea aia ma cataream fff rar si practic nu am stiut niciodata kg reale pe care le-am avut atunci...Am pastrat cu "stoicism" aceste kg vreo 3 ani si ceva ... Pe vremea aia nici nu era atat de mediatizat stilul de viata sanatos cum e acum..Cred ca organismul se acomodeaza si la 45 de kg si la 60 de kg ... Din punctul meu de vedere tine de noi si de psihicul nostru cat de bine sau rau ne simtim..Organismul cred ca ca actioneaza in functie de noi...De exemplu am intalnit persoane care la 70 de kg se simteau ok si nu considerau ca trebuie sa schimbe ceva...Parerea mea e ca totul vine din interior si daca tu consideri ca trebuie sa schimbi ceva la tine de ce nu? bun venit si sper sa mai animam putin din nou acest topic
Heyy, chiar ne asemanam mult si la inaltime si la kg. In liceu aveam si eu 48 de kg, eram slaba...dar nu mai indraznesc sa aspir la greutatea aia, una pt ca acum consider ca as fi prea slaba si alta pt ca ar tb sa trec prin chinurile groazei ca sa mai ajung la greutatea aia
mult succes si sunt alaturi de voi
__________________
Iubeste-te asa cum esti acum, viata te iubeste!
maneki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1384 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui maneki:
silviadm (03 apr 2014)
  #9747 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 16:57:49
maneki's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac personalizat
Date: 163cm, 56kg
Mesaje: 180
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de ladyamneth Vezi mesajul

exact asa sunt si eu. De cel putin 15 ani oscilez intre 54 si 59 kg. Cate 2-3 ani in care ma stabilizez la 54, alti 2-3 la 56,5-57 si tot asa...
Bine, probabil ca daca as fi determinata si as ajunge la 53-54 kg si m-as chinui sa ma mentin pt o vreme acolo, poate as reusi, dar asa, ajung mereu la 56-57 si raman acolo, ca mi-e comod si nici nu ma vad chiar naspa

Cred ca fiecare ar trebui sa ajungem la nr de kg care ne fac sa ne simtim bine in pielea noastra
bine zici cu "mi-e comod si nici nu ma vad chiar naspa" si daca iti mai zic si vreo 2-3 persoane ca esti ok asa cum esti, aia e, nici nu-ti mai vine sa te pui pe slabit
__________________
Iubeste-te asa cum esti acum, viata te iubeste!
maneki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1384 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9748 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 20:29:00
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de geanyna26 Vezi mesajul
Slabutelor am o mica nedumerire...Azi cantarul pe la pranz imi arata 56,6 ... Intrebarea mea e urmatoarea: cam cat sa scad tinanad cont ca trebuie sa apara si uratii azi , maine? Dimineata am mancat o grefa pe stomacul gol, 30 de g fistic , o prima gustarica pe la 11:30 un iaurt degresat cu 7 g de colon help..De obicei nu ma cantaresc la miezul zilei dar daca tot facusem dus si aveam catarul pe langa mine am zis sa ma cataresc si sunt curioasa cam cate kg am de fapt...Va pup si o zi cat mai insorita
Greutatea dinainte de musafiri e irelevanta. Depinde de la persoana la persoana si luna la luna. Poti sa retii si 2 kilograme sau mai mult daca mananci sarat.

Nedumerirea mea e alta: cum reusesti sa mananci atat de putin la PMS?
Eu as face orice sa nu am asa pofta de mancare, as putea manca si ambalajele de la alimente. Accept orice sfat si sugestii.

Loredana, cum te mai simti?
Te rog sa mai intri pe aici!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Polux:
LOREDANA99 (03 apr 2014), silviadm (03 apr 2014), WhiteAngel (05 apr 2014)
  #9749 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 20:32:28
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Andreea, am facut The Pyramid, e greu, dar tot mai mult imi place Speed 3.0, de fapt, speed-urile sunt favoritele mele

Maneki, bine ai venit! Din pacate, nu pot sa iti raspund la intrbare, ca eu cu mentinerea stau prost

O, da, Speed 3 e f. tare. Combina cele mai grele exercitii din toate speedurile

Mie imi plac mult programele pe stil circuit, probabil de aia preferatul meu e Pyramid.
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9750 (permalink)  
Vechi 03 apr 2014, 20:40:59
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de maneki Vezi mesajul
Buna tuturor!

Revin dupa o perioada de aproximativ 3 ani, in care s-au schimbat multe lucruri in viata mea... printre care si greutatea
Nu sunt intr-o situatie disperata, am doar vreo 3-4 kg in plus, insa am observat ceva la mine, faptul ca odata cu trecerea timpului, corpul tinde sa "se simta bine" la alta greutate decat cea dinainte. De exemplu intre 20-23 de ani aveam 50-52 kg, pe-aici oscilam, apoi am mai luat pana la 54 de kg, apoi vreo 2 ani am oscilat intre 52-54 kg, iar pe la 25 ani am ajuns vertiginos la 59-60 de kg (pt ca mancam destul de mult, la ore tarzii, nu am mai tinut cont de dieta, sport...nimic). Cand am ajuns la 60 de kg a fost un semnal de alarma pt mine si am inceput sa fac sport, am intrat pe acest site de unde am luat ff multe sfaturi bune si am inceput sa am grija si la alimentatie. Nu sunt adepta curelor drastice de slabire, asa ca respectam cele 3 mese pe zi si 2 gustari si mancam portii mai mici, mai sanatoase.
Buuun, am reusit sa ajung in cateva luni la 54 kg, unde am stagnat destul de mult timp, pana am inceput sa mananc iar haotic si sa nu mai fac sport regulat.
Acum am aproximativ 56 kg (ajunsesem pe la 58 kg in iarna) si nu stiu daca sa ma ambitionez sa ajung la 52 kg, cum eram acum 7 ani sau sa ma multumesc daca ajung din nou la 54 kg unde corpul meu s-a simtit bine cativa ani.

Voi ce parere aveti? Vi s-a intamplat si voua sa mai adaugati 1-2 kg de-a lungul timpului, si sa va fie extrem de greu sa le mai dati jos? Si pana la urma sa cedati si sa ramaneti la greutatea unde corpul vrea sa ramana?

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si va doresc o dupa-amiaza frumoasa in continuare!

Ma bucur sa fiu din nou alaturi de voi!

Bine ai revenit!
Ai lovit un punct sensibil, eu inca ma chinuiesc sa ajung la greutatea de la 25-26 de ani, de max. 53 de kg. Culmea e ca atunci ma vedeam cu sunculite, desi toata lumea imi zicea ca sunt o slabanoaga.
Acum am cateva kilograme in plus, dar sunt mult mai tonifiata si ceea ce vreau e sa ajung mai ales la dimensiunile de acum cativa ani. Pe atunci faceam tot mult sport, doar ca faceam doar cardio si cred ca masa mea musculara era sublima, dar lipsea cu desavarsire.

Ceea ce voiam sa zic de fapt e ca numarul de kg conteaza, e un punct de referinta, dar nu reprezinta adevarul absolut in ceea ce priveste modul in care aratam. Conteaza dimensiunile, cum ne vin hainele si mai ales cum ne simtim.
Nu neg ca ma bucur enorm sa ajung la 53 de kg si sa am masa musculara de acum
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Polux:
maneki (04 apr 2014)
 

Informatii despre slabit
50, 60, am, calorii, dieta, grupa, iii, jurnal, kg, sanatos, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal de slabit pentru slabute grupa 60-70 kg (III) Slabuta Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 5349 02 ian 2012 04:29:00
Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (II) Slabuta Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg 7018 02 ian 2012 04:26:15
Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (I) Slabuta Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg 10181 04 sep 2011 01:17:12
Jurnal de slabit pentru slabute grupa 60-70 kg (I) Slabuta Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 5254 23 mar 2011 01:37:24
Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg danyela Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg 3901 16 feb 2011 00:53:00

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole