Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Subiect închis
 
Opţiuni subiect
  #2381 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 20:18:30
Lala26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 14 iul 2011
Locaţie: Rm Valcea, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Montignac
Date: 162cm, 55kg
Mesaje: 479
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
haha da, cam asta e ce am in minte cand ma vad scapata ca vaca in lucerna. Totusi, aveti vreun sfat pentru... semi-conformitate macar? Nici nu as vrea sa-mi stric vacanta gandindu-ma non stop ca am facut sau sunt pe cale sa ma abat grav si sa-mi petrec restul zilei/noptii plangand in pumni
Intr-un fel e bine pentru ca o sa mancam numai pe la autoserviri si restaurante, deci o sa am de unde sa aleg mancare gustoasa si conforma...
__________________
Punish the sin, but love the sinner
Lala26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2382 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 20:36:37
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
Fetelor, am uitat sa va spun...maine noapte plec la mare, o saptamana...abia astept dar..sunt convinsa ca nu voi putea sa raman in totalitate conforma... cel putin de la cate o inghetata nu o sa pot sa ma abtin sau..nici nu stiu. Mi-e sa nu ma apuce cine stie ce pofte si sa scap 'ca vaca in lucerna' , spune o vorba din popor ...
Sa saluti marea din partea mea !!! O ador !!! Am fost de doua ori in vara asta, dar parca ar mai merge o data...
In ceea ce priveste... scapatul vacii in lucerna... am papat la lucerna... de m-am umflat 5 kg ! Tu sa nu faci ca mine! Ai grija la si laca sa nu mai spun... la si la ca sa nu ca mine... Ideea e sa ciugulesti ca o ...
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #2383 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 20:41:55
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de anitamia21 Vezi mesajul
Buna fetelor!
Sunt Ana. Am 18 ani, 62-63 kg...am sa scriu mai exact cate kg am cand voi merge la sala de fitness unde au un cantar bun si 1,71 inaltime. As vrea sa slabesc cam 6-7 kg. Sunt anumite zone ale corpului care nu prea imi plac, cum ar fi zona abdomenului. Fac sport 6 zile din 7 - cardio. Am facut pauza de fitness o luna pentru ca am fost plecata, dar de pe 16 august ma apuc din nou si de fitness. Asa ca voi face sport aproape in fiecare zi (ador sa fac sport o fac nu numai sa slabesc, dar si pentru ca ma relaxeaza)
Pana acum, am crezut ca, facand sport, slabesc, chiar daca mananc cat vreau. Nu este asa. Nu pot spune ca mananc foarte mult. Un exemplu de meniu ar fi: dimineata: 2 felii de paine neagra cu salata de vinete sau ardei copti, la pranz ..peste cu salata de rosii sau carne de curcan la gratar cu salata, iar seara, salata de rosii, castraveti, branza etc. (de obicei, cand am mancat asa...pe la ora 20 mi se facea iar foame si mancam iar niste branza cu rosii).. Problema este ca de multe ori mananc si ce nu trebuie, ceva dulce si as vrea sa scap de acest obicei pentru ca de aceea nu slabesc. Plus ca nu in fiecare zi meniul este cel de mai sus...ci au fost zile cand mancam la 2 ore ba salata de rosii, ba iaurt cu fructe, ba alte prostii (covrigei, sticks-uri - ma gandesc ca aveam pofta de ceva sarat pentru ca nu prea pun sare...nici la salata, la aproape nimic...decat ce se gaseste in mancarea gatita).
As vrea sa incep regimul Montignac pentru ca vreau sa-mi stabilesc un stil de viata cat mai sanatos si in acelasi timp sa dau jos aceste 6 kg.
Am citit cartea, insa am o prima intrebare.
Pana acum, dimineata ma gandeam sa o incep cu un fruct, dar trezindu-ma cu stomacul gol nu aveam pofta de fruct si imi era sa nu mi se faca rau de la aciditatea fructului. Acum ca am vazut si in cartea lui Monti ideea cu fructul dimineata, n-a avut niciuna dintre voi probleme? e ok fructul pe stomacul gol? cam ce fructe mancati?
O alta chestiune, ar fi despre pepenele rosu. Am inteles ca el "ingrasa" pentru ca are indice glicemic mare. La fel ca bananele, ar trebui sa renunt si la pepenele rosu?
Am citit, de asemenea, ca imi pot stabili in functie de cum vreau sau ce chef am intr-o dimineata ca micul dejun sa fie glucidic sau proteino-lipidic si ca e recomandat cam 5 zile pe saptamana sa fie glucidic. In afara de branza de vaci 0% si laptele degresat ce as mai putea manca dimineata ca sa intre in categoria glucidic?
Daca masa de dimineata o fac intr-o zi proteino-lipidica, pranzul poate ramane tot asa, si cina?
P.S. Am uitat sa mentionez...ca inainte calculam fiecare calorie (exact ceea ce spune Monti ca nu e ok). E o pierdere de timp si un stres. Nu-mi place. Sper ca dieta Monti sa fie o dieta usoara si relaxata, fara prea multe batai de cap.
Va pup!
Bun venit in gasca si succes!Deja am vazut ca ti s-a raspuns in mare la intrebari!
Citat:
Anterior postat de gabim Vezi mesajul
Buna,
Chiar daca nu activez pe forum, si eu respect principiile Montignac. Cum inghetata din comert nu se incadreaza, mi-am dorit foarte mult sa pot face inghetata acasa.
Am cumparat o masina de inghetata din Real (Alpina parca se numea ) si nu am reusit sa fac nimic cu ea. Am returnat-o si am luat in loc o masina Clatronic(tot in jur de 1 mil a costat).
Nu stiu daca masina e mai buna sau am eu mai multa experienta, cert e ca acum imi iese o inghetata f buna.
Cred ca stii ca bolul masinii de inghetata trebuie sa stea in congelator 8-10 ore, sau cat scrie in instructiunile masinii. Ce nu scrie si am descoperit eu dupa mai multe esecuri, e ca si compozitia de inghetata trebuie sa fie foarte rece atunci cand o pui in masina de inghetata. Deci inainte de a pune compozitia in masina de inghetata, eu o pun mai intai in congelator si o las cam o ora. Cand o scot trebuie sa fie foarte rece, nu inghetata. O mai mixez daca e nevoie, o pun in masina de inghetata si in 30 min e gata.
Cand e gata, inghetata este cremoasa,tare dar foarte inghetata nu mi-a iesit niciodata.
Mie imi place inghetata f rece de aceea o pun in congelator in bolul masinii de inghetata. Daca fac mai multa o pastrez in congelator tot in bolul masinii. Preferata mea e cea cu rom si cacao.
Daca ai alte intrebari sau te intereseaza retete, nu ezita.
Gabi
Multumesc mult de lamuriri.Adevarul e ca am dat masina inapoi pt. ca dupa ce am pus compozitia nu se inghetatse nici dupa 50 de min.,dar nu am tinut la congelator 8 ore bolul asa cum am vazut ca scria in carte...Mi s-a parut ca e o aberatie...Am vazut reclame la multe tipuri de masini(mai scumpe,e adevarat),dar nu precizau ca trebuie in prealabil racit bolul(asta apare probabil doar in cartea de instructiuni).Mie inghetata imi place sa fie cremoasa,nu foarte inghetata,atat cat sa nu curga...
Am zis ca poate ajung in Galati la Real sau la Metro si sa caut si acolo.Imi doresc tare mult!Ce mai tura-vura: mi s-a pus pata ca vreau masina de inghetata si...nu mai scap de piticii de pe creier pana nu imi iau...Sper ca urmatoarea sa fie cu noroc(cealalta facea tare mult zgomot cand rotea paleta,a ta face?)
Citat:
Anterior postat de anitamia21 Vezi mesajul
Mai am o intrebare . Cum pot manca ou fiert tare intr-o dimineata proteino-lipidica daca nu am voie o felie paine? voi cum il mancati? intr-o salata sau cum?
Pup
Fie cu branza si rosii,castraveti,ardei(salata),fie omleta cu branza facuta la tava de teflon cu fff.putin ulei de masline si cu salata alaturi,fie omleta cu ciuperci...depinde de inspiratia de moment si de ce ai prin frigider

Citat:
Anterior postat de gabim Vezi mesajul
Bine v-am gasit!
Reteta mea de inghetata este f simpla si conforma, sper
3 galbenuri se bat spuma cu o lingura de fructoza. Se adauga o ceasca de apa (normal ar fi lapte dar cum e glucidic, am inlocuit cu apa) si se pune pe foc, amestecand mereu pana aproape de punctul de fierbere.
Din smantana Dorna pentru frisca (cam 500 g) + fructoza dupa gust, se face frisca.
Crema din galbenus, racita, se amesteca cu frisca.
Se adauga arome(vanile, rom + cacao , fructe de padure etc).
Compozitia se pune la congelator pentru a se raci bine.
Apoi se pune in masina de inghetata.
Pofta buna!
Daca sunt obiectii legate de conformitate va rog sa ma trageti de urechi.
Super reteta!Abia astept sa imi iau masina de inghetata.Am citit si nu mi s-a parut sa fie ceva neconform
Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
Fetelor, am uitat sa va spun...maine noapte plec la mare, o saptamana...abia astept dar..sunt convinsa ca nu voi putea sa raman in totalitate conforma... cel putin de la cate o inghetata nu o sa pot sa ma abtin sau..nici nu stiu. Mi-e sa nu ma apuce cine stie ce pofte si sa scap 'ca vaca in lucerna' , spune o vorba din popor ...
Ai sa fii cumintica,presimt eu asta
Vreme buna si distractie placuta!

Ultima dată editat de oanamagdalena; 01 aug 2011 at 20:44:30.
  #2384 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 20:45:01
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

Sa saluti marea din partea mea !!! O ador !!! Am fost de doua ori in vara asta, dar parca ar mai merge o data...
In ceea ce priveste... scapatul vacii in lucerna... am papat la lucerna... de m-am umflat 5 kg ! Tu sa nu faci ca mine! Ai grija la si laca sa nu mai spun... la si la ca sa nu ca mine... Ideea e sa ciugulesti ca o ...
ce haios este mesajul tau!
  #2385 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 20:46:36
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
haha da, cam asta e ce am in minte cand ma vad scapata ca vaca in lucerna. Totusi, aveti vreun sfat pentru... semi-conformitate macar? Nici nu as vrea sa-mi stric vacanta gandindu-ma non stop ca am facut sau sunt pe cale sa ma abat grav si sa-mi petrec restul zilei/noptii plangand in pumni
Intr-un fel e bine pentru ca o sa mancam numai pe la autoserviri si restaurante, deci o sa am de unde sa aleg mancare gustoasa si conforma...
eu te sfatuiesc... daca mancati pe la autoserviri si restaurante... sa eviti ouale si cremele (dintre biscuiti mai ales), ca nu stii cat de vechi sunt, si acum e vara, cald... niste oua cu salmonele nu sunt excluse.. si mai si dai bani e salmonelele alea!!!!!!... te sfatuiesc sa ai grija la uleiurile in care sunt prajite diverse... ca e sigur ranced si ars.. conserve iarasi sa nu mananci.. e foarte cald si nu stiu daca sunt tinute corespunzator... in general la toate chestiile astea sa te gandesti inainte sa mananci ceva de prin alte case ... ulei ranced, salmonele, intoxicatii cu mercur (atentie la peste)... apropos fetelor.. marea neagra a fost in ultimii ani foooarte poluata, cum va mai incumetati sa mergeti sa va imbaiati in ea si sa si mancati pesti din ea?

la plaja te sfatuiesc sa mananci numai fructe... piersici zemoase, sa ti ajute cu deshidratarea, nu struguri banane.., sa te dai pe piele cu ulei de masline sa vezi ce frumoasa te faci.. cand ai sa intri in apa, ai sa observi ca se face o balta de ulei in jurul tau... ce tare, eu vorbesc din amintiri! sa nu te expui soarelui ala rau.. cred ca stii de la 11 la 4-5-6... cred ca sfaturi din astea nu vroiai dar eu m am scufundat asa intr o visare ... la mare. fetelor la mine vine iarna si voi va duceti la mare
fructe cat cuprinde la plaja... apoi pe la restaurante ai salate fara numar, si gratar cat cuprinde.. mici carnati fripturi.. acu chiar daca au ceva prostii in ei, carnatii, macar is carne si nu gogosi... branza nu ti recomand... miroase... si seara iar fructe. sa ai grija, marea face foame.. si somn
distractie placuta!!! sa ai parte de vreme frumoasa!!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #2386 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 21:38:40
Lala26's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 14 iul 2011
Locaţie: Rm Valcea, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Montignac
Date: 162cm, 55kg
Mesaje: 479
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Sa saluti marea din partea mea !!! O ador !!! Am fost de doua ori in vara asta, dar parca ar mai merge o data...
In ceea ce priveste... scapatul vacii in lucerna... am papat la lucerna... de m-am umflat 5 kg ! Tu sa nu faci ca mine! Ai grija la si laca sa nu mai spun... la si la ca sa nu ca mine... Ideea e sa ciugulesti ca o ...
haha foarte frumos ilustrat sa speram ca peste o saptamana nu o sa fie nevoie de o vrabiutza si o vaca sa ilustram Lavinia-before and after
daca n-ar fi 22 30, as zice ca mai mult mi-au facut pofta chestiutzele astea
Citat:
Anterior postat de oanamagdalena Vezi mesajul

Ai sa fii cumintica,presimt eu asta
Vreme buna si distractie placuta!
multumesc mult si...sper sa ai parte de muuuuuuuuuulta si conforma in curand 8->
Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
eu te sfatuiesc... daca mancati pe la autoserviri si restaurante... sa eviti ouale si cremele (dintre biscuiti mai ales), ca nu stii cat de vechi sunt, si acum e vara, cald... niste oua cu salmonele nu sunt excluse.. si mai si dai bani e salmonelele alea!!!!!!... te sfatuiesc sa ai grija la uleiurile in care sunt prajite diverse... ca e sigur ranced si ars.. conserve iarasi sa nu mananci.. e foarte cald si nu stiu daca sunt tinute corespunzator... in general la toate chestiile astea sa te gandesti inainte sa mananci ceva de prin alte case ... ulei ranced, salmonele, intoxicatii cu mercur (atentie la peste)... apropos fetelor.. marea neagra a fost in ultimii ani foooarte poluata, cum va mai incumetati sa mergeti sa va imbaiati in ea si sa si mancati pesti din ea?

la plaja te sfatuiesc sa mananci numai fructe... piersici zemoase, sa ti ajute cu deshidratarea, nu struguri banane.., sa te dai pe piele cu ulei de masline sa vezi ce frumoasa te faci.. cand ai sa intri in apa, ai sa observi ca se face o balta de ulei in jurul tau... ce tare, eu vorbesc din amintiri! sa nu te expui soarelui ala rau.. cred ca stii de la 11 la 4-5-6... cred ca sfaturi din astea nu vroiai dar eu m am scufundat asa intr o visare ... la mare. fetelor la mine vine iarna si voi va duceti la mare
fructe cat cuprinde la plaja... apoi pe la restaurante ai salate fara numar, si gratar cat cuprinde.. mici carnati fripturi.. acu chiar daca au ceva prostii in ei, carnatii, macar is carne si nu gogosi... branza nu ti recomand... miroase... si seara iar fructe. sa ai grija, marea face foame.. si somn
distractie placuta!!! sa ai parte de vreme frumoasa!!
sfaturi folositoare si..de inima albastra, as usual
iar la capitolul sport o sa stau super bine, pentru ca imi plac plimbarile luuuungi pe faleza, ca sa nu vorbim de dansat toata noaptea si.. la ordinea zilei
__________________
Punish the sin, but love the sinner
Lala26, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2387 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 21:51:34
monicastoican's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 09 iul 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 23
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

E mare lucru să te poţi abţine de la a manca prostioare în concediu. Aşa Mi-am propus şi eu când am fost şi dupa o ora de la sosire m-am răzgândit.simţeam ca mă frustrez rău. Am stat 3 zile şi am mâncat gogoşi, clatite, pizza, îngheţată cât cuprinde. M-am îngrăşat mai puţin de 1 kg şi am dat jos surplusul dupa o sapt de revenire la monti. Asta nu e un exemplu de urmat dar ştiu ca m-am simţit foarte bine în scurtă vacanţă . Eu mai nou am o altă problema. De vreo 3 zile sunt tare balonata şi am nişte greturi groaznice. Am încercat pastile cu papaya pt digestie, ceai laxativ, funcţionează imediat dupa ce îşi face efectul şi dupa o ora iar simt ca explodez. Am renunţat luna asta la anticonceptionale. O fi de la asta? Ca de mâncat mănânc mai încet şi mai ordonat ca niciodată...
monicastoican, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 950 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2388 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 21:58:25
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Fetelor, am incheiat si prima zi de Monti... n-a fost greu deloc...
Iata meniul:
MD - caise, dupa o jumate de ora iaurt 2,8 %+ turtite (din faina integrala de grau, hrisca si secara)
Pranz - ciorba loboda + pulpe pui la gratar + varza rosie + branza Tnuva cottage 5%
Cina - salata de rosii + ceapa + ardei gras + ulei de masline + telemea
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #2389 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 22:32:09
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Fetelor, intrebare intrebatoare:
Vreau sa fac o ciorbita de legume (evident fara morcov, cartof )... daca pun putin ulei de masline pot manca ciorba doar la mesele proteino-lipidice si nu o pot manca la o masa glucidica? Asa e? Ca sa o pot manca la o masa glucidica trebuie sa nu pun ulei?
Poti pune o lingura de ulei de masline extravirgin per portie. Eu nu calesc nimic cand fac ciorbita, mai calesc cateodata cand fac cate o mancarica. Imi place sa adaug uleiul cand e ciorbita aproape gata. E tare buna asa....sau poate asa m-am obisnuit eu.
Ok, ideea era ca putin ulei de masline o ok, chiar daca o vrei glucidica!
Citat:
Anterior postat de anitamia21 Vezi mesajul
Buna fetelor!
Sunt Ana. Am 18 ani, 62-63 kg...am sa scriu mai exact cate kg am cand voi merge la sala de fitness unde au un cantar bun si 1,71 inaltime. As vrea sa slabesc cam 6-7 kg. Sunt anumite zone ale corpului care nu prea imi plac, cum ar fi zona abdomenului. Fac sport 6 zile din 7 - cardio. Am facut pauza de fitness o luna pentru ca am fost plecata, dar de pe 16 august ma apuc din nou si de fitness. Asa ca voi face sport aproape in fiecare zi (ador sa fac sport o fac nu numai sa slabesc, dar si pentru ca ma relaxeaza)
Pana acum, am crezut ca, facand sport, slabesc, chiar daca mananc cat vreau. Nu este asa. Nu pot spune ca mananc foarte mult. Un exemplu de meniu ar fi: dimineata: 2 felii de paine neagra cu salata de vinete sau ardei copti, la pranz ..peste cu salata de rosii sau carne de curcan la gratar cu salata, iar seara, salata de rosii, castraveti, branza etc. (de obicei, cand am mancat asa...pe la ora 20 mi se facea iar foame si mancam iar niste branza cu rosii).. Problema este ca de multe ori mananc si ce nu trebuie, ceva dulce si as vrea sa scap de acest obicei pentru ca de aceea nu slabesc. Plus ca nu in fiecare zi meniul este cel de mai sus...ci au fost zile cand mancam la 2 ore ba salata de rosii, ba iaurt cu fructe, ba alte prostii (covrigei, sticks-uri - ma gandesc ca aveam pofta de ceva sarat pentru ca nu prea pun sare...nici la salata, la aproape nimic...decat ce se gaseste in mancarea gatita).

As vrea sa incep regimul Montignac pentru ca vreau sa-mi stabilesc un stil de viata cat mai sanatos si in acelasi timp sa dau jos aceste 6 kg.
Am citit cartea, insa am o prima intrebare.
Pana acum, dimineata ma gandeam sa o incep cu un fruct, dar trezindu-ma cu stomacul gol nu aveam pofta de fruct si imi era sa nu mi se faca rau de la aciditatea fructului. Acum ca am vazut si in cartea lui Monti ideea cu fructul dimineata, n-a avut niciuna dintre voi probleme? e ok fructul pe stomacul gol? cam ce fructe mancati? Eu nu am avut nici un fel de probleme, chiar ma ajuta la digestie treaba asta, mai ales ca am probleme cu constipatia de cand ma stiu. Ca fructe, aproape toate. Restrictii ar fi la struguri. Apoi pepene, ananas, kiwi, banane verzi mai rarut. De preferat sunt citricele pt ca de dimineata se absoarbe cel mai bine vit. C.

O alta chestiune, ar fi despre pepenele rosu. Am inteles ca el "ingrasa" pentru ca are indice glicemic mare. La fel ca bananele, ar trebui sa renunt si la pepenele rosu?
A scris si Eva, o spun si eu. Are IG mare dar incarcatura glicemica mica. Asa ca daca mananci de dimineata in loc de MD nu iti influenteaza slabirea. Mai ales ca MD-urile sunt de obicei cu IG mediu pt ca glicemia e f. scazuta.
Am citit, de asemenea, ca imi pot stabili in functie de cum vreau sau ce chef am intr-o dimineata ca micul dejun sa fie glucidic sau proteino-lipidic si ca e recomandat cam 5 zile pe saptamana sa fie glucidic. In afara de branza de vaci 0% si laptele degresat ce as mai putea manca dimineata ca sa intre in categoria glucidic?Glucidic = carbohidrati, fara grasimi.
Toate legumele cu IG mic, cerealele cu IG mediu, lactatele degresate. Iaurtul se recomanda totusi sa fie natur. Iar la fete vei vedea ca si laptele e cel putin partial degresat. Asta din motive medicale.

Daca masa de dimineata o fac intr-o zi proteino-lipidica, pranzul poate ramane tot asa, si cina? Nu se intampla nimic daca intr-o zi ai 3 mese PL. Dar daca ai MD si P PL, atunci poate poti face ca cina sa fie G

P.S. Am uitat sa mentionez...ca inainte calculam fiecare calorie (exact ceea ce spune Monti ca nu e ok). E o pierdere de timp si un stres. Nu-mi place. Sper ca dieta Monti sa fie o dieta usoara si relaxata, fara prea multe batai de cap.

Va pup!
Bine ai venit si bafta multa!
Citat:
Anterior postat de anitamia21 Vezi mesajul
Mai am o intrebare . Cum pot manca ou fiert tare intr-o dimineata proteino-lipidica daca nu am voie o felie paine? voi cum il mancati? intr-o salata sau cum?

Pup
In salata, cu carnita, legume, cruditati, branza, cascaval, smantana, maioneza, mustar conform, etc. Chiar ai tot felul de posibilitati. Omleta simpla, cu patrunjel, cu ciuperci, cu legume, sufle de legume, etc.
Citat:
Anterior postat de gabim Vezi mesajul
Bine v-am gasit!
Reteta mea de inghetata este f simpla si conforma, sper
3 galbenuri se bat spuma cu o lingura de fructoza. Se adauga o ceasca de apa (normal ar fi lapte dar cum e glucidic, am inlocuit cu apa) si se pune pe foc, amestecand mereu pana aproape de punctul de fierbere.
Din smantana Dorna pentru frisca (cam 500 g) + fructoza dupa gust, se face frisca.
Crema din galbenus, racita, se amesteca cu frisca.
Se adauga arome(vanile, rom + cacao , fructe de padure etc).
Compozitia se pune la congelator pentru a se raci bine.
Apoi se pune in masina de inghetata.
Pofta buna!

Daca sunt obiectii legate de conformitate va rog sa ma trageti de urechi.
Reteta ta nu este glucidica. Galbenusul, smantana, au grasimi.
Asa ca poti pune lapte fara probleme.
Daca era glucidica o faceai cu albus de ou si lapte degresat. Smantana degresata nu cred ca exista.
Citat:
Anterior postat de TinAlexa Vezi mesajul
Bine ai revenit Ame
Bine v-am regasit!
Tu ce mai faci?
Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
succes floricel!!
tin pumnii... iti raspund imediat si la mine in jurnal...

presupun ca uleiul ala ai nevoie de el ca sa calesti ceva... eu zic ca ulei de masline poti sa folosesti si sa papi si-si , adica si in calitate de masa glucidica si lipidica ( dar la mesele lipidice - presupun ca ai vrut sa spui glucidice, la mesele glucidice trebuie limitata cantitatea sa nu mananci foarte mult, o cana); uleiul de masline are grasimi mononesaturate, sunt grasimi bune care scad colesterolul 'rau' deci chiar s-ar indica sa mananci, pe oriunde poti sa l adaugi, salate, supe, mancaruri... cantitatile evident sa nu fie mari.
fetele or sa ma impuste, eu am ai scris despre morcov si la mine in jurnal... daca tu consideri ca da ciorbitei/supitei o savoare, aroma, gust etc etc.. pune la fiert 150 g de morcov... incearca sa l lasi bucati mari ca sa-l poti evita in farfurie...cred ca 150 g morcov nu inseamna mult. el are IG mare, dar incarcatura lui glicemica e mica... adica nu are forta sa descarce insulina... si intr o oala de ciorba, un morcovel, sa fim seriose, nu o sa omoare pe nimeni saracu'...De acord cu tine. Apoi se ia in considerare incarcatura gicemica a mesei si chiar daca ar manca si morcvovul din ciorba, incarcatura per total tot mica ramane pt ca are si apa, si legume, si carne - toate reducand glicemia indusa de morcov. In schimb nu este recomandata o mancarica de morcovi.

recomand tuturor fetelor noi, care vor sa afle mai multe despre experientele si parerile montignacelor, sa citeasca 'gasca fetelor care tin montignac partea I si eventual partea a II a... sunt f multe informatii, si ca ajuta sa va faceti o idee in privinta a ceea ce mananca o montignaca... eu inainte sa ma bag in seama aci , am citit ce era acolo in prima parte si mi am facut o idee generala. in prima parte scriu fete ca Antuca, Huskygirl, Sunshine, ulterior apare si Ame si multe altele... care au postat mereu meniuri si au comentat la ele... pe mine m au ajutat f mult, si imi pare rau ca nu mai posteaza fetele vechi...Eu am spus mereu ca in primul rand de la fetele astea am invatat cam tot ce stiu. Ca dupa am si citit o mare parte din carti e partea a doua. Dar ele mi-au explicat pe intelesul meu teoria.
apropos de pepenele rosu... ca si morcovul... are ig mediu-mare, dar nu descarca multa insulina... dar in functie de incarcatura lui glicemica eu am sugerat sa nu se manance mai mult de 250-300 g (nu stiu cat inseamna asta, daca e mult sau putin).

unde calduri insuportabile la mine e toamna in toata regula... atata doar ca nu cad frunzele, in rest e frigalau de-a binelea... eu n am trecut la geci, ma plimb in pulovere, dar nemtii sunt cu gecile pe ei...
Si pe aici e o caldura groaznica, nici un pic de vant.
Multumesc de comentariile la poze!
Citat:
Anterior postat de Diana D Vezi mesajul
Da Ame..fetita vrem ( al meu este topit dupa fetite), acum si baiat daca o fii , sanatos sa fie ca il face maicasa smecheras

Multumesc mult pt cuvintele tale frumoase si tu ai fost o nasa frumoasa si bine machiata (imi pare rau ca nu ne-am vazut)
Te pupic!
Asta e, data vitoare poate reusim. de data asta am cunioscut-o pe Slabuta. F. draguta persoana asta!
Sa va ajute Dumnezeu!

Citat:
Anterior postat de oanamagdalena Vezi mesajul

ce haios este mesajul tau!
Si mie mi-a placut!
Citat:
Anterior postat de monicastoican Vezi mesajul
E mare lucru să te poţi abţine de la a manca prostioare în concediu. Aşa Mi-am propus şi eu când am fost şi dupa o ora de la sosire m-am răzgândit.simţeam ca mă frustrez rău. Am stat 3 zile şi am mâncat gogoşi, clatite, pizza, îngheţată cât cuprinde. M-am îngrăşat mai puţin de 1 kg şi am dat jos surplusul dupa o sapt de revenire la monti. Asta nu e un exemplu de urmat dar ştiu ca m-am simţit foarte bine în scurtă vacanţă . Eu mai nou am o altă problema. De vreo 3 zile sunt tare balonata şi am nişte greturi groaznice. Am încercat pastile cu papaya pt digestie, ceai laxativ, funcţionează imediat dupa ce îşi face efectul şi dupa o ora iar simt ca explodez. Am renunţat luna asta la anticonceptionale. O fi de la asta? Ca de mâncat mănânc mai încet şi mai ordonat ca niciodată...
Vezi sa nu ai flora intestinala dereglata (anticonceptionalele favorizeaza inmultirea candidei in intestin, aceasta provocand balonari si multe alte neplaceri. Tocmai citesc o carte despre problema pt ca eu din cauza lupusului ma confrunt frecvent cu ea). Asta daca esti sigura ca nu e cu ochisori problema.

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Fetelor, am incheiat si prima zi de Monti... n-a fost greu deloc...
Iata meniul:
MD - caise, dupa o jumate de ora iaurt 2,8 %+ turtite (din faina integrala de grau, hrisca si secara)
Pranz - ciorba loboda + pulpe pui la gratar + varza rosie + branza Tnuva cottage 5%
Cina - salata de rosii + ceapa + ardei gras + ulei de masline + telemea

Bravo, conforma total!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2390 (permalink)  
Vechi 01 aug 2011, 22:38:06
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Multumesc, Ame !
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Subiect închis

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, ix, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea VII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3259 16 feb 2011 00:35:10
Gasca fetelor care tin Montignac partea VI Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3395 19 dec 2010 23:21:07
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole