Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #2991 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 07:41:17
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de anca2011 Vezi mesajul
reteta aceasta este conforma fetele ?
Piept de pui gratinat, cu ciuperci


Ingrediente:
1 piept mic de pui (ambele jumatati au cîntarit în total 220 g)
1 mîna ciuperci feliate gros (3-4 ciuperci mari)
2 felii de cascaval ( Fol Epi )
usturoi deshidratat din rîsnita
1 lingura ulei de masline
sare, piper

Se condimenteaza jumatatile de piept de pui cu sare, piper si usturoi deshidratat din rîsnita
Se rumenesc pe foc iute pe ambele parti, apoi se transfera într-o forma termorezistenta.
in aceeasi tigaie se rumenesc scurt feliile de ciuperci pe ambele parti, fara adaos de grasime suplimentar.
Se aseaza peste bucatile de piept rumenite.
Se acopera cu feliile de cascaval si se da în cuptorul preîncalzit la 160° timp de 20-25 minute
Copt la temperatura mai scazuta, cascavalul nu se topeste si nici nu se rumeneste prematur,
chiar formeaza o crusta care protejeaza pieptul de uscare. Ultimele 4-5 minute se ridica temperatura cuptorului la 200°C

din cauza cascavalului nu sunt singura.
Sigur ca este conform(numai sa nu fie prea mult cascaval)pana in 50 gr ...cred
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2992 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 07:56:30
anca2011's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 08 iun 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: south beath faza 2
Date: 163cm, 62.9kg
Mesaje: 626
Aprecieri acordate: 78
Am fost apreciat(a) de 113 ori in 76 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul

Sigur ca este conform(numai sa nu fie prea mult cascaval)pana in 50 gr ...cred
multumesc!
anca2011, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1536 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1019 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 503 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2993 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 07:59:36
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de salexandre Vezi mesajul
Passy cred ca e o combinatie a mancarii sanatoase si sport. Ei merg mult cu bicicleta aici, fac jogging fie soare, fie ploaie, fie ninsoare, la 4 dimineata si la 22 noaptea. Salile de fintess sunt pline. Mananca ecologic fara sa dea faliment. Vreau sa spun ca iti permiti sa mananci ecologic, diferenta de pret nu e mare.
Evident mancarea de calitate si sportul inseamna sanatate!!!Eu una la capitolul sport sunt mai mult decat catastrofa(de cand cu noul loc de munca nu mai fac nimic,dar nimic la capitolul miscare ),iar la mancatul sanatos,bio...la preturile care sunt in Romania la bio si la cat de putine se gasesc(cel putin la noi in oras) nu mi-as permite niciodata sa mananc astfel,iar gradina nu am si nu voi avea ...si asa iarna e un efort financiar destul de mare pentru a adauga ceva legume proaspete pe masa(insa stiti foarte bine ce calitate au,ca sunt ca de plastic,dar la preeeet...vai si amar!!!)...

Citat:
Anterior postat de St3fyk Vezi mesajul
Fetelor pey inseamna ca asta e una dintre cauzele pt care am luat si eu in greutate...eu stau prost la capitolul somn....nu mai lucrez, ca fac unghii false acasa ....ma culc tarziu gen 1-2 noaptea si ma trezesc tarziu....ar trebui sa ma reglez cu somnul poate vad vreo schimbare...

Va pupic!
Exact program din asta am si eu de cand cu noul serviciu: culcat f. tarziu si trezit cel mai tarziu la 8(in conditiile in care inainte ma trezeam la 4.45-5 si mergeam la culcare cel tarziu la 10.30) plus faptul ca cina mea e undeva pe la 16.00-16.30 si apoi mai scap la mancare (mai rarut acum,dar tot s-a intamplat) cand ajung devreme acasa...pe la 20.30sau 21.00(dar de regula ajung muuuult mai tarziu)...insa la mine factorul important pana la urma este mancarea pe care o mananc(daca am scapat la neconformitati si la mancare la ore tarzii,avand in vedere ca nu ma misc deloc si stau doar cu fundul pe scaun...se vede imediat !!!)
Citat:
Anterior postat de St3fyk Vezi mesajul
Dap, sunt manichiurista-pedichiurista si tehnician unghii false, am lucrat in salon o perioada,dar acum mi-am facut acasa clientele mele cu unghii false.
App.,daca as vrea sa imi mentin unghiile potrivit de lungi(se exfoliaza repede si mereu le tai scurt de tot) as putea aplica un strat de gel?Unul singur?Insa cred ca imi trebuie neaparat lampa uv pt. uscare,nu?Si apoi oja aplicata trebuie sa fie una speciala,nu pe baza de acetona,nu?Cu ani si ani in urma,mi-am facut si eu singura unghiute ,dar cu pudra acrilica...Eram mai tanara,aveam rabdare...si nu iesisera rau,dar nu cred ca m-as mai incumeta acum...
O zi superba,fetelor!Spor la slabit!
Răspuns cu citat
  #2994 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 10:39:58
Ancky's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 09 iun 2010
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 64kg
Mesaje: 134
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de zelda Vezi mesajul
Salutare fetele,

Sa ne vedem la 100 de ani tot pe forum. Probabil pe atunci o sa avem un robot pe nume Montignac care o sa ne gateasca conform si o sa scrie si pe forum
Si eventual sa ne lege de maini sa nu mai mancam altceva

Buna dimineata,va doresc un week-end placut si cu soare,aici la noi ploua cu galeata.

Meniul de azi,caloric

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:32
Cacao cu lapte, 200ml - 126 calorii, 6.2 proteine, 3.2 grasimi, - colesterol, 18.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cafea, 100ml - 1 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 11:33
Naut fiert, DIA, 200g - 152 calorii, 11.4 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 19.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Bacon afumat, 30g - 55 calorii, 6.3 proteine, 3.3 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, - fibre, 330 sodiu, - zaharuri

Gustare 2, ora 11:35
Capsuni, 300g - 96 calorii, 2.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.1 carbohidrati, 6 fibre, - sodiu, 14.7 zaharuri
Frisca, Hulala, 30ml - 73 calorii, 0.2 proteine, 6.9 grasimi, 0 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 11:36
Humus, 150g - 266 calorii, 7.4 proteine, 12.9 grasimi, 0 colesterol, 30.2 carbohidrati, 6 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pulpe de pui la cuptor, 200g - 697 calorii, 49.2 proteine, 57.8 grasimi, - colesterol, 0.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1466 calorii, 82.9 proteine, (mult)87.1 grasimi, 0 colesterol, (mic)94.2 carbohidrati, 12 fibre, 332 sodiu, 14.7 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 200min - 666 calorii
Mers 3 mile/ora (4.8 km/h), ritm moderat, 60min - 147 calorii
Metabolism bazal - 1405 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2218 calorii
Ancky, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2321 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1804 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2995 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 10:52:26
St3fyk's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 30 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 78kg
Mesaje: 160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de oanamagdalena Vezi mesajul

App.,daca as vrea sa imi mentin unghiile potrivit de lungi(se exfoliaza repede si mereu le tai scurt de tot) as putea aplica un strat de gel?Unul singur?Insa cred ca imi trebuie neaparat lampa uv pt. uscare,nu?Si apoi oja aplicata trebuie sa fie una speciala,nu pe baza de acetona,nu?Cu ani si ani in urma,mi-am facut si eu singura unghiute ,dar cu pudra acrilica...Eram mai tanara,aveam rabdare...si nu iesisera rau,dar nu cred ca m-as mai incumeta acum...
O zi superba,fetelor!Spor la slabit!
Un strat de gel nu merge...trebuiesc executati pasii corect ca sa tina gelul pe unghie.Merge sa dai cu oja peste gel,dar cand gelul este pus bine.Iti poti face manichiura de gel, adica sa pui gel pe unghia naturala, fara unghia falsa,dar si asta trebuie facuta de cineva cu experienta,care se ocupa cu asta...sau daca vrei model permanent pana la urmatoarea intretinere mai exista gel lac....este un gel sub forma de oja care se usuca la lampa si tine 2-3 saptamani pe unghii, pana la urmatoarea intretinere sper ca te-am ajutat,daca mai ai intrebari,mi le poti pune oricand. pupici
St3fyk, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2354 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1837 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1063 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2996 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 10:57:51
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Neata fetelor si weekend frumos!

Pasy sa nu mi-o iei in nume de rau, insa am vazut un meniu format aproape exclusiv numai din frunze si m-am !! Dar am incredere ca stii sa-ti alegi mancarea.

Sunt convinsa ca fiecare din noi avem zile cand mancam mai mult, alte zile cand mancam mai putin, poate chiar aproape deloc... e natural, e echilibrul pe care si-l gaseste corpul.
Am si eu probabil zile cand mananc putine calorii (cred, nu prea le numar) insa eu mai recuperez seara .. asa e cel mai rau! Sa nu faceti ca mine!

Ancky, tu insa faci sport, destul de regulat, iar persoanele care fac sport mult au nevoi speciale si o nutritie bine pusa la punct, cu mese multe si mici cantitativ, cu ceva proteine in plus etc...

Va pup pe toate fetelor, va doresc petrecere frumoasa de weekend si multumesc de primirea calduroasa!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #2997 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 11:39:31
Pasy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 dec 2011
Locaţie: Tg. Mures, Romania
Vârsta: 47
Dieta: Montignac, o combinatie personalizata pt vegetariene :)
Date: 173cm, 92kg
Mesaje: 687
Aprecieri acordate: 382
Am fost apreciat(a) de 350 ori in 182 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Ciao fetelor

Azi e o zi superba la noi la mures asa ca, m-am trezit de dimineata, m-am echipat in trening, mi-am pus castile si am plecat la piata pe jos, normal, cam o juma de ora pana acolo divin, atat de bine m-am simtit, atat de implinita si fericita... va doresc la toate sa va simtiti asa in fiecare zi de viata
Am cumparat frunze si mere are dreptate Eva, am cam luat-o pe frunze da nu mananc doar frunze, pap tot felul de chestii pe langa ele.
Azi am facut cunostinta cu leurda interesanta planta si minunata, plina de calitati, proprietatile leurdei o recomanda drept un excelent purificator general al organismului si un tonifiant remarcabil al sistemului imunitar. Substantele active continute de leurda ajuta la dilatarea vaselor de sange si la reglarea tensiunii arteriale. De asemenea, leurda are un efect remarcabil asupra sistemului nervos, ajutand la vindecarea starilor depresive si la eliminarea starilor de neliniste si nervozitate. Asa ca, am cumparat leurda mare rusine, doar puteam si eu sa ma duc la padure sa culeg da am zis ca poate azi nu apuc si vroiam neaparat sa vad cum e, am facut din ea si spanac un Pesto raw de spanac cu avocado si mai incolo am de gand sa fac un fel de tarta umpluta cu leurda
Am cumparat si loboda, stiati ca este si rosie si verde? eu habar nu aveam inca nu stiu ce fac cu ea, da si ea a poposit in bucataria mea pt prima data, deci trebuie sa o cinstesc asa cum se cuvine. Sa va zic si de ea un pic: contine cantitati insemnate de vitamina C: cu 120-140 mg de vitamina C la 100 de grame, este de aproape 2 ori mai concentrata decat kiwi si lamaia in aceasta vitamina; are proprietati diuretice accentuate, un usor efect laxativ si curata sangele. Prin toate aceste caracteristici loboda este foarte utila in curele de detoxifiere; contine pigmenti antioxidanti care ajuta organismul sa se regenereze; este un bun remineralizant. Loboda seamana oarecum, sub aspectul compozitiei, cu spanacul, continand si cantitati insemnate de vitamina K (creste rezistenta vaselor sanguine, reducand riscul de accident vascular) si de fier. Diferenta majora fata de spanac este concentratia mult mai ridicata de vitamina C. Pigmentii din loboda sunt si ei in cantitati mai mari decat in spanac.
Deci, la frunze inainte bine, nu doar frunze insa eu profit de verdeturi in perioada asta, cat de mult pot.

Meniul meu azi:
MD: Pesto raw de spanac cu avocado , o minunatie nu alta
P: Supa de dovlecei cu omleta
C: Ceva cu loboda

Va pup si sa aveti un wekend minunat
Răspuns cu citat
  #2998 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 13:03:15
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Pasy Vezi mesajul
Ciao fetelor

Azi e o zi superba la noi la mures asa ca, m-am trezit de dimineata, m-am echipat in trening, mi-am pus castile si am plecat la piata pe jos, normal, cam o juma de ora pana acolo divin, atat de bine m-am simtit, atat de implinita si fericita... va doresc la toate sa va simtiti asa in fiecare zi de viata
Am cumparat frunze si mere are dreptate Eva, am cam luat-o pe frunze da nu mananc doar frunze, pap tot felul de chestii pe langa ele.
Azi am facut cunostinta cu leurda interesanta planta si minunata, plina de calitati, proprietatile leurdei o recomanda drept un excelent purificator general al organismului si un tonifiant remarcabil al sistemului imunitar. Substantele active continute de leurda ajuta la dilatarea vaselor de sange si la reglarea tensiunii arteriale. De asemenea, leurda are un efect remarcabil asupra sistemului nervos, ajutand la vindecarea starilor depresive si la eliminarea starilor de neliniste si nervozitate. Asa ca, am cumparat leurda mare rusine, doar puteam si eu sa ma duc la padure sa culeg da am zis ca poate azi nu apuc si vroiam neaparat sa vad cum e, am facut din ea si spanac un Pesto raw de spanac cu avocado si mai incolo am de gand sa fac un fel de tarta umpluta cu leurda
Am cumparat si loboda, stiati ca este si rosie si verde? eu habar nu aveam inca nu stiu ce fac cu ea, da si ea a poposit in bucataria mea pt prima data, deci trebuie sa o cinstesc asa cum se cuvine. Sa va zic si de ea un pic: contine cantitati insemnate de vitamina C: cu 120-140 mg de vitamina C la 100 de grame, este de aproape 2 ori mai concentrata decat kiwi si lamaia in aceasta vitamina; are proprietati diuretice accentuate, un usor efect laxativ si curata sangele. Prin toate aceste caracteristici loboda este foarte utila in curele de detoxifiere; contine pigmenti antioxidanti care ajuta organismul sa se regenereze; este un bun remineralizant. Loboda seamana oarecum, sub aspectul compozitiei, cu spanacul, continand si cantitati insemnate de vitamina K (creste rezistenta vaselor sanguine, reducand riscul de accident vascular) si de fier. Diferenta majora fata de spanac este concentratia mult mai ridicata de vitamina C. Pigmentii din loboda sunt si ei in cantitati mai mari decat in spanac.
Deci, la frunze inainte bine, nu doar frunze insa eu profit de verdeturi in perioada asta, cat de mult pot.

Meniul meu azi:
MD: Pesto raw de spanac cu avocado , o minunatie nu alta
P: Supa de dovlecei cu omleta
C: Ceva cu loboda

Va pup si sa aveti un wekend minunat
Stiam ca se mai face ciorba de loboda (cum e cea cu stevie)
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2999 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 13:29:24
Ancky's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 09 iun 2010
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 64kg
Mesaje: 134
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Pasy Vezi mesajul
Ciao fetelor

Azi e o zi superba la noi la mures asa ca, m-am trezit de dimineata, m-am echipat in trening, mi-am pus castile si am plecat la piata pe jos, normal, cam o juma de ora pana acolo divin, atat de bine m-am simtit, atat de implinita si fericita... va doresc la toate sa va simtiti asa in fiecare zi de viata
Am cumparat frunze si mere are dreptate Eva, am cam luat-o pe frunze da nu mananc doar frunze, pap tot felul de chestii pe langa ele.
Azi am facut cunostinta cu leurda interesanta planta si minunata, plina de calitati, proprietatile leurdei o recomanda drept un excelent purificator general al organismului si un tonifiant remarcabil al sistemului imunitar. Substantele active continute de leurda ajuta la dilatarea vaselor de sange si la reglarea tensiunii arteriale. De asemenea, leurda are un efect remarcabil asupra sistemului nervos, ajutand la vindecarea starilor depresive si la eliminarea starilor de neliniste si nervozitate. Asa ca, am cumparat leurda mare rusine, doar puteam si eu sa ma duc la padure sa culeg da am zis ca poate azi nu apuc si vroiam neaparat sa vad cum e, am facut din ea si spanac un Pesto raw de spanac cu avocado si mai incolo am de gand sa fac un fel de tarta umpluta cu leurda
Am cumparat si loboda, stiati ca este si rosie si verde? eu habar nu aveam inca nu stiu ce fac cu ea, da si ea a poposit in bucataria mea pt prima data, deci trebuie sa o cinstesc asa cum se cuvine. Sa va zic si de ea un pic: contine cantitati insemnate de vitamina C: cu 120-140 mg de vitamina C la 100 de grame, este de aproape 2 ori mai concentrata decat kiwi si lamaia in aceasta vitamina; are proprietati diuretice accentuate, un usor efect laxativ si curata sangele. Prin toate aceste caracteristici loboda este foarte utila in curele de detoxifiere; contine pigmenti antioxidanti care ajuta organismul sa se regenereze; este un bun remineralizant. Loboda seamana oarecum, sub aspectul compozitiei, cu spanacul, continand si cantitati insemnate de vitamina K (creste rezistenta vaselor sanguine, reducand riscul de accident vascular) si de fier. Diferenta majora fata de spanac este concentratia mult mai ridicata de vitamina C. Pigmentii din loboda sunt si ei in cantitati mai mari decat in spanac.
Deci, la frunze inainte bine, nu doar frunze insa eu profit de verdeturi in perioada asta, cat de mult pot.

Meniul meu azi:
MD: Pesto raw de spanac cu avocado , o minunatie nu alta
P: Supa de dovlecei cu omleta
C: Ceva cu loboda

Va pup si sa aveti un wekend minunat
Eu loboda verde intr-adevar o foloseam la ciroba,muuulta,ciorba moldoveneasca de stevie si loboda,aici in Spania e destul de scumputa si abia a aparut de cateva zile in supermarket,deci se anunta o ciorba in momentul in care o sa gasesc telina,care e destul de dificil de gatit avand in vedere ca spaniolii folosesc doar frunzele.Iar leurda,e una dintre preferatele mele,faceam salata in Romania de leurda ceapa si praz,cu putin otet si ulei,si o mancam la mai toate tocanele,sau poti face o tocana de leurda praz si ciuperci champignon,calite toate cateva minute cu putina ceapa si apoi fierte putin si cu o rosie -doua,iese o minunatie,ca si fel principal pentru cei care nu adora mult carnea,sau acompaniata de un gratar sau o omleta pentru adeptii proteinelor.Aici nu gasesc leurda,asa ca ma multumesc cu praz ,mananc praz mai ceva ca ardelenii de cand sunt in Spania

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
Neata fetelor si weekend frumos!


Ancky, tu insa faci sport, destul de regulat, iar persoanele care fac sport mult au nevoi speciale si o nutritie bine pusa la punct, cu mese multe si mici cantitativ, cu ceva proteine in plus etc...
Da ,insa corpul fiind obisnuit sa manance aceleasi cantitati de luni de zile nu prea mai cere,de asta o sa incerc sa fac un meniu mai satios,cel putin dimineata cand mananc cam putin e drept.
Un week-end frumos si tie!
Ancky, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2321 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1804 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3000 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 14:52:10
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna,fetelor!
Am venit sa dau si eu meniul pe azi:
  • cafea + tarta(ultima bucatica si o sa incerc sa nu mai fac o vreme)
  • pranz: un "lighean" cu salata de frunze de tot soiul+ ridichi si muuulta ceapa verde(ca sa recuperez faptul ca in timpul saptamanii nu imi permit sa mananc)+ cas de capra,putin sarat...o bunatate!!!
  • cina: probabil ca la pranz,ca mi-a placut branza la nebunie si de salata vreau sa profit la maxim,macar cand sunt acasa...
P.S.; Pasy,mie imi place la nebunie leurda,in mod special in salate,sau pesto cu patrunjel si leurda pentru paste...sau cu orez,ca si spanacul sau stevia...
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IX VAmedeea Dieta Michel Montignac 4971 02 ian 2012 04:11:16
Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4048 19 iun 2011 10:02:48
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole