Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #5041 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 07:33:30
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Aleka, Raisa abia statea la tati cand am dus-o la cresa, nu mai vb ca nu statea la absolut nimeni altcineva si daca cineva punea mana pe ea iesea cu scandal. la cresa au lasat-o singura cu jucarii, baga cate o portie de plans din cand in cand, in prima zi nu a mancat nimic, din a doua a inceput cate un pic, fiindca ii schimbasem programul si o trezeam mai devreme ii era si somn, la inceput dormea o data pe zi, apoi de 2 ori, cu pasi marunti a fost ok.
la 10 zile dupa ce am dus-o la cresa m-am intors la serviciu, oricum cresa e langa serviciu asa ca daca era sa ma cheme preferam sa fiu la serviciu nu acasa. la inceput a racit de 3 ori in 3 saptamani, acum iar a racit ... deci pregateste-te!!
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5042 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 08:28:58
nicoles23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Incerc sa maninc sanatos :)
Date: 163cm, 58.8kg
Mesaje: 1.004
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Neatza fetele

mai intru si eu sa va salut, ieri am reusit sa citesc ce a-ti scris dar nu am scris eu

Fac treaba ce am in casa si mancarea de dimineata apoi pe la 2 ies afara si nu ma mai intorc decat pe la 4 jumate, merg direct la gradi dupa prunc.

Noi cu asta mic suntem raciti, luni am fost la medic si e racit, nimic la plamini sau ingat dar muci din abundenta. Mi-a dat siropuri dar ce crede-ti...le vomita, asa de urat face si efectiv isi inchide gurita cand ma vede cu siropul. Daca i le-am bagat in lapte le-a vomitat.
Ma bate gandul sa le iau aparat de aerosoli, am tot citit ca ar fi mult mai bune, plus ca nu dai banii pe 100 de siropuri.

Voi aveti aparate de aerosoli? Sunt eficiente? Ce firme?

Sabi se obijnuieste iara greu la gradi dupa 1 saptamina de stat acasa, in fiecare zi cand il iau zice: maine nu merg gradi,stau acasa mama bebe ...e un dulce.

La tavi am inceput s ai dau alinan ca sa doarma mai bine noaptea si avem ceva progrese, se trezeste dar nu mai plinge sau urla sau agitatie, bea putin ceai si adoarme....iar dimineata doarme pana la 7 jumate 8, ceea ce e progres, ca el se trezea la 5 jumate , 6 si ciuciu somn.


sa aveti o zi frumoasa
__________________
nicoles23, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Răspuns cu citat
  #5043 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 08:29:09
aleka008's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 165cm, 104.5kg
Mesaje: 480
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Fl0r3ntina Vezi mesajul
si noi pe Mihaita la Costa del sol in 2010
ce ai inclus in 44 euro?
se plateste un bilet la intrare si acolo poti sa faci ce vrei?
transportul cat e? cam cat duce toata distractia?
Mai am o prietena care a ramas insarcinata in Spania, glumeam cu ea si spuneam ca cine are probleme de fertilitate sa se duca in Spania
Din Barcelona am luat biletele de tren cu 44 euro care aveau si intrarea inclusa. Daca le luai separat (bilete tren + bilete la intrare) te costa mai mult, acum nu stiu daca din alte orase e la fel. E de pierdut o zi acolo, platesti biletul si ai acces la tot ce e de distractie, noi am stat de la 9 pana la 5 seara, fiind toamna nu era asa aglomerat si nu am stat foarte mult la coada, in plus sotul meu nu prea s-a dat in nimic. Platesti numai mancarea si bautura, sunt cateva restaurante inauntru. Dupa cate am auzit e mai frumoasa Valencia.

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Da, are suzeta, dar dintii nu i-au iesit inafara... Nu stiu cum sa explic... daca va imaginati gingia ca o bara dreapta, dintii sunt in unghi de 45%, unul intr-o parte, altul in alta Ca si litera A... Cresc drepti ei, doar ca au baza oblica... ufa! greu e cu explicatul asta....
Si eu iti recomand sa incerci sa renunti la suzeta si sa vb cu un stomatolog.

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Vai dragelor, Raisa e iar cu febra, 39 cu 9 aeam mai devereme, iar siropusi si supozitoare de mi se face rau. acum tocmai i-a scazut temperatura cu sotese ude in picioare ... la naiba cu atatea siropuri.

Aleka, referitor la prietena ta, ti-o va lua in nume de rau si se va apropia de el in detrimentul vostru, cu cat ii spui ca nu iti place prietenul ei mai mult.
Sanatate multa Raisei! Nasol cu atatea boli pe capul ei si implicit al vostru!
Mi-a luat-o deja in nume de rau, s-a distantat de mine o perioada numai ca sa vina apoi sa-mi planga pe umar la urmatoarea faza nasoala pe care i-o face. Eu sunt mai directa de fel si nici nu imi place sa fiu manta de vreme rea! Eu cand i-am zis ca nu ma mai bag si nu ii mai zic nimic, tot ma intreba ce parere am de x lucru sau cum sa procedeze in varianta cutare.. are incredere in sfaturile mele dar a reactionat tare urat cand nu i-am spus ce ii convenea! Alta data si eu am zis ca nu ma mai bag in veci!

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
am sunat dar e f ocupata doctorita.. uooof... ce ma enerveaza.. si apoi merge in concediu pana in maaai.. i
Daca tot esti nerabdatoare te poti duce la alt medic sau poti sa-ti faci analizele fara consult medical pana vine ea din concediu. Vrei analize de specialitate sau cele uzuale, ca nu stiu cum se procedeaza acolo... Eu mi-am facut analize de secretie si control gineco, stomatologic si general inainte sa raman, dar dupa ce am aflat am facut de sange si restul. Evita sa mai iei pastile daca tot nu te proterjezi, nu se stie cand ramai si nici macar nu sti.

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
aleka
si david a fost foarte marait azi si ieri si plangea din senin...
daca-l pun culcat face isterii
daca-l pun in fund maraie intruna..
doar in picioare e bine si la el.. si nu oricum ce sa umble...
acuma seara iar am stat cu periuta aia care se bune pe deget la el in gura.. numa asa era bine si vesel.. ori l-am spalat pe dinti ori nu ... cum o scoteam maraiala mare...
m-am uitat la el in guritza...
e umflata gingia in partea de sus dar nu acolo unde ar trebui sa iasa in mod normal urmatorii dinti adica incisivii centrali, ci incisivul lateral sau caninul nu-mi dau seama bine... sper sa fie dintii si sa iasa zilele astea ca asa mi de mila de el cum maraie si plange..
referitor la lapte praf...ceai/ apa am facut prgrese.. i-am mai luat inca o canita. sse pare ca din asta ii place sa traga... am baut vreo 30-40 ml lapte praf acuma seara..
chiar vroiam sa intreb ca ce pun astia in lapte si iaurturi??? ca aseara a mancat doar 25 ml lapte praf +tzitzi si a dormit toata noaptea si azi a mancat un iaurt cumparat si a dormit de miaza o ora jumate in casa (el doarme 30 min cand nu e afara) ciudat nu??
vedem la noapte cum doarme... dupa 30-40 ml lapte
Ma asteptam sa fie si la ea de la dinti, momentan ii creste cel pe care il are si nu iese vecinul.. mai avem de tras cu ei! Bine ca stiu ca macar nu e singura care face asa! Am si eu degetar, o sa ma pun pe masat gingiile sa vedem cum reactioneaza. Poate e umflata gingia cu totul si nu iti dai seama, nu cred ca o sa iasa caninii inainte.
Esti pe drumul cel bun cu canita atunci. Bine ca bea din ceva decat deloc. Laptele praf este mai consistent decat laptele matern, mie un singur pediatru mi-a zis ca recomanda sa renunti la alaptat cand vezi ca nu se satura copilul, in rest toti spuneau sa dau inainte cu alaptatul ca nimic nu se compara cu el. Faci cum crezi dar la noi a fost mult mai bine asa. A mea a avut probleme pentru ca nu lua in greutate si regurgita mult si cand am inceput sa ii dau lapte praf s-a remediat problema. Nu conteaza cat lapte ai, conteaza de consistenta lui. De la iaurt nu stiu, poate a fost numai o coincidenta, desi s-ar putea sa se simta mai plin si sa doarma mai linistit.

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Aleka, Raisa abia statea la tati cand am dus-o la cresa, nu mai vb ca nu statea la absolut nimeni altcineva si daca cineva punea mana pe ea iesea cu scandal. la cresa au lasat-o singura cu jucarii, baga cate o portie de plans din cand in cand, in prima zi nu a mancat nimic, din a doua a inceput cate un pic, fiindca ii schimbasem programul si o trezeam mai devreme ii era si somn, la inceput dormea o data pe zi, apoi de 2 ori, cu pasi marunti a fost ok.
la 10 zile dupa ce am dus-o la cresa m-am intors la serviciu, oricum cresa e langa serviciu asa ca daca era sa ma cheme preferam sa fiu la serviciu nu acasa. la inceput a racit de 3 ori in 3 saptamani, acum iar a racit ... deci pregateste-te!!
Ilinca nu e chiar asa. Sta la toti din casa si dupa ce se acomodeaza un pic (20-30min) sta si cu straini. Sper sa nu fie greu sa se acomodeze. Cu bolile o sa avem si noi de tras, as inclina sa o dau din luna mai sa pot sa stau cu ea acasa cand se va imbolnavi. Nu ii vad eu pe sefi asa intelegatori sa imi iau medical imediat dupa ce m-am intors si sa nu zica nimic...

Nico, acum ca aveti 2 copii banuiesc ca nu mai aveti mai deloc timp pentru voi. Lumea zice ca nu te cauta pentru ca stie ca esti ocupata, dar in realitate cred ca nu ar avea de ce sa stea in compania unor oameni care nu mai au aceleasi activitati ca si ei. Asta e, momentan numai noi avem copil din prietenii mai apropiati, asteptam sa faca si altii.
Răspuns cu citat
  #5044 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 08:32:34
aleka008's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 165cm, 104.5kg
Mesaje: 480
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de nicoles23 Vezi mesajul
Neatza fetele
Noi cu asta mic suntem raciti, luni am fost la medic si e racit, nimic la plamini sau ingat dar muci din abundenta. Mi-a dat siropuri dar ce crede-ti...le vomita, asa de urat face si efectiv isi inchide gurita cand ma vede cu siropul. Daca i le-am bagat in lapte le-a vomitat.
Ma bate gandul sa le iau aparat de aerosoli, am tot citit ca ar fi mult mai bune, plus ca nu dai banii pe 100 de siropuri.

Voi aveti aparate de aerosoli? Sunt eficiente? Ce firme?
Eu am de la Omron, e de generatie mai veche cu compresor. Acum au iesit mai silentioase, sunt cu infrarosu dar banuiesc ca sunt mai scumpe. Este ok si merita investitia. Important e sa reocmande si medicul solutii bune pt aerosoli. Nu stiu remediu sa ia mai bine medicamentele...
Răspuns cu citat
  #5045 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 08:44:06
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Dragelor, astazi am ramas acasa cu Raisa, ce ciudat e sa fiu iar cu ea acasa.
Deocamdata nu mai are febra, cu siguranta insa mai pe dupa-amiaza iar o sa inceapa
Va doresc o zi buna, si bebelici cuminti!
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5046 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 08:45:05
nicoles23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Incerc sa maninc sanatos :)
Date: 163cm, 58.8kg
Mesaje: 1.004
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de aleka008 Vezi mesajul
Eu am de la Omron, e de generatie mai veche cu compresor. Acum au iesit mai silentioase, sunt cu infrarosu dar banuiesc ca sunt mai scumpe. Este ok si merita investitia. Important e sa reocmande si medicul solutii bune pt aerosoli. Nu stiu remediu sa ia mai bine medicamentele...

mersi aleka de raspuns...

ideea e ca pruncul meu mic vomita siropurile , si cum tot asta primesc bebei, cel putin asta primesc si la asta mare de 2 ani jumate ce o sa ma fac...nu le accepta, nu stiu cum sa i le mai bag si nici nu stiu daca e corect ce fac si daca se absorb bine in organism.

ieri i-am pus siropuri in pireul de fructe ...nu stiu daca e ok, dar macar nu le-a vomitat.

__________________
nicoles23, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Răspuns cu citat
  #5047 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 08:47:02
nicoles23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Incerc sa maninc sanatos :)
Date: 163cm, 58.8kg
Mesaje: 1.004
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Dragelor, astazi am ramas acasa cu Raisa, ce ciudat e sa fiu iar cu ea acasa.
Deocamdata nu mai are febra, cu siguranta insa mai pe dupa-amiaza iar o sa inceapa
Va doresc o zi buna, si bebelici cuminti!

imi pare rau simo pentru Rai....sa va face-ti bine.

tavi al meu nu a facut febra dar tusea de isi facea greata, si de aia am fost la medic...

__________________
nicoles23, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Răspuns cu citat
  #5048 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 09:01:17
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Vai dragelor, Raisa e iar cu febra, 39 cu 9 aeam mai devereme, iar siropusi si supozitoare de mi se face rau. acum tocmai i-a scazut temperatura cu sotese ude in picioare ... la naiba cu atatea siropuri.

Aleka, referitor la prietena ta, ti-o va lua in nume de rau si se va apropia de el in detrimentul vostru, cu cat ii spui ca nu iti place prietenul ei mai mult.
ce te pot sfatui eu, ca noi ma trecut prin asta si am jurat ca nu ne mai bagam, e sa ii lasi in pace, sa nu i-l mai vb de rau, ii spui ca il accepti dc ea il iubeste, si incerci sa faci totul sa nu te vezi cu el sau sa re vezi cat mai putin.
noi asa ne-am bagat cu aceasta prietena, ca nu ne placea un tip, etc, si pana la urma ala a lasat-o cand a vazut ca suntem insistenti, si acum a ajuns cu alta pers, mult mai nasoala decat cel cu care era inainte ...

Gea, eu te sfatuiesc sa mergi la medic cu Ana din cauza dintisorilor.
multa sanatate Raisei!
vai ,imi imaginez ce va fi la mine in casa din toamna cand merge Robert la camin!(gradinita cu program prelungit)
Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
am sunat dar e f ocupata doctorita.. uooof... ce ma enerveaza.. si apoi merge in concediu pana in maaai.. i-am explicat la receptionera la tel.. ca m-a intrebat daca e urgenta..i-am zis ca incerc de un bebe, si am nevoie de niste analize.. bla bla..a zis numai daca canceleaza careva programarea.. ce nervi am.. daca raman insarcinata si ceva nu e in regula.. astea trebuiau facute inainte.. mi-e frica.. adica chiar daca multe femei nu fac analize inainte de sarcina.. dar eu cu fricile mele..sa stiu ca a iesit bebe bolnav ca imi lipsea ceva.. si nu am stiut ce fac?desi incerc sa mananc sanatos.. dar avand in vedere.. ca am intarzieri de cm. si am avut si infectii.. etc..vreau doar sa fac analize si sa imi zica ca totul este in regulaa..ca pot incerca linistita..(dar tot am incercat)in cel mai rau caz... o sa merg la ea in mai.. si poate nu raman pana atunci.. sau si mai frumos.. cand merg la ea deja sa fiu.. si sa imi zica ca totul merge bine
in ritmul asta tu nu mai faci copii.....ha ..ha...
du-te la altcineva ! nu stiu ...zic si eu!
Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
aleka
si david a fost foarte marait azi si ieri si plangea din senin...
daca-l pun culcat face isterii
daca-l pun in fund maraie intruna..
doar in picioare e bine si la el.. si nu oricum ce sa umble...
acuma seara iar am stat cu periuta aia care se bune pe deget la el in gura.. numa asa era bine si vesel.. ori l-am spalat pe dinti ori nu ... cum o scoteam maraiala mare...
m-am uitat la el in guritza...
e umflata gingia in partea de sus dar nu acolo unde ar trebui sa iasa in mod normal urmatorii dinti adica incisivii centrali, ci incisivul lateral sau caninul nu-mi dau seama bine... sper sa fie dintii si sa iasa zilele astea ca asa mi de mila de el cum maraie si plange..

si david a zacut azi in carucior cat am mers cu el la plimbare... se vedea ca n-are chef de nimic... dar a stat cuminte...
br.. si azi a suflat vantul tare... n-am stat numai unpic

referitor la lapte praf...ceai/ apa am facut prgrese.. i-am mai luat inca o canita. sse pare ca din asta ii place sa traga... am baut vreo 30-40 ml lapte praf acuma seara..
chiar vroiam sa intreb ca ce pun astia in lapte si iaurturi??? ca aseara a mancat doar 25 ml lapte praf +tzitzi si a dormit toata noaptea si azi a mancat un iaurt cumparat si a dormit de miaza o ora jumate in casa (el doarme 30 min cand nu e afara) ciudat nu??
vedem la noapte cum doarme... dupa 30-40 ml lapte
sa inteleg ca vrei asa ...incet -incet ... sa renunti la alaptat ...sau ii dai doar pt a dormi mai mult sau a se satura mai bine?
Citat:
Anterior postat de nicoles23 Vezi mesajul
Neatza fetele

mai intru si eu sa va salut, ieri am reusit sa citesc ce a-ti scris dar nu am scris eu

Fac treaba ce am in casa si mancarea de dimineata apoi pe la 2 ies afara si nu ma mai intorc decat pe la 4 jumate, merg direct la gradi dupa prunc.

Noi cu asta mic suntem raciti, luni am fost la medic si e racit, nimic la plamini sau ingat dar muci din abundenta. Mi-a dat siropuri dar ce crede-ti...le vomita, asa de urat face si efectiv isi inchide gurita cand ma vede cu siropul. Daca i le-am bagat in lapte le-a vomitat.
Ma bate gandul sa le iau aparat de aerosoli, am tot citit ca ar fi mult mai bune, plus ca nu dai banii pe 100 de siropuri.

Voi aveti aparate de aerosoli? Sunt eficiente? Ce firme?

Sabi se obijnuieste iara greu la gradi dupa 1 saptamina de stat acasa, in fiecare zi cand il iau zice: maine nu merg gradi,stau acasa mama bebe ...e un dulce.

La tavi am inceput s ai dau alinan ca sa doarma mai bine noaptea si avem ceva progrese, se trezeste dar nu mai plinge sau urla sau agitatie, bea putin ceai si adoarme....iar dimineata doarme pana la 7 jumate 8, ceea ce e progres, ca el se trezea la 5 jumate , 6 si ciuciu somn.


sa aveti o zi frumoasa
salutare!!!
eu am aparat de aerosoli (Beurer),este foarte bun si de cand il avem Robert nu a mai luat antibiotice! la Radu nu l-am folosit inca!oricum ,eu sun doctorita si in functie de ce fel de tuse are ,sau muci ,sau ce are imi spune ce sa ii pun in aparat!
Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Dragelor, astazi am ramas acasa cu Raisa, ce ciudat e sa fiu iar cu ea acasa.
Deocamdata nu mai are febra, cu siguranta insa mai pe dupa-amiaza iar o sa inceapa
Va doresc o zi buna, si bebelici cuminti!
sa aveti o zi minunata!
sanatate Raisei!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5049 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 21:38:38
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

nu nico, nu renunt la alaptat.. vreau sa vad daca doarme mai bine noaptea.. nu vreau sa-l tin flamand..
deocamdata se pare ca doarme mai bine (doarme toata noaptea de fapt) daca papa si lapte praf..
am observat ca desi am lapte destul parca nu mai are aceeasi consistenta.. deci daca ii dau ziua.. e ca si cum ar bea ceai, bea de sete ca nu-i tine de foame deloc

deci ma musca Davidutz de tzitzi intr-o veselie... si e foarte dureros... ouch..
sper sa-i treaca cheful de muscat..

fetele am o problema!!!! al meu copil s-a gandit ca ar fi interesant sa-si suga buza de jos.. si face asa toata ziua tot i-o scot si tot asa face.. asa ca ii dau suzeta sa traga pe ea decat pe buza... ati patit asa ceva?? cum naiba sa-l dezobisnuiesc?
p.s si eu fac chestia asta.. si acuma cand is mare/ rezultatul buza de jos e stramba si mai mare intr-o parte :d
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5050 (permalink)  
Vechi 28 mar 2012, 21:49:34
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
nu nico, nu renunt la alaptat.. vreau sa vad daca doarme mai bine noaptea.. nu vreau sa-l tin flamand..
deocamdata se pare ca doarme mai bine (doarme toata noaptea de fapt) daca papa si lapte praf..
am observat ca desi am lapte destul parca nu mai are aceeasi consistenta.. deci daca ii dau ziua.. e ca si cum ar bea ceai, bea de sete ca nu-i tine de foame deloc

deci ma musca Davidutz de tzitzi intr-o veselie... si e foarte dureros... ouch..
sper sa-i treaca cheful de muscat..

fetele am o problema!!!! al meu copil s-a gandit ca ar fi interesant sa-si suga buza de jos.. si face asa toata ziua tot i-o scot si tot asa face.. asa ca ii dau suzeta sa traga pe ea decat pe buza... ati patit asa ceva?? cum naiba sa-l dezobisnuiesc?
p.s si eu fac chestia asta.. si acuma cand is mare/ rezultatul buza de jos e stramba si mai mare intr-o parte :d
ai dreptate,nu le mai tine de foame!eventual de sete!
mai daca doarme mai bine noaptea e ok! sa o tina tot asa!
si Radu ma musca ,dar eu il ''cert'' si ii spun ca nu e voie ca pe mami o doare si el ce face? se uita asa cu coada ochiului la mine si zambeste miseleste,dar se opreste!
si noi avem o problema :isi musca buza de jos! am vazut azi semn ,sau poate o suge dar eu nu am vazut cum /ce /cand face asta !
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole